Plugins - The Events Calendar - Stable (latest release) - en to lo_LA translation catalogue (3912 entries)

en:  (opens in a new window)
lo_LA:  (ເປີດໃນໜ້າຕ່າງໃໝ່)

en:  Check out our <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">customization guide</a> for instructions on template modifications.
lo_LA:  ກວດສອບ <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">ຄູ່ມືການປັບແຕ່ງ</a> ຂອງພວກເຮົາສຳລັບວິທີການແກ້ໄຂແທມເປລັດ.

en:  The owner of the original event source (e.g. the iCalendar feed or Meetup group) might also make changes to their event. If you choose to re-import an altered event (manually or via a scheduled import), any changes made at the source or on your calendar will need to be addressed.
lo_LA:  ເຈົ້າຂອງແຫຼ່ງຂໍ້ມູນກິດຈະກຳຕົ້ນສະບັບ (ເຊັ່ນ iCalendar feed ຫຼື ກຸ່ມ Meetup) ອາດຈະມີການປ່ຽນແປງກິດຈະກຳຂອງພວກເຂົາ. ຫາກເຈົ້າເລືອກທີ່ຈະນຳເຂົ້າກິດຈະກຳທີ່ຖືກປ່ຽນແປງໃໝ່ອີກຄັ້ງ (ດ້ວຍຕົນເອງ ຫຼື ຜ່ານການນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາ), ການປ່ຽນແປງໃດໆ ທີ່ເກີດຂຶ້ນຢູ່ແຫຼ່ງຂໍ້ມູນ ຫຼື ໃນປະຕິທິນຂອງເຈົ້າຈະຕ້ອງໄດ້ຮັບການຈັດການ.

en:  and
lo_LA:  ແລະ

en:  ask the site administrator to set a different Events URL slug.
lo_LA:  ໃຫ້ແຈ້ງຜູ້ດູແລເວັບໄຊເພື່ອຕັ້ງຄ່າສະລັກ URL ກິດຈະກຳໃຫ້ເປັນຢ່າງອື່ນ.

[ctx: "Create or Find Organizer", but when the word "Organizer" is customized to something else.]
en: Create or Find %s
lo_LA: ສ້າງ ຫຼື ຄົ້ນຫາ %s

[ctx: "Create or Find Venue", but when the word "Venue" is customized to something else.]
en: Create or Find %s
lo_LA: ສ້າງ ຫຼື ຄົ້ນຫາ %s

[ctx: "Find a Venue", but when the word "Venue" is customized to something else.]
en: Find %1$s %2$s
lo_LA: ຄົ້ນຫາ %1$s %2$s

[ctx: "Find an Organizer", but when the word "Organizer" is customized to something else.]
en: Find %1$s %2$s
lo_LA: ຄົ້ນຫາ %1$s %2$s

en: $
lo_LA: ₭

en: %1$d %2$s found.
lo_LA: ພົບ %1$d %2$s.

en: %1$d already-imported %2$s was skipped. | %1$d already-imported %2$s were skipped.
lo_LA[0]: ຂ້າມ %2$s %1$d ລາຍການ ທີ່ເຄີຍນຳເຂົ້າມາແລ້ວ.

en: %1$d existing %2$s was updated. | %1$d existing %2$s were updated.
lo_LA[0]: ອັບເດດ %2$s %1$d ລາຍການ ທີ່ມີຢູ່ແລ້ວ.

en: %1$d import used out of %2$d available today | %1$d imports used out of %2$d available today
lo_LA[0]: ໃຊ້ໄປແລ້ວ %1$d ການນຳເຂົ້າ ຈາກທັງໝົດ %2$d ທີ່ມີໃຫ້ໃຊ້ໃນມື້ນີ້

en: %1$d new %2$s was imported. | %1$d new %2$s were imported.
lo_LA[0]: ນຳເຂົ້າ %2$s %1$d ລາຍການໃໝ່.

en: %1$d new event category was created. | %1$d new event categories were created.
lo_LA[0]: ສ້າງໝວດໝູ່ກິດຈະກຳໃໝ່ %1$d ໝວດ.

en: %1$d new event tag was created. | %1$d new event tags were created.
lo_LA[0]: ສ້າງແທັກກິດຈະກຳໃໝ່ %1$d ແທັກ.

en: %1$d new image was imported. | %1$d new images were imported.
lo_LA[0]: ນຳເຂົ້າຮູບພາບໃໝ່ %1$d ຮູບ.

en: %1$d new image was scheduled for import. | %1$d new images were scheduled for import.
lo_LA[0]: ຕັ້ງເວລາການນຳເຂົ້າຮູບພາບໃໝ່ %1$d ຮູບ.

en: %1$d new organizer was imported. | %1$d new organizers were imported.
lo_LA[0]: ນຳເຂົ້າຜູ້ຈັດງານໃໝ່ %1$d ລາຍການ.

en: %1$d new venue was imported. | %1$d new venues were imported.
lo_LA[0]: ນຳເຂົ້າສະຖານທີ່ຈັດງານໃໝ່ %1$d ແຫ່ງ.

en: %1$s %2$s for Event Tickets 30%% off plugins, add-ons, bundles, everything!.
lo_LA: %1$s %2$s ສຳລັບ Event Tickets ຫຼຸດລາຄາ 30%% ປລັກອິນ, ສ່ວນເສີມ, ແພັກເກັດ ແລະ ທຸກໆຢ່າງ!.

en: %1$s %2$s for The Events Calendar 30%% off plugins, add-ons, bundles, everything!.
lo_LA: %1$s %2$s ສຳລັບ The Events Calendar ຫຼຸດລາຄາ 30%% ປລັກອິນ, ສ່ວນເສີມ, ແພັກເກັດ ແລະ ທຸກໆຢ່າງ!.

en: %1$s %2$s for The Events Calendar plugins, add-ons, and bundles.
lo_LA: %1$s %2$s ສຳລັບປລັກອິນ, ສ່ວນເສີມ ແລະ ແພັກເກັດຂອງ The Events Calendar.

en: %1$s %2$s iCal Feed
lo_LA: ຟີດ iCal %1$s %2$s

en: %1$s argument `{%2$s}` is required.
lo_LA: ຕ້ອງການອາຄິວເມນ (Argument) %1$s `{%2$s}`.

en: %1$s at %2$s
lo_LA: %1$s ເວລາ %2$s

en: %1$s counts
lo_LA: ຈຳນວນ %1$s

en: %1$s draft updated. %2$sPreview %3$s
lo_LA: ອັບເດດສະບັບຮ່າງ %1$s ແລ້ວ. %2$sເບິ່ງຕົວຢ່າງ %3$s

en: %1$s for %2$s - %3$s
lo_LA: %1$s ສຳລັບ %2$s - %3$s

en: %1$s from %2$s
lo_LA: %1$s ຕັ້ງແຕ່ %2$s

en: %1$s or %2$s
lo_LA: %1$s ຫຼື %2$s

en: %1$s published. %2$sView %3$s
lo_LA: ເຜີຍແຜ່ %1$s ແລ້ວ. %2$sເບິ່ງ %3$s

en: %1$s restored to revision from %2$s
lo_LA: %1$s ຖືກກັບຄືນໄປໃຊ້ເວີຊັນຈາກ %2$s

en: %1$s scheduled for: %2$s.
lo_LA: %1$s ຕັ້ງກຳນົດເວລາໄວ້ໃນ: %2$s.

en: %1$s scheduled for: %2$s. %3$sPreview %4$s
lo_LA: %1$s ຕັ້ງກຳນົດເວລາໄວ້ໃນ: %2$s. %3$sເບິ່ງຕົວຢ່າງ %4$s

en: %1$s submitted. %2$sPreview %3$s
lo_LA: ສົ່ງ %1$s ແລ້ວ. %2$sເບິ່ງຕົວຢ່າງ %3$s

en: %1$s updated. %2$sView %1$s%3$s
lo_LA: ອັບເດດ %1$s ແລ້ວ. %2$sເບິ່ງ %1$s%3$s

en: %1$sBuy a license%2$s for the Event Aggregator service to access additional import features.
lo_LA: %1$sຊື້ໄລເຊັນ%2$s ສຳລັບບໍລິການ Event Aggregator ເພື່ອໃຊ້ງານຄຸນສົມບັດການນຳເຂົ້າເພີ່ມເຕີມ.

en: %1$sBuy a license%2$s for the Promoter service to access additional marketing features.
lo_LA: %1$sຊື້ໃບອະນຸຍາດ (License)%2$s ສຳລັບບໍລິການ Promoter ເພື່ອເຂົ້າເຖິງຄຸນສົມບັດການຕະຫຼາດເພີ່ມເຕີມ.

en: %1$sSometimes things just don’t work as expected. The %2$stroubleshooting page%3$s has a wealth of resources to get you back on track.%4$s
lo_LA: %1$sບາງຄັ້ງສິ່ງຕ່າງໆອາດຈະບໍ່ເຮັດວຽກຕາມທີ່ຄາດໄວ້. %2$sໜ້າການແກ້ໄຂບັນຫາ%3$s ມີແຫຼ່ງຂໍ້ມູນຫຼາຍຢ່າງທີ່ຈະຊ່ວຍໃຫ້ເຈົ້າກັບມາໃຊ້ງານໄດ້ປົກກະຕິ.%4$s

en: %1$sThe Events Calendar comes with a default API key for basic maps functionality. If you’d like to use more advanced features like custom map pins or dynamic map loads, you’ll need to get your own %2$sGoogle Maps API key%3$s.%4$s
lo_LA: %1$sThe Events Calendar ມາພ້ອມກັບລະຫັດ API ເບື້ອງຕົ້ນສຳລັບການເຮັດວຽກຂອງແຜນທີ່ພື້ນຖານ. ຖ້າເຈົ້າຕ້ອງການໃຊ້ຟີເຈີທີ່ສູງກວ່າ ເຊັ່ນ ການກຳນົດໝຸດແຜນທີ່ເອງ ຫຼື ການໂຫຼດແຜນທີ່ແບບໄດນາມິກ, ເຈົ້າຈະຕ້ອງໃຊ້ %2$sລະຫັດ Google Maps API%3$s ຂອງເຈົ້າເອງ.%4$s

en: %1$sWarning%2$s: The Events Calendar REST API endpoints are not accessible! This may be due to a server configuration or another plugin blocking access to the REST API.
lo_LA: %1$sຄຳເຕືອນ%2$s: ຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ The Events Calendar REST API ບໍ່ສາມາດເຂົ້າເຖິງໄດ້! ນີ້ອາດຈະເປັນຍ້ອນການຕັ້ງຄ່າເຊີບເວີ ຫຼື ປລັກອິນອື່ນທີ່ປິດກັ້ນການເຂົ້າເຖິງ REST API.

en: %d%% complete
lo_LA: ສຳເລັດ %d%%

en: %s (post ID %d) created.
lo_LA: ສ້າງ %s (post ID %d) ແລ້ວ.

en: %s (post ID %d) updated.
lo_LA: ອັບເດດ %s (post ID %d) ແລ້ວ.

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: %s ago
lo_LA: %s ທີ່ຜ່ານມາ

en: %s Categories
lo_LA: ໝວດໝູ່ %s

en: %s Category
lo_LA: ໝວດໝູ່ %s

en: %s Category Link
lo_LA: ລິ້ງໝວດໝູ່ %s

en: %s Cost
lo_LA: ລາຄາ %s

[ctx: %s Event count in admin list]
en: All %s
lo_LA: %s ທັງໝົດ

[ctx: %s Events plural label]
en: All %s
lo_LA: %s ທັງໝົດ

en: %s Information
lo_LA: ຂໍ້ມູນ %s

en: %s Link
lo_LA: ລິ້ງ %s

en: %s Name Already Exists
lo_LA: ມີຊື່ %s ນີ້ຢູ່ແລ້ວ

en: %s Name already exists
lo_LA: ມີຊື່ %s ນີ້ຢູ່ແລ້ວ

en: %s Name can not be empty
lo_LA: ຊື່ %s ບໍ່ສາມາດຫວ່າງເປົ່າໄດ້

en: %s Name:
lo_LA: ຊື່ %s:

en: %s Navigation
lo_LA: ການນຳທາງ %s

en: %s Options
lo_LA: ຕົວເລືອກ %s

en: %s Pagination
lo_LA: ການແບ່ງໜ້າ %s

en: %s Search and Views Navigation
lo_LA: ແຖບນຳທາງການຄົ້ນຫາ ແລະ ມຸມມອງ %s

en: %s Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າ %s

en: %s Tags:
lo_LA: ແທັກ %s:

en: %s Views Navigation
lo_LA: ແຖບນຳທາງມຸມມອງ %s

en: %s Website
lo_LA: ເວັບໄຊ %s

en: %s ago
lo_LA: %s ທີ່ແລ້ວ

en: %s and other common installation issues.
lo_LA: %s ແລະ ບັນຫາການຕິດຕັ້ງທົ່ວໄປອື່ນໆ.

en: %s cannot be a duplicate
lo_LA: %s ຫ້າມຊ້ຳກັນ

en: %s cannot be the same as %s.
lo_LA: %s ຫ້າມຄືກັນກັບ %s.

en: %s draft updated.
lo_LA: ອັບເດດຮ່າງ %s ແລ້ວ.

en: %s from now
lo_LA: ອີກ %s ຈາກນີ້

en: %s item | %s items
lo_LA[0]: %s ລາຍການ

en: %s must be a list of valid email addresses separated by commas or semicolons.
lo_LA: %s ຕ້ອງເປັນລາຍການອີເມວທີ່ຖືກຕ້ອງ ແຍກດ້ວຍຈຸດ (comma) ຫຼື ຈຸດຈ້ຳ (semicolon).

en: %s must be a number between 0 and 21.
lo_LA: %s ຕ້ອງເປັນຕົວເລກລະຫວ່າງ 0 ຫາ 21.

en: %s must be a number or percentage.
lo_LA: %s ຕ້ອງເປັນຕົວເລກ ຫຼື ເປີເຊັນ.

en: %s must be a phone number.
lo_LA: %s ຕ້ອງເປັນເບີໂທລະສັບ.

en: %s must be a positive number or percent.
lo_LA: %s ຕ້ອງເປັນຕົວເລກບວກ ຫຼື ເປີເຊັນ.

en: %s must be a positive number.
lo_LA: %s ຕ້ອງເປັນຕົວເລກບວກ.

en: %s must be a valid HTML color code.
lo_LA: %s ຕ້ອງເປັນລະຫັດສີ HTML ທີ່ຖືກຕ້ອງ.

en: %s must be a valid URL.
lo_LA: %s ຕ້ອງເປັນ URL ທີ່ຖືກຕ້ອງ.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
lo_LA: %s ຕ້ອງເປັນສະລັກ (slug) ທີ່ຖືກຕ້ອງ (ຕົວເລກ, ຕົວອັກສອນ, ຂີດຕໍ່, ແລະ ຂີດກ້ອງ).

en: %s must be a whole number.
lo_LA: %s ຕ້ອງເປັນຕົວເລກຖ້ວນ.

en: %s must be an email address.
lo_LA: %s ຕ້ອງເປັນທີ່ຢູ່ອີເມວ.

en: %s must consist of 5 numbers.
lo_LA: %s ຕ້ອງປະກອບດ້ວຍຕົວເລກ 5 ຕົວ.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
lo_LA: %s ຕ້ອງປະກອບດ້ວຍຕົວອັກສອນ, ຕົວເລກ, ຂີດຕໍ່, ເຄື່ອງໝາຍຈຸດເທິງ, ແລະ ຍະຫວ່າງເທົ່ານັ້ນ.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
lo_LA: %s ຕ້ອງປະກອບດ້ວຍຕົວອັກສອນ, ຍະຫວ່າງ, ເຄື່ອງໝາຍຈຸດເທິງ, ແລະ ຂີດຕໍ່.

en: %s must contain numbers and letters only
lo_LA: %s ຕ້ອງປະກອບດ້ວຍຕົວເລກ ແລະ ຕົວອັກສອນ ເທົ່ານັ້ນ

en: %s must contain numbers, letters and dots only
lo_LA: %s ຕ້ອງປະກອບດ້ວຍຕົວເລກ, ຕົວອັກສອນ ແລະ ຈ້ຳ ເທົ່ານັ້ນ

en: %s must contain numbers, letters, dashes and undescores only
lo_LA: %s ຕ້ອງປະກອບດ້ວຍຕົວເລກ, ຕົວອັກສອນ, ເຄື່ອງໝາຍຂີດຕໍ່ ແລະ ຂີດກ້ອງເທົ່ານັ້ນ

en: %s must have a value that's part of its options.
lo_LA: %s ຕ້ອງມີຄ່າທີ່ເປັນສ່ວນໜຶ່ງຂອງຕົວເລືອກ.

en: %s must not be empty
lo_LA: %s ຕ້ອງບໍ່ຫວ່າງເປົ່າ

en: %s post moved to the Trash | %s posts moved to the Trash
lo_LA[0]: ຍ້າຍ %s ໂພສ ໄປທີ່ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: %s post restored. | %s posts restored.
lo_LA[0]: ຄືນຄ່າ %s ໂພສແລ້ວ.

en: %s published privately.
lo_LA: ເຜີຍແຜ່ %s ແບບສ່ວນຕົວແລ້ວ.

en: %s published.
lo_LA: ເຜີຍແຜ່ %s ແລ້ວ.

en: %s restored to revision from %s
lo_LA: %s ຖືກກັບຄືນໄປໃຊ້ເວີຊັນຈາກ %s

en: %s reverted to draft.
lo_LA: ປ່ຽນ %s ກັບໄປເປັນສະບັບຮ່າງ.

en: %s saved.
lo_LA: ບັນທຶກ %s ແລ້ວ.

en: %s scheduled.
lo_LA: ກຳນົດເວລາ %s ແລ້ວ.

en: %s submitted.
lo_LA: ສົ່ງ %s ແລ້ວ.

en: %s updated.
lo_LA: ອັບເດດ %s ແລ້ວ.

en: %s. All of the common (and not-so-common) answers to questions we see are here. It’s often the fastest path to finding an answer!
lo_LA: %s. ຄຳຕອບສຳລັບຄຳຖາມທົ່ວໄປ (ແລະ ບັນຫາພິເສດຕ່າງໆ) ລວມຢູ່ທີ່ນີ້ແລ້ວ. ມັນຄືວິທີທີ່ໄວທີ່ສຸດໃນການຫາຄຳຕອບ!

en: %s. Testing for an existing conflict is the best start for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful.
lo_LA: %s. ການທົດສອບຂໍ້ຂັດແຍ່ງແມ່ນຈຸດເລີ່ມຕົ້ນທີ່ດີທີ່ສຸດໃນການແກ້ໄຂບັນຫາ. ພວກເຮົາເລື້ອຍໆຈະຂໍໃຫ້ທ່ານເຮັດຕາມຂັ້ນຕອນເຫຼົ່ານີ້ກ່ອນຕັ້ງກະທູ້ໃໝ່.

en: %s. There are very few issues we haven’t seen and it’s likely another user has already asked your question and gotten an answer from our support staff. While posting to the help desk is open only to paid customers, they are open for anyone to search and review.
lo_LA: %s. ມີບັນຫາໜ້ອຍຫຼາຍທີ່ພວກເຮົາບໍ່ເຄີຍເຫັນ ແລະ ອາດຈະມີຜູ້ໃຊ້ອື່ນເຄີຍຖາມ ແລະ ໄດ້ຮັບຄຳຕອບແລ້ວ. ເຖິງວ່າການຕັ້ງກະທູ້ໃນ Help Desk ຈະສະຫງວນໄວ້ໃຫ້ລູກຄ້າທີ່ເສຍເງິນ, ແຕ່ທຸກຄົນສາມາດຄົ້ນຫາ ແລະ ອ່ານຂໍ້ມູນໄດ້.

en: %s: A complete look at the features you can expect to see right out of the box as well as how to use them.
lo_LA: %s: ເບິ່ງຄຸນສົມບັດທັງໝົດທີ່ມີມາໃຫ້ ແລະ ວິທີການໃຊ້ງານ.

en: %s: A thorough walkthrough of The Events Calendar and the settings that are available to you.
lo_LA: %s: ແນະນຳລາຍລະອຽດກ່ຽວກັບ The Events Calendar ແລະ ການຕັ້ງຄ່າຕ່າງໆ.

en: %s: An overview of the default templates and styles that are included in the plugin, as well as how to change them.
lo_LA: %s: ພາບລວມຂອງເທັມເພລດ ແລະ ສະໄຕລ໌ເລີ່ມຕົ້ນທີ່ມີມາໃຫ້ໃນປັກອິນ ພ້ອມວິທີປ່ຽນແປງ.

en: %s: Code and guides for customizing your calendar in useful and interesting ways.
lo_LA: %s: ໂຄ້ດ ແລະ ຄູ່ມືສຳລັບການປັບແຕ່ງປະຕິທິນຂອງທ່ານໃນຮູບແບບຕ່າງໆ.

en: %s: Do you see an issue with your calendar? Go here first to find where it’s coming from and how to fix it.
lo_LA: %s: ພົບບັນຫາກັບປະຕິທິນຂອງທ່ານບໍ? ມາທີ່ນີ້ກ່ອນເພື່ອຫາສາເຫດ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ.

en: %s: Our most comprehensive outline for customizing the calendar to suit your needs, including custom layouts and styles.
lo_LA: %s: ຄູ່ມືທີ່ຄົບຖ້ວນທີ່ສຸດສຳລັບການປັບແຕ່ງປະຕິທິນໃຫ້ກົງຕາມຄວາມຕ້ອງການຂອງທ່ານ.

en: &Aring;land Islands
lo_LA: ໝູ່ເກາະໂອລັນ

en: (DEMO) This event has been postponed.
lo_LA: (DEMO) ເຫດການນີ້ຖືກເລື່ອນອອກໄປ.

en: (Estimated time: %1$s minute)
lo_LA: (ເວລາປະມານ: %1$s ນາທີ)

en: (Estimated time: %1$s minutes)
lo_LA: (ເວລາປະມານ: %1$s ນາທີ)

en: (Untitled Venue)
lo_LA: (ສະຖານທີ່ບໍ່ມີຊື່)

en: (Untitled)
lo_LA: (ບໍ່ມີຊື່)

en: (View Full %1$s Description Here: %2$s)
lo_LA: (ເບິ່ງຄຳອະທິບາຍ %1$s ທັງໝົດໄດ້ທີ່ນີ້: %2$s)

en: (click here for details)
lo_LA: (ຄລິກທີ່ນີ້ເພື່ອເບິ່ງລາຍລະອຽດ)

en: (do not override)
lo_LA: (ບໍ່ຕ້ອງຂຽນທັບ)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
lo_LA: (ກອງຈາກທັງໝົດ _MAX_ ລາຍການ)

en: * Your system information will only be used by The Events Calendar support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
lo_LA: * ຂໍ້ມູນລະບົບຂອງເຈົ້າຈະຖືກນຳໃຊ້ໂດຍທີມງານຊ່ວຍເຫຼືອຂອງ The Events Calendar ເທົ່ານັ້ນ. ຂໍ້ມູນທັງໝົດຈະຖືກເກັບຮັກສາຢ່າງປອດໄພ. ພວກເຮົາຈະບໍ່ແບ່ງປັນຂໍ້ມູນນີ້ໃຫ້ກັບບຸກຄົນພາຍນອກ.

en: + %1$d More for %2$s | + %1$d More for %2$s
lo_LA[0]: + ອີກ %1$d ລາຍການ ສຳລັບ %2$s

en: + %d More | + %d More
lo_LA[0]: + ອີກ %d

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
lo_LA: 0 = ຊູມອອກ; 21 = ຊູມເຂົ້າ.

en: 1 import was scheduled.
lo_LA: ຕັ້ງກຳນົດການນຳເຂົ້າ 1 ລາຍການແລ້ວ.

en: 1 month
lo_LA: 1 ເດືອນ

en: 1 year
lo_LA: 1 ປີ

en: 2 years
lo_LA: 2 ປີ

[ctx: 2018 user survey]
en: <strong>The Events Calendar Annual Survey:</strong> share your feedback with our team—%1$s!
lo_LA: <strong>ການສຳຫຼວດປະຈຳປີຂອງ The Events Calendar:</strong> ແບ່ງປັນຄຳຄິດເຫັນຂອງທ່ານໃຫ້ກັບທີມງານພວກເຮົາ—%1$s!

[ctx: 2018 user survey]
en: take the survey now
lo_LA: ເຮັດແບບສຳຫຼວດຕອນນີ້

en: 24 hours
lo_LA: 24 ຊົ່ວໂມງ

en: 3 months
lo_LA: 3 ເດືອນ

en: 3 years
lo_LA: 3 ປີ

en: 41st Street
lo_LA: ຖະໜົນ 41

en: 6 months
lo_LA: 6 ເດືອນ

en: 72 hours
lo_LA: 72 ຊົ່ວໂມງ

en: 9 months
lo_LA: 9 ເດືອນ

en: : Selected %d rows
lo_LA: : ເລືອກແລ້ວ %d ແຖວ

en: : Selected 1 row
lo_LA: : ເລືອກແລ້ວ 1 ແຖວ

en: : activate to sort column ascending
lo_LA: : ກົດເພື່ອລຽງລຳດັບຈາກໜ້ອຍຫາຫຼາຍ

en: : activate to sort column descending
lo_LA: : ກົດເພື່ອລຽງລຳດັບຈາກຫຼາຍຫາໜ້ອຍ

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
lo_LA[0]: <b>%1$s</b> ຕ້ອງການ <b>PHP %2$s</b> ຫຼື ສູງກວ່າ.

en: <p>The Events Calendar comes with an API key for basic maps functionality. If you’d like to use more advanced features like custom map pins or dynamic map loads, you’ll need to get your own %1$sGoogle Maps API key</a>. %2$sRead More</a>.</p>
lo_LA: <p>The Events Calendar ມາພ້ອມກັບ API key ສຳລັບການເຮັດວຽກພື້ນຖານຂອງແຜນທີ່. ຖ້າທ່ານຕ້ອງການໃຊ້ຄຸນສົມບັດຂັ້ນສູງ ເຊັ່ນ ການກຳນົດໝຸດແຜນທີ່ເອງ ຫຼື ການໂຫຼດແຜນທີ່ແບບໄດນາມິກ, ທ່ານຕ້ອງໃຊ້ %1$sGoogle Maps API key</a> ຂອງທ່ານເອງ. %2$sອ່ານເພີ່ມເຕີມ</a>.</p>

en: <strong>Check out your calendar to see the improved designs live on your site.</strong> If you have a question or need help, %1$s or %2$s.
lo_LA: <strong>ກວດສອບປະຕິທິນຂອງເຈົ້າເພື່ອເບິ່ງການອອກແບບທີ່ປັບປຸງໃໝ່ໃນເວັບໄຊ.</strong> ຖ້າມີຄຳຖາມ ຫຼື ຕ້ອງການຄວາມຊ່ວຍເຫຼືອ, %1$s ຫຼື %2$s.

en: <strong>Looking for more immediate support?</strong> We offer %1$s with the purchase of any of our premium plugins (like %2$s). Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays.
lo_LA: <strong>ຕ້ອງການການຊ່ວຍເຫຼືອທີ່ໄວຂຶ້ນບໍ?</strong> ພວກເຮົາໃຫ້ບໍລິການ %1$s ເມື່ອທ່ານຊື້ປັກອິນພິເສດໃດໆກໍ່ຕາມ (ເຊັ່ນ %2$s). ພຽງແຕ່ມີໄລເຊັນ ທ່ານກໍ່ສາມາດຕັ້ງກະທູ້ໄດ້ໂດຍກົງ ແລະ ຈະໄດ້ຮັບການຕອບກັບພາຍໃນ 24-48 ຊົ່ວໂມງ ໃນມື້ເຮັດວຽກ.

en: <strong>Looking for more immediate support?</strong> We offer %s with the purchase of any of our premium plugins. Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays
lo_LA: <strong>ຕ້ອງການການຊ່ວຍເຫຼືອທີ່ໄວຂຶ້ນບໍ?</strong> ພວກເຮົາໃຫ້ບໍລິການ %s ເມື່ອທ່ານຊື້ປັກອິນພິເສດໃດໆກໍ່ຕາມ. ພຽງແຕ່ມີໄລເຊັນ ທ່ານກໍ່ສາມາດຕັ້ງກະທູ້ໄດ້ໂດຍກົງ ແລະ ຈະໄດ້ຮັບການຕອບກັບພາຍໃນ 24-48 ຊົ່ວໂມງ ໃນມື້ເຮັດວຽກ.

en: A Google Map API KEY is required to view the map
lo_LA: ຕ້ອງມີ Google Map API KEY ເພື່ອເບິ່ງແຜນທີ່

en: A TEC post object as expected by the REST API
lo_LA: TEC post object ຕາມທີ່ REST API ຕ້ອງການ

en: A TEC post object as returned by the REST API
lo_LA: TEC post object ທີ່ສົ່ງຄືນມາຈາກ REST API

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
lo_LA: ຮູບແບບທີ່ຖືກອອກແບບມາຢ່າງສົມບູນສຳລັບໜ້າກິດຈະກຳຂອງທ່ານ.

[ctx: A link telling users to disable an extension that may conflict.]
en: You are using the Inherit Theme Fonts extension. Font control is now built into %1$sThe Events Calendar's options in the WordPress Customizer.%2$s Please disable the Inherit Theme Fonts extension to prevent conflicts with The Events Calendar.
lo_LA: ເຈົ້າກຳລັງໃຊ້ສ່ວນເສີມ Inherit Theme Fonts. ຕອນນີ້ການຄວບຄຸມຕົວອັກສອນໄດ້ຖືກລວມເຂົ້າໃນ %1$sຕົວເລືອກຂອງ The Events Calendar ໃນ WordPress Customizer ແລ້ວ.%2$s ກະລຸນາປິດໃຊ້ງານສ່ວນເສີມ Inherit Theme Fonts ເພື່ອປ້ອງກັນການຂັດແຍ້ງກັນ.

en: A link to a particular %s category.
lo_LA: ລິ້ງໄປຫາໝວດໝູ່ %s ໃດໜຶ່ງ.

en: A link to a particular %s.
lo_LA: ລິ້ງໄປຫາ %s ໃດໜຶ່ງ.

en: A list of links to the term own, archive and parent REST URL
lo_LA: ລາຍຊື່ລິ້ງໄປຫາ REST URL ຂອງລາຍການ, ໜ້າລວມ ແລະ ລາຍການຫຼັກ

[ctx: A message shown in the mobile version when a day without events is selected.]
en: There are no events on this day.
lo_LA: ບໍ່ມີເຫດການໃນມື້ນີ້.

[ctx: A message to indicate there are no upcoming events.]
en: There are no upcoming %1$s.
lo_LA: ບໍ່ມີ %1$s ທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງ.

[ctx: A mock venue name for the widget preview]
en: Mock Venue
lo_LA: ສະຖານທີ່ຈຳລອງ

[ctx: A mock venue name for the widget preview]
en: Mock Venue 2
lo_LA: ສະຖານທີ່ຈຳລອງ 2

en: A named status for the entity.
lo_LA: ສະຖານະທີ່ມີຊື່ສຳລັບ Entity.

en: A new look for The Events Calendar is here!
lo_LA: ຮູບລັກສະນະໃໝ່ຂອງ The Events Calendar ມາຮອດແລ້ວ!

en: A non-UTC time zone is required.
lo_LA: ຕ້ອງການເຂດເວລາທີ່ບໍ່ແມ່ນ UTC.

en: A parameter.
lo_LA: ພາລາມິເຕີ.

en: A path's documentation.
lo_LA: ເອກະສານກ່ຽວກັບເສັ້ນທາງ (Path).

en: A problem stopped the time zone update process from completing. Please refresh and try again.
lo_LA: ມີບັນຫາບາງຢ່າງເຮັດໃຫ້ຂະບວນການອັບເດດເຂດເວລາຢຸດສະງັກ. ກະລຸນາໂຫຼດໃໝ່ ແລະ ລອງອີກຄັ້ງ.

en: A record already exists with these settings, %1$s.
lo_LA: ມີຂໍ້ມູນທີ່ມີການຕັ້ງຄ່ານີ້ຢູ່ແລ້ວ, %1$s.

en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາຣາມິເຕີທີ່ຈຳເປັນຫາຍໄປ ຫຼື ຮູບແບບຂໍ້ມູນບໍ່ຖືກຕ້ອງ

en: A server.
lo_LA: ເຊີບເວີ.

en: A sorted array of all the numeric values for the cost
lo_LA: Array ຂອງຕົວເລກຄ່າໃຊ້ຈ່າຍທີ່ຈັດລຽງແລ້ວ

en: A valid license has been entered by your network administrator.
lo_LA: ຜູ້ດູແລລະບົບເຄືອຂ່າຍຂອງທ່ານໄດ້ປ້ອນໄລເຊັນທີ່ຖືກຕ້ອງແລ້ວ.

en: A valid license key is required for support and updates
lo_LA: ຈຳເປັນຕ້ອງມີລະຫັດໃບອະນຸຍາດທີ່ຖືກຕ້ອງເພື່ອຮັບການຊ່ວຍເຫຼືອ ແລະ ການອັບເດດ

en: A venue
lo_LA: ສະຖານທີ່

en: A venue with the specified post ID does not exist.
lo_LA: ບໍ່ມີສະຖານທີ່ທີ່ມີ ID ນີ້.

en: A warning was generated while fetching the results from your import:
lo_LA: ເກີດການແຈ້ງເຕືອນຂຶ້ນໃນຂະນະທີ່ດຶງຂໍ້ມູນການນຳເຂົ້າຂອງທ່ານ:

[ctx: AI Chatbot notice title]
en: Our AI Chatbot is here to help you
lo_LA: AI Chatbot ຂອງພວກເຮົາພ້ອມທີ່ຈະຊ່ວຍເຈົ້າ

[ctx: AI Chatbot section paragraph]
en: You have questions? The TEC Chatbot has the answers.
lo_LA: ເຈົ້າມີຄຳຖາມບໍ? TEC Chatbot ມີຄຳຕອບໃຫ້.

[ctx: AI Chatbot support sidebar paragraph]
en: Here to provide quick answers to your questions. It’s never been easier to find the right resource.
lo_LA: ພ້ອມໃຫ້ຄຳຕອບທີ່ວ່ອງໄວສຳລັບຄຳຖາມຂອງເຈົ້າ. ການຄົ້ນຫາແຫຼ່ງຂໍ້ມູນທີ່ຖືກຕ້ອງບໍ່ເຄີຍງ່າຍຂະໜາດນີ້ມາກ່ອນ.

[ctx: Abbreviation for the kilometers unit of measure]
en: km
lo_LA: ກມ

[ctx: Abbreviation for the miles unit of measure]
en: mi
lo_LA: ໄມລ໌

en: Accent Color
lo_LA: ສີເນັ້ນ

en: Access more event sources and automatic imports!
lo_LA: ເຂົ້າເຖິງແຫຼ່ງກິດຈະກຳເພີ່ມເຕີມ ແລະ ການນຳເຂົ້າອັດຕະໂນມັດ!

[ctx: Account failed to load failure message.]
en: Consumer ID failed to load, please check the value and try again.
lo_LA: ໂຫຼດໄອດີຜູ້ບໍລິໂພກ (Consumer ID) ບໍ່ສຳເລັດ, ກະລຸນາກວດສອບຄ່າແລ້ວລອງໃໝ່ອີກຄັ້ງ.

[ctx: Actions header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: Actions
lo_LA: ການດຳເນີນການ

[ctx: Actions header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: Actions
lo_LA: ການດຳເນີນການ

[ctx: Actions header label for the settings listing of Zapier Endpoints.]
en: Actions
lo_LA: ການດຳເນີນການ

[ctx: Actions header label for the settings listing of the integration endpoints.]
en: Actions
lo_LA: ການດຳເນີນການ

en: Activate
lo_LA: ເປີດໃຊ້ງານ

en: Activate %s
lo_LA: ເປີດໃຊ້ %s

en: Activate Block Editor for Events
lo_LA: ເປີດໃຊ້ Block Editor ສຳລັບເຫດການ

en: Activate Event Tickets
lo_LA: ເປີດໃຊ້ງານ Event Tickets

en: Activate Plugin
lo_LA: ເປີດໃຊ້ງານປັກອິນ

en: Activate the Event Tickets Plugin for me.
lo_LA: ເປີດໃຊ້ງານປລັກອິນ Event Tickets ໃຫ້ຂ້ອຍ.

en: Active
lo_LA: ເປີດໃຊ້ຢູ່

en: Active Users:
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້ທີ່ກຳລັງໃຊ້ງານ:

en: Add %s
lo_LA: ເພີ່ມ %s

en: Add Button Text
lo_LA: ເພີ່ມຂໍ້ຄວາມໃນປຸ່ມ

en: Add Cost Currency Symbol
lo_LA: ເພີ່ມສັນຍະລັກສະກຸນເງິນຂອງລາຄາ

en: Add Description...
lo_LA: ເພີ່ມລາຍລະອຽດ...

en: Add Event & Attendee Info to WooCommerce Order Details
lo_LA: ເພີ່ມຂໍ້ມູນເຫດການ ແລະ ຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມໃນລາຍລະອຽດການສັ່ງຊື້ WooCommerce

en: Add Event Categories in document settings
lo_LA: ເພີ່ມໝວດໝູ່ເຫດການໃນການຕັ້ງຄ່າເອກະສານ

en: Add Event Website
lo_LA: ເພີ່ມເວັບໄຊເຫດການ

en: Add Google Maps Display and Link Options
lo_LA: ເພີ່ມຕົວເລືອກການສະແດງຜົນ ແລະ ລິ້ງ Google Maps

en: Add HTML after event content
lo_LA: ເພີ່ມ HTML ຫຼັງຈາກເນື້ອຫາກິດຈະກຳ

en: Add HTML before event content
lo_LA: ເພີ່ມ HTML ກ່ອນໜ້າເນື້ອຫາກິດຈະກຳ

en: Add New
lo_LA: ເພີ່ມໃໝ່

en: Add New %s
lo_LA: ເພີ່ມ %s ໃໝ່

en: Add New %s Category
lo_LA: ເພີ່ມໝວດໝູ່ %s ໃໝ່

en: Add New Aggregator Record
lo_LA: ເພີ່ມຂໍ້ມູນ Aggregator ໃໝ່

en: Add New Calendar Embed
lo_LA: ເພີ່ມການຝັງປະຕິທິນໃໝ່

en: Add New Single Event Template
lo_LA: ເພີ່ມແທມເປລັດເຫດການດຽວໃໝ່

en: Add Organizer
lo_LA: ເພີ່ມຜູ້ຈັດງານ

en: Add Phone
lo_LA: ເພີ່ມເບີໂທລະສັບ

en: Add Price
lo_LA: ເພີ່ມລາຄາ

en: Add Venue
lo_LA: ເພີ່ມສະຖານທີ່

en: Add a Featured Image from the Document Settings sidebar
lo_LA: ເພີ່ມຮູບພາບທີ່ເນັ້ນເດັ່ນຈາກແຖບຂ້າງການຕັ້ງຄ່າເອກະສານ

en: Add an event organizer for your events. You can display this information for your event attendees on your website.
lo_LA: ເພີ່ມຜູ້ຈັດກິດຈະກຳສຳລັບກິດຈະກຳຂອງເຈົ້າ. ເຈົ້າສາມາດສະແດງຂໍ້ມູນນີ້ໃຫ້ຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມກິດຈະກຳເບິ່ງໃນເວັບໄຊຂອງເຈົ້າໄດ້.

en: Add another %s
lo_LA: ເພີ່ມ %s ອີກ

en: Add email
lo_LA: ເພີ່ມອີເມວ

en: Add existing Organizer
lo_LA: ເພີ່ມຜູ້ຈັດງານທີ່ມີຢູ່ແລ້ວ

en: Add keywords by displaying linked tags.
lo_LA: ເພີ່ມຄຳຄົ້ນຫາໂດຍການສະແດງແທັກ (tags) ທີ່ເປັນລິ້ງ.

en: Add license key
lo_LA: ເພີ່ມລະຫັດອະນຸຍາດ (License Key)

en: Add me to the list
lo_LA: ເພີ່ມຂ້ອຍເຂົ້າໃນລາຍຊື່

en: Add more sources
lo_LA: ເພີ່ມແຫຼ່ງຂໍ້ມູນອື່ນ

en: Add new event
lo_LA: ເພີ່ມກິດຈະກຳໃໝ່

en: Add or Find
lo_LA: ເພີ່ມ ຫຼື ຄົ້ນຫາ

en: Add or find a venue
lo_LA: ເພີ່ມ ຫຼື ຄົ້ນຫາສະຖານທີ່

en: Add or find an organizer
lo_LA: ເພີ່ມ ຫຼື ຄົ້ນຫາຜູ້ຈັດງານ

en: Add tags in document settings
lo_LA: ເພີ່ມແທັກໃນການຕັ້ງຄ່າເອກະສານ

en: Add tickets and RSVP to any post
lo_LA: ເພີ່ມປີ້ ແລະ ການຕອບຮັບ (RSVP) ໃນທຸກໂພສ

en: Add to Calendar
lo_LA: ເພີ່ມໃສ່ປະຕິທິນ

en: Add to Calendar Button
lo_LA: ປຸ່ມເພີ່ມໃສ່ປະຕິທິນ

en: Add to Google Calendar
lo_LA: ເພີ່ມໃສ່ Google Calendar

en: Add to calendar
lo_LA: ເພີ່ມໃສ່ປະຕິທິນ

en: Add to iCalendar
lo_LA: ເພີ່ມໃສ່ iCalendar

en: Add website
lo_LA: ເພີ່ມເວັບໄຊ

en: Add your first event organizer
lo_LA: ເພີ່ມຜູ້ຈັດກິດຈະກຳທຳອິດຂອງເຈົ້າ

en: Add your first event venue
lo_LA: ເພີ່ມສະຖານທີ່ກິດຈະກຳທຳອິດຂອງເຈົ້າ

en: Additional Content
lo_LA: ເນື້ອໃນເພີ່ມເຕີມ

en: Additional Functionality
lo_LA: ຟັງຊັນເພີ່ມເຕີມ

[ctx: Additional content settings section header]
en: Additional Content
lo_LA: ເນື້ອໃນເພີ່ມເຕີມ

en: Additional views
lo_LA: ມຸມມອງເພີ່ມເຕີມ

en: Address
lo_LA: ທີ່ຢູ່

en: Address Text
lo_LA: ຂໍ້ຄວາມທີ່ຢູ່

en: Address:
lo_LA: ທີ່ຢູ່:

en: Adds a new settings panel in Events > Settings that gives more control over the ticket and rsvp emails that are sent to attendees after registration.
lo_LA: ເພີ່ມແຖບການຕັ້ງຄ່າໃໝ່ໃນ ເຫດການ > ການຕັ້ງຄ່າ ເພື່ອໃຫ້ຄວບຄຸມອີເມວບັດ ແລະ ການຕອບຮັບ (RSVP) ທີ່ສົ່ງຫາຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມຫຼັງຈາກລົງທະບຽນໄດ້ຫຼາຍຂຶ້ນ.

en: Adjust Appearance
lo_LA: ປັບແຕ່ງຮູບລັກສະນະ

en: Adjust Label
lo_LA: ປັບແຕ່ງປ້າຍຊື່

en: Adjust colors, fonts, and more with the WordPress Customizer.
lo_LA: ປັບແຕ່ງສີ, ຕົວອັກສອນ ແລະ ອື່ນໆ ດ້ວຍ WordPress Customizer.

en: Adjust your timezone
lo_LA: ປັບແຕ່ງເຂດເວລາຂອງເຈົ້າ

en: Advanced Google Maps functionality
lo_LA: ຟັງຊັນ Google Maps ແບບຂັ້ນສູງ

en: Advanced event filtering
lo_LA: ການກັ່ນຕອງເຫດການແບບຂັ້ນສູງ

en: Afghanistan
lo_LA: ອັຟການິສະຖານ

en: After
lo_LA: ຫຼັງ

[ctx: Ajax error message.]
en: The provided nonce is not valid.
lo_LA: ຄ່າ nonce ທີ່ລະບຸບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Alabama
lo_LA: ອາລາບາມາ

en: Alaska
lo_LA: ອາລາສກາ

en: Albania
lo_LA: ແອລເບເນຍ

en: Algeria
lo_LA: ແອລຈີເຣຍ

en: Alignment
lo_LA: ການຈັດວາງ

en: All
lo_LA: ທັງໝົດ

en: All %s
lo_LA: %s ທັງໝົດ

en: All %s Categories
lo_LA: ໝວດໝູ່ %s ທັງໝົດ

en: All Aggregator Records
lo_LA: ຂໍ້ມູນ Aggregator ທັງໝົດ

en: All Categories
lo_LA: ໝວດໝູ່ທັງໝົດ

en: All Day
lo_LA: ໝົດມື້

en: All Day Event
lo_LA: ກິດຈະກຳໝົດມື້

en: All Events
lo_LA: ກິດຈະກຳທັງໝົດ

en: All Extensions
lo_LA: ສ່ວນເສີມທັງໝົດ

en: All FAQs
lo_LA: ຄຳຖາມທີ່ພົບເລື້ອຍທັງໝົດ

en: All Solutions
lo_LA: ວິທີແກ້ໄຂທັງໝົດ

en: All Tags
lo_LA: ແທັກທັງໝົດ

en: All calendar and event pages
lo_LA: ໜ້າປະຕິທິນ ແລະ ເຫດການທັງໝົດ

en: All data present within a CSV or ICS file and external URLs (for events, venues, organizers, and tickets)
lo_LA: ຂໍ້ມູນທັງໝົດໃນໄຟລ໌ CSV, ICS ແລະ URL ພາຍນອກ (ສຳລັບເຫດການ, ສະຖານທີ່, ຜູ້ຈັດງານ ແລະ ປີ້)

en: All day
lo_LA: ໝົດມື້

[ctx: All day label for event]
en: All day
lo_LA: ໝົດມື້

en: All information (data) is retained in the local database indefinitely, unless otherwise deleted.
lo_LA: ຂໍ້ມູນທັງໝົດຈະຖືກເກັບໄວ້ໃນຖານຂໍ້ມູນທ້ອງຖິ່ນຢ່າງບໍ່ມີກຳນົດ, ຍົກເວັ້ນແຕ່ຈະຖືກລຶບອອກ.

en: All items on this page were selected.
lo_LA: ເລືອກທຸກລາຍການໃນໜ້ານີ້ແລ້ວ.

en: All notifications marked as read
lo_LA: ໝາຍການແຈ້ງເຕືອນທັງໝົດວ່າອ່ານແລ້ວ

en: All of our premium events management plugins at a deep discount.
lo_LA: ລວມປລັກອິນຈັດການເຫດການລະດັບພຣີມຽມທັງໝົດໃນລາຄາທີ່ຫຼຸດພິເສດ.

en: All scheduled imports are currently suspended, and no events will be imported.
lo_LA: ການນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາທັງໝົດຖືກລະງັບໄວ້ໃນຕອນນີ້ ແລະ ຈະບໍ່ມີກິດຈະກຳໃດໆຖືກນຳເຂົ້າມາ.

en: All-day Events
lo_LA: ເຫດການໝົດມື້

en: Allow users to search for events by category, tag, venue, organizer, day of the week, time of day, and price.
lo_LA: ອະນຸຍາດໃຫ້ຜູ້ໃຊ້ຄົ້ນຫາເຫດການຕາມໝວດໝູ່, ແທັກ, ສະຖານທີ່, ຜູ້ຈັດງານ, ມື້ໃນອາທິດ, ເວລາ ແລະ ລາຄາ.

en: Already Installed
lo_LA: ຕິດຕັ້ງແລ້ວ

[ctx: Alt text for the Black Friday Ad]
en: %1$s Black Friday Sale for The Events Calendar. 30%% off all plugins, add-ons, bundles, everything!.
lo_LA: %1$s ການຫຼຸດລາຄາ Black Friday ສຳລັບ The Events Calendar. ຫຼຸດລາຄາ 30%% ທຸກປລັກອິນ, ສ່ວນເສີມ, ແພັກເກັດ ແລະ ທຸກໆຢ່າງ!.

[ctx: Alt text for the Default Sale Ad]
en: %1$s %2$s for The Events Calendar plugins, add-ons and bundles.
lo_LA: %1$s %2$s ສຳລັບປລັກອິນ, ສ່ວນເສີມ ແລະ ແພັກເກັດຂອງ The Events Calendar.

[ctx: Alt text for the Event Seating Sale Ad]
en: %1$s %2$s - Get Event Seating at 30%% off!
lo_LA: %1$s %2$s - ຮັບ Event Seating ຫຼຸດລາຄາ 30%%!

[ctx: Alt text for the Event Tickets Plus Sale Ad]
en: %1$s %2$s - Get Event Tickets Plus at 30%% off!
lo_LA: %1$s %2$s - ຮັບ Event Tickets Plus ຫຼຸດລາຄາ 30%%!

[ctx: Alt text for the Events Pro Sale Ad]
en: %1$s %2$s - Get Events Calendar Pro at 30%% off!
lo_LA: %1$s %2$s - ຮັບ Events Calendar Pro ຫຼຸດລາຄາ 30%%!

[ctx: Alt text for the Filter Bar Sale Ad]
en: %1$s %2$s - Get Filter Bar at 30%% off!
lo_LA: %1$s %2$s - ຮັບ Filter Bar ຫຼຸດລາຄາ 30%%!

[ctx: Alt text for the Sale Ad]
en: %1$s %2$s for The Events Calendar plugins, add-ons and bundles.
lo_LA: %1$s %2$s ສຳລັບປລັກອິນ, ສ່ວນເສີມ ແລະ ແພັກເກັດຂອງ The Events Calendar.

en: Alter the displayed text for the event website link.
lo_LA: ປ່ຽນແປງຂໍ້ຄວາມທີ່ສະແດງສຳລັບລິ້ງເວັບໄຊເຫດການ.

en: Alternative photo view
lo_LA: ມຸມມອງຮູບພາບທາງເລືອກ

en: American Samoa
lo_LA: ອາເມຣິກັນຊາມົວ

en: An Array containing the lineage of where this event comes from, this should not change after the event is created.
lo_LA: Array ທີ່ເກັບຂໍ້ມູນແຫຼ່ງທີ່ມາຂອງກິດຈະກຳ, ຄ່ານີ້ບໍ່ຄວນປ່ຽນແປງຫຼັງຈາກສ້າງກິດຈະກຳແລ້ວ.

en: An Array containing the lineage of where this organizer comes from, this should not change after the organizer is created.
lo_LA: Array ທີ່ເກັບຂໍ້ມູນແຫຼ່ງທີ່ມາຂອງຜູ້ຈັດງານ, ຄ່ານີ້ບໍ່ຄວນປ່ຽນແປງຫຼັງຈາກສ້າງຜູ້ຈັດງານແລ້ວ.

en: An Unknown error occurred
lo_LA: ເກີດຂໍ້ຜິດພາດທີ່ບໍ່ຮູ້ຈັກ

en: An alphanumeric identifier for the entity unique to its type
lo_LA: ລະຫັດລະບຸຕົວຕົນແບບຕົວເລກ ແລະ ຕົວອັກສອນ ທີ່ບໍ່ຊ້ຳກັນຕາມປະເພດຂອງ Entity

en: An array of each component of the event end date
lo_LA: Array ຂອງສ່ວນປະກອບວັນທີສິ້ນສຸດກິດຈະກຳ

en: An array of each component of the event end date in UTC time
lo_LA: Array ຂອງສ່ວນປະກອບວັນທີສິ້ນສຸດກິດຈະກຳໃນຮູບແບບເວລາສາກົນ (UTC)

en: An array of each component of the event start date
lo_LA: Array ຂອງສ່ວນປະກອບວັນທີເລີ່ມຕົ້ນກິດຈະກຳ

en: An array of each component of the event start date in UTC time
lo_LA: Array ຂອງສ່ວນປະກອບວັນທີເລີ່ມຕົ້ນກິດຈະກຳໃນຮູບແບບເວລາສາກົນ (UTC)

en: An email marketing solution for events and the people running them
lo_LA: ລະບົບການຕະຫຼາດຜ່ານອີເມວສຳລັບເຫດການ ແລະ ຜູ້ຈັດງານ

[ctx: An error message that the description or user is missing when creating access information for an integration connection.]
en: Description or User missing. Please add a description and select a user before create the access information.
lo_LA: ຂາດຄຳອະທິບາຍ ຫຼື ຜູ້ໃຊ້. ກະລຸນາເພີ່ມຄຳອະທິບາຍ ແລະ ເລືອກຜູ້ໃຊ້ກ່ອນທີ່ຈະສ້າງຂໍ້ມູນການເຂົ້າເຖິງ.

[ctx: An error message that the description or user is missing when generating a key pair for Zapier.]
en: Description or User missing. Please add a description and select a user before generating a key pair.
lo_LA: ຂາດຄຳອະທິບາຍ ຫຼື ຜູ້ໃຊ້. ກະລຸນາເພີ່ມຄຳອະທິບາຍ ແລະ ເລືອກຜູ້ໃຊ້ກ່ອນທີ່ຈະສ້າງຄູ່ລະຫັດ.

[ctx: An error raised in the context of an API integration.]
en: The post ID is missing from the request.
lo_LA: ຂາດໄອດີໂພສ (post ID) ໃນການຮ້ອງຂໍ.

en: An event
lo_LA: ກິດຈະກຳ

en: An event category with the specified term ID does not exist.
lo_LA: ບໍ່ມີໝວດໝູ່ເຫດການທີ່ມີ ID ນີ້.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (12-hour) is not valid. Make sure it is from 1 to 12.
lo_LA: ຄ່າ meta ຂອງໂພສເຫດການ `%s` ຊົ່ວໂມງ (ແບບ 12 ຊົ່ວໂມງ) ບໍ່ຖືກຕ້ອງ. ກະລຸນາໃສ່ຄ່າລະຫວ່າງ 1 ຫາ 12.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (24-hour) is not valid. Make sure it is from 0 to 23.
lo_LA: ຄ່າ meta ຂອງໂພສເຫດການ `%s` ຊົ່ວໂມງ (ແບບ 24 ຊົ່ວໂມງ) ບໍ່ຖືກຕ້ອງ. ກະລຸນາໃສ່ຄ່າລະຫວ່າງ 0 ຫາ 23.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (am/pm) is not valid. Make sure it is from 1 to 12.
lo_LA: ຄ່າ meta ຂອງໂພສເຫດການ `%s` ຊົ່ວໂມງ (ແບບ am/pm) ບໍ່ຖືກຕ້ອງ. ກະລຸນາໃສ່ຄ່າລະຫວ່າງ 1 ຫາ 12.

en: An event having a post meta value of `%s` meridian is not valid. Make sure it is either `am` or `pm`, or remove it entirely if using the 24-hour format.
lo_LA: ຄ່າ meta ຂອງໂພສເຫດການ `%s` meridian ບໍ່ຖືກຕ້ອງ. ກະລຸນາໃຊ້ `am` ຫຼື `pm`, ຫຼື ລຶບອອກຖ້າໃຊ້ແບບ 24 ຊົ່ວໂມງ.

en: An event having a post meta value of `%s` minutes is not valid. Make sure it is from 0 to 59.
lo_LA: ຄ່າ meta ຂອງໂພສເຫດການ `%s` ນາທີ ບໍ່ຖືກຕ້ອງ. ກະລຸນາໃສ່ຄ່າລະຫວ່າງ 0 ຫາ 59.

en: An event tag with the specified term ID does not exist.
lo_LA: ບໍ່ມີແທັກເຫດການທີ່ມີ ID ນີ້.

en: An event with the specified ID does not exist.
lo_LA: ບໍ່ມີເຫດການທີ່ມີ ID ນີ້.

en: An invalid frequency was used when trying to create this scheduled import.
lo_LA: ມີການໃຊ້ຄວາມຖີ່ທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງໃນການສ້າງກຳນົດການນຳເຂົ້ານີ້.

en: An invalid import type was used when trying to create this import record.
lo_LA: ມີການໃຊ້ປະເພດການນຳເຂົ້າທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງໃນການສ້າງຂໍ້ມູນການນຳເຂົ້ານີ້.

en: An object's schema.
lo_LA: ໂຄງສ້າງ (Schema) ຂອງອອບເຈັກ (Object).

en: An organizer
lo_LA: ຜູ້ຈັດງານ

en: An organizer with the specified event does not exist.
lo_LA: ບໍ່ມີຜູ້ຈັດງານສຳລັບເຫດການທີ່ລະບຸ.

en: And if you skip this, that's okay! %1$s will still work just fine.
lo_LA: ແລະ ຖ້າທ່ານຂ້າມຂັ້ນຕອນນີ້ກໍ່ບໍ່ເປັນຫຍັງ! %1$s ຍັງຄົງເຮັດວຽກໄດ້ຕາມປົກກະຕິ.

en: Andorra
lo_LA: ອັນດໍຣາ

en: Angola
lo_LA: ອັງໂກລາ

en: Anguilla
lo_LA: ແອງກິລລາ

en: Antarctica
lo_LA: ແອນຕາກຕິກາ

en: Antigua and Barbuda
lo_LA: ແອນຕິກາ ແລະ ບາບູດາ

en: Appends the time zone to the end of event scheduling information &ndash; this can be useful when you have events in numerous different time zones.
lo_LA: ເພີ່ມເຂດເວລາເຂົ້າໃນສ່ວນທ້າຍຂອງຂໍ້ມູນກຳນົດເວລາກິດຈະກຳ &ndash; ສິ່ງນີ້ຈະມີປະໂຫຍດເມື່ອທ່ານມີກິດຈະກຳໃນຫຼາຍເຂດເວລາ.

en: Apply
lo_LA: ນຳໃຊ້

en: Apply Filters
lo_LA: ໃຊ້ຕົວຢັ່ນຕອງ

en: Apr
lo_LA: ມ.ສ.

en: April
lo_LA: ເມສາ

en: Archive Events
lo_LA: ຄັງເກັບກິດຈະກຳ

en: Are you planning to sell tickets to your events?
lo_LA: ເຈົ້າວາງແຜນທີ່ຈະຂາຍປີ້ໃນກິດຈະກຳຂອງເຈົ້າ ຫຼື ບໍ່?

en: Are you sure you want to reverse the recurring event system migration process?
    
    - You will no longer be able to use the new recurring event and Series features.
    - All event edits you have made since migration will be lost.
    - As with migration, you will not be able to edit events or calendar options during this process and some frontend actions will be paused.
    - Reverse migration should take less time than the original migration, but there is no time estimate available.
lo_LA: ເຈົ້າແນ່ໃຈບໍ່ວ່າຕ້ອງການຍ້ອນຄືນຂະບວນການຍ້າຍລະບົບເຫດການທີ່ເກີດຂຶ້ນຊ້ຳ?
    
    - ເຈົ້າຈະບໍ່ສາມາດໃຊ້ຟີເຈີເຫດການທີ່ເກີດຂຶ້ນຊ້ຳ ແລະ Series ແບບໃໝ່ໄດ້ອີກຕໍ່ໄປ.
    - ການແກ້ໄຂເຫດການທັງໝົດທີ່ເຈົ້າໄດ້ເຮັດນັບຕັ້ງແຕ່ການຍ້າຍຂໍ້ມູນຈະສູນຫາຍ.
    - ເຊັ່ນດຽວກັບການຍ້າຍຂໍ້ມູນ, ເຈົ້າຈະບໍ່ສາມາດແກ້ໄຂເຫດການ ຫຼື ຕົວເລືອກປະຕິທິນໃນລະຫວ່າງຂະບວນການນີ້ ແລະ ການເຮັດວຽກບາງຢ່າງຈະຖືກຢຸດຊົ່ວຄາວ.
    - ການຍ້ອນຄືນການຍ້າຍຂໍ້ມູນຄວນໃຊ້ເວລານ້ອຍກວ່າການຍ້າຍຂໍ້ມູນຄັ້ງທຳອິດ, ແຕ່ຍັງບໍ່ມີການຄາດຄະເນເວລາທີ່ແນ່ນອນ.

en: Argentina
lo_LA: ອາກຊັງຕິນ

en: Argument `{%1$s}` must be a date-time.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ຕ້ອງເປັນວັນທີ-ເວລາ.

en: Argument `{%1$s}` must be a number.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ຕ້ອງເປັນຕົວເລກ.

en: Argument `{%1$s}` must be a positive integer.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ຕ້ອງເປັນຈຳນວນເຕັມບວກ.

en: Argument `{%1$s}` must be a string.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ຕ້ອງເປັນຂໍ້ຄວາມ (String).

en: Argument `{%1$s}` must be a valid IP address.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ຕ້ອງເປັນທີ່ຢູ່ IP ທີ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Argument `{%1$s}` must be a valid URL.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ຕ້ອງເປັນ URL ທີ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Argument `{%1$s}` must be a valid UUID.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ຕ້ອງເປັນ UUID ທີ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Argument `{%1$s}` must be a valid email address.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ຕ້ອງເປັນທີ່ຢູ່ອີເມລທີ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Argument `{%1$s}` must be a valid hex color.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ຕ້ອງເປັນລະຫັດສີ Hex ທີ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Argument `{%1$s}` must be an integer.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ຕ້ອງເປັນຈຳນວນເຕັມ.

en: Argument `{%1$s}` must match the pattern.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ຕ້ອງກົງກັບຮູບແບບ.

en: Arizona
lo_LA: ອາຣິໂຊນາ

en: Arkansas
lo_LA: ອາແຄນຊໍ

en: Armenia
lo_LA: ອາກເມນີ

en: Array of ticket providers or false if the event is not ticketed.
lo_LA: ອາເຣ (Array) ຂອງຜູ້ໃຫ້ບໍລິການປີ້ ຫຼື ເປັນ false ຖ້າກິດຈະກຳບໍ່ມີປີ້.

en: Arts in the Park
lo_LA: ສິລະປະໃນສວນ (Arts in the Park)

en: Aruba
lo_LA: ອະຣູບາ

en: Ask our AI Chatbot anything
lo_LA: ຖາມ AI Chatbot ຂອງພວກເຮົາໄດ້ທຸກຢ່າງ

en: Ask the site administrator to edit the %s slug
lo_LA: ໃຫ້ແຈ້ງຜູ້ດູແລເວັບໄຊເພື່ອແກ້ໄຂສະລັກ %s

en: Attach calendar invites (.ics) to the RSVP email.
lo_LA: ແນບຄຳເຊີນປະຕິທິນ (.ics) ໄປນຳອີເມວຕອບຮັບ (RSVP).

en: Attach calendar invites (.ics) to the ticket email.
lo_LA: ແນບຄຳເຊີນປະຕິທິນ (.ics) ໄປນຳອີເມວບັດ.

en: Attendee reports
lo_LA: ລາຍງານຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມ

en: Aug
lo_LA: ສ.ຄ.

en: August
lo_LA: ສິງຫາ

en: Australia
lo_LA: ອົດສະຕຣາລີ

en: Australian Dollar
lo_LA: ໂດລາ ອົດສະຕຣາລີ

en: Austria
lo_LA: ໂອຕຣິດ

en: Authorize Promoter
lo_LA: ອະນຸມັດ Promoter

en: Auto-Publish Events Submitted By Logged-In Users
lo_LA: ເຜີຍແຜ່ເຫດການໂດຍອັດຕະໂນມັດທີ່ສົ່ງໂດຍຜູ້ໃຊ້ທີ່ເຂົ້າສູ່ລະບົບ

en: Automate email touchpoints
lo_LA: ລະບົບອີເມວອັດຕະໂນມັດ

en: Automated imports for your calendar
lo_LA: ລະບົບນຳເຂົ້າອັດຕະໂນມັດສຳລັບປະຕິທິນຂອງທ່ານ

en: Automatic Updates
lo_LA: ການອັບເດດອັດຕະໂນມັດ

en: Automatic imports will be paused until migration is complete.
lo_LA: ການນຳເຂົ້າແບບອັດຕະໂນມັດຈະຖືກຢຸດຊົ່ວຄາວຈົນກວ່າການຍ້າຍຂໍ້ມູນຈະສຳເລັດ.

en: Automatically import your events
lo_LA: ນຳເຂົ້າເຫດການຂອງທ່ານໂດຍອັດຕະໂນມັດ

en: Available %s
lo_LA: %s ທີ່ມີຢູ່

en: Average Number of Attendees per Event
lo_LA: ຈຳນວນຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມສະເລ່ຍຕໍ່ເຫດການ

en: Azerbaijan
lo_LA: ອາເຊີໄບຈານ

en: Back link
lo_LA: ລີ້ງກັບຄືນ

en: Background Color
lo_LA: ສີພື້ນຫຼັງ

en: Bahamas
lo_LA: ບາຮາມາສ

en: Bahrain
lo_LA: ບາເຣນ

en: Bangladesh
lo_LA: ບັງກລາເທດ

en: Barbados
lo_LA: ບາບາດົສ

en: Be up to date with the latest updates, fixes and features for The Events Calendar.
lo_LA: ຕິດຕາມການອັບເດດ, ການແກ້ໄຂ ແລະ ຄຸນສົມບັດໃໝ່ລ້າສຸດຂອງ The Events Calendar.

en: Beautiful display options for your favorite photos.
lo_LA: ຕົວເລືອກການສະແດງຜົນທີ່ສວຍງາມສຳລັບຮູບພາບທີ່ທ່ານມັກ.

en: Before
lo_LA: ກ່ອນ

en: Belarus
lo_LA: ເບລາຣຸດ

en: Belgium
lo_LA: ເບລຢຽມ

en: Belize
lo_LA: ເບລີຊ

en: Below you can set up the authentication for different calendar services, in order to be able to import events from them.
lo_LA: ຂ້າງລຸ່ມນີ້ເຈົ້າສາມາດຕັ້ງຄ່າການຢືນຢັນຕົວຕົນສຳລັບບໍລິການປະຕິທິນຕ່າງໆ ເພື່ອໃຫ້ສາມາດນຳເຂົ້າກິດຈະກຳຈາກບໍລິການເຫຼົ່ານັ້ນໄດ້.

en: Benin
lo_LA: ເບນິນ

en: Bermuda
lo_LA: ເບີມິວດາ

en: Between
lo_LA: ລະຫວ່າງ

en: Bhutan
lo_LA: ພູຖານ

en: Black Friday Sale
lo_LA: ການຫຼຸດລາຄາ Black Friday

en: Blend Mode
lo_LA: ໂໝດການປະສົມ (Blend Mode)

en: Block Editor enabled for %1$s
lo_LA: ເປີດໃຊ້ງານຕົວແກ້ໄຂບລັອກ (Block Editor) ສຳລັບ %1$s

en: Blue Steel
lo_LA: ຟ້າເຫຼັກ

en: Bolivia
lo_LA: ໂບລິເວຍ

en: Border Color
lo_LA: ສີຂອບ

en: Border Radius
lo_LA: ຄວາມມົນຂອງຂອບ

en: Bosnia and Herzegovina
lo_LA: ບອສເນຍ ແລະ ເຮີເຊໂກວີນາ

en: Botswana
lo_LA: ບັອດສະວານາ

en: Bottom %s list pagination
lo_LA: ການແບ່ງໜ້າລາຍການ %s ດ້ານລຸ່ມ

en: Bottom Center
lo_LA: ກາງລຸ່ມ

en: Bottom Left
lo_LA: ຊ້າຍລຸ່ມ

en: Bottom Right
lo_LA: ຂວາລຸ່ມ

en: Bouvet Island
lo_LA: ເກາະບູເວ

en: Brazil
lo_LA: ບຣາຊິນ

en: Brazilian Real
lo_LA: ຣີອັລ ບຣາຊິນ

en: Breadcrumb
lo_LA: ເສັ້ນທາງບອກຕຳແໜ່ງ (Breadcrumb)

en: British Indian Ocean Territory
lo_LA: ບຣິຕິສອິນເດຍໂອຊຽນເທີຣິທໍຣີ

en: British Pound
lo_LA: ປອນ ອັງກິດ

en: Browse Extensions
lo_LA: ເບິ່ງສ່ວນເສີມທັງໝົດ

en: Browse by category
lo_LA: ຄົ້ນຫາຕາມໝວດໝູ່

en: Brunei Darussalam
lo_LA: ບຣູໄນ

en: Bulgaria
lo_LA: ບູນກາຣີ

en: Bulgarian Lev
lo_LA: ເລຟ ບູນກາຣີ

en: Bulk Actions
lo_LA: ການຈັດການແບບກຸ່ມ

en: Burkina Faso
lo_LA: ເບີກິນາຟາໂຊ

en: Burundi
lo_LA: ບູຣຸນດີ

en: Button Color
lo_LA: ສີປຸ່ມ

en: Button Styles
lo_LA: ຮູບແບບປຸ່ມ

en: Button Styles on Hover
lo_LA: ຮູບແບບປຸ່ມເມື່ອຊີ້ເມົ້າ

[ctx: Button on Ticket Email]
en: Add event to Google Calendar
lo_LA: ເພີ່ມເຫດການໃສ່ Google Calendar

[ctx: Button on Ticket Email]
en: Add event to iCal
lo_LA: ເພີ່ມເຫດການໃສ່ iCal

en: Button text
lo_LA: ຂໍ້ຄວາມເທິງປຸ່ມ

[ctx: Button text for copying the acess_token.]
en: Copy
lo_LA: ສຳເນົາ

[ctx: Button text for copying the consumer id or secret.]
en: Copy
lo_LA: ສຳເນົາ

[ctx: Button to manage opt in status]
en: Manage my data sharing consent
lo_LA: ຈັດການການຍອມຮັບການແບ່ງປັນຂໍ້ມູນຂອງຂ້ອຍ

en: Buy Event Aggregator
lo_LA: ຊື້ Event Aggregator

en: Buy Event Aggregator to access more event sources and automatic imports!
lo_LA: ຊື້ Event Aggregator ເພື່ອເຂົ້າເຖິງແຫຼ່ງກິດຈະກຳເພີ່ມເຕີມ ແລະ ການນຳເຂົ້າອັດຕະໂນມັດ!

en: By date range
lo_LA: ຕາມຊ່ວງວັນທີ

en: By number of events
lo_LA: ຕາມຈຳນວນເຫດການ

en: C&ocirc;te d'Ivoire
lo_LA: ໂກຕີວົວ (Côte d'Ivoire)

en: CSV File
lo_LA: ໄຟລ໌ CSV

en: CSV File Formatting and Examples
lo_LA: ຮູບແບບໄຟລ໌ CSV ແລະ ຕົວຢ່າງ

en: CSV Import Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່ານຳເຂົ້າ CSV

en: Caching can improve your site performance and speed up your site. Check out our Caching Guide to help you set up caching with our plugins correctly.
lo_LA: ການເຮັດ Caching ສາມາດປັບປຸງປະສິດທິພາບ ແລະ ເພີ່ມຄວາມໄວໃຫ້ເວັບໄຊຂອງເຈົ້າ. ເບິ່ງຄູ່ມືການເຮັດ Caching ຂອງພວກເຮົາເພື່ອຊ່ວຍຕັ້ງຄ່າການແຄຊ໌ກັບປລັກອິນໃຫ້ຖືກຕ້ອງ.

en: Caching plugin detected: %s
lo_LA: ກວດພົບປລັກອິນແຄຊ໌: %s

en: Calendar
lo_LA: ປະຕິທິນ

en: Calendar & Ticket Shortcodes
lo_LA: Shortcodes ສຳລັບປະຕິທິນ ແລະ ບັດ

en: Calendar Date Bar Color
lo_LA: ສີແຖບວັນທີປະຕິທິນ

en: Calendar Embed draft updated.
lo_LA: ອັບເດດແບບຮ່າງການຝັງປະຕິທິນແລ້ວ.

en: Calendar Embed published.
lo_LA: ເຜີຍແຜ່ການຝັງປະຕິທິນແລ້ວ.

en: Calendar Embed restored to revision from %s.
lo_LA: ກູ້ຄືນການຝັງປະຕິທິນເປັນເວີຊັນຈາກ %s ແລ້ວ.

en: Calendar Embed saved.
lo_LA: ບັນທຶກການຝັງປະຕິທິນແລ້ວ.

en: Calendar Embed scheduled for: %s.
lo_LA: ກຳນົດເວລາການຝັງປະຕິທິນສຳລັບ: %s.

en: Calendar Embed submitted.
lo_LA: ສົ່ງການຝັງປະຕິທິນແລ້ວ.

en: Calendar Embed updated.
lo_LA: ອັບເດດການຝັງປະຕິທິນແລ້ວ.

en: Calendar Embeds
lo_LA: ການຝັງປະຕິທິນ

en: Calendar Header Color
lo_LA: ສີສ່ວນຫົວປະຕິທິນ

en: Calendar Highlight Color
lo_LA: ສີເນັ້ນປະຕິທິນ

en: Calendar Table Color
lo_LA: ສີຕາຕະລາງປະຕິທິນ

en: Calendar Views
lo_LA: ມຸມມອງປະຕິທິນ

[ctx: Calendar display display settings header]
en: Calendar Display
lo_LA: ການສະແດງຜົນປະຕິທິນ

[ctx: Calendar display settings header]
en: Calendar
lo_LA: ປະຕິທິນ

[ctx: Calendar display settings header]
en: Import
lo_LA: ນຳເຂົ້າ

en: Calendar embed published privately.
lo_LA: ເຜີຍແຜ່ການຝັງປະຕິທິນແບບສ່ວນຕົວແລ້ວ.

en: Calendar embed published.
lo_LA: ເຜີຍແຜ່ການຝັງປະຕິທິນແລ້ວ.

en: Calendar embed reverted to draft.
lo_LA: ປ່ຽນການຝັງປະຕິທິນກັບເປັນແບບຮ່າງແລ້ວ.

en: Calendar embed scheduled.
lo_LA: ກຳນົດເວລາການຝັງປະຕິທິນແລ້ວ.

en: Calendar embed trashed.
lo_LA: ຍ້າຍການຝັງປະຕິທິນໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອແລ້ວ.

en: Calendar embed updated.
lo_LA: ອັບເດດການຝັງປະຕິທິນແລ້ວ.

en: Calendar invites
lo_LA: ຄຳເຊີນປະຕິທິນ

en: Calendar links
lo_LA: ລິ້ງປະຕິທິນ

en: Calendar of %s
lo_LA: ປະຕິທິນຂອງ %s

en: Calendar powered by %s
lo_LA: ປະຕິທິນໂດຍ %s

[ctx: Calendar template display settings header]
en: Calendar Template
lo_LA: ແມ່ແບບປະຕິທິນ

en: Calendar widget areas
lo_LA: ພື້ນທີ່ວິດເຈັດປະຕິທິນ

en: Calendars, ticketing, and powerful WordPress tools to manage your events from start to finish.
lo_LA: ປະຕິທິນ, ການຂາຍປີ້ ແລະ ເຄື່ອງມື WordPress ທີ່ມີປະສິດທິພາບເພື່ອຈັດການເຫດການຂອງທ່ານຕັ້ງແຕ່ເລີ່ມຕົ້ນຈົນຈົບ.

en: California
lo_LA: ຄາລິຟໍເນຍ

[ctx: Call to action to use The Events Calendar Help Chatbot.]
en: You have questions? The TEC Chatbot has the answers.
lo_LA: ເຈົ້າມີຄຳຖາມບໍ? TEC Chatbot ມີຄຳຕອບໃຫ້.

en: Cambodia
lo_LA: ກຳປູເຈຍ

en: Cameroon
lo_LA: ຄາເມຣູນ

en: Can I have a seating chart associated with my tickets?
lo_LA: ຂ້ອຍສາມາດມີຜັງບ່ອນນັ່ງທີ່ເຊື່ອມໂຍງກັບບັດຂອງຂ້ອຍໄດ້ບໍ?

en: Can I have more than one calendar?
lo_LA: ຂ້ອຍສາມາດມີປະຕິທິນຫຼາຍກວ່າໜຶ່ງອັນໄດ້ບໍ?

en: Canada
lo_LA: ແຄນນາດາ

en: Canadian Dollar
lo_LA: ໂດລາ ແຄນາດາ

en: Cancel
lo_LA: ຍົກເລີກ

en: Cancel Migration
lo_LA: ຍົກເລີກການຍ້າຍຂໍ້ມູນ

en: Cancel Migration Preview
lo_LA: ຍົກເລີກການເບິ່ງຕົວຢ່າງການຍ້າຍຂໍ້ມູນ

en: Cancelation complete.
lo_LA: ຍົກເລີກສຳເລັດແລ້ວ.

en: Cancelation in progress
lo_LA: ກຳລັງດຳເນີນການຍົກເລີກ

[ctx: Canceled label for filter bar to hide canceled events.]
en: Hide canceled events
lo_LA: ເຊື່ອງເຫດການທີ່ຖືກຍົກເລີກ

[ctx: Canceled label.]
en: Canceled
lo_LA: ຖືກຍົກເລີກ

en: Cannot look for Terms without a taxonomy
lo_LA: ບໍ່ສາມາດຄົ້ນຫາ Terms ໄດ້ໂດຍບໍ່ມີ taxonomy

en: Cannot set %s as the current logging engine
lo_LA: ບໍ່ສາມາດຕັ້ງ %s ເປັນຕົວບັນທຶກປັດຈຸບັນໄດ້

en: Cape Verde
lo_LA: ເຄບເວີດ

[ctx: Capitalized label for the event website link.]
en: View %s Website
lo_LA: ເບິ່ງເວັບໄຊ %s

[ctx: Capitalized label for the organizer website link.]
en: View %s Website
lo_LA: ເບິ່ງເວັບໄຊ %s

[ctx: Capitalized label for the venue website link.]
en: View %s Website
lo_LA: ເບິ່ງເວັບໄຊ %s

en: Categories
lo_LA: ໝວດໝູ່

en: Category
lo_LA: ໝວດໝູ່

en: Category Color
lo_LA: ສີໝວດໝູ່

en: Category Colors
lo_LA: ສີໝວດໝູ່

en: Category Colors Migration
lo_LA: ການຍ້າຍຂໍ້ມູນສີໝວດໝູ່

[ctx: Category Colors section header]
en: Category Colors
lo_LA: ສີໝວດໝູ່

[ctx: Category Legend settings section header]
en: Category Legend
lo_LA: ຄຳອະທິບາຍສີໝວດໝູ່

en: Category Priority
lo_LA: ລຳດັບຄວາມສຳຄັນຂອງໝວດໝູ່

en: Category color mapping is now done directly in the Event Categories page. You'll be redirected there to review your colors.
lo_LA: ການກຳນົດສີໝວດໝູ່ຈະເຮັດຜ່ານໜ້າ ໝວດໝູ່ກິດຈະກຳ ໂດຍກົງ. ເຈົ້າຈະຖືກນຳໄປທີ່ໜ້ານັ້ນເພື່ອທົບທວນສີຂອງເຈົ້າ.

en: Category colors helps your users relate events to a specific category on the event listing pages. To assign colors to event categories see Event Categories page.
lo_LA: ສີໝວດໝູ່ຊ່ວຍໃຫ້ຜູ້ໃຊ້ເຊື່ອມໂຍງກິດຈະກຳເຂົ້າກັບໝວດໝູ່ໃດໜຶ່ງໃນໜ້າລາຍການກິດຈະກຳ. ເພື່ອມອບໝາຍສີໃຫ້ກັບໝວດໝູ່ກິດຈະກຳ ກະລຸນາເບິ່ງໜ້າ ໝວດໝູ່ກິດຈະກຳ.

en: Category selection
lo_LA: ການເລືອກໝວດໝູ່

en: Category:
lo_LA: ໝວດໝູ່:

en: Cayman Islands
lo_LA: ໝູ່ເກາະເຄແມນ

en: Center
lo_LA: ກາງ

en: Center Center
lo_LA: ກາງພໍດີ

en: Center Left
lo_LA: ກາງຊ້າຍ

en: Center Right
lo_LA: ກາງຂວາ

en: Central African Republic
lo_LA: ສາທາລະນະລັດ ອາຟຣິກາກາງ

en: Central Park
lo_LA: ເຊັນທຣໍ ພາກ (Central Park)

en: Certain data may be exported or removed upon users’ requests via the existing Exporter or Eraser. Please note, however, that several “edge cases” exist in which we are unable to perfect the gathering and export of all data for your end users. We suggest running a search in your local database, as well as within the WordPress Dashboard, in order to identify all data collected and stored for your specific user requests.
lo_LA: ຂໍ້ມູນບາງຢ່າງອາດຖືກສົ່ງອອກ ຫຼື ລຶບອອກຕາມຄຳຮ້ອງຂໍຂອງຜູ້ໃຊ້. ແນວໃດກໍ່ຕາມ, ໃນບາງກໍລະນີພິເສດ ພວກເຮົາອາດຈະບໍ່ສາມາດຮວບຮວມຂໍ້ມູນທັງໝົດໄດ້ຄົບຖ້ວນ. ພວກເຮົາແນະນຳໃຫ້ຄົ້ນຫາໃນຖານຂໍ້ມູນຂອງທ່ານ ແລະ ໃນ Dashboard ຂອງ WordPress ເພື່ອລະບຸຂໍ້ມູນທັງໝົດທີ່ຖືກເກັບໄວ້.

en: Chad
lo_LA: ຊາດ

en: Change "Events" to "Webinars," or "Venues" to "Livestream," or "Organizers" to "Hosts." Tailor your calendar for virtual events and meetings.
lo_LA: ປ່ຽນຄຳວ່າ "Events" ເປັນ "Webinars", ຫຼື "Venues" ເປັນ "Livestream", ຫຼື "Organizers" ເປັນ "Hosts" ເພື່ອໃຫ້ເໝາະກັບເຫດການ ແລະ ການປະຊຸມແບບສະເມືອງ.

en: Change Event Update Authority
lo_LA: ປ່ຽນສິດໃນການອັບເດດກິດຈະກຳ

en: Check for updates
lo_LA: ກວດສອບການອັບເດດ

en: Check our Knowledgebase
lo_LA: ກວດສອບຄັງຄວາມຮູ້ (Knowledgebase) ຂອງພວກເຮົາ

en: Check out Event Aggregator
lo_LA: ເບິ່ງ Event Aggregator

en: Check out Event Aggregator.
lo_LA: ລອງໃຊ້ Event Aggregator.

en: Check out our %s for developers.
lo_LA: ເບິ່ງ %s ຂອງພວກເຮົາສຳລັບນັກພັດທະນາ.

en: Check out our Community add-on
lo_LA: ເບິ່ງສ່ວນເສີມ Community ຂອງພວກເຮົາ

en: Check out our Filter Bar add-on
lo_LA: ກວດສອບສ່ວນເສີມແຖບການກັ່ນຕອງ (Filter Bar) ຂອງພວກເຮົາ

en: Check out our suite of add-ons
lo_LA: ເບິ່ງຊຸດສ່ວນເສີມ (Add-ons) ຂອງພວກເຮົາ

en: Check out the %savailable add-ons%s.
lo_LA: ເບິ່ງ %sສ່ວນເສີມທີ່ມີໃຫ້ໃຊ້ງານ%s.

en: Check out the available add-ons.
lo_LA: ເບິ່ງສ່ວນເສີມທີ່ມີໃຫ້ໃຊ້ງານ.

en: Check out the guide
lo_LA: ເບິ່ງຄູ່ມືການໃຊ້ງານ

en: Check this box if you wish to override the network license key with your own
lo_LA: ໝາຍເອົາຫ້ອງນີ້ ຖ້າທ່ານຕ້ອງການໃຊ້ລະຫັດໄລເຊັນສ່ວນຕົວ ແທນທີ່ລະຫັດໄລເຊັນເຄືອຂ່າຍ

en: Check this to cache your month view HTML in transients, which can help improve calendar speed on sites with many events. <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">Read more</a>.
lo_LA: ໝາຍເອົາບ່ອນນີ້ເພື່ອເກັບ cache ຂອງ HTML ໃນການເບິ່ງແບບເດືອນໄວ້ໃນ transients, ເຊິ່ງສາມາດຊ່ວຍປັບປຸງຄວາມໄວຂອງປະຕິທິນໃນເວັບໄຊທີ່ມີກິດຈະກຳຫຼາຍ. <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">ອ່ານເພີ່ມເຕີມ</a>.

en: Check to enable maps for events and venues.
lo_LA: ໝາຍເອົາເພື່ອເປີດໃຊ້ແຜນທີ່ສຳລັບກິດຈະກຳ ແລະ ສະຖານທີ່.

en: Check your Event Aggregator Service Status on the
lo_LA: ກວດສອບສະຖານະບໍລິການ Event Aggregator ໄດ້ທີ່

en: Check your license key
lo_LA: ກວດສອບລະຫັດໄລເຊັນຂອງທ່ານ

en: Chile
lo_LA: ຊີລີ

en: China
lo_LA: ຈີນ

en: Chinese Yen (¥)
lo_LA: ເຢນ ຈີນ (¥)

en: Chinese Yuan (元)
lo_LA: ຢວນ ຈີນ (元)

en: Choose File
lo_LA: ເລືອກໄຟລ໌

en: Choose File:
lo_LA: ເລືອກໄຟລ໌:

en: Choose a CSV file
lo_LA: ເລືອກໄຟລ໌ CSV

en: Choose a status for the event(s) to be imported with and/or define an Event Category to automatically assign. An assigned category will be added to the event in addition to any Event Categories from the import source.
lo_LA: ເລືອກສະຖານະສຳລັບກິດຈະກຳທີ່ຈະນຳເຂົ້າມາ ແລະ/ຫຼື ກຳນົດໝວດໝູ່ກິດຈະກຳເພື່ອໃຫ້ລະບົບໃສ່ໃຫ້ໂດຍອັດຕະໂນມັດ. ໝວດໝູ່ທີ່ກຳນົດຈະຖືກເພີ່ມເຂົ້າໃນກິດຈະກຳ ນອກເໜືອຈາກໝວດໝູ່ທີ່ມີມາຈາກແຫຼ່ງຂໍ້ມູນ.

en: Choose where you are importing from.
lo_LA: ເລືອກແຫຼ່ງຂໍ້ມູນທີ່ທ່ານກຳລັງນຳເຂົ້າມາ.

en: Choose whether to open the link in the same window or a new window.
lo_LA: ເລືອກວ່າຈະເປີດລິ້ງໃນໜ້າຕ່າງເດີມ ຫຼື ໜ້າຕ່າງໃໝ່.

en: Choosing a UTC timezone for your site or individual events may cause problems when importing events or with Daylight Saving Time. %1$s
lo_LA: ການເລືອກເຂດເວລາແບບ UTC ສຳລັບເວັບໄຊ ຫຼື ແຕ່ລະເຫດການ ອາດເຮັດໃຫ້ເກີດບັນຫາໃນການນຳເຂົ້າເຫດການ ຫຼື ບັນຫາກ່ຽວກັບການປັບເວລາຕາມລະດູການ (Daylight Saving Time). %1$s

en: Christmas Island
lo_LA: ເກາະຄຣິສມາດ

en: City
lo_LA: ເມືອງ

en: City:
lo_LA: ເມືອງ:

en: Clear
lo_LA: ລ້າງຄ່າ

en: Clear Selection.
lo_LA: ລຶບທີ່ເລືອກໄວ້.

[ctx: Clears a Zapier endpoint queue.]
en: Clear Queue
lo_LA: ລ້າງຄິວ

[ctx: Clears a integration endpoint queue.]
en: Clear Queue
lo_LA: ລ້າງຄິວ

en: Click here
lo_LA: ກົດທີ່ນີ້

en: Click this button to automatically merge identical venues and organizers.
lo_LA: ຄລິກປຸ່ມນີ້ເພື່ອຮ່ວມສະຖານທີ່ ແລະ ຜູ້ຈັດງານທີ່ຄືກັນເຂົ້າດ້ວຍກັນໂດຍອັດຕະໂນມັດ.

en: Click this button to update your database and take advantage of additional time zone capabilities. Please <a href="%s" target="_blank">configure WordPress</a> to use the correct time zone before clicking this button!
lo_LA: ກົດປຸ່ມນີ້ເພື່ອອັບເດດຖານຂໍ້ມູນ ແລະ ໃຊ້ງານຄຸນສົມບັດເຂດເວລາເພີ່ມເຕີມ. ກະລຸນາ <a href="%s" target="_blank">ຕັ້ງຄ່າ WordPress</a> ໃຫ້ໃຊ້ເຂດເວລາທີ່ຖືກຕ້ອງກ່ອນກົດປຸ່ມນີ້!

en: Click to toggle datepicker
lo_LA: ຄລິກເພື່ອເປີດ/ປິດ ຕົວເລືອກວັນທີ

en: Click to view a Google Map
lo_LA: ກົດເພື່ອເບິ່ງແຜນທີ່ Google Map

en: Close
lo_LA: ປິດ

en: Close category selection
lo_LA: ປິດການເລືອກໝວດໝູ່

en: Close icon
lo_LA: ໄອຄອນປິດ

en: Close settings navigation
lo_LA: ປິດເມນູນຳທາງການຕັ້ງຄ່າ

en: Close sidebar
lo_LA: ປິດແຖບດ້ານຂ້າງ

en: Close this dialog window
lo_LA: ປິດໜ້າຈໍໂຕ້ຕອບນີ້

en: Close this modal window
lo_LA: ປິດໜ້າຈໍໂມດໍ (modal) ນີ້

en: Cocos (Keeling) Islands
lo_LA: ໝູ່ເກາະໂຄໂຄສ

en: Collect RSVPs and sell tickets
lo_LA: ເກັບຂໍ້ມູນການຕອບຮັບ (RSVP) ແລະ ຂາຍບັດ

en: Collectivity of Saint Martin
lo_LA: ເຊນ ມາຣ໌ແຕັງ

en: Colombia
lo_LA: ໂຄລອມເບຍ

en: Color
lo_LA: ສີ

en: Colorado
lo_LA: ໂຄໂລຣາໂດ

en: Column Mapping:
lo_LA: ການຈັບຄູ່ຖັນ:

en: Common Error Messages
lo_LA: ຂໍ້ຄວາມແຈ້ງຂໍ້ຜິດພາດທົ່ວໄປ

en: Common Issues
lo_LA: ບັນຫາທົ່ວໄປ

en: Common Problems
lo_LA: ບັນຫາທີ່ພົບເລື້ອຍ

[ctx: Common issues section description]
en: Having trouble? Find solutions to common issues or ask our %s.
lo_LA: ພົບບັນຫາບໍ? ຊອກຫາວິທີແກ້ໄຂບັນຫາທົ່ວໄປ ຫຼື ສອບຖາມ %s ຂອງພວກເຮົາ.

[ctx: Common issues section title]
en: Common issues
lo_LA: ບັນຫາທົ່ວໄປ

en: Community
lo_LA: ຊຸມຊົນ

en: Community Events
lo_LA: ກິດຈະກຳຊຸມຊົນ

en: Community Manager Bundle
lo_LA: ຊຸດ Community Manager

en: Comoros
lo_LA: ໂຄໂມໂຣສ

en: Compact date format
lo_LA: ຮູບແບບວັນທີແບບຫຍໍ້

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
lo_LA: ການກວດສອບການປຽບທຽບຫຼົ້ມເຫຼວເນື່ອງຈາກບໍ່ມີຄ່າປຽບທຽບສຳລັບຟິວ %s

en: Completed!
lo_LA: ສຳເລັດແລ້ວ!

en: Configurable set of filters
lo_LA: ຊຸດການກັ່ນຕອງທີ່ປັບແຕ່ງໄດ້

en: Configure Settings
lo_LA: ກຳນົດຄ່າການຕັ້ງຄ່າ

en: Configuring Paypal for Tickets
lo_LA: ກຳລັງຕັ້ງຄ່າ Paypal ສຳລັບບັດ

en: Confirm
lo_LA: ຢືນຢັນ

en: Confirm your upgrade
lo_LA: ຢືນຢັນການອັບເກຣດຂອງທ່ານ

en: Congo
lo_LA: ຄອງໂກ

en: Congo, Democratic Republic of the
lo_LA: ຄອງໂກ (DRC)

en: Congratulations on installing the best event management solution for WordPress. Let's tailor your experience to your needs.
lo_LA: ຂໍສະແດງຄວາມຍິນດີທີ່ເຈົ້າໄດ້ຕິດຕັ້ງລະບົບຈັດການກິດຈະກຳທີ່ດີທີ່ສຸດສຳລັບ WordPress. ມາປັບແຕ່ງປະສົບການໃຫ້ກົງກັບຄວາມຕ້ອງການຂອງເຈົ້າກັນ.

en: Congratulations! You are up to date.
lo_LA: ຂໍສະແດງຄວາມຍິນດີ! ເຈົ້າໄດ້ຮັບຂໍ້ມູນລ້າສຸດແລ້ວ.

en: Connect to Eventbrite
lo_LA: ເຊື່ອມຕໍ່ກັບ Eventbrite

en: Connect to Meetup
lo_LA: ເຊື່ອມຕໍ່ກັບ Meetup

en: Connected to %s
lo_LA: ເຊື່ອມຕໍ່ກັບ %s ແລ້ວ

en: Connecticut
lo_LA: ຄອນເນັກທິກັດ

[ctx: Connection authorization error for account user not loading.]
en: Selected user could not be loaded.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດໂຫຼດຜູ້ໃຊ້ທີ່ເລືອກໄດ້.

[ctx: Connection authorization error for no account name.]
en: Account is missing a name.
lo_LA: ບັນຊີຂາດຊື່.

[ctx: Connection authorization error for no account permissions.]
en: Account is missing permissions.
lo_LA: ບັນຊີຂາດການອະນຸຍາດສິດ.

[ctx: Connection authorization error for no consumer secret.]
en: Consumer ID is required to authorize your connection.
lo_LA: ຈຳເປັນຕ້ອງມີໄອດີຜູ້ບໍລິໂພກ (Consumer ID) ເພື່ອອະນຸຍາດການເຊື່ອມຕໍ່ຂອງເຈົ້າ.

[ctx: Connection authorization error for no consumer secret.]
en: Consumer Secret is required to authorize your connection.
lo_LA: ຈຳເປັນຕ້ອງມີລະຫັດລັບຜູ້ບໍລິໂພກ (Consumer Secret) ເພື່ອອະນຸຍາດການເຊື່ອມຕໍ່ຂອງເຈົ້າ.

[ctx: Connection authorization error for no user selected.]
en: Account is missing a user, please select one and try again..
lo_LA: ບັນຊີຂາດຂໍ້ມູນຜູ້ໃຊ້, ກະລຸນາເລືອກຜູ້ໃຊ້ແລ້ວລອງໃໝ່ອີກຄັ້ງ..

[ctx: Connection authorization error for the consumer secrets not matching.]
en: Consumer Secret does not match.
lo_LA: ລະຫັດລັບຜູ້ບໍລິໂພກ (Consumer Secret) ບໍ່ກົງກັນ.

[ctx: Connection could not be deleted failure message.]
en: Connection was not deleted
lo_LA: ການເຊື່ອມຕໍ່ບໍ່ໄດ້ຖືກລຶບ

[ctx: Connection deleted success message.]
en: Connection was successfully deleted
lo_LA: ລຶບການເຊື່ອມຕໍ່ສຳເລັດແລ້ວ

[ctx: Connection is missing a name message.]
en: Connection is missing a name.
lo_LA: ການເຊື່ອມຕໍ່ຂາດຊື່.

[ctx: Connection is missing a user message.]
en: Connection is missing a user id.
lo_LA: ການເຊື່ອມຕໍ່ຂາດໄອດີຜູ້ໃຊ້.

[ctx: Connection is missing information to delete failure message.]
en: Connection was not deleted, the consumer id or the API Key information were not found.
lo_LA: ການເຊື່ອມຕໍ່ບໍ່ໄດ້ຖືກລຶບ, ບໍ່ພົບຂໍ້ມູນໄອດີຜູ້ບໍລິໂພກ ຫຼື ຂໍ້ມູນລະຫັດ API.

[ctx: Connection is missing local id message.]
en: Connection is missing the local id.
lo_LA: ການເຊື່ອມຕໍ່ຂາດໄອດີທ້ອງຖິ່ນ (local id).

[ctx: Connection is missing permissions message.]
en: Connection is missing permissions.
lo_LA: ການເຊື່ອມຕໍ່ຂາດການອະນຸຍາດສິດ.

en: Connection timed out while transferring the feed. If you are dealing with large feeds you may need to customize the tribe_aggregator_connection_timeout filter.
lo_LA: ການເຊື່ອມຕໍ່ໝົດເວລາໃນລະຫວ່າງການສົ່ງຂໍ້ມູນຟີດ. ຖ້າທ່ານໃຊ້ຟີດຂະໜາດໃຫຍ່, ທ່ານອາດຈະຕ້ອງປັບແຕ່ງ tribe_aggregator_connection_timeout filter.

[ctx: Consumer id and secret only show once help text for Power Automate API.]
en: Please copy the consumer id and secret below. Once you leave the page they will no longer be available.
lo_LA: ກະລຸນາສຳເນົາໄອດີຜູ້ບໍລິໂພກ ແລະ ລະຫັດລັບຂ້າງລຸ່ມນີ້. ເມື່ອເຈົ້າອອກຈາກໜ້ານີ້ແລ້ວ ຂໍ້ມູນຈະບໍ່ສະແດງອີກ.

[ctx: Consumer id and secret only show once help text for Zapier API.]
en: Please copy the consumer id and secret below. Once you leave the page they will no longer be available.
lo_LA: ກະລຸນາສຳເນົາໄອດີຜູ້ບໍລິໂພກ ແລະ ລະຫັດລັບຂ້າງລຸ່ມນີ້. ເມື່ອເຈົ້າອອກຈາກໜ້ານີ້ແລ້ວ ຂໍ້ມູນຈະບໍ່ສະແດງອີກ.

[ctx: Contact support link]
en: Contact support
lo_LA: ຕິດຕໍ່ຝ່າຍຊ່ວຍເຫຼືອ

[ctx: Contact support paragraph]
en: If you still need help contact us. Our Support team is available to help you out 5 days a week:
lo_LA: ຫາກເຈົ້າຍັງຕ້ອງການຄວາມຊ່ວຍເຫຼືອ ກະລຸນາຕິດຕໍ່ພວກເຮົາ. ທີມງານຊ່ວຍເຫຼືອຂອງພວກເຮົາພ້ອມໃຫ້ບໍລິການ 5 ວັນຕໍ່ອາທິດ:

en: Contact your Host or your system administrator and ask to upgrade to the latest version of PHP.
lo_LA: ຕິດຕໍ່ຜູ້ໃຫ້ບໍລິການໂຮສຕິງ ຫຼື ຜູ້ດູແລລະບົບຂອງທ່ານເພື່ອຂໍອັບເກຣດ PHP ເປັນເວີຊັນຫຼ້າສຸດ.

en: Contain
lo_LA: ພໍດີຂອບ (Contain)

en: Content
lo_LA: ເນື້ອໃນ

en: Content Styles
lo_LA: ຮູບແບບເນື້ອໃນ

en: Content Styling
lo_LA: ຮູບແບບເນື້ອໃນ

en: Content Type:
lo_LA: ປະເພດເນື້ອຫາ:

en: Continue
lo_LA: ດຳເນີນການຕໍ່

en: Continue Reading
lo_LA: ອ່ານຕໍ່

en: Cook Islands
lo_LA: ໝູ່ເກາະຄຸກ

en: Copy Embed Snippet
lo_LA: ຄັດລອກໂຄ້ດຝັງ (Embed Snippet)

en: Copy and paste this code to embed the calendar on your website:
lo_LA: ຄັດລອກ ແລະ ວາງໂຄ້ດນີ້ເພື່ອຝັງປະຕິທິນໃນເວັບໄຊຂອງເຈົ້າ:

[ctx: Copy api key to clipboard instructions]
en: Press "Cmd + C" to copy
lo_LA: ກົດ "Cmd + C" ເພື່ອສຳເນົາ

[ctx: Copy api key to clipboard success message]
en: Copied
lo_LA: ສຳເນົາແລ້ວ

en: Copy the provided url into this field to import the events into your WordPress site.
lo_LA: ຄັດລອກ URL ທີ່ໄດ້ຮັບມາໃສ່ໃນຟິວນີ້ ເພື່ອນຳເຂົ້າກິດຈະກຳລົງໃນເວັບໄຊ WordPress ຂອງທ່ານ.

[ctx: Copy to api key clipboard button text.]
en: Copy
lo_LA: ສຳເນົາ

en: Copy to clipboard
lo_LA: ຄັດລອກໄປທີ່ຄລິບບອດ

[ctx: Copy to clipboard button text.]
en: Copy to clipboard
lo_LA: ສຳເນົາໃສ່ຄລິບບອດ

[ctx: Copy to clipboard failed message]
en: Failed to copy.
lo_LA: ຄັດລອກບໍ່ສຳເລັດ.

[ctx: Copy to clipboard instructions]
en: Press "Cmd + C" to copy
lo_LA: ກົດ "Cmd + C" ເພື່ອສຳເນົາ

[ctx: Copy to clipboard success message]
en: Copied to Clipboard!
lo_LA: ຄັດລອກໄປທີ່ຄລິບບອດແລ້ວ!

[ctx: Copy to clipboard success message]
en: System info copied
lo_LA: ສຳເນົາຂໍ້ມູນລະບົບແລ້ວ

en: Cost Content
lo_LA: ເນື້ອໃນລາຄາ

en: Cost Header
lo_LA: ຫົວຂໍ້ລາຄາ

en: Cost:
lo_LA: ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍ:

en: Costa Rica
lo_LA: ຄອສຕາຣິກາ

en: Could not delete post with ID
lo_LA: ບໍ່ສາມາດລຶບໂພສທີ່ມີ ID

en: Could not process queue for Import Record %1$d: %2$s
lo_LA: ບໍ່ສາມາດປະມວນຜົນຄິວສຳລັບບັນທຶກການນຳເຂົ້າ %1$d: %2$s

en: Could not save %s.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດບັນທຶກ %s ໄດ້.

en: Country
lo_LA: ປະເທດ

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
lo_LA: ລາຍຊື່ປະເທດຕ້ອງຈັດຮູບແບບໃຫ້ເປັນໜຶ່ງປະເທດຕໍ່ແຖວໃນຮູບແບບດັ່ງນີ້: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: Country:
lo_LA: ປະເທດ:

en: Cover
lo_LA: ເຕັມຂອບ (Cover)

en: Create Eventbrite tickets and events right from your WordPress dashboard.
lo_LA: ສ້າງບັດ ແລະ ເຫດການ Eventbrite ໄດ້ໂດຍກົງຈາກແຜງຄວບຄຸມ WordPress ຂອງເຈົ້າ.

en: Create New %s
lo_LA: ສ້າງ %s ໃໝ່

en: Create Organizer
lo_LA: ສ້າງຜູ້ຈັດງານ

en: Create a Venue
lo_LA: ສ້າງສະຖານທີ່

[ctx: Create a integration connection access token or consumer secret.]
en: Create
lo_LA: ສ້າງ

en: Create a strong call-to-action for attendees to "Join Webinar" instead of only sharing a website address.
lo_LA: ສ້າງປຸ່ມ Call-to-action ເຊັ່ນ "Join Webinar" ແທນທີ່ຈະແຊຣ໌ພຽງແຕ່ທີ່ຢູ່ເວັບໄຊ.

en: Create an Event
lo_LA: ສ້າງເຫດການ

en: Create an Organizer
lo_LA: ສ້າງຜູ້ຈັດງານ

en: Create an event
lo_LA: ສ້າງກິດຈະກຳ

en: Create or Find a Venue
lo_LA: ສ້າງ ຫຼື ຄົ້ນຫາສະຖານທີ່

en: Create or Find an Organizer
lo_LA: ສ້າງ ຫຼື ຄົ້ນຫາຜູ້ຈັດງານ

en: Create: <%= term %>
lo_LA: ສ້າງ: <%= term %>

en: Created:
lo_LA: ສ້າງແລ້ວ:

en: Creates a new event
lo_LA: ສ້າງກິດຈະກຳໃໝ່

en: Creates a new organizer
lo_LA: ສ້າງຜູ້ຈັດງານໃໝ່

en: Creates a new venue
lo_LA: ສ້າງສະຖານທີ່ໃໝ່

en: Creating RSVPs
lo_LA: ກຳລັງສ້າງການຕອບຮັບ (RSVP)

en: Creating Tickets
lo_LA: ກຳລັງສ້າງບັດ

en: Creating Tickets & RSVPs
lo_LA: ກຳລັງສ້າງບັດ ແລະ ການຕອບຮັບ (RSVP)

en: Credentials have been saved
lo_LA: ບັນທຶກຂໍ້ມູນການເຂົ້າໃຊ້ງານແລ້ວ

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
lo_LA: ໂຄຣເອເຊຍ

en: Croatian Kuna
lo_LA: ຄູນາ ໂຄຣເອເຊຍ

en: Cuba
lo_LA: ຄິວບາ

en: Cura&ccedil;ao
lo_LA: ຄູຣາເຊົາ

en: Currency
lo_LA: ສະກຸນເງິນ

en: Currency Code
lo_LA: ລະຫັດສະກຸນເງິນ

en: Currency Symbol
lo_LA: ສັນຍະລັກສະກຸນເງິນ

en: Currency Symbol:
lo_LA: ສັນຍະລັກສະກຸນເງິນ:

[ctx: Currency settings section header]
en: Currency
lo_LA: ສະກຸນເງິນ

en: Currency symbol
lo_LA: ສັນຍາລັກສະກຸນເງິນ

en: Currency symbol follows price
lo_LA: ສັນຍາລັກສະກຸນເງິນຢູ່ຫຼັງລາຄາ

en: Currency symbol follows value
lo_LA: ສັນຍະລັກສະກຸນເງິນຢູ່ທາງຫຼັງຕົວເລກ

en: Currency symbol is invalid.
lo_LA: ສັນຍະລັກສະກຸນເງິນບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Currency symbol is required.
lo_LA: ຕ້ອງການສັນຍະລັກສະກຸນເງິນ.

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
lo_LA: ຫຼັງລາຄາ

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
lo_LA: ກ່ອນລາຄາ

en: Current Page
lo_LA: ໜ້າປັດຈຸບັນ

[ctx: Current event redirection option]
en: Redirect to the current event
lo_LA: ປ່ຽນເສັ້ນທາງໄປຫາກິດຈະກຳປັດຈຸບັນ

en: Current usage
lo_LA: ການນຳໃຊ້ປັດຈຸບັນ

en: Custom
lo_LA: ກຳນົດເອງ

en: Custom CSS
lo_LA: CSS ທີ່ກຳນົດເອງ

en: Custom Color
lo_LA: ສີກຳນົດເອງ

en: Custom Venue Links
lo_LA: ລິ້ງສະຖານທີ່ກຳນົດເອງ

en: Custom attendee registration fields
lo_LA: ກຳນົດຊ່ອງຂໍ້ມູນລົງທະບຽນຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມເອງ

en: Custom field deleted.
lo_LA: ລຶບຟິວທີ່ກຳນົດເອງແລ້ວ.

en: Custom field updated.
lo_LA: ອັບເດດຟິວທີ່ກຳນົດເອງແລ້ວ.

en: Custom registration fields
lo_LA: ກຳນົດຊ່ອງຂໍ້ມູນລົງທະບຽນເອງ

en: Customizable
lo_LA: ປັບແຕ່ງໄດ້

en: Customizable ticket template
lo_LA: ແມ່ແບບປີ້ທີ່ປັບແຕ່ງໄດ້

[ctx: Customization article]
en: Getting started with customization
lo_LA: ເລີ່ມຕົ້ນການປັບແຕ່ງ

[ctx: Customization guides section paragraph]
en: Tips and tricks on making your calendar just the way you want it.
lo_LA: ເຄັດລັບໃນການປັບແຕ່ງປະຕິທິນໃຫ້ເປັນແບບທີ່ເຈົ້າຕ້ອງການ.

[ctx: Customization guides section title]
en: Customization guides
lo_LA: ຄູ່ມືການປັບແຕ່ງ

en: Customize email templates
lo_LA: ປັບແຕ່ງແມ່ແບບອີເມວ

en: Customize styles and templates
lo_LA: ປັບແຕ່ງຮູບແບບ ແລະ ແມ່ແບບ

en: Customizer
lo_LA: ຕົວປັບແຕ່ງ (Customizer)

[ctx: Customizer static front page setting]
en: Main %s Page
lo_LA: ໜ້າ %s ຫຼັກ

en: Customizing
lo_LA: ການປັບແຕ່ງ

en: Customizing CSS (Video)
lo_LA: ການປັບແຕ່ງ CSS (ວິດີໂອ)

[ctx: Customizing CSS article]
en: Customizing CSS
lo_LA: ການປັບແຕ່ງ CSS

[ctx: Customizing templates article]
en: Customizing template files
lo_LA: ການປັບແຕ່ງໄຟລ໌ແມ່ແບບ

en: Customizing the Events plugins
lo_LA: ການປັບແຕ່ງປັກອິນ Events

en: Cyprus
lo_LA: ໄຊປຣັສ

en: Czech Koruna
lo_LA: ໂຄຣູນາ ເຊັກ

en: Czech Republic
lo_LA: ສາທາລະນະລັດ ເຊັກ

en: Danish Krone
lo_LA: ໂຄຣນ ເດນມາກ

en: Darken
lo_LA: ເຮັດໃຫ້ມືດລົງ

en: Date
lo_LA: ວັນທີ

en: Date & Time
lo_LA: ວັນທີ ແລະ ເວລາ

en: Date & Time Content
lo_LA: ເນື້ອໃນວັນທີ ແລະ ເວລາ

en: Date & Time Header
lo_LA: ຫົວຂໍ້ວັນທີ ແລະ ເວລາ

en: Date Entry Format
lo_LA: ຮູບແບບການປ້ອນວັນທີ

en: Date Lower Boundary
lo_LA: ຂອບເຂດວັນທີຕ່ຳສຸດ

en: Date Time Separator
lo_LA: ເຄື່ອງໝາຍແຍກວັນທີ ແລະ ເວລາ

en: Date Time Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າວັນທີ ແລະ ເວລາ

en: Date Upper Boundary
lo_LA: ຂອບເຂດວັນທີສູງສຸດ

[ctx: Date and Time settings section header]
en: Date & Time
lo_LA: ວັນທີ ແລະ ເວລາ

en: Date format
lo_LA: ຮູບແບບວັນທີ

en: Date format is invalid.
lo_LA: ຮູບແບບວັນທີບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Date format is required.
lo_LA: ຕ້ອງການຮູບແບບວັນທີ.

en: Date out of range.
lo_LA: ວັນທີຢູ່ນອກຂອບເຂດ.

en: Date time separator
lo_LA: ເຄື່ອງໝາຍຂັ້ນວັນທີ ແລະ ເວລາ

en: Date with year format
lo_LA: ຮູບແບບວັນທີແບບມີປີ

en: Date without year format
lo_LA: ຮູບແບບວັນທີແບບບໍ່ມີປີ

en: Date:
lo_LA: ວັນທີ:

en: Dates
lo_LA: ວັນທີ

en: Dates set using the start_date/end_date, starts_*/ends_* are set to start at the specified times. The default behavior is to include the entire days.
lo_LA: ວັນທີທີ່ຕັ້ງໂດຍໃຊ້ start_date/end_date, starts_*/ends_* ແມ່ນຖືກຕັ້ງໃຫ້ເລີ່ມຕົ້ນຕາມເວລາທີ່ລະບຸ. ພຶດຕິກຳເລີ່ມຕົ້ນແມ່ນການລວມເອົາທັງໝົດມື້.

en: Day
lo_LA: ວັນ

[ctx: Day hover color setting label.]
en: Day Hover
lo_LA: ເມື່ອວາງເມົາສ໌ໃສ່ວັນທີ

en: Day view
lo_LA: ມຸມມອງລາຍວັນ

en: Debug mode
lo_LA: ໂໝດດີບັກ

en: Debugging
lo_LA: ການກວດສອບຂໍ້ຜິດພາດ (Debugging)

en: Dec
lo_LA: ທ.ວ.

en: December
lo_LA: ທັນວາ

en: Deep Sea
lo_LA: ທະເລເລິກ

en: Default
lo_LA: ຄ່າເລີ່ມຕົ້ນ

en: Default (uses temporary files)
lo_LA: ຄ່າເລີ່ມຕົ້ນ (ໃຊ້ໄຟລ໌ຊົ່ວຄາວ)

en: Default Event Category
lo_LA: ໝວດໝູ່ກິດຈະກຳເລີ່ມຕົ້ນ

en: Default Events Template
lo_LA: ເທັມເພລດກິດຈະກຳເລີ່ມຕົ້ນ

en: Default Google Maps API key
lo_LA: ລະຫັດ Google Maps API ເລີ່ມຕົ້ນ

en: Default PHP timezone is other than UTC
lo_LA: ເຂດເວລາ PHP ເລີ່ມຕົ້ນບໍ່ແມ່ນ UTC

en: Default Page Template
lo_LA: ເທັມເພລດໜ້າເລີ່ມຕົ້ນ

en: Default Status
lo_LA: ສະຖານະເລີ່ມຕົ້ນ

en: Default Styles
lo_LA: ຮູບແບບເລີ່ມຕົ້ນ

en: Default currency code
lo_LA: ລະຫັດສະກຸນເງິນເລີ່ມຕົ້ນ

en: Default currency symbol
lo_LA: ສັນຍະລັກສະກຸນເງິນເລີ່ມຕົ້ນ

[ctx: Default description for integration endpoint.]
en: No description provided
lo_LA: ບໍ່ມີຄຳອະທິບາຍ

[ctx: Default error message for system info optin]
en: Something has gone wrong!
lo_LA: ມີບາງຢ່າງຜິດພາດ!

en: Default is 3. To impose no limit, specify -1. Note that there may be performance issues if you allow too many events per day. <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">Read more</a>.
lo_LA: ຄ່າເລີ່ມຕົ້ນແມ່ນ 3. ຫາກບໍ່ຕ້ອງການຈຳກັດໃຫ້ລະບຸ -1. ໝາຍເຫດວ່າມັນອາດຈະມີບັນຫາດ້ານປະສິດທິພາບຫາກເຈົ້າອະນຸຍາດໃຫ້ມີກິດຈະກຳຫຼາຍເກີນໄປຕໍ່ມື້. <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">ອ່ານເພີ່ມເຕີມ</a>.

en: Default stylesheet used for events templates
lo_LA: ສະໄຕລ໌ຊີດ (stylesheet) ເລີ່ມຕົ້ນທີ່ໃຊ້ສຳລັບເທັມເພລດກິດຈະກຳ

en: Default view
lo_LA: ມຸມມອງເລີ່ມຕົ້ນ

en: Define the date, time, and duration for your event.
lo_LA: ກຳນົດວັນທີ, ເວລາ ແລະ ໄລຍະເວລາສຳລັບເຫດການຂອງທ່ານ.

en: Delaware
lo_LA: ເດລາແວ

en: Delete
lo_LA: ລຶບ

en: Delete &#8220;%s&#8221; permanently
lo_LA: ລຶບ &#8220;%s&#8221; ຖາວອນ

en: Delete Permanently
lo_LA: ລຶບຖາວອນ

en: Delete a Venue
lo_LA: ລຶບສະຖານທີ່

en: Delete an Event
lo_LA: ລຶບກິດຈະກຳ

en: Delete an Organizer
lo_LA: ລຶບຜູ້ຈັດງານ

en: Delete this
lo_LA: ລຶບສິ່ງນີ້

en: Deleted Attachment: %d
lo_LA: ລຶບໄຟລ໌ແນບແລ້ວ: %d

en: Deletes a venue and returns its data
lo_LA: ລຶບສະຖານທີ່ ແລະ ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນ

en: Deletes an event and returns its data
lo_LA: ລຶບເຫດການ ແລະ ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນ

en: Deletes an event category and returns its data
lo_LA: ລຶບໝວດໝູ່ເຫດການ ແລະ ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນ

en: Deletes an event tag and returns its data
lo_LA: ລຶບແທັກເຫດການ ແລະ ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນ

en: Deletes an existing event
lo_LA: ລຶບກິດຈະກຳທີ່ມີຢູ່

en: Deletes an existing organizer
lo_LA: ລຶບຜູ້ຈັດງານທີ່ມີຢູ່

en: Deletes an existing venue
lo_LA: ລຶບສະຖານທີ່ທີ່ມີຢູ່

en: Deletes an organizer and returns its data
lo_LA: ລຶບຜູ້ຈັດງານ ແລະ ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນ

en: Denmark
lo_LA: ເດນມາກ

[ctx: Describes why consent is beneficial]
en: Our Help page is better than ever with the addition of:
lo_LA: ໜ້າຊ່ວຍເຫຼືອຂອງພວກເຮົາດີຂຶ້ນກວ່າເກົ່າດ້ວຍການເພີ່ມເຕີມຂອງ:

en: Description
lo_LA: ລາຍລະອຽດ

[ctx: Description for the Power Automate Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາຣາມີເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາຣາມີເຕີຂາເຂົ້າຢູ່ໃນຮູບແບບທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Description for the Power Automate Attendee REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new attendee queue.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການກວດສອບຄິວຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມໃໝ່ສຳເລັດ.

[ctx: Description for the Power Automate Attendee REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
lo_LA: Access token ເພື່ອອະນຸຍາດການເຊື່ອມຕໍ່ Power Automate.

[ctx: Description for the Power Automate Canceled Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາຣາມີເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາຣາມີເຕີຂາເຂົ້າຢູ່ໃນຮູບແບບທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Description for the Power Automate Canceled Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the canceled event queue.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການກວດສອບຄິວເຫດການທີ່ຖືກຍົກເລີກສຳເລັດ.

[ctx: Description for the Power Automate Canceled Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
lo_LA: Access token ເພື່ອອະນຸຍາດການເຊື່ອມຕໍ່ Power Automate.

[ctx: Description for the Power Automate Checkin REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາຣາມີເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາຣາມີເຕີຂາເຂົ້າຢູ່ໃນຮູບແບບທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Description for the Power Automate Checkin REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new checkin queue.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການກວດສອບຄິວການເຊັກອິນໃໝ່ສຳເລັດ.

[ctx: Description for the Power Automate Checkin REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
lo_LA: Access token ເພື່ອອະນຸຍາດການເຊື່ອມຕໍ່ Power Automate.

[ctx: Description for the Power Automate Create Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາຣາມີເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາຣາມີເຕີຂາເຂົ້າຢູ່ໃນຮູບແບບທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Description for the Power Automate Create Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns creation of a new event.
lo_LA: ສົ່ງຄືນການສ້າງເຫດການໃໝ່.

[ctx: Description for the Power Automate Create Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
lo_LA: Access token ເພື່ອອະນຸຍາດການເຊື່ອມຕໍ່ Power Automate.

[ctx: Description for the Power Automate New Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາຣາມີເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາຣາມີເຕີຂາເຂົ້າຢູ່ໃນຮູບແບບທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Description for the Power Automate New Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new event queue.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການກວດສອບຄິວເຫດການໃໝ່ສຳເລັດ.

[ctx: Description for the Power Automate New Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
lo_LA: Access token ເພື່ອອະນຸຍາດການເຊື່ອມຕໍ່ Power Automate.

[ctx: Description for the Power Automate Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາຣາມີເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາຣາມີເຕີຂາເຂົ້າຢູ່ໃນຮູບແບບທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Description for the Power Automate Order REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new event queue.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການກວດສອບຄິວເຫດການໃໝ່ສຳເລັດ.

[ctx: Description for the Power Automate Refunded Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາຣາມີເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາຣາມີເຕີຂາເຂົ້າຢູ່ໃນຮູບແບບທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Description for the Power Automate Refunded Order REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the refunded orders queue.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການກວດສອບຄິວລາຍການສັ່ງຊື້ທີ່ຄືນເງິນແລ້ວສຳເລັດ.

[ctx: Description for the Power Automate Refunded Order REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
lo_LA: Access token ເພື່ອອະນຸຍາດການເຊື່ອມຕໍ່ Power Automate.

[ctx: Description for the Power Automate Updated Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາຣາມີເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາຣາມີເຕີຂາເຂົ້າຢູ່ໃນຮູບແບບທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Description for the Power Automate Updated Attendee REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the updated attendee queue.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການກວດສອບຄິວຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມທີ່ອັບເດດສຳເລັດແລ້ວ.

[ctx: Description for the Power Automate Updated Attendee REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
lo_LA: Access token ເພື່ອອະນຸຍາດການເຊື່ອມຕໍ່ Power Automate.

[ctx: Description for the Power Automate Updated Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາຣາມີເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາຣາມີເຕີຂາເຂົ້າຢູ່ໃນຮູບແບບທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Description for the Power Automate Updated Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the updated event queue.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການກວດສອບຄິວເຫດການທີ່ອັບເດດສຳເລັດແລ້ວ.

[ctx: Description for the Power Automate Updated Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
lo_LA: Access token ເພື່ອອະນຸຍາດການເຊື່ອມຕໍ່ Power Automate.

[ctx: Description for the Zapier Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາລາມິເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາລາມິເຕີທີ່ປ້ອນເຂົ້າມີຮູບແບບບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Description for the Zapier Attendee REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new attendee queue.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການກວດສອບຄິວຂອງຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມໃໝ່ສຳເລັດແລ້ວ.

[ctx: Description for the Zapier Attendee REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
lo_LA: Access Token ເພື່ອຢືນຢັນການເຊື່ອມຕໍ່ Zapier.

[ctx: Description for the Zapier Canceled Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາລາມິເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາລາມິເຕີທີ່ປ້ອນເຂົ້າມີຮູບແບບບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Description for the Zapier Canceled Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the canceled event queue.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການກວດສອບຄິວຂອງກິດຈະກຳທີ່ຖືກຍົກເລີກສຳເລັດແລ້ວ.

[ctx: Description for the Zapier Canceled Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
lo_LA: Access Token ເພື່ອຢືນຢັນການເຊື່ອມຕໍ່ Zapier.

[ctx: Description for the Zapier Checkin REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາລາມິເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາລາມິເຕີທີ່ປ້ອນເຂົ້າມີຮູບແບບບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Description for the Zapier Checkin REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new checkin queue.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການກວດສອບຄິວຂອງການເຊັກອິນ (Checkin) ໃໝ່ສຳເລັດແລ້ວ.

[ctx: Description for the Zapier Checkin REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
lo_LA: Access Token ເພື່ອຢືນຢັນການເຊື່ອມຕໍ່ Zapier.

[ctx: Description for the Zapier Create Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາລາມິເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາລາມິເຕີທີ່ປ້ອນເຂົ້າມີຮູບແບບບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Description for the Zapier Create Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns creation of a new event.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການສ້າງກິດຈະກຳໃໝ່.

[ctx: Description for the Zapier Create Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
lo_LA: Access Token ເພື່ອຢືນຢັນການເຊື່ອມຕໍ່ Zapier.

[ctx: Description for the Zapier Find Attendees REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format.
lo_LA: ພາລາມິເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາລາມິເຕີທີ່ປ້ອນເຂົ້າມີຮູບແບບບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

[ctx: Description for the Zapier Find Attendees REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the find attendee archive.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການກວດສອບການຄົ້ນຫາຄັງເກັບຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມສຳເລັດແລ້ວ.

[ctx: Description for the Zapier Find Attendees REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
lo_LA: Access Token ເພື່ອຢືນຢັນການເຊື່ອມຕໍ່ Zapier.

[ctx: Description for the Zapier Find Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format.
lo_LA: ພາລາມິເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາລາມິເຕີທີ່ປ້ອນເຂົ້າມີຮູບແບບບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

[ctx: Description for the Zapier Find Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the find event archive.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການກວດສອບການຄົ້ນຫາຄັງເກັບກິດຈະກຳສຳເລັດແລ້ວ.

[ctx: Description for the Zapier Find Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
lo_LA: Access Token ເພື່ອຢືນຢັນການເຊື່ອມຕໍ່ Zapier.

[ctx: Description for the Zapier Find Tickets REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format.
lo_LA: ພາລາມິເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາລາມິເຕີທີ່ປ້ອນເຂົ້າມີຮູບແບບບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

[ctx: Description for the Zapier Find Tickets REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the find ticket archive.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການກວດສອບການຄົ້ນຫາຄັງເກັບປີ້ສຳເລັດແລ້ວ.

[ctx: Description for the Zapier Find Tickets REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
lo_LA: Access Token ເພື່ອຢືນຢັນການເຊື່ອມຕໍ່ Zapier.

[ctx: Description for the Zapier New Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາລາມິເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາລາມິເຕີທີ່ປ້ອນເຂົ້າມີຮູບແບບບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Description for the Zapier New Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new event queue.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການກວດສອບຄິວຂອງກິດຈະກຳໃໝ່ສຳເລັດແລ້ວ.

[ctx: Description for the Zapier New Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
lo_LA: Access Token ເພື່ອຢືນຢັນການເຊື່ອມຕໍ່ Zapier.

[ctx: Description for the Zapier Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາລາມິເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາລາມິເຕີທີ່ປ້ອນເຂົ້າມີຮູບແບບບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Description for the Zapier Order REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new event queue.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການກວດສອບຄິວຂອງກິດຈະກຳໃໝ່ສຳເລັດແລ້ວ.

[ctx: Description for the Zapier Refunded Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາລາມິເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາລາມິເຕີທີ່ປ້ອນເຂົ້າມີຮູບແບບບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Description for the Zapier Refunded Order REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the refunded orders queue.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການກວດສອບຄິວຂອງຄຳສັ່ງຊື້ທີ່ຖືກຄືນເງິນສຳເລັດແລ້ວ.

[ctx: Description for the Zapier Refunded Order REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
lo_LA: Access Token ເພື່ອຢືນຢັນການເຊື່ອມຕໍ່ Zapier.

[ctx: Description for the Zapier Update Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາລາມິເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາລາມິເຕີທີ່ປ້ອນເຂົ້າມີຮູບແບບບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Description for the Zapier Update Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns creation of a new event.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການສ້າງກິດຈະກຳໃໝ່.

[ctx: Description for the Zapier Update Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
lo_LA: Access Token ເພື່ອຢືນຢັນການເຊື່ອມຕໍ່ Zapier.

[ctx: Description for the Zapier Updated Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາລາມິເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາລາມິເຕີທີ່ປ້ອນເຂົ້າມີຮູບແບບບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Description for the Zapier Updated Attendee REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the updated attendee queue.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການກວດສອບຄິວຂອງຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມທີ່ຖືກອັບເດດສຳເລັດແລ້ວ.

[ctx: Description for the Zapier Updated Attendee REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
lo_LA: Access Token ເພື່ອຢືນຢັນການເຊື່ອມຕໍ່ Zapier.

[ctx: Description for the Zapier Updated Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາລາມິເຕີທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາລາມິເຕີທີ່ປ້ອນເຂົ້າມີຮູບແບບບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Description for the Zapier Updated Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the updated event queue.
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການກວດສອບຄິວຂອງກິດຈະກຳທີ່ຖືກອັບເດດສຳເລັດແລ້ວ.

[ctx: Description for the Zapier Updated Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
lo_LA: Access Token ເພື່ອຢືນຢັນການເຊື່ອມຕໍ່ Zapier.

[ctx: Description in iCal content for events with hidden/protected content.]
en: Content is protected.
lo_LA: ເນື້ອໃນຖືກປົກປ້ອງ.

en: Details
lo_LA: ລາຍລະອຽດ

en: Did not attempt saving option %s.
lo_LA: ບໍ່ໄດ້ພະຍາຍາມບັນທຶກຕົວເລືອກ %s.

en: Difference
lo_LA: ຄວາມແຕກຕ່າງ

en: Dig deeper
lo_LA: ເຈາະເລິກຂໍ້ມູນ

[ctx: Direction to add a phone number followed by a plus sign to indicate it shows a visually hidden field.]
en: Add a phone number +
lo_LA: ເພີ່ມເບີໂທລະສັບ +

[ctx: Direction to add a website followed by a plus sign to indicate it shows a visually hidden field.]
en: Add a website +
lo_LA: ເພີ່ມເວັບໄຊ +

[ctx: Direction to add an email followed by a plus sign to indicate it shows a visually hidden field.]
en: Add an email +
lo_LA: ເພີ່ມອີເມລ +

[ctx: Direction to add an phone followed by a plus sign to indicate it shows a visually hidden field.]
en: Add a phone +
lo_LA: ເພີ່ມເບີໂທ +

en: Disable Event Aggregator imports
lo_LA: ປິດການນຳເຂົ້າຂອງ Event Aggregator

en: Disable the event search bar
lo_LA: ປິດໃຊ້ງານແຖບຄົ້ນຫາກິດຈະກຳ

en: Disabled
lo_LA: ປິດການໃຊ້ງານ

[ctx: Disables a Zapier endpoint queue.]
en: Disable
lo_LA: ປິດໃຊ້ງານ

[ctx: Disables a integration endpoint queue.]
en: Disable
lo_LA: ປິດໃຊ້ງານ

en: Disclaimer:
lo_LA: ຂໍ້ຄວາມປະຕິເສດຄວາມຮັບຜິດຊອບ:

en: Disconnect
lo_LA: ຕັດການເຊື່ອມຕໍ່

en: Dismiss
lo_LA: ປິດການແຈ້ງເຕືອນ

en: Dismiss this notice.
lo_LA: ປິດການແຈ້ງເຕືອນນີ້.

en: Dismiss this screen
lo_LA: ປິດໜ້ານີ້

en: Display
lo_LA: ການສະແດງຜົນ

en: Display %1$s in %2$s View
lo_LA: ສະແດງ %1$s ໃນມຸມມອງ %2$s

en: Display Custom HTML
lo_LA: ສະແດງ HTML ທີ່ກຳນົດເອງ

en: Display categories in the legend even if they aren't currently shown on the calendar.
lo_LA: ສະແດງໝວດໝູ່ໃນຄຳອະທິບາຍສີ ເຖິງແມ່ນວ່າມັນຈະບໍ່ໄດ້ຖືກສະແດງຢູ່ໃນປະຕິທິນໃນເວລານີ້ກໍຕາມ.

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for attendees.]
en: Attendees
lo_LA: ຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມ

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for canceled events.]
en: Canceled Events
lo_LA: ເຫດການທີ່ຖືກຍົກເລີກ

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for checkins.]
en: Checkins
lo_LA: ການເຊັກອິນ

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for new events.]
en: New Events
lo_LA: ເຫດການໃໝ່

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for refunded ticket orders.]
en: Refunded Orders
lo_LA: ລາຍການສັ່ງຊື້ທີ່ຄືນເງິນແລ້ວ

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for ticket orders.]
en: Orders
lo_LA: ລາຍການສັ່ງຊື້

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for updated events.]
en: Updated Events
lo_LA: ເຫດການທີ່ອັບເດດແລ້ວ

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint.]
en: Create Events
lo_LA: ສ້າງເຫດການ

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint.]
en: Updated Attendees
lo_LA: ຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມທີ່ອັບເດດແລ້ວ

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for authorization.]
en: Authorize
lo_LA: ຢືນຢັນສິດ (Authorize)

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for canceled events.]
en: Canceled Events
lo_LA: ກິດຈະກຳທີ່ຖືກຍົກເລີກ

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for checkins.]
en: Checkins
lo_LA: ການເຊັກອິນ (Checkins)

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for new attendees.]
en: Attendees
lo_LA: ຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມ

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for new events.]
en: New Events
lo_LA: ກິດຈະກຳໃໝ່

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for refunded ticket orders.]
en: Refunded Orders
lo_LA: ຄຳສັ່ງຊື້ທີ່ຖືກຄືນເງິນ

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for ticket orders.]
en: Orders
lo_LA: ຄຳສັ່ງຊື້

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for updated events.]
en: Updated Events
lo_LA: ກິດຈະກຳທີ່ຖືກອັບເດດ

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Create Events
lo_LA: ສ້າງກິດຈະກຳ

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Find Attendees
lo_LA: ຄົ້ນຫາຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມ

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Find Events
lo_LA: ຄົ້ນຫາກິດຈະກຳ

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Find Tickets/RSVPs
lo_LA: ຄົ້ນຫາປີ້/RSVPs

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Update Events
lo_LA: ອັບເດດກິດຈະກຳ

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Updated Attendees
lo_LA: ຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມທີ່ຖືກອັບເດດ

[ctx: Display settings tab header]
en: Display Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າການສະແດງຜົນ

en: Display the featured image in the post content.
lo_LA: ສະແດງຮູບພາບທີ່ເນັ້ນເດັ່ນໃນເນື້ອຫາຂອງໂພສ.

en: Display your event info together in one place — just like in the Classic Editor.
lo_LA: ສະແດງຂໍ້ມູນເຫດການທັງໝົດໃນບ່ອນດຽວ — ຄືກັນກັບໃນ Classic Editor.

en: Displays the information collected by “attendee meta fields” in the WooCommerce order screens as well.
lo_LA: ສະແດງຂໍ້ມູນທີ່ເກັບມາຈາກ “ຊ່ອງຂໍ້ມູນຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມ” ໃນໜ້າການສັ່ງຊື້ຂອງ WooCommerce ນຳ.

en: District of Columbia
lo_LA: ດິສທຣິກອັອຟໂຄລຳເບຍ

en: Djibouti
lo_LA: ຈິບູຕີ

en: Do Not Import
lo_LA: ຫ້າມນຳເຂົ້າ

en: Do more with Eventbrite Tickets
lo_LA: ເພີ່ມຄວາມສາມາດດ້ວຍ Eventbrite Tickets

en: Do not limit (not recommended)
lo_LA: ບໍ່ຈຳກັດ (ບໍ່ແນະນຳ)

en: Do not re-import events. Changes made locally will be preserved.
lo_LA: ບໍ່ຕ້ອງນຳເຂົ້າກິດຈະກຳຊ້ຳ. ການປ່ຽນແປງທີ່ແກ້ໄຂໄວ້ໃນເຄື່ອງຈະຖືກຮັກສາໄວ້.

en: Do not show this category if legend shows on event listing views.
lo_LA: ບໍ່ຕ້ອງສະແດງໝວດໝູ່ນີ້ ຖ້າມີການສະແດງຄຳອະທິບາຍສີໃນມຸມມອງລາຍການກິດຈະກຳ.

en: Do you already have events you want to import?
lo_LA: ເຈົ້າມີກິດຈະກຳທີ່ຕ້ອງການນຳເຂົ້າຢູ່ແລ້ວ ຫຼື ບໍ່?

en: Documentation
lo_LA: ເອກະສານແນະນຳ

en: Dominica
lo_LA: ໂດມິນິກາ

en: Dominican Republic
lo_LA: ສາທາລະນະລັດ ໂດມິນິກັນ

en: Done
lo_LA: ແລ້ວໆ

en: Download
lo_LA: ດາວໂຫຼດ

en: Download .ics file
lo_LA: ດາວໂຫລດໄຟລ໌ .ics

en: Download log
lo_LA: ດາວໂຫຼດບັນທຶກ

en: Download our Events Gutenberg extension and start using the block editor on your events!
lo_LA: ດາວໂຫຼດສ່ວນເສີມ Events Gutenberg ຂອງພວກເຮົາ ແລະ ເລີ່ມໃຊ້ block editor ສຳລັບເຫດການຂອງທ່ານໄດ້ເລີຍ!

en: Download report
lo_LA: ດາວໂຫຼດລາຍງານ

en: Dropdown Options
lo_LA: ຕົວເລືອກເມນູເລືອກ

en: Dropdown Typography
lo_LA: ຕົວອັກສອນເມນູເລືອກ (Dropdown)

en: Duplicate events
lo_LA: ເຮັດສຳເນົາເຫດການ

en: During scheduled import, the limit of HTTP requests was reached and the import was rescheduled.
lo_LA: ໃນລະຫວ່າງການນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາ, ຈຳນວນການຮ້ອງຂໍ HTTP ຮອດຂີດຈຳກັດແລ້ວ ລະບົບຈຶ່ງໄດ້ຕັ້ງກຳນົດເວລາໃໝ່.

en: E.g.: $
lo_LA: ຕົວຢ່າງ: ₭

en: E.g.: USD
lo_LA: ຕົວຢ່າງ: LAK

en: EVENT
lo_LA: ກິດຈະກຳ

en: Each paid add-on has its own unique license key. Paste the key into its appropriate field below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message. Then click Save Changes.
lo_LA: ສ່ວນເສີມທີ່ເສຍເງິນແຕ່ລະຕົວຈະມີລະຫັດໄລເຊັນສະເພາະ. ວາງລະຫັດລົງໃນຟິວທີ່ກ່ຽວຂ້ອງລຸ່ມນີ້ ແລະ ລໍຖ້າໃຫ້ລະບົບກວດສອບ. ທ່ານຈະຮູ້ວ່າໃຊ້ໄດ້ເມື່ອເຫັນວັນໝົດອາຍຸສີຂຽວພ້ອມກັບຂໍ້ຄວາມ "valid". ຫຼັງຈາກນັ້ນໃຫ້ກົດ Save Changes.

en: Easily create the perfect schedule for your event and display it on any post type.
lo_LA: ສ້າງກຳນົດການທີ່ສົມບູນແບບສຳລັບເຫດການຂອງເຈົ້າໄດ້ຢ່າງງ່າຍດາຍ ແລະ ສະແດງມັນໃນທຸກປະເພດໂພສ.

en: East Timor
lo_LA: ຕີມໍຕາເວັນອອກ

en: Ecuador
lo_LA: ເອກວາດໍ

en: Edit
lo_LA: ແກ້ໄຂ

en: Edit %s
lo_LA: ແກ້ໄຂ %s

en: Edit %s Category
lo_LA: ແກ້ໄຂໝວດໝູ່ %s

en: Edit Aggregator Record
lo_LA: ແກ້ໄຂຂໍ້ມູນ Aggregator

en: Edit Calendar Embed
lo_LA: ແກ້ໄຂການຝັງປະຕິທິນ

en: Edit Import
lo_LA: ແກ້ໄຂການນຳເຂົ້າ

en: Edit Import Settings
lo_LA: ແກ້ໄຂການຕັ້ງຄ່ານຳເຂົ້າ

en: Edit Organizer
lo_LA: ແກ້ໄຂຜູ້ຈັດງານ

en: Edit Venue
lo_LA: ແກ້ໄຂສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: Edit currency
lo_LA: ແກ້ໄຂສະກຸນເງິນ

en: Edit date format
lo_LA: ແກ້ໄຂຮູບແບບວັນທີ

en: Edit the %s slug
lo_LA: ແກ້ໄຂ slug ຂອງ %s

en: Edit your calendar views
lo_LA: ແກ້ໄຂມຸມມອງປະຕິທິນຂອງເຈົ້າ

en: Editing
lo_LA: ການແກ້ໄຂ

en: Effortlessly fill your calendar with events from Meetup, Eventbrite, iCal, Google Calendar, and more.
lo_LA: ເພີ່ມເຫດການໃສ່ປະຕິທິນຂອງເຈົ້າໄດ້ຢ່າງງ່າຍດາຍຈາກ Meetup, Eventbrite, iCal, Google Calendar ແລະ ອື່ນໆ.

en: Egypt
lo_LA: ເອຢິບ

en: El Salvador
lo_LA: ເອລຊັລວາດໍ

en: Email
lo_LA: ອີເມວ

en: Email Header
lo_LA: ຫົວຂໍ້ອີເມວ

en: Email Text
lo_LA: ຂໍ້ຄວາມອີເມວ

en: Email marketing to promote your events
lo_LA: ການຕະຫຼາດຜ່ານອີເມວເພື່ອໂປຣໂມດເຫດການຂອງເຈົ້າ

en: Email notifications
lo_LA: ການແຈ້ງເຕືອນຜ່ານອີເມວ

en: Email:
lo_LA: ອີເມວ:

en: Embed Preview
lo_LA: ຕົວຢ່າງການຝັງ

en: Embed Snippet
lo_LA: ໂຄ້ດຝັງ

en: Embed snippet code
lo_LA: ໂຄ້ດຝັງ (Embed snippet)

en: Empty data set for this dropdown
lo_LA: ບໍ່ມີຂໍ້ມູນສຳລັບຕົວເລືອກນີ້

en: Enable
lo_LA: ເປີດໃຊ້ງານ

en: Enable 3rd party event submissions.
lo_LA: ເປີດໃຊ້ງານການສົ່ງຂໍ້ມູນເຫດການຈາກພາຍນອກ (3rd party).

en: Enable Maps
lo_LA: ເປີດໃຊ້ງານແຜນທີ່

en: Enable Time Zone support
lo_LA: ເປີດໃຊ້ການຮອງຮັບເຂດເວລາ

en: Enable WordPress Custom Fields on events in the classic editor.
lo_LA: ເປີດໃຊ້ງານ WordPress Custom Fields ໃນເຫດການເມື່ອໃຊ້ Classic Editor.

en: Enable comments on event pages.
lo_LA: ເປີດໃຊ້ການສະແດງຄວາມຄິດເຫັນໃນໜ້າກິດຈະກຳ.

en: Enable event views
lo_LA: ເປີດໃຊ້ງານມຸມມອງກິດຈະກຳ

en: Enable the Gutenberg block editor interface for creating events.
lo_LA: ເປີດໃຊ້ງານ Gutenberg Block Editor ສຳລັບການສ້າງເຫດການ.

en: Enable the Month View Cache
lo_LA: ເປີດໃຊ້ແຄຊໃນມຸມມອງລາຍເດືອນ

en: Enable the frontend functionality for Category Colors.
lo_LA: ເປີດໃຊ້ງານຟັງຊັນສີໝວດໝູ່ (Category Colors) ໃນສ່ວນໜ້າເວັບ (Frontend).

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %1$s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
lo_LA: ເປີດໃຊ້ຕົວເລືອກນີ້ເພື່ອບັນທຶກຂໍ້ມູນດີບັກ. ໂດຍປົກກະຕິລະບົບຈະບັນທຶກໄວ້ໃນ PHP error log ຂອງເຊີບເວີ. ຖ້າທ່ານຕ້ອງການເບິ່ງຜ່ານບຣາວເຊີ, ພວກເຮົາແນະນຳໃຫ້ຕິດຕັ້ງ %1$s.

en: Enable this option to receive notifications about The Events Calendar, including updates, fixes, and features. This is enabled if you have opted in to Telemetry.
lo_LA: ເປີດໃຊ້ງານຕົວເລືອກນີ້ເພື່ອຮັບການແຈ້ງເຕືອນກ່ຽວກັບ The Events Calendar, ລວມທັງການອັບເດດ, ການແກ້ໄຂ ແລະ ຄຸນສົມບັດໃໝ່. ສິ່ງນີ້ຈະຖືກເປີດໃຊ້ຫາກເຈົ້າຍອມຮັບ Telemetry.

en: Enabled
lo_LA: ເປີດໃຊ້ງານແລ້ວ

[ctx: Enables a Zapier endpoint.]
en: Enable
lo_LA: ເປີດໃຊ້ງານ

[ctx: Enables a integration endpoint.]
en: Enable
lo_LA: ເປີດໃຊ້ງານ

en: Encourage visitors to add your event to their calendars with handy sharing buttons.
lo_LA: ຊັກຊວນໃຫ້ຜູ້ເຂົ້າຊົມເພີ່ມເຫດການຂອງທ່ານລົງໃນປະຕິທິນຂອງພວກເຂົາດ້ວຍປຸ່ມແຊຣ໌ທີ່ສະດວກ.

en: End Date
lo_LA: ວັນທີສິ້ນສຸດ

en: End of day cutoff
lo_LA: ເວລາຕັດຍອດສິ້ນສຸດວັນ

en: End:
lo_LA: ສິ້ນສຸດ:

[ctx: Endpoint has been cleared success message.]
en: Endpoint was successfully cleared.
lo_LA: ລ້າງຂໍ້ມູນຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ສຳເລັດແລ້ວ.

[ctx: Endpoint has been disabled success message.]
en: Endpoint was successfully disabled.
lo_LA: ປິດໃຊ້ງານຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ສຳເລັດແລ້ວ.

[ctx: Endpoint has been enabled success message.]
en: Endpoint was successfully enabled
lo_LA: ເປີດໃຊ້ງານຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ສຳເລັດແລ້ວ

[ctx: Endpoint id is missing information to clear it.]
en: Endpoint was not cleared, the endpoint id was not found.
lo_LA: ຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ບໍ່ໄດ້ຖືກລ້າງຂໍ້ມູນ, ບໍ່ພົບໄອດີຂອງຈຸດເຊື່ອມຕໍ່.

[ctx: Endpoint id is missing information to disable it.]
en: Endpoint was not disabled, the endpoint id was not found.
lo_LA: ຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ບໍ່ໄດ້ຖືກປິດໃຊ້ງານ, ບໍ່ພົບໄອດີຂອງຈຸດເຊື່ອມຕໍ່.

[ctx: Endpoint was not loaded failure message.]
en: Endpoint was not cleared as it could not be loaded.
lo_LA: ຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ບໍ່ໄດ້ຖືກລ້າງຂໍ້ມູນ ເນື່ອງຈາກບໍ່ສາມາດໂຫຼດຂໍ້ມູນໄດ້.

[ctx: Endpoint was not loaded failure message.]
en: Endpoint was not disabled as it could not be loaded.
lo_LA: ຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ບໍ່ໄດ້ຖືກປິດໃຊ້ງານ ເນື່ອງຈາກບໍ່ສາມາດໂຫຼດຂໍ້ມູນໄດ້.

[ctx: Endpoint was not loaded failure message.]
en: Endpoint was not loaded.
lo_LA: ຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ບໍ່ໄດ້ຖືກໂຫຼດ.

en: Ends
lo_LA: ສິ້ນສຸດ

en: English
lo_LA: ພາສາອັງກິດ

en: Ensure result set exclude specific IDs
lo_LA: ຍົກເວັ້ນ ID ທີ່ລະບຸອອກຈາກຜົນການຄົ້ນຫາ

en: Enter 0 as price for free events
lo_LA: ໃສ່ 0 ສຳລັບເຫດການທີ່ເຂົ້າຟຣີ

en: Enter Event Aggregator License
lo_LA: ປ້ອນໄລເຊັນ Event Aggregator

en: Enter Keyword. Search for %s by Keyword.
lo_LA: ໃສ່ຄຳຄົ້ນຫາ. ຄົ້ນຫາ %s ດ້ວຍຄຳຄົ້ນຫາ.

en: Enter a 0 for %s that are free or leave blank to hide the field.
lo_LA: ປ້ອນເລກ 0 ສຳລັບ %s ທີ່ໃຫ້ເຂົ້າຟຣີ ຫຼື ປະຫວ່າງໄວ້ເພື່ອເຊື່ອງຟິວນີ້.

en: Enter a URL-formatted event name
lo_LA: ປ້ອນຊື່ເຫດການໃນຮູບແບບ URL

en: Enter a custom API key
lo_LA: ປ້ອນລະຫັດ API ເອງ

en: Enter a date using a standard date format or a relative string like: tomorrow, next week, +5 days, etc
lo_LA: ປ້ອນວັນທີໂດຍໃຊ້ຮູບແບບວັນທີມາດຕະຖານ ຫຼື ຂໍ້ຄວາມທີ່ກ່ຽວຂ້ອງ ເຊັ່ນ: ມື້ອື່ນ, ອາທິດໜ້າ, +5 ມື້, ແລະ ອື່ນໆ

en: Enter an Eventbrite event URL, e.g. https://www.eventbrite.com/e/example-12345
lo_LA: ປ້ອນ URL ຂອງກິດຈະກຳ Eventbrite, ເຊັ່ນ: https://www.eventbrite.com/e/example-12345

en: Enter city
lo_LA: ປ້ອນເມືອງ

en: Enter email
lo_LA: ປ້ອນອີເມລ

en: Enter organizer name
lo_LA: ປ້ອນຊື່ຜູ້ຈັດງານ

en: Enter phone number
lo_LA: ປ້ອນເບີໂທລະສັບ

en: Enter price
lo_LA: ໃສ່ລາຄາ

en: Enter state or province
lo_LA: ປ້ອນແຂວງ ຫຼື ລັດ

en: Enter the format to use for dates that show a month and year only. Used on month view. Example: %1$s
lo_LA: ປ້ອນຮູບແບບວັນທີທີ່ຈະສະແດງສະເພາະເດືອນ ແລະ ປີ. ຕົວຢ່າງ: %1$s

en: Enter the format to use for displaying dates with the year. Used when showing an event from a future year. Example: %1$s
lo_LA: ປ້ອນຮູບແບບທີ່ຈະໃຊ້ສຳລັບການສະແດງວັນທີແບບມີປີ. ໃຊ້ເມື່ອສະແດງເຫດການຈາກປີໃນອະນາຄົດ. ຕົວຢ່າງ: %1$s

en: Enter the format to use for displaying dates without a year. Used when showing an event from the current year. Example: %1$s
lo_LA: ປ້ອນຮູບແບບວັນທີທີ່ຈະສະແດງໂດຍບໍ່ມີປີ. ຕົວຢ່າງ: %1$s

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
lo_LA: ປ້ອນເຄື່ອງໝາຍຂັ້ນລະຫວ່າງວັນທີ ແລະ ເວລາ.

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
lo_LA: ປ້ອນເຄື່ອງໝາຍຂັ້ນລະຫວ່າງເວລາເລີ່ມຕົ້ນ ແລະ ສິ້ນສຸດ.

en: Enter the url for a Facebook group or page. You can also enter the url of a single Facebook event.
lo_LA: ປ້ອນ URL ຂອງກຸ່ມ ຫຼື ໜ້າ Facebook. ທ່ານຍັງສາມາດປ້ອນ URL ຂອງກິດຈະກຳ Facebook ດ່ຽວໆໄດ້.

en: Enter the url for a Meetup group, page, or individual. You can also enter the url of a single Meetup event.
lo_LA: ປ້ອນ URL ຂອງກຸ່ມ, ໜ້າ, ຫຼື ບຸກຄົນໃນ Meetup. ທ່ານຍັງສາມາດປ້ອນ URL ຂອງກິດຈະກຳ Meetup ດ່ຽວໆໄດ້.

en: Enter the url for the Google Calendar feed you wish to import.
lo_LA: ປ້ອນ URL ຂອງ Google Calendar feed ທີ່ທ່ານຕ້ອງການນຳເຂົ້າ.

en: Enter the url for the calendar, website, or event you would like to import. Event Aggregator will attempt to import events at that location.
lo_LA: ໃສ່ URL ຂອງປະຕິທິນ, ເວັບໄຊ ຫຼື ເຫດການທີ່ທ່ານຕ້ອງການນຳເຂົ້າ. Event Aggregator ຈະພະຍາຍາມນຳເຂົ້າເຫດການຈາກບ່ອນນັ້ນ.

en: Enter the url for the iCalendar feed you wish to import, e.g. https://central.wordcamp.org/calendar.ics
lo_LA: ປ້ອນ URL ຂອງ iCalendar feed ທີ່ທ່ານຕ້ອງການນຳເຂົ້າ, ເຊັ່ນ: https://central.wordcamp.org/calendar.ics

en: Enter url
lo_LA: ໃສ່ URL

en: Enter venue name
lo_LA: ປ້ອນຊື່ສະຖານທີ່

en: Enter venue street address
lo_LA: ປ້ອນທີ່ຢູ່ຖະໜົນຂອງສະຖານທີ່

en: Enter website
lo_LA: ປ້ອນເວັບໄຊ

en: Enter zip or postal code
lo_LA: ປ້ອນລະຫັດໄປສະນີ

en: Entity not found after update.
lo_LA: ບໍ່ພົບ Entity ຫຼັງຈາກການອັບເດດ.

en: Equatorial Guinea
lo_LA: ອິຄວາທໍຣຽລກີນີ

en: Eritrea
lo_LA: ເອຣິເຕຣຍ

en: Error
lo_LA: ຂໍ້ຜິດພາດ

[ctx: Error code label for system info optin]
en: Code:
lo_LA: ລະຫັດ:

en: Error generating QR code.
lo_LA: ເກີດຂໍ້ຜິດພາດໃນການສ້າງ QR Code.

en: Error restoring from Ignored Events.
lo_LA: ເກີດຂໍ້ຜິດພາດໃນການຄືນຄ່າຈາກກິດຈະກຳທີ່ຖືກລະເລີຍ.

[ctx: Error status label for system info optin]
en: Status:
lo_LA: ສະຖານະ:

en: Error, a unknown bug happened and it was impossible to migrate the Legacy Ignored Events, try again later.
lo_LA: ຂໍ້ຜິດພາດ, ເກີດບັນຫາທີ່ບໍ່ຮູ້ຈັກ ແລະ ບໍ່ສາມາດຍ້າຍຂໍ້ມູນກິດຈະກຳເກົ່າທີ່ຖືກລະເລີຍໄດ້, ກະລຸນາລອງໃໝ່ພາຍຫຼັງ.

en: Error: %d scheduled import was not %s.
lo_LA: ຂໍ້ຜິດພາດ: ການນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາ %d ລາຍການ ບໍ່ໄດ້ຖືກ %s.

en: Error: Nonce verification failed. Please try again.
lo_LA: ຂໍ້ຜິດພາດ: ການກວດສອບ Nonce ລົ້ມເຫຼວ. ກະລຸນາລອງໃໝ່ອີກຄັ້ງ.

en: Error: we were not able to migrate your Facebook Events settings to Event Aggregator. Please try again later.
lo_LA: ຂໍ້ຜິດພາດ: ພວກເຮົາບໍ່ສາມາດຍ້າຍການຕັ້ງຄ່າ Facebook Events ຂອງທ່ານໄປຫາ Event Aggregator ໄດ້. ກະລຸນາລອງໃໝ່ພາຍຫຼັງ.

en: Error: we were not able to migrate your iCal Importer settings to Event Aggregator. Please try again later.
lo_LA: ຂໍ້ຜິດພາດ: ພວກເຮົາບໍ່ສາມາດຍ້າຍການຕັ້ງຄ່າ iCal Importer ຂອງທ່ານໄປຫາ Event Aggregator ໄດ້. ກະລຸນາລອງໃໝ່ພາຍຫຼັງ.

en: Estonia
lo_LA: ເອສໂຕເນຍ

en: Ethiopia
lo_LA: ເອທິໂອປີ

en: Euro
lo_LA: ເອີໂຣ

en: Event
lo_LA: ກິດຈະກຳ

en: Event %1$d: %2$s
lo_LA: ກິດຈະກຳ %1$d: %2$s

en: Event Add-Ons
lo_LA: ສ່ວນເສີມກິດຈະກຳ

en: Event Aggregator Control
lo_LA: ການຄວບຄຸມ Event Aggregator

en: Event Aggregator System Status
lo_LA: ສະຖານະລະບົບ Event Aggregator

en: Event Aggregator cannot import events because this site is running an outdated version of The Events Calendar.
lo_LA: Event Aggregator ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າກິດຈະກຳໄດ້ ເນື່ອງຈາກເວັບໄຊນີ້ກຳລັງໃຊ້ The Events Calendar ເວີຊັນເກົ່າ.

en: Event Aggregator cannot import events from this site.
lo_LA: Event Aggregator ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າກິດຈະກຳຈາກເວັບໄຊນີ້ໄດ້.

en: Event Aggregator cannot reach Meetup.com because you exceeded the request limit for your Meetup API key.
lo_LA: Event Aggregator ບໍ່ສາມາດເຂົ້າເຖິງ Meetup.com ໄດ້ ເນື່ອງຈາກທ່ານໃຊ້ງານເກີນຂີດຈຳກັດຂອງລະຫັດ Meetup API.

en: Event Aggregator includes a new, better system for removing unwanted imported events from your calendar. Click the button below to transition previously deleted events. This process will remove unwanted records from your database and include recent or upcoming trashed events in your Ignored archive.
lo_LA: Event Aggregator ລວມເອົາລະບົບໃໝ່ທີ່ດີກວ່າສຳລັບການລຶບກິດຈະກຳທີ່ນຳເຂົ້າມາແລ້ວບໍ່ຕ້ອງການອອກຈາກປະຕິທິນຂອງທ່ານ. ກົດປຸ່ມລຸ່ມນີ້ເພື່ອປ່ຽນກິດຈະກຳທີ່ເຄີຍລຶບໄປກ່ອນໜ້ານີ້. ຂະບວນການນີ້ຈະລຶບຂໍ້ມູນທີ່ບໍ່ຕ້ອງການອອກຈາກຖານຂໍ້ມູນ ແລະ ລວມເອົາກິດຈະກຳໃນຖັງຂີ້ເຫຍື້ອທີ່ຫາກໍ່ເກີດຂຶ້ນ ຫຼື ກຳລັງຈະມາເຖິງໄວ້ໃນສາງເກັບກິດຈະກຳທີ່ຖືກລະເລີຍ.

en: Event Aggregator server has blocked your request. Please try your import again later or contact support to know why.
lo_LA: ເຊີບເວີ Event Aggregator ໄດ້ບລັອກຄຳຮ້ອງຂໍຂອງທ່ານ. ກະລຸນາລອງໃໝ່ພາຍຫຼັງ ຫຼື ຕິດຕໍ່ທີມງານຊ່ວຍເຫຼືອເພື່ອຊາບສາເຫດ.

en: Event Aggregator system status
lo_LA: ສະຖານະລະບົບ Event Aggregator

en: Event Aggregator will try to fetch %s events starting from the current date or the specified date;
lo_LA: Event Aggregator ຈະພະຍາຍາມດຶງຂໍ້ມູນ %s ເຫດການ ໂດຍເລີ່ມຈາກວັນທີປັດຈຸບັນ ຫຼື ວັນທີທີ່ລະບຸ;

en: Event Aggregator will try to fetch events starting within the next %s from the current date or the specified date;
lo_LA: Event Aggregator ຈະພະຍາຍາມດຶງເຫດການທີ່ເລີ່ມຕົ້ນພາຍໃນ %s ຖັດໄປ ໂດຍເລີ່ມຈາກວັນທີປັດຈຸບັນ ຫຼື ວັນທີທີ່ລະບຸ;

en: Event Allow Comments
lo_LA: ກິດຈະກຳອະນຸຍາດໃຫ້ສະແດງຄວາມຄິດເຫັນ

en: Event Allow Trackbacks and Pingbacks
lo_LA: ກິດຈະກຳອະນຸຍາດ Trackbacks ແລະ Pingbacks

en: Event Blocks
lo_LA: ບລັອກເຫດການ

en: Event Calendar Link
lo_LA: ລິ້ງປະຕິທິນເຫດການ

en: Event Categories
lo_LA: ໝວດໝູ່ເຫດການ

en: Event Category
lo_LA: ໝວດໝູ່ກິດຈະກຳ

en: Event Category:
lo_LA: ໝວດໝູ່ເຫດການ:

en: Event Cost
lo_LA: ລາຄາກິດຈະກຳ

en: Event Currency Position
lo_LA: ຕຳແໜ່ງສະກຸນເງິນກິດຈະກຳ

en: Event Currency Symbol
lo_LA: ສັນຍະລັກສະກຸນເງິນກິດຈະກຳ

en: Event Date & Time
lo_LA: ວັນທີ ແລະ ເວລາເຫດການ

en: Event Date Time
lo_LA: ວັນທີ ແລະ ເວລາກິດຈະກຳ

en: Event Date and Time
lo_LA: ວັນທີ ແລະ ເວລາເຫດການ

en: Event Date:
lo_LA: ວັນທີກິດຈະກຳ:

en: Event Dates
lo_LA: ວັນທີຈັດເຫດການ

en: Event Description
lo_LA: ລາຍລະອຽດກິດຈະກຳ

en: Event Details Background Color
lo_LA: ສີພື້ນຫຼັງລາຍລະອຽດເຫດການ

en: Event Details Classic
lo_LA: ລາຍລະອຽດເຫດການແບບດັ້ງເດີມ

en: Event End Date
lo_LA: ວັນທີສິ້ນສຸດກິດຈະກຳ

en: Event End Time
lo_LA: ເວລາສິ້ນສຸດກິດຈະກຳ

en: Event Excerpt
lo_LA: ເນື້ອຫາຫຍໍ້ຂອງກິດຈະກຳ

en: Event Featured Image
lo_LA: ຮູບພາບແນະນຳກິດຈະກຳ

en: Event ID
lo_LA: ID ກິດຈະກຳ

en: Event ISO Currency Code
lo_LA: ລະຫັດສະກຸນເງິນ ISO ຂອງເຫດການ

en: Event Image
lo_LA: ຮູບພາບເຫດການ

en: Event Importer Bundle
lo_LA: ຊຸດ Event Importer

en: Event Log
lo_LA: ບັນທຶກເຫດການ

en: Event Name
lo_LA: ຊື່ກິດຈະກຳ

en: Event Navigation
lo_LA: ການນຳທາງເຫດການ

en: Event Organizer
lo_LA: ຜູ້ຈັດງານ

en: Event Organizer Name(s) or ID(s)
lo_LA: ຊື່ ຫຼື ID ຂອງຜູ້ຈັດງານກິດຈະກຳ

en: Event Organizers
lo_LA: ຜູ້ຈັດງານ

en: Event Price
lo_LA: ລາຄາເຫດການ

en: Event Query
lo_LA: ຄຳສັ່ງຄົ້ນຫາເຫດການ

en: Event Schedule Manager
lo_LA: ຕົວຈັດການກຳນົດການເຫດການ

en: Event Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າກິດຈະກຳ

en: Event Sharing
lo_LA: ການແຊຣ໌ເຫດການ

en: Event Show Map
lo_LA: ສະແດງແຜນທີ່ກິດຈະກຳ

en: Event Show Map Link
lo_LA: ສະແດງລິ້ງແຜນທີ່ກິດຈະກຳ

en: Event Start Date
lo_LA: ວັນທີເລີ່ມຕົ້ນກິດຈະກຳ

en: Event Start Time
lo_LA: ເວລາເລີ່ມຕົ້ນກິດຈະກຳ

[ctx: Event State of being Online only checkbox label]
en: Mark as an online event
lo_LA: ໝາຍວ່າເປັນເຫດການອອນໄລນ໌

en: Event Status
lo_LA: ສະຖານະເຫດການ

en: Event Sticky in Month View
lo_LA: ກິດຈະກຳປັກໝຸດໃນມຸມມອງລາຍເດືອນ

en: Event Tags
lo_LA: ແທັກກິດຈະກຳ

en: Event Tags:
lo_LA: ແທັກກິດຈະກຳ:

en: Event Tickets REST API is not available.
lo_LA: Event Tickets REST API ບໍ່ພ້ອມໃຊ້ງານ.

en: Event Tickets install not requested.
lo_LA: ບໍ່ມີການຮ້ອງຂໍການຕິດຕັ້ງ Event Tickets.

en: Event Tickets plugin already installed and activated.
lo_LA: ປລັກອິນ Event Tickets ໄດ້ຖືກຕິດຕັ້ງ ແລະ ເປີດໃຊ້ງານຢູ່ແລ້ວ.

en: Event Tickets plugin installed and activated.
lo_LA: ຕິດຕັ້ງ ແລະ ເປີດໃຊ້ງານປລັກອິນ Event Tickets ແລ້ວ.

en: Event Tickets plugin is not activated.
lo_LA: ປລັກອິນ Event Tickets ບໍ່ໄດ້ຖືກເປີດໃຊ້ງານ.

en: Event Time Zone
lo_LA: ເຂດເວລາກິດຈະກຳ

en: Event Title
lo_LA: ຊື່ເຫດການ

en: Event Title Color
lo_LA: ສີຊື່ເຫດການ

en: Event Update Authority
lo_LA: ສິດໃນການອັບເດດກິດຈະກຳ

en: Event Venue
lo_LA: ສະຖານທີ່ຈັດເຫດການ

en: Event Venue Name
lo_LA: ຊື່ສະຖານທີ່ຈັດກິດຈະກຳ

en: Event Website
lo_LA: ເວັບໄຊກິດຈະກຳ

en: Event block patterns
lo_LA: ຮູບແບບບລັອກເຫດການ

en: Event cannot be synced to Eventbrite because we received an error from Eventbrite.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດຊິງຄ໌ເຫດການໄປຫາ Eventbrite ໄດ້ ເນື່ອງຈາກເກີດຂໍ້ຜິດພາດຈາກ Eventbrite.

en: Event created successfully
lo_LA: ສ້າງກິດຈະກຳສຳເລັດແລ້ວ

en: Event deleted successfully
lo_LA: ລຶບກິດຈະກຳສຳເລັດແລ້ວ

en: Event information: website, cost, description, date, time, image
lo_LA: ຂໍ້ມູນເຫດການ: ເວັບໄຊ, ລາຄາ, ລາຍລະອຽດ, ວັນທີ, ເວລາ, ຮູບພາບ

[ctx: Event location on the Ticket Email]
en: Event Location
lo_LA: ສະຖານທີ່ຈັດເຫດການ

en: Event log
lo_LA: ບັນທຶກເຫດການ (Event log)

en: Event not owned, you cannot edit it.
lo_LA: ທ່ານບໍ່ແມ່ນເຈົ້າຂອງເຫດການນີ້ ຈຶ່ງບໍ່ສາມາດແກ້ໄຂໄດ້.

[ctx: Event status label the select field]
en: Set status:
lo_LA: ຕັ້ງຄ່າສະຖານະ:

[ctx: Event status label.]
en: Event Status
lo_LA: ສະຖານະເຫດການ

en: Event submissions and automatic imports will be paused until migration is complete.
lo_LA: ການສົ່ງຂໍ້ມູນເຫດການ ແລະ ການນຳເຂົ້າແບບອັດຕະໂນມັດຈະຖືກຢຸດຊົ່ວຄາວຈົນກວ່າການຍ້າຍຂໍ້ມູນຈະສຳເລັດ.

en: Event submissions will be paused until migration is complete.
lo_LA: ການສົ່ງຂໍ້ມູນເຫດການຈະຖືກຢຸດຊົ່ວຄາວຈົນກວ່າການຍ້າຍຂໍ້ມູນຈະສຳເລັດ.

en: Event updated successfully
lo_LA: ອັບເດດກິດຈະກຳສຳເລັດແລ້ວ

en: Event, Venue, and Organizer Information
lo_LA: ຂໍ້ມູນເຫດການ, ສະຖານທີ່ ແລະ ຜູ້ຈັດງານ

en: Eventbrite Authentication
lo_LA: ການຢືນຢັນຕົວຕົນ Eventbrite

en: Eventbrite Import Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າການນຳເຂົ້າ Eventbrite

en: Eventbrite Ticket information: name, description, cost, type, quantity
lo_LA: ຂໍ້ມູນປີ້ Eventbrite: ຊື່, ລາຍລະອຽດ, ລາຄາ, ປະເພດ, ຈຳນວນ

en: Eventbrite event not found.
lo_LA: ບໍ່ພົບເຫດການຂອງ Eventbrite.

en: Eventbrite organizer not found.
lo_LA: ບໍ່ພົບຜູ້ຈັດງານຂອງ Eventbrite.

en: Eventbrite parsed object ID is empty.
lo_LA: ID ຂອງວັດຖຸທີ່ Eventbrite ວິເຄາະນັ້ນຫວ່າງເປົ່າ.

en: Eventbrite parsed object is empty.
lo_LA: ວັດຖຸທີ່ Eventbrite ວິເຄາະນັ້ນຫວ່າງເປົ່າ.

en: Eventbrite parsed object type is empty.
lo_LA: ປະເພດຂອງວັດຖຸທີ່ Eventbrite ວິເຄາະນັ້ນຫວ່າງເປົ່າ.

en: Eventbrite sync data invalid.
lo_LA: ຂໍ້ມູນການຊິງຄ໌ (sync) ຂອງ Eventbrite ບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Eventbrite token is not valid.
lo_LA: Token ຂອງ Eventbrite ບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Eventbrite user not found.
lo_LA: ບໍ່ພົບຜູ້ໃຊ້ Eventbrite.

en: Eventbrite venue not found.
lo_LA: ບໍ່ພົບສະຖານທີ່ຂອງ Eventbrite.

en: Events
lo_LA: ກິດຈະກຳ

en: Events > Settings > Integrations
lo_LA: ກິດຈະກຳ > ການຕັ້ງຄ່າ > ການເຊື່ອມຕໍ່

en: Events Aggregator Record
lo_LA: ບັນທຶກຂໍ້ມູນ Events Aggregator

en: Events Bar
lo_LA: ແຖບເຫດການ

en: Events Calendar Pro runs alongside The Events Calendar and enhances...
lo_LA: Events Calendar Pro ເຮັດວຽກຮ່ວມກັບ The Events Calendar ແລະ ເພີ່ມປະສິດທິພາບ...

en: Events Happening Now
lo_LA: ເຫດການທີ່ກຳລັງເກີດຂຶ້ນຕອນນີ້

en: Events Import
lo_LA: ການນຳເຂົ້າກິດຈະກຳ

en: Events List
lo_LA: ລາຍການກິດຈະກຳ

en: Events Marketing Bundle
lo_LA: ຊຸດ Events Marketing

en: Events Tickets is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily sell tickets for your events.
lo_LA: Events Tickets ເປັນປັກອິນທີ່ຖືກອອກແບບມາຢ່າງດີ ເພື່ອໃຫ້ທ່ານຂາຍປີ້ກິດຈະກຳໄດ້ຢ່າງງ່າຍດາຍ.

en: Events URL slug
lo_LA: ສະລັກ URL ສຳລັບກິດຈະກຳ

en: Events can migrate with no changes!
lo_LA: ເຫດການສາມາດຍ້າຍຂໍ້ມູນໄດ້ໂດຍບໍ່ຕ້ອງປ່ຽນແປງຫຍັງ!

en: Events cannot be imported because Eventbrite has returned an error. This could mean that the event ID does not exist, the event or source is marked as Private, or the event or source has been otherwise restricted by Eventbrite. You can <a href="https://theeventscalendar.com/knowledgebase/import-errors/" target="_blank">read more about Eventbrite restrictions in our knowledgebase</a>.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າເຫດການໄດ້ເນື່ອງຈາກ Eventbrite ແຈ້ງຂໍ້ຜິດພາດ. ອາດເປັນຍ້ອນບໍ່ມີ ID ເຫດການນີ້, ເຫດການຖືກຕັ້ງເປັນສ່ວນຕົວ ຫຼື ຖືກຈຳກັດໂດຍ Eventbrite. ທ່ານສາມາດ <a href="https://theeventscalendar.com/knowledgebase/import-errors/" target="_blank">ອ່ານເພີ່ມເຕີມກ່ຽວກັບການຈຳກັດຂອງ Eventbrite ໃນຖານຄວາມຮູ້ຂອງພວກເຮົາ</a>.

en: Events cannot be imported because we received an error from Eventbrite:
lo_LA: ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າເຫດການໄດ້ ເນື່ອງຈາກເກີດຂໍ້ຜິດພາດຈາກ Eventbrite:

en: Events cannot be imported because we received an error from Facebook:
lo_LA: ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າເຫດການໄດ້ ເນື່ອງຈາກເກີດຂໍ້ຜິດພາດຈາກ Facebook:

en: Events could not be imported. Event Aggregator does not yet support events from that URL. We have noted your request and will review it for support in the future.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າເຫດການໄດ້. Event Aggregator ຍັງບໍ່ຮອງຮັບເຫດການຈາກ URL ນັ້ນໃນຕອນນີ້. ພວກເຮົາໄດ້ບັນທຶກຄຳຮ້ອງຂໍຂອງທ່ານໄວ້ແລ້ວ ແລະ ຈະພິຈາລະນາຮອງຮັບໃນອະນາຄົດ.

en: Events could not be imported. The Events Calendar REST API is disabled on the requested URL.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າເຫດການໄດ້. The Events Calendar REST API ຖືກປິດໃຊ້ງານຢູ່ໃນ URL ທີ່ຮ້ອງຂໍ.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned an empty archive page.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າເຫດການໄດ້. URL ທີ່ໃຫ້ມາສາມາດເຂົ້າເຖິງໄດ້ ແລະ ມີການເປີດໃຊ້ REST API ແລ້ວ ແຕ່ໜ້າລວມເຫດການທີ່ສົ່ງກັບມາແມ່ນຫວ່າງເປົ່າ.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned empty event data.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າເຫດການໄດ້. URL ທີ່ໃຫ້ມາສາມາດເຂົ້າເຖິງໄດ້ ແລະ ມີການເປີດໃຊ້ REST API ແລ້ວ ແຕ່ບໍ່ມີຂໍ້ມູນເຫດການສົ່ງກັບມາ.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned malformed data in regard to the total number of events.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າເຫດການໄດ້. URL ທີ່ໃຫ້ມາສາມາດເຂົ້າເຖິງໄດ້ ແລະ ມີການເປີດໃຊ້ REST API ແລ້ວ ແຕ່ຂໍ້ມູນຈຳນວນເຫດການທັງໝົດທີ່ສົ່ງກັບມາບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned malformed data.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າເຫດການໄດ້. URL ທີ່ໃຫ້ມາສາມາດເຂົ້າເຖິງໄດ້ ແລະ ມີການເປີດໃຊ້ REST API ແລ້ວ ແຕ່ຂໍ້ມູນທີ່ສົ່ງກັບມາບໍ່ຢູ່ໃນຮູບແບບທີ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching an archive page.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າເຫດການໄດ້. URL ທີ່ໃຫ້ມາສາມາດເຂົ້າເຖິງໄດ້ ແລະ ມີການເປີດໃຊ້ REST API ແລ້ວ ແຕ່ເກີດຂໍ້ຜິດພາດໃນຂະນະທີ່ດຶງຂໍ້ມູນໜ້າລວມເຫດການ.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the archive control data.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າເຫດການໄດ້. URL ທີ່ໃຫ້ມາສາມາດເຂົ້າເຖິງໄດ້ ແລະ ມີການເປີດໃຊ້ REST API ແລ້ວ ແຕ່ເກີດຂໍ້ຜິດພາດໃນຂະນະທີ່ດຶງຂໍ້ມູນຄວບຄຸມໜ້າລວມ.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the event data.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າເຫດການໄດ້. URL ທີ່ໃຫ້ມາສາມາດເຂົ້າເຖິງໄດ້ ແລະ ມີການເປີດໃຊ້ REST API ແລ້ວ ແຕ່ເກີດຂໍ້ຜິດພາດໃນຂະນະທີ່ດຶງຂໍ້ມູນ.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the total number of events.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າເຫດການໄດ້. URL ທີ່ໃຫ້ມາສາມາດເຂົ້າເຖິງໄດ້ ແລະ ມີການເປີດໃຊ້ REST API ແລ້ວ ແຕ່ເກີດຂໍ້ຜິດພາດໃນຂະນະທີ່ດຶງຂໍ້ມູນຈຳນວນເຫດການທັງໝົດ.

en: Events could not be imported. The URL provided could not be reached.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າກິດຈະກຳໄດ້. ບໍ່ສາມາດເຂົ້າເຖິງ URL ທີ່ລະບຸ.

en: Events could not be imported. The URL provided did not have events in the proper format.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າກິດຈະກຳໄດ້. URL ທີ່ລະບຸບໍ່ມີກິດຈະກຳໃນຮູບແບບທີ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Events could not be imported. The import parameters were invalid.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າກິດຈະກຳໄດ້. ພາລາມິເຕີນຳເຂົ້າບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Events on or after
lo_LA: ກິດຈະກຳໃນ ຫຼື ຫຼັງຈາກວັນທີ

en: Events should be assigned one of the specified categories slugs or IDs
lo_LA: ເຫດການຄວນຖືກກຳນົດໃຫ້ຢູ່ໃນໝວດໝູ່ຕາມ slug ຫຼື ID ທີ່ລະບຸ

en: Events should be assigned one of the specified organizer IDs
lo_LA: ເຫດການຄວນຖືກກຳນົດໃຫ້ຜູ້ຈັດງານຕາມ ID ທີ່ລະບຸ

en: Events should be assigned one of the specified tags slugs or IDs
lo_LA: ເຫດການຄວນຖືກກຳນົດໃຫ້ຢູ່ໃນແທັກຕາມ slug ຫຼື ID ທີ່ລະບຸ

en: Events should be assigned one of the specified venue IDs
lo_LA: ເຫດການຄວນຖືກກຳນົດໃຫ້ສະຖານທີ່ຕາມ ID ທີ່ລະບຸ

en: Events should be filtered by their featured status
lo_LA: ເຫດການຄວນຖືກກັ່ນຕອງຕາມສະຖານະການເນັ້ນເດັ່ນ

en: Events should be filtered by their post_parent being the specified one.
lo_LA: ເຫດການຄວນຖືກກັ່ນຕອງຕາມ post_parent ທີ່ລະບຸ.

en: Events should contain the specified string in the title or description
lo_LA: ເຫດການຄວນມີຂໍ້ຄວາມທີ່ລະບຸໄວ້ໃນຫົວຂໍ້ ຫຼື ລາຍລະອຽດ

en: Events template
lo_LA: ເທັມເພລດກິດຈະກຳ

en: Events that end after the specified date
lo_LA: ເຫດການທີ່ສິ້ນສຸດຫຼັງຈາກວັນທີທີ່ລະບຸ

en: Events that end before the specified date
lo_LA: ເຫດການທີ່ສິ້ນສຸດກ່ອນວັນທີທີ່ລະບຸ

en: Events that end on the specified date
lo_LA: ເຫດການທີ່ສິ້ນສຸດໃນວັນທີທີ່ລະບຸ

en: Events that start after the specified date
lo_LA: ເຫດການທີ່ເລີ່ມຕົ້ນຫຼັງຈາກວັນທີທີ່ລະບຸ

en: Events that start before the specified date
lo_LA: ເຫດການທີ່ເລີ່ມຕົ້ນກ່ອນວັນທີທີ່ລະບຸ

en: Events that start on the specified date
lo_LA: ເຫດການທີ່ເລີ່ມຕົ້ນໃນວັນທີທີ່ລະບຸ

en: Events will be imported with the same timezone as defined on eventbrite.com. You can make use of The Events Calendar's
lo_LA: ເຫດການຈະຖືກນຳເຂົ້າດ້ວຍເຂດເວລາດຽວກັນກັບທີ່ກຳນົດໃນ eventbrite.com. ທ່ານສາມາດໃຊ້ງານ

en: Events will be imported with the time zone defined by the source. If no time zone is specified, events will be assigned your site's default time zone ( see
lo_LA: ກິດຈະກຳຈະຖືກນຳເຂົ້າມາຕາມເຂດເວລາທີ່ກຳນົດໂດຍແຫຼ່ງຂໍ້ມູນ. ຖ້າບໍ່ໄດ້ກຳນົດເຂດເວລາ, ກິດຈະກຳຈະຖືກຕັ້ງຕາມເຂດເວລາເລີ່ມຕົ້ນຂອງເວັບໄຊທ່ານ (ເບິ່ງ

en: Evergreen
lo_LA: ຂຽວຕະຫຼອດປີ

en: Every %d Minutes
lo_LA: ທຸກໆ %d ນາທີ

en: Every time you rate %1$s5 stars%2$s, a fairy is born. Okay maybe not, but more happy users mean more contributions and help on the forums. The community NEEDS your voice.
lo_LA: ທຸກໆຄັ້ງທີ່ເຈົ້າໃຫ້ %1$s5 ດາວ%2$s, ມັນເປັນກຳລັງໃຈໃຫ້ພວກເຮົາຫຼາຍ. ການທີ່ມີຜູ້ໃຊ້ພໍໃຈຫຼາຍຂຶ້ນ ໝາຍເຖິງການຊ່ວຍເຫຼືອໃນຟໍຣຳທີ່ຫຼາຍຂຶ້ນ. ຊຸມຊົນຕ້ອງການສຽງຂອງເຈົ້າ.

en: Example
lo_LA: ຕົວຢ່າງ

en: Exclude
lo_LA: ຍົກເວັ້ນ

en: Exclusion
lo_LA: ການຍົກເວັ້ນ

en: Existing calendar customizations will be overridden.
lo_LA: ການປັບແຕ່ງປະຕິທິນທີ່ມີຢູ່ຈະຖືກຂຽນທັບ.

en: Existing organizer. Step skipped.
lo_LA: ມີຜູ້ຈັດງານນີ້ຢູ່ແລ້ວ. ຂ້າມຂັ້ນຕອນ.

en: Existing theme overrides that may need revision:
lo_LA: ການຂຽນທັບເທັມທີ່ມີຢູ່ ເຊິ່ງອາດຕ້ອງໄດ້ຮັບການກວດສອບ:

en: Existing venue. Step skipped.
lo_LA: ມີສະຖານທີ່ນີ້ຢູ່ແລ້ວ. ຂ້າມຂັ້ນຕອນ.

en: Experimental endpoint requires acknowledgement header.
lo_LA: ຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ທົດລອງຕ້ອງການສ່ວນຫົວການຍອມຮັບ (Acknowledgement Header).

en: Experimental endpoint requires appropriate acknowledgement header.
lo_LA: ຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ທົດລອງນີ້ຕ້ອງການສ່ວນຫົວການຍອມຮັບ (Acknowledgement Header) ທີ່ເໝາະສົມ.

en: Expired license keys and subscriptions
lo_LA: ລະຫັດອະນຸຍາດ ແລະ ການຕິດຕາມທີ່ໝົດອາຍຸແລ້ວ

en: Expired license. Consult your network administrator.
lo_LA: ໄລເຊັນໝົດອາຍຸ. ກະລຸນາປຶກສາຜູ້ດູແລລະບົບເຄືອຂ່າຍຂອງທ່ານ.

en: Export %s
lo_LA: ສົ່ງອອກ %s

en: Export .ics file
lo_LA: ສົ່ງອອກໄຟລ໌ .ics

en: Export Events
lo_LA: ສົ່ງອອກກິດຈະກຳ

en: Export Outlook .ics file
lo_LA: ສົ່ງອອກໄຟລ໌ .ics ຂອງ Outlook

en: Extensions
lo_LA: ສ່ວນເສີມ

en: Extensions are quick solutions our team came up with to solve specific issues you may need. (Note - extensions are not covered by our support team.)
lo_LA: ສ່ວນເສີມແມ່ນວິທີແກ້ໄຂບັນຫາແບບດ່ວນທີ່ທີມງານພວກເຮົາສ້າງຂຶ້ນເພື່ອຕອບໂຈດບາງຢ່າງທີ່ທ່ານຕ້ອງການ. (ໝາຍເຫດ: ສ່ວນເສີມເຫຼົ່ານີ້ບໍ່ໄດ້ລວມຢູ່ໃນການສະໜັບສະໜູນຈາກທີມງານຊ່ວຍເຫຼືອຂອງພວກເຮົາ.)

en: F j
lo_LA: j F

en: F j, Y
lo_LA: j F Y

[ctx: FAQ how to sell event tickets answer]
en: Get started with tickets and RSVPs using our free Event Tickets plugin.
lo_LA: ເລີ່ມຕົ້ນໃຊ້ງານລະບົບປີ້ ແລະ ການຕອບຮັບ (RSVP) ດ້ວຍປລັກອິນ Event Tickets ທີ່ໃຊ້ງານໄດ້ຟຣີ.

[ctx: FAQ how to sell event tickets question]
en: How do I sell event tickets?
lo_LA: ຂ້ອຍຈະຂາຍປີ້ກິດຈະກຳໄດ້ແນວໃດ?

[ctx: FAQ more than one calendar answer]
en: No, but you can use event categories or tags to display certain events.
lo_LA: ບໍ່ໄດ້, ແຕ່ເຈົ້າສາມາດໃຊ້ໝວດໝູ່ກິດຈະກຳ ຫຼື ແທັກເພື່ອສະແດງສະເພາະກິດຈະກຳໃດໜຶ່ງໄດ້.

[ctx: FAQ more than one calendar question]
en: Can I have more than one calendar?
lo_LA: ຂ້ອຍສາມາດມີຫຼາຍກວ່າໜຶ່ງປະຕິທິນໄດ້ ຫຼື ບໍ່?

[ctx: FAQ section description]
en: Frequently Asked Questions
lo_LA: ຄຳຖາມທີ່ພົບເລື້ອຍ

[ctx: FAQ what is in Calendar Pro answer]
en: Events Calendar Pro enhances The Events Calendar with additional views, powerful shortcodes, and a host of premium features.
lo_LA: Events Calendar Pro ເພີ່ມປະສິດທິພາບໃຫ້ The Events Calendar ດ້ວຍມຸມມອງເພີ່ມເຕີມ, Shortcodes ທີ່ມີປະສິດທິພາບ ແລະ ຄຸນສົມບັດພຣີມຽມຫຼາກຫຼາຍ.

[ctx: FAQ what is in Calendar Pro question]
en: What do I get with Events Calendar Pro?
lo_LA: ຂ້ອຍຈະໄດ້ຮັບຫຍັງແດ່ຈາກ Events Calendar Pro?

[ctx: FAQ where are the shortcodes answer]
en: Our plugins offer a variety of shortcodes, allowing you to easily embed the calendar, display an event countdown clock, show attendee details, and much more.
lo_LA: ປລັກອິນຂອງພວກເຮົາມີ Shortcodes ຫຼາກຫຼາຍ ເຊິ່ງຊ່ວຍໃຫ້ເຈົ້າຝັງປະຕິທິນ, ສະແດງໂມງນັບຖອຍຫຼັງກິດຈະກຳ, ສະແດງລາຍລະອຽດຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມ ແລະ ອື່ນໆ ອີກຫຼາຍຢ່າງໄດ້ຢ່າງງ່າຍດາຍ.

[ctx: FAQ where are the shortcodes question]
en: Where can I find a list of available shortcodes?
lo_LA: ຂ້ອຍສາມາດຊອກຫາລາຍການ Shortcodes ທີ່ມີຢູ່ໄດ້ຢູ່ໃສ?

en: FAQs
lo_LA: ຄຳຖາມທີ່ພົບເລື້ອຍ

[ctx: FAQs section paragraph]
en: Get quick answers to common questions
lo_LA: ຮັບຄຳຕອບທີ່ວ່ອງໄວສຳລັບຄຳຖາມທົ່ວໄປ

[ctx: FAQs section title]
en: FAQs
lo_LA: ຄຳຖາມທີ່ພົບເລື້ອຍ

en: FREE
lo_LA: ຟຣີ

en: Failed to activate plugin.
lo_LA: ເປີດໃຊ້ງານປລັກອິນບໍ່ສຳເລັດ.

en: Failed to create entity.
lo_LA: ສ້າງ Entity ບໍ່ສຳເລັດ.

en: Failed to create organizer.
lo_LA: ສ້າງຜູ້ຈັດງານບໍ່ສຳເລັດ.

en: Failed to create the event
lo_LA: ສ້າງກິດຈະກຳບໍ່ສຳເລັດ

en: Failed to create the organizer
lo_LA: ສ້າງຜູ້ຈັດງານບໍ່ສຳເລັດ

en: Failed to create the venue
lo_LA: ສ້າງສະຖານທີ່ບໍ່ສຳເລັດ

en: Failed to create venue.
lo_LA: ສ້າງສະຖານທີ່ບໍ່ສຳເລັດ.

en: Failed to delete the event
lo_LA: ລຶບກິດຈະກຳບໍ່ສຳເລັດ

en: Failed to delete the organizer
lo_LA: ລຶບຜູ້ຈັດງານບໍ່ສຳເລັດ

en: Failed to delete the venue
lo_LA: ລຶບສະຖານທີ່ບໍ່ສຳເລັດ

en: Failed to import record in row %d.
lo_LA: ການນຳເຂົ້າຂໍ້ມູນໃນແຖວທີ %d ຫຼົ້ມເຫຼວ.

en: Failed to install plugin.
lo_LA: ຕິດຕັ້ງປລັກອິນບໍ່ສຳເລັດ.

en: Failed to load Help Scout Beacon script.
lo_LA: ໂຫຼດສະຄຣິບ Help Scout Beacon ບໍ່ສຳເລັດ.

en: Failed to save opt-in status.
lo_LA: ບັນທຶກສະຖານະການເຂົ້າຮ່ວມບໍ່ສຳເລັດ.

en: Failed to save option %s.
lo_LA: ບັນທຶກຕົວເລືອກ %s ບໍ່ສຳເລັດ.

en: Failed to save setting %s.
lo_LA: ບັນທຶກການຕັ້ງຄ່າ %s ບໍ່ສຳເລັດ.

en: Failed to update entity.
lo_LA: ອັບເດດ Entity ບໍ່ສຳເລັດ.

en: Failed to update the event
lo_LA: ອັບເດດກິດຈະກຳບໍ່ສຳເລັດ

en: Failed to update the organizer
lo_LA: ອັບເດດຜູ້ຈັດງານບໍ່ສຳເລັດ

en: Failed to update the venue
lo_LA: ອັບເດດສະຖານທີ່ບໍ່ສຳເລັດ

en: Failed to update wizard settings.
lo_LA: ອັບເດດການຕັ້ງຄ່າ Wizard ບໍ່ສຳເລັດ.

en: Falkland Islands (Malvinas)
lo_LA: ໝູ່ເກາະຟອກແລນ

en: Faroe Islands
lo_LA: ໝູ່ເກາະຟາໂຣ

en: Favorite Imports
lo_LA: ການນຳເຂົ້າທີ່ມັກ

en: Feature Event
lo_LA: ກິດຈະກຳແນະນຳ

en: Featured
lo_LA: ເນັ້ນເດັ່ນ

en: Featured Events
lo_LA: ເຫດການເດັ່ນ

en: Featured Highlight Color
lo_LA: ສີເນັ້ນສຳລັບລາຍການທີ່ເນັ້ນເດັ່ນ

en: Featured Image
lo_LA: ຮູບພາບທີ່ເນັ້ນເດັ່ນ

en: Featured events are highlighted on the front end in views, archives, and widgets.
lo_LA: ກິດຈະກຳແນະນຳຈະຖືກເນັ້ນໃນໜ້າເວັບ ທັງໃນມຸມມອງຕ່າງໆ, ສາງເກັບ ແລະ ວິດເຈັດ.

en: Features overview
lo_LA: ພາບລວມຄຸນສົມບັດ

en: Feb
lo_LA: ກ.ພ.

en: February
lo_LA: ກຸມພາ

en: Fetch source event's settings (e.g. Show Maps Link or Sticky in Month View) when importing from another site using The Events Calendar.
lo_LA: ດຶງຂໍ້ມູນການຕັ້ງຄ່າເຫດການຈາກແຫຼ່ງທີ່ມາ (ເຊັ່ນ ສະແດງລິ້ງແຜນທີ່ ຫຼື ປັກໝຸດໃນມຸມມອງເດືອນ) ເມື່ອນຳເຂົ້າຈາກເວັບໄຊອື່ນທີ່ໃຊ້ The Events Calendar.

en: Field ID:
lo_LA: ໄອດີຟິວ:

en: Fiji
lo_LA: ຟິຈິ

en: Fill
lo_LA: ເຕັມພື້ນທີ່ (Fill)

en: Fill your calendar with events from across the web, including Google Calendar, Meetup, and more.
lo_LA: ເພີ່ມເຫດການລົງໃນປະຕິທິນຂອງທ່ານຈາກທົ່ວເວັບ ເຊັ່ນ Google Calendar, Meetup ແລະ ອື່ນໆ.

en: Filter
lo_LA: ກັ່ນຕອງ

en: Filter Bar
lo_LA: ແຖບກອງຂໍ້ມູນ

en: Filter Bar Banner Icon
lo_LA: ໄອຄອນແບນເນີແຖບການກັ່ນຕອງ

en: Filter Bar Color
lo_LA: ສີແຖບກອງຂໍ້ມູນ

[ctx: Filter Bar title]
en: Filter Bar
lo_LA: ແຖບຕົວກັ່ນຕອງ (Filter Bar)

en: Filter By Event
lo_LA: ກັ່ນຕອງຕາມກິດຈະກຳ

en: Filter By Frequency
lo_LA: ກັ່ນຕອງຕາມຄວາມຖີ່

en: Filter By Origin
lo_LA: ກັ່ນຕອງຕາມແຫຼ່ງທີ່ມາ

en: Filter category, price, and more
lo_LA: ກັ່ນຕອງຕາມໝວດໝູ່, ລາຄາ ແລະ ອື່ນໆ

en: Filter distance (for Events Calendar Pro)
lo_LA: ກັ່ນຕອງຕາມໄລຍະທາງ (ສຳລັບ Events Calendar Pro)

en: Filter events with or without tickets.
lo_LA: ກັ່ນຕອງເຫດການທີ່ມີ ຫຼື ບໍ່ມີບັດເຂົ້າຊົມ.

en: Filters
lo_LA: ຕົວຕອງ

en: Find %s
lo_LA: ຄົ້ນຫາ %s

en: Find a Venue
lo_LA: ຄົ້ນຫາສະຖານທີ່

en: Find an Organizer
lo_LA: ຄົ້ນຫາຜູ້ຈັດງານ

en: Find out more %1$s about Events Calendar Pro%2$s
lo_LA: ຊອກຫາຂໍ້ມູນເພີ່ມເຕີມ %1$s ກ່ຽວກັບ Events Calendar Pro%2$s

en: Find solutions to this
lo_LA: ຊອກຫາວິທີແກ້ໄຂບັນຫານີ້

en: Finding & extending your calendar.
lo_LA: ຄົ້ນຫາ ແລະ ເພີ່ມຄວາມສາມາດໃຫ້ປະຕິທິນຂອງທ່ານ.

en: Finding and extending your calendar
lo_LA: ການຊອກຫາ ແລະ ການຂະຫຍາຍຄວາມສາມາດຂອງປະຕິທິນ

en: Finding your calendar.
lo_LA: ຄົ້ນຫາປະຕິທິນຂອງທ່ານ.

en: Finland
lo_LA: ຟິນແລນ

en: First Steps
lo_LA: ຂັ້ນຕອນທຳອິດ

en: First page
lo_LA: ໜ້າທຳອິດ

en: First-time setup
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າຄັ້ງທຳອິດ

en: Fixed Price or Range
lo_LA: ລາຄາຄົງທີ່ ຫຼື ແບບຊ່ວງລາຄາ

en: Florida
lo_LA: ຟລໍຣິດາ

en: For classic editor
lo_LA: ສຳລັບ Classic Editor

en: For displayed URLs
lo_LA: ສຳລັບ URL ທີ່ສະແດງ

en: For the best results, import venue and organizer files before importing event files.
lo_LA: ເພື່ອຜົນລັບທີ່ດີທີ່ສຸດ, ກະລຸນານຳເຂົ້າໄຟລ໌ສະຖານທີ່ ແລະ ຜູ້ຈັດງານ ກ່ອນການນຳເຂົ້າໄຟລ໌ກິດຈະກຳ.

en: For you, Jack!
lo_LA: ສຳລັບເຈົ້າ, Jack!

en: Force deletion failed - the entity could not be permanently deleted.
lo_LA: ການບັງຄັບລຶບລົ້ມເຫຼວ - ບໍ່ສາມາດລຶບ Entity ແບບຖາວອນໄດ້.

en: France
lo_LA: ຝຣັ່ງ

en: Free
lo_LA: ຟຣີ

en: Free extensions
lo_LA: ສ່ວນເສີມຟຣີ

en: Free extensions to power up your plugins
lo_LA: ສ່ວນເສີມຟຣີເພື່ອເພີ່ມປະສິດທິພາບປລັກອິນຂອງທ່ານ

en: French Guiana
lo_LA: ເຟຣນຊ໌ກາຍຢານາ

en: French Polynesia
lo_LA: ເຟຣນຊ໌ໂປລີນີເຊຍ

en: French Southern Territories
lo_LA: ເຟຣນຊ໌ເຊົາເທີນເທີຣິທໍຣີສ

en: Fri
lo_LA: ພ.

en: Friday
lo_LA: ວັນສຸກ

en: From
lo_LA: ຈາກ

en: From registration to attendance history, view every step of the event lifecycle with this HubSpot integration.
lo_LA: ຕັ້ງແຕ່ການລົງທະບຽນຈົນເຖິງປະຫວັດການເຂົ້າຮ່ວມ, ຕິດຕາມທຸກຂັ້ນຕອນດ້ວຍການເຊື່ອມຕໍ່ HubSpot.

en: From this preview, we estimate that the full migration process will take approximately %3$d minutes. During this time, %1$syou will not be able to create, edit, or manage your events.%2$s Your calendar will still be visible on your site.
lo_LA: ຈາກການເບິ່ງຕົວຢ່າງນີ້, ພວກເຮົາຄາດຄະເນວ່າຂະບວນການຍ້າຍຂໍ້ມູນທັງໝົດຈະໃຊ້ເວລາປະມານ %3$d ນາທີ. ໃນລະຫວ່າງເວລານີ້, %1$sເຈົ້າຈະບໍ່ສາມາດສ້າງ, ແກ້ໄຂ ຫຼື ຈັດການເຫດການໄດ້.%2$s ປະຕິທິນຍັງຄົງສະແດງຢູ່.

en: Front page calendar
lo_LA: ປະຕິທິນໜ້າທຳອິດ

en: Full debug (all events)
lo_LA: ດີບັກເຕັມຮູບແບບ (ທຸກເຫດການ)

en: Gabon
lo_LA: ກາບອງ

en: Gambia
lo_LA: ແກມເບຍ

en: General
lo_LA: ທົ່ວໄປ

en: General Theme
lo_LA: ຮູບແບບທົ່ວໄປ

en: Generate QR Code
lo_LA: ສ້າງ QR Code

[ctx: Generate a Zapier API Key pair.]
en: Generate
lo_LA: ສ້າງ

en: Geocoded Events
lo_LA: ເຫດການທີ່ມີພິກັດແຜນທີ່

en: Germany
lo_LA: ເຢຍລະມັນ

en: Get Embed Snippet
lo_LA: ດຶງຂໍ້ມູນໂຄ້ດຝັງ (Embed Snippet)

en: Get Event Tickets to manage attendee registration and ticket sales to your events, for free.
lo_LA: ຮັບ Event Tickets ເພື່ອຈັດການການລົງທະບຽນຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມ ແລະ ການຂາຍບັດສຳລັບເຫດການຂອງເຈົ້າໄດ້ຟຣີ.

en: Get feedback on your calendar, be the first to learn about updates, and share ideas.
lo_LA: ຮັບຄຳແນະນຳກ່ຽວກັບປະຕິທິນຂອງເຈົ້າ, ເປັນຄົນທຳອິດທີ່ຈະໄດ້ຮູ້ຂ່າວການອັບເດດ ແລະ ແລກປ່ຽນຄວາມຄິດເຫັນ.

en: Get help for these products and learn more about products you don't have.
lo_LA: ຂໍຄວາມຊ່ວຍເຫຼືອສຳລັບຜະລິດຕະພັນເຫຼົ່ານີ້ ແລະ ຮຽນຮູ້ເພີ່ມເຕີມກ່ຽວກັບຜະລິດຕະພັນທີ່ທ່ານຍັງບໍ່ມີ.

en: Get organizers
lo_LA: ດຶງຂໍ້ມູນຜູ້ຈັດງານ

en: Get priority live support
lo_LA: ຮັບການຊ່ວຍເຫຼືອສົດແບບບຸລິມະສິດ

en: Get ready for the new recurring events!
lo_LA: ກຽມພ້ອມສຳລັບເຫດການທີ່ເກີດຂຶ້ນຊ້ຳແບບໃໝ່!

en: Get support from humans
lo_LA: ຮັບການຊ່ວຍເຫຼືອຈາກທີມງານ (ມະນຸດ)

[ctx: Get support sidebar header]
en: Get priority live support
lo_LA: ຮັບການຊ່ວຍເຫຼືອສົດແບບບຸລິມະສິດ

[ctx: Get support sidebar header]
en: In-app priority live support
lo_LA: ການຊ່ວຍເຫຼືອສົດແບບບຸລິມະສິດໃນແອັບ

[ctx: Get support sidebar header]
en: Talk to our support team
lo_LA: ສົນທະນາກັບທີມງານຊ່ວຍເຫຼືອຂອງພວກເຮົາ

en: Get the documentation for the TEC REST API
lo_LA: ດຶງຂໍ້ມູນເອກະສານສຳລັບ TEC REST API

en: Get venues
lo_LA: ດຶງຂໍ້ມູນສະຖານທີ່

en: Getting More Help
lo_LA: ຮັບການຊ່ວຍເຫຼືອເພີ່ມເຕີມ

en: Getting Started Guide
lo_LA: ຄູ່ມືການເລີ່ມຕົ້ນໃຊ້ງານ

en: Getting Started Guides
lo_LA: ຄູ່ມືການເລີ່ມຕົ້ນໃຊ້ງານ

en: Getting Support
lo_LA: ການຮັບການຊ່ວຍເຫຼືອ

en: Getting started guide
lo_LA: ຄູ່ມືການເລີ່ມຕົ້ນໃຊ້ງານ

[ctx: Getting started guide section paragraph]
en: Easy to follow step-by-step instructions to make the most out of your calendar.
lo_LA: ຄຳແນະນຳແບບເປັນຂັ້ນຕອນທີ່ເຂົ້າໃຈງ່າຍ ເພື່ອໃຫ້ເຈົ້າໃຊ້ງານປະຕິທິນໄດ້ຢ່າງເຕັມປະສິດທິພາບ.

[ctx: Getting started guide section title]
en: Getting started guides
lo_LA: ຄູ່ມືການເລີ່ມຕົ້ນໃຊ້ງານ

en: Getting started with customizations
lo_LA: ການເລີ່ມຕົ້ນການປັບແຕ່ງ

en: Ghana
lo_LA: ການາ

en: Gibraltar
lo_LA: ຍິບຣອລຕາ

en: Global
lo_LA: ທົ່ວໄປ

en: Global Elements
lo_LA: ອົງປະກອບທົ່ວໄປ

en: Global Import Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່ານຳເຂົ້າທົ່ວໄປ

en: Global Import Settings apply to all imports, but you can also override the global settings by adjusting the origin-specific options.
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່ານຳເຂົ້າທົ່ວໄປ (Global Import Settings) ຈະໃຊ້ກັບການນຳເຂົ້າທັງໝົດ, ແຕ່ເຈົ້າສາມາດປັບແຕ່ງການຕັ້ງຄ່າສະເພາະແຫຼ່ງຂໍ້ມູນໄດ້.

en: Global configurations for the styling of The Events Calendar
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າທົ່ວໄປສຳລັບຮູບແບບຂອງ The Events Calendar

en: Go check out your new calendar designs! Each calendar view has been updated, so feel free to enable views you may not have been using. If necessary, you can revert back to the legacy calendar views in the Display tab of your Event Settings.
lo_LA: ໄປເບິ່ງຮູບແບບປະຕິທິນໃໝ່ຂອງທ່ານໄດ້ເລີຍ! ແຕ່ລະມຸມມອງໄດ້ຖືກອັບເດດແລ້ວ ທ່ານສາມາດເປີດໃຊ້ງານມຸມມອງຕ່າງໆໄດ້ຕາມໃຈ. ຖ້າຈຳເປັນ ທ່ານສາມາດກັບໄປໃຊ້ປະຕິທິນຮູບແບບເກົ່າໄດ້ໃນແຖບ Display ຂອງການຕັ້ງຄ່າເຫດການ.

en: Go to Settings &gt; Calendars and select the calendar you wish to import.
lo_LA: ໄປທີ່ Settings &gt; Calendars ແລ້ວເລືອກປະຕິທິນທີ່ທ່ານຕ້ອງການນຳເຂົ້າ.

en: Go to WordPress Updates page
lo_LA: ໄປທີ່ໜ້າການອັບເດດ WordPress

en: Go to plugins page
lo_LA: ໄປທີ່ໜ້າປລັກອິນ

en: Google Calendar Import Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່ານຳເຂົ້າຈາກ Google Calendar

en: Google Maps API key
lo_LA: ລະຫັດ Google Maps API

en: Google Maps default zoom level
lo_LA: ລະດັບການຊູມເລີ່ມຕົ້ນຂອງ Google Maps

en: Google maps iframe displaying the address to %s
lo_LA: Google maps iframe ສະແດງທີ່ຢູ່ຂອງ %s

en: Got it
lo_LA: ເຂົ້າໃຈແລ້ວ

en: Graphic with an electrical plug and gears
lo_LA: ຮູບກຣາຟິກປລັກໄຟ ແລະ ເຟືອງ

en: Greece
lo_LA: ເກຣັກ

en: Greenland
lo_LA: ກຣີນແລນ

en: Grenada
lo_LA: ເກຣເນດາ

en: Guadeloupe
lo_LA: ກົວດະລູປ

en: Guam
lo_LA: ກວາມ

en: Guatemala
lo_LA: ກົວເຕມາລາ

en: Guinea
lo_LA: ກີນີ

en: Guinea-Bissau
lo_LA: ກີນີ-ບິດເຊົາ

en: Guyana
lo_LA: ກາຍຢານາ

en: HH:MM
lo_LA: ຊມ:ນທ

en: HTML Tag
lo_LA: ແທັກ HTML

en: HTML content for the entity, transformed for display
lo_LA: ເນື້ອຫາແບບ HTML ສຳລັບ Entity ທີ່ຖືກແປງເພື່ອການສະແດງຜົນ

en: HTML excerpt for the entity, transformed for display
lo_LA: ເນື້ອຫາໂດຍຫຍໍ້ແບບ HTML ສຳລັບ Entity ທີ່ຖືກແປງເພື່ອການສະແດງຜົນ

en: HTML title for the entity, transformed for display
lo_LA: ຫົວຂໍ້ແບບ HTML ສຳລັບ Entity ທີ່ຖືກແປງເພື່ອການສະແດງຜົນ

en: Haiti
lo_LA: ໄຮຕິ

en: Handle event submissions with ticket sales and everything you need to build a robust community.
lo_LA: ຈັດການການສົ່ງຂໍ້ມູນເຫດການພ້ອມກັບການຂາຍປີ້ ແລະ ທຸກຢ່າງທີ່ທ່ານຕ້ອງການເພື່ອສ້າງຊຸມຊົນທີ່ເຂັ້ມແຂງ.

en: Have an event that runs past midnight? Select a time after that event's end to avoid showing the event on the next day's calendar.
lo_LA: ມີກິດຈະກຳທີ່ເລີຍທ່ຽງຄືນບໍ? ເລືອກເວລາຫຼັງຈາກກິດຈະກຳນັ້ນສິ້ນສຸດ ເພື່ອບໍ່ໃຫ້ສະແດງກິດຈະກຳໃນປະຕິທິນຂອງມື້ຖັດໄປ.

en: Having trouble?
lo_LA: ພົບບັນຫາບໍ?

en: Having trouble? Find solutions to common issues or ask our %s.
lo_LA: ພົບບັນຫາບໍ? ຊອກຫາວິທີແກ້ໄຂບັນຫາທົ່ວໄປ ຫຼື ສອບຖາມ %s ຂອງພວກເຮົາ.

en: Hawaii
lo_LA: ຮາວາຍ

en: Header
lo_LA: ຫົວຂໍ້

en: Header
lo_LA: ຫົວຂໍ້

en: Header Content
lo_LA: ເນື້ອໃນຫົວຂໍ້

en: Header HTML Tag
lo_LA: ແທັກ HTML ສຳລັບຫົວຂໍ້

en: Header Styles
lo_LA: ຮູບແບບຫົວຂໍ້

en: Header Styling
lo_LA: ຮູບແບບຫົວຂໍ້

en: Header Tag
lo_LA: ແທັກຫົວຂໍ້ (Header Tag)

en: Heading Styles
lo_LA: ຮູບແບບຫົວຂໍ້

en: Heading level must be between 1 and %d
lo_LA: ລະດັບຫົວຂໍ້ (Heading) ຕ້ອງຢູ່ລະຫວ່າງ 1 ເຖິງ %d

en: Heard and McDonald Islands
lo_LA: ໝູ່ເກາະເຮີດ ແລະ ແມັກໂດນັລ

en: Height
lo_LA: ຄວາມສູງ

en: Hello,
lo_LA: ສະບາຍດີ,

en: Help
lo_LA: ຊ່ວຍເຫຼືອ

en: Help Hub
lo_LA: ສູນຊ່ວຍເຫຼືອ (Help Hub)

en: Help on setting up, customizing, and troubleshooting your calendar. See our %1$s for in-depth content.
lo_LA: ການຊ່ວຍເຫຼືອກ່ຽວກັບການຕັ້ງຄ່າ, ການປັບແຕ່ງ ແລະ ການແກ້ໄຂບັນຫາປະຕິທິນຂອງເຈົ້າ. ເບິ່ງ %1$s ຂອງພວກເຮົາສຳລັບເນື້ອຫາທີ່ລະອຽດ.

[ctx: Help page Support Hub header paragraph]
en: Help on setting up, customizing, and troubleshooting your calendar.
lo_LA: ການຊ່ວຍເຫຼືອກ່ຽວກັບການຕັ້ງຄ່າ, ການປັບແຕ່ງ ແລະ ການແກ້ໄຂບັນຫາປະຕິທິນຂອງເຈົ້າ.

[ctx: Help page resources sidebar header]
en: Our AI Chatbot is here to help you
lo_LA: AI Chatbot ຂອງພວກເຮົາພ້ອມທີ່ຈະຊ່ວຍເຈົ້າ

[ctx: Help page resources sidebar header]
en: Our TEC support hub now offers an improved help experience
lo_LA: ສູນຊ່ວຍເຫຼືອ TEC ຂອງພວກເຮົາມອບປະສົບການການຊ່ວຍເຫຼືອທີ່ດີຂຶ້ນກວ່າເກົ່າ

en: Help page?
lo_LA: ໜ້າຊ່ວຍເຫຼືອບໍ?

en: Help users find exactly the right event
lo_LA: ຊ່ວຍໃຫ້ຜູ້ໃຊ້ຊອກຫາເຫດການທີ່ຖືກໃຈໄດ້ງ່າຍຂຶ້ນ

en: Helpful Links:
lo_LA: ລິ້ງທີ່ມີປະໂຫຍດ:

en: Helpful Resources
lo_LA: ແຫຼ່ງຂໍ້ມູນທີ່ມີປະໂຫຍດ

en: Here is the iCal feed URL for your events:
lo_LA: ນີ້ຄື iCal feed URL ສຳລັບກິດຈະກຳຂອງທ່ານ:

en: Here’s an overview of %s and what they mean.
lo_LA: ນີ້ຄືພາບລວມຂອງ %s ແລະ ຄວາມໝາຍຂອງພວກມັນ.

en: Hey there... did you check out the %s
lo_LA: ສະບາຍດີ... ເຈົ້າໄດ້ກວດສອບ %s ແລ້ວຫຼືຍັງ

en: Hi, %1$s! This is an invitation to help our %2$s community. If you opt-in, some data about your usage of %2$s will be shared with our teams (so they can work their butts off to improve). We will also share some helpful info on events management, WordPress, and our products from time to time.
lo_LA: ສະບາຍດີ %1$s! ນີ້ຄືຄຳເຊີນໃຫ້ເຂົ້າຮ່ວມຊຸມຊົນ %2$s ຂອງພວກເຮົາ. ຖ້າທ່ານຍິນຍອມ, ຂໍ້ມູນການໃຊ້ງານ %2$s ບາງສ່ວນຈະຖືກແບ່ງປັນໃຫ້ທີມງານພວກເຮົາ (ເພື່ອໃຫ້ພວກເຂົາພັດທະນາໃຫ້ດີຂຶ້ນ). ພວກເຮົາຍັງຈະແບ່ງປັນຂໍ້ມູນທີ່ມີປະໂຫຍດກ່ຽວກັບການຈັດການເຫດການ, WordPress ແລະ ຜະລິດຕະພັນຂອງພວກເຮົາເປັນໄລຍະໆ.

en: Hide
lo_LA: ເຊື່ອງ

en: Hide & Ignore
lo_LA: ເຊື່ອງ & ລະເລີຍ

en: Hide Event From Event Listings
lo_LA: ເຊື່ອງກິດຈະກຳຈາກລາຍການກິດຈະກຳ

en: Hide Filters
lo_LA: ເຊື່ອງຕົວຕອງ

en: Hide From %s Listings
lo_LA: ເຊື່ອງຈາກລາຍການ %s

en: Hide Others’ Organizers and Venues
lo_LA: ເຊື່ອງຜູ້ຈັດງານ ແລະ ສະຖານທີ່ຂອງຄົນອື່ນ

en: Hide and Ignore &#8220;%s&#8221;
lo_LA: ເຊື່ອງ ແລະ ບໍ່ສົນໃຈ &#8220;%s&#8221;

en: Hide category from legend
lo_LA: ເຊື່ອງໝວດໝູ່ຈາກຄຳອະທິບາຍສີ

en: Hide the following settings tabs on every site:
lo_LA: ເຊື່ອງແທັບການຕັ້ງຄ່າຕໍ່ໄປນີ້ໃນທຸກໆເວັບໄຊ:

en: Hide the search field on all views.
lo_LA: ເຊື່ອງຊ່ອງຄົ້ນຫາໃນທຸກມຸມມອງ.

en: Highlight a category
lo_LA: ເນັ້ນໝວດໝູ່

en: Highlight events in %s
lo_LA: ເນັ້ນກິດຈະກຳໃນໝວດ %s

en: Highlighting events
lo_LA: ການເນັ້ນເຫດການ

[ctx: Highlighting events article]
en: Highlighting events
lo_LA: ການເນັ້ນກິດຈະກຳ

en: History
lo_LA: ປະຫວັດ

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact %1$ssupport%2$s.
lo_LA: ຮືມ... ມີບາງຢ່າງຜິດພາດກັບການກວດສອບນີ້. ກະລຸນາຕິດຕໍ່ %1$sຝ່າຍຊ່ວຍເຫຼືອ%2$s.

en: Holy See (Vatican City State)
lo_LA: ວາຕິກັນ

en: Honduras
lo_LA: ຮອນດູຣັດ

en: Hong Kong
lo_LA: ຮ່ອງກົງ

en: Hong Kong Dollar
lo_LA: ໂດລາ ຮົງກົງ

en: Horizontal or vertical
lo_LA: ແນວນອນ ຫຼື ແນວຕັ້ງ

en: Hover
lo_LA: ເມື່ອຊີ້ເມົ້າ

en: Hover Animation
lo_LA: ແອນິເມຊັນເມື່ອຊີ້ເມົ້າ

en: Hover Link Color
lo_LA: ສີລິ້ງເມື່ອຊີ້ເມົ້າ

en: How Do I Set Up E-Commerce Plugins for Selling Tickets?
lo_LA: ຂ້ອຍຈະຕັ້ງຄ່າປລັກອິນ E-Commerce ເພື່ອຂາຍບັດໄດ້ແນວໃດ?

en: How Do I create events with Tickets or RSVP’s?
lo_LA: ຂ້ອຍຈະສ້າງເຫດການທີ່ມີບັດເຂົ້າຊົມ ຫຼື ການຕອບຮັບ (RSVP) ໄດ້ແນວໃດ?

en: How Long You Retain this Data
lo_LA: ໄລຍະເວລາໃນການເກັບຮັກສາຂໍ້ມູນນີ້

en: How do I process refunds for tickets?
lo_LA: ຂ້ອຍຈະດຳເນີນການຄືນເງິນຄ່າບັດໄດ້ແນວໃດ?

en: How do I sell tickets to events?
lo_LA: ຂ້ອຍຈະຂາຍບັດເຂົ້າຊົມເຫດການໄດ້ແນວໃດ?

en: How do you want people to view your calendar?
lo_LA: ເຈົ້າຕ້ອງການໃຫ້ຜູ້ຄົນເບິ່ງປະຕິທິນຂອງເຈົ້າແນວໃດ?

en: How to Customize Template Files
lo_LA: ວິທີການປັບແຕ່ງໄຟລ໌ແມ່ແບບ (Template)

en: Hue
lo_LA: ເນື້ອສີ (Hue)

en: Hungarian Forint
lo_LA: ຟໍຣິນ ຮັງກາຣີ

en: Hungary
lo_LA: ຮັງກາຣີ

en: I couldn't understand how to make it work.
lo_LA: ຂ້ອຍບໍ່ເຂົ້າໃຈວິທີເຮັດໃຫ້ມັນເຮັດວຽກ.

en: I found a better plugin.
lo_LA: ຂ້ອຍພົບປລັກອິນທີ່ດີກວ່າ.

en: I installed the calendar and it crashed my site.
lo_LA: ຂ້ອຍຕິດຕັ້ງປະຕິທິນແລ້ວມັນເຮັດໃຫ້ເວັບໄຊຂ້ອຍພັງ (crash).

en: I keep getting “Page Not Found” on events.
lo_LA: ຂ້ອຍຍັງພົບ “ບໍ່ພົບໜ້າເວັບ (Page Not Found)” ໃນເຫດການ.

en: I need a specific feature it doesn't provide.
lo_LA: ຂ້ອຍຕ້ອງການຟີເຈີສະເພາະຢ່າງທີ່ມັນບໍ່ມີ.

en: I'm not ready
lo_LA: ຂ້ອຍຍັງບໍ່ພ້ອມ

en: ICS File
lo_LA: ໄຟລ໌ ICS

en: ICS File Import Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່ານຳເຂົ້າຈາກໄຟລ໌ ICS

en: ID %1$d (Untitled)
lo_LA: ID %1$d (ບໍ່ມີຊື່)

en: ISO Currency Code:
lo_LA: ລະຫັດສະກຸນເງິນ ISO:

en: Iceland
lo_LA: ໄອສແລນ

en: Idaho
lo_LA: ໄອດາໂຮ

en: If all goes according to plan, you will have your preview in a few moments.
lo_LA: ຫາກທຸກຢ່າງເປັນໄປຕາມແຜນ, ທ່ານຈະເຫັນຕົວຢ່າງໃນອີກຈັກບຶດ.

en: If the Featured highlight color is set to Custom, the following color will be used:
lo_LA: ຖ້າສີເນັ້ນກິດຈະກຳແນະນຳຖືກຕັ້ງເປັນ Custom, ຈະໃຊ້ສີຕໍ່ໄປນີ້:

en: If this event is re-imported, event fields that have not been changed locally will be overwritten with any changes from the source.
lo_LA: ຖ້າກິດຈະກຳນີ້ຖືກນຳເຂົ້າຊ້ຳ, ຟິວກິດຈະກຳທີ່ບໍ່ໄດ້ມີການແກ້ໄຂໃນເຄື່ອງຈະຖືກຂຽນທັບດ້ວຍຂໍ້ມູນໃໝ່ຈາກແຫຼ່ງຂໍ້ມູນ.

en: If this event is re-imported, event fields will be overwritten with any changes from the source.
lo_LA: ຖ້າກິດຈະກຳນີ້ຖືກນຳເຂົ້າຊ້ຳ, ຟິວກິດຈະກຳທັງໝົດຈະຖືກຂຽນທັບດ້ວຍຂໍ້ມູນໃໝ່ຈາກແຫຼ່ງຂໍ້ມູນ.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
lo_LA: ຫາກທ່ານຄຸ້ນເຄີຍກັບ HTML, ທ່ານສາມາດເພີ່ມໂຄ້ດຫຼັງຈາກເນື້ອຫາກິດຈະກຳໄດ້.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
lo_LA: ຫາກທ່ານຄຸ້ນເຄີຍກັບ HTML, ທ່ານສາມາດເພີ່ມໂຄ້ດກ່ອນໜ້າເນື້ອຫາກິດຈະກຳໄດ້.

en: If you create, submit, import, save, or publish Event, Venue, or Organizer information, such information is retained in the local database:
lo_LA: ຖ້າທ່ານສ້າງ, ສົ່ງຂໍ້ມູນ, ນຳເຂົ້າ, ບັນທຶກ ຫຼື ເຜີຍແຜ່ຂໍ້ມູນເຫດການ, ສະຖານທີ່ ຫຼື ຜູ້ຈັດງານ, ຂໍ້ມູນນັ້ນຈະຖືກເກັບໄວ້ໃນຖານຂໍ້ມູນທ້ອງຖິ່ນ:

en: If you do not add your own API key, the built-in API key will always populate this field and some map-related functionality will be limited
lo_LA: ຖ້າທ່ານບໍ່ເພີ່ມ API key ຂອງທ່ານເອງ, ລະບົບຈະໃຊ້ API key ທີ່ຕິດມາກັບປລັກອິນ ແລະ ບາງຄຸນສົມບັດຂອງແຜນທີ່ອາດຈະຖືກຈຳກັດ

en: If you have a valid license for one of our paid plugins, you can %s in our premium support forums. Our support team monitors the forums and will respond to your thread within 24-48 hours (during the week).
lo_LA: ຫາກທ່ານມີໄລເຊັນທີ່ຖືກຕ້ອງສຳລັບປັກອິນທີ່ເສຍເງິນຂອງພວກເຮົາ, ທ່ານສາມາດ %s ໃນຟໍຣຳຊ່ວຍເຫຼືອພິເສດ. ທີມງານຂອງພວກເຮົາຈະກວດສອບ ແລະ ຕອບກັບພາຍໃນ 24-48 ຊົ່ວໂມງ (ໃນມື້ເຮັດວຽກ).

en: If you have any template overrides, custom calendar CSS, or other code customizations to your calendar, those modifications will be overridden by the new designs.
lo_LA: ຖ້າທ່ານມີການຂຽນທັບແມ່ແບບ (template overrides), ປັບແຕ່ງ CSS ຂອງປະຕິທິນ ຫຼື ປັບແຕ່ງໂຄ້ດອື່ນໆ, ການປ່ຽນແປງເຫຼົ່ານັ້ນຈະຖືກຂຽນທັບດ້ວຍຮູບແບບໃໝ່.

en: If you have extended our plugin(s) to send data to a third-party service such as Eventbrite, Google Maps, or PayPal, user information may be passed to these external services. These services may be located abroad.
lo_LA: ຖ້າທ່ານມີການປັບແຕ່ງປລັກອິນເພື່ອສົ່ງຂໍ້ມູນໄປຫາບໍລິການພາຍນອກ ເຊັ່ນ Eventbrite, Google Maps ຫຼື PayPal, ຂໍ້ມູນຜູ້ໃຊ້ອາດຈະຖືກສົ່ງໄປຫາບໍລິການເຫຼົ່ານັ້ນ ເຊິ່ງອາດຈະຕັ້ງຢູ່ໃນຕ່າງປະເທດ.

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our %s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
lo_LA: ຫາກທ່ານລອງເຮັດຕາມຂັ້ນຕອນຂ້າງເທິງແລ້ວຍັງພົບບັນຫາ, ທ່ານສາມາດຕັ້ງກະທູ້ໃໝ່ໄດ້ທີ່ %s. ທີມງານຂອງພວກເຮົາຈະກວດສອບຟໍຣຳເຫຼົ່ານີ້ອາທິດລະຄັ້ງ.

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our WordPress.org forums for %1$s or %2$s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
lo_LA: ຫາກທ່ານລອງເຮັດຕາມຂັ້ນຕອນຂ້າງເທິງແລ້ວຍັງພົບບັນຫາ, ທ່ານສາມາດຕັ້ງກະທູ້ໃໝ່ໄດ້ທີ່ຟໍຣຳ WordPress.org ສຳລັບ %1$s ຫຼື %2$s. ທີມງານຂອງພວກເຮົາຈະກວດສອບຟໍຣຳເຫຼົ່ານີ້ອາທິດລະຄັ້ງ.

en: If you like %1$sEvent Tickets%2$s please leave us a %3$s. It takes a minute and it helps a lot.
lo_LA: ຖ້າທ່ານມັກ %1$sEvent Tickets%2$s ກະລຸນາໃຫ້ຄະແນນ %3$s ແກ່ພວກເຮົາ. ມັນໃຊ້ເວລາພຽງໜຶ່ງນາທີ ແຕ່ຊ່ວຍພວກເຮົາໄດ້ຫຼາຍ.

en: If you want to stop and clear current asynchronous import processes %1$s.
lo_LA: ຖ້າທ່ານຕ້ອງການຢຸດ ແລະ ລຶບຂັ້ນຕອນການນຳເຂົ້າແບບ asynchronous ປັດຈຸບັນ %1$s.

en: If you've purchased a premium add-on, you'll need to enter your license key here in order to have access to automatic updates when new versions are available.
lo_LA: ຖ້າທ່ານຊື້ສ່ວນເສີມ (add-on) ລະດັບພຣີມຽມ, ທ່ານຕ້ອງໃສ່ລະຫັດອະນຸຍາດຢູ່ບ່ອນນີ້ເພື່ອໃຫ້ສາມາດອັບເດດອັດຕະໂນມັດເມື່ອມີເວີຊັນໃໝ່.

en: If you’re enjoying The Events Calendar, give us kudos by including a link in the footer of calendar views. It really helps us a lot.
lo_LA: ຖ້າເຈົ້າມັກ The Events Calendar, ໃຫ້ກຳລັງໃຈພວກເຮົາໄດ້ໂດຍການລວມລິ້ງໄວ້ໃນສ່ວນທ້າຍ (footer) ຂອງມຸມມອງປະຕິທິນ. ມັນຊ່ວຍພວກເຮົາໄດ້ຫຼາຍແທ້ໆ.

en: Iframe Content
lo_LA: ເນື້ອຫາ Iframe

en: Ignored
lo_LA: ຖືກລະເລີຍ

en: Ignored <span class="count">(%s)</span> | Ignored <span class="count">(%s)</span>
lo_LA[0]: ຖືກລະເລີຍ <span class="count">(%s)</span>

en: Ignored events do not show on the calendar but can be updated with future imports
lo_LA: ກິດຈະກຳທີ່ຖືກລະເລີຍຈະບໍ່ສະແດງໃນປະຕິທິນ ແຕ່ສາມາດອັບເດດໄດ້ດ້ວຍການນຳເຂົ້າໃນອະນາຄົດ

en: Ignored events that are deleted will be removed permanently. They can be recreated via import.
lo_LA: ກິດຈະກຳທີ່ຖືກລະເລີຍຫາກຖືກລຶບ ຈະຖືກລຶບອອກຖາວອນ. ແຕ່ສາມາດສ້າງໃໝ່ໄດ້ຜ່ານການນຳເຂົ້າ.

en: Illinois
lo_LA: ອິລລິນອຍ

en: Import
lo_LA: ນຳເຂົ້າ

en: Import & export events
lo_LA: ນຳເຂົ້າ ແລະ ສົ່ງອອກເຫດການ

en: Import All
lo_LA: ນຳເຂົ້າທັງໝົດ

en: Import All (%d)
lo_LA: ນຳເຂົ້າທັງໝົດ (%d)

en: Import Checked (%d)
lo_LA: ນຳເຂົ້າລາຍການທີ່ເລືອກ (%d)

en: Import Date Range Limit
lo_LA: ຈຳກັດຊ່ວງວັນທີໃນການນຳເຂົ້າ

en: Import Event Settings
lo_LA: ນຳເຂົ້າການຕັ້ງຄ່າເຫດການ

en: Import Limit Type
lo_LA: ປະເພດການຈຳກັດການນຳເຂົ້າ

en: Import Name:
lo_LA: ຊື່ການນຳເຂົ້າ:

en: Import Origin:
lo_LA: ແຫຼ່ງທີ່ມານຳເຂົ້າ:

en: Import Process System
lo_LA: ລະບົບຂັ້ນຕອນການນຳເຂົ້າ

en: Import Quantity Limit
lo_LA: ຈຳກັດຈຳນວນການນຳເຂົ້າ

en: Import Services
lo_LA: ບໍລິການນຳເຂົ້າ

en: Import Source
lo_LA: ແຫຼ່ງນຳເຂົ້າ

en: Import Type:
lo_LA: ປະເພດການນຳເຂົ້າ:

en: Import complete!
lo_LA: ນຳເຂົ້າສຳເລັດແລ້ວ!

en: Import completed
lo_LA: ການນຳເຂົ້າສຳເລັດແລ້ວ

en: Import created
lo_LA: ສ້າງການນຳເຂົ້າແລ້ວ

en: Import events
lo_LA: ນຳເຂົ້າກິດຈະກຳ

en: Import events but preserve local changes to event fields.
lo_LA: ນຳເຂົ້າກິດຈະກຳ ແຕ່ຮັກສາການປ່ຽນແປງທີ່ແກ້ໄຂໄວ້ໃນເຄື່ອງ.

en: Import events directly from a public Eventbrite.com URL. Please note that only Live events (i.e. published events) can be imported via URL.
lo_LA: ນຳເຂົ້າເຫດການໂດຍກົງຈາກ URL ສາທາລະນະຂອງ Eventbrite.com. ກະລຸນາຮັບຊາບວ່າສະເພາະເຫດການທີ່ກຳລັງດຳເນີນຢູ່ (Live events) ເທົ່ານັ້ນທີ່ສາມາດນຳເຂົ້າຜ່ານ URL ໄດ້.

en: Import events directly from your connected Eventbrite.com account or from a public Eventbrite.com URL.
lo_LA: ນຳເຂົ້າເຫດການໂດຍກົງຈາກບັນຊີ Eventbrite.com ທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ໄວ້ ຫຼື ຈາກ URL ສາທາລະນະຂອງ Eventbrite.com.

en: Import events from Meetup, Eventbrite, iCal, Google Calendar, and more.
lo_LA: ນຳເຂົ້າເຫດການຈາກ Meetup, Eventbrite, iCal, Google Calendar ແລະ ອື່ນໆ.

en: Import events with Event Aggregator
lo_LA: ນຳເຂົ້າເຫດການດ້ວຍ Event Aggregator

en: Import events with ease
lo_LA: ນຳເຂົ້າເຫດການໄດ້ຢ່າງງ່າຍດາຍ

en: Import failed
lo_LA: ການນຳເຂົ້າຫຼົ້ມເຫຼວ

en: Import from Eventbrite
lo_LA: ນຳເຂົ້າຈາກ Eventbrite

en: Import from Eventbrite URL
lo_LA: ນຳເຂົ້າຈາກ URL ຂອງ Eventbrite

en: Import from your Eventbrite account
lo_LA: ນຳເຂົ້າຈາກບັນຊີ Eventbrite ຂອງທ່ານ

en: Import is complete
lo_LA: ການນຳເຂົ້າສຳເລັດແລ້ວ

en: Import origin data (URL from where events are being imported—such as Eventbrite, MeetUp, other compatible URL sources, and more, which can include similar or same data as listed above)
lo_LA: ຂໍ້ມູນແຫຼ່ງນຳເຂົ້າ (URL ທີ່ນຳເຂົ້າເຫດການມາ ເຊັ່ນ Eventbrite, MeetUp ແລະ ແຫຼ່ງອື່ນໆ ເຊິ່ງອາດລວມມີຂໍ້ມູນທີ່ຄ້າຍຄືກັບທີ່ລະບຸໄວ້ຂ້າງເທິງ)

en: Import pending
lo_LA: ການນຳເຂົ້າກຳລັງລໍຖ້າ

en: Import preview
lo_LA: ຕົວຢ່າງການນຳເຂົ້າ

en: Import queued
lo_LA: ການນຳເຂົ້າເຂົ້າຄິວແລ້ວ

en: Import records must be finalized before posts can be inserted.
lo_LA: ຂໍ້ມູນການນຳເຂົ້າຕ້ອງຖືກກວດສອບໃຫ້ຮຽບຮ້ອຍກ່ອນທີ່ຈະເພີ່ມໂພສໄດ້.

en: Import runs daily at approximately
lo_LA: ນຳເຂົ້າຂໍ້ມູນທຸກໆມື້ ໃນເວລາປະມານ

en: Import runs monthly on day
lo_LA: ນຳເຂົ້າຂໍ້ມູນທຸກໆເດືອນ ໃນວັນທີ

en: Import runs weekly on
lo_LA: ນຳເຂົ້າຂໍ້ມູນທຸກໆອາທິດ ໃນວັນ

en: Import schedule
lo_LA: ກຳນົດເວລາການນຳເຂົ້າ

en: Imported Event
lo_LA: ກິດຈະກຳທີ່ນຳເຂົ້າມາ

en: Importing Calendar Data From a CSV File
lo_LA: ກຳລັງນຳເຂົ້າຂໍ້ມູນປະຕິທິນຈາກໄຟລ໌ CSV

en: Importing Events, Venues, and Organizers:
lo_LA: ການນຳເຂົ້າເຫດການ, ສະຖານທີ່ ແລະ ຜູ້ຈັດງານ:

en: Imports
lo_LA: ການນຳເຂົ້າ

en: Imports Enabled in Settings
lo_LA: ການນຳເຂົ້າຖືກເປີດໃຊ້ງານໃນການຕັ້ງຄ່າ

en: Imports disabled in Settings
lo_LA: ການນຳເຂົ້າຖືກປິດໃຊ້ງານໃນການຕັ້ງຄ່າ

en: In a location
lo_LA: ໃນສະຖານທີ່

en: In order to have QR codes for your events and/or tickets you will need to have both the `php_gd2` and `gzuncompress` PHP extensions installed on your server. Please contact your hosting provider.
lo_LA: ເພື່ອໃຫ້ສາມາດໃຊ້ QR Code ສຳລັບກິດຈະກຳ ແລະ/ຫຼື ປີ້ຂອງເຈົ້າ ເຈົ້າຕ້ອງຕິດຕັ້ງສ່ວນເສີມ PHP ທັງ `php_gd2` ແລະ `gzuncompress` ໃນເຊີບເວີ. ກະລຸນາຕິດຕໍ່ຜູ້ໃຫ້ບໍລິການໂຮສຕິງຂອງເຈົ້າ.

en: In order to register a plugin license, you'll first need to %1$sdownload and install%2$s the plugin you purchased. You can download the latest version of your plugin(s) from %3$syour account's downloads page%4$s. Once the plugin is installed and activated on this site, the license key field will appear below.
lo_LA: ເພື່ອລົງທະບຽນໃບອະນຸຍາດປລັກອິນ, ກ່ອນອື່ນທ່ານຕ້ອງ %1$sດາວໂຫຼດ ແລະ ຕິດຕັ້ງ%2$s ປລັກອິນທີ່ທ່ານຊື້. ທ່ານສາມາດດາວໂຫຼດເວີຊັນຫຼ້າສຸດໄດ້ຈາກ %3$sໜ້າດາວໂຫຼດໃນບັນຊີຂອງທ່ານ%4$s. ເມື່ອຕິດຕັ້ງ ແລະ ເປີດໃຊ້ງານປລັກອິນແລ້ວ, ຊ່ອງໃສ່ລະຫັດອະນຸຍາດຈະປາກົດຂຶ້ນຢູ່ຂ້າງລຸ່ມ.

en: In-App Notifications
lo_LA: ການແຈ້ງເຕືອນໃນແອັບ

en: Include
lo_LA: ລວມ

en: Include %1$s in main blog loop
lo_LA: ລວມ %1$s ໃນລາຍການບລັອກຫຼັກ

en: Include Google Calendar
lo_LA: ລວມ Google Calendar

en: Include Outlook 365
lo_LA: ລວມ Outlook 365

en: Include Outlook Live
lo_LA: ລວມ Outlook Live

en: Include events in main blog loop
lo_LA: ລວມກິດຈະກຳໃນລາຍການບລັອກຫຼັກ

en: Include events with one of the post IDs specified in the array of CSV list, date filters will be ignored.
lo_LA: ລວມເຫດການທີ່ມີ post ID ຕາມທີ່ລະບຸໃນ CSV, ລະບົບຈະບໍ່ສົນໃຈການກັ່ນຕອງວັນທີ.

en: Include iCal and Google event links in this email.
lo_LA: ລວມລິ້ງເຫດການ iCal ແລະ Google ໃນອີເມວນີ້.

en: Include iCalendar
lo_LA: ລວມ iCalendar

en: Included with our premium products
lo_LA: ລວມຢູ່ໃນຜະລິດຕະພັນລະດັບພຣີມຽມຂອງພວກເຮົາ

en: Includes
lo_LA: ລວມມີ

[ctx: Indefinite article for the phrase "Find a {post type name}" when the {post type name} starts with a vowel, e.g. "Find an Organizer".]
en: an
lo_LA: ຄົນໜຶ່ງ

[ctx: Indefinite article for the phrase "Find a {post type name}. Will be replaced with "an" if the {post type name} starts with a vowel.]
en: a
lo_LA: ແຫ່ງໜຶ່ງ

en: India
lo_LA: ອິນເດຍ

en: Indian Rupee
lo_LA: ຣູປີ ອິນເດຍ

en: Indiana
lo_LA: ອິນເດຍນາ

en: Indonesia
lo_LA: ອິນໂດເນເຊຍ

en: Indonesian Rupiah
lo_LA: ຣູເປຍ ອິນໂດເນເຊຍ

en: Information about recent template changes and potentially impacted template overrides is provided below.
lo_LA: ຂໍ້ມູນກ່ຽວກັບການປ່ຽນແປງເທັມເພລດຫຼ້າສຸດ ແລະ ເທັມເພລດທີ່ອາດໄດ້ຮັບຜົນກະທົບແມ່ນລະບຸໄວ້ລຸ່ມນີ້.

en: Initializing Tribe Events on %s
lo_LA: ກຳລັງເລີ່ມຕົ້ນ Tribe Events ໃນ %s

en: Install %s
lo_LA: ຕິດຕັ້ງ %s

en: Install Event Tickets
lo_LA: ຕິດຕັ້ງ Event Tickets

en: Install Plugin
lo_LA: ຕິດຕັ້ງປັກອິນ

en: Install max has been reached
lo_LA: ຕິດຕັ້ງຄົບຈຳນວນສູງສຸດແລ້ວ

en: Integrated with your events on Eventbrite
lo_LA: ເຊື່ອມຕໍ່ກັບເຫດການຂອງທ່ານໃນ Eventbrite

en: Integrations
lo_LA: ການເຊື່ອມຕໍ່ລະບົບ

[ctx: Integrations article]
en: Integrations
lo_LA: ການເຊື່ອມຕໍ່ (Integrations)

[ctx: Integrations section header]
en: Integrations
lo_LA: ການເຊື່ອມຕໍ່ (Integrations)

en: Invalid Eventbrite URL
lo_LA: URL ຂອງ Eventbrite ບໍ່ຖືກຕ້ອງ

en: Invalid Facebook URL
lo_LA: URL ຂອງ Facebook ບໍ່ຖືກຕ້ອງ

en: Invalid Frequency
lo_LA: ຄວາມຖີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ

en: Invalid Key
lo_LA: ລະຫັດບໍ່ຖືກຕ້ອງ

en: Invalid Meetup URL
lo_LA: URL ຂອງ Meetup ບໍ່ຖືກຕ້ອງ

en: Invalid class instance.
lo_LA: Class instance ບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Invalid credential save nonce
lo_LA: Nonce ໃນການບັນທຶກຂໍ້ມູນການເຂົ້າໃຊ້ງານບໍ່ຖືກຕ້ອງ

en: Invalid credential save request
lo_LA: ຄຳຮ້ອງຂໍບັນທຶກຂໍ້ມູນການເຂົ້າໃຊ້ງານບໍ່ຖືກຕ້ອງ

en: Invalid data provided for CSV import.
lo_LA: ຂໍ້ມູນທີ່ລະບຸສຳລັບການນຳເຂົ້າ CSV ບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Invalid field type specified
lo_LA: ປະເພດຟິວທີ່ກຳນົດບໍ່ຖືກຕ້ອງ

en: Invalid nonce
lo_LA: Nonce ບໍ່ຖືກຕ້ອງ

en: Invalid nonce.
lo_LA: Nonce ບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Invalid notification slug
lo_LA: Slug ຂອງການແຈ້ງເຕືອນບໍ່ຖືກຕ້ອງ

en: Invalid or incomplete field passed
lo_LA: ຟິວທີ່ສົ່ງມາບໍ່ຖືກຕ້ອງ ຫຼື ບໍ່ຄົບຖ້ວນ

en: Invalid request data
lo_LA: ຂໍ້ມູນການຮ້ອງຂໍບໍ່ຖືກຕ້ອງ

en: Invalid term ID.
lo_LA: ລະຫັດ Term ID ບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Iowa
lo_LA: ໄອໂອວາ

en: Iran, Islamic Republic of
lo_LA: ອີຣານ, ສາທາລະນະລັດ ອິດສະລາມ ແຫ່ງ

en: Iraq
lo_LA: ອີຣັກ

en: Ireland
lo_LA: ໄອແລນ

en: Is All Day Event
lo_LA: ແມ່ນເຫດການໝົດມື້

en: Is there another website for this event? Link to it with a button!
lo_LA: ມີເວັບໄຊອື່ນສຳລັບເຫດການນີ້ບໍ່? ເພີ່ມລິ້ງດ້ວຍປຸ່ມໄດ້ເລີຍ!

en: Israel
lo_LA: ອິສຣາແອນ

en: Israeli New Sheqel
lo_LA: ເຊເກລໃໝ່ ອິດສະຣາແອນ

en: It appears as if the tribe-common libraries cannot be found! The directory should be in the "common/" directory in the events calendar plugin.
lo_LA: ເບິ່ງຄືວ່າຈະບໍ່ພົບໄຟລ໌ໄລບຣາຣີ tribe-common! ໂຟນເດີຄວນຈະຢູ່ໃນ "common/" ພາຍໃນປັກອິນ events calendar.

en: It looks like you are using our legacy plugin, %1$s, along with our new Event Aggregator service. Event Aggregator includes all the features of the legacy plugin plus enhanced functionality. For best results, please deactivate %1$s. | It looks like you are using our legacy plugins, %1$s and %2$s, along with our new Event Aggregator service. Event Aggregator includes all the features of the legacy plugins plus enhanced functionality. For best results, please deactivate %1$s and %2$s.
lo_LA[0]: Singular: It looks like you are using our legacy plugin, %1$s, along with our new Event Aggregator service. Event Aggregator includes all the features of the legacy plugin plus enhanced functionality. For best results, please deactivate %1$s.
    ເບິ່ງຄືວ່າທ່ານກຳລັງໃຊ້ປລັກອິນແບບເກົ່າຂອງພວກເຮົາ, %1$s, ຮ່ວມກັບບໍລິການ Event Aggregator ໃໝ່ຂອງພວກເຮົາ. Event Aggregator ລວມມີຄຸນສົມບັດທັງໝົດຂອງປລັກອິນແບບເກົ່າ ພ້ອມທັງເພີ່ມປະສິດທິພາບການເຮັດວຽກໃຫ້ດີຂຶ້ນ. ເພື່ອຜົນລັບທີ່ດີທີ່ສຸດ, ກະລຸນາປິດການໃຊ້ງານ %1$s.
    
    Plural: It looks like you are using our legacy plugins, %1$s and %2$s, along with our new Event Aggregator service. Event Aggregator includes all the features of the legacy plugins plus enhanced functionality. For best results, please deactivate %1$s and %2$s.
    ເບິ່ງຄືວ່າທ່ານກຳລັງໃຊ້ປລັກອິນແບບເກົ່າຂອງພວກເຮົາ, %1$s ແລະ %2$s, ຮ່ວມກັບບໍລິການ Event Aggregator ໃໝ່ຂອງພວກເຮົາ. Event Aggregator ລວມມີຄຸນສົມບັດທັງໝົດຂອງປລັກອິນແບບເກົ່າ ພ້ອມທັງເພີ່ມປະສິດທິພາບການເຮັດວຽກໃຫ້ດີຂຶ້ນ. ເພື່ອຜົນລັບທີ່ດີທີ່ສຸດ, ກະລຸນາປິດການໃຊ້ງານ %1$s ແລະ %2$s.

en: It looks like you're using %1$s, but the license key is invalid. Please download the latest version %2$sfrom your account%3$s. | It looks like you're using %1$s, but the license keys are invalid. Please download the latest versions %2$sfrom your account%3$s.
lo_LA[0]: ເບິ່ງຄືວ່າທ່ານກຳລັງໃຊ້ %1$s, ແຕ່ລະຫັດອະນຸຍາດບໍ່ຖືກຕ້ອງ. ກະລຸນາດາວໂຫຼດເວີຊັນຫຼ້າສຸດ %2$sຈາກບັນຊີຂອງທ່ານ%3$s.

en: It's important to use the most recent versions of our plugins so that you have access to the latest features, bug fixes, and security updates. Plugin functionality can be compromised if your site is running outdated or mis-matched versions.
lo_LA: ມັນສຳຄັນຫຼາຍທີ່ຕ້ອງໃຊ້ປລັກອິນເວີຊັນຫຼ້າສຸດ ເພື່ອໃຫ້ເຈົ້າສາມາດເຂົ້າເຖິງຟີເຈີໃໝ່, ການແກ້ໄຂບັກ ແລະ ການອັບເດດຄວາມປອດໄພ. ການເຮັດວຽກຂອງປລັກອິນອາດມີບັນຫາໄດ້ ຖ້າເວັບໄຊຂອງເຈົ້າໃຊ້ເວີຊັນທີ່ເກົ່າເກີນໄປ ຫຼື ບໍ່ເຂົ້າກັນ.

en: Italy
lo_LA: ອິຕາລີ

[ctx: JWT access_token issuer does not match with this server error message.]
en: Access_token issuer does not match with this server.
lo_LA: ຜູ້ອອກ Access_token ບໍ່ກົງກັບເຊີບເວີນີ້.

[ctx: JWT access_token s missing data error message.]
en: Access_token is missing data.
lo_LA: Access_token ຂາດຂໍ້ມູນ.

en: Jamaica
lo_LA: ຈາໄມກາ

en: Jan
lo_LA: ມ.ກ.

en: January
lo_LA: ມັງກອນ

en: Japan
lo_LA: ຍີ່ປຸ່ນ

en: Japanese Yen
lo_LA: ເຢນ ຍີ່ປຸ່ນ

en: Join our Facebook Group today!
lo_LA: ເຂົ້າຮ່ວມກຸ່ມ Facebook ຂອງພວກເຮົາໄດ້ແລ້ວມື້ນີ້!

[ctx: Joined plugin list, last after the "and" separator.]
en: %1$s and %2$s
lo_LA: %1$s ແລະ %2$s

en: Jordan
lo_LA: ຈໍແດນ

en: Jul
lo_LA: ກ.ລ.

en: July
lo_LA: ກໍລະກົດ

en: Jump to the %1$snext upcoming %2$s%3$s.
lo_LA: ໄປທີ່ %1$s %2$s ຖັດໄປທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງ %3$s.

en: Jun
lo_LA: ມິ.ຖ.

en: June
lo_LA: ມິຖຸນາ

en: Justified
lo_LA: ຈັດໃຫ້ພໍດີຂອບ

en: Kansas
lo_LA: ແຄນຊັດ

en: Kazakhstan
lo_LA: ຄາຊັກສະຖານ

en: Keep the Core Plugin %sFREE%s!
lo_LA: ຊ່ວຍໃຫ້ປັກອິນຫຼັກຍັງຄົງ %sຟຣີ%s ຕໍ່ໄປ!

en: Keep this list of links on hand and stay subscribed to receive tips and tricks about The Events Calendar products.
lo_LA: ເກັບລາຍຊື່ລິ້ງເຫຼົ່ານີ້ໄວ້ ແລະ ຕິດຕາມຂ່າວສານເພື່ອຮັບເຄັດລັບກ່ຽວກັບຜະລິດຕະພັນ The Events Calendar.

en: Kentucky
lo_LA: ເຄນທັກກີ

en: Kenya
lo_LA: ເຄນຢາ

en: Key
lo_LA: ຄີ (Key)

en: Keyword(s)
lo_LA: ຄຳຄົ້ນຫາ

en: Keywords:
lo_LA: ຄຳຄົ້ນຫາ:

en: Kiribati
lo_LA: ຄີຣິບາຕີ

en: Knowledgebase
lo_LA: ຄັງຄວາມຮູ້

en: Known Issues
lo_LA: ບັນຫາທີ່ພົບ

[ctx: Known issues article]
en: Known issues
lo_LA: ບັນຫາທີ່ພົບ

en: Korea, Democratic People's Republic of
lo_LA: ເກົາຫຼີເໜືອ

en: Korea, Republic of
lo_LA: ເກົາຫຼີໃຕ້

en: Korean Won
lo_LA: ວອນ ເກົາຫຼີໃຕ້

en: Kuwait
lo_LA: ຄູເວດ

en: Kyrgyzstan
lo_LA: ຄີກີສະຖານ

[ctx: Label for event status reason field]
en: Reason (optional)
lo_LA: ເຫດຜົນ (ຖ້າມີ)

[ctx: Label for live stream URL field]
en: Live Stream URL
lo_LA: URL ສຳລັບໄລຟ໌ສົດ (Live Stream URL)

[ctx: Label for option to leave transparent (default).]
en: Transparent
lo_LA: ໂປ່ງໃສ

[ctx: Label for option to leave transparent (default).]
en: Transparent.
lo_LA: ໂປ່ງໃສ.

[ctx: Label for option to leave white (default).]
en: White
lo_LA: ສີຂາວ

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Custom
lo_LA: ກຳນົດເອງ

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Select Custom Color
lo_LA: ເລືອກສີເອງ

[ctx: Label for option to use default TEC fonts.]
en: Default
lo_LA: ເລີ່ມຕົ້ນ

[ctx: Label for option to use the accent color (default). Links to the accent color setting.]
en: Use the <a href="%1$s">Accent Color</a>
lo_LA: ໃຊ້ <a href="%1$s">ສີເນັ້ນ (Accent Color)</a>

[ctx: Label for option to use the accent color. Links to the accent color setting.]
en: Use the <a href="%1$s">Accent Color</a>
lo_LA: ໃຊ້ <a href="%1$s">ສີເນັ້ນ (Accent Color)</a>

[ctx: Label for option to use the event background color. Links to the event background color setting.]
en: Use the <a href="%1$s">General Background Color</a>
lo_LA: ໃຊ້ <a href="%1$s">ສີພື້ນຫຼັງທົ່ວໄປ</a>

[ctx: Label for option to use the events background color. Links to the background color setting.]
en: Use the Calendar <a href="%1$s">Background Color</a>
lo_LA: ໃຊ້ <a href="%1$s">ສີພື້ນຫຼັງ</a> ຂອງປະຕິທິນ

[ctx: Label for option to use theme fonts.]
en: Inherit theme font(s)
lo_LA: ໃຊ້ຕົວອັກສອນຕາມທິມ (theme)

[ctx: Label for the Community tab.]
en: Community
lo_LA: ຊຸມຊົນ (Community)

[ctx: Label for the Filters tab.]
en: Filters
lo_LA: ຕົວການກັ່ນຕອງ

[ctx: Label for the Map View checkbox.]
en: Map
lo_LA: ແຜນທີ່

[ctx: Label for the Photo View checkbox.]
en: Photo
lo_LA: ຮູບພາບ

[ctx: Label for the Summary View checkbox.]
en: Summary
lo_LA: ສະຫຼຸບ

[ctx: Label for the Week View checkbox.]
en: Week
lo_LA: ອາທິດ

[ctx: Label for the Zapier Endpoint Dashboard endpoint name.]
en: Name
lo_LA: ຊື່

[ctx: Label for the Zapier Endpoint Dashboards endpoint last access.]
en: Last Access
lo_LA: ການເຂົ້າເຖິງຫຼ້າສຸດ

[ctx: Label for the Zapier Endpoint Dashboards endpoint queue.]
en: Queue
lo_LA: ຄິວ

[ctx: Label for the calendar embed link]
en: Calendar embed link
lo_LA: ລິ້ງຝັງປະຕິທິນ

[ctx: Label for the calendar embed link description]
en: A link to the calendar embed.
lo_LA: ລິ້ງໄປຫາການຝັງປະຕິທິນ.

[ctx: Label for the calendar embeds list]
en: Calendar Embeds
lo_LA: ການຝັງປະຕິທິນ

[ctx: Label for the consumer id and secret section.]
en: API Authentication Details
lo_LA: ລາຍລະອຽດການຢືນຢັນຕົວຕົນ API

[ctx: Label for the consumer id of the API Key for Zapier.]
en: Consumer ID
lo_LA: ໄອດີຜູ້ບໍລິໂພກ (Consumer ID)

[ctx: Label for the consumer secret of the API Key for Zapier.]
en: Consumer Secret
lo_LA: ລະຫັດລັບຜູ້ບໍລິໂພກ (Consumer Secret)

[ctx: Label for the default option.]
en: Default
lo_LA: ເລີ່ມຕົ້ນ

[ctx: Label for the filter items list]
en: Filter calendar embeds list
lo_LA: ກັ່ນຕອງລາຍການການຝັງປະຕິທິນ

[ctx: Label for the insert button]
en: Insert into calendar embed
lo_LA: ແຊກເຂົ້າໃນການຝັງປະຕິທິນ

[ctx: Label for the integration endpoint Dashboards endpoint last access.]
en: Last Access
lo_LA: ການເຂົ້າເຖິງຫຼ້າສຸດ

[ctx: Label for the integration endpoint Dashboards endpoint queue status.]
en: none
lo_LA: ບໍ່ມີ

[ctx: Label for the integration endpoint Dashboards endpoint queue status.]
en: ready
lo_LA: ພ້ອມແລ້ວ

[ctx: Label for the integration endpoint Dashboards endpoint queue.]
en: Queue
lo_LA: ຄິວ

[ctx: Label for the integration endpoint dashboard endpoint name.]
en: Name
lo_LA: ຊື່

[ctx: Label for the items list]
en: Calendar Embeds list
lo_LA: ລາຍການການຝັງປະຕິທິນ

[ctx: Label for the items list navigation]
en: Calendar Embeds list navigation
lo_LA: ການນຳທາງລາຍການການຝັງປະຕິທິນ

[ctx: Label for the last access of the API Key for Power Automate.]
en: Last Access
lo_LA: ການເຂົ້າເຖິງຫຼ້າສຸດ

[ctx: Label for the last access of the API Key for Zapier.]
en: Last Access
lo_LA: ການເຂົ້າເຖິງຫຼ້າສຸດ

[ctx: Label for the name of the API Key for Power Automate.]
en: Description
lo_LA: ຄຳອະທິບາຍ

[ctx: Label for the name of the API Key for Zapier.]
en: Description
lo_LA: ຄຳອະທິບາຍ

[ctx: Label for the permissions of the API Key for Power Automate.]
en: Permissions
lo_LA: ການອະນຸຍາດສິດ

[ctx: Label for the permissions of the API Key for Zapier.]
en: Permissions
lo_LA: ການອະນຸຍາດສິດ

[ctx: Label for the uploaded to this item]
en: Uploaded to this calendar embed
lo_LA: ອັບໂຫຼດໃສ່ການຝັງປະຕິທິນນີ້

[ctx: Label for the user of the API Key for Power Automate.]
en: User
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້

[ctx: Label for the user of the API Key for Zapier.]
en: User
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້

[ctx: Label for tooltip background color setting.]
en: Event Preview Background
lo_LA: ພື້ນຫຼັງຕົວຢ່າງເຫດການ

[ctx: Label to add Zapier connection fields.]
en: Add Connection
lo_LA: ເພີ່ມການເຊື່ອມຕໍ່

[ctx: Label to add an integration connection fields.]
en: Add Connection
lo_LA: ເພີ່ມການເຊື່ອມຕໍ່

en: Lagoon
lo_LA: ທະເລສາບ

en: Lao People's Democratic Republic
lo_LA: ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ປະຊາຊົນລາວ

[ctx: Last Access header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: Last Access
lo_LA: ການເຂົ້າເຖິງຫຼ້າສຸດ

[ctx: Last Access header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: Last Access
lo_LA: ການເຂົ້າເຖິງຫຼ້າສຸດ

[ctx: Last Access header label for the settings listing of Zapier Endpoints.]
en: Last Access
lo_LA: ການເຂົ້າເຖິງຫຼ້າສຸດ

[ctx: Last Access header label for the settings listing of Zapier Endpoints.]
en: Queue
lo_LA: ຄິວ

[ctx: Last Access header label for the settings listing of the integration endpoints.]
en: Last Access
lo_LA: ການເຂົ້າເຖິງຫຼ້າສຸດ

[ctx: Last Access header label for the settings listing of the integration endpoints.]
en: Queue
lo_LA: ຄິວ

en: Last Import
lo_LA: ການນຳເຂົ້າຫຼ້າສຸດ

en: Last Import:
lo_LA: ການນຳເຂົ້າຫຼ້າສຸດ:

en: Last page
lo_LA: ໜ້າສຸດທ້າຍ

en: Latest Import:
lo_LA: ການນຳເຂົ້າຫຼ້າສຸດ:

en: Latest Past %s
lo_LA: %s ທີ່ຜ່ານມາຫຼ້າສຸດ

en: Latest Version:
lo_LA: ເວີຊັນຫຼ້າສຸດ:

en: Latvia
lo_LA: ລັດເວຍ

en: Learn More
lo_LA: ຮຽນຮູ້ເພີ່ມເຕີມ

en: Learn how to get an active license
lo_LA: ຮຽນຮູ້ວິທີການຂໍໃບອະນຸຍາດ (License) ທີ່ຍັງໃຊ້ງານຢູ່

en: Learn more
lo_LA: ສຶກສາເພີ່ມເຕີມ

en: Learn more about color selection and accessibility
lo_LA: ຮຽນຮູ້ເພີ່ມເຕີມກ່ຽວກັບການເລືອກສີ ແລະ ການເຂົ້າເຖິງ (Accessibility)

en: Learn more about the migration
lo_LA: ຮຽນຮູ້ເພີ່ມເຕີມກ່ຽວກັບການຍ້າຍຂໍ້ມູນ

en: Learn more about the upgrade
lo_LA: ສຶກສາເພີ່ມເຕີມກ່ຽວກັບການອັບເກຣດ

en: Learn more.
lo_LA: ສຶກສາເພີ່ມເຕີມ.

en: Lebanon
lo_LA: ເລບານອນ

en: Left
lo_LA: ຊ້າຍ

en: Left Border Color
lo_LA: ສີຂອບດ້ານຊ້າຍ

en: Lesotho
lo_LA: ເລໂຊໂທ

en: Let visitors know the cost of this event or if it’s free to attend.
lo_LA: ແຈ້ງໃຫ້ຜູ້ເຂົ້າຊົມຊາບກ່ຽວກັບຄ່າໃຊ້ຈ່າຍ ຫຼື ຖ້າເຂົ້າຮ່ວມຟຣີ.

en: Let's get your events with the correct basic settings.
lo_LA: ມາຕັ້ງຄ່າພື້ນຖານທີ່ຖືກຕ້ອງໃຫ້ກັບກິດຈະກຳຂອງເຈົ້າກັນເລີຍ.

en: Let's go!
lo_LA: ໄປກັນເລີຍ!

en: Liberia
lo_LA: ລິເບເຣຍ

en: Libya
lo_LA: ລິເບຍ

en: License & Usage
lo_LA: ໃບອະນຸຍາດ ແລະ ການໃຊ້ງານ

en: License &amp; Usage
lo_LA: ໄລເຊັນ &amp; ການນຳໃຊ້

en: License Key
lo_LA: ລະຫັດໃບອະນຸຍາດ

en: License Key Status:
lo_LA: ສະຖານະລະຫັດໄລເຊັນ:

en: License key(s) updated.
lo_LA: ອັບເດດລະຫັດໃບອະນຸຍາດແລ້ວ.

en: License keys can only be used on a limited number of sites, which varies depending on your license level. You'll need to remove the license from one or more other site's in order to use it on this one.
lo_LA: ລະຫັດໃບອະນຸຍາດສາມາດໃຊ້ໄດ້ໃນຈຳນວນເວັບໄຊທີ່ຈຳກັດ ຂຶ້ນຢູ່ກັບລະດັບຂອງເຈົ້າ. ເຈົ້າຈະຕ້ອງຖອນໃບອະນຸຍາດຈາກເວັບໄຊອື່ນອອກກ່ອນ ເພື່ອທີ່ຈະນຳມາໃຊ້ໃນເວັບໄຊນີ້.

en: Licenses
lo_LA: ໃບອະນຸຍາດ

en: Licenses for Multisites
lo_LA: ໃບອະນຸຍາດ (Licenses) ສຳລັບ Multisites

[ctx: Licenses section header]
en: Licenses
lo_LA: ໃບອະນຸຍາດ (Licenses)

en: Liechtenstein
lo_LA: ລິກເຕນສະໄຕນ໌

en: Lighten
lo_LA: ເຮັດໃຫ້ສະຫວ່າງຂຶ້ນ

en: Limit events to those ending before the specified date.
lo_LA: ຈຳກັດກິດຈະກຳສະເພາະທີ່ສິ້ນສຸດກ່ອນວັນທີທີ່ລະບຸ.

en: Limit events to those starting after the specified date.
lo_LA: ຈຳກັດກິດຈະກຳສະເພາະທີ່ເລີ່ມຕົ້ນຫຼັງຈາກວັນທີທີ່ລະບຸ.

en: Limit result set to events assigned specific categories.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະກິດຈະກຳທີ່ມອບໝາຍໝວດໝູ່ທີ່ລະບຸ.

en: Limit result set to events assigned specific tags.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະກິດຈະກຳທີ່ມອບໝາຍແທັກ (Tags) ທີ່ລະບຸ.

en: Limit result set to events assigned to specific organizers.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະກິດຈະກຳທີ່ມອບໝາຍໃຫ້ຜູ້ຈັດງານທີ່ລະບຸ.

en: Limit result set to events assigned to specific venues.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະກິດຈະກຳທີ່ມອບໝາຍໃຫ້ສະຖານທີ່ທີ່ລະບຸ.

en: Limit result set to events ending after the specified date.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະກິດຈະກຳທີ່ສິ້ນສຸດຫຼັງຈາກວັນທີທີ່ລະບຸ.

en: Limit result set to events ending before the specified date.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະກິດຈະກຳທີ່ສິ້ນສຸດກ່ອນວັນທີທີ່ລະບຸ.

en: Limit result set to events starting after the specified date.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະກິດຈະກຳທີ່ເລີ່ມຕົ້ນຫຼັງຈາກວັນທີທີ່ລະບຸ.

en: Limit result set to events starting before the specified date.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະກິດຈະກຳທີ່ເລີ່ມຕົ້ນກ່ອນວັນທີທີ່ລະບຸ.

en: Limit result set to events with specific post parent.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະກິດຈະກຳທີ່ມີໂພສແມ່ (Post Parent) ທີ່ລະບຸ.

en: Limit result set to events with specific status.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະກິດຈະກຳທີ່ມີສະຖານະທີ່ລະບຸ.

en: Limit result set to events with tickets.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະກິດຈະກຳທີ່ມີປີ້.

en: Limit result set to featured events only.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະກິດຈະກຳທີ່ໂດດເດັ່ນເທົ່ານັ້ນ.

en: Limit result set to organizers with events.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະຜູ້ຈັດງານທີ່ມີກິດຈະກຳ.

en: Limit result set to organizers with specific event.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະຜູ້ຈັດງານທີ່ມີກິດຈະກຳທີ່ລະບຸ.

en: Limit result set to organizers with specific status.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະຜູ້ຈັດງານທີ່ມີສະຖານະທີ່ລະບຸ.

en: Limit result set to organizers with upcoming events.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະຜູ້ຈັດງານທີ່ມີກິດຈະກຳທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງ.

en: Limit result set to specific IDs
lo_LA: ຈຳກັດຜົນການຄົ້ນຫາສະເພາະ ID ທີ່ລະບຸ

en: Limit result set to terms assigned to a specific event (an alias of the "post" parameter)
lo_LA: ຈຳກັດຜົນການຄົ້ນຫາສະເພາະເຫດການທີ່ລະບຸ

en: Limit result set to terms assigned to a specific parent
lo_LA: ຈຳກັດຜົນການຄົ້ນຫາສະເພາະໝວດໝູ່ຫຼັກທີ່ລະບຸ

en: Limit result set to terms assigned to a specific post
lo_LA: ຈຳກັດຜົນການຄົ້ນຫາສະເພາະໂພສທີ່ລະບຸ

en: Limit result set to terms with a specific slug
lo_LA: ຈຳກັດຜົນການຄົ້ນຫາສະເພາະ slug ທີ່ລະບຸ

en: Limit result set to venues with events.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະສະຖານທີ່ທີ່ມີກິດຈະກຳ.

en: Limit result set to venues with specific event.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະສະຖານທີ່ທີ່ມີກິດຈະກຳທີ່ລະບຸ.

en: Limit result set to venues with specific status.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະສະຖານທີ່ທີ່ມີສະຖານະທີ່ລະບຸ.

en: Limit result set to venues with upcoming events.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະສະຖານທີ່ທີ່ມີກິດຈະກຳທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງ.

en: Limit results to those matching a string
lo_LA: ຈຳກັດຜົນການຄົ້ນຫາທີ່ກົງກັບຂໍ້ຄວາມ

en: Limit results to those matching a string.
lo_LA: ຈຳກັດຜົນໄດ້ຮັບສະເພາະລາຍການທີ່ກົງກັບຂໍ້ຄວາມ (String).

en: Limit the number of imported events by number, date range, or not at all; on slower websites this may impact the success of imports. Selecting a shorter time period or a smaller number of events may improve results.
lo_LA: ຈຳກັດຈຳນວນເຫດການທີ່ນຳເຂົ້າຕາມຈຳນວນ, ຊ່ວງວັນທີ ຫຼື ບໍ່ຈຳກັດເລີຍ; ການເລືອກໄລຍະເວລາທີ່ສັ້ນລົງ ຫຼື ຈຳນວນເຫດການທີ່ນ້ອຍລົງອາດຊ່ວຍໃຫ້ຜົນໄດ້ຮັບດີຂຶ້ນໃນເວັບໄຊທີ່ຊ້າ.

en: Limited connectivity with Eventbrite
lo_LA: ການເຊື່ອມຕໍ່ກັບ Eventbrite ຖືກຈຳກັດ

en: Limited connectivity with Meetup
lo_LA: ການເຊື່ອມຕໍ່ກັບ Meetup ມີຈຳກັດ

en: Link Controls
lo_LA: ການຄວບຄຸມລິ້ງ

en: Link Directly to Webinar
lo_LA: ລິ້ງໂດຍກົງຫາ Webinar

en: Link Hover Styles
lo_LA: ຮູບແບບລິ້ງເມື່ອຊີ້ເມົ້າ

en: Link Hover Styling
lo_LA: ຮູບແບບລິ້ງເມື່ອຊີ້ເມົ້າ

en: Link Styles
lo_LA: ຮູບແບບລິ້ງ

en: Link Styling
lo_LA: ຮູບແບບລິ້ງ

en: Link Target
lo_LA: ເປົ້າໝາຍລິ້ງ

en: Link Text
lo_LA: ຂໍ້ຄວາມລິ້ງ

[ctx: Link on the Ticket Email]
en: Get Directions
lo_LA: ຂໍເສັ້ນທາງ

en: Link organizer email.
lo_LA: ລິ້ງອີເມວຜູ້ຈັດງານ.

en: Link organizer phone.
lo_LA: ລິ້ງເບີໂທຜູ້ຈັດງານ.

[ctx: Link text added to the TEC->Settings->Display tab.]
en: %1$sCustomize The Events Calendar%2$s
lo_LA: %1$sປັບແຕ່ງ The Events Calendar%2$s

[ctx: Link to full description. %1$s: pre=translated event term. %2$s: event url.]
en:  (View Full %1$s Description Here: %2$s)
lo_LA:  (ເບິ່ງຄຳອະທິບາຍ %1$s ທັງໝົດໄດ້ທີ່ນີ້: %2$s)

[ctx: Link to more than one calendar article]
en: Learn More
lo_LA: ຮຽນຮູ້ເພີ່ມເຕີມ

[ctx: Link to the Help Chatbot]
en: Talk to TEC Chatbot
lo_LA: ສົນທະນາກັບ TEC Chatbot

[ctx: Link to the shortcodes article]
en: Learn More
lo_LA: ຮຽນຮູ້ເພີ່ມເຕີມ

[ctx: Link to what is in Calendar Pro article]
en: Learn More
lo_LA: ຮຽນຮູ້ເພີ່ມເຕີມ

[ctx: Link to what is in Event Tickets article]
en: Learn More
lo_LA: ຮຽນຮູ້ເພີ່ມເຕີມ

en: Link venue phone.
lo_LA: ລິ້ງເບີໂທສະຖານທີ່.

en: Links
lo_LA: ລິ້ງ

en: List a host or coordinator for this event.
lo_LA: ລະບຸລາຍຊື່ເຈົ້າພາບ ຫຼື ຜູ້ປະສານງານສຳລັບເຫດການນີ້.

en: List items cannot contain other list items.
lo_LA: ລາຍການ (List items) ບໍ່ສາມາດປະກອບມີລາຍການອື່ນຊ້ອນກັນໄດ້.

en: List of %s
lo_LA: ລາຍການຂອງ %s

en: List view
lo_LA: ມຸມມອງລາຍການ

en: List-style Views
lo_LA: ມຸມມອງແບບລາຍການ

en: Lithuania
lo_LA: ລິທົວເນຍ

[ctx: Live support hours]
en: Mon-Fri from 9:00 - 20:00 PST
lo_LA: ວັນຈັນ-ວັນສຸກ ເວລາ 9:00 - 20:00 (PST)

[ctx: Live support sidebar link to article]
en: Learn how to get live support
lo_LA: ຮຽນຮູ້ວິທີການຮັບການຊ່ວຍເຫຼືອສົດ

[ctx: Live support sidebar paragraph]
en: Get access to our agents or generate a support ticket from right here.
lo_LA: ເຂົ້າເຖິງເຈົ້າໜ້າທີ່ຂອງພວກເຮົາ ຫຼື ສ້າງປີ້ແຈ້ງບັນຫາ (Support Ticket) ໄດ້ຈາກບ່ອນນີ້.

[ctx: Live support sidebar paragraph]
en: Our Support team is available to help you out 5 days a week:
lo_LA: ທີມງານຊ່ວຍເຫຼືອຂອງພວກເຮົາພ້ອມໃຫ້ບໍລິການ 5 ວັນຕໍ່ອາທິດ:

[ctx: Live support sidebar paragraph]
en: You can get live support from The Events Calendar team if you have an active license for one of our products.
lo_LA: ເຈົ້າສາມາດຮັບການຊ່ວຍເຫຼືອສົດຈາກທີມງານ The Events Calendar ໄດ້ ຫາກເຈົ້າມີໃບອະນຸຍາດທີ່ຍັງໃຊ້ງານຢູ່ສຳລັບຜະລິດຕະພັນຂອງພວກເຮົາ.

en: Loading %s
lo_LA: ກຳລັງໂຫຼດ %s

en: Loading the Image
lo_LA: ກຳລັງໂຫຼດຮູບພາບ

en: Loading...
lo_LA: ກຳລັງໂຫຼດ...

en: Locating Links to Your Community Pages
lo_LA: ການຊອກຫາລິ້ງໄປຫາໜ້າຊຸມຊົນຂອງທ່ານ

en: Location
lo_LA: ສະຖານທີ່

en: Location:
lo_LA: ສະຖານທີ່:

en: Log into Eventbrite
lo_LA: ເຂົ້າສູ່ລະບົບ Eventbrite

en: Log into Facebook
lo_LA: ເຂົ້າສູ່ລະບົບ Facebook

en: Log into Meetup
lo_LA: ເຂົ້າສູ່ລະບົບ Meetup

en: Logging level
lo_LA: ລະດັບການບັນທຶກ

en: Looking for Something Special?
lo_LA: ກຳລັງຊອກຫາສິ່ງທີ່ພິເສດຢູ່ບໍ?

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
lo_LA: ກຳລັງຊອກຫາຄຸນສົມບັດເພີ່ມເຕີມ ເຊັ່ນ ກິດຈະກຳທີ່ເກີດຂຶ້ນຊ້ຳ, ການຂາຍປີ້ ແລະ ອື່ນໆຢູ່ບໍ?

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales, and more?
lo_LA: ກຳລັງຊອກຫາຟັງຊັນເພີ່ມເຕີມເຊັ່ນ ກິດຈະກຳທີ່ເກີດຂຶ້ນຊ້ຳ, Custom Meta, ກິດຈະກຳຊຸມຊົນ, ການຂາຍປີ້ ແລະ ອື່ນໆ ແມ່ນບໍ?

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
lo_LA: ກຳລັງຊອກຫາຟັງຊັນເພີ່ມເຕີມ ເຊັ່ນ ກິດຈະກຳແບບເກີດຊ້ຳ, ການຂາຍປີ້, ການສົ່ງກິດຈະກຳຈາກບຸກຄົນທົ່ວໄປ, ມຸມເບິ່ງໃໝ່ ແລະ ອື່ນໆຢູ່ບໍ?

en: Looking for front-end Event Filters so that your website visitors can find exactly the event they are looking for?
lo_LA: ກຳລັງຊອກຫາຕົວການກັ່ນຕອງເຫດການໃນໜ້າເວັບເພື່ອໃຫ້ຜູ້ເຂົ້າຊົມສາມາດຊອກຫາເຫດການທີ່ຕ້ອງການໄດ້ຢ່າງຊັດເຈນຢູ່ບໍ?

en: Looking for the Event template? Click the folder and navigate to My Templates.
lo_LA: ກຳລັງຊອກຫາແທມເປລັດເຫດການຢູ່ບໍ່? ກົດທີ່ໂຟນເດີ ແລະ ເຂົ້າໄປທີ່ ແທມເປລັດຂອງຂ້ອຍ.

en: Looks like you are using Gutenberg on this WordPress installation. %1$s
lo_LA: ເບິ່ງຄືວ່າທ່ານກຳລັງໃຊ້ Gutenberg ໃນ WordPress ນີ້. %1$s

en: Looks like you have already created your first organizer. Well done!
lo_LA: ເບິ່ງຄືວ່າເຈົ້າໄດ້ສ້າງຜູ້ຈັດງານທຳອິດແລ້ວ. ເຮັດໄດ້ດີຫຼາຍ!

en: Looks like you have already created your first venue. Well done!
lo_LA: ເບິ່ງຄືວ່າເຈົ້າໄດ້ສ້າງສະຖານທີ່ທຳອິດແລ້ວ. ເຮັດໄດ້ດີຫຼາຍ!

en: Louisiana
lo_LA: ລຸຍເຊຍນາ

en: Luminosity
lo_LA: ຄວາມສະຫວ່າງ

en: Luxembourg
lo_LA: ລຸກຊຳບວກ

en: M j, Y @ G:i
lo_LA: j M Y @ G:i

en: Macau
lo_LA: ມາເກົ໊າ

en: Madagascar
lo_LA: ມາດາກາສະກາ

en: Main Border Color
lo_LA: ສີຂອບຫຼັກ

en: Main Help Hub Navigation
lo_LA: ເມນູນຳທາງຫຼັກຂອງສູນຊ່ວຍເຫຼືອ

en: Main date and time display on views and single event pages
lo_LA: ການສະແດງວັນທີ ແລະ ເວລາຫຼັກໃນໜ້າລວມ ແລະ ໜ້າເຫດການດ່ຽວ

en: Maine
lo_LA: ເມນ

en: Maintenance
lo_LA: ການບຳລຸງຮັກສາ

en: Make organizer email a mailto link.
lo_LA: ເຮັດໃຫ້ອີເມວຜູ້ຈັດງານເປັນລິ້ງ mailto (ກົດແລ້ວສົ່ງອີເມວ).

en: Make organizer phone number a callable link.
lo_LA: ເຮັດໃຫ້ເບີໂທຜູ້ຈັດງານເປັນລິ້ງທີ່ສາມາດກົດໂທໄດ້.

en: Make sure Google Maps Library is included on this page.
lo_LA: ກວດສອບໃຫ້ແນ່ໃຈວ່າໄດ້ລວມ Google Maps Library ໃນໜ້ານີ້ແລ້ວ.

en: Make venue phone number a callable link.
lo_LA: ເຮັດໃຫ້ເບີໂທລະສັບສະຖານທີ່ເປັນລິ້ງທີ່ສາມາດກົດໂທໄດ້.

en: Malachite
lo_LA: ມະລາກິດ

en: Malawi
lo_LA: ມາລາວີ

en: Malaysia
lo_LA: ມາເລເຊຍ

en: Malaysian Ringgit
lo_LA: ຣິງກິດ ມາເລເຊຍ

en: Maldives
lo_LA: ມັລດີຟ

en: Mali
lo_LA: ມາລີ

en: Malta
lo_LA: ມານຕາ

en: Manage
lo_LA: ຈັດການ

en: Manage Active Plugins
lo_LA: ຈັດການປັກອິນທີ່ໃຊ້ງານຢູ່

en: Manage my data sharing consent
lo_LA: ຈັດການການຍອມຮັບການແບ່ງປັນຂໍ້ມູນຂອງຂ້ອຍ

en: Manage ticketing and RSVPs
lo_LA: ຈັດການການຂາຍປີ້ ແລະ ການຕອບຮັບ (RSVP)

en: Manage tickets from WordPress
lo_LA: ຈັດການປີ້ຈາກ WordPress

en: Manage your licenses
lo_LA: ຈັດການໃບອະນຸຍາດ (licenses) ຂອງເຈົ້າ

en: Managing Submissions
lo_LA: ການຈັດການການສົ່ງຂໍ້ມູນ

en: Managing Submissions Overview
lo_LA: ພາບລວມການຈັດການການສົ່ງຂໍ້ມູນ

en: Manually enter event ID
lo_LA: ປ້ອນໄອດີເຫດການດ້ວຍຕົນເອງ

en: Map
lo_LA: ແຜນທີ່

en: Map Link
lo_LA: ລິ້ງແຜນທີ່

en: Map Pin
lo_LA: ໝຸດແຜນທີ່

[ctx: Map settings section header]
en: Maps
lo_LA: ແຜນທີ່

en: Map:
lo_LA: ແຜນທີ່:

en: Maps
lo_LA: ແຜນທີ່

en: Mar
lo_LA: ມ.ນ.

en: March
lo_LA: ມີນາ

en: Mark all as read
lo_LA: ໝາຍທັງໝົດວ່າອ່ານແລ້ວ

en: Mark as read
lo_LA: ໝາຍວ່າອ່ານແລ້ວ

en: Marshall Islands
lo_LA: ໝູ່ເກາະມາກຊໍ

en: Martinique
lo_LA: ມາຕິນິກ

en: Maryland
lo_LA: ແມຣີແລນ

en: Massachusetts
lo_LA: ແມັດຊາຊູເຊັດ

en: Mauritania
lo_LA: ມໍຣິເຕເນຍ

en: Mauritius
lo_LA: ມໍຣິຊຽສ

en: Max Width
lo_LA: ຄວາມກວ້າງສູງສຸດ

en: Maximum number of items to be returned in result set.
lo_LA: ຈຳນວນລາຍການສູງສຸດທີ່ຈະສົ່ງຄືນໃນຊຸດຜົນໄດ້ຮັບ.

en: May
lo_LA: ພຶດສະພາ

en: Mayotte
lo_LA: ມາຢອດ

en: Meetup Authentication
lo_LA: ການຢືນຢັນຕົວຕົນ Meetup

en: Meetup Import Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່ານຳເຂົ້າຈາກ Meetup

[ctx: Menu item text for the TEC Customizer section link.]
en: Customize The Events Calendar
lo_LA: ປັບແຕ່ງ The Events Calendar

en: Merge Duplicates
lo_LA: ຮວມລາຍການທີ່ຊ້ຳກັນ

en: Merge duplicate Venues &amp; Organizers
lo_LA: ຮວມສະຖານທີ່ &amp; ຜູ້ຈັດງານ ທີ່ຊ້ຳກັນ

[ctx: Meridian: am]
en: AM
lo_LA: ຕອນເຊົ້າ

[ctx: Meridian: pm]
en: PM
lo_LA: ຕອນແລງ

[ctx: Message notifying users they need to upgrade PHP]
en: Starting February 2023, %1$s will require PHP 7.4 or later. Currently, your site is using PHP version %2$s. Please update to a newer version. %3$sRead more%4$s.
lo_LA: ເລີ່ມຕັ້ງແຕ່ເດືອນກຸມພາ 2023, %1$s ຈະຕ້ອງໃຊ້ PHP 7.4 ຫຼື ສູງກວ່າ. ໃນປັດຈຸບັນ ເວັບໄຊຂອງເຈົ້າໃຊ້ PHP ເວີຊັນ %2$s. ກະລຸນາອັບເດດເປັນເວີຊັນໃໝ່ກວ່າ. %3$sອ່ານເພີ່ມເຕີມ%4$s.

en: Meta Data
lo_LA: ຂໍ້ມູນເມຕ້າ (Meta Data)

[ctx: Meta box title for the Event Status]
en: Events Status
lo_LA: ສະຖານະເຫດການ

en: Meta key cannot be empty.
lo_LA: Meta key ບໍ່ສາມາດຫວ່າງໄດ້.

[ctx: Metabox title]
en: Location
lo_LA: ສະຖານທີ່

en: Method
lo_LA: ວິທີການ

en: Mexican Peso
lo_LA: ເປໂຊ ເມັກຊິໂກ

en: Mexico
lo_LA: ເມັກຊິໂກ

en: Michigan
lo_LA: ມິຊິແກນ

en: Micronesia, Federated States of
lo_LA: ໄມໂຄຣນີເຊຍ

en: Migrate Legacy Ignored Events
lo_LA: ຍ້າຍຂໍ້ມູນກິດຈະກຳເກົ່າທີ່ຖືກລະເລີຍ

en: Migrate Now
lo_LA: ຍ້າຍຂໍ້ມູນດຽວນີ້

en: Migrate iCal Importer settings
lo_LA: ຍ້າຍການຕັ້ງຄ່າ iCal Importer

en: Migrating events from another calendar?
lo_LA: ກຳລັງຍ້າຍເຫດການຈາກປະຕິທິນອື່ນແມ່ນບໍ່?

en: Migration Error
lo_LA: ການຍ້າຍຂໍ້ມູນຜິດພາດ

en: Migration Started
lo_LA: ເລີ່ມການຍ້າຍຂໍ້ມູນແລ້ວ

en: Migration attempted
lo_LA: ພະຍາຍາມຍ້າຍຂໍ້ມູນແລ້ວ

en: Migration canceled
lo_LA: ຍົກເລີກການຍ້າຍຂໍ້ມູນແລ້ວ

en: Migration complete!
lo_LA: ການຍ້າຍຂໍ້ມູນສຳເລັດແລ້ວ!

en: Migration completed
lo_LA: ການຍ້າຍຂໍ້ມູນສຳເລັດແລ້ວ

en: Migration failed
lo_LA: ການຍ້າຍຂໍ້ມູນຫຼົ້ມເຫຼວ

en: Migration failure
lo_LA: ການຍ້າຍຂໍ້ມູນບໍ່ສຳເລັດ

en: Migration help
lo_LA: ຄວາມຊ່ວຍເຫຼືອໃນການຍ້າຍຂໍ້ມູນ

en: Migration in progress
lo_LA: ກຳລັງຍ້າຍຂໍ້ມູນ

en: Migration preview in progress
lo_LA: ກຳລັງເບິ່ງຕົວຢ່າງການຍ້າຍຂໍ້ມູນ

en: Migration reversed
lo_LA: ຍ້ອນຄືນການຍ້າຍຂໍ້ມູນແລ້ວ

en: Migration: %1$d Legacy Ignored Post was migrated but %2$d failed. To see the migrated event you will first need to refresh this screen. | Migration: %1$d Legacy Ignored Posts were migrated but %2$d failed. To see the migrated events you will first need to refresh this screen.
lo_LA[0]: ການຍ້າຍຂໍ້ມູນ: ຍ້າຍໂພສທີ່ເຄີຍຖືກລະເລີຍສຳເລັດ %1$d ໂພສ ແລະ ຫຼົ້ມເຫຼວ %2$d ໂພສ. ເພື່ອເບິ່ງກິດຈະກຳທີ່ຍ້າຍມາ, ທ່ານຕ້ອງຣີເຟຣຊໜ້ານີ້ກ່ອນ.

en: Migration: %d Legacy Ignored Post failed to be migrated. | Migration: %d Legacy Ignored Posts failed to be migrated.
lo_LA[0]: ການຍ້າຍຂໍ້ມູນ: ຍ້າຍໂພສທີ່ເຄີຍຖືກລະເລີຍ %d ໂພສ ບໍ່ສຳເລັດ.

en: Migration: %d Legacy Ignored Post was migrated successfully. To see the migrated event you will first need to refresh this screen. | Migration: %d Legacy Ignored Posts were migrated successfully. To see the migrated events you will first need to refresh this screen.
lo_LA[0]: ການຍ້າຍຂໍ້ມູນ: ຍ້າຍໂພສທີ່ເຄີຍຖືກລະເລີຍ %d ໂພສ ສຳເລັດແລ້ວ. ເພື່ອເບິ່ງກິດຈະກຳທີ່ຍ້າຍມາ, ທ່ານຕ້ອງຣີເຟຣຊໜ້ານີ້ກ່ອນ.

en: Minnesota
lo_LA: ມິນນິໂຊຕາ

en: Missing access token.
lo_LA: ຂາດ Access token.

en: Missing data source for this dropdown
lo_LA: ແຫຼ່ງຂໍ້ມູນສຳລັບຕົວເລືອກນີ້ຫາຍໄປ

[ctx: Missing dependency label in the settings.]
en: Endpoint Disabled
lo_LA: ປິດໃຊ້ງານຈຸດເຊື່ອມຕໍ່

[ctx: Missing dependency message in the settings.]
en:  plugin.
lo_LA:  ປລັກອິນ.

[ctx: Missing dependency message in the settings.]
en: Missing
lo_LA: ຂາດ

en: Missing required argument: %s
lo_LA: ຂາດຂໍ້ໂຕ້ແຍ້ງ (argument) ທີ່ຈຳເປັນ: %s

en: Missing required fields in row %d.
lo_LA: ຂໍ້ມູນທີ່ຈຳເປັນຫາຍໄປໃນແຖວທີ %d.

en: Mississippi
lo_LA: ມິສຊິສຊິບປີ

en: Missouri
lo_LA: ມິສຊູຣີ

en: Mock Data
lo_LA: ຂໍ້ມູນຈຳລອງ

[ctx: Mock Title for previewing the Event Title widget]
en: Your Events Calendar Template
lo_LA: ແທມເປລັດປະຕິທິນເຫດການຂອງເຈົ້າ

en: Moldova, Republic of
lo_LA: ມອນໂດວາ

en: Mon
lo_LA: ຈ.

en: Monaco
lo_LA: ໂມນາໂກ

en: Monday
lo_LA: ວັນຈັນ

en: Monetize your events
lo_LA: ສ້າງລາຍໄດ້ຈາກເຫດການຂອງທ່ານ

en: Mongolia
lo_LA: ມົງໂກລີ

en: Montana
lo_LA: ມອນທານາ

en: Montenegro
lo_LA: ມອນເຕເນໂກຣ

en: Month View
lo_LA: ມຸມມອງລາຍເດືອນ

en: Month and year format
lo_LA: ຮູບແບບເດືອນ ແລະ ປີ

en: Month view events per day
lo_LA: ຈຳນວນກິດຈະກຳຕໍ່ມື້ໃນມຸມມອງລາຍເດືອນ

en: Month view tooltip
lo_LA: ຄຳແນະນຳມຸມມອງລາຍເດືອນ (tooltip)

en: Montserrat
lo_LA: ມອນເຊີຣັດ

en: More info
lo_LA: ຂໍ້ມູນເພີ່ມເຕີມ

en: More views available with
lo_LA: ມີມຸມມອງເພີ່ມເຕີມໃນ

en: More...
lo_LA: ເພີ່ມເຕີມ...

en: Morocco
lo_LA: ໂມຣັອກໂກ

en: Most issues are caused by conflicts with the theme or other plugins. Follow these steps as a first point of action. %s
lo_LA: ບັນຫາສ່ວນໃຫຍ່ເກີດຈາກການຂັດແຍ້ງກັບທິມ (theme) ຫຼື ປລັກອິນອື່ນໆ. ກະລຸນາເຮັດຕາມຂັ້ນຕອນເຫຼົ່ານີ້ກ່ອນ. %s

en: Move to trash events older than
lo_LA: ຍ້າຍເຫດການທີ່ເກົ່າກວ່າໄລຍະເວລານີ້ລົງຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ:

en: Moving your license keys
lo_LA: ການຍ້າຍລະຫັດອະນຸຍາດຂອງທ່ານ

en: Mozambique
lo_LA: ໂມຊຳບິກ

en: Multi-Day
lo_LA: ຫຼາຍມື້

en: Multi-Image Support
lo_LA: ຮອງຮັບຫຼາຍຮູບພາບ

en: Multi-day Events
lo_LA: ເຫດການທີ່ຈັດຫຼາຍມື້

en: Multiple tracks support
lo_LA: ຮອງຮັບຫຼາຍເສັ້ນທາງກິດຈະກຳ (tracks)

en: Multiple views
lo_LA: ຫຼາຍມຸມມອງ

en: Multiply
lo_LA: ຄູນ (Multiply)

en: My %s
lo_LA: %s ຂອງຂ້ອຍ

en: My calendar doesn’t look right.
lo_LA: ປະຕິທິນຂອງຂ້ອຍສະແດງຜົນບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Myanmar
lo_LA: ມຽນມາ

en: Name
lo_LA: ຊື່

en: Name HTML Tag
lo_LA: ແທັກ HTML ສຳລັບຊື່

[ctx: Name header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: Name
lo_LA: ຊື່

[ctx: Name header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: Name
lo_LA: ຊື່

[ctx: Name header label for the settings listing of Zapier Endpoints.]
en: Name
lo_LA: ຊື່

[ctx: Name header label for the settings listing of the integration endpoints.]
en: Name
lo_LA: ຊື່

[ctx: Name of the Event Tickets Zapier app.]
en: Event Tickets App
lo_LA: ແອັບ Event Tickets

[ctx: Name of the Event Tickets integration app.]
en: Event Tickets App
lo_LA: ແອັບ Event Tickets

[ctx: Name of the Events Calendar Zapier app.]
en: The Events Calendar App
lo_LA: ແອັບ The Events Calendar

[ctx: Name of the Events Calendar integration app.]
en: The Events Calendar App
lo_LA: ແອັບ The Events Calendar

en: Name:
lo_LA: ຊື່:

en: Namibia
lo_LA: ນາມິເບຍ

en: Nauru
lo_LA: ນາອູຣູ

en: Nebraska
lo_LA: ເນບຣາສະກາ

en: Need a language other than English? We've got you covered here.
lo_LA: ຕ້ອງການພາສາອື່ນນອກຈາກພາສາອັງກິດບໍ່? ພວກເຮົາກຽມໄວ້ໃຫ້ທ່ານແລ້ວ.

en: Need additional support?
lo_LA: ຕ້ອງການການຊ່ວຍເຫຼືອເພີ່ມເຕີມບໍ?

en: Need assistance? You can find more information here:
lo_LA: ຕ້ອງການຄວາມຊ່ວຍເຫຼືອບໍ? ເຈົ້າສາມາດຊອກຫາຂໍ້ມູນເພີ່ມເຕີມໄດ້ທີ່ນີ້:

en: Nepal
lo_LA: ເນປານ

en: Netherlands
lo_LA: ເນເທີແລນ

en: Network
lo_LA: ເຄືອຂ່າຍ

en: Network Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າເຄືອຂ່າຍ

en: Nevada
lo_LA: ເນວາດາ

en: New %s
lo_LA: %s ໃໝ່

en: New %s Category Name
lo_LA: ຊື່ໝວດໝູ່ %s ໃໝ່

en: New Aggregator Record
lo_LA: ຂໍ້ມູນ Aggregator ໃໝ່

en: New Caledonia
lo_LA: ນິວຄາລິໂດເນຍ

en: New Calendar Embed
lo_LA: ສ້າງການຝັງປະຕິທິນໃໝ່

en: New Hampshire
lo_LA: ນິວແຮມເຊຍ

en: New Import
lo_LA: ການນຳເຂົ້າໃໝ່

en: New Jersey
lo_LA: ນິວເຈີຊີ

en: New Mexico
lo_LA: ນິວເມັກຊິໂກ

en: New User Primer
lo_LA: ຄູ່ມືສຳລັບຜູ້ໃຊ້ໃໝ່

en: New York
lo_LA: ນິວຢອກ

en: New Zealand
lo_LA: ນິວຊີແລນ

en: New Zealand Dollar
lo_LA: ໂດລາ ນິວຊີແລນ

en: New to The Events Calendar? Here's everything you need to get started.
lo_LA: ໃໝ່ສຳລັບ The Events Calendar ບໍ? ນີ້ຄືທຸກຢ່າງທີ່ທ່ານຕ້ອງຮູ້ເພື່ອເລີ່ມຕົ້ນ.

en: News For Events Users
lo_LA: ຂ່າວສານສຳລັບຜູ້ໃຊ້ງານກິດຈະກຳ

en: News and Tutorials
lo_LA: ຂ່າວສານ ແລະ ບົດຮຽນ

en: News from The Events Calendar
lo_LA: ຂ່າວສານຈາກ The Events Calendar

en: Next
lo_LA: ຕໍ່ໄປ

en: Next %1$s
lo_LA: %1$s ຖັດໄປ

en: Next Day
lo_LA: ມື້ຖັດໄປ

en: Next day
lo_LA: ມື້ຖັດໄປ

en: Next month
lo_LA: ເດືອນຖັດໄປ

en: Next month, %1$s
lo_LA: ເດືອນຖັດໄປ, %1$s

en: Next page
lo_LA: ໜ້າຖັດໄປ

en: Nicaragua
lo_LA: ນິກາຣາກວາ

en: Niger
lo_LA: ໄນເຈີ

en: Nigeria
lo_LA: ໄນຈີເຣຍ

en: Nigerian Naira
lo_LA: ໄນຣາ ໄນຈີເລຍ

en: Niue
lo_LA: ນີອູເອ

en: No
lo_LA: ບໍ່

en: No %1$s scheduled for %2$s.
lo_LA: ບໍ່ມີ %1$s ທີ່ກຳນົດໄວ້ສຳລັບວັນທີ %2$s.

en: No %1$s scheduled for %2$s. %3$s
lo_LA: ບໍ່ມີ %1$s ທີ່ກຳນົດໄວ້ສຳລັບວັນທີ %2$s. %3$s

en: No %1$s were imported or updated.
lo_LA: ບໍ່ມີ %1$s ທີ່ຖືກນຳເຂົ້າ ຫຼື ອັບເດດ.

en: No %s found
lo_LA: ບໍ່ພົບ %s

en: No %s found in Trash
lo_LA: ບໍ່ພົບ %s ໃນຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: No Additional Categories
lo_LA: ບໍ່ມີໝວດໝູ່ເພີ່ມເຕີມ

en: No Aggregator Records found in Trash.
lo_LA: ບໍ່ພົບຂໍ້ມູນ Aggregator ໃນຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ.

en: No Aggregator Records found.
lo_LA: ບໍ່ພົບຂໍ້ມູນ Aggregator.

en: No Events have been created yet.
lo_LA: ຍັງບໍ່ທັນມີການສ້າງກິດຈະກຳໃດໆ.

en: No asynchronous queue processes to clear.
lo_LA: ບໍ່ມີຄິວການເຮັດວຽກແບບ asynchronous ທີ່ຈະລຶບ.

en: No calendar embeds found in Trash.
lo_LA: ບໍ່ພົບການຝັງປະຕິທິນໃນຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ.

en: No calendar embeds found.
lo_LA: ບໍ່ພົບການຝັງປະຕິທິນ.

en: No checkbox options specified
lo_LA: ບໍ່ໄດ້ກຳນົດຕົວເລືອກ Checkbox

en: No data available in table
lo_LA: ບໍ່ມີຂໍ້ມູນໃນຕາຕະລາງ

en: No default category
lo_LA: ບໍ່ມີໝວດໝູ່ເລີ່ມຕົ້ນ

en: No description provided
lo_LA: ບໍ່ມີລາຍລະອຽດ

en: No event tags match the query or the requested page was not found.
lo_LA: ບໍ່ມີແທັກເຫດການທີ່ກົງກັບການຄົ້ນຫາ ຫຼື ບໍ່ພົບໜ້າທີ່ຮ້ອງຂໍ.

en: No file chosen
lo_LA: ບໍ່ໄດ້ເລືອກໄຟລ໌

en: No importer defined for %s
lo_LA: ບໍ່ມີການກຳນົດຕົວນຳເຂົ້າສຳລັບ %s

en: No license entered. Consult your network administrator.
lo_LA: ບໍ່ໄດ້ປ້ອນໄລເຊັນ. ກະລຸນາປຶກສາຜູ້ດູແລລະບົບເຄືອຂ່າຍຂອງທ່ານ.

en: No matching %1$s listed under %2$s. Please try viewing the full calendar for a complete list of %3$s.
lo_LA: ບໍ່ພົບ %1$s ທີ່ກົງກັນພາຍໃຕ້ %2$s. ກະລຸນາລອງເບິ່ງປະຕິທິນເຕັມເພື່ອເບິ່ງລາຍການ %3$s ທັງໝົດ.

en: No matching records found
lo_LA: ບໍ່ພົບຂໍ້ມູນທີ່ກົງກັນ

en: No notable changes detected
lo_LA: ບໍ່ພົບການປ່ຽນແປງທີ່ສຳຄັນ

en: No notable template changes detected.
lo_LA: ບໍ່ພົບການປ່ຽນແປງທີ່ສຳຄັນໃນເທັມເພລດ.

en: No organizer to save. Step skipped
lo_LA: ບໍ່ມີຜູ້ຈັດງານທີ່ຈະບັນທຶກ. ຂ້າມຂັ້ນຕອນ

en: No post found.
lo_LA: ບໍ່ພົບໂພສ.

en: No previous %s
lo_LA: ບໍ່ມີ %s ກ່ອນໜ້າ

en: No radio options specified
lo_LA: ບໍ່ໄດ້ກຳນົດຕົວເລືອກ Radio

en: No results were found for %1$s in or near %2$s.
lo_LA: ບໍ່ພົບຜົນລັບສຳລັບ %1$s ໃນ ຫຼື ໃກ້ກັບ %2$s.

en: No saved %s exists.
lo_LA: ບໍ່ມີ %s ທີ່ບັນທຶກໄວ້.

en: No select options specified
lo_LA: ບໍ່ໄດ້ກຳນົດຕົວເລືອກ Select

en: No upcoming %1$s listed under %2$s. Check out upcoming %3$s for this category or view the full calendar.
lo_LA: ບໍ່ມີ %1$s ທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງພາຍໃຕ້ %2$s. ກວດສອບ %3$s ທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງສຳລັບໝວດໝູ່ນີ້ ຫຼື ເບິ່ງປະຕິທິນເຕັມ.

en: No upcoming Eventbrite events found.
lo_LA: ບໍ່ພົບເຫດການ Eventbrite ທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງ.

en: No venue to save. Step skipped
lo_LA: ບໍ່ມີສະຖານທີ່ທີ່ຈະບັນທຶກ. ຂ້າມຂັ້ນຕອນ

en: No, but you can use event categories or tags to display certain events like having...
lo_LA: ບໍ່ໄດ້, ແຕ່ເຈົ້າສາມາດໃຊ້ໝວດໝູ່ ຫຼື ແທັກເຫດການເພື່ອສະແດງສະເພາະບາງເຫດການ...

en: Non-existant field validation function passed
lo_LA: ຟັງຊັນການກວດສອບຟິວທີ່ສົ່ງມາບໍ່ມີຢູ່ຈິງ

en: None
lo_LA: ບໍ່ມີ

en: None of your settings were saved. Please try again.
lo_LA: ບໍ່ມີການຕັ້ງຄ່າໃດຖືກບັນທຶກ. ກະລຸນາລອງໃໝ່.

en: Norfolk Island
lo_LA: ເກາະນໍຟັອກ

en: Normal
lo_LA: ປົກກະຕິ

en: North Carolina
lo_LA: ນອດທ໌ແຄໂຣໄລນາ

en: North Dakota
lo_LA: ນອດທ໌ດາໂຄຕາ

en: North Macedonia
lo_LA: ນອດມາເຊໂດເນຍ

en: Northern Mariana Islands
lo_LA: ໝູ່ເກາະນອດເທີນມາຣີອານາ

en: Norway
lo_LA: ນໍເວ

en: Norwegian Krone
lo_LA: ໂຄຣນ ນອກແວ

en: Not a supported post type.
lo_LA: ບໍ່ຮອງຮັບປະເພດໂພສນີ້.

en: Not connected to %s
lo_LA: ບໍ່ໄດ້ເຊື່ອມຕໍ່ກັບ %s

[ctx: Note about what these settings control.]
en: These settings control the search and options bar that appears above calendar views.
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າເຫຼົ່ານີ້ຄວບຄຸມແຖບຄົ້ນຫາ ແລະ ຕົວເລືອກທີ່ສະແດງຢູ່ເທິງມຸມມອງປະຕິທິນ.

en: Note:
lo_LA: ໝາຍເຫດ:

en: Notice
lo_LA: ການແຈ້ງເຕືອນ

[ctx: Notice message after updating plugins to the merged version.]
en: Thanks for upgrading %1$s now with even more value! Learn more about the latest changes %2$shere%3$s.
lo_LA: ຂອບໃຈທີ່ອັບເກຣດ %1$s ເຊິ່ງຕອນນີ້ມີຄຸນຄ່າຫຼາຍຂຶ້ນ! ຮຽນຮູ້ເພີ່ມເຕີມກ່ຽວກັບການປ່ຽນແປງລ້າສຸດໄດ້ %2$sທີ່ນີ້%3$s.

en: Notification dismissed
lo_LA: ຍົກເລີກການແຈ້ງເຕືອນແລ້ວ

en: Notification marked as read
lo_LA: ໝາຍການແຈ້ງເຕືອນວ່າອ່ານແລ້ວ

en: Notifications
lo_LA: ການແຈ້ງເຕືອນ

en: Notifications icon
lo_LA: ໄອຄອນການແຈ້ງເຕືອນ

en: Notifications opt-in successful
lo_LA: ການເຂົ້າຮ່ວມຮັບການແຈ້ງເຕືອນສຳເລັດແລ້ວ

en: Nov
lo_LA: ພ.ຈ.

en: November
lo_LA: ພະຈິກ

en: Null logger (will log nothing)
lo_LA: Null logger (ຈະບໍ່ມີການບັນທຶກ)

en: Number of Ticketed Events
lo_LA: ຈຳນວນເຫດການທີ່ມີບັດເຂົ້າຊົມ

en: Number of Ticketed Events Happening Now
lo_LA: ຈຳນວນເຫດການທີ່ມີບັດເຂົ້າຊົມທີ່ກຳລັງເກີດຂຶ້ນດຽວນີ້

en: Number of entries per page:
lo_LA: ຈຳນວນລາຍການຕໍ່ໜ້າ:

[ctx: Number of events awaiting migration]
en: %1$s%2$d%3$s remaining
lo_LA: ເຫຼືອອີກ %1$s%2$d%3$s

[ctx: Number of events awaiting preview]
en: %1$s%2$d%3$s remaining
lo_LA: ເຫຼືອອີກ %1$s%2$d%3$s

[ctx: Number of events migrated]
en: %1$s%2$d%3$s events migrated
lo_LA: ຍ້າຍເຫດການແລ້ວ %1$s%2$d%3$s

[ctx: Number of events previewed]
en: %1$s%2$d%3$s events previewed
lo_LA: ເບິ່ງຕົວຢ່າງເຫດການແລ້ວ %1$s%2$d%3$s

en: Number of events to show per page
lo_LA: ຈຳນວນກິດຈະກຳທີ່ຈະສະແດງຕໍ່ໜ້າ

en: OK
lo_LA: ຕົກລົງ

en: Object Fit
lo_LA: ການຈັດວາງວັດຖຸ (Object Fit)

en: Object Position
lo_LA: ຕຳແໜ່ງວັດຖຸ

en: Oct
lo_LA: ຕ.ລ.

en: October
lo_LA: ຕຸລາ

en: Offer visitors the ability to contribute to your event listings without needing backend access.
lo_LA: ເປີດໂອກາດໃຫ້ຜູ້ມາຢ້ຽມຢາມສາມາດສົ່ງລາຍການກິດຈະກຳໄດ້ ໂດຍບໍ່ຈຳເປັນຕ້ອງເຂົ້າເຖິງລະບົບຫຼັງບ້ານ (Backend).

en: Ohio
lo_LA: ໂອໄຮໂອ

en: Okay
lo_LA: ຕົກລົງ

en: Oklahoma
lo_LA: ໂອກລາໂຮມາ

en: Oman
lo_LA: ໂອມານ

en: On
lo_LA: ໃນ

en: On or After
lo_LA: ໃນ ຫຼື ຫຼັງ

en: On or Before
lo_LA: ໃນ ຫຼື ກ່ອນ

en: Onboarding wizard step completed successfully.
lo_LA: ຂັ້ນຕອນການແນະນຳ (Onboarding wizard) ສຳເລັດແລ້ວ.

en: Once Every 30 Mins
lo_LA: ທຸກໆ 30 ນາທີ

en: One Time
lo_LA: ຄັ້ງດຽວ

en: One calendar. Countless ways to make it your own.
lo_LA: ປະຕິທິນດຽວ ແຕ່ປັບແຕ່ງໄດ້ຕາມໃຈທ່ານ.

en: One month
lo_LA: ໜຶ່ງເດືອນ

en: One more thing left to do...
lo_LA: ຍັງມີອີກໜຶ່ງຢ່າງທີ່ຕ້ອງເຮັດ...

en: One or more of the specified query variables has a bad format
lo_LA: ມີຕົວປ່ຽນໃນການຄົ້ນຫາບາງຢ່າງຢູ່ໃນຮູບແບບທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ

en: One week
lo_LA: ໜຶ່ງອາທິດ

en: One-Time Import
lo_LA: ນຳເຂົ້າແບບຄັ້ງດຽວ

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Eventbrite on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
lo_LA: ການນຳເຂົ້າແບບຄັ້ງດຽວຈະລວມເອົາເຫດການທັງໝົດທີ່ມີໃນຕອນນີ້, ສ່ວນການນຳເຂົ້າແບບຕັ້ງເວລາຈະດຶງເຫດການໃໝ່ ແລະ ອັບເດດຈາກ Eventbrite ໂດຍອັດຕະໂນມັດຕາມເວລາທີ່ກຳນົດ.

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Facebook on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
lo_LA: ການນຳເຂົ້າແບບຄັ້ງດຽວຈະລວມເອົາກິດຈະກຳທັງໝົດທີ່ມີໃນຕອນນີ້, ສ່ວນການນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາຈະດຶງກິດຈະກຳໃໝ່ ແລະ ການອັບເດດຈາກ Facebook ໂດຍອັດຕະໂນມັດຕາມເວລາທີ່ຕັ້ງໄວ້. ສາມາດເພີ່ມກິດຈະກຳດ່ຽວໄດ້ຜ່ານການນຳເຂົ້າແບບຄັ້ງດຽວ.

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Meetup on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
lo_LA: ການນຳເຂົ້າແບບຄັ້ງດຽວຈະລວມເອົາກິດຈະກຳທັງໝົດທີ່ມີໃນຕອນນີ້, ສ່ວນການນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາຈະດຶງກິດຈະກຳໃໝ່ ແລະ ການອັບເດດຈາກ Meetup ໂດຍອັດຕະໂນມັດຕາມເວລາທີ່ຕັ້ງໄວ້. ສາມາດເພີ່ມກິດຈະກຳດ່ຽວໄດ້ຜ່ານການນຳເຂົ້າແບບຄັ້ງດຽວ.

en: One-time imports include all events in the current feed, while scheduled imports automatically grab new events and updates from the feed on a set schedule.
lo_LA: ການນຳເຂົ້າແບບຄັ້ງດຽວຈະລວມເອົາກິດຈະກຳທັງໝົດໃນຟີດປັດຈຸບັນ, ສ່ວນການນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາຈະດຶງກິດຈະກຳໃໝ່ ແລະ ການອັບເດດຈາກຟີດໂດຍອັດຕະໂນມັດຕາມເວລາທີ່ຕັ້ງໄວ້.

en: One-time imports include currently listed upcoming events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from this url on a set schedule.
lo_LA: ການນຳເຂົ້າແບບຄັ້ງດຽວຈະລວມເອົາເຫດການທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງທີ່ມີໃນຕອນນີ້, ສ່ວນການນຳເຂົ້າແບບຕັ້ງເວລາຈະດຶງເຫດການໃໝ່ ແລະ ອັບເດດຈາກ URL ນີ້ໂດຍອັດຕະໂນມັດຕາມເວລາທີ່ກຳນົດ.

en: Ongoing
lo_LA: ກຳລັງດຳເນີນຢູ່

en: Only All-day Events
lo_LA: ສະເພາະເຫດການໝົດມື້

en: Only Featured Events
lo_LA: ສະເພາະເຫດການເດັ່ນ

en: Only Geocoded Events
lo_LA: ສະເພາະເຫດການທີ່ມີພິກັດແຜນທີ່ (Geocoded)

en: Only Multi-day Events
lo_LA: ສະເພາະເຫດການທີ່ຈັດຫຼາຍມື້

en: Only Recurring Events
lo_LA: ສະເພາະເຫດການທີ່ເກີດຂຶ້ນຊ້ຳ

en: Only appears if Legend Superpowers are active. Helps users clear their category selections.
lo_LA: ຈະສະແດງເມື່ອເປີດໃຊ້ງານ Legend Superpowers ເທົ່ານັ້ນ. ຊ່ວຍໃຫ້ຜູ້ໃຊ້ສາມາດລຶບການເລືອກໝວດໝູ່ຂອງພວກເຂົາໄດ້.

en: Only errors
lo_LA: ສະເພາະຂໍ້ຜິດພາດ

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
lo_LA: ລວມເອົາສະເພາະ CSS ທີ່ຈຳເປັນສຳລັບມຸມມອງປະຕິທິນ ແລະ ອາທິດ.

en: Only scheduled import records can be edited.
lo_LA: ສາມາດແກ້ໄຂໄດ້ສະເພາະຂໍ້ມູນການນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາເທົ່ານັ້ນ.

en: Opacity
lo_LA: ຄວາມໂປ່ງໃສ

en: Open a ticket
lo_LA: ເປີດໃບແຈ້ງບັນຫາ (Open a ticket)

en: Open settings navigation
lo_LA: ເປີດເມນູນຳທາງການຕັ້ງຄ່າ

en: Open the dialog window
lo_LA: ເປີດໜ້າຈໍໂຕ້ຕອບ

en: Open the modal window
lo_LA: ເປີດໜ້າຈໍໂມດໍ (modal)

[ctx: Opt in sidebar paragraph]
en: To enhance your experience, we require your consent to collect and share some of your website’s data with our AI chatbot.
lo_LA: ເພື່ອປັບປຸງປະສົບການການໃຊ້ງານ ພວກເຮົາຕ້ອງການການຍອມຮັບຈາກເຈົ້າໃນການເກັບກຳ ແລະ ແບ່ງປັນຂໍ້ມູນບາງສ່ວນຂອງເວັບໄຊກັບ AI chatbot ຂອງພວກເຮົາ.

en: Opt-in status is already set to the requested value.
lo_LA: ສະຖານະການເຂົ້າຮ່ວມຖືກຕັ້ງເປັນຄ່າທີ່ຮ້ອງຂໍຢູ່ແລ້ວ.

en: Opt-in to notifications
lo_LA: ຍອມຮັບການແຈ້ງເຕືອນ

en: Optional
lo_LA: ບໍ່ບັງຄັບ

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections.
lo_LA: ຕົວເລືອກທີ່ເລືອກຢູ່ນີ້ຈະປ່ຽນແທນສິ່ງທີ່ເລືອກໄວ້ໃນສ່ວນ "General Theme" ແລະ "Global Elements".

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" section.
lo_LA: ຕົວເລືອກທີ່ເລືອກຢູ່ນີ້ຈະປ່ຽນແທນສິ່ງທີ່ເລືອກໄວ້ໃນສ່ວນ "General Theme".

en: Options selected here will override what was selected in the "Global Elements" section on Single Event views.
lo_LA: ຕົວເລືອກທີ່ເລືອກຢູ່ທີ່ນີ້ຈະທັບຊ້ອນສິ່ງທີ່ເລືອກໃນສ່ວນ "ອົງປະກອບທົ່ວໂລກ (Global Elements)" ໃນມຸມມອງເຫດການດຽວ.

en: Order sort attribute ascending or descending
lo_LA: ຮຽງລຳດັບຈາກໜ້ອຍໄປຫາຫຼາຍ ຫຼື ຫຼາຍໄປຫາໜ້ອຍ

en: Order sort attribute ascending or descending.
lo_LA: ຄຸນລັກສະນະການຈັດລຽງລຳດັບ ຈາກໜ້ອຍໄປຫຼາຍ ຫຼື ຫຼາຍໄປໜ້ອຍ.

en: Oregon
lo_LA: ອໍຣີກອນ

en: Organizer
lo_LA: ຜູ້ຈັດງານ

en: Organizer Description
lo_LA: ຄຳອະທິບາຍຜູ້ຈັດງານ

en: Organizer Email
lo_LA: ອີເມວຜູ້ຈັດງານ

en: Organizer Featured Image
lo_LA: ຮູບພາບແນະນຳຜູ້ຈັດງານ

en: Organizer Name
lo_LA: ຊື່ຜູ້ຈັດງານ

en: Organizer Notification Email
lo_LA: ອີເມວແຈ້ງເຕືອນຜູ້ຈັດງານ

en: Organizer Phone
lo_LA: ເບີໂທລະສັບຜູ້ຈັດງານ

en: Organizer Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າຜູ້ຈັດງານ

en: Organizer Website
lo_LA: ເວັບໄຊຜູ້ຈັດງານ

en: Organizer created successfully
lo_LA: ສ້າງຜູ້ຈັດງານສຳເລັດແລ້ວ

en: Organizer created.
lo_LA: ສ້າງຜູ້ຈັດງານແລ້ວ.

en: Organizer deleted successfully
lo_LA: ລຶບຜູ້ຈັດງານສຳເລັດແລ້ວ

en: Organizer email is invalid.
lo_LA: ອີເມລຜູ້ຈັດງານບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Organizer email is required.
lo_LA: ຕ້ອງການອີເມລຜູ້ຈັດງານ.

en: Organizer information: name, phone, website, email
lo_LA: ຂໍ້ມູນຜູ້ຈັດງານ: ຊື່, ເບີໂທລະສັບ, ເວັບໄຊ, ອີເມວ

en: Organizer name
lo_LA: ຊື່ຜູ້ຈັດງານ

en: Organizer name is required.
lo_LA: ຕ້ອງການຊື່ຜູ້ຈັດງານ.

en: Organizer phone is invalid.
lo_LA: ເບີໂທລະສັບຜູ້ຈັດງານບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Organizer phone is required.
lo_LA: ຕ້ອງການເບີໂທລະສັບຜູ້ຈັດງານ.

en: Organizer updated successfully
lo_LA: ອັບເດດຜູ້ຈັດງານສຳເລັດແລ້ວ

en: Organizer website is invalid.
lo_LA: ເວັບໄຊຜູ້ຈັດງານບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Organizer website is required.
lo_LA: ຕ້ອງການເວັບໄຊຜູ້ຈັດງານ.

en: Organizer website must start with a protocol, i.e. "https://"
lo_LA: ເວັບໄຊຜູ້ຈັດງານຕ້ອງເລີ່ມຕົ້ນດ້ວຍ Protocol ເຊັ່ນ "https://"

en: Organizers
lo_LA: ຜູ້ຈັດງານ

en: Organizers should be related to this event
lo_LA: ຜູ້ຈັດງານຄວນກ່ຽວຂ້ອງກັບເຫດການນີ້

en: Organizers should contain the specified string in the title, description or custom fields
lo_LA: ຜູ້ຈັດງານຄວນມີຂໍ້ຄວາມທີ່ລະບຸໄວ້ໃນຫົວຂໍ້, ລາຍລະອຽດ ຫຼື ຊ່ອງຂໍ້ມູນກຳນົດເອງ

en: Organizers should have events associated to them
lo_LA: ຜູ້ຈັດງານຄວນມີເຫດການເຊື່ອມຕໍ່ຢູ່

en: Organizers should have upcoming events associated to them
lo_LA: ຜູ້ຈັດງານຄວນມີເຫດການທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງເຊື່ອມຕໍ່ຢູ່

en: Origin:
lo_LA: ແຫຼ່ງທີ່ມາ:

en: Other
lo_LA: ອື່ນໆ

en: Other URL
lo_LA: URL ອື່ນໆ

en: Other URL Import Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າການນຳເຂົ້າ URL ອື່ນໆ

en: Other URLs
lo_LA: URL ອື່ນໆ

en: Our AI Chatbot can help you find solutions quickly.
lo_LA: AI Chatbot ຂອງພວກເຮົາສາມາດຊ່ວຍເຈົ້າຊອກຫາວິທີແກ້ໄຂໄດ້ຢ່າງວ່ອງໄວ.

en: Our AI Chatbot is here to help you
lo_LA: AI Chatbot ຂອງພວກເຮົາພ້ອມທີ່ຈະຊ່ວຍເຈົ້າ

en: Our flagship free calendar
lo_LA: ປະຕິທິນຟຣີທີ່ເປັນເອກະລັກຂອງພວກເຮົາ

en: Our plugins include many shortcodes that do everything from embedding the calendar...
lo_LA: ປລັກອິນຂອງພວກເຮົາມີ shortcodes ຫຼາຍຢ່າງ ທີ່ສາມາດເຮັດໄດ້ທຸກຢ່າງຕັ້ງແຕ່ການຝັງປະຕິທິນ...

[ctx: Our support page for TEC]
en: contact support
lo_LA: ຕິດຕໍ່ທີມງານຊ່ວຍເຫຼືອ

en: Our website’s %s is a great place to find tips and tricks for using and customizing our plugins.
lo_LA: %s ໃນເວັບໄຊຂອງພວກເຮົາເປັນບ່ອນທີ່ດີໃນການຊອກຫາເຄັດລັບໃນການໃຊ້ງານ ແລະ ປັບແຕ່ງປັກອິນ.

en: Overlay
lo_LA: ຊ້ອນທັບ (Overlay)

en: Override network license key
lo_LA: ແທນທີ່ລະຫັດໄລເຊັນເຄືອຂ່າຍ

en: Overwrite my event with any changes from the original source.
lo_LA: ຂຽນທັບກິດຈະກຳຂອງຂ້ອຍດ້ວຍການປ່ຽນແປງໃໝ່ຈາກແຫຼ່ງຂໍ້ມູນຕົ້ນສະບັບ.

en: PHP version out of date
lo_LA: ເວີຊັນ PHP ຫຼ້າສະໄໝ

en: PSST... Want a Discount?
lo_LA: ຊູ່... ຢາກໄດ້ສ່ວນຫຼຸດບໍ?

en: Page template to control the appearance of your calendar and event content.
lo_LA: ເທັມເພລດໜ້າເວັບສຳລັບຄວບຄຸມຮູບແບບການສະແດງຜົນຂອງປະຕິທິນ ແລະ ກິດຈະກຳ.

[ctx: Page title for the TEC Customizer section.]
en: Customize The Events Calendar
lo_LA: ປັບແຕ່ງ The Events Calendar

en: Pakistan
lo_LA: ປາກິສະຖານ

en: Palau
lo_LA: ປາເລົາ

en: Panama
lo_LA: ປານາມາ

en: Papua New Guinea
lo_LA: ປາປົວ ນິວກີນີ

en: Paraguay
lo_LA: ປາຣາກວາຍ

en: Parent %s Category
lo_LA: ໝວດໝູ່ %s ຫຼັກ

en: Parent %s Category:
lo_LA: ໝວດໝູ່ %s ຫຼັກ:

en: Parent Aggregator Record:
lo_LA: ຂໍ້ມູນ Aggregator ຫຼັກ:

en: Parent Calendar Embeds:
lo_LA: ການຝັງປະຕິທິນແມ່ (Parent):

en: Passed Label
lo_LA: ປ້າຍກຳກັບເຫດການທີ່ຜ່ານໄປແລ້ວ

en: Password protected
lo_LA: ຖືກປ້ອງກັນດ້ວຍລະຫັດຜ່ານ

en: Past %1$s from %2$s
lo_LA: %1$s ທີ່ຜ່ານມາ ຕັ້ງແຕ່ %2$s

en: Past %s
lo_LA: %s ທີ່ຜ່ານມາ

en: Paypal integration
lo_LA: ການເຊື່ອມຕໍ່ກັບ Paypal

en: Pennsylvania
lo_LA: ເພນຊິລເວເນຍ

en: Per Event Check In API
lo_LA: API ການເຊັກອິນແຍກຕາມເຫດການ

en: Permalink template for the entity.
lo_LA: ແມ່ແບບລີ້ງຖາວອນ (Permalink template) ສຳລັບ Entity.

en: Permanently delete events older than
lo_LA: ລຶບເຫດການທີ່ເກົ່າກວ່າໄລຍະເວລານີ້ຢ່າງຖາວອນ:

en: Permission Error
lo_LA: ຂໍ້ຜິດພາດກ່ຽວກັບສິດການເຂົ້າເຖິງ

[ctx: Permissions header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: Permissions
lo_LA: ການອະນຸຍາດສິດ

[ctx: Permissions header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: Permissions
lo_LA: ການອະນຸຍາດສິດ

en: Peru
lo_LA: ເປຣູ

en: Philippine Peso
lo_LA: ເປໂຊ ຟີລິບປິນ

en: Philippines
lo_LA: ຟີລິບປິນ

en: Phone
lo_LA: ເບີໂທລະສັບ

en: Phone Header
lo_LA: ຫົວຂໍ້ເບີໂທ

en: Phone Number
lo_LA: ເບີໂທລະສັບ

en: Phone Text
lo_LA: ຂໍ້ຄວາມເບີໂທ

en: Phone:
lo_LA: ເບີໂທລະສັບ:

en: Photo
lo_LA: ຮູບພາບ

en: Pitcairn
lo_LA: ພິດແຄນ

[ctx: Placeholder name for widget preview]
en: John Doe
lo_LA: ທ້າວ ກ

[ctx: Placeholder used for the facebook restriction link]
en: Events cannot be imported because Facebook has returned an error. This could mean that the event ID does not exist, the event or source is marked as Private, or the event or source has been otherwise restricted by Facebook. You can %1$s.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າເຫດການໄດ້ເນື່ອງຈາກ Facebook ແຈ້ງຂໍ້ຜິດພາດ. ອາດເປັນຍ້ອນບໍ່ມີ ID ເຫດການນີ້, ເຫດການຖືກຕັ້ງເປັນສ່ວນຕົວ ຫຼື ຖືກຈຳກັດໂດຍ Facebook. ທ່ານສາມາດ %1$s.

[ctx: Placeholder used for the meetup API changes]
en: Meetup is no longer supporting API keys, and will restrict access using your existing key starting from August 2019. As an alternative, you should use OAuth2 and update The Events Calendar to the latest version. Learn more at %1$s
lo_LA: Meetup ບໍ່ຮອງຮັບ API key ອີກຕໍ່ໄປ ແລະ ຈະຈຳກັດການເຂົ້າເຖິງດ້ວຍລະຫັດເກົ່າຕັ້ງແຕ່ເດືອນສິງຫາ 2019. ທ່ານຄວນໃຊ້ OAuth2 ແລະ ອັບເດດ The Events Calendar ເປັນເວີຊັນຫຼ້າສຸດ. ສຶກສາເພີ່ມເຕີມໄດ້ທີ່ %1$s.

[ctx: Placeholder used for the meetup API changes link when the KEY is plain]
en: Meetup is no longer supporting API keys, and has restricted access using your existing key starting from August 2019. As an alternative, you must use OAuth2 and update The Events Calendar to the latest version. Learn more at %1$s.
lo_LA: Meetup ບໍ່ຮອງຮັບ API key ອີກຕໍ່ໄປ ແລະ ໄດ້ຈຳກັດການເຂົ້າເຖິງດ້ວຍລະຫັດເກົ່າຕັ້ງແຕ່ເດືອນສິງຫາ 2019. ທ່ານຕ້ອງໃຊ້ OAuth2 ແລະ ອັບເດດ The Events Calendar ເປັນເວີຊັນຫຼ້າສຸດ. ສຶກສາເພີ່ມເຕີມໄດ້ທີ່ %1$s.

en: Please authorize to continue onboarding.
lo_LA: ກະລຸນາອະນຸມັດເພື່ອດຳເນີນການຕໍ່.

en: Please check with your hosting provider or system administrator to ensure that the below is accessible:
lo_LA: ກະລຸນາກວດສອບກັບຜູ້ໃຫ້ບໍລິການໂຮສຕິງ ຫຼື ຜູ້ດູແລລະບົບຂອງເຈົ້າເພື່ອຮັບປະກັນວ່າສິ່ງລຸ່ມນີ້ສາມາດເຂົ້າເຖິງໄດ້:

en: Please continue to wait while your preview is generated.
lo_LA: ກະລຸນາລໍຖ້າໃນຂະນະທີ່ລະບົບກຳລັງສ້າງຕົວຢ່າງ.

en: Please ensure your time zone is correct.
lo_LA: ກະລຸນາກວດສອບໃຫ້ແນ່ໃຈວ່າເຂດເວລາຂອງເຈົ້າຖືກຕ້ອງ.

en: Please log in to continue
lo_LA: ກະລຸນາເຂົ້າສູ່ລະບົບເພື່ອດຳເນີນການຕໍ່

en: Please log in to enable event imports from Eventbrite.
lo_LA: ກະລຸນາເຂົ້າສູ່ລະບົບເພື່ອເປີດໃຊ້ງານການນຳເຂົ້າເຫດການຈາກ Eventbrite.

en: Please log in to enable event imports from Facebook.
lo_LA: ກະລຸນາເຂົ້າສູ່ລະບົບເພື່ອເປີດໃຊ້ການນຳເຂົ້າກິດຈະກຳຈາກ Facebook.

en: Please log in to enable event imports from Meetup.
lo_LA: ກະລຸນາເຂົ້າສູ່ລະບົບເພື່ອເປີດໃຊ້ງານການນຳເຂົ້າເຫດການຈາກ Meetup.

en: Please log out and log back in as an admin account
lo_LA: ກະລຸນາອອກຈາກລະບົບ ແລ້ວເຂົ້າໃໝ່ດ້ວຍບັນຊີຜູ້ດູແລ (Admin)

en: Please note that all hands-on support is provided via the help desk. You can email or tweet at us… ​but we will probably point you back to the help desk 😄
lo_LA: ກະລຸນາຮັບຊາບວ່າການຊ່ວຍເຫຼືອທັງໝົດແມ່ນຜ່ານລະບົບ Help Desk. ທ່ານສາມາດອີເມວ ຫຼື ທະວິດຫາພວກເຮົາໄດ້... ແຕ່ພວກເຮົາອາດຈະແນະນຳໃຫ້ທ່ານກັບໄປໃຊ້ Help Desk ຄືເກົ່າ 😄

en: Please note that to create new events through the Community Events submission form, a user must hold a website account on this domain. This information is retained in the local database. It is also possible to create events anonymously, if the site owner has this option enabled.
lo_LA: ກະລຸນາຮັບຊາບວ່າການສ້າງເຫດການໃໝ່ຜ່ານຟອມ Community Events, ຜູ້ໃຊ້ຕ້ອງມີບັນຊີໃນເວັບໄຊນີ້. ຂໍ້ມູນດັ່ງກ່າວຈະຖືກເກັບໄວ້ໃນຖານຂໍ້ມູນ. ແນວໃດກໍ່ຕາມ ທ່ານສາມາດສ້າງເຫດການແບບບໍ່ລະບຸຕົວຕົນໄດ້ ຖ້າເຈົ້າຂອງເວັບໄຊເປີດໃຊ້ງານຄຸນສົມບັດນີ້.

en: Please opt-in below to automatically share your system information with our support team. This will allow us to assist you faster if you post in our help desk.
lo_LA: ກະລຸນາຍິນຍອມ (opt-in) ດ້ານລຸ່ມເພື່ອແບ່ງປັນຂໍ້ມູນລະບົບຂອງເຈົ້າໃຫ້ທີມງານພວກເຮົາໂດຍອັດຕະໂນມັດ. ນີ້ຈະຊ່ວຍໃຫ້ພວກເຮົາຊ່ວຍເຫຼືອເຈົ້າໄດ້ໄວຂຶ້ນເມື່ອເຈົ້າແຈ້ງບັນຫາ.

en: Please provide a Eventbrite URL when importing from Eventbrite.
lo_LA: ກະລຸນາລະບຸ URL ຂອງ Eventbrite ເມື່ອນຳເຂົ້າຈາກ Eventbrite.

en: Please provide a Meetup URL when importing from Meetup.
lo_LA: ກະລຸນາລະບຸ Meetup URL ເມື່ອນຳເຂົ້າຈາກ Meetup.

en: Please provide the URL that you wish to import.
lo_LA: ກະລຸນາລະບຸ URL ທີ່ທ່ານຕ້ອງການນຳເຂົ້າ.

en: Please provide the file that you wish to import.
lo_LA: ກະລຸນາລະບຸໄຟລ໌ທີ່ທ່ານຕ້ອງການນຳເຂົ້າ.

en: Please refresh the page and try your request again.
lo_LA: ກະລຸນາໂຫຼດໜ້ານີ້ໃໝ່ ແລະ ລອງອີກຄັ້ງ.

en: Please save the embed to see the preview.
lo_LA: ກະລຸນາບັນທຶກການຝັງເພື່ອເບິ່ງຕົວຢ່າງ.

en: Please select at least one view to continue.
lo_LA: ກະລຸນາເລືອກຢ່າງໜ້ອຍໜຶ່ງມຸມມອງເພື່ອດຳເນີນການຕໍ່.

en: Please select your time zone as UTC offsets are not supported.
lo_LA: ກະລຸນາເລືອກເຂດເວລາຂອງເຈົ້າ ເນື່ອງຈາກບໍ່ຮອງຮັບການຊົດເຊີຍເວລາ (UTC offsets).

en: Please select your time zone.
lo_LA: ກະລຸນາເລືອກເຂດເວລາຂອງເຈົ້າ.

en: Please wait while time zone data is added to your events.
lo_LA: ກະລຸນາລໍຖ້າໃນຂະນະທີ່ກຳລັງເພີ່ມຂໍ້ມູນເຂດເວລາໃສ່ກິດຈະກຳຂອງທ່ານ.

en: Please wait while your preview is fetched.
lo_LA: ກະລຸນາລໍຖ້າໃນຂະນະທີ່ລະບົບກຳລັງດຶງຂໍ້ມູນຕົວຢ່າງ.

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
lo_LA:  ແລະ

en: Plugin Active
lo_LA: ປັກອິນເປີດໃຊ້ຢູ່

en: Plugin Inactive
lo_LA: ປັກອິນຍັງບໍ່ໄດ້ເປີດໃຊ້

en: Plugin Maintenance
lo_LA: ການບຳລຸງຮັກສາປລັກອິນ

en: Plugin couldn't be identified.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດລະບຸປລັກອິນໄດ້.

en: Plugin(s) are out of date
lo_LA: ປລັກອິນລ້າສະໄໝ

en: Plugins Page
lo_LA: ໜ້າປລັກອິນ

en: Poland
lo_LA: ໂປແລນ

en: Polish Złoty
lo_LA: ຊະລໍຕີ ໂປແລນ

en: Portugal
lo_LA: ປອກຕຸຍການ

en: Post Title Color
lo_LA: ສີຊື່ໂພສ

en: Postal Code:
lo_LA: ລະຫັດໄປສະນີ:

[ctx: Postponed label]
en: Postponed
lo_LA: ເລື່ອນອອກໄປ

[ctx: Postponed label for filter bar to hide postponed events.]
en: Hide postponed events
lo_LA: ເຊື່ອງເຫດການທີ່ເລື່ອນອອກໄປ

[ctx: Power Automate API error for using GET request.]
en: GET responses not accepted on the create events endpoint, please us a POST request.
lo_LA: ບໍ່ຮອງຮັບການຕອບສະໜອງແບບ GET ໃນຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (endpoint) ສ້າງເຫດການ, ກະລຸນາໃຊ້ການຮ້ອງຂໍແບບ POST.

[ctx: Power Automate Connection save message.]
en: Power Automate Connection saved.
lo_LA: ບັນທຶກການເຊື່ອມຕໍ່ Power Automate ແລ້ວ.

[ctx: Power Automate settings endpoint dashboard header]
en: Power Automate Endpoint Dashboard
lo_LA: ແຜງຄວບຄຸມຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ Power Automate

en: Power up your calendar with Pro
lo_LA: ເພີ່ມພະລັງໃຫ້ປະຕິທິນຂອງທ່ານດ້ວຍລຸ້ນ Pro

en: Powered by
lo_LA: ພັດທະນາໂດຍ

en: Premium Add-Ons
lo_LA: ສ່ວນເສີມພິເສດ (Premium)

en: Premium support
lo_LA: ການຊ່ວຍເຫຼືອລະດັບພຣີມຽມ

[ctx: Prepare deprecation of legacy views.]
en: test and prepare your site
lo_LA: ທົດສອບ ແລະ ກຽມຄວາມພ້ອມເວັບໄຊຂອງເຈົ້າ

en: Prev
lo_LA: ກ່ອນໜ້າ

en: Preventing Spam Submissions
lo_LA: ການປ້ອງກັນການສົ່ງຂໍ້ມູນສະແປມ (Spam)

en: Preview
lo_LA: ຕົວຢ່າງ

en: Preview complete
lo_LA: ເບິ່ງຕົວຢ່າງສຳເລັດ

en: Preview completed
lo_LA: ເບິ່ງຕົວຢ່າງສຳເລັດແລ້ວ

en: Preview: <a href="%1$s">%2$s</a>
lo_LA: ຕົວຢ່າງ: <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Previous
lo_LA: ກ່ອນໜ້າ

en: Previous %1$s
lo_LA: %1$s ກ່ອນໜ້າ

en: Previous Day
lo_LA: ມື້ກ່ອນໜ້າ

en: Previous TEC versions
lo_LA: ເວີຊັນ TEC ກ່ອນໜ້ານີ້

en: Previous day
lo_LA: ມື້ກ່ອນໜ້າ

en: Previous month
lo_LA: ເດືອນກ່ອນໜ້າ

en: Previous month, %1$s
lo_LA: ເດືອນກ່ອນໜ້າ, %1$s

en: Previous page
lo_LA: ໜ້າກ່ອນໜ້າ

en: Price Background Color
lo_LA: ສີພື້ນຫຼັງລາຄາ

en: Price Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າລາຄາ

en: Price:
lo_LA: ລາຄາ:

en: Primary Color
lo_LA: ສີຫຼັກ

en: Priority
lo_LA: ລຳດັບຄວາມສຳຄັນ

en: Privacy
lo_LA: ຄວາມເປັນສ່ວນຕົວ

en: Pro
lo_LA: ລຸ້ນ Pro

en: Problem loading the block, please remove this block to restart.
lo_LA: ເກີດບັນຫາໃນການໂຫຼດບລັອກ, ກະລຸນາລຶບບລັອກນີ້ອອກແລ້ວລອງໃໝ່.

en: Product Icon
lo_LA: ໄອຄອນຜະລິດຕະພັນ

en: Promoter All rights reserved.
lo_LA: Promoter ສະຫງວນລິຂະສິດ.

en: Promoter Key
lo_LA: ລະຫັດ Promoter

en: Promoter would like to sync with your site
lo_LA: Promoter ຕ້ອງການຊິງຄ໌ຂໍ້ມູນກັບເວັບໄຊຂອງທ່ານ

en: Property %s is invalid
lo_LA: ຄຸນສົມບັດ %s ບໍ່ຖືກຕ້ອງ

en: Property %s is required
lo_LA: ຕ້ອງການຄຸນສົມບັດ %s

en: Protected: %s
lo_LA: ປ້ອງກັນໄວ້: %s

en: Providing the details of your calendar plugin and settings (located below) helps our support team troubleshoot an issue faster. %s
lo_LA: ການໃຫ້ລາຍລະອຽດຂອງປລັກອິນປະຕິທິນ ແລະ ການຕັ້ງຄ່າ (ດ້ານລຸ່ມ) ຈະຊ່ວຍໃຫ້ທີມງານພວກເຮົາແກ້ໄຂບັນຫາໄດ້ໄວຂຶ້ນ. %s

en: Publishing Control
lo_LA: ການຄວບຄຸມການເຜີຍແຜ່

en: Puerto Rico
lo_LA: ເປີໂຕຣິໂກ

en: QR Code Size
lo_LA: ຂະໜາດ QR Code

en: QR Code for %s
lo_LA: QR Code ສຳລັບ %s

en: QR codes for events/tickets not available.
lo_LA: QR Code ສຳລັບກິດຈະກຳ/ປີ້ ບໍ່ພ້ອມໃຊ້ງານ.

en: Qatar
lo_LA: ກາຕາ

en: Quick Links:
lo_LA: ລິ້ງດ່ວນ:

en: RFC 5988 Link header for pagination. Contains navigation links with relationships:
    				`rel="next"` for the next page (if not on last page),
    				`rel="prev"` for the previous page (if not on first page).
    				Header is omitted entirely if there's only one page
lo_LA: RFC 5988 Link header ສຳລັບການແບ່ງໜ້າ. ປະກອບດ້ວຍລິ້ງນຳທາງທີ່ມີຄວາມສຳພັນ:
    				`rel="next"` ສຳລັບໜ້າຖັດໄປ (ຖ້າບໍ່ແມ່ນໜ້າສຸດທ້າຍ),
    				`rel="prev"` ສຳລັບໜ້າກ່ອນໜ້າ (ຖ້າບໍ່ແມ່ນໜ້າທຳອິດ).
    				Header ຈະຖືກລະເວັ້ນທັງໝົດຖ້າມີພຽງໜ້າດຽວ

[ctx: Radius with abbreviation]
en: Radius (%s)
lo_LA: ລັດສະໝີ (%s)

en: Radius:
lo_LA: ລັດສະໝີ:

en: Random Images
lo_LA: ຮູບພາບແບບສຸ່ມ

en: Rate %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s
lo_LA: ໃຫ້ຄະແນນ %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s

en: Rate It
lo_LA: ໃຫ້ຄະແນນ

en: Rating:
lo_LA: ຄະແນນ:

en: Re-run preview
lo_LA: ເປີດເບິ່ງຕົວຢ່າງອີກຄັ້ງ

en: Reach Attendees
lo_LA: ເຂົ້າເຖິງຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມ

en: Read more
lo_LA: ອ່ານເພີ່ມເຕີມ

[ctx: Read more about deprecation of legacy views.]
en: Read more
lo_LA: ອ່ານເພີ່ມເຕີມ

[ctx: Read more about deprecation of legacy views.]
en: read the FAQs
lo_LA: ອ່ານຄຳຖາມທີ່ພົບເລື້ອຍ (FAQs)

en: Read more about our support policy
lo_LA: ອ່ານເພີ່ມເຕີມກ່ຽວກັບນະໂຍບາຍການຊ່ວຍເຫຼືອຂອງພວກເຮົາ

en: Read more.
lo_LA: ອ່ານເພີ່ມເຕີມ.

en: Read notifications
lo_LA: ອ່ານການແຈ້ງເຕືອນ

en: Reads
lo_LA: ການອ່ານ

en: Ready to dig deeper? Our Knowledgebase can help you get the most out of The Events Calendar suite.
lo_LA: ພ້ອມທີ່ຈະເຈາະເລິກແລ້ວບໍ່? ຖານຄວາມຮູ້ຂອງພວກເຮົາສາມາດຊ່ວຍໃຫ້ທ່ານໃຊ້ງານ The Events Calendar ໄດ້ຢ່າງເຕັມປະສິດທິພາບ.

en: Ready to go? The first step is a migration preview.
lo_LA: ພ້ອມແລ້ວບໍ? ຂັ້ນຕອນທຳອິດຄືການເບິ່ງຕົວຢ່າງການຍ້າຍຂໍ້ມູນ.

en: Ready to publish your first event?
lo_LA: ພ້ອມທີ່ຈະເຜີຍແຜ່ກິດຈະກຳທຳອິດຂອງເຈົ້າແລ້ວ ຫຼື ບໍ່?

en: Recent Template Changes
lo_LA: ການປ່ຽນແປງເທັມເພລດຫຼ້າສຸດ

en: Recent template changes
lo_LA: ການປ່ຽນແປງແທມເປລັດຫຼ້າສຸດ

en: Recommended for all sites using the updated calendar views.
lo_LA: ແນະນຳສຳລັບທຸກເວັບໄຊທີ່ໃຊ້ປະຕິທິນມຸມມອງໃໝ່.

en: Record:
lo_LA: ຂໍ້ມູນ:

en: Records per page
lo_LA: ຈຳນວນຂໍ້ມູນຕໍ່ໜ້າ

en: Recurring Events
lo_LA: ເຫດການທີ່ເກີດຂຶ້ນຊ້ຳ

en: Recurring event
lo_LA: ເຫດການທີ່ເກີດຂຶ້ນຊ້ຳ

en: Recurring events & series
lo_LA: ເຫດການທີ່ເກີດຂຶ້ນຊ້ຳ ແລະ ແບບຊຸດ (Series)

en: Refine by date, location, or keyword
lo_LA: ຄົ້ນຫາຕາມວັນທີ, ສະຖານທີ່ ຫຼື ຄຳຄົ້ນຫາ

en: Refine:
lo_LA: ກັ່ນຕອງ:

en: Refresh your connection to Eventbrite
lo_LA: ໂຫຼດການເຊື່ອມຕໍ່ກັບ Eventbrite ໃໝ່

en: Refresh your connection to Meetup
lo_LA: ຣີເຟຣຊການເຊື່ອມຕໍ່ກັບ Meetup

en: Registered User Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າຜູ້ໃຊ້ທີ່ລົງທະບຽນ

en: Release notes
lo_LA: ບັນທຶກການປ່ອຍ

[ctx: Release notes article]
en: Release notes
lo_LA: ຂໍ້ມູນການອັບເດດ (Release notes)

en: Remove Image
lo_LA: ລຶບຮູບພາບ

en: Remove Organizer
lo_LA: ລຶບຜູ້ຈັດງານ

en: Remove event end time
lo_LA: ລຶບເວລາສິ້ນສຸດເຫດການ

en: Remove venue
lo_LA: ລຶບສະຖານທີ່

[ctx: Removes a connection from the list of integration connections.]
en: Delete
lo_LA: ລຶບ

[ctx: Removes a zapier page from the list of Zapier live pages.]
en: Revoke
lo_LA: ຖອນສິດ

en: Removing this scheduled import will stop automatic imports from the source. No events will be deleted.
lo_LA: ການລຶບກຳນົດການນຳເຂົ້ານີ້ຈະຢຸດການນຳເຂົ້າອັດຕະໂນມັດຈາກແຫຼ່ງຂໍ້ມູນ. ແຕ່ຈະບໍ່ມີກິດຈະກຳໃດໆຖືກລຶບອອກ.

en: Renew Your License Now
lo_LA: ຕໍ່ອາຍຸໄລເຊັນຂອງທ່ານດຽວນີ້

en: Renew your Event Aggregator Facebook token
lo_LA: ຕໍ່ອາຍຸ Facebook token ຂອງ Event Aggregator

en: Renew your Event Aggregator license
lo_LA: ຕໍ່ອາຍຸໄລເຊັນ Event Aggregator ຂອງທ່ານ

en: Renew your license in order to import events from iCalendar, Google, or Meetup.
lo_LA: ຕໍ່ອາຍຸໄລເຊັນຂອງທ່ານເພື່ອນຳເຂົ້າກິດຈະກຳຈາກ iCalendar, Google, ຫຼື Meetup.

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by their venue latitude location, must also provide geoloc_lng
lo_LA: ຕ້ອງໃຊ້ Events Calendar Pro. ເຫດການຄວນຖືກກັ່ນຕອງຕາມເສັ້ນຂະໜານ (latitude) ຂອງສະຖານທີ່ ແລະ ຕ້ອງລະບຸ geoloc_lng ພ້ອມ.

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by their venue longitude location, must also provide geoloc_lat
lo_LA: ຕ້ອງໃຊ້ Events Calendar Pro. ເຫດການຄວນຖືກກັ່ນຕອງຕາມເສັ້ນແວງ (longitude) ຂອງສະຖານທີ່ ແລະ ຕ້ອງລະບຸ geoloc_lat ພ້ອມ.

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by whether their venue has geolocation data
lo_LA: ຕ້ອງໃຊ້ Events Calendar Pro. ເຫດການຄວນຖືກກັ່ນຕອງຕາມການມີຂໍ້ມູນພິກັດພູມສາດຂອງສະຖານທີ່.

en: Requires:
lo_LA: ຕ້ອງການ:

en: Reset
lo_LA: ລຶບຄ່າໃໝ່

en: Reset Button
lo_LA: ປຸ່ມລຶບຄ່າໃໝ່

en: Reset category selection
lo_LA: ລຶບການເລືອກໝວດໝູ່

en: Resources
lo_LA: ແຫຼ່ງຂໍ້ມູນ

[ctx: Resources tab title]
en: Resources
lo_LA: ແຫຼ່ງຂໍ້ມູນ

en: Restore
lo_LA: ຄືນຄ່າ

en: Restore &#8220;%s&#8221; from the Ignored
lo_LA: ຄືນຄ່າ &#8220;%s&#8221; ຈາກລາຍການທີ່ຖືກລະເລີຍ

en: Retrieve Events
lo_LA: ດຶງຂໍ້ມູນກິດຈະກຳ

en: Retrieve a Venue
lo_LA: ດຶງຂໍ້ມູນສະຖານທີ່

en: Retrieve an Event
lo_LA: ດຶງຂໍ້ມູນກິດຈະກຳ

en: Retrieve an Organizer
lo_LA: ດຶງຂໍ້ມູນຜູ້ຈັດງານ

en: Retry
lo_LA: ລອງໃໝ່

en: Return to Plugins page
lo_LA: ກັບຄືນໄປທີ່ໜ້າປລັກອິນ

en: Return to WordPress Updates
lo_LA: ກັບຄືນໄປທີ່ການອັບເດດ WordPress

en: Returns a list of events
lo_LA: ສົ່ງຄືນລາຍການກິດຈະກຳ

en: Returns a list of organizers
lo_LA: ສົ່ງຄືນລາຍການຜູ້ຈັດງານ

en: Returns a list of venues
lo_LA: ສົ່ງຄືນລາຍການສະຖານທີ່

en: Returns a single event
lo_LA: ສົ່ງຄືນກິດຈະກຳດຽວ

en: Returns a single organizer
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜູ້ຈັດງານດຽວ

en: Returns a single venue
lo_LA: ສົ່ງຄືນສະຖານທີ່ດຽວ

en: Returns all the event categories matching the search criteria
lo_LA: ສົ່ງຄືນໝວດໝູ່ເຫດການທັງໝົດທີ່ກົງກັບເງື່ອນໄຂການຄົ້ນຫາ

en: Returns all the event tags matching the search criteria
lo_LA: ສົ່ງຄືນແທັກເຫດການທັງໝົດທີ່ກົງກັບເງື່ອນໄຂການຄົ້ນຫາ

en: Returns all the organizers matching the search criteria
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜູ້ຈັດງານທັງໝົດທີ່ກົງກັບເງື່ອນໄຂການຄົ້ນຫາ

en: Returns all the upcoming events matching the search criteria
lo_LA: ສົ່ງຄືນເຫດການທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງທັງໝົດທີ່ກົງກັບເງື່ອນໄຂການຄົ້ນຫາ

en: Returns all the venues matching the search criteria
lo_LA: ສົ່ງຄືນສະຖານທີ່ທັງໝົດທີ່ກົງກັບເງື່ອນໄຂການຄົ້ນຫາ

en: Returns the data of the created event
lo_LA: ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນຂອງເຫດການທີ່ຖືກສ້າງໃໝ່

en: Returns the data of the created event category
lo_LA: ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນຂອງໝວດໝູ່ເຫດການທີ່ຖືກສ້າງໃໝ່

en: Returns the data of the created event tag
lo_LA: ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນຂອງແທັກເຫດການທີ່ຖືກສ້າງໃໝ່

en: Returns the data of the created organizer
lo_LA: ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນຂອງຜູ້ຈັດງານທີ່ຖືກສ້າງໃໝ່

en: Returns the data of the created venue
lo_LA: ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນຂອງສະຖານທີ່ທີ່ຖືກສ້າງໃໝ່

en: Returns the data of the event category with the specified term ID
lo_LA: ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນໝວດໝູ່ເຫດການຕາມ ID ທີ່ລະບຸ

en: Returns the data of the event tag with the specified term ID
lo_LA: ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນແທັກເຫດການຕາມ ID ທີ່ລະບຸ

en: Returns the data of the event with the specified post ID
lo_LA: ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນເຫດການຕາມ ID ໂພສທີ່ລະບຸ

en: Returns the data of the organizer with the specified post ID
lo_LA: ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນຜູ້ຈັດງານຕາມ ID ໂພສທີ່ລະບຸ

en: Returns the data of the updated event
lo_LA: ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນຂອງເຫດການທີ່ຖືກອັບເດດ

en: Returns the data of the updated event category
lo_LA: ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນຂອງໝວດໝູ່ເຫດການທີ່ຖືກອັບເດດ

en: Returns the data of the updated event tag
lo_LA: ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນຂອງແທັກເຫດການທີ່ຖືກອັບເດດ

en: Returns the data of the updated venue
lo_LA: ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນຂອງສະຖານທີ່ທີ່ຖືກອັບເດດ

en: Returns the data of the venue with the specified post ID
lo_LA: ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນສະຖານທີ່ຕາມ ID ໂພສທີ່ລະບຸ

en: Returns the documentation for TEC REST API in Swagger consumable format.
lo_LA: ສົ່ງຄືນເອກະສານສຳລັບ TEC REST API ໃນຮູບແບບທີ່ Swagger ສາມາດນຳໄປໃຊ້ໄດ້.

en: Returns the documentation for The Events Calendar REST API in Swagger consumable format.
lo_LA: ສົ່ງຄືນເອກະສານຄູ່ມືສຳລັບ The Events Calendar REST API ໃນຮູບແບບທີ່ໃຊ້ກັບ Swagger ໄດ້.

en: Returns the event
lo_LA: ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນກິດຈະກຳ

en: Returns the list of events
lo_LA: ສົ່ງຄືນລາຍຊື່ກິດຈະກຳ

en: Returns the list of organizers
lo_LA: ສົ່ງຄືນລາຍຊື່ຜູ້ຈັດງານ

en: Returns the list of venues
lo_LA: ສົ່ງຄືນລາຍຊື່ສະຖານທີ່

en: Returns the organizer
lo_LA: ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນຜູ້ຈັດງານ

en: Returns the venue
lo_LA: ສົ່ງຄືນຂໍ້ມູນສະຖານທີ່

en: Reunion
lo_LA: ເຣອູນີຢົງ

en: Reverse migration
lo_LA: ຍ້ອນຄືນການຍ້າຍຂໍ້ມູນ

en: Reverse migration complete.
lo_LA: ຍ້ອນຄືນການຍ້າຍຂໍ້ມູນສຳເລັດແລ້ວ.

en: Reverse migration in progress
lo_LA: ກຳລັງຍ້ອນຄືນການຍ້າຍຂໍ້ມູນ

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
lo_LA: ກົດການຂຽນໃໝ່ (Rewrite rules) ຖືກລຶບລ້າງເມື່ອໂຫຼດໜ້າຊ່ວຍເຫຼືອນີ້. ອາດຈະມີການລ້າງກົດການຂຽນໃໝ່ເກີດຂຶ້ນໃນປລັກອິນ ຫຼື ທິມ!

en: Rhode Island
lo_LA: ໂຣດໄອແລນ

en: Right
lo_LA: ຂວາ

en: Right here
lo_LA: ທີ່ນີ້

en: Romania
lo_LA: ໂຣມາເນຍ

en: Romanian Leu
lo_LA: ລີອູ ໂຣມາເນຍ

en: Run Import
lo_LA: ດຳເນີນການນຳເຂົ້າ

en: Russian Federation
lo_LA: ຣັດເຊຍ

en: Russian Ruble
lo_LA: ຣູເບິນ ຣັດເຊຍ

en: Rwanda
lo_LA: ຣູວັນດາ

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
lo_LA: ເຊົາ ຕູເມ ແລະ ພຣິນຊິປີ

en: SIZE
lo_LA: ຂະໜາດ

en: Saint Barth&eacute;lemy
lo_LA: ເຊນ ບາເທເລມີ

en: Saint Helena
lo_LA: ເຊນ ເຮເລນາ

en: Saint Kitts and Nevis
lo_LA: ເຊນຄິດ ແລະ ເນວິດ

en: Saint Lucia
lo_LA: ເຊນລູເຊຍ

en: Saint Pierre and Miquelon
lo_LA: ແຊັງປີແຢ ແລະ ມີເກີລົງ

en: Saint Vincent and The Grenadines
lo_LA: ເຊນວິນເຊນ ແລະ ເກຣນາດິນ

en: Samoa
lo_LA: ຊາມົວ

en: San Marino
lo_LA: ຊານມາຣີໂນ

en: Sat
lo_LA: ສ.

en: Saturation
lo_LA: ຄວາມອີ່ມຕົວຂອງສີ

en: Saturday
lo_LA: ວັນເສົາ

en: Saudi Arabia
lo_LA: ຊາອຸດິດ ອາຣັບເບຍ

en: Saudi Riyal
lo_LA: ຣິຢາລ ຊາອຸດິດອາຣັບເບຍ

en: Save Changes
lo_LA: ບັນທຶກການປ່ຽນແປງ

en: Save Scheduled Import
lo_LA: ບັນທຶກກຳນົດການນຳເຂົ້າ

en: Save With A Bundle
lo_LA: ປະຢັດກວ່າເມື່ອຊື້ແບບຊຸດ (Bundle)

en: Save over 20%
lo_LA: ປະຢັດໄດ້ຫຼາຍກວ່າ 20%

en: Save over 25%
lo_LA: ປະຢັດໄດ້ຫຼາຍກວ່າ 25%

en: Save with Bundles
lo_LA: ປະຢັດດ້ວຍການຊື້ແບບຊຸດ

en: Saving…
lo_LA: ກຳລັງບັນທຶກ…

en: Schedule automated imports
lo_LA: ຕັ້ງເວລານຳເຂົ້າອັດຕະໂນມັດ

en: Schedule multiple events in daily, weekly, monthly, or custom patterns with Events Calendar Pro.
lo_LA: ກຳນົດເວລາຫຼາຍກິດຈະກຳແບບລາຍວັນ, ລາຍອາທິດ, ລາຍເດືອນ ຫຼື ຮູບແບບທີ່ກຳນົດເອງດ້ວຍ Events Calendar Pro.

en: Schedule:
lo_LA: ກຳນົດເວລາ:

en: Scheduled Import
lo_LA: ນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາ

en: Scheduled Imports
lo_LA: ການນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາ

en: Scheduled import was successfully updated.
lo_LA: ອັບເດດການນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາສຳເລັດແລ້ວ.

en: Scheduled imports may not run reliably
lo_LA: ການນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາອາດຈະເຮັດວຽກບໍ່ຄົງທີ່

[ctx: Scheduled label.]
en: Scheduled
lo_LA: ກຳນົດເວລາແລ້ວ

en: Scheduler Status
lo_LA: ສະຖານະການຕັ້ງກຳນົດເວລາ

en: Screen
lo_LA: ສະກຣີນ (Screen)

en: Scroll down to Calendar Address and click the iCal button (note: if your calendar is private, you'll need to click the iCal button next to the Private Address header instead).
lo_LA: ເລື່ອນລົງໄປທີ່ສ່ວນ Calendar Address ແລ້ວກົດປຸ່ມ iCal (ໝາຍເຫດ: ຖ້າປະຕິທິນຂອງທ່ານເປັນສ່ວນຕົວ, ທ່ານຕ້ອງກົດປຸ່ມ iCal ທີ່ຢູ່ຂ້າງສ່ວນ Private Address ແທນ).

en: Search
lo_LA: ຄົ້ນຫາ

en: Search %s
lo_LA: ຄົ້ນຫາ %s

en: Search %s Categories
lo_LA: ຄົ້ນຫາໝວດໝູ່ %s

en: Search Aggregator Records
lo_LA: ຄົ້ນຫາຂໍ້ມູນ Aggregator

en: Search Calendar Embeds
lo_LA: ຄົ້ນຫາການຝັງປະຕິທິນ

en: Search for %s
lo_LA: ຄົ້ນຫາ %s

en: Search for a country...
lo_LA: ຄົ້ນຫາປະເທດ...

en: Search for a currency...
lo_LA: ຄົ້ນຫາສະກຸນເງິນ...

en: Search for a specific upcoming event
lo_LA: ຄົ້ນຫາເຫດການທີ່ຈະມາເຖິງໂດຍສະເພາະ

en: Search for a timezone...
lo_LA: ຄົ້ນຫາເຂດເວລາ...

en: Search for an organizer
lo_LA: ຄົ້ນຫາຜູ້ຈັດງານ

en: Search for events
lo_LA: ຄົ້ນຫາເຫດການ

en: Search our support help desk
lo_LA: ຄົ້ນຫາໃນສູນຊ່ວຍເຫຼືອຂອງພວກເຮົາ

en: Search:
lo_LA: ຄົ້ນຫາ:

en: Searching...
lo_LA: ກຳລັງຄົ້ນຫາ...

[ctx: Section description]
en: Easy to follow step-by-step instructions to make the most out of your calendar.
lo_LA: ຄຳແນະນຳແບບເປັນຂັ້ນຕອນທີ່ເຂົ້າໃຈງ່າຍ ເພື່ອໃຫ້ເຈົ້າໃຊ້ງານປະຕິທິນໄດ້ຢ່າງເຕັມປະສິດທິພາບ.

[ctx: Section description]
en: Tips and tricks on making your calendar just the way you want it.
lo_LA: ເຄັດລັບໃນການປັບແຕ່ງປະຕິທິນໃຫ້ເປັນແບບທີ່ເຈົ້າຕ້ອງການ.

[ctx: Section title]
en: Common Issues
lo_LA: ບັນຫາທົ່ວໄປ

[ctx: Section title]
en: Customizations
lo_LA: ການປັບແຕ່ງ

[ctx: Section title]
en: Getting Started
lo_LA: ການເລີ່ມຕົ້ນໃຊ້ງານ

en: See which plugins you have opted in to tracking for
lo_LA: ເບິ່ງວ່າເຈົ້າໄດ້ຍິນຍອມໃຫ້ຕິດຕາມຂໍ້ມູນສຳລັບປລັກອິນໃດແດ່

en: Segment your attendee lists
lo_LA: ແບ່ງກຸ່ມລາຍຊື່ຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມ

en: Select %s
lo_LA: ເລືອກ %s

en: Select All
lo_LA: ເລືອກທັງໝົດ

en: Select Calendar View
lo_LA: ເລືອກມຸມມອງປະຕິທິນ

en: Select Color
lo_LA: ເລືອກສີ

en: Select Content Type
lo_LA: ເລືອກປະເພດເນື້ອຫາ

en: Select Date
lo_LA: ເລືອກວັນທີ

en: Select Font Family
lo_LA: ເລືອກຮູບແບບຕົວອັກສອນ (Font Family)

en: Select Frequency
lo_LA: ເລືອກຄວາມຖີ່

en: Select Image
lo_LA: ເລືອກຮູບພາບ

en: Select Import Type
lo_LA: ເລືອກປະເພດການນຳເຂົ້າ

en: Select Origin
lo_LA: ເລືອກແຫຼ່ງທີ່ມາ

en: Select Source
lo_LA: ເລືອກແຫຼ່ງຂໍ້ມູນ

en: Select a Country:
lo_LA: ເລືອກປະເທດ:

en: Select a State:
lo_LA: ເລືອກລັດ:

en: Select a primary color of your choice. You can further customize your color choices afterwards.
lo_LA: ເລືອກສີຫຼັກຕາມທີ່ເຈົ້າຕ້ອງການ. ເຈົ້າສາມາດປັບແຕ່ງສີເພີ່ມເຕີມໄດ້ໃນພາຍຫຼັງ.

en: Select a specific upcoming event by ID
lo_LA: ເລືອກເຫດການທີ່ຈະມາເຖິງໂດຍສະເພາະດ້ວຍໄອດີ (ID)

en: Select all pages
lo_LA: ເລືອກທຸກໜ້າ

en: Select all the views
lo_LA: ເລືອກທຸກມຸມມອງ

en: Select an image
lo_LA: ເລືອກຮູບພາບ

en: Select an upcoming event using date-based rules and meta information.
lo_LA: ເລືອກເຫດການທີ່ຈະມາເຖິງໂດຍໃຊ້ກົດເກນຕາມວັນທີ ແລະ ຂໍ້ມູນເມຕ້າ.

en: Select categories to highlight
lo_LA: ເລືອກໝວດໝູ່ທີ່ຈະເນັ້ນ

en: Select date.
lo_LA: ເລືອກວັນທີ.

en: Select how often you would like events to be automatically imported.
lo_LA: ເລືອກຄວາມຖີ່ທີ່ທ່ານຕ້ອງການໃຫ້ນຳເຂົ້າກິດຈະກຳໂດຍອັດຕະໂນມັດ.

en: Select how you want to display your events on your site. You can choose more than one.
lo_LA: ເລືອກວິທີທີ່ເຈົ້າຕ້ອງການສະແດງກິດຈະກຳໃນເວັບໄຊ. ເຈົ້າສາມາດເລືອກໄດ້ຫຼາຍກວ່າໜຶ່ງ.

en: Select the Event Field that best matches your CSV file column. The contents of that column will then be mapped to the specified event field when the event is created.
lo_LA: ເລືອກຟິວກິດຈະກຳທີ່ກົງກັບຖັນໃນໄຟລ໌ CSV ຂອງທ່ານທີ່ສຸດ. ເນື້ອຫາໃນຖັນນັ້ນຈະຖືກນຳໄປໃສ່ໃນຟິວກິດຈະກຳທີ່ກຳນົດເມື່ອກິດຈະກຳຖືກສ້າງຂຶ້ນ.

en: Select the date format used for elements with minimal space, such as in datepickers.
lo_LA: ເລືອກຮູບແບບວັນທີສຳລັບສ່ວນທີ່ມີພື້ນທີ່ຈຳກັດ ເຊັ່ນ ໃນຕົວເລືອກວັນທີ (datepicker).

en: Select the item with id: %d
lo_LA: ເລືອກລາຍການທີ່ມີລະຫັດ ID: %d

en: Select your .CSV file from the WordPress media library. You may need to first upload the file from your computer to the library.
lo_LA: ເລືອກໄຟລ໌ .CSV ຂອງທ່ານຈາກຄັງສື່ຂອງ WordPress. ທ່ານອາດຈະຕ້ອງອັບໂຫຼດໄຟລ໌ຈາກຄອມພິວເຕີຂອງທ່ານລົງໃນຄັງສື່ກ່ອນ.

en: Select your ICS file from the WordPress media library. You may need to first upload the file from your computer to the library.
lo_LA: ເລືອກໄຟລ໌ ICS ຂອງທ່ານຈາກຄັງສື່ (Media Library) ຂອງ WordPress. ທ່ານອາດຈະຕ້ອງອັບໂຫຼດໄຟລ໌ຈາກຄອມພິວເຕີຂອງທ່ານລົງໃນຄັງສື່ກ່ອນ.

en: Sell tickets, collect RSVPs, and manage attendees for free with Event Tickets.
lo_LA: ຂາຍບັດ, ເກັບຂໍ້ມູນການຕອບຮັບ (RSVP) ແລະ ຈັດການຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມໄດ້ຟຣີດ້ວຍ Event Tickets.

en: Senegal
lo_LA: ເຊເນການ

en: Sep
lo_LA: ກ.ຍ.

en: September
lo_LA: ກັນຍາ

en: September 22 @ 7:00 pm - 11:00 pm
lo_LA: 22 ກັນຍາ @ 7:00 ໂມງແລງ - 11:00 ໂມງກາງຄືນ

en: Serbia
lo_LA: ເຊີເບຍ

en: Series Pass
lo_LA: ບັດຜ່ານແບບຊຸດ (Series Pass)

en: Server Connection
lo_LA: ການເຊື່ອມຕໍ່ເຊີບເວີ

en: Set Font Colors
lo_LA: ຕັ້ງຄ່າສີຕົວໜັງສື

en: Set Font Size
lo_LA: ຕັ້ງຂະໜາດຕົວອັກສອນ

en: Set the default currency ISO-4217 code for event costs. This is a three-letter code and is mainly used for data/SEO purposes.
lo_LA: ຕັ້ງຄ່າລະຫັດສະກຸນເງິນ ISO-4217 ເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບລາຄາເຫດການ. ນີ້ແມ່ນລະຫັດສາມຕົວອັກສອນ ແລະ ໃຊ້ເພື່ອຈຸດປະສົງທາງດ້ານຂໍ້ມູນ/SEO ເປັນຫຼັກ.

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
lo_LA: ຕັ້ງຄ່າສັນຍະລັກສະກຸນເງິນເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບຄ່າໃຊ້ຈ່າຍກິດຈະກຳ. ສິ່ງນີ້ຈະມີຜົນກັບກິດຈະກຳໃນອະນາຄົດເທົ່ານັ້ນ.

en: Set up my calendar
lo_LA: ຕັ້ງຄ່າປະຕິທິນຂອງຂ້ອຍ

en: Setting Notifications
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າການແຈ້ງເຕືອນ

en: Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າ

en: Settings > General
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າ > ທົ່ວໄປ

en: Settings Navigation
lo_LA: ເມນູນຳທາງການຕັ້ງຄ່າ

[ctx: Settings help text and link for Power Automate API.]
en: Please generate a connection for each of our applications you are using with Power Automate to enable its integrations. i.e.: one connection for The Events Calendar and one connection for Event Tickets. <a href="%1$s" target="_blank">Read more about adding and managing access.</a>
lo_LA: ກະລຸນາສ້າງການເຊື່ອມຕໍ່ສຳລັບແຕ່ລະແອັບພລິເຄຊັນທີ່ເຈົ້າໃຊ້ກັບ Power Automate ເພື່ອເປີດໃຊ້ການເຊື່ອມຕໍ່. ເຊັ່ນ: ໜຶ່ງການເຊື່ອມຕໍ່ສຳລັບ The Events Calendar ແລະ ອີກໜຶ່ງການເຊື່ອມຕໍ່ສຳລັບ Event Tickets. <a href="%1$s" target="_blank">ອ່ານເພີ່ມເຕີມກ່ຽວກັບການເພີ່ມ ແລະ ການຈັດການການເຂົ້າເຖິງ.</a>

[ctx: Settings help text and link for Zapier API.]
en: Please generate a consumer id and secret for each of our applications you are using with Zapier to enable its integrations. i.e.: one consumer id and secret for The Events Calendar and one consumer id and secret for Event Tickets. <a href="%1$s" target="_blank">Read more about adding and managing access.</a>
lo_LA: ກະລຸນາສ້າງ Consumer ID ແລະ Secret ສຳລັບແຕ່ລະແອັບພລິເຄຊັນທີ່ເຈົ້າໃຊ້ກັບ Zapier ເພື່ອເປີດໃຊ້ການເຊື່ອມຕໍ່. ເຊັ່ນ: ໜຶ່ງ Consumer ID ແລະ Secret ສຳລັບ The Events Calendar ແລະ ອີກຊຸດໜຶ່ງສຳລັບ Event Tickets. <a href="%1$s" target="_blank">ອ່ານເພີ່ມເຕີມກ່ຽວກັບການເພີ່ມ ແລະ ການຈັດການການເຂົ້າເຖິງ.</a>

[ctx: Settings help text and link for Zapier Endpoint Dashboard.]
en: Monitor your Zapier endpoints (triggers and actions used by your connectors). <a href="%1$s" target="_blank">Read more about the Zapier Endpoint Dashboard.</a>
lo_LA: ຕິດຕາມ Zapier endpoints ຂອງເຈົ້າ (Triggers ແລະ Actions ທີ່ໃຊ້ໂດຍຕົວເຊື່ອມຕໍ່). <a href="%1$s" target="_blank">ອ່ານເພີ່ມເຕີມກ່ຽວກັບ Zapier Endpoint Dashboard.</a>

[ctx: Settings help text for Power Automate Endpoint Dashboard.]
en: Monitor your Power Automate endpoints (triggers and actions used by your connectors). <a href="%1$s" target="_blank">Read more about the Power Automate Endpoint Dashboard.</a>
lo_LA: ຕິດຕາມ Power Automate endpoints ຂອງເຈົ້າ (Triggers ແລະ Actions ທີ່ໃຊ້ໂດຍຕົວເຊື່ອມຕໍ່). <a href="%1$s" target="_blank">ອ່ານເພີ່ມເຕີມກ່ຽວກັບ Power Automate Endpoint Dashboard.</a>

en: Settings overview
lo_LA: ພາບລວມການຕັ້ງຄ່າ

en: Settings saved.
lo_LA: ບັນທຶກການຕັ້ງຄ່າແລ້ວ.

en: Setup Guide
lo_LA: ຄູ່ມືການຕັ້ງຄ່າ

en: Seychelles
lo_LA: ເຊເຊລ

en: Shapes and lines for visual interest
lo_LA: ຮູບຊົງ ແລະ ເສັ້ນສາຍເພື່ອຄວາມສວຍງາມ

en: Share Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າການແບ່ງປັນ

en: Share your system info
lo_LA: ແບ່ງປັນຂໍ້ມູນລະບົບຂອງເຈົ້າ

en: Shepherd tables could not be created/updated. This is a critical issue since important functionality might be affected. Reach out to support if you need help.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດສ້າງ/ອັບເດດຕາຕະລາງ Shepherd ໄດ້. ນີ້ແມ່ນບັນຫາຮ້າຍແຮງເນື່ອງຈາກອາດສົ່ງຜົນກະທົບຕໍ່ການເຮັດວຽກທີ່ສຳຄັນ. ກະລຸນາຕິດຕໍ່ຝ່າຍຊ່ວຍເຫຼືອຖ້າເຈົ້າຕ້ອງການຄວາມຊ່ວຍເຫຼືອ.

en: Shortcodes
lo_LA: ຊອດໂຄ້ດ (Shortcodes)

en: Shortcodes and blocks
lo_LA: Shortcodes ແລະ ບລັອກ

en: Show
lo_LA: ສະແດງ

en: Show Address
lo_LA: ສະແດງທີ່ຢູ່

en: Show Category Legend in these Event Views
lo_LA: ສະແດງຄຳອະທິບາຍສີໝວດໝູ່ໃນມຸມມອງກິດຈະກຳເຫຼົ່ານີ້

en: Show Custom Fields metabox
lo_LA: ສະແດງຊ່ອງຂໍ້ມູນ Custom Fields

en: Show Date (Day, Month)
lo_LA: ສະແດງວັນທີ (ວັນ, ເດືອນ)

en: Show Element
lo_LA: ສະແດງອົງປະກອບ

en: Show Email
lo_LA: ສະແດງອີເມວ

en: Show Event Passed
lo_LA: ສະແດງເຫດການທີ່ຜ່ານໄປແລ້ວ

en: Show Event Status
lo_LA: ສະແດງສະຖານະເຫດການ

en: Show Featured Event Images
lo_LA: ສະແດງຮູບພາບກິດຈະກຳແນະນຳ

en: Show Google Maps Embed
lo_LA: ສະແດງ Google Maps ທີ່ຝັງໄວ້

en: Show Google Maps Link
lo_LA: ສະແດງລິ້ງ Google Maps

en: Show Header
lo_LA: ສະແດງຫົວຂໍ້

en: Show Map
lo_LA: ສະແດງແຜນທີ່

en: Show Map Link
lo_LA: ສະແດງລິ້ງແຜນທີ່

en: Show Map Link:
lo_LA: ສະແດງລິ້ງແຜນທີ່:

en: Show Map:
lo_LA: ສະແດງແຜນທີ່:

en: Show Name
lo_LA: ສະແດງຊື່

en: Show Phone
lo_LA: ສະແດງເບີໂທ

en: Show The Events Calendar link
lo_LA: ສະແດງລິ້ງ The Events Calendar

en: Show Time
lo_LA: ສະແດງເວລາ

en: Show Time Zone
lo_LA: ສະແດງເຂດເວລາ

en: Show Timezone
lo_LA: ສະແດງເຂດເວລາ (Timezone)

en: Show Two Venues
lo_LA: ສະແດງສອງສະຖານທີ່

en: Show Website
lo_LA: ສະແດງເວັບໄຊ

en: Show Widget Header
lo_LA: ສະແດງຫົວຂໍ້ວິດເຈັດ

en: Show Year
lo_LA: ສະແດງປີ

en: Show _MENU_ entries
lo_LA: ສະແດງ _MENU_ ລາຍການ

en: Show assigned event categories as links to their respective archives.
lo_LA: ສະແດງໝວດໝູ່ເຫດການເປັນລິ້ງໄປຫາໜ້າລວມເຫດການຂອງໝວດໝູ່ນັ້ນໆ.

en: Show comments
lo_LA: ສະແດງຄວາມຄິດເຫັນ

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
lo_LA: ສະແດງກິດຈະກຳຮ່ວມກັບໂພສອື່ນໆຂອງເວັບໄຊ. ຫາກໝາຍເອົາ, ກິດຈະກຳກໍ່ຍັງຈະສະແດງໃນໜ້າກິດຈະກຳເລີ່ມຕົ້ນຄືເກົ່າ.

en: Show hidden categories in legend
lo_LA: ສະແດງໝວດໝູ່ທີ່ຖືກເຊື່ອງໄວ້ໃນຄຳອະທິບາຍສີ

en: Show map
lo_LA: ສະແດງແຜນທີ່

en: Show map by default on imported event and venues
lo_LA: ສະແດງແຜນທີ່ເປັນຄ່າເລີ່ມຕົ້ນໃນກິດຈະກຳ ແລະ ສະຖານທີ່ທີ່ນຳເຂົ້າມາ

en: Show map link
lo_LA: ສະແດງລິ້ງແຜນທີ່

en: Show more upcoming %1$s
lo_LA: ສະແດງ %1$s ທີ່ຈະມາເຖິງເພີ່ມເຕີມ

en: Show past %1$s
lo_LA: ສະແດງ %1$s ທີ່ຜ່ານມາ

en: Show symbol before
lo_LA: ສະແດງສັນຍາລັກໄວ້ທາງໜ້າ

en: Show the timezone of the event. This overrides the option set in Events -> Settings -> Display.
lo_LA: ສະແດງເຂດເວລາຂອງເຫດການ. ນີ້ຈະທັບຊ້ອນການຕັ້ງຄ່າໃນ ເຫດການ -> ການຕັ້ງຄ່າ -> ການສະແດງຜົນ.

en: Show time zone
lo_LA: ສະແດງເຂດເວລາ

en: Show your attendees where they need to go to get to your events. You can display the location using Google Maps on your event pages.
lo_LA: ສະແດງໃຫ້ຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມເຫັນວ່າພວກເຂົາຕ້ອງໄປໃສເພື່ອເຂົ້າຮ່ວມກິດຈະກຳ. ເຈົ້າສາມາດສະແດງສະຖານທີ່ໂດຍໃຊ້ Google Maps ໃນໜ້າກິດຈະກຳໄດ້.

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
lo_LA: ສະແດງ 0 ຫາ 0 ຈາກທັງໝົດ 0 ລາຍການ

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
lo_LA: ສະແດງ _START_ ຫາ _END_ ຈາກທັງໝົດ _TOTAL_ ລາຍການ

en: Shows a list of upcoming events.
lo_LA: ສະແດງລາຍການກິດຈະກຳທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງ.

en: Sierra Leone
lo_LA: ເຊຍຣາລີໂອນ

en: Sign Up
lo_LA: ລົງທະບຽນ

en: Singapore
lo_LA: ສິງກະໂປ

en: Singapore Dollar
lo_LA: ໂດລາ ສິງກະໂປ

en: Single Event
lo_LA: ກິດຈະກຳດ່ຽວ

en: Single Event Template
lo_LA: ແທມເປລັດເຫດການດຽວ

en: Single Event Templates
lo_LA: ແທມເປລັດເຫດການດຽວ

en: Single event URL slug
lo_LA: ສະລັກ URL ສຳລັບກິດຈະກຳດ່ຽວ

en: Single event page
lo_LA: ໜ້າເຫດການດຽວ

en: Sint Maarten
lo_LA: ເຊນ ມາຣ໌ເທັນ

en: Site License Key
lo_LA: ລະຫັດໄລເຊັນເວັບໄຊ

en: Site time zone uses UTC
lo_LA: ເຂດເວລາເວັບໄຊໃຊ້ UTC

en: Skip and finish setup
lo_LA: ຂ້າມ ແລະ ສຳເລັດການຕັ້ງຄ່າ

en: Skip guided setup
lo_LA: ຂ້າມການຕັ້ງຄ່າແບບແນະນຳ

en: Skip step
lo_LA: ຂ້າມຂັ້ນຕອນ

en: Skip to tab content
lo_LA: ຂ້າມໄປທີ່ເນື້ອຫາແທັບ

en: Skipped:
lo_LA: ຂ້າມ:

en: Skyfall
lo_LA: ຟ້າຖະລົ່ມ

en: Slideshow
lo_LA: ສະໄລ້ໂຊ

en: Slovakia (Slovak Republic)
lo_LA: ສະໂລວາກີ

en: Slovenia
lo_LA: ສະໂລວີເນຍ

en: Slug automatically generated from the entity title
lo_LA: ສະລັກ (Slug) ທີ່ຖືກສ້າງຂຶ້ນໂດຍອັດຕະໂນມັດຈາກຫົວຂໍ້ຂອງ Entity

en: Small, lightweight WordPress plugins that add new capabilities to our core plugins. Support is not offered for extensions; however they provide enhanced functionality and bonus features.
lo_LA: ປລັກອິນ WordPress ຂະໜາດນ້ອຍ ທີ່ເພີ່ມຄວາມສາມາດໃໝ່ໃຫ້ກັບປລັກອິນຫຼັກຂອງພວກເຮົາ. ບໍ່ມີການສະໜັບສະໜູນສຳລັບສ່ວນເສີມ; ແນວໃດກໍ່ຕາມ ພວກມັນຊ່ວຍເພີ່ມການເຮັດວຽກ ແລະ ຄຸນສົມບັດພິເສດຕ່າງໆ.

en: Solomon Islands
lo_LA: ໝູ່ເກາະໂຊໂລມອນ

en: Somalia
lo_LA: ໂຊມາເລຍ

en: Something went wrong while inserting the record in the database.
lo_LA: ເກີດຂໍ້ຜິດພາດບາງຢ່າງໃນຂະນະທີ່ບັນທຶກຂໍ້ມູນລົງໃນຖານຂໍ້ມູນ.

en: Sometimes things just don’t work as expected. We’ve created a wealth of resources to get you back on track.
lo_LA: ບາງຄັ້ງສິ່ງຕ່າງໆອາດຈະບໍ່ເຮັດວຽກຕາມທີ່ຄາດໄວ້. ພວກເຮົາໄດ້ສ້າງແຫຼ່ງຂໍ້ມູນຫຼາຍຢ່າງເພື່ອຊ່ວຍໃຫ້ເຈົ້າກັບມາໃຊ້ງານໄດ້ປົກກະຕິ.

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
lo_LA: ຂໍອະໄພ, The Events Calendar ຕ້ອງການ PHP ເວີຊັນ %s ຫຼື ສູງກວ່າ. ກະລຸນາຕິດຕໍ່ຜູ້ໃຫ້ບໍລິການເວັບໂຮສຕິງຂອງທ່ານເພື່ອອັບເດດ PHP.

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
lo_LA: ຂໍອະໄພ, The Events Calendar ຕ້ອງການ WordPress ເວີຊັນ %s ຫຼື ສູງກວ່າ. ກະລຸນາອັບເກຣດ WordPress ຂອງທ່ານ.

en: Sorry, but something went wrong. Please try again.
lo_LA: ຂໍອະໄພ, ມີບາງຢ່າງຜິດພາດ. ກະລຸນາລອງໃໝ່.

en: Sorry, key validation server is not available.
lo_LA: ຂໍອະໄພ, ເຊີເວີກວດສອບຄີບໍ່ພ້ອມໃຊ້ງານ.

en: Sorry, unable to authenticate your site. Please contact Promoter support.
lo_LA: ຂໍອະໄພ, ບໍ່ສາມາດຢືນຢັນຕົວຕົນເວັບໄຊຂອງທ່ານໄດ້. ກະລຸນາຕິດຕໍ່ທີມງານຊ່ວຍເຫຼືອຂອງ Promoter.

en: Sort collection by event attribute.
lo_LA: ຈັດລຽງລາຍການຕາມຄຸນລັກສະນະຂອງກິດຈະກຳ.

en: Sort collection by term attribute
lo_LA: ຮຽງລຳດັບຕາມຄຸນສົມບັດຂອງລາຍການ

en: Source
lo_LA: ແຫຼ່ງຂໍ້ມູນ

en: Source:
lo_LA: ແຫຼ່ງຂໍ້ມູນ:

en: South Africa
lo_LA: ອາຟຣິກາໃຕ້

en: South African Rand
lo_LA: ແຣນ ອາຟຣິກາໃຕ້

en: South Carolina
lo_LA: ເຊົາທ໌ແຄໂຣໄລນາ

en: South Dakota
lo_LA: ເຊົາທ໌ດາໂຄຕາ

en: South Georgia, South Sandwich Islands
lo_LA: ເຊົາທ໌ຈໍເຈຍ ແລະ ໝູ່ເກາະເຊົາທ໌ແຊນວິດ

en: Spain
lo_LA: ສະເປນ

en: Speakers and sponsors
lo_LA: ຜູ້ບັນຍາຍ ແລະ ຜູ້ສະໜັບສະໜູນ

[ctx: Specific event redirection option]
en: Redirect to a specific event ID
lo_LA: ປ່ຽນເສັ້ນທາງໄປຫາກິດຈະກຳທີ່ລະບຸ ID

en: Specify an Event
lo_LA: ລະບຸເຫດການ

en: Specify the type of content you wish to import, e.g. events.
lo_LA: ລະບຸປະເພດຂອງເນື້ອຫາທີ່ທ່ານຕ້ອງການນຳເຂົ້າ, ເຊັ່ນ: ກິດຈະກຳ.

en: Split Commission with Users
lo_LA: ແບ່ງຄ່ານາຍໜ້າໃຫ້ກັບຜູ້ໃຊ້

en: Sri Lanka
lo_LA: ສີລັງກາ

en: Star Icon
lo_LA: ໄອຄອນດາວ

en: Start Category Colors Migration
lo_LA: ເລີ່ມຕົ້ນການຍ້າຍຂໍ້ມູນສີໝວດໝູ່

en: Start Date
lo_LA: ວັນທີເລີ່ມຕົ້ນ

[ctx: Start Date Time "to" End Date Time]
en: to
lo_LA: ຫາ

en: Start Here
lo_LA: ເລີ່ມບ່ອນນີ້

en: Start Time
lo_LA: ເວລາເລີ່ມຕົ້ນ

en: Start an import from this source now, regardless of schedule.
lo_LA: ເລີ່ມການນຳເຂົ້າຈາກແຫຼ່ງຂໍ້ມູນນີ້ດຽວນີ້, ໂດຍບໍ່ສົນໃຈກຳນົດເວລາ.

en: Start date for Eventbrite Tickets is Required
lo_LA: ຕ້ອງລະບຸວັນທີເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບ Eventbrite Tickets

en: Start migration
lo_LA: ເລີ່ມຕົ້ນການຍ້າຍຂໍ້ມູນ

en: Start migration preview
lo_LA: ເລີ່ມຕົ້ນການເບິ່ງຕົວຢ່າງການຍ້າຍຂໍ້ມູນ

en: Start selling tickets to your Events
lo_LA: ເລີ່ມຂາຍບັດເຂົ້າຊົມເຫດການຂອງເຈົ້າ

en: Start selling tickets to your events
lo_LA: ເລີ່ມຂາຍບັດເຂົ້າຊົມເຫດການຂອງເຈົ້າ

en: Start your upgrade
lo_LA: ເລີ່ມຕົ້ນການອັບເກຣດ

en: Start/End:
lo_LA: ເລີ່ມຕົ້ນ/ສິ້ນສຸດ:

en: Start:
lo_LA: ເລີ່ມຕົ້ນ:

en: Starts
lo_LA: ເລີ່ມຕົ້ນ

en: State
lo_LA: ສະຖານະ

en: State or Province:
lo_LA: ລັດ ຫຼື ແຂວງ:

en: State or province
lo_LA: ແຂວງ ຫຼື ລັດ

en: Status Description
lo_LA: ຄຳອະທິບາຍສະຖານະ

en: Status Label
lo_LA: ປ້າຍກຳກັບສະຖານະ

en: Status Peripherals
lo_LA: ສ່ວນປະກອບອ້ອມຂ້າງສະຖານະ

en: Status:
lo_LA: ສະຖານະ:

en: Step 1 of 2
lo_LA: ຂັ້ນຕອນທີ 1 ຈາກ 2

en: Step 2 of 2
lo_LA: ຂັ້ນຕອນທີ 2 ຈາກ 2

en: Sticky in Month View
lo_LA: ປັກໝຸດໃນມຸມເບິ່ງແບບເດືອນ

en: Stop all Event Aggregator imports from running. Existing imported events will not be affected. Imports via CSV file will still be available.
lo_LA: ຢຸດການນຳເຂົ້າຂອງ Event Aggregator ທັງໝົດ. ກິດຈະກຳທີ່ນຳເຂົ້າມາແລ້ວຈະບໍ່ໄດ້ຮັບຜົນກະທົບ. ການນຳເຂົ້າຜ່ານໄຟລ໌ CSV ຍັງສາມາດໃຊ້ງານໄດ້.

en: Stop current processes
lo_LA: ຢຸດຂັ້ນຕອນການເຮັດວຽກປັດຈຸບັນ

en: Streamline your email process
lo_LA: ປັບປຸງຂັ້ນຕອນການສົ່ງອີເມວໃຫ້ສະດວກຂຶ້ນ

en: Subscribe to calendar
lo_LA: ຕິດຕາມປະຕິທິນ (Subscribe)

en: Success
lo_LA: ສຳເລັດ

en: Success! The settings from Facebook Events have been migrated to Event Aggregator. You can view your migrated imports on the Scheduled Imports tab.
lo_LA: ສຳເລັດແລ້ວ! ຍ້າຍການຕັ້ງຄ່າຈາກ Facebook Events ໄປຫາ Event Aggregator ແລ້ວ. ທ່ານສາມາດເບິ່ງຂໍ້ມູນທີ່ຍ້າຍມາໄດ້ທີ່ແທັບ Scheduled Imports.

en: Success! The settings from iCal Importer have been migrated to Event Aggregator. You can view your migrated imports on the Scheduled Imports tab.
lo_LA: ສຳເລັດແລ້ວ! ຍ້າຍການຕັ້ງຄ່າຈາກ iCal Importer ໄປຫາ Event Aggregator ແລ້ວ. ທ່ານສາມາດເບິ່ງຂໍ້ມູນທີ່ຍ້າຍມາໄດ້ທີ່ແທັບ Scheduled Imports.

en: Successfully %s %d scheduled import
lo_LA: %s ການນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາ %d ລາຍການ ສຳເລັດແລ້ວ

en: Successfully connected Event Aggregator to Facebook
lo_LA: ເຊື່ອມຕໍ່ Event Aggregator ກັບ Facebook ສຳເລັດແລ້ວ

en: Successfully connected to Eventbrite
lo_LA: ເຊື່ອມຕໍ່ກັບ Eventbrite ສຳເລັດແລ້ວ

en: Successfully disconnected Eventbrite
lo_LA: ຕັດການເຊື່ອມຕໍ່ກັບ Eventbrite ສຳເລັດແລ້ວ

en: Successfully fetched Eventbrite Token
lo_LA: ດຶງຂໍ້ມູນ Eventbrite Token ສຳເລັດແລ້ວ

en: Successfully fetched Facebook Token
lo_LA: ດຶງ Facebook Token ສຳເລັດແລ້ວ

en: Successfully loaded import origins
lo_LA: ໂຫຼດແຫຼ່ງທີ່ມານຳເຂົ້າສຳເລັດແລ້ວ

en: Successfully marked event for import from Eventbrite
lo_LA: ໝາຍເຫດການສຳລັບນຳເຂົ້າຈາກ Eventbrite ສຳເລັດແລ້ວ

en: Successfully saved opt-in status.
lo_LA: ບັນທຶກສະຖານະການເຂົ້າຮ່ວມ (Opt-in) ສຳເລັດແລ້ວ.

en: Successfully saved option %s.
lo_LA: ບັນທຶກຕົວເລືອກ %s ສຳເລັດແລ້ວ.

en: Successfully saved setting %s.
lo_LA: ບັນທຶກການຕັ້ງຄ່າ %s ສຳເລັດແລ້ວ.

en: Successfully saved settings.
lo_LA: ບັນທຶກການຕັ້ງຄ່າສຳເລັດແລ້ວ.

en: Successfully stopped and cleared 1 asynchronous queue process. | Successfully stopped and cleared %d asynchronous queue processes.
lo_LA[0]: ຢຸດ ແລະ ລຶບຄິວການເຮັດວຽກແບບ asynchronous %d ລາຍການສຳເລັດແລ້ວ.

en: Successfully synced event to Eventbrite
lo_LA: ຊິງຄ໌ເຫດການໄປຫາ Eventbrite ສຳເລັດແລ້ວ

en: Sudan
lo_LA: ຊູດັງ

en: Suggested text:
lo_LA: ຂໍ້ຄວາມແນະນຳ:

en: Summary
lo_LA: ສະຫຼຸບ

en: Sun
lo_LA: ອາ.

en: Sunday
lo_LA: ວັນອາທິດ

en: Sunshine
lo_LA: ແສງຕາເວັນ

en: Support
lo_LA: ການຊ່ວຍເຫຼືອ

en: Support Access
lo_LA: ການເຂົ້າເຖິງການຊ່ວຍເຫຼືອ

en: Support Hub
lo_LA: ສູນຊ່ວຍເຫຼືອ (Support Hub)

en: Support for The Events Calendar
lo_LA: ການຊ່ວຍເຫຼືອສຳລັບ The Events Calendar

[ctx: Support hours]
en: Mon-Fri from 9:00 - 20:00 PST
lo_LA: ວັນຈັນ-ວັນສຸກ ເວລາ 9:00 - 20:00 (PST)

en: Suriname
lo_LA: ຊູຣິນາມ

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
lo_LA: ໝູ່ເກາະສວາລບາດ ແລະ ຢານມາເຢນ

en: Swaziland
lo_LA: ສະວາຊິແລນ

en: Sweden
lo_LA: ສະວີເດັນ

en: Swedish Krona
lo_LA: ໂຄຣນາ ສະວີເດັນ

en: Swiss Franc
lo_LA: ຟຣັງ ສະວິດ

en: Switzerland
lo_LA: ສະວິດເຊີແລນ

en: Syrian Arab Republic
lo_LA: ສາທາລະນະລັດ ອາຣັບ ຊີຣີ

en: System Information
lo_LA: ຂໍ້ມູນລະບົບ

en: TEC Logo
lo_LA: ໂລໂກ້ TEC

en: TEC Power Automate REST API allows direct connections to making Power Automate Connectors.
lo_LA: TEC Power Automate REST API ຊ່ວຍໃຫ້ສາມາດເຊື່ອມຕໍ່ໂດຍກົງເພື່ອສ້າງ Power Automate Connectors ໄດ້.

en: TEC Setup Guide
lo_LA: ຄູ່ມືການຕັ້ງຄ່າ TEC

en: TEC Zapier REST API allows direct connections to making Zapier Zaps.
lo_LA: TEC Zapier REST API ຊ່ວຍໃຫ້ສາມາດເຊື່ອມຕໍ່ໂດຍກົງເພື່ອສ້າງ Zapier Zaps ໄດ້.

en: Tag
lo_LA: ແທັກ (Tag)

en: Tags
lo_LA: ແທັກ (Tags)

en: Tags:
lo_LA: ແທັກ:

en: Taiwan
lo_LA: ໄຕ້ຫວັນ

en: Taiwan New Dollar
lo_LA: ໂດລາໄຕ້ຫວັນໃໝ່

en: Tajikistan
lo_LA: ຕາຈິກິສະຖານ

en: Talk to TEC Chatbot
lo_LA: ສົນທະນາກັບ TEC Chatbot

[ctx: Talk to support sidebar header]
en: Talk to our support team
lo_LA: ສົນທະນາກັບທີມງານຊ່ວຍເຫຼືອຂອງພວກເຮົາ

en: Tanzania, United Republic of
lo_LA: ແທນຊາເນຍ

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: %s
lo_LA: ການຂຽນທັບເທັມເພລດຄວນຍ້າຍໄປທີ່ໂຟນເດີຍ່ອຍທີ່ຖືກຕ້ອງ: %s

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: tribe_get_template_part('%s')
lo_LA: ການຂຽນທັບເທັມເພລດຄວນຍ້າຍໄປທີ່ໂຟນເດີຍ່ອຍທີ່ຖືກຕ້ອງ: tribe_get_template_part('%s')

en: Templates introduced or updated with this release (%s):
lo_LA: ເທັມເພລດທີ່ຖືກນຳໃຊ້ ຫຼື ອັບເດດໃນເວີຊັນນີ້ (%s):

en: Temporary file not found. Could not save %s.
lo_LA: ບໍ່ພົບໄຟລ໌ຊົ່ວຄາວ. ບໍ່ສາມາດບັນທຶກ %s ໄດ້.

en: Tennessee
lo_LA: ເທນເນສຊີ

en: Term ID %1$d does not exist in taxonomy %2$s.
lo_LA: Term ID %1$d ບໍ່ມີຢູ່ໃນ Taxonomy %2$s.

en: Terms
lo_LA: ເງື່ອນໄຂ

en: Test for a theme or plugin conflict
lo_LA: ທົດສອບຂໍ້ຂັດແຍ່ງຂອງເທັມ ຫຼື ປັກອິນ

en: Test for conflicts
lo_LA: ທົດສອບການຂັດແຍ້ງ

en: Testing for Conflicts
lo_LA: ການທົດສອບການຂັດແຍ້ງ

en: Texas
lo_LA: ເທັກຊັດ

en: Text Color
lo_LA: ສີຂໍ້ຄວາມ

[ctx: Text for link to the add-ons page.]
en: Check out the available add-ons.
lo_LA: ກວດສອບສ່ວນເສີມ (add-ons) ທີ່ມີ.

[ctx: Text for opting out of chatbot and linking to The Events Calendar’s Knowledgebase]
en: If you do not wish to consent, you could chat with the bot on %1$sThe Events Calendar’s Knowledgebase%2$s.
lo_LA: ຫາກເຈົ້າບໍ່ຕ້ອງການໃຫ້ການຍອມຮັບ ເຈົ້າສາມາດສົນທະນາກັບບັອດໄດ້ທີ່ %1$sຄັງຄວາມຮູ້ (Knowledgebase) ຂອງ The Events Calendar%2$s.

[ctx: Text label for control to hide restricted events on main calendar views.]
en: Hide restricted events on calendar views.
lo_LA: ເຊື່ອງເຫດການທີ່ຖືກຈຳກັດເນື້ອໃນໃນມຸມມອງປະຕິທິນ.

[ctx: Text used for links to the Accent Color setting.]
en: Accent Color
lo_LA: ສີເນັ້ນ

[ctx: Text used for links to the Event Background Color setting.]
en: General Background Color
lo_LA: ສີພື້ນຫຼັງທົ່ວໄປ

[ctx: Text used for links to the General settings section.]
en: General
lo_LA: ທົ່ວໄປ

en: Thai Baht
lo_LA: ບາດ ໄທ

en: Thailand
lo_LA: ໄທ

en: Thank you for using %s! All of us at The Events Calendar sincerely appreciate your support and we’re excited to see you using our plugins.
lo_LA: ຂອບໃຈທີ່ໃຊ້ %s! ທີມງານ The Events Calendar ຂໍຂອບໃຈຢ່າງຈິງໃຈສຳລັບການສະໜັບສະໜູນຂອງທ່ານ.

en: Thanks for activating Event Aggregator! It looks like you have some settings and imports configured on our legacy importer plugins. To complete your transition, we need to transfer those options to our new system.
lo_LA: ຂອບໃຈທີ່ເປີດໃຊ້ Event Aggregator! ເບິ່ງຄືວ່າທ່ານມີການຕັ້ງຄ່າ ແລະ ການນຳເຂົ້າທີ່ເຄີຍໃຊ້ໃນປັກອິນລຸ້ນເກົ່າ. ເພື່ອຄວາມສົມບູນ, ພວກເຮົາຈຳເປັນຕ້ອງຍ້າຍຕົວເລືອກເຫຼົ່ານັ້ນໄປຫາລະບົບໃໝ່.

en: Thanks for installing The Events Calendar! Here are some handy resources for getting started with our plugins.
lo_LA: ຂອບໃຈທີ່ຕິດຕັ້ງ The Events Calendar! ນີ້ຄືແຫຼ່ງຂໍ້ມູນທີ່ມີປະໂຫຍດສຳລັບການເລີ່ມຕົ້ນໃຊ້ງານປລັກອິນຂອງພວກເຮົາ.

en: Thanks for setting up a valid key. It will expire on %s
lo_LA: ຂອບໃຈທີ່ຕັ້ງຄ່າລະຫັດທີ່ຖືກຕ້ອງ. ລະຫັດນີ້ຈະໝົດອາຍຸໃນ %s

en: The "%1$s" source is invalid and cannot be reached on "%2$s" instance.
lo_LA: ແຫຼ່ງຂໍ້ມູນ "%1$s" ບໍ່ຖືກຕ້ອງ ແລະ ບໍ່ສາມາດເຂົ້າເຖິງໄດ້ໃນ "%2$s".

[ctx: The "/page/" URL string component.]
en: page
lo_LA: ໜ້າ

[ctx: The "Create or Find {post type name}" label for custom linked post types that are *not* Venues or Organizers]
en: Create or Find %s
lo_LA: ສ້າງ ຫຼື ຄົ້ນຫາ %s

[ctx: The "Find Events" button color setting label.]
en: Find Events Button Color
lo_LA: ສີປຸ່ມຄົ້ນຫາເຫດການ

[ctx: The "Find Events" button text color setting label.]
en: Find Events Button Text
lo_LA: ສີຂໍ້ຄວາມປຸ່ມຄົ້ນຫາເຫດການ

[ctx: The "Find a {post type name}" label for custom linked post types that are *not* Venues or Organizers]
en: Find %1$s %2$s
lo_LA: ຄົ້ນຫາ %1$s %2$s

en: The #1 calendar for WordPress
lo_LA: ປະຕິທິນອັນດັບ 1 ສຳລັບ WordPress

en: The %1$s argument `{%2$s}` is missing.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) %1$s `{%2$s}` ຂາດຫາຍໄປ.

en: The %3$s "%1$s" uses the "/%2$s" slug: the Events Calendar plugin will show its calendar in place of the page.
lo_LA: %3$s "%1$s" ໃຊ້ສະລັກ "/%2$s": ປັກອິນ Events Calendar ຈະສະແດງປະຕິທິນແທນທີ່ໜ້ານີ້.

en: The %s option is already set to the requested value.
lo_LA: ຕົວເລືອກ %s ຖືກຕັ້ງເປັນຄ່າທີ່ຮ້ອງຂໍຢູ່ແລ້ວ.

en: The %s setting is already set to the requested value.
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າ %s ຖືກຕັ້ງເປັນຄ່າທີ່ຮ້ອງຂໍຢູ່ແລ້ວ.

en: The 'categories' parameter contains invalid category slugs or IDs
lo_LA: ພາຣາມິເຕີ 'categories' ມີ slug ຫຼື ID ຂອງໝວດໝູ່ທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ

en: The 'end_date' parameter must be in a supported format
lo_LA: ພາຣາມິເຕີ 'end_date' ຕ້ອງຢູ່ໃນຮູບແບບທີ່ຮອງຮັບ

en: The 'page' parameter must be a positive integer greater than 1
lo_LA: ພາຣາມິເຕີ 'page' ຕ້ອງເປັນຕົວເລກຖ້ວນທີ່ມີຄ່າຫຼາຍກວ່າ 1

en: The 'per_page' parameter must be a positive integer greater than 1
lo_LA: ພາຣາມິເຕີ 'per_page' ຕ້ອງເປັນຕົວເລກຖ້ວນທີ່ມີຄ່າຫຼາຍກວ່າ 1

en: The 'search' parameter must be a string
lo_LA: ພາຣາມິເຕີ 'search' ຕ້ອງເປັນຂໍ້ຄວາມ (string)

en: The 'start_date' parameter must be in a supported format
lo_LA: ພາຣາມິເຕີ 'start_date' ຕ້ອງຢູ່ໃນຮູບແບບທີ່ຮອງຮັບ

en: The 'tags' parameter contains invalid tag slugs or IDs
lo_LA: ພາຣາມິເຕີ 'tags' ມີ slug ຫຼື ID ຂອງແທັກທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ

en: The API contact.
lo_LA: ຂໍ້ມູນການຕິດຕໍ່ API.

en: The API description.
lo_LA: ຄຳອະທິບາຍ API.

en: The API info.
lo_LA: ຂໍ້ມູນ API.

en: The API title.
lo_LA: ຊື່ຂອງ API.

en: The Action Logger will dispatch any logging message using the "tribe_log" action writing, by default, to the PHP error log.
lo_LA: Action Logger ຈະສົ່ງຂໍ້ຄວາມບັນທຶກເຫດການໂດຍໃຊ້ຄຳສັ່ງ "tribe_log" ເຊິ່ງໂດຍປົກກະຕິຈະຂຽນລົງໃນ PHP error log.

en: The Asynchronous import process is faster and does not rely on WordPress Cron but might not work correctly in all WordPress installations, try switching to the Cron-based process for maximum compatibility.
lo_LA: ຂັ້ນຕອນການນຳເຂົ້າແບບ Asynchronous ຈະໄວກວ່າ ແລະ ບໍ່ຂຶ້ນກັບ WordPress Cron ແຕ່ອາດຈະເຮັດວຽກບໍ່ໄດ້ດີໃນບາງເວັບໄຊ, ໃຫ້ລອງປ່ຽນມາໃຊ້ແບບ Cron-based ເພື່ອຄວາມເຂົ້າກັນໄດ້ສູງສຸດ.

en: The CSV file cannot be found. You may need to re-upload the file.
lo_LA: ບໍ່ພົບໄຟລ໌ CSV. ທ່ານອາດຈະຕ້ອງອັບໂຫຼດໄຟລ໌ໃໝ່.

en: The Category Colors plugin will be deactivated after migration.
lo_LA: ປລັກອິນ Category Colors ຈະຖືກປິດໃຊ້ງານຫຼັງຈາກການຍ້າຍຂໍ້ມູນ.

en: The Complete Collection
lo_LA: ຊຸດລວມທັງໝົດ (The Complete Collection)

en: The Event Aggregator API responded with bad data. Please <a href="https://theeventscalendar.com/support/post/" target="_blank">contact support</a>.
lo_LA: API ຂອງ Event Aggregator ຕອບກັບດ້ວຍຂໍ້ມູນທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ. ກະລຸນາ <a href="https://theeventscalendar.com/support/post/" target="_blank">ຕິດຕໍ່ຝ່າຍຊ່ວຍເຫຼືອ</a>.

[ctx: The Events Bar background color setting label.]
en: Background Color
lo_LA: ສີພື້ນຫຼັງ

[ctx: The Events Bar border color setting label.]
en: Border Color
lo_LA: ສີຂອບ

[ctx: The Events Bar icon color setting label.]
en: Icons
lo_LA: ໄອຄອນ

en: The Events Calendar - View V2
lo_LA: The Events Calendar - ມຸມມອງ V2

en: The Events Calendar Category Colors plugin has been deactivated because its functionality is now included in The Events Calendar core.
lo_LA: ປລັກອິນ The Events Calendar Category Colors ຖືກປິດໃຊ້ງານແລ້ວ ເນື່ອງຈາກຟັງຊັນຂອງມັນໄດ້ຖືກລວມເຂົ້າໃນສ່ວນຫຼັກຂອງ The Events Calendar ແລ້ວ.

en: The Events Calendar Context
lo_LA: ບໍລິບົດຂອງ The Events Calendar

en: The Events Calendar JSON-LD Data
lo_LA: ຂໍ້ມູນ JSON-LD ຂອງ The Events Calendar

en: The Events Calendar Official Facebook Community
lo_LA: ຊຸມຊົນ Facebook ຢ່າງເປັນທາງການຂອງ The Events Calendar

en: The Events Calendar REST API allows accessing upcoming events information easily and conveniently.
lo_LA: The Events Calendar REST API ຊ່ວຍໃຫ້ເຂົ້າເຖິງຂໍ້ມູນເຫດການທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງໄດ້ຢ່າງງ່າຍດາຍ ແລະ ສະດວກ.

en: The Events Calendar Tweaks
lo_LA: ການປັບແຕ່ງ The Events Calendar

en: The Events Calendar brand logo
lo_LA: ໂລໂກ້ແບຣນ The Events Calendar

en: The Events Calendar comes with an API key for basic maps functionality. If you’d like to use more advanced features like custom map pins, dynamic map loads, or Events Calendar Pro's Location Search and advanced Map View, you’ll need to get your own Google Maps API key and add it to Events > Settings > Integrations
lo_LA: The Events Calendar ມາພ້ອມກັບລະຫັດ API ສຳລັບແຜນທີ່ພື້ນຖານ. ຖ້າເຈົ້າຕ້ອງການໃຊ້ຟີເຈີທີ່ສູງກວ່າ ເຊັ່ນ ໝຸດແຜນທີ່ເອງ, ການໂຫຼດແຜນທີ່ແບບໄດນາມິກ ຫຼື ມຸມມອງແຜນທີ່ຂັ້ນສູງ, ເຈົ້າຈະຕ້ອງໃຊ້ລະຫັດ Google Maps API ຂອງເຈົ້າເອງ ແລະ ເພີ່ມເຂົ້າໃນ ເຫດການ > ການຕັ້ງຄ່າ > ການເຊື່ອມຕໍ່.

en: The Events Calendar could not write WPML default config file: please create the file manually.
lo_LA: The Events Calendar ບໍ່ສາມາດຂຽນໄຟລ໌ຄ່າເລີ່ມຕົ້ນຂອງ WPML ໄດ້: ກະລຸນາສ້າງໄຟລ໌ດ້ວຍຕົນເອງ.

en: The Events Calendar does not send any user data outside of your website by default.
lo_LA: The Events Calendar ບໍ່ໄດ້ສົ່ງຂໍ້ມູນຜູ້ໃຊ້ອອກນອກເວັບໄຊຂອງເຈົ້າໂດຍຄ່າເລີ່ມຕົ້ນ.

en: The Events Calendar guide
lo_LA: ຄູ່ມື The Events Calendar

en: The Events Calendar important notice icon
lo_LA: ໄອຄອນແຈ້ງເຕືອນທີ່ສຳຄັນຂອງ The Events Calendar

en: The Events Calendar is API is not providing the site origin correctly.
lo_LA: API ຂອງ The Events Calendar ບໍ່ໄດ້ໃຫ້ຂໍ້ມູນແຫຼ່ງກຳເນີດຂອງເວັບໄຊຢ່າງຖືກຕ້ອງ.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events.
lo_LA: The Events Calendar ເປັນປັກອິນທີ່ຊ່ວຍໃຫ້ທ່ານແບ່ງປັນກິດຈະກຳຕ່າງໆໄດ້ຢ່າງງ່າຍດາຍ.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events. Beautiful. Solid. Awesome.
lo_LA: The Events Calendar ເປັນປັກອິນທີ່ຊ່ວຍໃຫ້ທ່ານແບ່ງປັນກິດຈະກຳໄດ້ຢ່າງງ່າຍດາຍ. ສວຍງາມ. ໝັ້ນຄົງ. ຍອດຢ້ຽມ.

en: The Events Calendar logo
lo_LA: ໂລໂກ້ The Events Calendar

en: The Events Calendar offers basic support for themes using Site Editor.
lo_LA: The Events Calendar ຮອງຮັບພື້ນຖານສຳລັບທິມ (themes) ທີ່ໃຊ້ Site Editor.

en: The Events Calendar product suite logo
lo_LA: ໂລໂກ້ຊຸດຜະລິດຕະພັນ The Events Calendar

en: The Events Calendar suite offers the use of third-party API keys. The primary functions are to enhance the features we've built in, some of which use Google Maps, PayPal, Eventbrite, and Meetup. These API keys are not supplied by The Events Calendar.
lo_LA: The Events Calendar ຮອງຮັບການໃຊ້ API key ຈາກພາຍນອກ ເພື່ອເພີ່ມປະສິດທິພາບໃຫ້ກັບຄຸນສົມບັດຕ່າງໆ ເຊັ່ນ Google Maps, PayPal, Eventbrite ແລະ Meetup. API key ເຫຼົ່ານີ້ບໍ່ໄດ້ສະໜອງໃຫ້ໂດຍ The Events Calendar.

en: The Events Calendar, Event Tickets and their add-ons integrate with other online tools and services to bring you additional features. Use the settings below to connect to third-party APIs and manage your integrations.
lo_LA: The Events Calendar, Event Tickets ແລະ ສ່ວນເສີມຂອງພວກມັນເຮັດວຽກຮ່ວມກັບເຄື່ອງມື ແລະ ບໍລິການອອນໄລນ໌ອື່ນໆເພື່ອເພີ່ມຟີເຈີໃຫ້ເຈົ້າ. ໃຊ້ການຕັ້ງຄ່າຂ້າງລຸ່ມນີ້ເພື່ອເຊື່ອມຕໍ່ກັບ API ພາຍນອກ ແລະ ຈັດການການເຊື່ອມຕໍ່ຂອງເຈົ້າ.

en: The Events Calendar: Custom Tables v1 - error
lo_LA: The Events Calendar: Custom Tables v1 - ຂໍ້ຜິດພາດ

[ctx: The Full Site editor archive events block navigation description]
en: Displays the calendar views.
lo_LA: ສະແດງມຸມມອງປະຕິທິນ.

[ctx: The Full Site editor archive events block navigation title]
en: Calendar Views (%s Archive)
lo_LA: ມຸມມອງປະຕິທິນ (ຄັງເກັບ %s)

[ctx: The Full Site editor block navigation description]
en: Displays a single %s.
lo_LA: ສະແດງ %s ດຽວ.

[ctx: The Full Site editor block navigation description]
en: Displays the calendar views.
lo_LA: ສະແດງມຸມມອງປະຕິທິນ.

[ctx: The Full Site editor block navigation title]
en: %s Single
lo_LA: %s ດຽວ

[ctx: The Full Site editor block navigation title]
en: Calendar Views (%s Archive)
lo_LA: ມຸມມອງປະຕິທິນ (ຄັງເກັບ %s)

[ctx: The Full Site editor event block navigation description]
en: Displays a single %s.
lo_LA: ສະແດງ %s ດຽວ.

[ctx: The Full Site editor event block navigation title]
en: Single %s
lo_LA: %s ດຽວ

en: The GET method for the path.
lo_LA: ເມທອດ GET ສຳລັບເສັ້ນທາງ (Path).

en: The ID for the author of the entity.
lo_LA: ID ຂອງຜູ້ຂຽນ (Author) Entity ນີ້.

en: The ID of the featured media for the entity.
lo_LA: ID ຂອງສື່ທີ່ໂດດເດັ່ນ (Featured Media) ສຳລັບ Entity.

en: The JSON content of the response.
lo_LA: ເນື້ອຫາ JSON ຂອງການຕອບສະໜອງ.

en: The Meetup API key is required.
lo_LA: ຕ້ອງມີລະຫັດ Meetup API.

en: The OpenAPI components.
lo_LA: ສ່ວນປະກອບ (Components) ຂອງ OpenAPI.

en: The OpenAPI paths.
lo_LA: ເສັ້ນທາງ (Paths) ຂອງ OpenAPI.

en: The OpenAPI schemas.
lo_LA: ໂຄງສ້າງ (Schemas) ຂອງ OpenAPI.

en: The OpenAPI servers.
lo_LA: ເຊີບເວີຂອງ OpenAPI.

en: The OpenAPI version.
lo_LA: ເວີຊັນຂອງ OpenAPI.

en: The PHP version your site uses has reached its end of life of life on November 28, 2022. This means it no longer receives security updates or bug fixes. Users are encouraged to upgrade to newer versions of PHP to ensure continued support and security. Reach out to your hosting provider for assistance.
lo_LA: ເວີຊັນ PHP ທີ່ເວັບໄຊເຈົ້າໃຊ້ໄດ້ໝົດອາຍຸການໃຊ້ງານແລ້ວໃນວັນທີ 28 ພະຈິກ 2022. ສິ່ງນີ້ໝາຍຄວາມວ່າມັນຈະບໍ່ໄດ້ຮັບການອັບເດດຄວາມປອດໄພ ຫຼື ການແກ້ໄຂບັກອີກຕໍ່ໄປ. ຜູ້ໃຊ້ຄວນອັບເກຣດເປັນ PHP ເວີຊັນໃໝ່ກວ່າເພື່ອຄວາມປອດໄພ. ກະລຸນາຕິດຕໍ່ຜູ້ໃຫ້ບໍລິການໂຮສຕິງເພື່ອຂໍຄວາມຊ່ວຍເຫຼືອ.

en: The TEC REST API link to fetch this event
lo_LA: ລິ້ງ TEC REST API ສຳລັບດຶງຂໍ້ມູນກິດຈະກຳນີ້

en: The TEC REST API version.
lo_LA: ເວີຊັນຂອງ TEC REST API.

en: The URL provided could not be reached.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດເຂົ້າເຖິງ URL ທີ່ລະບຸໄດ້.

en: The URL provided failed to load.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດໂຫຼດ URL ທີ່ລະບຸໄດ້.

en: The URL to the event page
lo_LA: URL ໄປຫາໜ້າກິດຈະກຳ

en: The URL to the full size version of the image
lo_LA: URL ໄປຫາຮູບພາບຂະໜາດເຕັມ

en: The URL to the organizer page
lo_LA: URL ໄປຫາໜ້າຜູ້ຈັດງານ

en: The URL to the term archive page
lo_LA: URL ໄປຫາໜ້າສາງເກັບ Term

en: The URL to the venue page
lo_LA: URL ໄປຫາໜ້າສະຖານທີ່ຈັດງານ

[ctx: The US state Georgia]
en: Georgia
lo_LA: ຈໍເຈຍ

en: The WordPress term ID
lo_LA: ID ຂອງ WordPress Term

[ctx: The Zapier endpoint dashboard description.]
en: The Zapier queue is currently limited to 15 items for each endpoint on your site. To increase that limit, check out the %1$sIncreasing the Zapier Queue Limit knowledgebase article%2$s.
lo_LA: ຄິວຂອງ Zapier ຖືກຈຳກັດຢູ່ທີ່ 15 ລາຍການສຳລັບແຕ່ລະຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ໃນເວັບໄຊຂອງເຈົ້າ. ເພື່ອເພີ່ມຂີດຈຳກັດນັ້ນ, ກະລຸນາເບິ່ງບົດຄວາມ %1$sການເພີ່ມຂີດຈຳກັດຄິວ Zapier%2$s.

en: The abbreviated event time zone string
lo_LA: ຊື່ຫຍໍ້ຂອງເຂດເວລາກິດຈະກຳ

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
lo_LA[0]: ການຕັ້ງຄ່າຂ້າງເທິງບໍ່ໄດ້ຖືກບັນທຶກ. ແຕ່ການຕັ້ງຄ່າອື່ນໆຖືກບັນທຶກສຳເລັດແລ້ວ.

en: The above should be plural.
lo_LA: ຄ່າຂ້າງເທິງຄວນເປັນຮູບພະຫຸພົດ.

en: The above should be singular.
lo_LA: ຄ່າຂ້າງເທິງຄວນເປັນຮູບເອກະພົດ.

en: The action nonce for the request.
lo_LA: Action nonce ສຳລັບການຮ້ອງຂໍ.

[ctx: The all-day text for the event date and time widget]
en: All day
lo_LA: ໝົດມື້

en: The archive page to return
lo_LA: ໜ້າລວມທີ່ຈະສະແດງ

en: The argument `{%1$s}` does not match the pattern `%2$s`.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ບໍ່ກົງກັບຮູບແບບ `%2$s`.

en: The argument `{%1$s}` is not a number.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ບໍ່ແມ່ນຕົວເລກ.

en: The argument `{%1$s}` is not a positive integer.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ບໍ່ແມ່ນຈຳນວນເຕັມບວກ.

en: The argument `{%1$s}` is not a string.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ບໍ່ແມ່ນຂໍ້ຄວາມ (String).

en: The argument `{%1$s}` is not a valid IP address.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ບໍ່ແມ່ນທີ່ຢູ່ IP ທີ່ຖືກຕ້ອງ.

en: The argument `{%1$s}` is not a valid URL.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ບໍ່ແມ່ນ URL ທີ່ຖືກຕ້ອງ.

en: The argument `{%1$s}` is not a valid UUID. It should be a string like `123e4567-e89b-12d3-a456-426614174000`.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ບໍ່ແມ່ນ UUID ທີ່ຖືກຕ້ອງ. ມັນຄວນຈະເປັນຂໍ້ຄວາມເຊັ່ນ `123e4567-e89b-12d3-a456-426614174000`.

en: The argument `{%1$s}` is not a valid email address.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ບໍ່ແມ່ນທີ່ຢູ່ອີເມລທີ່ຖືກຕ້ອງ.

en: The argument `{%1$s}` is not a valid hex color. It should be a string like `#000000` or `#000`.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ບໍ່ແມ່ນລະຫັດສີ Hex ທີ່ຖືກຕ້ອງ. ມັນຄວນຈະເປັນຂໍ້ຄວາມເຊັ່ນ `#000000` ຫຼື `#000`.

en: The argument `{%1$s}` is not an integer.
lo_LA: ອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ບໍ່ແມ່ນຈຳນວນເຕັມ.

[ctx: The associated field is required.]
en: ( required )
lo_LA: ( ຈຳເປັນ )

[ctx: The base font size input setting label.]
en: By Pixel
lo_LA: ຕາມພິກເຊວ (Pixel)

en: The batch registered does not have all the required fields.
lo_LA: ຊຸດຂໍ້ມູນທີ່ລົງທະບຽນມີຂໍ້ມູນບໍ່ຄົບຖ້ວນຕາມທີ່ກຳນົດ.

en: The below query failed with the message(s): %s
lo_LA: ການສອບຖາມຂໍ້ມູນ (Query) ຂ້າງລຸ່ມນີ້ລົ້ມເຫຼວດ້ວຍຂໍ້ຄວາມ: %s

[ctx: The callout notice to try the chatbot with a link to the page]
en: To find the answer to all your questions use the %1$sTEC Chatbot%2$s
lo_LA: ເພື່ອຫາຄຳຕອບສຳລັບທຸກຄຳຖາມຂອງເຈົ້າ ກະລຸນາໃຊ້ %1$sTEC Chatbot%2$s

en: The category legend provides labels for the colors that appear on your events on event listing pages.
lo_LA: ຄຳອະທິບາຍສີໝວດໝູ່ຈະໃຫ້ປ້າຍກຳກັບສຳລັບສີຕ່າງໆ ທີ່ປາກົດໃນກິດຈະກຳຂອງເຈົ້າຢູ່ໃນໜ້າລາຍການກິດຈະກຳ.

en: The collection page number.
lo_LA: ໝາຍເລກໜ້າຂອງລາຍການ.

en: The content for the entity.
lo_LA: ເນື້ອຫາສຳລັບ Entity.

en: The content of the response.
lo_LA: ເນື້ອຫາຂອງການຕອບສະໜອງ.

en: The cost currency symbol
lo_LA: ສັນຍະລັກສະກຸນເງິນຄ່າໃຊ້ຈ່າຍ

en: The cost of the event
lo_LA: ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍຂອງກິດຈະກຳ

[ctx: The country]
en: Georgia
lo_LA: ຈໍເຈຍ

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
lo_LA: ໂດຍປົກກະຕິສັນຍະລັກສະກຸນເງິນຈະຢູ່ທາງໜ້າ. ຫາກເປີດໃຊ້ຕົວເລືອກນີ້ ສັນຍະລັກຈະຢູ່ທາງຫຼັງຕົວເລກ.

en: The current URL for your events page is %1$s. <br><br> You cannot edit the slug for your events page as you do not have pretty permalinks enabled. In order to edit the slug here, <a href="%2$s">enable pretty permalinks</a>.
lo_LA: URL ປັດຈຸບັນສຳລັບໜ້າເຫດການຂອງທ່ານແມ່ນ %1$s. <br><br> ທ່ານບໍ່ສາມາດແກ້ໄຂ slug ໄດ້ ເນື່ອງຈາກຍັງບໍ່ໄດ້ເປີດໃຊ້ງານ pretty permalinks. ເພື່ອແກ້ໄຂ slug ຢູ່ບ່ອນນີ້, ກະລຸນາ <a href="%2$s">ເປີດໃຊ້ງານ pretty permalinks</a> ກ່ອນ.

en: The current interval, in seconds, between the end of a batch process and the start of the next; as set on the server.
lo_LA: ໄລຍະຫ່າງປັດຈຸບັນ (ເປັນວິນາທີ) ລະຫວ່າງການສິ້ນສຸດຊຸດຂໍ້ມູນໜຶ່ງ ແລະ ການເລີ່ມຕົ້ນຊຸດຖັດໄປ ຕາມທີ່ຕັ້ງໄວ້ໃນເຊີບເວີ.

en: The current status of the import.
lo_LA: ສະຖານະປັດຈຸບັນຂອງການນຳເຂົ້າ.

en: The current user cannot delete the event category with the specified term ID.
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້ປັດຈຸບັນບໍ່ມີສິດລຶບໝວດໝູ່ເຫດການທີ່ມີ ID ນີ້.

en: The current user cannot delete the event tag with the specified term ID.
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້ປັດຈຸບັນບໍ່ມີສິດລຶບແທັກເຫດການທີ່ມີ ID ນີ້.

en: The current user cannot delete the event with the specified ID.
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້ປັດຈຸບັນບໍ່ມີສິດລຶບເຫດການທີ່ມີ ID ນີ້.

en: The current user cannot delete the organizer with the specified ID.
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້ປັດຈຸບັນບໍ່ມີສິດລຶບຜູ້ຈັດງານທີ່ມີ ID ນີ້.

en: The current user cannot delete the venue with the specified ID.
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້ປັດຈຸບັນບໍ່ມີສິດລຶບສະຖານທີ່ທີ່ມີ ID ນີ້.

en: The daily limit of %d import requests to the Event Aggregator service has been reached. Please try again later.
lo_LA: ຈຳນວນການນຳເຂົ້າຕໍ່ມື້ %d ລາຍການ ຂອງບໍລິການ Event Aggregator ເຕັມແລ້ວ. ກະລຸນາລອງໃໝ່ພາຍຫຼັງ.

en: The date
lo_LA: ວັນທີ

en: The date day
lo_LA: ວັນທີ

en: The date hour
lo_LA: ຊົ່ວໂມງ

[ctx: The date marker text color setting label.]
en: Date Marker
lo_LA: ເຄື່ອງໝາຍວັນທີ

en: The date minutes
lo_LA: ນາທີ

en: The date month
lo_LA: ເດືອນ

en: The date seconds
lo_LA: ວິນາທີ

en: The date the entity was last modified, as GMT. In RFC3339 format.
lo_LA: ວັນທີ Entity ຖືກແກ້ໄຂຫຼ້າສຸດ ໃນຮູບແບບ GMT ຕາມມາດຕະຖານ RFC3339.

en: The date the entity was last modified, in the site's timezone. In RFC3339 format.
lo_LA: ວັນທີ Entity ຖືກແກ້ໄຂຫຼ້າສຸດ ຕາມເຂດເວລາຂອງເວັບໄຊ ໃນຮູບແບບ RFC3339.

en: The date the entity was published, as GMT. In RFC3339 format.
lo_LA: ວັນທີ Entity ຖືກເຜີຍແຜ່ ໃນຮູບແບບ GMT ຕາມມາດຕະຖານ RFC3339.

en: The date the entity was published, in the site's timezone. In RFC3339 format.
lo_LA: ວັນທີ Entity ຖືກເຜີຍແຜ່ ຕາມເຂດເວລາຂອງເວັບໄຊ ໃນຮູບແບບ RFC3339.

en: The date year
lo_LA: ປີຂອງວັນທີ

[ctx: The datepicker label when the range start is now.]
en: Now
lo_LA: ຕອນນີ້

[ctx: The datepicker range definition when no events are found (for mobile).]
en: Upcoming
lo_LA: ທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງ

[ctx: The datepicker range definition when no events are found.]
en: Upcoming
lo_LA: ທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງ

[ctx: The datepicker range definition when no more pages of events exist.]
en: Upcoming
lo_LA: ທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງ

[ctx: The days of the week text color setting label.]
en: Days of the Week
lo_LA: ວັນໃນອາທິດ

en: The days of the week that the event displays on
lo_LA: ວັນໃນອາທິດທີ່ກິດຈະກຳສະແດງ

en: The default PHP timezone of your server is set to something else than UTC. This can cause issues when displaying event times and time zones. We recommend you to set the default PHP time zone on your server to UTC. This is usually done with the `date.timezone` directive in the php.ini file.
lo_LA: ເຂດເວລາ PHP ເລີ່ມຕົ້ນຂອງເຊີບເວີເຈົ້າຖືກຕັ້ງເປັນຄ່າອື່ນທີ່ບໍ່ແມ່ນ UTC. ສິ່ງນີ້ອາດເຮັດໃຫ້ເກີດບັນຫາເມື່ອສະແດງເວລາກິດຈະກຳ ແລະ ເຂດເວລາ. ພວກເຮົາແນະນຳໃຫ້ເຈົ້າຕັ້ງເຂດເວລາ PHP ເລີ່ມຕົ້ນໃນເຊີບເວີເປັນ UTC. ໂດຍທົ່ວໄປແມ່ນເຮັດຜ່ານຄຳສັ່ງ `date.timezone` ໃນໄຟລ໌ php.ini.

en: The default event category for events
lo_LA: ໝວດໝູ່ກິດຈະກຳເລີ່ມຕົ້ນ

en: The default event category for events imported via .ics files
lo_LA: ໝວດໝູ່ກິດຈະກຳເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບກິດຈະກຳທີ່ນຳເຂົ້າມາຜ່ານໄຟລ໌ .ics

en: The default event category for events imported via CSV
lo_LA: ໝວດໝູ່ກິດຈະກຳເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບກິດຈະກຳທີ່ນຳເຂົ້າມາຜ່ານ CSV

en: The default event category for events imported via Eventbrite
lo_LA: ໝວດໝູ່ເຫດການເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບເຫດການທີ່ນຳເຂົ້າຜ່ານ Eventbrite

en: The default event category for events imported via Google Calendar
lo_LA: ໝວດໝູ່ກິດຈະກຳເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບກິດຈະກຳທີ່ນຳເຂົ້າມາຜ່ານ Google Calendar

en: The default event category for events imported via Meetup
lo_LA: ໝວດໝູ່ກິດຈະກຳເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບກິດຈະກຳທີ່ນຳເຂົ້າມາຜ່ານ Meetup

en: The default event category for events imported via iCalendar
lo_LA: ໝວດໝູ່ກິດຈະກຳເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບກິດຈະກຳທີ່ນຳເຂົ້າມາຜ່ານ iCalendar

en: The default event category for events imported via other URLs
lo_LA: ໝວດໝູ່ເຫດການເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບເຫດການທີ່ນຳເຂົ້າຜ່ານ URL ອື່ນໆ

[ctx: The default message shown when an event widget is empty.]
en: This widget is empty and won't display on the front end unless you add some content in the WordPress editor.
lo_LA: ວິດເຈັດນີ້ຫວ່າງເປົ່າ ແລະ ຈະບໍ່ສະແດງໃນໜ້າເວັບ ຈົນກວ່າເຈົ້າຈະເພີ່ມເນື້ອໃນບາງຢ່າງໃນຕົວແກ້ໄຂ WordPress.

en: The default post status for events
lo_LA: ສະຖານະໂພສເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບກິດຈະກຳ

en: The default post status for events imported via .ics files
lo_LA: ສະຖານະໂພສເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບກິດຈະກຳທີ່ນຳເຂົ້າມາຜ່ານໄຟລ໌ .ics

en: The default post status for events imported via CSV
lo_LA: ສະຖານະໂພສເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບກິດຈະກຳທີ່ນຳເຂົ້າມາຜ່ານ CSV

en: The default post status for events imported via Eventbrite
lo_LA: ສະຖານະໂພສເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບເຫດການທີ່ນຳເຂົ້າຜ່ານ Eventbrite

en: The default post status for events imported via Google Calendar
lo_LA: ສະຖານະໂພສເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບກິດຈະກຳທີ່ນຳເຂົ້າມາຜ່ານ Google Calendar

en: The default post status for events imported via Meetup
lo_LA: ສະຖານະໂພສເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບກິດຈະກຳທີ່ນຳເຂົ້າມາຜ່ານ Meetup

en: The default post status for events imported via iCalendar
lo_LA: ສະຖານະໂພສເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບກິດຈະກຳທີ່ນຳເຂົ້າມາຜ່ານ iCalendar

en: The default post status for events imported via other URLs
lo_LA: ສະຖານະໂພສເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບເຫດການທີ່ນຳເຂົ້າຜ່ານ URL ອື່ນໆ

[ctx: The default text for the 'today' button's title and aria-label on the Week View.]
en: Click to select the current month
lo_LA: ຄລິກເພື່ອເລືອກເດືອນປັດຈຸບັນ

[ctx: The default text label for the "today" button on main calendar views.]
en: Today
lo_LA: ມື້ນີ້

[ctx: The default text label for the "today" button on the Month View.]
en: This Month
lo_LA: ເດືອນນີ້

[ctx: The default title of the List Widget.]
en: Upcoming Events
lo_LA: ເຫດການທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງ

[ctx: The default title of the QR Code Widget.]
en: Events QR Code
lo_LA: QR Code ຂອງກິດຈະກຳ

[ctx: The default title text for the today button.]
en: Click to select today's date
lo_LA: ຄລິກເພື່ອເລືອກວັນທີຂອງມື້ນີ້

[ctx: The description for the base font size setting.]
en: Choose a base font size. Event text will scale around the selected base size.
lo_LA: ເລືອກຂະໜາດຕົວອັກສອນພື້ນຖານ. ຂໍ້ຄວາມເຫດການຈະປັບຂະໜາດຕາມຂະໜາດພື້ນຖານທີ່ເລືອກ.

[ctx: The description for the event date and time color setting.]
en: Main date and time display on views and single event pages
lo_LA: ການສະແດງວັນທີ ແລະ ເວລາຫຼັກໃນມຸມມອງ ແລະ ໜ້າເຫດການດຽວ

en: The description of the GET method.
lo_LA: ຄຳອະທິບາຍຂອງເມທອດ GET.

[ctx: The description of the List Widget.]
en: Shows a list of upcoming events.
lo_LA: ສະແດງລາຍການເຫດການທີ່ຈະມາເຖິງ.

[ctx: The description of the QR Code Widget.]
en: Shows a QR Code for an event.
lo_LA: ສະແດງ QR Code ສຳລັບກິດຈະກຳ.

en: The details about each size available for the image
lo_LA: ລາຍລະອຽດກ່ຽວກັບແຕ່ລະຂະໜາດທີ່ມີຂອງຮູບພາບ

en: The details of your calendar plugin and settings is often needed for you or our staff to help troubleshoot an issue. Please opt-in below to automatically share your system information with our support team. This will allow us to assist you faster if you post in our help desk.
lo_LA: ລາຍລະອຽດກ່ຽວກັບປັກອິນປະຕິທິນ ແລະ ການຕັ້ງຄ່າຂອງທ່ານມັກຈະຈຳເປັນສຳລັບການແກ້ໄຂບັນຫາ. ກະລຸນາເລືອກຢືນຢັນລຸ່ມນີ້ເພື່ອແບ່ງປັນຂໍ້ມູນລະບົບຂອງທ່ານໃຫ້ກັບທີມງານຊ່ວຍເຫຼືອໂດຍອັດຕະໂນມັດ. ສິ່ງນີ້ຈະຊ່ວຍໃຫ້ພວກເຮົາຊ່ວຍເຫຼືອທ່ານໄດ້ໄວຂຶ້ນ.

[ctx: The dismissible privacy message.]
en: Congratulations on installing Event Automator! Please read our %1$sPrivacy vs Data Automation: What You Need to Know%2$s knowledgebase article.
lo_LA: ຂໍສະແດງຄວາມຍິນດີທີ່ເຈົ້າຕິດຕັ້ງ Event Automator! ກະລຸນາອ່ານບົດຄວາມຄັງຄວາມຮູ້ຂອງພວກເຮົາ %1$sຄວາມເປັນສ່ວນຕົວ ກັບ ການເຮັດວຽກອັດຕະໂນມັດຂອງຂໍ້ມູນ: ສິ່ງທີ່ເຈົ້າຕ້ອງຮູ້%2$s.

en: The duration of the event in seconds
lo_LA: ໄລຍະເວລາຂອງກິດຈະກຳເປັນວິນາທີ

en: The duration of the event in the current week
lo_LA: ໄລຍະເວລາຂອງກິດຈະກຳໃນອາທິດນີ້

en: The e-mail address will be obfuscated on this site to avoid it getting harvested by spammers.
lo_LA: ທີ່ຢູ່ອີເມວຈະຖືກປິດບັງໄວ້ໃນເວັບໄຊນີ້ ເພື່ອປ້ອງກັນການຖືກເກັບຂໍ້ມູນໂດຍພວກສະແປມ.

en: The e-mail address will be obfuscated on your site to avoid it getting harvested by spammers.
lo_LA: ທີ່ຢູ່ອີເມວຈະຖືກປິດບັງໃນເວັບໄຊຂອງທ່ານ ເພື່ອປ້ອງກັນການຖືກເກັບກຳຂໍ້ມູນໂດຍພວກສະແປມ.

en: The email of the contact.
lo_LA: ອີເມລຕິດຕໍ່.

en: The end date of the event
lo_LA: ວັນທີສິ້ນສຸດຂອງກິດຈະກຳ

en: The end date of the event in UTC
lo_LA: ວັນທີສິ້ນສຸດຂອງກິດຈະກຳໃນຮູບແບບ UTC

en: The entity could not be deleted.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດລຶບ Entity ໄດ້.

en: The entity could not be found.
lo_LA: ບໍ່ພົບ Entity.

en: The entity could not be permanently deleted.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດລຶບ Entity ແບບຖາວອນໄດ້.

en: The entity could not be read.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດອ່ານຂໍ້ມູນ Entity ໄດ້.

en: The entity could not be trashed.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດຍ້າຍ Entity ໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອໄດ້.

en: The entity could not be updated.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດອັບເດດ Entity ໄດ້.

en: The entity does not support trashing. Set 'force=true' to delete.
lo_LA: Entity ນີ້ບໍ່ຮອງຮັບການຍ້າຍໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ. ຕັ້ງຄ່າ 'force=true' ເພື່ອລຶບ.

en: The entity has already been trashed.
lo_LA: Entity ນີ້ຖືກຍ້າຍໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອແລ້ວ.

en: The event %s cannot be migrated because we do not yet support tickets on recurring events. Remove the tickets or wait to migrate until a path is available (%sRead more%s).
lo_LA: ເຫດການ %s ບໍ່ສາມາດຍ້າຍຂໍ້ມູນໄດ້ ເນື່ອງຈາກພວກເຮົາຍັງບໍ່ຮອງຮັບການຂາຍບັດໃນເຫດການທີ່ເກີດຂຶ້ນຊ້ຳ. ກະລຸນາລຶບບັດອອກ ຫຼື ລໍຖ້າຈົນກວ່າຈະມີການຮອງຮັບ (%sອ່ານເພີ່ມເຕີມ%s).

en: The event %s generated an error: Cannot enqueue action to check migration status. Your site may be under high load and unable to process the necessary requests. Try again when site activity is low.
lo_LA: ເຫດການ %s ເກີດຂໍ້ຜິດພາດ: ບໍ່ສາມາດສັ່ງການເພື່ອກວດສອບສະຖານະການຍ້າຍຂໍ້ມູນໄດ້. ເວັບໄຊຂອງເຈົ້າອາດຈະເຮັດວຽກໜັກເກີນໄປ ແລະ ບໍ່ສາມາດປະມວນຜົນການຮ້ອງຂໍທີ່ຈຳເປັນໄດ້. ລອງໃໝ່ອີກຄັ້ງເມື່ອເວັບໄຊມີການໃຊ້ງານໜ້ອຍລົງ.

en: The event %s generated an error: Cannot enqueue action to migrate Event with post ID %s. Your site may be under high load and unable to process the necessary requests. Try again later.
lo_LA: ເຫດການ %s ເກີດຂໍ້ຜິດພາດ: ບໍ່ສາມາດສັ່ງການເພື່ອຍ້າຍເຫດການທີ່ມີໄອດີໂພສ %s ໄດ້. ເວັບໄຊຂອງເຈົ້າອາດຈະເຮັດວຽກໜັກເກີນໄປ. ກະລຸນາລອງໃໝ່ພາຍຫຼັງ.

en: The event %s generated an error: Migration was canceled. Please try again.
lo_LA: ເຫດການ %s ເກີດຂໍ້ຜິດພາດ: ການຍ້າຍຂໍ້ມູນຖືກຍົກເລີກ. ກະລຸນາລອງໃໝ່.

en: The event %s generated an error: The "die" or "exit" function was called during the migration process; output: %s. Please try again or check out our %sTroubleshooting%s tips.
lo_LA: ເຫດການ %s ເກີດຂໍ້ຜິດພາດ: ມີການເອີ້ນໃຊ້ຟັງຊັນ "die" ຫຼື "exit" ໃນລະຫວ່າງຂະບວນການຍ້າຍຂໍ້ມູນ; ຜົນໄດ້ຮັບ: %s. ກະລຸນາລອງໃໝ່ ຫຼື ກວດສອບເຄັດລັບ %sການແກ້ໄຂບັນຫາ%s.

en: The event %s generated an error: [%s]. Please try again or check out our %sTroubleshooting%s tips.
lo_LA: ເຫດການ %s ເກີດຂໍ້ຜິດພາດ: [%s]. ກະລຸນາລອງໃໝ່ ຫຼື ກວດສອບເຄັດລັບ %sການແກ້ໄຂບັນຫາ%s ຂອງພວກເຮົາ.

en: The event %s generated an error: [%s]. Update the event and try again, or check out our %sTroubleshooting%s tips.
lo_LA: ເຫດການ %s ເກີດຂໍ້ຜິດພາດ: [%s]. ກະລຸນາອັບເດດເຫດການແລ້ວລອງໃໝ່ ຫຼື ກວດສອບເຄັດລັບ %sການແກ້ໄຂບັນຫາ%s.

en: The event %s generated an unknown error. Please try again or check out our %sTroubleshooting%s tips.
lo_LA: ເຫດການ %s ເກີດຂໍ້ຜິດພາດທີ່ບໍ່ຮູ້ຈັກ. ກະລຸນາລອງໃໝ່ ຫຼື ກວດສອບເຄັດລັບ %sການແກ້ໄຂບັນຫາ%s ຂອງພວກເຮົາ.

en: The event ID is missing from the request
lo_LA: ID ຂອງເຫດການຫາຍໄປຈາກຄຳຮ້ອງຂໍ

en: The event ID used to globally identify in Event Aggregator
lo_LA: ID ຂອງກິດຈະກຳທີ່ໃຊ້ລະບຸໃນ Event Aggregator

en: The event WordPress post ID
lo_LA: ID ໂພສ WordPress ຂອງເຫດການ

[ctx: The event accent color setting label.]
en: Accent Color
lo_LA: ສີເນັ້ນ (Accent Color)

en: The event author ID
lo_LA: ID ຜູ້ຂຽນເຫດການ

en: The event author WordPress post ID
lo_LA: ID ຂອງຜູ້ຂຽນໂພສກິດຈະກຳໃນ WordPress

en: The event categories
lo_LA: ໝວດໝູ່ກິດຈະກຳ

en: The event category ID or name
lo_LA: ID ຫຼື ຊື່ຂອງໝວດໝູ່ເຫດການ

en: The event category description
lo_LA: ລາຍລະອຽດໝວດໝູ່ເຫດການ

en: The event category name
lo_LA: ຊື່ໝວດໝູ່ເຫດການ

en: The event category slug
lo_LA: Slug ຂອງໝວດໝູ່ເຫດການ

en: The event category term ID is missing or does not exist.
lo_LA: ID ຂອງໝວດໝູ່ເຫດການຫາຍໄປ ຫຼື ບໍ່ມີຢູ່.

en: The event category term ID is missing.
lo_LA: ID ຂອງໝວດໝູ່ເຫດການຫາຍໄປ.

en: The event category with the specified term ID could not be deleted.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດລຶບໝວດໝູ່ເຫດການທີ່ມີ ID ນີ້ໄດ້.

en: The event category with the specified term ID has been deleted already.
lo_LA: ໝວດໝູ່ເຫດການທີ່ມີ ID ນີ້ຖືກລຶບໄປແລ້ວ.

en: The event cost
lo_LA: ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍເຫດການ

en: The event cost details
lo_LA: ລາຍລະອຽດຄ່າໃຊ້ຈ່າຍຂອງກິດຈະກຳ

en: The event cost including the currency symbol
lo_LA: ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍຂອງກິດຈະກຳ ລວມທັງສັນຍະລັກສະກຸນເງິນ

en: The event could not be deleted
lo_LA: ບໍ່ສາມາດລຶບເຫດການໄດ້

en: The event could not be updated
lo_LA: ບໍ່ສາມາດອັບເດດຂໍ້ມູນເຫດການໄດ້

en: The event creation date in UTC time
lo_LA: ວັນທີສ້າງກິດຈະກຳໃນຮູບແບບເວລາສາກົນ (UTC)

en: The event creation date in the site time zone
lo_LA: ວັນທີສ້າງກິດຈະກຳໃນເຂດເວລາຂອງເວັບໄຊ

en: The event data to create.
lo_LA: ຂໍ້ມູນກິດຈະກຳທີ່ຈະສ້າງ.

en: The event data to update.
lo_LA: ຂໍ້ມູນກິດຈະກຳທີ່ຈະອັບເດດ.

en: The event description
lo_LA: ລາຍລະອຽດເຫດການ

en: The event does not have a venue assigned
lo_LA: ເຫດການນີ້ຍັງບໍ່ໄດ້ກຳນົດສະຖານທີ່

en: The event does not have an organizer assigned
lo_LA: ເຫດການນີ້ຍັງບໍ່ໄດ້ກຳນົດຜູ້ຈັດງານ

en: The event does not support trashing. Set force=true to delete
lo_LA: ກິດຈະກຳນີ້ບໍ່ຮອງຮັບການຍ້າຍໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ. ຕັ້ງຄ່າ force=true ເພື່ອລຶບຖາວອນ

en: The event end date and time
lo_LA: ວັນທີ ແລະ ເວລາສິ້ນສຸດເຫດການ

en: The event end date in UTC time
lo_LA: ວັນທີສິ້ນສຸດກິດຈະກຳໃນຮູບແບບເວລາສາກົນ (UTC)

en: The event end date in the event or site time zone
lo_LA: ວັນທີສິ້ນສຸດກິດຈະກຳໃນເຂດເວລາກິດຈະກຳ ຫຼື ຂອງເວັບໄຊ

en: The event excerpt
lo_LA: ຂໍ້ຄວາມສະຫຼຸບຂອງເຫດການ

en: The event featured image ID or URL
lo_LA: ID ຫຼື URL ຂອງຮູບພາບທີ່ເນັ້ນເດັ່ນຂອງເຫດການ

en: The event featured image details if set
lo_LA: ລາຍລະອຽດຮູບພາບແນະນຳຂອງກິດຈະກຳ (ຖ້າມີ)

en: The event has already been trashed
lo_LA: ກິດຈະກຳນີ້ຖືກຍ້າຍໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອແລ້ວ

en: The event is already trashed
lo_LA: ເຫດການນີ້ຢູ່ໃນຖັງຂີ້ເຫຍື້ອແລ້ວ

en: The event last modification date in UTC time
lo_LA: ວັນທີແກ້ໄຂກິດຈະກຳຫຼ້າສຸດໃນຮູບແບບເວລາສາກົນ (UTC)

en: The event last modification date in the site time zone
lo_LA: ວັນທີແກ້ໄຂກິດຈະກຳຫຼ້າສຸດໃນເຂດເວລາຂອງເວັບໄຊ

en: The event long description
lo_LA: ຄຳອະທິບາຍລະອຽດຂອງກິດຈະກຳ

en: The event name
lo_LA: ຊື່ກິດຈະກຳ

en: The event organizer IDs or data
lo_LA: ID ຫຼື ຂໍ້ມູນຂອງຜູ້ຈັດງານເຫດການ

en: The event organizers
lo_LA: ຜູ້ຈັດງານກິດຈະກຳ

en: The event password
lo_LA: ລະຫັດຜ່ານເຫດການ

en: The event post ID is missing or does not exist.
lo_LA: ID ໂພສເຫດການຫາຍໄປ ຫຼື ບໍ່ມີຢູ່.

en: The event post ID is missing.
lo_LA: ID ໂພສເຫດການຫາຍໄປ.

en: The event post status
lo_LA: ສະຖານະໂພສເຫດການ

en: The event publication date
lo_LA: ວັນທີເຜີຍແຜ່ເຫດການ

en: The event publication date (UTC time zone)
lo_LA: ວັນທີເຜີຍແຜ່ເຫດການ (ເຂດເວລາ UTC)

en: The event short description
lo_LA: ຄຳອະທິບາຍຫຍໍ້ຂອງກິດຈະກຳ

en: The event slug
lo_LA: Slug ຂອງເຫດການ

en: The event start date and time
lo_LA: ວັນທີ ແລະ ເວລາເລີ່ມຕົ້ນເຫດການ

en: The event start date in UTC time
lo_LA: ວັນທີເລີ່ມຕົ້ນກິດຈະກຳໃນຮູບແບບເວລາສາກົນ (UTC)

en: The event start date in the event or site time zone
lo_LA: ວັນທີເລີ່ມຕົ້ນກິດຈະກຳໃນເຂດເວລາກິດຈະກຳ ຫຼື ຂອງເວັບໄຊ

en: The event status
lo_LA: ສະຖານະຂອງເຫດການ

en: The event tag ID or name
lo_LA: ID ຫຼື ຊື່ຂອງແທັກເຫດການ

en: The event tag description
lo_LA: ລາຍລະອຽດແທັກເຫດການ

en: The event tag name
lo_LA: ຊື່ແທັກເຫດການ

en: The event tag slug
lo_LA: Slug ຂອງແທັກເຫດການ

en: The event tag term ID is missing or does not exist.
lo_LA: ID ຂອງແທັກເຫດການຫາຍໄປ ຫຼື ບໍ່ມີຢູ່.

en: The event tag term ID is missing.
lo_LA: ID ຂອງແທັກເຫດການຫາຍໄປ.

en: The event tag with the specified term ID could not be deleted.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດລຶບແທັກເຫດການທີ່ມີ ID ນີ້ໄດ້.

en: The event tag with the specified term ID has been deleted already.
lo_LA: ແທັກເຫດການທີ່ມີ ID ນີ້ຖືກລຶບໄປແລ້ວ.

en: The event tags
lo_LA: ແທັກກິດຈະກຳ

en: The event time zone
lo_LA: ເຂດເວລາຂອງເຫດການ

en: The event time zone string
lo_LA: ຊື່ເຂດເວລາກິດຈະກຳ

en: The event title
lo_LA: ຊື່ເຫດການ

[ctx: The event title color setting label.]
en: Event Date and Time
lo_LA: ວັນທີ ແລະ ເວລາເຫດການ

[ctx: The event title color setting label.]
en: Event Title
lo_LA: ຊື່ເຫດການ

en: The event venue
lo_LA: ສະຖານທີ່ຈັດງານກິດຈະກຳ

en: The event venue IDs or data
lo_LA: ID ຫຼື ຂໍ້ມູນຂອງສະຖານທີ່ຈັດເຫດການ

en: The event website URL
lo_LA: URL ເວັບໄຊຂອງກິດຈະກຳ

en: The event with the specified ID could not be deleted.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດລຶບເຫດການທີ່ມີ ID ນີ້ໄດ້.

en: The event with the specified ID has been deleted already.
lo_LA: ເຫດການທີ່ມີ ID ນີ້ຖືກລຶບໄປແລ້ວ.

en: The event with the specified ID is not accessible.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດເຂົ້າເຖິງເຫດການທີ່ມີ ID ນີ້ໄດ້.

[ctx: The events bar text color setting label.]
en: Text Color
lo_LA: ສີຂໍ້ຄວາມ

en: The excerpt for the entity.
lo_LA: ເນື້ອຫາໂດຍຫຍໍ້ (Excerpt) ສຳລັບ Entity.

en: The file provided could not be opened. Please confirm that it is a properly formatted .ics file.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດເປີດໄຟລ໌ທີ່ລະບຸໄດ້. ກະລຸນາຢືນຢັນວ່າເປັນໄຟລ໌ .ics ທີ່ມີຮູບແບບຖືກຕ້ອງ.

en: The following %1$s have been migrated with no adjustments:
lo_LA: %1$s ຕໍ່ໄປນີ້ຖືກຍ້າຍຂໍ້ມູນແລ້ວໂດຍບໍ່ມີການປັບປ່ຽນ:

en: The following %1$s will be migrated with no adjustments:
lo_LA: %1$s ຕໍ່ໄປນີ້ຈະຖືກຍ້າຍຂໍ້ມູນໂດຍບໍ່ມີການປັບປ່ຽນ:

en: The following fields are required for a successful import:
lo_LA: ຟິວດັ່ງຕໍ່ໄປນີ້ແມ່ນຈຳເປັນສຳລັບການນຳເຂົ້າທີ່ສຳເລັດ:

en: The following preview does not necessarily contain all of the data from your CSV file. The data displayed below is meant as a guide to help you map your CSV file's columns to the appropriate Event fields.
lo_LA: ຕົວຢ່າງລຸ່ມນີ້ອາດຈະບໍ່ມີຂໍ້ມູນທັງໝົດຈາກໄຟລ໌ CSV ຂອງທ່ານ. ຂໍ້ມູນທີ່ສະແດງມີໄວ້ເພື່ອເປັນແນວທາງຊ່ວຍໃຫ້ທ່ານຈັບຄູ່ຖັນຂອງໄຟລ໌ CSV ກັບຟິວກິດຈະກຳທີ່ເໝາະສົມ.

en: The following three fields accept the date format options available to the PHP %1$s function. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.
lo_LA: ສາມຊ່ອງຂໍ້ມູນຂ້າງລຸ່ມນີ້ຮອງຮັບຮູບແບບວັນທີຂອງຟັງຊັນ %1$s ໃນ PHP. <a href="%2$s" target="_blank">ຮຽນຮູ້ວິທີກຳນົດຮູບແບບວັນທີເອງໄດ້ທີ່ນີ້</a>.

[ctx: The font size selector setting label.]
en: By Scale
lo_LA: ຕາມມາດຕາສ່ວນ

en: The format for the entity.
lo_LA: ຮູບແບບ (Format) ສຳລັບ Entity.

en: The function needs to be passed an $event or used in the loop.
lo_LA: ຟັງຊັນນີ້ຕ້ອງການ $event ຫຼື ຕ້ອງໃຊ້ພາຍໃນ loop.

en: The globally unique identifier for the entity.
lo_LA: ລະຫັດລະບຸຕົວຕົນທີ່ບໍ່ຊ້ຳກັນໃນລະດັບສາກົນ (GUID) ສຳລັບ Entity.

[ctx: The grid background color setting description.]
en: Preview display when hovering on an event title
lo_LA: ສະແດງຕົວຢ່າງເມື່ອວາງເມົາສ໌ໃສ່ຊື່ເຫດການ

[ctx: The grid background color setting label.]
en: Grid Background
lo_LA: ພື້ນຫຼັງຕາຕະລາງ

[ctx: The grid hover color setting description.]
en: Bottom border highlight when hovering on a day
lo_LA: ເນັ້ນຂອບລຸ່ມເມື່ອວາງເມົາສ໌ໃສ່ວັນທີ

[ctx: The grid lines color setting label.]
en: Grid Lines Color
lo_LA: ສີເສັ້ນຕາຕະລາງ

en: The hash of the next expected batch, as previously provided by the client
lo_LA: ຄ່າ hash ຂອງຊຸດຂໍ້ມູນຖັດໄປທີ່ຄາດໄວ້ ຕາມທີ່ໄດ້ຮັບຈາກຝັ່ງໄຄລແອນ (client)

[ctx: The header for the calendar grid color control section.]
en: Adjust Grid Colors
lo_LA: ປັບສີຕາຕະລາງ

[ctx: The header for the color control section.]
en: Adjust Appearance
lo_LA: ປັບແຕ່ງຮູບລັກສະນະ

[ctx: The header for the font color control section.]
en: Set Font Colors
lo_LA: ຕັ້ງຄ່າສີຕົວໜັງສື

[ctx: The header string for the Elementor event organizer widget email section.]
en: Email:
lo_LA: ອີເມວ:

[ctx: The header string for the Elementor event organizer widget phone section.]
en: Phone:
lo_LA: ເບີໂທລະສັບ:

[ctx: The header string for the Elementor event organizer widget website section.]
en: Website:
lo_LA: ເວັບໄຊ:

[ctx: The header string for the Elementor event venue widget address section.]
en: Address:
lo_LA: ທີ່ຢູ່:

[ctx: The header string for the Elementor event venue widget phone section.]
en: Phone:
lo_LA: ເບີໂທລະສັບ:

[ctx: The header string for the Elementor event venue widget website section.]
en: Website:
lo_LA: ເວັບໄຊ:

[ctx: The header text for the event cost widget]
en: Cost:
lo_LA: ລາຄາ:

[ctx: The header text for the event date and time widget]
en: Date & Time:
lo_LA: ວັນທີ ແລະ ເວລາ:

en: The image WordPress post ID
lo_LA: ID ໂພສ WordPress ຂອງຮູບພາບ

en: The image associated with your event could not be attached to the event.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດແນບຮູບພາບທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບກິດຈະກຳຂອງທ່ານລົງໃນກິດຈະກຳໄດ້.

en: The image associated with your event could not be imported.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າຮູບພາບທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບກິດຈະກຳຂອງທ່ານໄດ້.

en: The image associated with your event is not accessible with your API key.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດເຂົ້າເຖິງຮູບພາບທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບກິດຈະກຳຂອງທ່ານດ້ວຍ API key ນີ້ໄດ້.

en: The image file extension
lo_LA: ນາມສະກຸນໄຟລ໌ຮູບພາບ

en: The image height in pixels in the specified size
lo_LA: ຄວາມສູງຂອງຮູບພາບເປັນພິກເຊວຕາມຂະໜາດທີ່ກຳນົດ

en: The image mime-type
lo_LA: ປະເພດໄຟລ໌ຮູບພາບ (mime-type)

en: The image natural height in pixels
lo_LA: ຄວາມສູງຕົ້ນສະບັບຂອງຮູບພາບເປັນພິກເຊວ

en: The image natural width in pixels
lo_LA: ຄວາມກວ້າງຕົ້ນສະບັບຂອງຮູບພາບເປັນພິກເຊວ

en: The image width in pixels in the specified size
lo_LA: ຄວາມກວ້າງຂອງຮູບພາບເປັນພິກເຊວຕາມຂະໜາດທີ່ກຳນົດ

en: The import being fetched is not queued up for importing. Please try the import again.
lo_LA: ການນຳເຂົ້າທີ່ກຳລັງດຶງຂໍ້ມູນຢູ່ນັ້ນບໍ່ໄດ້ຢູ່ໃນຄິວ. ກະລຸນາລອງນຳເຂົ້າໃໝ່ອີກຄັ້ງ.

en: The import failed for an unknown reason. Please try again. If the problem persists, please contact support.
lo_LA: ການນຳເຂົ້າຫຼົ້ມເຫຼວໂດຍບໍ່ຮູ້ສາເຫດ. ກະລຸນາລອງໃໝ່. ຖ້າບັນຫາຍັງມີຢູ່, ກະລຸນາຕິດຕໍ່ຝ່າຍຊ່ວຍເຫຼືອ.

en: The import is in progress.
lo_LA: ກຳລັງດຳເນີນການນຳເຂົ້າ.

en: The import record is missing the origin.
lo_LA: ຂໍ້ມູນການນຳເຂົ້າຂາດການລະບຸແຫຼ່ງທີ່ມາ.

en: The import unique ID as provided by Event Aggregator service
lo_LA: ID ພິເສດຂອງການນຳເຂົ້າ ທີ່ລະບຸໂດຍບໍລິການ Event Aggregator

en: The import will be starting soon.
lo_LA: ການນຳເຂົ້າກຳລັງຈະເລີ່ມໃນໄວໆນີ້.

[ctx: The label for the QR code size setting.]
en: QR Code Size:
lo_LA: ຂະໜາດ QR Code:

[ctx: The label for the amount of events to show in the List Widget.]
en: Show:
lo_LA: ສະແດງ:

[ctx: The label for the field of the title of the List Widget.]
en: Title:
lo_LA: ຫົວຂໍ້:

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the List Widget.]
en: Generate JSON-LD data
lo_LA: ສ້າງຂໍ້ມູນ JSON-LD

[ctx: The label for the option to hide the List Widget if no upcoming events.]
en: Hide this widget if there are no upcoming events.
lo_LA: ເຊື່ອງວິດເຈັດນີ້ຖ້າບໍ່ມີເຫດການທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງ.

[ctx: The label for the option to only show featured events in the List Widget]
en: Limit to featured events only
lo_LA: ຈຳກັດສະເພາະເຫດການທີ່ເນັ້ນເດັ່ນເທົ່ານັ້ນ

[ctx: The label for the redirection behavior setting.]
en: Redirection Behavior:
lo_LA: ພຶດຕິກຳການປ່ຽນເສັ້ນທາງ (Redirection):

[ctx: The label for the specific event ID setting.]
en: Event ID:
lo_LA: ລະຫັດກິດຈະກຳ (Event ID):

[ctx: The label for the widget title setting.]
en: Title:
lo_LA: ຫົວຂໍ້:

[ctx: The label of the event status select.]
en: Set status:
lo_LA: ຕັ້ງຄ່າສະຖານະ:

[ctx: The label of the users dropdown for an integration.]
en: Users
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້

[ctx: The label/header text for the event categories widget]
en: Categories:
lo_LA: ໝວດໝູ່:

en: The last time this event was imported and/or updated via import.
lo_LA: ເວລາຫຼ້າສຸດທີ່ກິດຈະກຳນີ້ຖືກນຳເຂົ້າ ແລະ/ຫຼື ອັບເດດຜ່ານການນຳເຂົ້າ.

[ctx: The legend for the Zapier endpoint dashboard.]
en: Endpoint Dashboard
lo_LA: ແຜງຄວບຄຸມຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint Dashboard)

[ctx: The legend for the integration endpoint dashboard.]
en: Endpoint Dashboard
lo_LA: ແຜງຄວບຄຸມຈຸດເຊື່ອມຕໍ່

[ctx: The link color setting label.]
en: Link Color
lo_LA: ສີລິ້ງ

en: The link to the image in the specified size on the site
lo_LA: ລິ້ງໄປຫາຮູບພາບຕາມຂະໜາດທີ່ກຳນົດໃນເວັບໄຊ

en: The location of the parameter.
lo_LA: ຕຳແໜ່ງຂອງພາລາມິເຕີ.

[ctx: The main header string for the Elementor event venue widget.]
en: Venue | Venues
lo_LA[0]: ສະຖານທີ່

en: The map does not have valid coordinates nor a valid address
lo_LA: ແຜນທີ່ບໍ່ມີພິກັດ ຫຼື ທີ່ຢູ່ທີ່ຖືກຕ້ອງ

en: The maximum heading level must be 6 or less
lo_LA: ລະດັບຫົວຂໍ້ສູງສຸດຕ້ອງເປັນ 6 ຫຼື ໜ້ອຍກວ່າ

[ctx: The message shown when the event status widget is empty.]
en: The Event Status widget only shows content if the chosen event has passed, been canceled, or postponed.
lo_LA: ວິດເຈັດສະຖານະເຫດການຈະສະແດງເນື້ອໃນກໍຕໍ່ເມື່ອເຫດການທີ່ເລືອກໄດ້ຜ່ານໄປແລ້ວ, ຖືກຍົກເລີກ ຫຼື ຖືກເລື່ອນອອກໄປ.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to clear a endpoint queue.]
en: Are you sure you want to clear this Endpoint queue? This operation cannot be undone.
lo_LA: ເຈົ້າແນ່ໃຈບໍ່ວ່າຕ້ອງການລ້າງຄິວຂອງຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ນີ້? ການດຳເນີນການນີ້ບໍ່ສາມາດກັບຄືນໄດ້.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to delete a Power Automate connection.]
en: Are you sure you want to delete this Power Automate connection? This operation cannot be undone. Existing Power Automate connections using this connection will no longer work.
lo_LA: ເຈົ້າແນ່ໃຈບໍ່ວ່າຕ້ອງການລຶບການເຊື່ອມຕໍ່ Power Automate ນີ້? ການດຳເນີນການນີ້ບໍ່ສາມາດກັບຄືນໄດ້. ການເຊື່ອມຕໍ່ Power Automate ທີ່ມີຢູ່ເຊິ່ງໃຊ້ການເຊື່ອມຕໍ່ນີ້ຈະບໍ່ສາມາດໃຊ້ງານໄດ້ອີກຕໍ່ໄປ.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to disable a queue endpoint.]
en: Are you sure you want to disable this Endpoint? This action will clear the queue and the last access. This operation cannot be undone.
lo_LA: ເຈົ້າແນ່ໃຈບໍ່ວ່າຕ້ອງການປິດໃຊ້ງານຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ນີ້? ການກະທຳນີ້ຈະລ້າງຄິວ ແລະ ຂໍ້ມູນການເຂົ້າເຖິງຫຼ້າສຸດ. ການດຳເນີນການນີ້ບໍ່ສາມາດກັບຄືນໄດ້.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to disable an authorize endpoint.]
en: Are you sure you want to disable this Endpoint? This action will prevent this integration from being able to create an access token.
lo_LA: ເຈົ້າແນ່ໃຈບໍ່ວ່າຕ້ອງການປິດໃຊ້ງານຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ນີ້? ການກະທຳນີ້ຈະເຮັດໃຫ້ການເຊື່ອມຕໍ່ນີ້ບໍ່ສາມາດສ້າງ access token ໄດ້.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to enable an endpoint.]
en: Are you sure you want to enable this Endpoint?
lo_LA: ເຈົ້າແນ່ໃຈບໍ່ວ່າຕ້ອງການເປີດໃຊ້ງານຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ນີ້?

[ctx: The message to display to confirm a user would like to revoke a Zapier API Key pair.]
en: Are you sure you want to revoke this Zapier API Key pair? This operation cannot be undone. Existing Zapier connections tied to this API Key will no longer work.
lo_LA: ເຈົ້າແນ່ໃຈບໍ່ວ່າຕ້ອງການຖອນສິດຄູ່ລະຫັດ Zapier API ນີ້? ການດຳເນີນການນີ້ບໍ່ສາມາດກັບຄືນໄດ້. ການເຊື່ອມຕໍ່ Zapier ທີ່ມີຢູ່ເຊິ່ງຜູກກັບລະຫັດ API ນີ້ຈະບໍ່ສາມາດໃຊ້ງານໄດ້ອີກຕໍ່ໄປ.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to revoke a Zapier connection.]
en: Are you sure you want to revoke this Zapier connection? This operation cannot be undone. Existing Zapier connections tied will no longer work.
lo_LA: ເຈົ້າແນ່ໃຈບໍ່ວ່າຕ້ອງການຖອນສິດການເຊື່ອມຕໍ່ Zapier ນີ້? ການດຳເນີນການນີ້ບໍ່ສາມາດກັບຄືນໄດ້. ການເຊື່ອມຕໍ່ Zapier ທີ່ມີຢູ່ຈະບໍ່ສາມາດໃຊ້ງານໄດ້ອີກຕໍ່ໄປ.

en: The migration preview is done and ready for your review. No changes have been made to your events, but this report shows what adjustments will be made during the migration to the new system. If you have any questions, please %1$sreach out to our support team%2$s.
lo_LA: ການເບິ່ງຕົວຢ່າງການຍ້າຍຂໍ້ມູນສຳເລັດແລ້ວ ແລະ ພ້ອມໃຫ້ເຈົ້າກວດສອບ. ຍັງບໍ່ມີການປ່ຽນແປງໃດໆກັບເຫດການຂອງເຈົ້າ, ແຕ່ລາຍງານນີ້ສະແດງໃຫ້ເຫັນວ່າຈະມີການປັບປ່ຽນຫຍັງແດ່ໃນລະຫວ່າງການຍ້າຍໄປຫາລະບົບໃໝ່. ຖ້າມີຄຳຖາມ, ກະລຸນາ %1$sຕິດຕໍ່ທີມງານຊ່ວຍເຫຼືອຂອງພວກເຮົາ%2$s.

[ctx: The multiday event bar color setting description.]
en: For all-day and multi-day events
lo_LA: ສຳລັບເຫດການທີ່ຈັດໝົດມື້ ແລະ ຫຼາຍມື້

[ctx: The multiday event bar color setting label.]
en: Event Span
lo_LA: ໄລຍະເວລາເຫດການ

[ctx: The name of the List Widget.]
en: Events List
lo_LA: ລາຍຊື່ເຫດການ

[ctx: The name of the QR Code Widget.]
en: Events QR Code
lo_LA: QR Code ຂອງກິດຈະກຳ

en: The name of the contact.
lo_LA: ຊື່ຜູ້ຕິດຕໍ່.

en: The name of the parameter.
lo_LA: ຊື່ຂອງພາລາມິເຕີ.

en: The names of the organizers of the event
lo_LA: ລາຍຊື່ຜູ້ຈັດງານຂອງກິດຈະກຳ

en: The new status message for the user, not localized.
lo_LA: ຂໍ້ຄວາມສະຖານະໃໝ່ສຳລັບຜູ້ໃຊ້ (ຍັງບໍ່ໄດ້ແປ).

en: The new status message slug, to allow for localized messages.
lo_LA: Slug ຂໍ້ຄວາມສະຖານະໃໝ່ ເພື່ອຮອງຮັບຂໍ້ຄວາມທີ່ແປຕາມພາສາທ້ອງຖິ່ນ.

en: The new status of the import.
lo_LA: ສະຖານະໃໝ່ຂອງການນຳເຂົ້າ.

en: The next import is scheduled for %1$s.
lo_LA: ການນຳເຂົ້າຄັ້ງຕໍ່ໄປມີກຳນົດໃນ %1$s.

en: The number of event categories to return on each page
lo_LA: ຈຳນວນໝວດໝູ່ເຫດການທີ່ຈະສະແດງໃນແຕ່ລະໜ້າ

en: The number of event tags to return on each page
lo_LA: ຈຳນວນແທັກເຫດການທີ່ຈະສະແດງໃນແຕ່ລະໜ້າ

en: The number of events available in the preview may be limited by your %1$sImport Settings.%2$s
lo_LA: ຈຳນວນເຫດການທີ່ສະແດງຕົວຢ່າງອາດຈະຖືກຈຳກັດໂດຍ %1$sການຕັ້ງຄ່າການນຳເຂົ້າ.%2$s

en: The number of events per page on the List View. Does not affect other views.
lo_LA: ຈຳນວນເຫດການຕໍ່ໜ້າໃນມຸມມອງລາຍການ (List View). ບໍ່ມີຜົນຕໍ່ມຸມມອງອື່ນ.

en: The number of events to return on each page
lo_LA: ຈຳນວນເຫດການທີ່ຈະສະແດງໃນແຕ່ລະໜ້າ

en: The number of organizers to return on each page
lo_LA: ຈຳນວນຜູ້ຈັດງານທີ່ຈະສະແດງໃນແຕ່ລະໜ້າ

en: The number of posts associated with the term
lo_LA: ຈຳນວນໂພສທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບ Term ນີ້

en: The number of venues to return on each page
lo_LA: ຈຳນວນສະຖານທີ່ທີ່ຈະສະແດງໃນແຕ່ລະໜ້າ

en: The organizer ID used to globally identify in Event Aggregator
lo_LA: ID ຂອງຜູ້ຈັດງານທີ່ໃຊ້ລະບຸໃນ Event Aggregator

en: The organizer WordPress post ID
lo_LA: ID ຂອງໂພສຜູ້ຈັດງານໃນ WordPress

en: The organizer author ID
lo_LA: ID ຜູ້ຂຽນຜູ້ຈັດງານ

en: The organizer author WordPress post ID
lo_LA: ID ຂອງຜູ້ຂຽນໂພສໃນ WordPress ຂອງຜູ້ຈັດງານ

en: The organizer could not be created from the provided data
lo_LA: ບໍ່ສາມາດສ້າງຜູ້ຈັດງານຈາກຂໍ້ມູນທີ່ໃຫ້ມາໄດ້

en: The organizer could not be deleted
lo_LA: ບໍ່ສາມາດລຶບຜູ້ຈັດງານໄດ້

en: The organizer could not be updated
lo_LA: ບໍ່ສາມາດອັບເດດຂໍ້ມູນຜູ້ຈັດງານໄດ້

en: The organizer creation date in UTC time
lo_LA: ວັນທີສ້າງຜູ້ຈັດງານໃນຮູບແບບເວລາສາກົນ (UTC)

en: The organizer creation date in the site time zone
lo_LA: ວັນທີສ້າງຜູ້ຈັດງານໃນເຂດເວລາຂອງເວັບໄຊ

en: The organizer data to create.
lo_LA: ຂໍ້ມູນຜູ້ຈັດງານທີ່ຈະສ້າງ.

en: The organizer data to update.
lo_LA: ຂໍ້ມູນຜູ້ຈັດງານທີ່ຈະອັບເດດ.

en: The organizer description
lo_LA: ລາຍລະອຽດຜູ້ຈັດງານ

en: The organizer does not support trashing. Set force=true to delete
lo_LA: ຜູ້ຈັດງານນີ້ບໍ່ຮອງຮັບການຍ້າຍໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ. ຕັ້ງຄ່າ force=true ເພື່ອລຶບຖາວອນ

en: The organizer e-mail address
lo_LA: ທີ່ຢູ່ອີເມວຜູ້ຈັດງານ

en: The organizer email address
lo_LA: ທີ່ຢູ່ອີເມວຂອງຜູ້ຈັດງານ

en: The organizer featured image ID or URL
lo_LA: ID ຫຼື URL ຂອງຮູບພາບທີ່ເນັ້ນເດັ່ນຂອງຜູ້ຈັດງານ

en: The organizer has already been trashed
lo_LA: ຜູ້ຈັດງານນີ້ຖືກຍ້າຍໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອແລ້ວ

en: The organizer is already trashed
lo_LA: ຜູ້ຈັດງານນີ້ຢູ່ໃນຖັງຂີ້ເຫຍື້ອແລ້ວ

en: The organizer last modification date in UTC time
lo_LA: ວັນທີແກ້ໄຂຜູ້ຈັດງານຫຼ້າສຸດໃນຮູບແບບເວລາສາກົນ (UTC)

en: The organizer last modification date in the site time zone
lo_LA: ວັນທີແກ້ໄຂຜູ້ຈັດງານຫຼ້າສຸດໃນເຂດເວລາຂອງເວັບໄຊ

en: The organizer long description
lo_LA: ຄຳອະທິບາຍລະອຽດຂອງຜູ້ຈັດງານ

en: The organizer name
lo_LA: ຊື່ຜູ້ຈັດງານ

en: The organizer phone number
lo_LA: ເບີໂທລະສັບຂອງຜູ້ຈັດງານ

en: The organizer post ID is missing or does not exist.
lo_LA: ID ໂພສຜູ້ຈັດງານຫາຍໄປ ຫຼື ບໍ່ມີຢູ່.

en: The organizer post ID is missing.
lo_LA: ID ໂພສຜູ້ຈັດງານຫາຍໄປ.

en: The organizer post status
lo_LA: ສະຖານະໂພສຜູ້ຈັດງານ

en: The organizer publication date
lo_LA: ວັນທີເຜີຍແຜ່ຜູ້ຈັດງານ

en: The organizer publication date (UTC time zone)
lo_LA: ວັນທີເຜີຍແຜ່ຜູ້ຈັດງານ (ເຂດເວລາ UTC)

en: The organizer short description
lo_LA: ຄຳອະທິບາຍຫຍໍ້ຂອງຜູ້ຈັດງານ

en: The organizer slug
lo_LA: Slug ຂອງຜູ້ຈັດງານ

en: The organizer status
lo_LA: ສະຖານະຂອງຜູ້ຈັດງານ

en: The organizer website
lo_LA: ເວັບໄຊຂອງຜູ້ຈັດງານ

en: The organizer with the specified ID could not be deleted.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດລຶບຜູ້ຈັດງານທີ່ມີ ID ນີ້ໄດ້.

en: The organizer with the specified ID has been deleted already.
lo_LA: ຜູ້ຈັດງານທີ່ມີ ID ນີ້ຖືກລຶບໄປແລ້ວ.

en: The organizer with the specified ID is not accessible.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດເຂົ້າເຖິງຜູ້ຈັດງານທີ່ມີ ID ນີ້ໄດ້.

en: The organizer's email address
lo_LA: ທີ່ຢູ່ອີເມລຂອງຜູ້ຈັດງານ

en: The organizer's phone number
lo_LA: ເບີໂທລະສັບຂອງຜູ້ຈັດງານ

en: The organizer's website
lo_LA: ເວັບໄຊຂອງຜູ້ຈັດງານ

en: The organizers of the event
lo_LA: ຜູ້ຈັດງານຂອງກິດຈະກຳ

en: The parameters of the GET method.
lo_LA: ພາລາມິເຕີຂອງເມທອດ GET.

en: The percentage of import completed.
lo_LA: ເປີເຊັນການນຳເຂົ້າທີ່ສຳເລັດແລ້ວ.

[ctx: The placeholder for the Power Automate API Key name.]
en: Enter an API Key description
lo_LA: ປ້ອນຄຳອະທິບາຍລະຫັດ API

[ctx: The placeholder for the Zapier API Key name.]
en: Enter an API Key description
lo_LA: ປ້ອນຄຳອະທິບາຍລະຫັດ API

[ctx: The placeholder for the dropdown to select a user.]
en: Select a User
lo_LA: ເລືອກຜູ້ໃຊ້

[ctx: The placeholder for the event status select.]
en: Select an Event Status
lo_LA: ເລືອກສະຖານະເຫດການ

[ctx: The placeholder is for the localized version of the iCal UID specification link]
en: Some events at the requested source are missing the UID attribute required by the iCalendar Specification. Creating a scheduled import would generate duplicate events on each import. Instead, please use a One-Time import or contact the source provider to fix the UID issue; linking them to %s may help them more quickly resolve their feed's UID issue.
lo_LA: ບາງເຫດການໃນແຫຼ່ງຂໍ້ມູນບໍ່ມີຄຸນສົມບັດ UID. ການຕັ້ງເວລານຳເຂົ້າອັດຕະໂນມັດຈະເຮັດໃຫ້ເກີດເຫດການຊ້ຳກັນທຸກຄັ້ງ. ແນະນຳໃຫ້ໃຊ້ນຳເຂົ້າແບບຄັ້ງດຽວ ຫຼື ຕິດຕໍ່ຜູ້ໃຫ້ຂໍ້ມູນເພື່ອແກ້ໄຂ UID ໂດຍອ້າງອີງຈາກ %s.

[ctx: The placeholder is for the localized version of the iCal UID specification link]
en: Some events at the requested source are missing the UID attribute required by the iCalendar Specification. One-Time and ICS File imports are allowed but successive imports will create duplicated events on your site. Please contact the source provider to fix the UID issue; linking them to %s may help them more quickly resolve their feed's UID issue.
lo_LA: ບາງເຫດການໃນແຫຼ່ງຂໍ້ມູນບໍ່ມີຄຸນສົມບັດ UID ຕາມທີ່ iCalendar Specification ກຳນົດ. ການນຳເຂົ້າແບບຄັ້ງດຽວ ແລະ ໄຟລ໌ ICS ສາມາດເຮັດໄດ້ ແຕ່ການນຳເຂົ້າຕໍ່ເນື່ອງຈະເຮັດໃຫ້ເກີດເຫດການຊ້ຳກັນ. ກະລຸນາຕິດຕໍ່ຜູ້ໃຫ້ຂໍ້ມູນເພື່ອແກ້ໄຂບັນຫາ UID; ການສົ່ງລິ້ງ %s ໃຫ້ພວກເຂົາອາດຊ່ວຍໃຫ້ແກ້ໄຂໄດ້ໄວຂຶ້ນ.

en: The plugin doesn't work.
lo_LA: ປລັກອິນເຮັດວຽກບໍ່ໄດ້.

en: The plugins you need at one discounted price
lo_LA: ລວມປລັກອິນທີ່ທ່ານຕ້ອງການໃນລາຄາພິເສດ

en: The position of the currency symbol in the cost string
lo_LA: ຕຳແໜ່ງຂອງສັນຍະລັກສະກຸນເງິນໃນຂໍ້ຄວາມຄ່າໃຊ້ຈ່າຍ

en: The preview is taking longer than expected. Please try again in a moment.
lo_LA: ການສະແດງຕົວຢ່າງໃຊ້ເວລາດົນກວ່າທີ່ຄາດໄວ້. ກະລຸນາລອງໃໝ່ໃນອີກຈັກບຶດ.

en: The property is invalid.
lo_LA: ຄຸນສົມບັດ (Property) ບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: The property is required but missing.
lo_LA: ຕ້ອງການຄຸນສົມບັດ (Property) ແຕ່ຂໍ້ມູນຂາດຫາຍ.

en: The provided linked post ID is not valid
lo_LA: ID ຂອງໂພສທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ໄວ້ນັ້ນບໍ່ຖືກຕ້ອງ

en: The records you were attempting to import were still not available when this queue was processed. Please try again.
lo_LA: ຂໍ້ມູນທີ່ທ່ານພະຍາຍາມນຳເຂົ້າຍັງບໍ່ພ້ອມໃຊ້ງານໃນຂະນະທີ່ຄິວນີ້ຖືກປະມວນຜົນ. ກະລຸນາລອງໃໝ່.

en: The request body for the event endpoint
lo_LA: Request body ສຳລັບຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ຂອງກິດຈະກຳ

en: The request body for the organizer endpoint
lo_LA: Request body ສຳລັບຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ຂອງຜູ້ຈັດງານ

en: The request body for the venue endpoint
lo_LA: Request body ສຳລັບຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ຂອງສະຖານທີ່

en: The request was sent insecurely.
lo_LA: ຄຳຮ້ອງຂໍຖືກສົ່ງມາແບບບໍ່ປອດໄພ.

en: The request wasn't sent from this tab.
lo_LA: ຄຳຮ້ອງຂໍບໍ່ໄດ້ຖືກສົ່ງມາຈາກແທັບນີ້.

en: The requested URL does not have any upcoming and published events matching the search criteria.
lo_LA: URL ທີ່ຮ້ອງຂໍບໍ່ມີເຫດການທີ່ເຜີຍແຜ່ແລ້ວ ຫຼື ກຳລັງຈະມາເຖິງ ທີ່ກົງກັບເງື່ອນໄຂການຄົ້ນຫາ.

en: The requested event archive page does not exist
lo_LA: ບໍ່ມີໜ້າລວມເຫດການທີ່ທ່ານຮ້ອງຂໍ

en: The requested event is not accessible
lo_LA: ບໍ່ສາມາດເຂົ້າເຖິງເຫດການທີ່ຮ້ອງຂໍໄດ້

en: The requested event is not accessible without a password
lo_LA: ເຫດການທີ່ຮ້ອງຂໍບໍ່ສາມາດເຂົ້າເຖິງໄດ້ຖ້າບໍ່ມີລະຫັດຜ່ານ

en: The requested event term archive page does not exist
lo_LA: ບໍ່ມີໜ້າລວມແທັກເຫດການທີ່ທ່ານຮ້ອງຂໍ

en: The requested event was not found
lo_LA: ບໍ່ພົບກິດຈະກຳທີ່ຮ້ອງຂໍ

en: The requested organizer archive page does not exist
lo_LA: ບໍ່ມີໜ້າລວມຜູ້ຈັດງານທີ່ທ່ານຮ້ອງຂໍ

en: The requested organizer is not accessible
lo_LA: ບໍ່ສາມາດເຂົ້າເຖິງຜູ້ຈັດງານທີ່ຮ້ອງຂໍໄດ້

en: The requested organizer was not found
lo_LA: ບໍ່ພົບຜູ້ຈັດງານທີ່ຮ້ອງຂໍ

en: The requested page was not found
lo_LA: ບໍ່ພົບໜ້າທີ່ຮ້ອງຂໍ

en: The requested page was not found.
lo_LA: ບໍ່ພົບໜ້າທີ່ທ່ານຮ້ອງຂໍ.

en: The requested post ID does not exist or is not an event
lo_LA: ID ໂພສທີ່ຮ້ອງຂໍບໍ່ມີຢູ່ ຫຼື ບໍ່ແມ່ນເຫດການ

en: The requested post ID does not exist or is not an organizer
lo_LA: ID ໂພສທີ່ຮ້ອງຂໍບໍ່ມີຢູ່ ຫຼື ບໍ່ແມ່ນຜູ້ຈັດງານ

en: The requested post ID does not exist or is not an venue
lo_LA: ID ໂພສທີ່ຮ້ອງຂໍບໍ່ມີຢູ່ ຫຼື ບໍ່ແມ່ນສະຖານທີ່

en: The requested source does not have any upcoming and published events matching the search criteria.
lo_LA: ແຫຼ່ງຂໍ້ມູນທີ່ຮ້ອງຂໍບໍ່ມີກິດຈະກຳທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງ ຫຼື ກິດຈະກຳທີ່ເຜີຍແຜ່ແລ້ວທີ່ກົງກັບເງື່ອນໄຂການຄົ້ນຫາ.

en: The requested venue archive page does not exist
lo_LA: ບໍ່ມີໜ້າລວມສະຖານທີ່ທີ່ທ່ານຮ້ອງຂໍ

en: The requested venue is not accessible
lo_LA: ບໍ່ສາມາດເຂົ້າເຖິງສະຖານທີ່ທີ່ຮ້ອງຂໍໄດ້

en: The requested venue was not found
lo_LA: ບໍ່ພົບສະຖານທີ່ທີ່ຮ້ອງຂໍ

en: The response for the GET method.
lo_LA: ການຕອບສະໜອງສຳລັບເມທອດ GET.

en: The response from the Event Aggregator server was badly formed and could not be understood. Please try again.
lo_LA: ການຕອບສະໜອງຈາກເຊີບເວີ Event Aggregator ບໍ່ຖືກຕ້ອງ ແລະ ບໍ່ສາມາດປະມວນຜົນໄດ້. ກະລຸນາລອງໃໝ່.

en: The responses of the GET method.
lo_LA: ລາຍການການຕອບສະໜອງຂອງເມທອດ GET.

en: The schedule details of the event
lo_LA: ລາຍລະອຽດກຳນົດການຂອງກິດຈະກຳ

en: The schedule details of the event in HTML
lo_LA: ລາຍລະອຽດກຳນົດການຂອງກິດຈະກຳໃນຮູບແບບ HTML

en: The schema of the content.
lo_LA: ໂຄງສ້າງ (Schema) ຂອງເນື້ອຫາ.

en: The schema of the parameter.
lo_LA: ໂຄງສ້າງ (Schema) ຂອງພາລາມິເຕີ.

[ctx: The screen reader text of the label for the Power Automate API Key last access.]
en: The last access for the Power Automate API Key.
lo_LA: ການເຂົ້າເຖິງຫຼ້າສຸດສຳລັບລະຫັດ Power Automate API.

[ctx: The screen reader text of the label for the Power Automate API Key name.]
en: Enter an API Key description.
lo_LA: ປ້ອນຄຳອະທິບາຍລະຫັດ API.

[ctx: The screen reader text of the label for the Power Automate API Key name.]
en: The name for the Power Automate API Key.
lo_LA: ຊື່ສຳລັບລະຫັດ Power Automate API.

[ctx: The screen reader text of the label for the Power Automate API Key permissions.]
en: The permissions for the Power Automate API Key.
lo_LA: ການອະນຸຍາດສິດສຳລັບລະຫັດ Power Automate API.

[ctx: The screen reader text of the label for the Power Automate API Key user.]
en: The user for the Power Automate API Key.
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້ສຳລັບລະຫັດ Power Automate API.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier API Key last access.]
en: The last access for the Zapier API Key.
lo_LA: ການເຂົ້າເຖິງຫຼ້າສຸດສຳລັບລະຫັດ Zapier API.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier API Key name.]
en: Enter an API Key description.
lo_LA: ປ້ອນຄຳອະທິບາຍລະຫັດ API.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier API Key name.]
en: The name for the Zapier API Key.
lo_LA: ຊື່ສຳລັບລະຫັດ Zapier API.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier API Key permissions.]
en: The permissions for the Zapier API Key.
lo_LA: ການອະນຸຍາດສິດສຳລັບລະຫັດ Zapier API.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier API Key user.]
en: The user for the Zapier API Key.
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້ສຳລັບລະຫັດ Zapier API.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier Endpoint Dashboard endpoint last access when disabled.]
en: The last access is disabled as this endpoint is disabled.
lo_LA: ການເຂົ້າເຖິງຫຼ້າສຸດຖືກປິດໃຊ້ງານ ເນື່ອງຈາກຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ນີ້ຖືກປິດໃຊ້ງານ.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier Endpoint Dashboard endpoint last access.]
en: The last access for the Zapier endpoint.
lo_LA: ການເຂົ້າເຖິງຫຼ້າສຸດສຳລັບຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ Zapier.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier Endpoint Dashboard endpoint name.]
en: The name for the Zapier endpoint.
lo_LA: ຊື່ສຳລັບຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ Zapier.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier Endpoint Dashboard endpoint queue when disabled.]
en: The Queue is disabled for this Zapier endpoint.
lo_LA: ຄິວຖືກປິດໃຊ້ງານສຳລັບຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ Zapier ນີ້.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier Endpoint Dashboard endpoint queue.]
en: The Queue for the Zapier endpoint.
lo_LA: ຄິວສຳລັບຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ Zapier.

[ctx: The screen reader text of the label for the integration endpoint Dashboard endpoint last access when disabled.]
en: The last access is disabled as this endpoint is disabled.
lo_LA: ການເຂົ້າເຖິງຫຼ້າສຸດຖືກປິດໃຊ້ງານ ເນື່ອງຈາກຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ນີ້ຖືກປິດໃຊ້ງານ.

[ctx: The screen reader text of the label for the integration endpoint Dashboard endpoint last access.]
en: The last access for the integration endpoint.
lo_LA: ການເຂົ້າເຖິງຫຼ້າສຸດສຳລັບຈຸດເຊື່ອມຕໍ່.

[ctx: The screen reader text of the label for the integration endpoint Dashboard endpoint name.]
en: The name for the integration endpoint.
lo_LA: ຊື່ສຳລັບຈຸດເຊື່ອມຕໍ່.

[ctx: The screen reader text of the label for the integration endpoint Dashboard endpoint queue when disabled.]
en: The Queue is disabled for this endpoint.
lo_LA: ຄິວຖືກປິດໃຊ້ງານສຳລັບຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ນີ້.

[ctx: The screen reader text of the label for the integration endpoint Dashboard endpoint queue.]
en: The Queue for the integration endpoint.
lo_LA: ຄິວສຳລັບຈຸດເຊື່ອມຕໍ່.

en: The selected log file is empty or has not been generated yet.
lo_LA: ໄຟລ໌ບັນທຶກທີ່ເລືອກຫວ່າງເປົ່າ ຫຼື ຍັງບໍ່ໄດ້ຖືກສ້າງຂຶ້ນ.

en: The server URL.
lo_LA: URL ຂອງເຊີບເວີ.

en: The server is not currently responding
lo_LA: ເຊີບເວີຍັງບໍ່ມີການຕອບສະໜອງໃນຕອນນີ້

en: The server is responding with an error:
lo_LA: ເຊີບເວີຕອບກັບດ້ວຍຂໍ້ຜິດພາດ:

en: The service has disabled oAuth. Some types of events may not import.
lo_LA: ບໍລິການໄດ້ປິດການໃຊ້ງານ oAuth. ກິດຈະກຳບາງປະເພດອາດຈະບໍ່ຖືກນຳເຂົ້າ.

en: The settings below control the display of your calendar. If things don't look right, try switching between the two style sheet options or pick a page template from your theme (not available on block themes).
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າລຸ່ມນີ້ແມ່ນເພື່ອຄວບຄຸມການສະແດງຜົນປະຕິທິນຂອງທ່ານ. ຖ້າຫາກການສະແດງຜົນເບິ່ງຄືວ່າບໍ່ຖືກຕ້ອງ, ໃຫ້ລອງສະຫຼັບລະຫວ່າງສອງຕົວເລືອກຮູບແບບ (style sheet) ຫຼື ເລືອກແມ່ແບບໜ້າເວັບຈາກທີມຂອງທ່ານ (ບໍ່ສາມາດໃຊ້ໄດ້ໃນທີມແບບບລັອກ).

en: The settings below control the display of your calendar. If things don't look right, try switching between the two style sheet options or pick a page template from your theme (not available on block themes). Check out our customization guide for instructions on template modifications.
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າຂ້າງລຸ່ມນີ້ໃຊ້ເພື່ອຄວບຄຸມການສະແດງຜົນຂອງປະຕິທິນ. ຫາກການສະແດງຜົນບໍ່ຖືກຕ້ອງ ໃຫ້ລອງສະຫຼັບລະຫວ່າງຕົວເລືອກ Style Sheet ທັງສອງ ຫຼື ເລືອກແມ່ແບບໜ້າຈາກທີມ (Theme) ຂອງເຈົ້າ (ບໍ່ມີໃຫ້ໃຊ້ໃນ Block Themes). ເບິ່ງຄູ່ມືການປັບແຕ່ງຂອງພວກເຮົາສຳລັບຄຳແນະນຳໃນການແກ້ໄຂແມ່ແບບ.

en: The start date of the event
lo_LA: ວັນທີເລີ່ມຕົ້ນຂອງກິດຈະກຳ

en: The start date of the event in UTC
lo_LA: ວັນທີເລີ່ມຕົ້ນຂອງກິດຈະກຳໃນຮູບແບບ UTC

en: The taxonomy the term belongs to
lo_LA: Taxonomy ທີ່ Term ນີ້ສັງກັດຢູ່

en: The term description
lo_LA: ຄຳອະທິບາຍ Term

en: The term name
lo_LA: ຊື່ຂອງ Term

en: The term parent term if any
lo_LA: Term ຫຼັກ (ຖ້າມີ)

en: The term slug
lo_LA: ສະລັກຂອງ Term

en: The terms assigned to the entity in the post_tag taxonomy
lo_LA: ຄຳສັບ (Terms) ທີ່ຖືກມອບໝາຍໃຫ້ກັບ Entity ໃນ Taxonomy post_tag

en: The terms assigned to the entity in the tribe_events_cat taxonomy
lo_LA: ຄຳສັບ (Terms) ທີ່ຖືກມອບໝາຍໃຫ້ກັບ Entity ໃນ Taxonomy tribe_events_cat

[ctx: The text label for the Day View.]
en: Day
lo_LA: ວັນ

[ctx: The text label for the List View.]
en: List
lo_LA: ລາຍການ

[ctx: The text label for the Month View.]
en: Month
lo_LA: ເດືອນ

[ctx: The text used for the link to the event archive in the admin post tag list.]
en: %s View
lo_LA: ມຸມມອງ %s

en: The theme file to use to display the entity.
lo_LA: ໄຟລ໌ທີມ (Theme) ທີ່ຈະໃຊ້ເພື່ອສະແດງ Entity.

en: The timezone of the date
lo_LA: ເຂດເວລາຂອງວັນທີ

en: The timezone of the event
lo_LA: ເຂດເວລາຂອງກິດຈະກຳ

en: The timezone type
lo_LA: ປະເພດຂອງເຂດເວລາ

[ctx: The title (hover text) for the premium view indicator.]
en: Get Events Calendar Pro to use the %1$s View.
lo_LA: ຮັບ Events Calendar Pro ເພື່ອໃຊ້ງານມຸມມອງ %1$s.

en: The toggles below let you control the visibility of message banners related to:
lo_LA: ປຸ່ມສະຫຼັບຂ້າງລຸ່ມນີ້ຊ່ວຍໃຫ້ເຈົ້າຄວບຄຸມການເບິ່ງເຫັນຂອງປ້າຍຂໍ້ຄວາມທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບ:

en: The total number of events matching the request.
lo_LA: ຈຳນວນກິດຈະກຳທັງໝົດທີ່ກົງກັບການຮ້ອງຂໍ.

en: The total number of organizers matching the request.
lo_LA: ຈຳນວນຜູ້ຈັດງານທັງໝົດທີ່ກົງກັບການຮ້ອງຂໍ.

en: The total number of pages for the request.
lo_LA: ຈຳນວນໜ້າທັງໝົດສຳລັບການຮ້ອງຂໍ.

en: The total number of venues matching the request.
lo_LA: ຈຳນວນສະຖານທີ່ທັງໝົດທີ່ກົງກັບການຮ້ອງຂໍ.

en: The type of the content.
lo_LA: ປະເພດຂອງເນື້ອຫາ.

en: The user is not authorized to create event categories
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້ບໍ່ມີສິດສ້າງໝວດໝູ່ເຫດການ

en: The user is not authorized to create event tags
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້ບໍ່ມີສິດສ້າງແທັກເຫດການ

en: The user is not authorized to create events
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້ບໍ່ມີສິດສ້າງເຫດການ

en: The user is not authorized to create organizers
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້ບໍ່ມີສິດສ້າງຜູ້ຈັດງານ

en: The user is not authorized to create venues
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້ບໍ່ມີສິດສ້າງສະຖານທີ່

en: The value corresponds to the width and height of the QR code image in pixels.
lo_LA: ຄ່ານີ້ກົງກັບຄວາມກວ້າງ ແລະ ຄວາມສູງຂອງຮູບ QR Code ເປັນພິກເຊວ.

en: The venue ID used to globally identify in Event Aggregator
lo_LA: ID ຂອງສະຖານທີ່ຈັດງານທີ່ໃຊ້ລະບຸໃນ Event Aggregator

en: The venue WordPress post ID
lo_LA: ID ຂອງໂພສສະຖານທີ່ຈັດງານໃນ WordPress

en: The venue ZIP code
lo_LA: ລະຫັດໄປສະນີຂອງສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: The venue address
lo_LA: ທີ່ຢູ່ຂອງສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: The venue author ID
lo_LA: ID ຜູ້ຂຽນສະຖານທີ່

en: The venue author WordPress post ID
lo_LA: ID ຂອງຜູ້ຂຽນໂພສໃນ WordPress ຂອງສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: The venue city
lo_LA: ເມືອງຂອງສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: The venue could not be created from the provided data
lo_LA: ບໍ່ສາມາດສ້າງສະຖານທີ່ຈາກຂໍ້ມູນທີ່ໃຫ້ມາໄດ້

en: The venue could not be deleted
lo_LA: ບໍ່ສາມາດລຶບສະຖານທີ່ໄດ້

en: The venue could not be updated
lo_LA: ບໍ່ສາມາດອັບເດດຂໍ້ມູນສະຖານທີ່ໄດ້

en: The venue country
lo_LA: ປະເທດຂອງສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: The venue creation date in UTC time
lo_LA: ວັນທີສ້າງສະຖານທີ່ຈັດງານໃນຮູບແບບເວລາສາກົນ (UTC)

en: The venue creation date in the site time zone
lo_LA: ວັນທີສ້າງສະຖານທີ່ຈັດງານໃນເຂດເວລາຂອງເວັບໄຊ

en: The venue data to create.
lo_LA: ຂໍ້ມູນສະຖານທີ່ທີ່ຈະສ້າງ.

en: The venue data to update.
lo_LA: ຂໍ້ມູນສະຖານທີ່ທີ່ຈະອັບເດດ.

en: The venue description
lo_LA: ລາຍລະອຽດສະຖານທີ່

en: The venue directions link
lo_LA: ລິ້ງເສັ້ນທາງໄປຫາສະຖານທີ່

en: The venue does not support trashing. Set force=true to delete
lo_LA: ສະຖານທີ່ນີ້ບໍ່ຮອງຮັບການຍ້າຍໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ. ຕັ້ງຄ່າ force=true ເພື່ອລຶບຖາວອນ

en: The venue geo latitude
lo_LA: ເສັ້ນຂະໜານ (latitude) ຂອງສະຖານທີ່

en: The venue geo longitude
lo_LA: ເສັ້ນແວງ (longitude) ຂອງສະຖານທີ່

en: The venue has already been trashed
lo_LA: ສະຖານທີ່ນີ້ຖືກຍ້າຍໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອແລ້ວ

en: The venue is already trashed
lo_LA: ສະຖານທີ່ນີ້ຢູ່ໃນຖັງຂີ້ເຫຍື້ອແລ້ວ

en: The venue last modification date in UTC time
lo_LA: ວັນທີແກ້ໄຂສະຖານທີ່ຈັດງານຫຼ້າສຸດໃນຮູບແບບເວລາສາກົນ (UTC)

en: The venue last modification date in the site time zone
lo_LA: ວັນທີແກ້ໄຂສະຖານທີ່ຈັດງານຫຼ້າສຸດໃນເຂດເວລາຂອງເວັບໄຊ

en: The venue long description
lo_LA: ຄຳອະທິບາຍລະອຽດຂອງສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: The venue name
lo_LA: ຊື່ສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: The venue phone number
lo_LA: ເບີໂທລະສັບຂອງສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: The venue post ID is missing or does not exist.
lo_LA: ID ໂພສສະຖານທີ່ຫາຍໄປ ຫຼື ບໍ່ມີຢູ່.

en: The venue post ID is missing.
lo_LA: ID ໂພສສະຖານທີ່ຫາຍໄປ.

en: The venue post status
lo_LA: ສະຖານະໂພສສະຖານທີ່

en: The venue province
lo_LA: ແຂວງຂອງສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: The venue publication date
lo_LA: ວັນທີເຜີຍແຜ່ສະຖານທີ່

en: The venue publication date (UTC time zone)
lo_LA: ວັນທີເຜີຍແຜ່ສະຖານທີ່ (ເຂດເວລາ UTC)

en: The venue short description
lo_LA: ຄຳອະທິບາຍຫຍໍ້ຂອງສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: The venue slug
lo_LA: Slug ຂອງສະຖານທີ່

en: The venue state
lo_LA: ລັດຂອງສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: The venue state and province
lo_LA: ແຂວງ ຫຼື ລັດ ຂອງສະຖານທີ່

en: The venue state or province
lo_LA: ລັດ ຫຼື ແຂວງ ຂອງສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: The venue state/province
lo_LA: ແຂວງ/ລັດ ຂອງສະຖານທີ່

en: The venue status
lo_LA: ສະຖານະຂອງສະຖານທີ່

en: The venue website
lo_LA: ເວັບໄຊຂອງສະຖານທີ່

en: The venue website URL
lo_LA: URL ເວັບໄຊຂອງສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: The venue with the specified ID could not be deleted.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດລຶບສະຖານທີ່ທີ່ມີ ID ນີ້ໄດ້.

en: The venue with the specified ID has been deleted already.
lo_LA: ສະຖານທີ່ທີ່ມີ ID ນີ້ຖືກລຶບໄປແລ້ວ.

en: The venue with the specified ID is not accessible.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດເຂົ້າເຖິງສະຖານທີ່ທີ່ມີ ID ນີ້ໄດ້.

en: The venue zip code
lo_LA: ລະຫັດໄປສະນີຂອງສະຖານທີ່

en: The venues of the event
lo_LA: ສະຖານທີ່ຂອງກິດຈະກຳ

en: Themer's Guide
lo_LA: ຄູ່ມືສຳລັບນັກພັດທະນາທີມ

en: There are a few %s to resolve and prevent 404 errors.
lo_LA: ມີສິ່ງທີ່ %s ເພື່ອແກ້ໄຂ ແລະ ປ້ອງກັນຂໍ້ຜິດພາດ 404.

en: There are no fields set up for this tab yet.
lo_LA: ຍັງບໍ່ທັນມີການຕັ້ງຄ່າຟິວສຳລັບແທັບນີ້.

en: There are no notifications
lo_LA: ບໍ່ມີການແຈ້ງເຕືອນ

en: There is a new version of %1$s available. %2$s
lo_LA: ມີເວີຊັນໃໝ່ຂອງ %1$s ແລ້ວ. %2$s

en: There is a solution for every problem
lo_LA: ມີທາງອອກສຳລັບທຸກບັນຫາ

en: There is an JSON error with the Event Aggregator server. Please try your import again later.
lo_LA: ເກີດຂໍ້ຜິດພາດ JSON ທີ່ເຊີບເວີ Event Aggregator. ກະລຸນາລອງນຳເຂົ້າໃໝ່ໃນພາຍຫຼັງ.

en: There is an update available for %1$s but your license has expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your license.%3$s | Updates are available for %1$s but your license keys have expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your licenses.%3$s
lo_LA[0]: ມີການອັບເດດສຳລັບ %1$s ແຕ່ໄລເຊັນຂອງທ່ານໝົດອາຍຸແລ້ວ. %2$sເຂົ້າໄປທີ່ເວັບໄຊ Events Calendar ເພື່ອຕໍ່ອາຍຸໄລເຊັນຂອງທ່ານ.%3$s

en: There is an update for %1$s. %2$sRenew your license%3$s to get access to bug fixes, security updates, and new features.
lo_LA: ມີການອັບເດດສຳລັບ %1$s. %2$sຕໍ່ອາຍຸໄລເຊັນຂອງທ່ານ%3$s ເພື່ອຮັບການແກ້ໄຂບັກ, ອັບເດດຄວາມປອດໄພ ແລະ ຄຸນສົມບັດໃໝ່ໆ.

en: There is an update for %1$s. You'll need to %2$scheck your license%3$s to have access to updates, downloads, and support.
lo_LA: ມີການອັບເດດສຳລັບ %1$s. ທ່ານຕ້ອງ %2$sກວດສອບໄລເຊັນຂອງທ່ານ%3$s ເພື່ອໃຫ້ສາມາດອັບເດດ, ດາວໂຫຼດ ແລະ ຮັບການຊ່ວຍເຫຼືອໄດ້.

en: There may be an issue with the Event Aggregator server. Please try your import again later.
lo_LA: ອາດຈະມີບັນຫາກັບເຊີບເວີ Event Aggregator. ກະລຸນາລອງນຳເຂົ້າໃໝ່ໃນພາຍຫຼັງ.

en: There was a problem processing your import. Please try again.
lo_LA: ເກີດບັນຫາໃນການປະມວນຜົນການນຳເຂົ້າຂອງທ່ານ. ກະລຸນາລອງໃໝ່.

en: There was an error building the record queue:
lo_LA: ເກີດຂໍ້ຜິດພາດໃນການສ້າງຄິວບັນທຶກ:

en: There was an error fetching the results from your import:
lo_LA: ເກີດຂໍ້ຜິດພາດໃນການດຶງຜົນລັບຈາກການນຳເຂົ້າຂອງທ່ານ:

en: There were no Legacy Events to be Migrated, you are ready to rock!
lo_LA: ບໍ່ມີກິດຈະກຳເກົ່າທີ່ຕ້ອງຍ້າຍຂໍ້ມູນ, ທ່ານພ້ອມໃຊ້ງານແລ້ວ!

en: There were no results found for %s.
lo_LA: ບໍ່ພົບຜົນລັບສຳລັບ %s.

en: There were no results found for <strong>"%1$s"</strong> this month.
lo_LA: ບໍ່ພົບຜົນການຄົ້ນຫາສຳລັບ <strong>"%1$s"</strong> ໃນເດືອນນີ້.

en: There were no results found for <strong>"%1$s"</strong>.
lo_LA: ບໍ່ພົບຜົນລັບສຳລັບ <strong>"%1$s"</strong>.

en: There were no results found for this view.
lo_LA: ບໍ່ພົບຜົນການຄົ້ນຫາສຳລັບມຸມມອງນີ້.

en: There were no results found for this view. %1$s
lo_LA: ບໍ່ພົບຜົນການຄົ້ນຫາສຳລັບມຸມມອງນີ້. %1$s

en: There were no results found.
lo_LA: ບໍ່ພົບຜົນລັບ.

en: There’s a new version of %1$s available, but your license is expired. You’ll need to renew your license to get access to the latest version. If you plan to continue using your current version of the plugin(s), be sure to use a compatible version of The Events Calendar. %2$s
lo_LA: ມີເວີຊັນໃໝ່ຂອງ %1$s ແລ້ວ, ແຕ່ໃບອະນຸຍາດຂອງທ່ານໝົດອາຍຸ. ທ່ານຕ້ອງຕໍ່ອາຍຸໃບອະນຸຍາດເພື່ອໃຊ້ງານເວີຊັນຫຼ້າສຸດ. ຖ້າທ່ານຕ້ອງການໃຊ້ເວີຊັນເກົ່າຕໍ່ໄປ, ກະລຸນາກວດສອບໃຫ້ແນ່ໃຈວ່າໄດ້ໃຊ້ເວີຊັນທີ່ເຮັດວຽກຮ່ວມກັນກັບ The Events Calendar ໄດ້. %2$s

en: These APIs may include the following third party services: Google Maps (API key), Meetup (OAuth token), PayPal (email, Client ID, Client Secret), Eventbrite (API key, auth URL, Client Secret), and Zoom (email, Client ID, Client Secret).
lo_LA: API ເຫຼົ່ານີ້ອາດລວມມີບໍລິການຈາກພາຍນອກເຊັ່ນ: Google Maps (API key), Meetup (OAuth token), PayPal (email, Client ID, Client Secret), Eventbrite (API key, auth URL, Client Secret), ແລະ Zoom (email, Client ID, Client Secret).

en: These operations are introduced by The Events Calendar.
lo_LA: ການດຳເນີນການເຫຼົ່ານີ້ຖືກແນະນຳໂດຍ The Events Calendar.

en: These operations are introduced by the Common library.
lo_LA: ການດຳເນີນການເຫຼົ່ານີ້ຖືກແນະນຳໂດຍໄລບຼາຣີ Common.

en: These settings control the appearance of the single event pages.
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າເຫຼົ່ານີ້ຄວບຄຸມຮູບລັກສະນະຂອງໜ້າເຫດການດ່ຽວ.

en: These settings impact all list-style views, including List View and Day View.
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າເຫຼົ່ານີ້ຈະສົ່ງຜົນຕໍ່ມຸມມອງແບບລາຍການທັງໝົດ, ລວມທັງ ມຸມມອງລາຍການ ແລະ ມຸມມອງລາຍວັນ.

en: These settings will also apply to events imported in the future via this scheduled import.
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າເຫຼົ່ານີ້ຈະມີຜົນກັບກິດຈະກຳທີ່ຈະຖືກນຳເຂົ້າມາໃນອະນາຄົດຜ່ານກຳນົດການນຳເຂົ້ານີ້.

en: Third Party Accounts
lo_LA: ບັນຊີຈາກພາຍນອກ

en: This %s has passed.
lo_LA: %s ນີ້ໄດ້ຜ່ານໄປແລ້ວ.

en: This block serves as a placeholder for your The Events Calendar archive events template. It will display the event search fields and event results.
lo_LA: ບລັອກນີ້ເຮັດໜ້າທີ່ເປັນຕົວແທນ (Placeholder) ສຳລັບແມ່ແບບຄັງເກັບກິດຈະກຳຂອງ The Events Calendar. ມັນຈະສະແດງຊ່ອງຄົ້ນຫາກິດຈະກຳ ແລະ ຜົນການຄົ້ນຫາ.

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
lo_LA: ປະຕິທິນນີ້ຂັບເຄື່ອນໂດຍ The Events Calendar.

en: This can happen when other plugins try to improve performance. %s.
lo_LA: ສິ່ງນີ້ສາມາດເກີດຂຶ້ນໄດ້ເມື່ອປລັກອິນອື່ນພະຍາຍາມປັບປຸງປະສິດທິພາບ. %s.

en: This event is all day on %%startdatewithyear%%.
lo_LA: ກິດຈະກຳນີ້ເປັນກິດຈະກຳໝົດມື້ໃນວັນທີ %%startdatewithyear%%.

en: This event is all day starting on %%startdatenoyear%% and ending on %%enddatewithyear%%.
lo_LA: ກິດຈະກຳນີ້ເປັນກິດຈະກຳໝົດມື້ ເລີ່ມຕັ້ງແຕ່ %%startdatenoyear%% ຫາ %%enddatewithyear%%.

en: This event is at %%starttime%% on %%startdatewithyear%%.
lo_LA: ກິດຈະກຳນີ້ມີຂຶ້ນໃນເວລາ %%starttime%% ຂອງວັນທີ %%startdatewithyear%%.

en: This event is from %%starttime%% to %%endtime%% on %%startdatewithyear%%.
lo_LA: ກິດຈະກຳນີ້ເລີ່ມຕັ້ງແຕ່ %%starttime%% ຫາ %%endtime%% ໃນວັນທີ %%startdatewithyear%%.

en: This event needs to be saved before switching to Elementor.
lo_LA: ເຫດການນີ້ຈຳເປັນຕ້ອງໄດ້ບັນທຶກກ່ອນທີ່ຈະປ່ຽນໄປໃຊ້ Elementor.

en: This event starts at %%starttime%% on %%startdatenoyear%% and ends at %%endtime%% on %%enddatewithyear%%
lo_LA: ກິດຈະກຳນີ້ເລີ່ມເວລາ %%starttime%% ຂອງວັນທີ %%startdatenoyear%% ແລະ ສິ້ນສຸດເວລາ %%endtime%% ຂອງວັນທີ %%enddatewithyear%%

en: This event starts at %%starttime%% on %%startdatenoyear%% and ends on %%enddatewithyear%%
lo_LA: ກິດຈະກຳນີ້ເລີ່ມເວລາ %%starttime%% ຂອງວັນທີ %%startdatenoyear%% ແລະ ສິ້ນສຸດວັນທີ %%enddatewithyear%%

en: This event will not be re-imported and changes made locally will be preserved.
lo_LA: ກິດຈະກຳນີ້ຈະບໍ່ຖືກນຳເຂົ້າຊ້ຳ ແລະ ການປ່ຽນແປງທີ່ແກ້ໄຂໄວ້ໃນເຄື່ອງຈະຖືກຮັກສາໄວ້.

en: This extension adds a set of block patterns for events to the WordPress block editor.
lo_LA: ສ່ວນເສີມນີ້ຈະເພີ່ມຊຸດຮູບແບບບລັອກ (block patterns) ສຳລັບເຫດການໃນຕົວແກ້ໄຂບລັອກຂອງ WordPress.

en: This extension adds the “Show Google Maps” and “Show Google Maps Link” checkboxes when creating a new Venue.
lo_LA: ສ່ວນເສີມນີ້ຈະເພີ່ມຕົວເລືອກ “ສະແດງ Google Maps” ແລະ “ສະແດງລິ້ງ Google Maps” ເມື່ອສ້າງສະຖານທີ່ໃໝ່.

en: This extension allows you to add custom HTML content to the top of the Community submission form.
lo_LA: ສ່ວນເສີມນີ້ຊ່ວຍໃຫ້ເຈົ້າເພີ່ມເນື້ອໃນ HTML ເອງຢູ່ສ່ວນເທິງຂອງແບບຟອມສົ່ງຂໍ້ມູນຊຸມຊົນ.

en: This extension allows you to hide the Organizers and Venues that a visitor has not created from the Community submission form.
lo_LA: ສ່ວນເສີມນີ້ຊ່ວຍໃຫ້ເຈົ້າເຊື່ອງຜູ້ຈັດງານ ແລະ ສະຖານທີ່ ທີ່ຜູ້ເຂົ້າຊົມບໍ່ໄດ້ເປັນຄົນສ້າງເອງໃນແບບຟອມສົ່ງຂໍ້ມູນຊຸມຊົນ.

en: This extension allows you to set default currency symbols for your users to choose from instead of having a plain text field.
lo_LA: ສ່ວນເສີມນີ້ຊ່ວຍໃຫ້ເຈົ້າຕັ້ງຄ່າສັນຍະລັກສະກຸນເງິນເລີ່ມຕົ້ນໃຫ້ຜູ້ໃຊ້ເລືອກ ແທນທີ່ຈະເປັນຊ່ອງຂໍ້ຄວາມເປົ່າໆ.

en: This extension creates a useful variety of WordPress widget areas (a.k.a. sidebars).
lo_LA: ສ່ວນເສີມນີ້ຈະສ້າງພື້ນທີ່ວິດເຈັດ WordPress ທີ່ຫຼາກຫຼາຍ (ຫຼື ເອີ້ນວ່າ sidebars).

en: This extension is a collection of tweaks and snippets for The Events Calendar.
lo_LA: ສ່ວນເສີມນີ້ແມ່ນການລວບລວມການປັບແຕ່ງ (tweaks) ແລະ ໂຄດສັ້ນ (snippets) ສຳລັບ The Events Calendar.

en: This extension replaces photo view with a tiled grid of cards featuring event images.
lo_LA: ສ່ວນເສີມນີ້ຈະປ່ຽນມຸມມອງຮູບພາບເປັນແບບຕາຕະລາງ (grid) ທີ່ສະແດງຮູບພາບເຫດການ.

en: This extension shows a meta box with an API key on each Event with Ticket/RSVP.
lo_LA: ສ່ວນເສີມນີ້ຈະສະແດງ meta box ພ້ອມກັບລະຫັດ API ໃນແຕ່ລະເຫດການທີ່ມີບັດ ຫຼື ການຕອບຮັບ (RSVP).

en: This extension will send an email to event organizers whenever a user registers for their event.
lo_LA: ສ່ວນເສີມນີ້ຈະສົ່ງອີເມວຫາຜູ້ຈັດງານທຸກຄັ້ງທີ່ມີຜູ້ໃຊ້ລົງທະບຽນເຂົ້າຮ່ວມເຫດການຂອງພວກເຂົາ.

en: This feature helps your users highlight events belonging to a specific category.
lo_LA: ຄຸນສົມບັດນີ້ຊ່ວຍໃຫ້ຜູ້ໃຊ້ເນັ້ນກິດຈະກຳທີ່ຢູ່ໃນໝວດໝູ່ໃດໜຶ່ງ.

en: This information is only for guidance and not to be considered as legal advice.
lo_LA: ຂໍ້ມູນນີ້ເປັນພຽງຄຳແນະນຳເທົ່ານັ້ນ ແລະ ບໍ່ຖືວ່າເປັນຄຳປຶກສາທາງກົດໝາຍ.

en: This information serves as a guide on what sections need to be modified due to usage of The Events Calendar and its Add-ons.
lo_LA: ຂໍ້ມູນນີ້ໃຊ້ເປັນຄຳແນະນຳກ່ຽວກັບພາກສ່ວນທີ່ຕ້ອງໄດ້ຮັບການປັບປ່ຽນເນື່ອງຈາກການໃຊ້ງານ The Events Calendar ແລະ ສ່ວນເສີມຕ່າງໆ.

en: This is a preview of the type of content you will be getting in during the import based on what is on the calendar now.
lo_LA: ນີ້ຄືຕົວຢ່າງຂອງເນື້ອຫາທີ່ທ່ານຈະໄດ້ຮັບໃນລະຫວ່າງການນຳເຂົ້າ ໂດຍອີງຕາມຂໍ້ມູນທີ່ມີໃນປະຕິທິນຕອນນີ້.

en: This is especially true if you have made any code customizations to your calendar.
lo_LA: ຂໍ້ຄວາມນີ້ສຳຄັນຫຼາຍ ໂດຍສະເພາະຖ້າທ່ານໄດ້ມີການປັບແຕ່ງໂຄ້ດໃນປະຕິທິນຂອງທ່ານ.

en: This is used to determine which category color is assigned to an event if the event has more than one category.
lo_LA: ສິ່ງນີ້ໃຊ້ເພື່ອລະບຸວ່າຈະໃຊ້ສີໝວດໝູ່ໃດກັບກິດຈະກຳ ຫາກກິດຈະກຳນັ້ນມີຫຼາຍກວ່າໜຶ່ງໝວດໝູ່.

en: This is where all of the global network settings for The Events Calendar can be modified.
lo_LA: ນີ້ຄືບ່ອນສຳລັບແກ້ໄຂການຕັ້ງຄ່າເຄືອຂ່າຍທົ່ວໄປຂອງ The Events Calendar.

en: This option allows you to automatically move past events to trash.
lo_LA: ຕົວເລືອກນີ້ຊ່ວຍໃຫ້ທ່ານຍ້າຍເຫດການທີ່ຜ່ານມາລົງຖັງຂີ້ເຫຍື້ອໂດຍອັດຕະໂນມັດ.

en: This option allows you to bulk delete past events. Be careful and backup your database before removing your events as there is no way to reverse the changes.
lo_LA: ຕົວເລືອກນີ້ຊ່ວຍໃຫ້ທ່ານລຶບເຫດການທີ່ຜ່ານມາໄດ້ເປັນຈຳນວນຫຼາຍ. ກະລຸນາລະມັດລະວັງ ແລະ ສຳຮອງຂໍ້ມູນຖານຂໍ້ມູນຂອງທ່ານກ່ອນ ເພາະການປ່ຽນແປງນີ້ບໍ່ສາມາດເອົາຄືນໄດ້.

en: This option is automatically disabled when The Events Calendar is active for compatibility.
lo_LA: ຕົວເລືອກນີ້ຖືກປິດການໃຊ້ງານໂດຍອັດຕະໂນມັດເມື່ອ The Events Calendar ເປີດໃຊ້ງານຢູ່ເພື່ອຄວາມເຂົ້າກັນໄດ້.

en: This process is safe and non-destructive — no event data will be changed.
lo_LA: ຂະບວນການນີ້ປອດໄພ ແລະ ບໍ່ທຳລາຍຂໍ້ມູນ — ຈະບໍ່ມີການປ່ຽນແປງຂໍ້ມູນກິດຈະກຳໃດໆ.

en: This section contains information on The Events Calendar Plugin.
lo_LA: ສ່ວນນີ້ປະກອບດ້ວຍຂໍ້ມູນກ່ຽວກັບປລັກອິນ The Events Calendar.

en: This webhook action is not currently supported.
lo_LA: ການເຮັດວຽກຂອງ webhook ນີ້ຍັງບໍ່ຮອງຮັບໃນຕອນນີ້.

en: Three months
lo_LA: ສາມເດືອນ

en: Three weeks
lo_LA: ສາມອາທິດ

en: Through the usage of The Events Calendar, Events Calendar PRO, The Events Calendar Filter Bar, Eventbrite Tickets, and Community Events plugins, as well as our Event Aggregator Import service (contained within The Events Calendar plugin), information may be collected and stored within your website’s database.
lo_LA: ຜ່ານການໃຊ້ງານປລັກອິນຕ່າງໆຂອງ The Events Calendar ແລະ ບໍລິການ Event Aggregator, ຂໍ້ມູນອາດຈະຖືກຮວບຮວມ ແລະ ເກັບໄວ້ໃນຖານຂໍ້ມູນຂອງເວັບໄຊຂອງທ່ານ.

en: Thu
lo_LA: ພຫ.

en: Thursday
lo_LA: ວັນພະຫັດ

en: Ticket Email Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າອີເມວບັດ

en: Ticket availability automatically updates
lo_LA: ອັບເດດຈຳນວນປີ້ທີ່ວ່າງໂດຍອັດຕະໂນມັດ

en: Ticket sales and RSVPs will be paused until migration is complete.
lo_LA: ການຂາຍບັດ ແລະ ການຕອບຮັບ (RSVP) ຈະຖືກຢຸດຊົ່ວຄາວຈົນກວ່າການຍ້າຍຂໍ້ມູນຈະສຳເລັດ.

en: Ticket sales, RSVPs, and automatic imports will be paused until migration is complete.
lo_LA: ການຂາຍບັດ, ການຕອບຮັບ ແລະ ການນຳເຂົ້າແບບອັດຕະໂນມັດຈະຖືກຢຸດຊົ່ວຄາວຈົນກວ່າການຍ້າຍຂໍ້ມູນຈະສຳເລັດ.

en: Ticket sales, RSVPs, and event submissions will be paused until migration is complete.
lo_LA: ການຂາຍບັດ, ການຕອບຮັບ ແລະ ການສົ່ງຂໍ້ມູນເຫດການຈະຖືກຢຸດຊົ່ວຄາວຈົນກວ່າການຍ້າຍຂໍ້ມູນຈະສຳເລັດ.

en: Ticket sales, RSVPs, event submissions, and automatic imports will be paused until migration is complete.
lo_LA: ການຂາຍບັດ, ການຕອບຮັບ, ການສົ່ງຂໍ້ມູນເຫດການ ແລະ ການນຳເຂົ້າແບບອັດຕະໂນມັດຈະຖືກຢຸດຊົ່ວຄາວຈົນກວ່າການຍ້າຍຂໍ້ມູນຈະສຳເລັດ.

en: Ticket sales, attendee management, and email marketing for your events
lo_LA: ການຂາຍປີ້, ການຈັດການຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມ ແລະ ການຕະຫຼາດຜ່ານອີເມວສຳລັບເຫດການຂອງທ່ານ

en: Ticket scanning with mobile app
lo_LA: ສະແກນປີ້ດ້ວຍແອັບມືຖື

en: Ticketing & RSVP
lo_LA: ການຂາຍບັດ ແລະ ການຕອບຮັບ (RSVP)

en: Tickets
lo_LA: ຕົວ

en: Time &amp; Date
lo_LA: ເວລາ &amp; ວັນທີ

en: Time Range Separator
lo_LA: ເຄື່ອງໝາຍແຍກຊ່ວງເວລາ

en: Time Zone
lo_LA: ເຂດເວລາ

en: Time Zone:
lo_LA: ເຂດເວລາ:

en: Time range separator
lo_LA: ເຄື່ອງໝາຍຂັ້ນຊ່ວງເວລາ

en: Time zone
lo_LA: ເຂດເວລາ

en: Time zone is invalid.
lo_LA: ເຂດເວລາບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Time zone mode
lo_LA: ໂໝດເຂດເວລາ

en: Time:
lo_LA: ເວລາ:

en: Timezone support
lo_LA: ຮອງຮັບເຂດເວລາ (Timezone)

[ctx: Title for Data share section.]
en: Data share consent
lo_LA: ການຍອມຮັບການແບ່ງປັນຂໍ້ມູນ

[ctx: Title for the debugging section of the general settings.]
en: Debugging
lo_LA: ການດີບັກ (Debugging)

[ctx: Title for the editing section of the general settings.]
en: Editing
lo_LA: ການແກ້ໄຂ

[ctx: Title for the maintenance section of the general settings.]
en: Maintenance
lo_LA: ການບຳລຸງຮັກສາ

[ctx: Title for the viewing section of the general settings.]
en: Viewing
lo_LA: ການເບິ່ງ

en: To allow better control over dates, advanced security improvements and performance gain.
lo_LA: ເພື່ອໃຫ້ສາມາດຄວບຄຸມວັນທີໄດ້ດີຂຶ້ນ, ປັບປຸງຄວາມປອດໄພ ແລະ ເພີ່ມປະສິດທິພາບການເຮັດວຽກ.

en: To begin using %2$s, please install (or upgrade) and activate %3$s.
lo_LA: ເພື່ອເລີ່ມໃຊ້ງານ %2$s, ກະລຸນາຕິດຕັ້ງ (ຫຼື ອັບເກຣດ) ແລະ ເປີດໃຊ້ງານ %3$s.

en: To complete this major calendar upgrade, you need to migrate your events to the new data storage system. Once migration finishes, you can take advantage of all the cool new 6.0 features!
lo_LA: ເພື່ອເຮັດໃຫ້ການອັບເກຣດປະຕິທິນຄັ້ງໃຫຍ່ນີ້ສຳເລັດ, ເຈົ້າຈຳເປັນຕ້ອງຍ້າຍເຫດການຂອງເຈົ້າໄປຫາລະບົບເກັບຮັກສາຂໍ້ມູນໃໝ່. ເມື່ອການຍ້າຍສຳເລັດແລ້ວ, ເຈົ້າຈະສາມາດໃຊ້ງານຟີເຈີໃໝ່ໆທີ່ດີເຍື້ອງໃນເວີຊັນ 6.0 ໄດ້ທັງໝົດ!

en: To continue using The Events Calendar, please install the latest version of
lo_LA: ເພື່ອໃຊ້ງານ The Events Calendar ຕໍ່ໄປ, ກະລຸນາຕິດຕັ້ງເວີຊັນຫຼ້າສຸດຂອງ

en: To continue using category colors, please migrate your settings. The settings have been disabled until you complete the migration.
lo_LA: ເພື່ອໃຊ້ງານສີໝວດໝູ່ຕໍ່ໄປ ກະລຸນາຍ້າຍ (Migrate) ການຕັ້ງຄ່າຂອງເຈົ້າ. ການຕັ້ງຄ່າຈະຖືກປິດການໃຊ້ງານຈົນກວ່າເຈົ້າຈະຍ້າຍຂໍ້ມູນສຳເລັດ.

en: To continue using scheduled imports, please enter a valid Event Aggregator license key under %1$sEvents > Settings > Licenses%2$s.
lo_LA: ເພື່ອໃຊ້ງານການນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາຕໍ່ໄປ, ກະລຸນາປ້ອນລະຫັດໄລເຊັນ Event Aggregator ທີ່ຖືກຕ້ອງ ທີ່ %1$sEvents > Settings > Licenses%2$s.

en: To enhance your experience, we require your consent to collect and share some of your website’s data with our AI chatbot.
lo_LA: ເພື່ອປັບປຸງປະສົບການການໃຊ້ງານ ພວກເຮົາຕ້ອງການການຍອມຮັບຈາກເຈົ້າໃນການເກັບກຳ ແລະ ແບ່ງປັນຂໍ້ມູນບາງສ່ວນຂອງເວັບໄຊກັບ AI chatbot ຂອງພວກເຮົາ.

en: To import Meetup events, please be sure to add your Meetup API key here:
lo_LA: ເພື່ອຮຳເຂົ້າກິດຈະກຳຈາກ Meetup ກະລຸນາໃສ່ລະຫັດ Meetup API ຂອງເຈົ້າທີ່ນີ້:

en: To import Meetup events, please be sure to add your Meetup API key on %1$sEvents > Settings > Integrations%2$s
lo_LA: ເພື່ອການນຳເຂົ້າກິດຈະກຳຈາກ Meetup, ກະລຸນາເພີ່ມລະຫັດ Meetup API ຂອງທ່ານທີ່ %1$sEvents > Settings > Integrations%2$s

en: To receive notifications you need to agree to our %s.
lo_LA: ເພື່ອຮັບການແຈ້ງເຕືອນ ເຈົ້າຕ້ອງຍອມຮັບ %s ຂອງພວກເຮົາ.

en: To safely cancel the migration, we need to reverse the process on any data that has already been modified. Your site will remain in maintenance mode until we have safely reversed the process.
lo_LA: ເພື່ອຍົກເລີກການຍ້າຍຂໍ້ມູນຢ່າງປອດໄພ, ພວກເຮົາຈຳເປັນຕ້ອງຍ້ອນຄືນຂະບວນການໃນຂໍ້ມູນໃດໆທີ່ໄດ້ຖືກແກ້ໄຂໄປແລ້ວ. ເວັບໄຊຂອງເຈົ້າຈະຍັງຄົງຢູ່ໃນໂໝດບຳລຸງຮັກສາຈົນກວ່າພວກເຮົາຈະຍ້ອນຄືນຂະບວນການສຳເລັດ.

en: Today
lo_LA: ມື້ນີ້

en: Togo
lo_LA: ໂຕໂກ

en: Tokelau
lo_LA: ໂຕເກເລົາ

en: Tonga
lo_LA: ຕອງກາ

en: Top %s list pagination
lo_LA: ການແບ່ງໜ້າລາຍການ %s ດ້ານເທິງ

en: Top Center
lo_LA: ກາງເທິງ

en: Top Left
lo_LA: ຊ້າຍເທິງ

en: Top Right
lo_LA: ຂວາເທິງ

en: Total events migrated:
lo_LA: ລວມເຫດການທີ່ຍ້າຍແລ້ວ:

en: Total events previewed:
lo_LA: ລວມເຫດການທີ່ເບິ່ງຕົວຢ່າງແລ້ວ:

en: Total imported %1$s
lo_LA: ລວມ %1$s ທີ່ນຳເຂົ້າແລ້ວ

en: Transition Duration
lo_LA: ໄລຍະເວລາການປ່ຽນຜ່ານ (Transition Duration)

en: Translations
lo_LA: ການແປພາສາ

en: Transparent
lo_LA: ໂປ່ງໃສ

en: Trashed events will permanently be deleted in %1$d days, you can change that value using <code>%2$s</code>. <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Read more.</a>
lo_LA: ເຫດການໃນຖັງຂີ້ເຫຍື້ອຈະຖືກລຶບຖາວອນໃນ %1$d ມື້, ເເຈົ້າສາມາດປ່ຽນຄ່ານັ້ນໄດ້ໂດຍໃຊ້ <code>%2$s</code>. <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">ອ່ານເພີ່ມເຕີມ.</a>

en: Trinidad and Tobago
lo_LA: ຕຣິນິແດດ ແລະ ໂຕເບໂກ

en: Troubleshoot
lo_LA: ແກ້ໄຂບັນຫາ

en: Troubleshooting
lo_LA: ການແກ້ໄຂບັນຫາ

en: Troubleshooting Page
lo_LA: ໜ້າການແກ້ໄຂບັນຫາ

en: Troubleshooting common problems
lo_LA: ການແກ້ໄຂບັນຫາທົ່ວໄປ

en: Try to adjust your import settings and try again.
lo_LA: ລອງປັບປຸງການຕັ້ງຄ່າການນຳເຂົ້າແລ້ວລອງໃໝ່ອີກຄັ້ງ.

en: Tue
lo_LA: ອ.

en: Tuesday
lo_LA: ວັນອັງຄານ

en: Tunisia
lo_LA: ຕູນີເຊຍ

en: Turbo charge your posts admin for any custom post type with sortable filters and columns, and auto-registration of metaboxes.
lo_LA: ເພີ່ມປະສິດທິພາບການຈັດການໂພສຂອງທ່ານດ້ວຍລະບົບກອງ ແລະ ຖັນທີ່ຈັດລຽງໄດ້ ພ້ອມທັງລະບົບ metaboxes ອັດຕະໂນມັດ.

en: Turbocharge your events with our premium calendar and ticketing add-ons.
lo_LA: ເພີ່ມປະສິດທິພາບໃຫ້ເຫດການຂອງທ່ານດ້ວຍປະຕິທິນລະດັບພຣີມຽມ ແລະ ສ່ວນເສີມການຂາຍປີ້.

en: Turkey
lo_LA: ຕູຣເຄຍ

en: Turkish Lira
lo_LA: ລີຣາ ຕຸລະກີ

en: Turkmenistan
lo_LA: ເຕີກເມນິສະຖານ

en: Turks and Caicos Islands
lo_LA: ໝູ່ເກາະເຕີກສ໌ ແລະ ເຄຄົສ

en: Turn the venue name for your event into a clickable URL — a great way to link directly to a venue’s website or a virtual meeting.
lo_LA: ປ່ຽນຊື່ສະຖານທີ່ໃຫ້ເປັນລິ້ງ URL ເຊິ່ງເປັນວິທີທີ່ດີໃນການເຊື່ອມຕໍ່ໄປຫາເວັບໄຊສະຖານທີ່ ຫຼື ການປະຊຸມອອນໄລນ໌.

en: Tutorial
lo_LA: ບົດຮຽນ

en: Tuvalu
lo_LA: ຕູວາລູ

en: Two months
lo_LA: ສອງເດືອນ

en: Two weeks
lo_LA: ສອງອາທິດ

en: URL to the entity.
lo_LA: URL ໄປຫາ Entity.

en: US Cent
lo_LA: ເຊັນ ສະຫະລັດ

en: US Dollar
lo_LA: ໂດລາ ສະຫະລັດ

en: Uganda
lo_LA: ອູການດາ

en: Ukraine
lo_LA: ອູແກຣນ

en: Unable to attach an image to the event
lo_LA: ບໍ່ສາມາດແນບຮູບພາບໃສ່ໃນກິດຈະກຳໄດ້

en: Unable to continue inserting data. Please reload this page to continue/try again.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດສືບຕໍ່ການເພີ່ມຂໍ້ມູນໄດ້. ກະລຸນາຣີໂຫຼດໜ້ານີ້ເພື່ອດຳເນີນການຕໍ່ ຫຼື ລອງໃໝ່.

en: Unable to find a matching post.
lo_LA: ບໍ່ພົບໂພສທີ່ກົງກັນ.

en: Unable to find an event with the ID of %s.
lo_LA: ບໍ່ພົບກິດຈະກຳທີ່ມີ ID ແມ່ນ %s.

en: Unable to find an import record with the ID of %s.
lo_LA: ບໍ່ພົບຂໍ້ມູນການນຳເຂົ້າທີ່ມີ ID ແມ່ນ %s.

en: Unable to get a post of the correct type.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດດຶງຂໍ້ມູນໂພສຕາມປະເພດທີ່ຖືກຕ້ອງໄດ້.

en: Unable to process this import - a breakage or conflict may have resulted in the import halting.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດນຳເຂົ້າໄດ້ - ອາດເກີດຂໍ້ຜິດພາດ ຫຼື ການຂັດແຍ້ງທີ່ເຮັດໃຫ້ການນຳເຂົ້າຢຸດສະງັກ.

en: Unable to run Tribe Extensions. Your website host is running PHP 5.2 or older, and has likely disabled or misconfigured debug_backtrace(). You, or your website host, will need to upgrade PHP or properly configure debug_backtrace() for Tribe Extensions to work.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດໃຊ້ Tribe Extensions ໄດ້. ເວັບໂຮສຕິງຂອງທ່ານໃຊ້ PHP 5.2 ຫຼື ເກົ່າກວ່າ, ແລະ ອາດຈະປິດ ຫຼື ຕັ້ງຄ່າ debug_backtrace() ບໍ່ຖືກຕ້ອງ. ທ່ານ ຫຼື ຜູ້ໃຫ້ບໍລິການເວັບໂຮສຕິງ ຕ້ອງອັບເກຣດ PHP ຫຼື ຕັ້ງຄ່າ debug_backtrace() ໃຫ້ຖືກຕ້ອງ.

en: Unable to save credentials
lo_LA: ບໍ່ສາມາດບັນທຶກຂໍ້ມູນການເຂົ້າໃຊ້ງານໄດ້

en: Unable to save scheduled import instance. Please try again.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດບັນທຶກຂໍ້ມູນການນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາໄດ້. ກະລຸນາລອງໃໝ່.

en: Unable to save scheduled import. Please try again.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດບັນທຶກກຳນົດການນຳເຂົ້າໄດ້. ກະລຸນາລອງໃໝ່.

en: Undo
lo_LA: ຍ້ອນກັບ

en: Unique System Info Key Generated
lo_LA: ສ້າງລະຫັດຂໍ້ມູນລະບົບສະເພາະແລ້ວ

en: Unique identifier for the entity.
lo_LA: ລະຫັດລະບຸສະເພາະ (ID) ສຳລັບ Entity.

en: Unique identifier for the event.
lo_LA: ລະຫັດລະບຸສະເພາະ (ID) ສຳລັບກິດຈະກຳ.

en: Unique identifier for the organizer.
lo_LA: ລະຫັດລະບຸສະເພາະ (ID) ສຳລັບຜູ້ຈັດງານ.

en: Unique identifier for the venue.
lo_LA: ລະຫັດລະບຸສະເພາະ (ID) ສຳລັບສະຖານທີ່.

en: Unite the power of TEC with the ticketing of Eventbrite
lo_LA: ລວມພະລັງຂອງ TEC ເຂົ້າກັບການຂາຍປີ້ຂອງ Eventbrite

en: United Arab Emirates
lo_LA: ສະຫະລັດອາຣັບເອມິເຣດ

en: United Arab Emirates Dirham
lo_LA: ດີແຮມ ສະຫະລັດອາຣັບເອມິເຣດ

en: United Kingdom
lo_LA: ສະຫະລາຊະອານາຈັກ

en: United States
lo_LA: ສະຫະລັດອາເມລິກາ

en: United States Minor Outlying Islands
lo_LA: ໝູ່ເກາະນ້ອຍຮອບນອກຂອງສະຫະລັດ

en: Unknown
lo_LA: ບໍ່ຮູ້ຈັກ

en: Unknown Column
lo_LA: ບໍ່ຮູ້ຈັກຄໍລຳ

en: Unknown or not set
lo_LA: ບໍ່ຮູ້ຈັກ ຫຼື ບໍ່ໄດ້ຕັ້ງຄ່າ

en: Unknown service message
lo_LA: ຂໍ້ຄວາມບໍລິການທີ່ບໍ່ຮູ້ຈັກ

en: Unknown strategy applied to this event.
lo_LA: ມີການໃຊ້ກົນລະຍຸດທີ່ບໍ່ຮູ້ຈັກກັບເຫດການນີ້.

en: Unnamed %s
lo_LA: %s ທີ່ບໍ່ມີຊື່

en: Unnamed Venue
lo_LA: ສະຖານທີ່ທີ່ບໍ່ມີຊື່

en: Unsupported
lo_LA: ບໍ່ຮອງຮັບ

en: Upcoming %s
lo_LA: %s ທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງ

[ctx: Upcoming event redirection option]
en: Redirect to the first upcoming event
lo_LA: ປ່ຽນເສັ້ນທາງໄປຫາກິດຈະກຳທຳອິດທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງ

en: Update %s Category
lo_LA: ອັບເດດໝວດໝູ່ %s

en: Update Authority
lo_LA: ອຳນາດການອັບເດດ

en: Update Time Zone Data
lo_LA: ອັບເດດຂໍ້ມູນເຂດເວລາ

en: Update a Venue
lo_LA: ອັບເດດສະຖານທີ່

en: Update an Event
lo_LA: ອັບເດດກິດຈະກຳ

en: Update an Organizer
lo_LA: ອັບເດດຜູ້ຈັດງານ

en: Update complete: time zone data has been added to all events in the database.
lo_LA: ອັບເດດສຳເລັດ: ຂໍ້ມູນເຂດເວລາໄດ້ຖືກເພີ່ມໃສ່ກິດຈະກຳທັງໝົດໃນຖານຂໍ້ມູນແລ້ວ.

en: Update now to version %s.
lo_LA: ອັບເດດເປັນເວີຊັນ %s ຕອນນີ້.

en: Updated:
lo_LA: ອັບເດດ:

en: Updates an existing event
lo_LA: ອັບເດດກິດຈະກຳທີ່ມີຢູ່

en: Updates an existing organizer
lo_LA: ອັບເດດຜູ້ຈັດງານທີ່ມີຢູ່

en: Updates an existing venue
lo_LA: ອັບເດດສະຖານທີ່ທີ່ມີຢູ່

en: Upgrade
lo_LA: ອັບເກຣດ

en: Upgrade FAQ
lo_LA: ຄຳຖາມທີ່ພົບເລື້ອຍກ່ຽວກັບການອັບເກຣດ

en: Upgrade Plugin
lo_LA: ອັບເກຣດປັກອິນ

en: Upgrade is not Available
lo_LA: ການອັບເກຣດຍັງບໍ່ພ້ອມໃຊ້ງານ

en: Upgrade your %1$s
lo_LA: ອັບເກຣດ %1$s ຂອງເຈົ້າ

en: Upgrade your calendar views
lo_LA: ອັບເກຣດມຸມມອງປະຕິທິນຂອງທ່ານ

en: Upgrade your calendar.
lo_LA: ອັບເກຣດປະຕິທິນຂອງທ່ານ.

en: Upgrade your event data storage system.
lo_LA: ອັບເກຣດລະບົບເກັບຮັກສາຂໍ້ມູນເຫດການຂອງເຈົ້າ.

en: Upgrade your events
lo_LA: ອັບເກຣດເຫດການຂອງເຈົ້າ

en: Upload
lo_LA: ອັບໂຫຼດ

en: Upload a CSV File
lo_LA: ອັບໂຫຼດໄຟລ໌ CSV

en: Upload an ICS File
lo_LA: ອັບໂຫຼດໄຟລ໌ ICS

en: Uruguay
lo_LA: ອູຣູກວາຍ

en: Use General
lo_LA: ໃຊ້ຄ່າທົ່ວໄປ

en: Use global import settings
lo_LA: ໃຊ້ການຕັ້ງຄ່ານຳເຂົ້າທົ່ວໄປ

en: Use manual time zones for each event
lo_LA: ກຳນົດເຂດເວລາເອງໃນແຕ່ລະກິດຈະກຳ

en: Use our free Event Tickets plugin to get started with tickets and RSVPs.
lo_LA: ໃຊ້ປລັກອິນ Event Tickets ຟຣີຂອງພວກເຮົາເພື່ອເລີ່ມຕົ້ນການໃຊ້ງານບັດ ແລະ ການຕອບຮັບ (RSVP).

en: Use the current event ID
lo_LA: ໃຊ້ໄອດີເຫດການປັດຈຸບັນ

en: Use the current event ID (show demo data)
lo_LA: ໃຊ້ໄອດີເຫດການປັດຈຸບັນ (ສະແດງຂໍ້ມູນຕົວຢ່າງ)

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from Eventbrite.
lo_LA: ໃຊ້ຕົວກັ່ນຕອງເພື່ອເລືອກສະເພາະເຫດການທີ່ຕ້ອງການດຶງຂໍ້ມູນຈາກ Eventbrite.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this Google Calendar.
lo_LA: ໃຊ້ຕົວຕອງເພື່ອຈຳກັດວ່າມີກິດຈະກຳໃດແດ່ທີ່ຈະຖືກດຶງມາຈາກ Google Calendar ນີ້.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this iCalendar feed.
lo_LA: ໃຊ້ຕົວຕອງເພື່ອຈຳກັດວ່າມີກິດຈະກຳໃດແດ່ທີ່ຈະຖືກດຶງມາຈາກ iCalendar feed ນີ້.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this site.
lo_LA: ໃຊ້ຕົວກັ່ນຕອງເພື່ອເລືອກສະເພາະເຫດການທີ່ຕ້ອງການດຶງຂໍ້ມູນຈາກເວັບໄຊນີ້.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from your ICS file.
lo_LA: ໃຊ້ຕົວຕອງເພື່ອຈຳກັດວ່າມີກິດຈະກຳໃດແດ່ທີ່ຈະຖືກດຶງມາຈາກໄຟລ໌ ICS ຂອງທ່ານ.

en: Use the following panel of your customizer to change the styling of your Calendar and Event pages.
lo_LA: ໃຊ້ແຜງການຕັ້ງຄ່າຕໍ່ໄປນີ້ເພື່ອປ່ຽນຮູບແບບຂອງໜ້າປະຕິທິນ ແລະ ກິດຈະກຳຂອງທ່ານ.

en: Use the options below to configure your imports. Global Import Settings apply to all imports, but you can also override the global settings by adjusting the origin-specific options. Check your Event Aggregator Service Status on the %1$s.
lo_LA: ໃຊ້ຕົວເລືອກລຸ່ມນີ້ເພື່ອຕັ້ງຄ່າການນຳເຂົ້າຂອງທ່ານ. ການຕັ້ງຄ່ານຳເຂົ້າທົ່ວໄປຈະມີຜົນກັບການນຳເຂົ້າທັງໝົດ, ແຕ່ທ່ານກໍ່ສາມາດປັບແຕ່ງສະເພາະແຫຼ່ງຂໍ້ມູນໄດ້. ກວດສອບສະຖານະບໍລິການ Event Aggregator ຂອງທ່ານທີ່ %1$s.

en: Use the options below to configure your imports. Looking for more ways to import events from other websites?
lo_LA: ໃຊ້ຕົວເລືອກລຸ່ມນີ້ເພື່ອຕັ້ງຄ່າການນຳເຂົ້າຂອງທ່ານ. ກຳລັງຊອກຫາວິທີເພີ່ມເຕີມເພື່ອການນຳເຂົ້າກິດຈະກຳຈາກເວັບໄຊອື່ນຢູ່ບໍ?

en: Use the site-wide time zone everywhere
lo_LA: ໃຊ້ເຂດເວລາຂອງເວັບໄຊໃນທຸກໆບ່ອນ

en: Use this image
lo_LA: ໃຊ້ຮູບພາບນີ້

en: Use this shortcode to display events that are currently in progress, like webinars and livestreams.
lo_LA: ໃຊ້ຊອດໂຄ້ດ (shortcode) ນີ້ເພື່ອສະແດງເຫດການທີ່ກຳລັງດຳເນີນຢູ່ ເຊັ່ນ webinars ແລະ livestreams.

en: Use this to share calendar data with Google Calendar, Apple iCal and other compatible apps
lo_LA: ໃຊ້ສິ່ງນີ້ເພື່ອແບ່ງປັນຂໍ້ມູນປະຕິທິນກັບ Google Calendar, Apple iCal ແລະ ແອັບອື່ນໆທີ່ຮອງຮັບ

en: Use your own CSS for category legend
lo_LA: ໃຊ້ CSS ຂອງເຈົ້າເອງສຳລັບຄຳອະທິບາຍສີໝວດໝູ່ (Category Legend)

en: Useful Resources
lo_LA: ແຫຼ່ງຂໍ້ມູນທີ່ມີປະໂຫຍດ

[ctx: User header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: User
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້

[ctx: User header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: User
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້

en: Users Submit Events and Sell Tickets
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້ສົ່ງກິດຈະກຳ ແລະ ຂາຍປີ້

en: Users submit events and sell tickets
lo_LA: ຜູ້ໃຊ້ສົ່ງເຫດການ ແລະ ຂາຍປີ້

en: Using stylesheets and page templates
lo_LA: ການໃຊ້ Stylesheets ແລະ Page Templates

en: Using this function before "plugins_loaded" action has fired can return unreliable results.
lo_LA: ການໃຊ້ຟັງຊັນນີ້ກ່ອນທີ່ "plugins_loaded" ຈະເຮັດວຽກ ອາດສົ່ງຜົນໃຫ້ຂໍ້ມູນບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Utah
lo_LA: ຢູທາ

en: Uzbekistan
lo_LA: ອຸສເບກິສະຖານ

en: Valid Key! Expires on %s
lo_LA: ຄີຖືກຕ້ອງ! ຈະໝົດອາຍຸໃນວັນທີ %s

en: Value
lo_LA: ຄ່າ

en: Vanuatu
lo_LA: ວານູອາຕູ

en: Venezuela
lo_LA: ເວເນຊູເອລາ

en: Venue
lo_LA: ສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: Venue Address
lo_LA: ທີ່ຢູ່ສະຖານທີ່

en: Venue Address 2
lo_LA: ທີ່ຢູ່ສະຖານທີ່ 2

en: Venue City
lo_LA: ເມືອງ ຂອງສະຖານທີ່

en: Venue Country
lo_LA: ປະເທດ ຂອງສະຖານທີ່

en: Venue Description
lo_LA: ຄຳອະທິບາຍສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: Venue Featured Image
lo_LA: ຮູບພາບແນະນຳສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: Venue Header
lo_LA: ຫົວຂໍ້ສະຖານທີ່

en: Venue Map
lo_LA: ແຜນທີ່ສະຖານທີ່

en: Venue Name
lo_LA: ຊື່ສະຖານທີ່

en: Venue Phone
lo_LA: ເບີໂທລະສັບສະຖານທີ່

en: Venue Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າສະຖານທີ່

en: Venue State
lo_LA: ລັດຂອງສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: Venue State/Province
lo_LA: ແຂວງ/ລັດ ຂອງສະຖານທີ່

en: Venue URL
lo_LA: URL ສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: Venue Website
lo_LA: ເວັບໄຊສະຖານທີ່

en: Venue Zip
lo_LA: ລະຫັດໄປສະນີສະຖານທີ່

en: Venue Zip Code
lo_LA: ລະຫັດໄປສະນີສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: Venue address is invalid.
lo_LA: ທີ່ຢູ່ສະຖານທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Venue address is required.
lo_LA: ຕ້ອງການທີ່ຢູ່ສະຖານທີ່.

en: Venue city is invalid.
lo_LA: ເມືອງຂອງສະຖານທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Venue city is required.
lo_LA: ຕ້ອງການເມືອງຂອງສະຖານທີ່.

en: Venue country is invalid.
lo_LA: ປະເທດຂອງສະຖານທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Venue country is required.
lo_LA: ຕ້ອງການປະເທດຂອງສະຖານທີ່.

en: Venue created successfully
lo_LA: ສ້າງສະຖານທີ່ສຳເລັດແລ້ວ

en: Venue created.
lo_LA: ສ້າງສະຖານທີ່ແລ້ວ.

en: Venue deleted successfully
lo_LA: ລຶບສະຖານທີ່ສຳເລັດແລ້ວ

en: Venue information: name, address, city, country, state, postal code, phone, website, geographical coordinates (latitude and longitude)
lo_LA: ຂໍ້ມູນສະຖານທີ່: ຊື່, ທີ່ຢູ່, ເມືອງ, ປະເທດ, ແຂວງ, ລະຫັດໄປສະນີ, ເບີໂທລະສັບ, ເວັບໄຊ, ພິກັດທາງພູມສາດ (ເສັ້ນຂະໜານ ແລະ ເສັ້ນແວງ)

en: Venue location map
lo_LA: ແຜນທີ່ສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: Venue name
lo_LA: ຊື່ສະຖານທີ່

en: Venue name is required.
lo_LA: ຕ້ອງການຊື່ສະຖານທີ່.

en: Venue phone is invalid.
lo_LA: ເບີໂທລະສັບສະຖານທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Venue phone is required.
lo_LA: ຕ້ອງການເບີໂທລະສັບສະຖານທີ່.

en: Venue state is invalid.
lo_LA: ແຂວງ/ລັດ ຂອງສະຖານທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Venue state is required.
lo_LA: ຕ້ອງການແຂວງ/ລັດ ຂອງສະຖານທີ່.

en: Venue updated successfully
lo_LA: ອັບເດດສະຖານທີ່ສຳເລັດແລ້ວ

en: Venue website is invalid.
lo_LA: ເວັບໄຊສະຖານທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Venue website is required.
lo_LA: ຕ້ອງການເວັບໄຊສະຖານທີ່.

en: Venue website must start with a protocol, i.e. "https://"
lo_LA: ເວັບໄຊສະຖານທີ່ຕ້ອງເລີ່ມຕົ້ນດ້ວຍ Protocol ເຊັ່ນ "https://"

en: Venue zip/postal code is invalid.
lo_LA: ລະຫັດໄປສະນີສະຖານທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Venue zip/postal code is required.
lo_LA: ຕ້ອງການລະຫັດໄປສະນີສະຖານທີ່.

en: Venues
lo_LA: ສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: Venues should be related to this event
lo_LA: ສະຖານທີ່ຄວນກ່ຽວຂ້ອງກັບເຫດການນີ້

en: Venues should contain the specified string in the title, description or custom fields
lo_LA: ສະຖານທີ່ຄວນມີຂໍ້ຄວາມທີ່ລະບຸໄວ້ໃນຫົວຂໍ້, ລາຍລະອຽດ ຫຼື ຊ່ອງຂໍ້ມູນກຳນົດເອງ

en: Venues should have events associated to them
lo_LA: ສະຖານທີ່ຄວນມີເຫດການເຊື່ອມຕໍ່ຢູ່

en: Venues should have upcoming events associated to them
lo_LA: ສະຖານທີ່ຄວນມີເຫດການທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງເຊື່ອມຕໍ່ຢູ່

en: Vermont
lo_LA: ເວີມອນ

en: Version Compatibility
lo_LA: ຄວາມເຂົ້າກັນໄດ້ຂອງເວີຊັນ

en: Viet Nam
lo_LA: ຫວຽດນາມ

en: Vietnamese Dong
lo_LA: ດົງ ຫວຽດນາມ

en: View
lo_LA: ເບິ່ງ

en: View %s
lo_LA: ເບິ່ງ %s

en: View Aggregator Record
lo_LA: ເບິ່ງຂໍ້ມູນ Aggregator

en: View All Add-Ons
lo_LA: ເບິ່ງສ່ວນເສີມທັງໝົດ

en: View All Scheduled Imports
lo_LA: ເບິ່ງການນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາທັງໝົດ

en: View Calendar
lo_LA: ເບິ່ງປະຕິທິນ

en: View Calendar Embed
lo_LA: ເບິ່ງການຝັງປະຕິທິນ

en: View Categories
lo_LA: ເບິ່ງໝວດໝູ່

en: View Events
lo_LA: ເບິ່ງເຫດການ

en: View Filters
lo_LA: ເບິ່ງຕົວຕອງ

en: View My Calendar
lo_LA: ເບິ່ງປະຕິທິນຂອງຂ້ອຍ

en: View QR Code
lo_LA: ເບິ່ງ QR Code

en: View all %s
lo_LA: ເບິ່ງ %s ທັງໝົດ

en: View and manage your license keys
lo_LA: ເບິ່ງ ແລະ ຈັດການລະຫັດອະນຸຍາດຂອງທ່ານ

en: View article
lo_LA: ເບິ່ງບົດຄວາມ

en: View events in %s
lo_LA: ເບິ່ງກິດຈະກຳໃນໝວດ %s

en: View links to add events to your calendar
lo_LA: ເບິ່ງລິ້ງເພື່ອເພີ່ມເຫດການໃສ່ປະຕິທິນຂອງເຈົ້າ

en: View more %1$s.
lo_LA: ເບິ່ງ %1$s ເພີ່ມເຕີມ.

en: View the error report
lo_LA: ເບິ່ງລາຍງານຂໍ້ຜິດພາດ

en: View the migration report
lo_LA: ເບິ່ງລາຍງານການຍ້າຍຂໍ້ມູນ

en: View your calendar
lo_LA: ເບິ່ງປະຕິທິນຂອງເຈົ້າ

en: View your event categories
lo_LA: ເບິ່ງໝວດໝູ່ກິດຈະກຳຂອງທ່ານ

en: View your event organizers
lo_LA: ເບິ່ງຜູ້ຈັດງານກິດຈະກຳຂອງທ່ານ

en: View your event tags
lo_LA: ເບິ່ງແທັກກິດຈະກຳຂອງທ່ານ

en: View your event venues
lo_LA: ເບິ່ງສະຖານທີ່ຈັດງານຂອງທ່ານ

en: View your scheduled imports.
lo_LA: ເບິ່ງການນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາຂອງທ່ານ.

en: Viewing
lo_LA: ການເບິ່ງ

en: Views
lo_LA: ມຸມມອງ

en: Views Navigation
lo_LA: ແຖບນຳທາງມຸມມອງ

en: Virgin Islands (British)
lo_LA: ໝູ່ເກາະເວີຈິນ (ອັງກິດ)

en: Virgin Islands (U.S.)
lo_LA: ໝູ່ເກາະເວີຈິນ (ສະຫະລັດ)

en: Virginia
lo_LA: ເວີຈີເນຍ

en: Virtual Events
lo_LA: ເຫດການສະເມືອງ (Virtual Events)

en: Visit Knowledgebase
lo_LA: ເຂົ້າເບິ່ງຖານຄວາມຮູ້

en: Visit Troubleshooting next
lo_LA: ໄປທີ່ໜ້າການແກ້ໄຂບັນຫາໃນຂັ້ນຕອນຕໍ່ໄປ

en: Visit the Add-on Page
lo_LA: ໄປທີ່ໜ້າສ່ວນເສີມ

en: WP Cron enabled
lo_LA: ເປີດໃຊ້ WP Cron ແລ້ວ

en: WP Cron not enabled
lo_LA: ຍັງບໍ່ໄດ້ເປີດໃຊ້ WP Cron

en: Wallis and Futuna Islands
lo_LA: ໝູ່ເກາະວໍລິສ ແລະ ຟູຕູນາ

en: Want this emailed to you?
lo_LA: ຕ້ອງການໃຫ້ສົ່ງຂໍ້ມູນນີ້ໄປຫາອີເມວຂອງທ່ານບໍ່?

en: Want to dive deeper?
lo_LA: ຕ້ອງການເຈາະເລິກຂໍ້ມູນຕື່ມບໍ່?

en: Want to take your events to the next level?
lo_LA: ຕ້ອງການຍົກລະດັບເຫດການຂອງທ່ານໃຫ້ດີຂຶ້ນບໍ່?

en: Warnings and errors
lo_LA: ຄຳເຕືອນ ແລະ ຂໍ້ຜິດພາດ

en: Washington
lo_LA: ວໍຊິງຕັນ

en: We are canceling your site's migration to the new system. During this time, %1$syou cannot create, edit, or manage your events%2$s. Your calendar will still be visible on your site but some frontend actions will be paused.
lo_LA: ພວກເຮົາກຳລັງຍົກເລີກການຍ້າຍຂໍ້ມູນເວັບໄຊຂອງເຈົ້າໄປຫາລະບົບໃໝ່. ໃນລະຫວ່າງເວລານີ້, %1$sເຈົ້າບໍ່ສາມາດສ້າງ, ແກ້ໄຂ ຫຼື ຈັດການເຫດການຂອງເຈົ້າໄດ້%2$s. ປະຕິທິນຍັງຄົງສະແດງຢູ່ ແຕ່ບາງການເຮັດວຽກຈະຖືກຢຸດຊົ່ວຄາວ.

en: We are committed to helping make your calendar spectacular and have a wealth of resources available, including a handy %s to get your calendar up and running.
lo_LA: ພວກເຮົາມຸ່ງໝັ້ນທີ່ຈະຊ່ວຍໃຫ້ປະຕິທິນຂອງທ່ານໂດດເດັ່ນ ແລະ ມີແຫຼ່ງຂໍ້ມູນຫຼາຍມາຍ ລວມທັງ %s ເພື່ອຊ່ວຍໃຫ້ທ່ານເລີ່ມຕົ້ນໃຊ້ງານໄດ້ທັນທີ.

en: We are reversing your site's migration to the new system. During this time, %1$syou cannot create, edit, or manage your events%2$s. Your calendar will still be visible on your site but some frontend actions will be paused.
lo_LA: ພວກເຮົາກຳລັງຍ້ອນຄືນການຍ້າຍຂໍ້ມູນເວັບໄຊຂອງເຈົ້າໄປຫາລະບົບໃໝ່. ໃນລະຫວ່າງເວລານີ້, %1$sເຈົ້າບໍ່ສາມາດສ້າງ, ແກ້ໄຂ ຫຼື ຈັດການເຫດການຂອງເຈົ້າໄດ້%2$s. ປະຕິທິນຂອງເຈົ້າຍັງຄົງສະແດງຢູ່ໃນເວັບໄຊ ແຕ່ການກະທຳບາງຢ່າງໃນໜ້າເວັບຈະຖືກຢຸດຊົ່ວຄາວ.

en: We can help with that
lo_LA: ພວກເຮົາຊ່ວຍທ່ານໄດ້

en: We cannot parse the argument `{%1$s}` as a %2$s.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດແປງອາຄິວເມນ (Argument) `{%1$s}` ເປັນ %2$s ໄດ້.

en: We detected an event that cannot be properly migrated. Please review the report below for more information. This issue must be resolved before you can migrate your site. Once you have updated or removed the problematic event, re-run the migration preview to make sure your site is ready to go.
lo_LA: ພວກເຮົາພົບເຫດການທີ່ບໍ່ສາມາດຍ້າຍຂໍ້ມູນໄດ້ຢ່າງຖືກຕ້ອງ. ກະລຸນາກວດສອບລາຍງານຂ້າງລຸ່ມນີ້ເພື່ອເບິ່ງຂໍ້ມູນເພີ່ມເຕີມ. ບັນຫານີ້ຕ້ອງໄດ້ຮັບການແກ້ໄຂກ່ອນທີ່ເຈົ້າຈະສາມາດຍ້າຍຂໍ້ມູນເວັບໄຊຂອງເຈົ້າໄດ້. ເມື່ອເຈົ້າໄດ້ອັບເດດ ຫຼື ລຶບເຫດການທີ່ມີບັນຫາແລ້ວ, ໃຫ້ເປີດເບິ່ງຕົວຢ່າງການຍ້າຍຂໍ້ມູນອີກຄັ້ງເພື່ອໃຫ້ແນ່ໃຈວ່າເວັບໄຊຂອງເຈົ້າພ້ອມແລ້ວ.

en: We detected one or more events that cannot be properly migrated. Please review the report below for more information. These issues must be resolved before you can migrate your site. Once you have updated or removed problematic events, please re-run the migration preview.
lo_LA: ພວກເຮົາພົບເຫດການໜຶ່ງ ຫຼື ຫຼາຍກວ່ານັ້ນທີ່ບໍ່ສາມາດຍ້າຍຂໍ້ມູນໄດ້ຢ່າງຖືກຕ້ອງ. ກະລຸນາກວດສອບລາຍງານຂ້າງລຸ່ມນີ້ເພື່ອເບິ່ງຂໍ້ມູນເພີ່ມເຕີມ. ບັນຫາເຫຼົ່ານີ້ຕ້ອງໄດ້ຮັບການແກ້ໄຂກ່ອນທີ່ເຈົ້າຈະສາມາດຍ້າຍຂໍ້ມູນເວັບໄຊໄດ້. ເມື່ອເຈົ້າໄດ້ອັບເດດ ຫຼື ລຶບເຫດການທີ່ມີບັນຫາແລ້ວ, ກະລຸນາເປີດເບິ່ງຕົວຢ່າງການຍ້າຍຂໍ້ມູນອີກຄັ້ງ.

en: We did not find any Facebook Events settings to migrate.
lo_LA: ພວກເຮົາບໍ່ພົບການຕັ້ງຄ່າໃດໆຈາກ Facebook Events ທີ່ຈະຍ້າຍຂໍ້ມູນ.

en: We did not find any iCal Importer settings to migrate.
lo_LA: ພວກເຮົາບໍ່ພົບການຕັ້ງຄ່າໃດໆຈາກ iCal Importer ທີ່ຈະຍ້າຍຂໍ້ມູນ.

en: We hope you love %1$s
lo_LA: ພວກເຮົາຫວັງວ່າທ່ານຈະມັກ %1$s

en: We hope you love TEC Common!
lo_LA: ພວກເຮົາຫວັງວ່າເຈົ້າຈະມັກ TEC Common!

en: We hope you love The Events Calendar!
lo_LA: ພວກເຮົາຫວັງວ່າເຈົ້າຈະມັກ The Events Calendar!

en: We make use of certain APIs, in order to provide specific features.
lo_LA: ພວກເຮົາໃຊ້ API ບາງຢ່າງເພື່ອໃຫ້ບໍລິການຄຸນສົມບັດສະເພາະ.

en: We recommend a 16:9 aspect ratio for featured images.
lo_LA: ພວກເຮົາແນະນຳໃຫ້ໃຊ້ຮູບພາບທີ່ເນັ້ນເດັ່ນໃນອັດຕາສ່ວນ 16:9.

en: We recommend making this update on a %1$sstaging site%2$s.
lo_LA: ພວກເຮົາແນະນຳໃຫ້ທົດລອງອັບເດດໃນ %1$sເວັບໄຊທົດສອບ (staging site)%2$s ກ່ອນ.

en: We send out discounts to our core users via our newsletter.
lo_LA: ພວກເຮົາຈະສົ່ງສ່ວນຫຼຸດໃຫ້ກັບຜູ້ໃຊ້ຫຼັກຂອງພວກເຮົາຜ່ານທາງຈົດໝາຍຂ່າວ.

en: We'd love to know why you're leaving so we can improve our plugin.
lo_LA: ພວກເຮົາຢາກຮູ້ວ່າເປັນຫຍັງເຈົ້າຈຶ່ງເລີກໃຊ້ ເພື່ອທີ່ພວກເຮົາຈະໄດ້ນຳໄປປັບປຸງປລັກອິນໃຫ້ດີຂຶ້ນ.

en: We'll scan your events and let you know how long your migration will take. The preview runs in the background, so you'll be able to continue using your site.
lo_LA: ພວກເຮົາຈະສະແກນເຫດການຂອງເຈົ້າ ແລະ ແຈ້ງໃຫ້ຊາບວ່າການຍ້າຍຂໍ້ມູນຈະໃຊ້ເວລາດົນປານໃດ. ການເບິ່ງຕົວຢ່າງເຮັດວຽກຢູ່ເບື້ອງຫຼັງ, ດັ່ງນັ້ນເຈົ້າຈຶ່ງສາມາດໃຊ້ເວັບໄຊຕໍ່ໄປໄດ້.

en: We're committed to helping make your calendar spectacular and have a wealth of resources available.
lo_LA: ພວກເຮົາມຸ່ງໝັ້ນທີ່ຈະຊ່ວຍໃຫ້ປະຕິທິນຂອງເຈົ້າໂດດເດັ່ນ ແລະ ມີແຫຼ່ງຂໍ້ມູນຫຼາຍຢ່າງພ້ອມໃຊ້ງານ.

en: We're scanning your existing events so you'll know what to expect from the migration process. You can keep using your site and managing events. Check back later for the next step of migration.
lo_LA: ພວກເຮົາກຳລັງສະແກນເຫດການທີ່ມີຢູ່ເພື່ອໃຫ້ເຈົ້າຮູ້ສິ່ງທີ່ຈະເກີດຂຶ້ນໃນຂະບວນການຍ້າຍຂໍ້ມູນ. ເຈົ້າສາມາດໃຊ້ເວັບໄຊ ແລະ ຈັດການເຫດການຕໍ່ໄປໄດ້. ກະລຸນາກັບມາກວດສອບພາຍຫຼັງສຳລັບຂັ້ນຕອນຕໍ່ໄປ.

en: We're sorry to see you go.
lo_LA: ພວກເຮົາເສຍໃຈທີ່ເຈົ້າຈະຈາກໄປ.

en: We've completely revamped the way event information is stored on your site's database. Upgrade now to take advantage of faster calendar load times and improved performance. As with any significant site change, we recommend %screating a site backup%s before beginning the migration process.
lo_LA: ພວກເຮົາໄດ້ປັບປຸງວິທີການເກັບຮັກສາຂໍ້ມູນເຫດການໃນຖານຂໍ້ມູນເວັບໄຊຂອງເຈົ້າໃໝ່ທັງໝົດ. ອັບເກຣດດຽວນີ້ເພື່ອໃຫ້ປະຕິທິນໂຫຼດໄວຂຶ້ນ ແລະ ມີປະສິດທິພາບດີຂຶ້ນ. ເຊັ່ນດຽວກັບການປ່ຽນແປງເວັບໄຊຄັ້ງໃຫຍ່, ພວກເຮົາແນະນຳໃຫ້ %sສຳຮອງຂໍ້ມູນເວັບໄຊ%s ກ່ອນເລີ່ມຂະບວນການຍ້າຍຂໍ້ມູນ.

en: We've detected that you're using the Category Colors plugin. This functionality is now included in The Events Calendar!
lo_LA: ພວກເຮົາກວດພົບວ່າເຈົ້າກຳລັງໃຊ້ປລັກອິນ Category Colors. ຟັງຊັນນີ້ໄດ້ຖືກລວມເຂົ້າຢູ່ໃນ The Events Calendar ແລ້ວ!

en: We've detected that you're using the Category Colors plugin. This functionality is now included in The Events Calendar! To continue using category colors, please migrate your settings.
lo_LA: ພວກເຮົາກວດພົບວ່າເຈົ້າກຳລັງໃຊ້ປລັກອິນ Category Colors. ຟັງຊັນນີ້ໄດ້ຖືກລວມເຂົ້າຢູ່ໃນ The Events Calendar ແລ້ວ! ເພື່ອໃຊ້ງານສີໝວດໝູ່ຕໍ່ໄປ ກະລຸນາຍ້າຍການຕັ້ງຄ່າຂອງເຈົ້າ.

en: We've packaged our most popular plugins into bundles jam-packed with value.
lo_LA: ພວກເຮົາໄດ້ລວມປລັກອິນຍອດນິຍົມເຂົ້າເປັນຊຸດທີ່ຄຸ້ມຄ່າທີ່ສຸດ.

en: We've redesigned all of the calendar views to give you and your users a better experience. Beyond a brand new look, we've optimized every design for mobile and introduced key improvements for each view.
lo_LA: ພວກເຮົາໄດ້ອອກແບບມຸມມອງປະຕິທິນໃໝ່ທັງໝົດເພື່ອໃຫ້ທ່ານ ແລະ ຜູ້ໃຊ້ໄດ້ຮັບປະສົບການທີ່ດີຂຶ້ນ. ນອກຈາກຮູບລັກສະນະໃໝ່ແລ້ວ ພວກເຮົາໄດ້ປັບແຕ່ງທຸກຮູບແບບໃຫ້ຮອງຮັບມືຖື ແລະ ປັບປຸງສ່ວນສຳຄັນໃນແຕ່ລະມຸມມອງ.

en: Webhook not registered properly.
lo_LA: ລົງທະບຽນ Webhook ບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Website
lo_LA: ເວັບໄຊ

en: Website Header
lo_LA: ຫົວຂໍ້ເວັບໄຊ

en: Website URL
lo_LA: URL ຂອງເວັບໄຊ

en: Website URL CTA
lo_LA: ປຸ່ມ CTA ສຳລັບເວັບໄຊ

en: Website Url
lo_LA: URL ເວັບໄຊ

en: Website:
lo_LA: ເວັບໄຊ:

en: Wed
lo_LA: ພ.

en: Wednesday
lo_LA: ວັນພຸດ

en: Week
lo_LA: ອາທິດ

en: Welcome
lo_LA: ຍິນດີຕ້ອນຮັບ

en: Welcome to The Events Calendar
lo_LA: ຍິນດີຕ້ອນຮັບສູ່ The Events Calendar

en: Welcome to The Events Calendar!
lo_LA: ຍິນດີຕ້ອນຮັບເຂົ້າສູ່ The Events Calendar!

en: West Virginia
lo_LA: ເວສເວີຈີເນຍ

en: Western Sahara
lo_LA: ເວສເທີນຊາຮາຣາ

en: We’ve detected that your site was still using our legacy calendar design. As part of the update to The Events Calendar 6.0, <strong>your calendar was automatically upgraded to the new designs.</strong>
lo_LA: ພວກເຮົາພົບວ່າເວັບໄຊຂອງເຈົ້າຍັງໃຊ້ການອອກແບບປະຕິທິນແບບເກົ່າ (legacy). ເຊິ່ງເປັນສ່ວນໜຶ່ງຂອງການອັບເດດ The Events Calendar 6.0, <strong>ປະຕິທິນຂອງເຈົ້າໄດ້ຖືກອັບເກຣດເປັນການອອກແບບໃໝ່ໂດຍອັດຕະໂນມັດແລ້ວ.</strong>

en: We’ve detected the following issues
lo_LA: ພວກເຮົາພົບບັນຫາດັ່ງຕໍ່ໄປນີ້

en: We’ve put together a video tutorial showing how to create events with Tickets using our plugins. Click on the link in the link in the title to learn more.
lo_LA: ພວກເຮົາໄດ້ສ້າງວິດີໂອສອນວິທີການສ້າງເຫດການພ້ອມບັດເຂົ້າຊົມໂດຍໃຊ້ປລັກອິນຂອງພວກເຮົາ. ຄລິກທີ່ລິ້ງໃນຫົວຂໍ້ເພື່ອຮຽນຮູ້ເພີ່ມເຕີມ.

en: What do I get with Events Calendar Pro?
lo_LA: ຂ້ອຍຈະໄດ້ຫຍັງແດ່ເມື່ອໃຊ້ Events Calendar Pro?

en: What happens during migration?
lo_LA: ຈະມີຫຍັງເກີດຂຶ້ນໃນລະຫວ່າງການຍ້າຍຂໍ້ມູນ?

en: What permissions are being granted?
lo_LA: ມີການອະນຸຍາດຫຍັງແດ່ທີ່ຖືກມອບໃຫ້?

en: What personal data we collect and why we collect it
lo_LA: ຂໍ້ມູນສ່ວນຕົວໃດທີ່ພວກເຮົາເກັບກຳ ແລະ ເປັນຫຍັງພວກເຮົາຈຶ່ງເກັບກຳ

en: When events are sticky in month view, they'll display first in the list of events shown within a given day block.
lo_LA: ເມື່ອກິດຈະກຳຖືກປັກໝຸດໃນມຸມເບິ່ງແບບເດືອນ, ພວກມັນຈະສະແດງເປັນອັນດັບທຳອິດໃນລາຍການກິດຈະກຳຂອງວັນນັ້ນ.

en: When importing from a website that uses The Events Calendar, the REST API will attempt to fetch events this far in the future. That website's hosting resources may impact the success of imports. Selecting a shorter time period may improve results.
lo_LA: ເມື່ອນຳເຂົ້າຂໍ້ມູນຈາກເວັບໄຊທີ່ໃຊ້ The Events Calendar, REST API ຈະພະຍາຍາມດຶງເຫດການໃນອະນາຄົດຕາມໄລຍະເວລານີ້. ຊັບພະຍາກອນຂອງໂຮສຕິງເວັບໄຊນັ້ນອາດສົ່ງຜົນຕໍ່ການນຳເຂົ້າ. ການເລືອກໄລຍະເວລາທີ່ສັ້ນລົງອາດຊ່ວຍໃຫ້ຜົນໄດ້ຮັບດີຂຶ້ນ.

en: When importing from an event source, this is how far into the future the events will be fetched; on slower websites a larger date range may impact the success of imports. Selecting a shorter time period may improve results.
lo_LA: ເມື່ອນຳເຂົ້າຂໍ້ມູນ, ນີ້ຄືໄລຍະເວລາໃນອະນາຄົດທີ່ຈະດຶງຂໍ້ມູນມາ; ໃນເວັບໄຊທີ່ຊ້າ ໄລຍະເວລາທີ່ຍາວອາດສົ່ງຜົນຕໍ່ການນຳເຂົ້າ. ການເລືອກໄລຍະເວລາທີ່ສັ້ນລົງອາດຊ່ວຍໃຫ້ການນຳເຂົ້າດີຂຶ້ນ.

en: When importing from an event source, this is the maximum number of events that will be imported; on slower websites this may impact the success of imports. Setting this to a smaller number may improve results.
lo_LA: ນີ້ຄືຈຳນວນເຫດການສູງສຸດທີ່ຈະນຳເຂົ້າຈາກແຫຼ່ງຂໍ້ມູນ; ໃນເວັບໄຊທີ່ເຮັດວຽກຊ້າ ມັນອາດສົ່ງຜົນຕໍ່ຄວາມສຳເລັດຂອງການນຳເຂົ້າ. ການຕັ້ງຄ່າໃຫ້ເປັນຈຳນວນນ້ອຍລົງອາດຈະຊ່ວຍໃຫ້ຜົນໄດ້ຮັບດີຂຶ້ນ.

en: When it comes to paid tickets, these orders can be refunded through the e-commerce platform in use.
lo_LA: ສຳລັບບັດທີ່ມີການຊຳລະເງິນ, ລາຍການສັ່ງຊື້ເຫຼົ່ານີ້ສາມາດຄືນເງິນໄດ້ຜ່ານແພລັດຟອມ e-commerce ທີ່ເຈົ້າກຳລັງໃຊ້.

en: When one of these boxes is checked, the end time will no longer display for events that end on the same day when viewing the specified view.
    				%1$s Source: %2$s Remove the Event End Time in Views %3$s%4$s
lo_LA: ເມື່ອກວດກາ (check) ໃນກ່ອງເຫຼົ່ານີ້ແລ້ວ, ເວລາສິ້ນສຸດຈະບໍ່ສະແດງສຳລັບເຫດການທີ່ສິ້ນສຸດໃນມື້ດຽວກັນເມື່ອເບິ່ງໃນຮູບແບບທີ່ລະບຸ.
    				%1$s ແຫຼ່ງຂໍ້ມູນ: %2$s ລຶບເວລາສິ້ນສຸດເຫດການໃນແຖບມຸມມອງ %3$s%4$s

en: When purchasing Eventbrite Tickets, attendee, purchaser, and order information are stored and managed by Eventbrite.
lo_LA: ເມື່ອມີການຊື້ປີ້ຜ່ານ Eventbrite, ຂໍ້ມູນຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມ, ຜູ້ຊື້ ແລະ ລາຍການສັ່ງຊື້ ຈະຖືກເກັບຮັກສາ ແລະ ຈັດການໂດຍ Eventbrite.

en: When this import was last scheduled to run, the daily limit for your Event Aggregator license had already been reached.
lo_LA: ເມື່ອຮອດກຳນົດການນຳເຂົ້ານີ້ໃນຄັ້ງຫຼ້າສຸດ, ຈຳນວນການນຳໃຊ້ຕໍ່ມື້ຂອງໄລເຊັນ Event Aggregator ຂອງທ່ານໄດ້ເຕັມແລ້ວ.

en: When users click on the event title, they’ll be taken right to the source of your event, offering a direct route to join.
lo_LA: ເມື່ອຜູ້ໃຊ້ຄລິກໃສ່ຊື່ເຫດການ ພວກເຂົາຈະຖືກພາໄປຫາແຫຼ່ງທີ່ມາຂອງເຫດການໂດຍກົງເພື່ອເຂົ້າຮ່ວມ.

en: When using The Events Calendar, we highly recommend that you use a geographic timezone such as "America/Los_Angeles" and avoid using a UTC timezone offset such as “UTC+9”. Choosing a UTC timezone for your site or individual events may cause problems when importing events or with Daylight Saving Time. Go to your the General WordPress settings to adjust your site timezone.
lo_LA: ເມື່ອໃຊ້ The Events Calendar, ພວກເຮົາແນະນຳໃຫ້ເຈົ້າໃຊ້ເຂດເວລາຕາມພູມສາດ ເຊັ່ນ "Asia/Vientiane" ແລະ ຫຼີກລ່ຽງການໃຊ້ຄ່າຊົດເຊີຍ UTC ເຊັ່ນ “UTC+7”. ການເລືອກ UTC ອາດເຮັດໃຫ້ມີບັນຫາໃນການນຳເຂົ້າເຫດການ ຫຼື ເວລາອອມແສງ (Daylight Saving Time). ໄປທີ່ການຕັ້ງຄ່າທົ່ວໄປຂອງ WordPress ເພື່ອປັບເຂດເວລາ.

en: When using The Events Calendar, we recommend that you use a geographic timezone such as "America/Los_Angeles" and avoid using a UTC timezone offset such as “%2$s”.
lo_LA: ເມື່ອໃຊ້ The Events Calendar, ພວກເຮົາແນະນຳໃຫ້ທ່ານໃຊ້ເຂດເວລາຕາມພູມສາດ ເຊັ່ນ "Asia/Vientiane" ແລະ ຫຼີກເວັ້ນການໃຊ້ເຂດເວລາແບບ UTC offset ເຊັ່ນ “%2$s”.

en: When you save this scheduled import, the events above will begin importing.
lo_LA: ເມື່ອທ່ານບັນທຶກກຳນົດການນຳເຂົ້ານີ້, ກິດຈະກຳຂ້າງເທິງຈະເລີ່ມຖືກນຳເຂົ້າມາ.

en: Where We Send Your Data
lo_LA: ບ່ອນທີ່ພວກເຮົາສົ່ງຂໍ້ມູນຂອງທ່ານໄປ

en: Where can I find a list of available shortcodes?
lo_LA: ຂ້ອຍຈະຫາລາຍການ shortcodes ທີ່ມີຢູ່ໄດ້ຈາກໃສ?

en: Where is my calendar?
lo_LA: ປະຕິທິນຂອງຂ້ອຍຢູ່ໃສ?

en: Where is this event happening? Select or create a location.
lo_LA: ເຫດການນີ້ຈັດຂຶ້ນຢູ່ໃສ? ເລືອກ ຫຼື ສ້າງສະຖານທີ່ໃໝ່.

en: Where's my calendar?
lo_LA: ປະຕິທິນຂອງຂ້ອຍຢູ່ໃສ?

en: Whether an event is sticky in the calendar view or not
lo_LA: ກຳນົດວ່າຈະໃຫ້ກິດຈະກຳນີ້ປັກໝຸດໃນມຸມມອງປະຕິທິນຫຼືບໍ່

en: Whether an event should be hidden from the calendar view or not
lo_LA: ກຳນົດວ່າຈະໃຫ້ເຊື່ອງກິດຈະກຳນີ້ຈາກມຸມມອງປະຕິທິນຫຼືບໍ່

en: Whether events linked to the venue should show a map link or not
lo_LA: ກຳນົດວ່າເຫດການທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ກັບສະຖານທີ່ນີ້ຄວນສະແດງລິ້ງແຜນທີ່ຫຼືບໍ່

en: Whether events linked to the venue should show a map or not
lo_LA: ກຳນົດວ່າເຫດການທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ກັບສະຖານທີ່ນີ້ຄວນສະແດງແຜນທີ່ຫຼືບໍ່

en: Whether events should be hidden in the calendar view or not
lo_LA: ກຳນົດວ່າຄວນເຊື່ອງເຫດການນີ້ໃນມຸມມອງປະຕິທິນຫຼືບໍ່

en: Whether or not comments are open on the entity.
lo_LA: ເປີດໃຫ້ສະແດງຄວາມຄິດເຫັນໃນ Entity ນີ້ ຫຼື ບໍ່.

en: Whether or not the entity can be pinged
lo_LA: Entity ສາມາດຖືກ Ping ໄດ້ ຫຼື ບໍ່

en: Whether or not the entity should be treated as sticky
lo_LA: Entity ນີ້ຄວນຈະຖືກປະຕິບັດເປັນແບບປັກໝຸດ (Sticky) ຫຼື ບໍ່

en: Whether or not this event is an all day Event
lo_LA: ກຳນົດວ່າກິດຈະກຳນີ້ເປັນກິດຈະກຳໝົດມື້ຫຼືບໍ່

en: Whether the content is protected with a password
lo_LA: ເນື້ອຫາຖືກປ້ອງກັນດ້ວຍລະຫັດຜ່ານ ຫຼື ບໍ່

en: Whether the event ends this week
lo_LA: ກິດຈະກຳສິ້ນສຸດໃນອາທິດນີ້ ຫຼື ບໍ່

en: Whether the event happens this week
lo_LA: ກິດຈະກຳເກີດຂຶ້ນໃນອາທິດນີ້ ຫຼື ບໍ່

en: Whether the event is all day
lo_LA: ກິດຈະກຳນີ້ເປັນແບບໝົດມື້ ຫຼື ບໍ່

en: Whether the event is featured
lo_LA: ກິດຈະກຳນີ້ເປັນກິດຈະກຳເດັ່ນ (Featured) ຫຼື ບໍ່

en: Whether the event is featured in the calendar or not
lo_LA: ກຳນົດວ່າຈະໃຫ້ກິດຈະກຳນີ້ເປັນກິດຈະກຳແນະນຳໃນປະຕິທິນຫຼືບໍ່

en: Whether the event is happening now
lo_LA: ກິດຈະກຳກຳລັງເກີດຂຶ້ນໃນເວລານີ້ ຫຼື ບໍ່

en: Whether the event is in the past
lo_LA: ກິດຈະກຳນີ້ຜ່ານໄປແລ້ວ ຫຼື ບໍ່

en: Whether the event is multiday
lo_LA: ກິດຈະກຳນີ້ມີຫຼາຍມື້ ຫຼື ບໍ່

en: Whether the event is sticky
lo_LA: ກິດຈະກຳນີ້ຖືກປັກໝຸດ (Sticky) ຫຼື ບໍ່

en: Whether the event lasts the whole day or not
lo_LA: ກຳນົດວ່າເຫດການນີ້ໃຊ້ເວລາໝົດມື້ຫຼືບໍ່

en: Whether the event should be featured on the site or not
lo_LA: ກຳນົດວ່າເຫດການນີ້ຄວນເປັນເຫດການທີ່ເນັ້ນເດັ່ນໃນເວັບໄຊຫຼືບໍ່

en: Whether the event should be sticky in the calendar view or not
lo_LA: ກຳນົດວ່າເຫດການນີ້ຄວນປັກໝຸດໄວ້ເທິງສຸດໃນມຸມມອງປະຕິທິນຫຼືບໍ່

en: Whether the event should show a map link or not
lo_LA: ກຳນົດວ່າເຫດການນີ້ຄວນສະແດງລິ້ງແຜນທີ່ຫຼືບໍ່

en: Whether the event should show a map or not
lo_LA: ກຳນົດວ່າເຫດການນີ້ຄວນສະແດງແຜນທີ່ຫຼືບໍ່

en: Whether the event starts this week
lo_LA: ກິດຈະກຳເລີ່ມຕົ້ນໃນອາທິດນີ້ ຫຼື ບໍ່

en: Whether the excerpt is protected with a password
lo_LA: ເນື້ອຫາໂດຍຫຍໍ້ຖືກປ້ອງກັນດ້ວຍລະຫັດຜ່ານ ຫຼື ບໍ່

en: Whether the map link should be shown for the event or not
lo_LA: ກຳນົດວ່າຈະໃຫ້ສະແດງລິ້ງແຜນທີ່ສຳລັບກິດຈະກຳນີ້ຫຼືບໍ່

en: Whether the map link should be shown for the venue or not
lo_LA: ກຳນົດວ່າຈະໃຫ້ສະແດງລິ້ງແຜນທີ່ສຳລັບສະຖານທີ່ຈັດງານຫຼືບໍ່

en: Whether the map should be shown for the event or not
lo_LA: ກຳນົດວ່າຈະໃຫ້ສະແດງແຜນທີ່ສຳລັບກິດຈະກຳນີ້ຫຼືບໍ່

en: Whether the map should be shown for the venue or not
lo_LA: ກຳນົດວ່າຈະໃຫ້ສະແດງແຜນທີ່ສຳລັບສະຖານທີ່ຈັດງານຫຼືບໍ່

en: Whether the parameter is required.
lo_LA: ພາລາມິເຕີນີ້ແມ່ນຈຳເປັນ ຫຼື ບໍ່.

en: Whether to bypass Trash and force deletion.
lo_LA: ຂ້າມການຍ້າຍໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ ແລະ ບັງຄັບລຶບຖາວອນ ຫຼື ບໍ່.

en: Whether to hide terms not assigned to any posts
lo_LA: ກຳນົດວ່າຄວນເຊື່ອງລາຍການທີ່ບໍ່ໄດ້ຖືກກຳນົດໃຫ້ໂພສໃດໆຫຼືບໍ່

en: While the resources above help solve a majority of the issues we see, there are times you might be looking for extra support. If you need assistance using our plugins and would like us to take a look, please follow these steps:
lo_LA: ເຖິງວ່າແຫຼ່ງຂໍ້ມູນຂ້າງເທິງຈະຊ່ວຍແກ້ໄຂບັນຫາສ່ວນໃຫຍ່ໄດ້, ແຕ່ບາງຄັ້ງທ່ານອາດຕ້ອງການການຊ່ວຍເຫຼືອເພີ່ມເຕີມ. ຫາກທ່ານຕ້ອງການໃຫ້ພວກເຮົາຊ່ວຍກວດສອບ, ກະລຸນາເຮັດຕາມຂັ້ນຕອນເຫຼົ່ານີ້:

en: Why am I being told my license key is out of installs?
lo_LA: ເປັນຫຍັງລະບົບຈຶ່ງແຈ້ງວ່າລະຫັດອະນຸຍາດຂອງຂ້ອຍຖືກໃຊ້ຄົບຈຳນວນແລ້ວ?

en: Widget
lo_LA: ວິດເຈັດ

en: Widget Header HTML Tag
lo_LA: ແທັກ HTML ຫົວຂໍ້ວິດເຈັດ

en: Widgets
lo_LA: ວິດເຈັດ

en: Width
lo_LA: ຄວາມກວ້າງ

en: Will you be selling tickets or providing attendees the ability to RSVP to your events?
lo_LA: ເຈົ້າຈະຂາຍປີ້ ຫຼື ເປີດໃຫ້ຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມຕອບຮັບ (RSVP) ໃນກິດຈະກຳຂອງເຈົ້າ ຫຼື ບໍ່?

en: Wisconsin
lo_LA: ວິສຄອນຊິນ

en: Without a defined location your event will not display a %sGoogle Rich Snippet%s on the search results.
lo_LA: ຫາກບໍ່ໄດ້ກຳນົດສະຖານທີ່, ກິດຈະກຳຂອງທ່ານຈະບໍ່ສະແດງ %sGoogle Rich Snippet%s ໃນຜົນການຄົ້ນຫາ.

en: WooCommerce compatibility
lo_LA: ຮອງຮັບການເຮັດວຽກກັບ WooCommerce

en: WordPress 5.7 includes a major jQuery update that may cause compatibility issues with past versions of The Events Calendar, Event Tickets and other plugins.
lo_LA: WordPress 5.7 ລວມມີການອັບເດດ jQuery ຄັ້ງໃຫຍ່ ເຊິ່ງອາດສົ່ງຜົນກະທົບຕໍ່ການເຮັດວຽກຮ່ວມກັນກັບ The Events Calendar, Event Tickets ແລະ ປລັກອິນອື່ນໆ ໃນເວີຊັນເກົ່າ.

en: Works on any post type
lo_LA: ໃຊ້ໄດ້ກັບທຸກປະເພດໂພສ (post type)

en: Works with Google Calendar, Meetup, and more
lo_LA: ໃຊ້ງານຮ່ວມກັບ Google Calendar, Meetup ແລະ ອື່ນໆ

en: Writes
lo_LA: ການຂຽນ

en: Wyoming
lo_LA: ໄວໂອມິງ

[ctx: X (kilometers abbreviation)]
en: %1$s (km)
lo_LA: %1$s (ກມ)

[ctx: X (miles abbreviation)]
en: %1$s (mi)
lo_LA: %1$s (ໄມລ໌)

en: YYYY-MM-DD
lo_LA: ປປປປ-ດດ-ວວ

en: Yemen
lo_LA: ເຢເມນ

en: Yes
lo_LA: ແມ່ນ

en: Yes! You can easily accomplish this task using the stock options and multiple ticket types available with Event Tickets.
lo_LA: ໄດ້! ເຈົ້າສາມາດເຮັດສິ່ງນີ້ໄດ້ງ່າຍໆໂດຍໃຊ້ຕົວເລືອກສະຕັອກ ແລະ ປະເພດບັດທີ່ຫຼາກຫຼາຍທີ່ມີຢູ່ໃນ Event Tickets.

en: Yes, I’d like to share basic information and have access to the TEC chatbot.
lo_LA: ແມ່ນແລ້ວ, ຂ້ອຍຕ້ອງການແບ່ງປັນຂໍ້ມູນພື້ນຖານ ແລະ ເຂົ້າເຖິງ TEC chatbot.

en: Yes, automatically share my system information with The Events Calendar support team*
lo_LA: ແມ່ນແລ້ວ, ແບ່ງປັນຂໍ້ມູນລະບົບຂອງຂ້ອຍໃຫ້ທີມງານຊ່ວຍເຫຼືອຂອງ The Events Calendar ໂດຍອັດຕະໂນມັດ*

en: Yes, automatically share my system information with The Events Calendar's support team
lo_LA: ແມ່ນແລ້ວ, ແບ່ງປັນຂໍ້ມູນລະບົບຂອງຂ້ອຍໃຫ້ກັບທີມງານຊ່ວຍເຫຼືອຂອງ The Events Calendar ໂດຍອັດຕະໂນມັດ

en: Yes, install and activate Event Tickets for free on my website.
lo_LA: ແມ່ນແລ້ວ, ຕິດຕັ້ງ ແລະ ເປີດໃຊ້ງານ Event Tickets ຟຣີໃນເວັບໄຊຂອງຂ້ອຍ.

en: You are approaching your daily import limit. You may want to adjust your Scheduled Import frequencies.
lo_LA: ທ່ານກຳລັງຈະຮອດຂີດຈຳກັດການນຳເຂົ້າຕໍ່ມື້. ທ່ານອາດຈະຕ້ອງການປັບປ່ຽນຄວາມຖີ່ຂອງການນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາ.

en: You are not logged in
lo_LA: ເຈົ້າຍັງບໍ່ໄດ້ເຂົ້າສູ່ລະບົບ

en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
lo_LA: ເຈົ້າກຳລັງໃຊ້ເວີຊັນ %s ແລະ ສົມຄວນໄດ້ຮັບການຂອບໃຈ :-)

en: You are up to date!
lo_LA: ເວີຊັນຂອງທ່ານເປັນປັດຈຸບັນແລ້ວ!

en: You are using The Events Calendar's built-in Google Maps API key.
lo_LA: ທ່ານກຳລັງໃຊ້ Google Maps API key ທີ່ຕິດມາກັບ The Events Calendar.

en: You are using WordPress 5.7 which included a major jQuery update that may cause compatibility issues with past versions of The Events Calendar, Event Tickets and other plugins.
lo_LA: ທ່ານກຳລັງໃຊ້ WordPress 5.7 ເຊິ່ງມີການອັບເດດ jQuery ຄັ້ງໃຫຍ່ ທີ່ອາດສົ່ງຜົນກະທົບຕໍ່ການເຮັດວຽກຮ່ວມກັນກັບ The Events Calendar, Event Tickets ແລະ ປລັກອິນອື່ນໆ ໃນເວີຊັນເກົ່າ.

en: You are using a custom Google Maps API key.
lo_LA: ທ່ານກຳລັງໃຊ້ Google Maps API key ແບບກຳນົດເອງ.

en: You can always check the status of your licenses by logging in to %1$syour account on theeventscalendar.com%2$s.
lo_LA: ທ່ານສາມາດກວດສອບສະຖານະໃບອະນຸຍາດຂອງທ່ານໄດ້ສະເໝີ ໂດຍການເຂົ້າສູ່ລະບົບ %1$sບັນຊີຂອງທ່ານທີ່ theeventscalendar.com%2$s.

en: You can find the url you need in your Google Calendar settings.
lo_LA: ທ່ານສາມາດຫາ URL ທີ່ຕ້ອງການໄດ້ໃນການຕັ້ງຄ່າ Google Calendar ຂອງທ່ານ.

en: You can get live support from The Events Calendar team if you have an active license for one of our products.
lo_LA: ເຈົ້າສາມາດຮັບການຊ່ວຍເຫຼືອສົດຈາກທີມງານ The Events Calendar ໄດ້ ຫາກເຈົ້າມີໃບອະນຸຍາດທີ່ຍັງໃຊ້ງານຢູ່ສຳລັບຜະລິດຕະພັນຂອງພວກເຮົາ.

en: You can make changes to imported events via The Events Calendar and see those changes reflected on your site’s calendar.
lo_LA: ເຈົ້າສາມາດປ່ຽນແປງກິດຈະກຳທີ່ນຳເຂົ້າໄດ້ຜ່ານ The Events Calendar ແລະ ເຫັນການປ່ຽນແປງເຫຼົ່ານັ້ນສະແດງຢູ່ໃນປະຕິທິນເວັບໄຊຂອງເຈົ້າ.

en: You can make changes to imported events via The Events Calendar and see those changes reflected on your site’s calendar. The owner of the original event source (e.g. the iCalendar feed or Meetup group) might also make changes to their event. If you choose to re-import an altered event (manually or via a scheduled import), any changes made at the source or on your calendar will need to be addressed.
lo_LA: ທ່ານສາມາດແກ້ໄຂກິດຈະກຳທີ່ນຳເຂົ້າມາຜ່ານ The Events Calendar ແລະ ເບິ່ງຜົນການປ່ຽນແປງໄດ້ໃນປະຕິທິນຂອງເວັບໄຊທ່ານ. ເຈົ້າຂອງແຫຼ່ງຂໍ້ມູນຕົ້ນສະບັບ (ເຊັ່ນ: iCalendar feed ຫຼື ກຸ່ມ Meetup) ກໍ່ອາດຈະແກ້ໄຂກິດຈະກຳຂອງເຂົາເຈົ້າຄືກັນ. ຖ້າທ່ານເລືອກນຳເຂົ້າກິດຈະກຳທີ່ຖືກແກ້ໄຂໃໝ່ (ດ້ວຍຕົນເອງ ຫຼື ຜ່ານກຳນົດເວລາ), ການປ່ຽນແປງຈາກແຫຼ່ງຂໍ້ມູນ ຫຼື ໃນປະຕິທິນຂອງທ່ານຈະຖືກຈັດການຕາມທີ່ທ່ານເລືອກ.

en: You can sell tickets using our built-in e-commerce option, or upgrade to Event Tickets Plus to use ecommerce plugins such as WooCommerce.
lo_LA: ເຈົ້າສາມາດຂາຍບັດໂດຍໃຊ້ຕົວເລືອກ e-commerce ທີ່ຕິດຕົົ້າມາ, ຫຼື ອັບເກຣດເປັນ Event Tickets Plus ເພື່ອໃຊ້ປລັກອິນ e-commerce ເຊັ່ນ WooCommerce.

en: You cannot delete a history record (ID: "%d").
lo_LA: ທ່ານບໍ່ສາມາດລຶບຂໍ້ມູນປະຫວັດໄດ້ (ID: "%d").

en: You do not have a license
lo_LA: ທ່ານຍັງບໍ່ມີໄລເຊັນ

en: You do not have access to authenticate this site.
lo_LA: ທ່ານບໍ່ມີສິດໃນການຢືນຢັນຕົວຕົນຂອງເວັບໄຊນີ້.

en: You do not have an active connection to Eventbrite through your account and Event Aggregator.
lo_LA: ທ່ານຍັງບໍ່ໄດ້ເຊື່ອມຕໍ່ກັບ Eventbrite ຜ່ານບັນຊີຂອງທ່ານ ແລະ Event Aggregator.

en: You do not have an active connection to Meetup through your account and Event Aggregator.
lo_LA: ທ່ານຍັງບໍ່ໄດ້ເຊື່ອມຕໍ່ກັບ Meetup ຜ່ານບັນຊີຂອງທ່ານ ແລະ Event Aggregator.

en: You do not have permission to access this content.
lo_LA: ເຈົ້າບໍ່ມີສິດອະນຸຍາດໃນການເຂົ້າເຖິງເນື້ອຫານີ້.

en: You do not have permission to create an import.
lo_LA: ເຈົ້າບໍ່ມີສິດອະນຸຍາດໃນການສ້າງການນຳເຂົ້າ.

en: You do not have permission to create events
lo_LA: ເຈົ້າບໍ່ມີສິດອະນຸຍາດໃນການສ້າງກິດຈະກຳ

en: You do not have permission to create organizers
lo_LA: ເຈົ້າບໍ່ມີສິດອະນຸຍາດໃນການສ້າງຜູ້ຈັດງານ

en: You do not have permission to create venues
lo_LA: ເຈົ້າບໍ່ມີສິດອະນຸຍາດໃນການສ້າງສະຖານທີ່

en: You do not have permission to delete this event
lo_LA: ເຈົ້າບໍ່ມີສິດອະນຸຍາດໃນການລຶບກິດຈະກຳນີ້

en: You do not have permission to delete this organizer
lo_LA: ເຈົ້າບໍ່ມີສິດອະນຸຍາດໃນການລຶບຜູ້ຈັດງານນີ້

en: You do not have permission to delete this record.
lo_LA: ທ່ານບໍ່ມີສິດໃນການລຶບຂໍ້ມູນນີ້.

en: You do not have permission to delete this venue
lo_LA: ເຈົ້າບໍ່ມີສິດອະນຸຍາດໃນການລຶບສະຖານທີ່ນີ້

en: You do not have permission to fetch an import.
lo_LA: ເຈົ້າບໍ່ມີສິດອະນຸຍາດໃນການດຶງຂໍ້ມູນການນຳເຂົ້າ.

en: You do not have permission to migrate Facebook Events settings to Event Aggregator
lo_LA: ທ່ານບໍ່ມີສິດໃນການຍ້າຍການຕັ້ງຄ່າ Facebook Events ໄປຫາ Event Aggregator

en: You do not have permission to migrate Legacy Ignored Events
lo_LA: ທ່ານບໍ່ມີສິດໃນການຍ້າຍຂໍ້ມູນກິດຈະກຳເກົ່າທີ່ຖືກລະເລີຍ

en: You do not have permission to migrate events.
lo_LA: ເຈົ້າບໍ່ມີສິດອະນຸຍາດໃນການຍ້າຍຂໍ້ມູນກິດຈະກຳ.

en: You do not have permission to migrate iCal Importer settings to Event Aggregator
lo_LA: ທ່ານບໍ່ມີສິດໃນການຍ້າຍການຕັ້ງຄ່າ iCal Importer ໄປຫາ Event Aggregator

en: You do not have permission to restore this post.
lo_LA: ທ່ານບໍ່ມີສິດໃນການຄືນຄ່າໂພສນີ້.

en: You do not have permission to save credentials.
lo_LA: ເຈົ້າບໍ່ມີສິດອະນຸຍາດໃນການບັນທຶກຂໍ້ມູນການຢືນຢັນຕົວຕົນ (Credentials).

en: You do not have permission to update this event
lo_LA: ເຈົ້າບໍ່ມີສິດອະນຸຍາດໃນການອັບເດດກິດຈະກຳນີ້

en: You do not have permission to update this organizer
lo_LA: ເຈົ້າບໍ່ມີສິດອະນຸຍາດໃນການອັບເດດຜູ້ຈັດງານນີ້

en: You do not have permission to update this venue
lo_LA: ເຈົ້າບໍ່ມີສິດອະນຸຍາດໃນການອັບເດດສະຖານທີ່ນີ້

en: You do not have permission to view this page.
lo_LA: ເຈົ້າບໍ່ມີສິດອະນຸຍາດໃນການເບິ່ງໜ້ານີ້.

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
lo_LA: ເຈົ້າບໍ່ມີສິດອະນຸຍາດພຽງພໍໃນການດຳເນີນການນີ້.

en: You don't have permission to do that.
lo_LA: ເຈົ້າບໍ່ມີສິດໃນການເຮັດສິ່ງນັ້ນ.

en: You have a license key for %1$s but the key is out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your license, or purchase a new one. | You have license keys for %1$s but your keys are out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your licenses, or purchase new ones.
lo_LA[0]: ທ່ານມີລະຫັດໄລເຊັນສຳລັບ %1$s ແຕ່ຈຳນວນການຕິດຕັ້ງເຕັມແລ້ວ. %2$sເຂົ້າໄປທີ່ເວັບໄຊ Events Calendar%3$s ເພື່ອຈັດການການຕິດຕັ້ງ, ອັບເກຣດໄລເຊັນ ຫຼື ຊື້ໃໝ່.

en: You have changed the recurrence rules of this %1$s.  Saving the %1$s will update all future %2$s.  If you did not mean to change all %2$s, then please refresh the page.
lo_LA: ເຈົ້າໄດ້ປ່ຽນແປງກົດການເກີດຊ້ຳຂອງ %1$s ນີ້. ການບັນທຶກ %1$s ຈະອັບເດດ %2$s ທັງໝົດໃນອະນາຄົດ. ຖ້າເຈົ້າບໍ່ໄດ້ຕັ້ງໃຈຈະປ່ຽນແປງ %2$s ທັງໝົດ, ກະລຸນາໂຫຼດໜ້ານີ້ໃໝ່.

en: You have not connected Event Aggregator to Eventbrite
lo_LA: ທ່ານຍັງບໍ່ໄດ້ເຊື່ອມຕໍ່ Event Aggregator ກັບ Eventbrite

en: You have not connected Event Aggregator to Meetup
lo_LA: ທ່ານຍັງບໍ່ໄດ້ເຊື່ອມຕໍ່ Event Aggregator ກັບ Meetup

en: You have questions? The TEC Chatbot has the answers.
lo_LA: ເຈົ້າມີຄຳຖາມບໍ? TEC Chatbot ມີຄຳຕອບໃຫ້.

en: You have reached your daily import limit. Scheduled imports will be paused until tomorrow.
lo_LA: ທ່ານໄດ້ໃຊ້ຮອດຂີດຈຳກັດການນຳເຂົ້າຕໍ່ມື້ແລ້ວ. ການນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາຈະຖືກພັກໄວ້ຈົນກວ່າຈະຮອດມື້ອື່ນ.

en: You must enter an Event Aggregator license key in Events > Settings > Licenses before using this service.
lo_LA: ທ່ານຕ້ອງປ້ອນລະຫັດໄລເຊັນ Event Aggregator ທີ່ Events > Settings > Licenses ກ່ອນເລີ່ມໃຊ້ບໍລິການນີ້.

en: You must map columns from the CSV file to specific fields in order to perform a CSV import.
lo_LA: ທ່ານຕ້ອງຈັບຄູ່ຖັນຈາກໄຟລ໌ CSV ກັບຟິວທີ່ກຳນົດ ເພື່ອດຳເນີນການນຳເຂົ້າແບບ CSV.

en: You must provide a valid CSV file to perform a CSV import.
lo_LA: ທ່ານຕ້ອງລະບຸໄຟລ໌ CSV ທີ່ຖືກຕ້ອງເພື່ອດຳເນີນການນຳເຂົ້າ CSV.

en: You must select at least one view.
lo_LA: ທ່ານຕ້ອງເລືອກຢ່າງໜ້ອຍໜຶ່ງມຸມມອງ.

en: You must update your version of Events Calendar Pro for access to calendar upgrades.
lo_LA: ເຈົ້າຕ້ອງອັບເດດເວີຊັນຂອງ Events Calendar Pro ເພື່ອເຂົ້າເຖິງການອັບເກຣດປະຕິທິນ.

en: You must use an integer to reduce the daily import limit
lo_LA: ທ່ານຕ້ອງໃຊ້ຕົວເລກຖ້ວນເພື່ອຫຼຸດຂີດຈຳກັດການນຳເຂົ້າຕໍ່ມື້

en: You need to connect to Eventbrite for Event Aggregator to work properly
lo_LA: ທ່ານຕ້ອງເຊື່ອມຕໍ່ກັບ Eventbrite ເພື່ອໃຫ້ Event Aggregator ເຮັດວຽກໄດ້ຢ່າງຖືກຕ້ອງ

en: You need to connect to Meetup for Event Aggregator to work properly
lo_LA: ທ່ານຕ້ອງເຊື່ອມຕໍ່ກັບ Meetup ເພື່ອໃຫ້ Event Aggregator ເຮັດວຽກໄດ້ຢ່າງຖືກຕ້ອງ

en: You need to upgrade!
lo_LA: ທ່ານຕ້ອງອັບເກຣດ!

en: You should include the information below in the correct sections of you privacy policy.
lo_LA: ທ່ານຄວນລວມເອົາຂໍ້ມູນຂ້າງລຸ່ມນີ້ໄວ້ໃນພາກສ່ວນທີ່ຖືກຕ້ອງຂອງນະໂຍບາຍຄວາມເປັນສ່ວນຕົວຂອງທ່ານ.

en: You're about to migrate your Category Colors plugin settings to the new built-in Category Colors feature in The Events Calendar.
lo_LA: ເຈົ້າກຳລັງຈະຍ້າຍການຕັ້ງຄ່າປລັກອິນ Category Colors ໄປຫາຄຸນສົມບັດສີໝວດໝູ່ແບບຕິດຕາມາກັບ The Events Calendar.

en: You're all set!
lo_LA: ທ່ານພ້ອມແລ້ວ!

en: You're almost there! Activate Event Tickets for free and you'll be able to sell tickets, collect RSVPs, and manage attendees all from your Dashboard.
lo_LA: ເຈົ້າເກືອບຈະສຳເລັດແລ້ວ! ເປີດໃຊ້ງານ Event Tickets ຟຣີ ແລະ ເຈົ້າຈະສາມາດຂາຍບັດ, ເກັບຂໍ້ມູນການຕອບຮັບ (RSVP) ແລະ ຈັດການຜູ້ເຂົ້າຮ່ວມໄດ້ທັງໝົດຈາກແຜງຄວບຄຸມຂອງເຈົ້າ.

en: You've requested a non-existent tab.
lo_LA: ເຈົ້າຮ້ອງຂໍແທັບທີ່ບໍ່ມີຢູ່ຈິງ.

en: Your Event Aggregator Facebook token expired %s.
lo_LA: Facebook token ຂອງ Event Aggregator ໝົດອາຍຸແລ້ວເມື່ອ %s.

en: Your Event Aggregator Facebook token will expire %s.
lo_LA: Facebook token ຂອງ Event Aggregator ຈະໝົດອາຍຸໃນ %s.

en: Your Event Aggregator license is expired.
lo_LA: ໄລເຊັນ Event Aggregator ຂອງທ່ານໝົດອາຍຸແລ້ວ.

en: Your Meetup API key is invalid.
lo_LA: ລະຫັດ Meetup API ຂອງທ່ານບໍ່ຖືກຕ້ອງ.

en: Your Scheduled Import has been updated!
lo_LA: ອັບເດດການນຳເຂົ້າຕາມກຳນົດເວລາຂອງທ່ານແລ້ວ!

en: Your calendar’s design has changed
lo_LA: ການອອກແບບປະຕິທິນຂອງເຈົ້າໄດ້ປ່ຽນແປງແລ້ວ

en: Your category colors migration has been scheduled. The migration will run in the background. You can continue using the site while it processes.
lo_LA: ການຍ້າຍຂໍ້ມູນສີໝວດໝູ່ຂອງເຈົ້າຖືກກຳນົດເວລາໄວ້ແລ້ວ. ມັນຈະເຮັດວຽກຢູ່ເບື້ອງຫຼັງ ເຈົ້າສາມາດໃຊ້ງານເວັບໄຊຕໍ່ໄປໄດ້ໃນລະຫວ່າງການປະມວນຜົນ.

en: Your category colors migration is running in the background. You can continue using the site while it processes.
lo_LA: ການຍ້າຍຂໍ້ມູນສີໝວດໝູ່ຂອງເຈົ້າກຳລັງເຮັດວຽກຢູ່ເບື້ອງຫຼັງ. ເຈົ້າສາມາດໃຊ້ງານເວັບໄຊຕໍ່ໄປໄດ້ໃນລະຫວ່າງການປະມວນຜົນ.

en: Your current category colors will be mapped to the corresponding event categories.
lo_LA: ສີໝວດໝູ່ປັດຈຸບັນຂອງເຈົ້າຈະຖືກຈັບຄູ່ກັບໝວດໝູ່ກິດຈະກຳທີ່ກ່ຽວຂ້ອງ.

en: Your email
lo_LA: ອີເມວຂອງທ່ານ

en: Your events are being migrated to the new system. During migration, %1$syou cannot make changes to your calendar or events.%2$s Your calendar will still be visible on the frontend.
lo_LA: ເຫດການຂອງເຈົ້າກຳລັງຖືກຍ້າຍໄປຫາລະບົບໃໝ່. ໃນລະຫວ່າງການຍ້າຍ, %1$sເຈົ້າບໍ່ສາມາດປ່ຽນແປງປະຕິທິນ ຫຼື ເຫດການໄດ້.%2$s ປະຕິທິນຂອງເຈົ້າຍັງຄົງສະແດງຢູ່ໃນໜ້າເວັບ.

en: Your form had the following errors:
lo_LA: ແບບຟອມຂອງເຈົ້າມີຂໍ້ຜິດພາດດັ່ງນີ້:

en: Your import is currently in progress. Don't worry, you can safely navigate away&ndash;the import will continue in the background.
lo_LA: ການນຳເຂົ້າຂອງທ່ານກຳລັງດຳເນີນການ. ບໍ່ຕ້ອງກັງວົນ, ທ່ານສາມາດອອກຈາກໜ້ານີ້ໄດ້&ndash;ການນຳເຂົ້າຈະດຳເນີນການຕໍ່ໄປໃນພື້ນຫຼັງ.

en: Your import must include at least one event
lo_LA: ການນຳເຂົ້າຂອງທ່ານຕ້ອງລວມມີຢ່າງໜ້ອຍໜຶ່ງກິດຈະກຳ

en: Your license is invalid
lo_LA: ໄລເຊັນຂອງທ່ານບໍ່ຖືກຕ້ອງ

en: Your license is valid
lo_LA: ໄລເຊັນຂອງທ່ານຖືກຕ້ອງແລ້ວ

en: Your preview doesn't have any records to import.
lo_LA: ຕົວຢ່າງຂອງທ່ານບໍ່ມີຂໍ້ມູນໃດໆທີ່ຈະນຳເຂົ້າ.

en: Your preview is taking a bit longer than expected, but it <i>is</i> still being generated.
lo_LA: ການສະແດງຕົວຢ່າງຂອງທ່ານໃຊ້ເວລາດົນກວ່າທີ່ຄາດໄວ້, ແຕ່ລະບົບ <i>ກຳລັງ</i> ສ້າງໃຫ້ຢູ່.

en: Your scheduled import was saved and the first import is complete!
lo_LA: ບັນທຶກກຳນົດການນຳເຂົ້າຂອງທ່ານແລ້ວ ແລະ ການນຳເຂົ້າຄັ້ງທຳອິດສຳເລັດແລ້ວ!

en: Your site could not be safely migrated to the new events system.
lo_LA: ເວັບໄຊຂອງເຈົ້າບໍ່ສາມາດຍ້າຍໄປຫາລະບົບເຫດການໃໝ່ໄດ້ຢ່າງປອດໄພ.

en: Your site is now using the upgraded event data storage system. Go ahead and %1$scheck out your events%2$s or %3$sview your calendar.%2$s
lo_LA: ຕອນນີ້ເວັບໄຊຂອງເຈົ້າໃຊ້ລະບົບເກັບຮັກສາຂໍ້ມູນເຫດການທີ່ອັບເກຣດແລ້ວ. ເຊີນ %1$sກວດສອບເຫດການ%2$s ຫຼື %3$sເບິ່ງປະຕິທິນ%2$s ຂອງເຈົ້າໄດ້ເລີຍ.

en: Your system doesn't allow us to run a preview, but you can still try a migration. During migration, %1$syou will not be able to create, edit, or manage your events.%2$s Your calendar will still be visible on your site.
lo_LA: ລະບົບຂອງເຈົ້າບໍ່ອະນຸຍາດໃຫ້ພວກເຮົາເປີດເບິ່ງຕົວຢ່າງ, ແຕ່ເຈົ້າຍັງສາມາດລອງຍ້າຍຂໍ້ມູນໄດ້. ໃນລະຫວ່າງການຍ້າຍ, %1$sເຈົ້າຈະບໍ່ສາມາດສ້າງ, ແກ້ໄຂ ຫຼື ຈັດການເຫດການໄດ້.%2$s ປະຕິທິນຂອງເຈົ້າຍັງຄົງສະແດງຢູ່ໃນເວັບໄຊ.

en: Your system information will only be used by The Events Calendar's support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
lo_LA: ຂໍ້ມູນລະບົບຂອງທ່ານຈະຖືກໃຊ້ໂດຍທີມງານຊ່ວຍເຫຼືອຂອງ The Events Calendar ເທົ່ານັ້ນ. ຂໍ້ມູນທັງໝົດຈະຖືກເກັບຮັກສາຢ່າງປອດໄພ. ພວກເຮົາຈະບໍ່ແບ່ງປັນຂໍ້ມູນນີ້ໃຫ້ກັບບຸກຄົນພາຍນອກ.

en: Your update failed due to an incompatibility between the version (%1$s) of the %2$s you tried to update to and the version of %3$s that you are using. %4$s
lo_LA: ການອັບເດດຫຼົ້ມເຫຼວຍ້ອນເວີຊັນ (%1$s) ຂອງ %2$s ທີ່ທ່ານກຳລັງອັບເດດນັ້ນບໍ່ຮອງຮັບກັບເວີຊັນຂອງ %3$s ທີ່ທ່ານກຳລັງໃຊ້ຢູ່. %4$s

en: Your week starts on
lo_LA: ອາທິດຂອງເຈົ້າເລີ່ມຕົ້ນໃນວັນ

en: Zambia
lo_LA: ແຊມເບຍ

[ctx: Zapier API Key Connection generated message.]
en: Zapier API Key Connection generated.
lo_LA: ສ້າງການເຊື່ອມຕໍ່ລະຫັດ Zapier API ແລ້ວ.

[ctx: Zapier API Key authorization error for API Key user not loading.]
en: Zapier API Key could not load the WordPress user.
lo_LA: ລະຫັດ Zapier API ບໍ່ສາມາດໂຫຼດຜູ້ໃຊ້ WordPress ໄດ້.

[ctx: Zapier API Key authorization error for no API Key name.]
en: Zapier API Key is missing a name.
lo_LA: ລະຫັດ Zapier API ຂາດຊື່.

[ctx: Zapier API Key authorization error for no API Key permissions.]
en: Zapier API Key is missing permissions.
lo_LA: ລະຫັດ Zapier API ຂາດການອະນຸຍາດສິດ.

[ctx: Zapier API Key authorization error for no API Key user id.]
en: Zapier API Key is a user id.
lo_LA: ລະຫັດ Zapier API ແມ່ນໄອດີຜູ້ໃຊ້.

[ctx: Zapier API Key authorization error for no consumer secret.]
en: Consumer ID is required to Authorize Zapier API Keys.
lo_LA: ຈຳເປັນຕ້ອງມີໄອດີຜູ້ບໍລິໂພກ (Consumer ID) ເພື່ອອະນຸຍາດລະຫັດ Zapier API.

[ctx: Zapier API Key authorization error for no consumer secret.]
en: Consumer Secret is required to Authorize Zapier API Keys.
lo_LA: ຈຳເປັນຕ້ອງມີລະຫັດລັບຜູ້ບໍລິໂພກ (Consumer Secret) ເພື່ອອະນຸຍາດລະຫັດ Zapier API.

[ctx: Zapier API Key authorization error for the consumer secrets not matching.]
en: Consumer Secret does not match.
lo_LA: ລະຫັດລັບຜູ້ບໍລິໂພກ (Consumer Secret) ບໍ່ກົງກັນ.

[ctx: Zapier API Key pair could not be deleted failure message.]
en: Zapier API Key pair was not deleted
lo_LA: ບໍ່ສາມາດລຶບຄູ່ລະຫັດ Zapier API Key ໄດ້

[ctx: Zapier API Key pair generated message.]
en: Zapier API Key pair generated.
lo_LA: ສ້າງຄູ່ລະຫັດ Zapier API ແລ້ວ.

[ctx: Zapier API Key pair has been deleted success message.]
en: Zapier API Key pair was successfully deleted
lo_LA: ລຶບຄູ່ລະຫັດ Zapier API Key ສຳເລັດແລ້ວ

[ctx: Zapier API Key pair is missing information to delete failure message.]
en: Zapier API Key pair was not deleted, the consumer id or the API Key information were not found.
lo_LA: ບໍ່ສາມາດລຶບຄູ່ລະຫັດ Zapier API ໄດ້, ບໍ່ພົບຂໍ້ມູນໄອດີຜູ້ບໍລິໂພກ ຫຼື ຂໍ້ມູນລະຫັດ API.

[ctx: Zapier API Key pair missing a name message.]
en: Zapier API Key pair missing a name.
lo_LA: ຄູ່ລະຫັດ Zapier API ຂາດຊື່.

[ctx: Zapier API Key pair missing a user message.]
en: Zapier API Key pair missing a user id.
lo_LA: ຄູ່ລະຫັດ Zapier API ຂາດໄອດີຜູ້ໃຊ້.

[ctx: Zapier API Key pair missing local id message.]
en: Zapier API Key pair missing the local id.
lo_LA: ຄູ່ລະຫັດ Zapier API ຂາດໄອດີທ້ອງຖິ່ນ (local id).

[ctx: Zapier API Key pair missing permissions message.]
en: Zapier API Key pair missing permissions.
lo_LA: ຄູ່ລະຫັດ Zapier API ຂາດການອະນຸຍາດສິດ.

[ctx: Zapier API error for using GET request.]
en: GET responses not accepted on the create events endpoint, please us a POST request.
lo_LA: ບໍ່ຮອງຮັບການຕອບສະໜອງແບບ GET ໃນຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ສ້າງກິດຈະກຳ, ກະລຸນາໃຊ້ການຮ້ອງຂໍແບບ POST.

[ctx: Zapier API error for using GET request.]
en: GET responses not accepted on the update events endpoint, please us a PATCH request.
lo_LA: ບໍ່ຮອງຮັບການຕອບສະໜອງແບບ GET ໃນຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ອັບເດດກິດຈະກຳ, ກະລຸນາໃຊ້ການຮ້ອງຂໍແບບ PATCH.

[ctx: Zapier API failure message.]
en: Consumer ID failed to load, please check the value and try again.
lo_LA: ໂຫຼດໄອດີຜູ້ບໍລິໂພກ (Consumer ID) ບໍ່ສຳເລັດ, ກະລຸນາກວດສອບຄ່າແລ້ວລອງໃໝ່ອີກຄັ້ງ.

[ctx: Zapier REST API authorize failure message.]
en: A required authentication parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
lo_LA: ພາລາມິເຕີການຢືນຢັນຕົວຕົນທີ່ຈຳເປັນຂາດຫາຍໄປ ຫຼື ພາລາມິເຕີທີ່ປ້ອນເຂົ້າມີຮູບແບບບໍ່ຖືກຕ້ອງ

[ctx: Zapier REST API authorize success message.]
en: Returns successful authentication
lo_LA: ສົ່ງຄືນຜົນການຢືນຢັນຕົວຕົນສຳເລັດ

[ctx: Zapier REST API description for consumer id parameter.]
en: The consumer id to authorize Zapier connection.
lo_LA: Consumer ID ເພື່ອຢືນຢັນການເຊື່ອມຕໍ່ Zapier.

[ctx: Zapier REST API description for consumer secret parameter.]
en: The consumer secret to authorize Zapier connection.
lo_LA: Consumer Secret ເພື່ອຢືນຢັນການເຊື່ອມຕໍ່ Zapier.

[ctx: Zapier app name parameter.]
en: The app name of the Zapier connection.
lo_LA: ຊື່ແອັບຂອງການເຊື່ອມຕໍ່ Zapier.

[ctx: Zapier settings endpoint dashboard header]
en: Zapier Endpoint Dashboard
lo_LA: ແຜງຄວບຄຸມຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ Zapier

en: Zimbabwe
lo_LA: ຊິມບັບເວ

en: Zip / postal code
lo_LA: ລະຫັດໄປສະນີ

[ctx: add new on admin bar]
en: Aggregator Record
lo_LA: ຂໍ້ມູນ Aggregator

[ctx: admin menu]
en: Aggregator Records
lo_LA: ຂໍ້ມູນ Aggregator

[ctx: admin menu]
en: Calendar Embeds
lo_LA: ການຝັງປະຕິທິນ

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Daily
lo_LA: ລາຍວັນ

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 15 minutes
lo_LA: ທຸກໆ 15 ນາທີ

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 30 Minutes
lo_LA: ທຸກໆ 30 ນາທີ

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Hourly
lo_LA: ລາຍຊົ່ວໂມງ

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Monthly
lo_LA: ລາຍເດືອນ

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: On Demand
lo_LA: ຕາມການຮ້ອງຂໍ

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Weekly
lo_LA: ລາຍອາທິດ

en: all
lo_LA: ທັງໝົດ

[ctx: all events slug]
en: all
lo_LA: ທັງໝົດ

en: all time
lo_LA: ຕະຫຼອດເວລາ

en: and
lo_LA: ແລະ

en: and %s post moved to Ignored. | and %s posts moved to Ignored.
lo_LA[0]: ແລະ ຍ້າຍ %s ໂພສ ໄປທີ່ 'ຖືກລະເລີຍ'.

en: at
lo_LA: ທີ່

en: at approximately
lo_LA: ໃນເວລາປະມານ

en: based on %s version
lo_LA: ອີງຕາມເວີຊັນ %s

en: book with Event Tickets logo
lo_LA: ປຶ້ມທີ່ມີໂລໂກ້ Event Tickets

en: book with The Events Calendar logo
lo_LA: ປຶ້ມທີ່ມີໂລໂກ້ The Events Calendar

en: book with The Events community logo
lo_LA: ປຶ້ມທີ່ມີໂລໂກ້ຊຸມຊົນ The Events

en: book with The Events ticketing logo
lo_LA: ປຶ້ມພ້ອມໂລໂກ້ການຂາຍບັດ The Events

[ctx: calendar embed]
en: Add New
lo_LA: ເພີ່ມໃໝ່

en: category
lo_LA: ໝວດໝູ່

[ctx: category list label]
en: %s Category | %s Categories
lo_LA[0]: ໝວດໝູ່ %s

en: click here
lo_LA: ຄລິກທີ່ນີ້

en: click here to edit it
lo_LA: ຄລິກທີ່ນີ້ເພື່ອແກ້ໄຂ

[ctx: column name]
en: # Imported
lo_LA: # ນຳເຂົ້າມາແລ້ວ

[ctx: column name]
en: Frequency
lo_LA: ຄວາມຖີ່

[ctx: column name]
en: Last Import
lo_LA: ການນຳເຂົ້າຫຼ້າສຸດ

[ctx: column name]
en: Source
lo_LA: ແຫຼ່ງຂໍ້ມູນ

[ctx: column name]
en: Type
lo_LA: ປະເພດ

[ctx: column name]
en: When
lo_LA: ເມື່ອໃດ

en: common error messages
lo_LA: ຂໍ້ຄວາມແຈ້ງຂໍ້ຜິດພາດທົ່ວໄປ

en: current event
lo_LA: ກິດຈະກຳປັດຈຸບັນ

en: data sharing agreement
lo_LA: ຂໍ້ຕົກລົງການແບ່ງປັນຂໍ້ມູນ

en: day
lo_LA: ວັນ

[ctx: day view content title]
en: %1$s for %2$s
lo_LA: %1$s ສຳລັບ %2$s

[ctx: day_view]
en: %1$s for %2$s
lo_LA: %1$s ສຳລັບວັນທີ %2$s

en: deactivated
lo_LA: ປິດການໃຊ້ງານ

en: delete
lo_LA: ລຶບ

[ctx: deprecation of legacy views]
en: The legacy calendar views are deprecated and will be fully removed in an upcoming release. You should %1$s now to prevent issues when The Events Calendar 6.0 is released. %2$s.
lo_LA: ມຸມມອງປະຕິທິນແບບເກົ່າ (legacy) ຖືກຍົກເລີກການໃຊ້ງານແລ້ວ ແລະ ຈະຖືກລຶບອອກທັງໝົດໃນເວີຊັນໜ້າ. ເຈົ້າຄວນ %1$s ດຽວນີ້ເພື່ອປ້ອງກັນບັນຫາເມື່ອ The Events Calendar 6.0 ຖືກປ່ອຍອອກມາ. %2$s.

en: edit Events settings.
lo_LA: ແກ້ໄຂການຕັ້ງຄ່າເຫດການ.

[ctx: endpoint could not be enabled it error message.]
en: Endpoint was not disabled
lo_LA: ຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ບໍ່ໄດ້ຖືກປິດໃຊ້ງານ

[ctx: endpoint could not be enabled it error message.]
en: Endpoint was not enabled
lo_LA: ຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ບໍ່ໄດ້ຖືກເປີດໃຊ້ງານ

[ctx: endpoint id is missing information to enable it.]
en: Endpoint was not enabled, the endpoint id was not found.
lo_LA: ຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ບໍ່ໄດ້ຖືກເປີດໃຊ້ງານ, ບໍ່ພົບໄອດີຂອງຈຸດເຊື່ອມຕໍ່.

en: event
lo_LA: ກິດຈະກຳ

[ctx: event aggregator status]
en: Draft
lo_LA: ສະບັບຮ່າງ

[ctx: event aggregator status]
en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Draft <span class="count">(%s)</span>
lo_LA[0]: ສະບັບຮ່າງ <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Failed
lo_LA: ຫຼົ້ມເຫຼວ

[ctx: event aggregator status]
en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
lo_LA[0]: ຫຼົ້ມເຫຼວ <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Imported
lo_LA: ນຳເຂົ້າມາແລ້ວ

[ctx: event aggregator status]
en: Imported <span class="count">(%s)</span> | Imported <span class="count">(%s)</span>
lo_LA[0]: ນຳເຂົ້າມາແລ້ວ <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Pending
lo_LA: ລໍຖ້າການກວດສອບ

[ctx: event aggregator status]
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
lo_LA[0]: ລໍຖ້າການກວດສອບ <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Schedule
lo_LA: ກຳນົດເວລາ

[ctx: event aggregator status]
en: Schedule <span class="count">(%s)</span> | Schedule <span class="count">(%s)</span>
lo_LA[0]: ກຳນົດເວລາ <span class="count">(%s)</span>

en: events
lo_LA: ກິດຈະກຳ

[ctx: example date in "F j, Y" format]
en: October 29, 2024
lo_LA: ຕຸລາ 29, 2024

[ctx: example date in "j F, Y" format]
en: 29 October, 2024
lo_LA: 29 ຕຸລາ, 2024

[ctx: extension disallowed]
en: This extension has been programmatically disallowed. The most common reason is due to another The Events Calendar plugin having absorbed or replaced this extension's functionality. This extension plugin has been deactivated, and you should likely delete it.
lo_LA: ສ່ວນເສີມນີ້ຖືກປິດໃຊ້ງານໂດຍລະບົບ. ເຫດຜົນທົ່ວໄປແມ່ນຍ້ອນມີປລັກອິນອື່ນຂອງ The Events Calendar ທີ່ຮອງຮັບ ຫຼື ປ່ຽນແທນການເຮັດວຽກຂອງສ່ວນເສີມນີ້ແລ້ວ. ສ່ວນເສີມນີ້ຖືກປິດການໃຊ້ງານ ແລະ ທ່ານຄວນລຶບມັນອອກ.

en: facebook.com/example
lo_LA: facebook.com/ຕົວຢ່າງ

[ctx: featured events slug]
en: featured
lo_LA: ແນະນຳ

[ctx: featured events title]
en: Featured %s
lo_LA: %s ທີ່ແນະນຳ

[ctx: formatted plugin list]
en: %1$s and %2$s
lo_LA: %1$s ແລະ %2$s

en: has featured %s
lo_LA: ມີ %s ທີ່ເນັ້ນເດັ່ນ

[ctx: human readable time ago]
en: about %s ago
lo_LA: ປະມານ %s ທີ່ຜ່ານມາ

[ctx: iCal feed description]
en: Events for %s
lo_LA: ເຫດການສຳລັບ %s

en: iCalendar Import Settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່ານຳເຂົ້າຈາກ iCalendar

en: illustration of a book with The Events Calendar logo
lo_LA: ຮູບປະກອບປຶ້ມທີ່ມີໂລໂກ້ The Events Calendar

en: illustration of a phone screen with a person's face
lo_LA: ຮູບປະກອບໜ້າຈໍໂທລະສັບທີ່ມີໃບໜ້າຄົນ

en: illustration of a thought lightbulb coming from a book
lo_LA: ຮູບປະກອບດອກໄຟຄວາມຄິດທີ່ອອກມາຈາກປຶ້ມ

en: illustration of an event moving from one calendar to another
lo_LA: ຮູບປະກອບການຍ້າຍເຫດການຈາກປະຕິທິນໜຶ່ງໄປຫາອີກປະຕິທິນໜຶ່ງ

en: illustration of characters being translated
lo_LA: ຮູບປະກອບຕົວອັກສອນທີ່ກຳລັງຖືກແປ

[ctx: in human readable time]
en: in about %s
lo_LA: ໃນປະມານ %s

[ctx: in human readable time]
en: retrying in about %s
lo_LA: ຈະລອງໃໝ່ໃນອີກປະມານ %s

en: lightbulb icon
lo_LA: ໄອຄອນຮູບດອກໄຟ

[ctx: link for connecting eventbrite]
en: Connect to Eventbrite
lo_LA: ເຊື່ອມຕໍ່ກັບ Eventbrite

[ctx: link for connecting meetup]
en: Connect to Meetup
lo_LA: ເຊື່ອມຕໍ່ກັບ Meetup

[ctx: link to knowlegebase article]
en: Read more about Ignored Events.
lo_LA: ອ່ານເພີ່ມເຕີມກ່ຽວກັບກິດຈະກຳທີ່ຖືກລະເລີຍ.

[ctx: linked text for plugin add-ons]
en: Check 'em out!
lo_LA: ເບິ່ງເລີຍ!

en: list
lo_LA: ລາຍການ

en: list of available functions
lo_LA: ລາຍການຟັງຊັນທີ່ມີໃຫ້ໃຊ້ງານ

[ctx: log engines]
en: None currently available
lo_LA: ຍັງບໍ່ມີໃຫ້ໃຊ້ງານໃນຕອນນີ້

[ctx: log selector]
en: None currently available
lo_LA: ຍັງບໍ່ມີໃຫ້ໃຊ້ງານໃນຕອນນີ້

en: logo icon
lo_LA: ໄອຄອນໂລໂກ້

en: meetup.com/example
lo_LA: meetup.com/ຕົວຢ່າງ

en: month
lo_LA: ເດືອນ

[ctx: month view]
en: %1$s for %2$s
lo_LA: %1$s ສຳລັບເດືອນ %2$s

en: new
lo_LA: ໃໝ່

en: next event in series
lo_LA: ກິດຈະກຳຖັດໄປໃນຊຸດ

en: next upcoming event
lo_LA: ກິດຈະກຳຖັດໄປທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງ

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
lo_LA: ດ້ວຍຊື່ຟັງຊັນ:

[ctx: not available]
en: n/a
lo_LA: ບໍ່ມີຂໍ້ມູນ

en: one month
lo_LA: ໜຶ່ງເດືອນ

en: one week
lo_LA: ໜຶ່ງອາທິດ

en: open-source forum on WordPress.org
lo_LA: ຟໍຣຳ open-source ທີ່ WordPress.org

en: opens in a new window
lo_LA: ເປີດໃນໜ້າຕ່າງໃໝ່

en: organizer
lo_LA: ຜູ້ຈັດງານ

en: organizers
lo_LA: ຜູ້ຈັດງານ

en: page
lo_LA: ໜ້າ

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
lo_LA: %1$s ຈາກ %2$s

en: past
lo_LA: ທີ່ຜ່ານມາ

en: past day
lo_LA: ມື້ທີ່ຜ່ານມາ

en: post a thread
lo_LA: ຕັ້ງກະທູ້

en: post moved to Ignored. | posts moved to Ignored.
lo_LA[0]: ໂພສຖືກຍ້າຍໄປທີ່ 'ຖືກລະເລີຍ'.

[ctx: post type general name]
en: Aggregator Records
lo_LA: ຂໍ້ມູນ Aggregator

[ctx: post type general name]
en: Calendar Embeds
lo_LA: ການຝັງປະຕິທິນ

[ctx: post type singular name]
en: Aggregator Record
lo_LA: ຂໍ້ມູນ Aggregator

[ctx: post type singular name]
en: Calendar Embed
lo_LA: ການຝັງປະຕິທິນ

en: postponed
lo_LA: ເລື່ອນອອກໄປ

en: premium support on our website
lo_LA: ການຊ່ວຍເຫຼືອພິເສດໃນເວັບໄຊຂອງພວກເຮົາ

[ctx: publish box date format]
en: M j, Y
lo_LA: j M Y

en: queued
lo_LA: ເຂົ້າຄິວ

en: reactivated
lo_LA: ເປີດໃຊ້ງານໃໝ່

en: read more about Facebook restrictions in our knowledgebase
lo_LA: ອ່ານເພີ່ມເຕີມກ່ຽວກັບການຈຳກັດຂອງ Facebook ໃນຖານຄວາມຮູ້ຂອງພວກເຮົາ

[ctx: record]
en: Add New
lo_LA: ເພີ່ມໃໝ່

[ctx: record via origin]
en: via
lo_LA: ຜ່ານ

[ctx: records]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
lo_LA[0]: ທັງໝົດ <span class="count">(%s)</span>

en: remove
lo_LA: ລຶບ

en: screenshot of updated calendar views
lo_LA: ຮູບຖ່າຍໜ້າຈໍຂອງມຸມມອງປະຕິທິນທີ່ອັບເດດໃໝ່

en: see all
lo_LA: ເບິ່ງທັງໝົດ

[ctx: separator between date and time]
en:  at
lo_LA:  ເວລາ

en: set_term() must be called before using this method.
lo_LA: ຕ້ອງເອີ້ນໃຊ້ set_term() ກ່ອນຈະໃຊ້ເມທອດນີ້.

en: specific event
lo_LA: ກິດຈະກຳສະເພາະ

en: steps completed
lo_LA: ຂັ້ນຕອນທີ່ສຳເລັດແລ້ວ

en: tag
lo_LA: ແທັກ

en: the UID part of the iCalendar Specification
lo_LA: ພາກສ່ວນ UID ຂອງ iCalendar Specification

en: the event category term ID
lo_LA: ໄອດີຂອງໝວດໝູ່ເຫດການ

en: the event post ID
lo_LA: ໄອດີໂພສເຫດການ

en: the event post name
lo_LA: ຊື່ໂພສເຫດການ

en: the event tag term ID
lo_LA: ໄອດີຂອງແທັກເຫດການ

[ctx: the final separator in a list of two or more items]
en:  and
lo_LA:  ແລະ

en: the organizer post ID
lo_LA: ໄອດີໂພສຜູ້ຈັດງານ

en: the organizer post name
lo_LA: ຊື່ໂພສຜູ້ຈັດງານ

en: the venue post ID
lo_LA: ໄອດີໂພສສະຖານທີ່

en: the venue post name
lo_LA: ຊື່ໂພສສະຖານທີ່

en: things you can do
lo_LA: ສິ່ງທີ່ເຈົ້າສາມາດເຮັດໄດ້

en: three months
lo_LA: ສາມເດືອນ

en: three weeks
lo_LA: ສາມອາທິດ

en: timezone settings
lo_LA: ການຕັ້ງຄ່າເຂດເວລາ

en: to
lo_LA: ເຖິງ

en: to change how the actual time is displayed on your calendar.
lo_LA: ເພື່ອປ່ຽນຮູບແບບການສະແດງເວລາໃນປະຕິທິນຂອງທ່ານ.

en: to create your own free Google Maps API key.
lo_LA: ເພື່ອສ້າງລະຫັດ Google Maps API ຟຣີຂອງທ່ານເອງ.

en: to learn more about using it with The Events Calendar
lo_LA: ເພື່ອສຶກສາເພີ່ມເຕີມກ່ຽວກັບການໃຊ້ງານຮ່ວມກັບ The Events Calendar

en: today
lo_LA: ມື້ນີ້

en: transparent
lo_LA: ໂປ່ງໃສ

en: two months
lo_LA: ສອງເດືອນ

en: two weeks
lo_LA: ສອງອາທິດ

en: unknown
lo_LA: ບໍ່ຮູ້ຈັກ

en: unknown date
lo_LA: ບໍ່ຮູ້ວັນທີ

en: upcoming
lo_LA: ທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງ

en: upcoming day
lo_LA: ມື້ທີ່ກຳລັງຈະມາເຖິງ

en: updated
lo_LA: ອັບເດດແລ້ວ

en: venue
lo_LA: ສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: venues
lo_LA: ສະຖານທີ່ຈັດງານ

en: version data missing from override
lo_LA: ຂໍ້ມູນເວີຊັນຫາຍໄປຈາກການຂຽນທັບ (override)

en: warning-icon
lo_LA: ໄອຄອນຄຳເຕືອນ

[ctx: was not cleared failure message.]
en: Endpoint was not cleared.
lo_LA: ຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (Endpoint) ບໍ່ໄດ້ຖືກລ້າງຂໍ້ມູນ.

[ctx: when the retry will happen, a date]
en: retrying at %s
lo_LA: ຈະລອງໃໝ່ຕອນ %s

en: you can modify this setting here.
lo_LA: ທ່ານສາມາດແກ້ໄຂການຕັ້ງຄ່ານີ້ໄດ້ທີ່ນີ້.
