Plugins - The Events Calendar - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (2899 entries)

en:  (opens in a new window)
sv_SE:  (öppnas i ett nytt fönster)

en:  The owner of the original event source (e.g. the iCalendar feed or Meetup group) might also make changes to their event. If you choose to re-import an altered event (manually or via a scheduled import), any changes made at the source or on your calendar will need to be addressed.
sv_SE:  Ägaren till den ursprungliga evenemangskällan (t.ex. iCalendar-flödet eller Meetup-gruppen) kan också göra ändringar i sitt evenemang. Om du väljer att återimportera ett ändrat evenemang (manuell eller schemalagd import), måste alla ändringar som görs vid källan eller i din kalender åtgärdas.

en:  and
sv_SE:  och

en:  ask the site administrator to set a different Events URL slug.
sv_SE:  be webbplatsens administratör att ställa in en annan webbadress-slug för evenemang.

[ctx: "Create or Find Organizer", but when the word "Organizer" is customized to something else.]
en: Create or Find %s
sv_SE: Skapa eller hitta %s

[ctx: "Create or Find Venue", but when the word "Venue" is customized to something else.]
en: Create or Find %s
sv_SE: Skapa eller hitta %s

[ctx: "Find a Venue", but when the word "Venue" is customized to something else.]
en: Find %1$s %2$s
sv_SE: Hitta %1$s %2$s

[ctx: "Find an Organizer", but when the word "Organizer" is customized to something else.]
en: Find %1$s %2$s
sv_SE: Hitta %1$s %2$s

en: %1$d %2$s found.
sv_SE: %1$d %2$s har hittats.

en: %1$d already-imported %2$s was skipped. | %1$d already-imported %2$s were skipped.
sv_SE[0]: %1$d redan importerad %2$s hoppades över.
sv_SE[1]: %1$d redan importerade %2$s hoppades över.

en: %1$d existing %2$s was updated. | %1$d existing %2$s were updated.
sv_SE[0]: %1$d befintlig %2$s uppdaterades.
sv_SE[1]: %1$d befintliga %2$s uppdaterades.

en: %1$d new %2$s was imported. | %1$d new %2$s were imported.
sv_SE[0]: %1$d ny %2$s importerades.
sv_SE[1]: %1$d nya %2$s importerades.

en: %1$d new event category was created. | %1$d new event categories were created.
sv_SE[0]: %1$d ny evenemangskategori skapades.
sv_SE[1]: %1$d nya evenemangskategorier skapades.

en: %1$d new image was imported. | %1$d new images were imported.
sv_SE[0]: %1$d ny bild importerades.
sv_SE[1]: %1$d nya bilder importerades.

en: %1$d new organizer was imported. | %1$d new organizers were imported.
sv_SE[0]: %1$d ny arrangör har importerats.
sv_SE[1]: %1$d nya arrangörer har importerats.

en: %1$d new venue was imported. | %1$d new venues were imported.
sv_SE[0]: %1$d ny plats importerades.
sv_SE[1]: %1$d nya platser importerades.

en: %1$s %2$s for Event Tickets 30%% off plugins, add-ons, bundles, everything!.
sv_SE: %1$s %2$s för evenemangsbiljetter 30%% rabatt på plugins, tillägg, paket, allt!

en: %1$s %2$s for The Events Calendar 30%% off plugins, add-ons, bundles, everything!.
sv_SE: %1$s %2$s för Evenemangskalendern 30%% rabatt på plugins, tillägg, paket, allt!.

en: %1$s %2$s for The Events Calendar plugins, add-ons, and bundles.
sv_SE: %1$s %2$s för Evenemangskalender tillägg, tillägg, ovh paket.

en: %1$s %2$s iCal Feed
sv_SE: %1$s %2$s iCal-flöde

en: %1$s argument `{%2$s}` is required.
sv_SE: %1$s argument `{%2$s}` är obligatoriskt.

en: %1$s at %2$s
sv_SE: %1$s kl. %2$s

en: %1$s counts
sv_SE: Antal %1$s

en: %1$s for %2$s - %3$s
sv_SE: %1$s för %2$s - %3$s

en: %1$s from %2$s
sv_SE: %1$s från %2$s

en: %1$s or %2$s
sv_SE: %1$s eller %2$s

en: %1$s published. %2$sView %3$s
sv_SE: %1$s publicerat. %2$sVisa %3$s

en: %1$s restored to revision from %2$s
sv_SE: %1$s återställd till revision från %2$s

en: %1$s scheduled for: %2$s.
sv_SE: %1$s schemalagd för: %2$s.

en: %1$s scheduled for: %2$s. %3$sPreview %4$s
sv_SE: %1$s schemalagd till: %2$s. %3$sFörhandsgranska %4$s

en: %1$s submitted. %2$sPreview %3$s
sv_SE: %1$s inlagt. %2$sFörhandsgranska %3$s

en: %1$s updated. %2$sView %1$s%3$s
sv_SE: %1$s uppdaterat. %2$sVisa %1$s%3$s

en: %1$sBuy a license%2$s for the Promoter service to access additional marketing features.
sv_SE: %1$sKöp en licens%2$s för Arrangörstjänsten för att få tillgång till ytterligare marknadsföringsfunktioner.

en: %1$sThe Events Calendar comes with a default API key for basic maps functionality. If you’d like to use more advanced features like custom map pins or dynamic map loads, you’ll need to get your own %2$sGoogle Maps API key%3$s.%4$s
sv_SE: %1$sEvenemangskalendern kommer med en standard API-nyckel för grundläggande kartfunktioner. Om du vill använda mer avancerade funktioner som anpassade kartnålar eller dynamiska kartinläsningar måste du skaffa din egen %2$sGoogle Maps API-nyckel%3$s.%4$s

en: %d%% complete
sv_SE: %d%% slutfört

en: %s (post ID %d) created.
sv_SE: %s (post ID %d) skapad.

en: %s (post ID %d) updated.
sv_SE: %s (post ID %d) uppdaterad.

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: %s ago
sv_SE: %s sedan

en: %s Category
sv_SE: %s kategori

en: %s Category Link
sv_SE: %s kategorilänk

en: %s Cost
sv_SE: %s Kostnad

[ctx: %s Event count in admin list]
en: All %s
sv_SE: Alla %s

[ctx: %s Events plural label]
en: All %s
sv_SE: Alla %s

en: %s Link
sv_SE: %s-länk

en: %s Name Already Exists
sv_SE: %s namn finns redan

en: %s Name already exists
sv_SE: %s namnet finns redan

en: %s Name can not be empty
sv_SE: %s namnet kan inte vara tomt

en: %s Name:
sv_SE: %s Namn:

en: %s Navigation
sv_SE: %s-navigering

en: %s Options
sv_SE: %s Alternativ

en: %s Pagination
sv_SE: %s Sidnumrering

en: %s Settings
sv_SE: %s Inställningar

en: %s Views Navigation
sv_SE: %s vynavigering

en: %s Website
sv_SE: %s webbplats

en: %s ago
sv_SE: %s sedan

en: %s and other common installation issues.
sv_SE: %s och andra vanliga installationsproblem.

en: %s cannot be a duplicate
sv_SE: %s kan inte vara en dubblett

en: %s cannot be the same as %s.
sv_SE: %s kan ej vara samma som %s.

en: %s draft updated.
sv_SE: %s utkast uppdaterat.

en: %s from now
sv_SE: %s från nu

en: %s item | %s items
sv_SE[0]: %s objekt
sv_SE[1]: %s objekt

en: %s must be a list of valid email addresses separated by commas or semicolons.
sv_SE: %s måste vara en lista med giltiga e-postadresser separerade med kommatecken eller semikolon.

en: %s must be a number between 0 and 21.
sv_SE: %s måste vara ett tal mellan 0 och 21.

en: %s must be a number or percentage.
sv_SE: %s måste vara ett tal eller en procentandel.

en: %s must be a phone number.
sv_SE: %s måste vara ett telefonnummer.

en: %s must be a positive number or percent.
sv_SE: %s måste vara ett positivt tal eller procent.

en: %s must be a positive number.
sv_SE: %s måste vara ett positivt tal.

en: %s must be a valid URL.
sv_SE: %s måste vara en giltig URL.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
sv_SE: %s måste vara en giltig slug (siffror, bokstäver, bindestreck och understreck).

en: %s must be a whole number.
sv_SE: %s måste vara ett heltal.

en: %s must be an email address.
sv_SE: %s måste vara en e-postadress.

en: %s must consist of 5 numbers.
sv_SE: %s måste bestå av 5 siffror.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
sv_SE: %s får endast bestå av bokstäver, siffor, bindestreck, apostrofer och mellanslag.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
sv_SE: %s måste bestå av bokstäver, mellanslag, apostrofer och bindestreck.

en: %s must contain numbers and letters only
sv_SE: %s får endast innehålla siffror och bokstäver

en: %s must contain numbers, letters and dots only
sv_SE: %s får endast innehålla siffror, bokstäver och punkter

en: %s must contain numbers, letters, dashes and undescores only
sv_SE: %s får enbart innehålla siffror, bokstäver, bindestreck och understreck

en: %s must have a value that's part of its options.
sv_SE: %s måste ha ett giltigt värde.

en: %s must not be empty
sv_SE: %s får inte vara tom

en: %s post moved to the Trash | %s posts moved to the Trash
sv_SE[0]: %s inlägg flyttat till papperskorgen
sv_SE[1]: %s inlägg flyttade till papperskorgen

en: %s post restored. | %s posts restored.
sv_SE[0]: %s inlägg återställt.
sv_SE[1]: %s inlägg återställda.

en: %s published privately.
sv_SE: %s publicerats privat.

en: %s published.
sv_SE: %s publicerad.

en: %s restored to revision from %s
sv_SE: %s återställd till revision från %s

en: %s saved.
sv_SE: %s sparad.

en: %s scheduled.
sv_SE: %s schemalagd.

en: %s submitted.
sv_SE: %s skickad.

en: %s updated.
sv_SE: %s uppdaterad.

en: %s. All of the common (and not-so-common) answers to questions we see are here. It’s often the fastest path to finding an answer!
sv_SE: %s. Här finns svaren på alla vanliga (och några ovanliga) frågor vi brukar få. Ofta hittar du snabbast svar på dina frågor här!

en: %s. Testing for an existing conflict is the best start for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful.
sv_SE: %s. Att testa om det finns en befintlig konflikt är den bästa starten för djupgående felsökning. Vi kommer ofta att be dig följa dessa steg när du öppnar en ny tråd, så att göra detta i förväg kommer att vara mycket användbart.

en: %s. There are very few issues we haven’t seen and it’s likely another user has already asked your question and gotten an answer from our support staff. While posting to the help desk is open only to paid customers, they are open for anyone to search and review.
sv_SE: %s. Det finns väldigt få problem vi inte har sett och det är troligt att en annan användare redan har ställt din fråga och fått svar från vår supportpersonal. Även om inlägg till helpdesk endast är öppet för betalande kunder, är de öppna för alla att söka och granska.

en: %s: A complete look at the features you can expect to see right out of the box as well as how to use them.
sv_SE: %s: En fullständig beskrivning av de funktioner som du kan förvänta dig att se direkt ur lådan och hur du använder dem.

en: %s: A thorough walkthrough of The Events Calendar and the settings that are available to you.
sv_SE: %s: En grundlig genomgång av Evenemangskalendern och de inställningar som är tillgängliga för dig.

en: %s: Code and guides for customizing your calendar in useful and interesting ways.
sv_SE: %s: Kod och guider för att anpassa din kalender på användbara och intressanta sätt.

en: %s: Do you see an issue with your calendar? Go here first to find where it’s coming from and how to fix it.
sv_SE: %s: Ser du något problem med din kalender? Gå hit först för att se var felet kommer från och hur du åtgärdar det.

en: %s: Our most comprehensive outline for customizing the calendar to suit your needs, including custom layouts and styles.
sv_SE: %s: Vår mest omfattande översikt för att anpassa kalendern för att passa dina behov, inklusive anpassade layouter och stilar.

en: &Aring;land Islands
sv_SE: Åland

en: (Estimated time: %1$s minute)
sv_SE: (Beräknad tid: %1$s minut)

en: (Estimated time: %1$s minutes)
sv_SE: (Beräknad tid: %1$s minuter)

en: (Untitled Venue)
sv_SE: (Namnlös plats)

en: (click here for details)
sv_SE: (klicka här för detaljer)

en: (do not override)
sv_SE: (åsidosätt inte)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
sv_SE: (filtrerat från _MAX_ totala poster)

en: + %1$d More for %2$s | + %1$d More for %2$s
sv_SE[0]: + %1$d mer för %2$s
sv_SE[1]: + %1$d mer för %2$s

en: + %d More | + %d More
sv_SE[0]: + %d till
sv_SE[1]: + %d till

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
sv_SE: 0 = utzoomad; 21 = inzoomad.

en: 1 import was scheduled.
sv_SE: 1 import schemalades.

en: 1 month
sv_SE: 1 månad

en: 1 year
sv_SE: 1 år

en: 2 years
sv_SE: 2 år

[ctx: 2018 user survey]
en: take the survey now
sv_SE: gör undersökningen nu

en: 24 hours
sv_SE: 24 timmar

en: 3 months
sv_SE: 3 månader

en: 3 years
sv_SE: 3 år

en: 6 months
sv_SE: 6 månader

en: 72 hours
sv_SE: 72 timmar

en: 9 months
sv_SE: 9 månader

en: : Selected %d rows
sv_SE: : Valda %d rader

en: : Selected 1 row
sv_SE: : Vald 1 rad

en: : activate to sort column ascending
sv_SE: : aktivera för att sortera kolumn stigande

en: : activate to sort column descending
sv_SE: : aktivera för att sortera kolumn fallande

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
sv_SE[0]: <b>%1$s</b> kräver <b>PHP %2$s</b> eller högre.
sv_SE[1]: <b>%1$s</b> kräver <b>PHP %2$s</b> eller högre.

en: A Google Map API KEY is required to view the map
sv_SE: En nyckel för Google Maps API krävs för att visa kartan

en: A TEC post object as expected by the REST API
sv_SE: Ett TEC-postobjekt som förväntat av REST API:et

en: A TEC post object as returned by the REST API
sv_SE: Ett TEC-postobjekt som returneras av REST API:et

en: A link to a particular %s.
sv_SE: En länk till en viss %s.

en: A list of links to the term own, archive and parent REST URL
sv_SE: En lista med länkar till termens egen, arkiv och överordnade REST-URL

[ctx: A message shown in the mobile version when a day without events is selected.]
en: There are no events on this day.
sv_SE: Det finns inga evenemang detta datum.

[ctx: A message to indicate there are no upcoming events.]
en: There are no upcoming %1$s.
sv_SE: Det finns inga kommande %1$s.

en: A named status for the entity.
sv_SE: En namngiven status för entiteten.

en: A non-UTC time zone is required.
sv_SE: Du måste välja en tidszon som inte baseras på skillnaden mot UTC.

en: A parameter.
sv_SE: En parameter.

en: A path's documentation.
sv_SE: Dokumentation av en sökväg.

en: A problem stopped the time zone update process from completing. Please refresh and try again.
sv_SE: Ett problem stoppade tidszonsuppdateringsprocessen från att slutföras. Uppdatera och försök igen.

en: A record already exists with these settings, %1$s.
sv_SE: Det finns redan en post med dessa inställningar, %1$s.

en: A server.
sv_SE: En server.

en: A valid license has been entered by your network administrator.
sv_SE: En giltig licens har angetts av din nätverksadministratör.

en: A valid license key is required for support and updates
sv_SE: En giltig licensnyckel krävs för support och uppdateringar

en: A venue
sv_SE: En plats

en: A venue with the specified post ID does not exist.
sv_SE: En plats med det angivna ID:t finns inte.

en: A warning was generated while fetching the results from your import:
sv_SE: En varning genererades när du hämtade resultaten från din import:

en: AI Chatbot
sv_SE: AI-chattbot

[ctx: AI Chatbot link text]
en: AI Chatbot
sv_SE: AI-chatbot

[ctx: AI Chatbot notice title]
en: Our AI Chatbot is here to help you
sv_SE: Vår AI Chatbot är här för att hjälpa dig

[ctx: AI Chatbot section paragraph]
en: You have questions? The TEC Chatbot has the answers.
sv_SE: Har du frågor? TEC Chatbot har svaren.

[ctx: AI Chatbot support sidebar paragraph]
en: Here to provide quick answers to your questions. It’s never been easier to find the right resource.
sv_SE: Här för att ge snabba svar på dina frågor. Det har aldrig varit lättare att hitta rätt resurs.

en: API Keys
sv_SE: API-nycklar

en: Accent Color
sv_SE: Accentfärg

[ctx: Account failed to load failure message.]
en: Consumer ID failed to load, please check the value and try again.
sv_SE: Konsument-ID kunde inte laddas. Kontrollera värdet och försök igen.

[ctx: Actions header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: Actions
sv_SE: Åtgärder

[ctx: Actions header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: Actions
sv_SE: Åtgärder

[ctx: Actions header label for the settings listing of Zapier Endpoints.]
en: Actions
sv_SE: Åtgärder

[ctx: Actions header label for the settings listing of the integration endpoints.]
en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Activate %s
sv_SE: Aktivera %s

en: Activate Event Tickets
sv_SE: Aktivera Event Tickets

en: Activate Plugin
sv_SE: Aktivera tillägg

en: Activate the Event Tickets Plugin for me.
sv_SE: Aktivera tillägget Event Tickets åt mig.

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Active Users:
sv_SE: Aktiva användare:

en: Add %s
sv_SE: Lägg till %s

en: Add Button Text
sv_SE: Lägg till knapptext

en: Add Event Categories in document settings
sv_SE: Lägg till evenemangskategorier i dokumentinställningar

en: Add Event Website
sv_SE: Lägg till evenemangs webbplats

en: Add HTML after event content
sv_SE: Lägg till HTML efter evenemangets innehåll

en: Add HTML before event content
sv_SE: Lägg till HTML innan evenemangets innehåll

en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: Add New %s
sv_SE: Lägg till ny %s

en: Add New %s Category
sv_SE: Lägg till ny %s kategori

en: Add New Calendar Embed
sv_SE: Lägg till ny kalenderinbäddning

en: Add New Single Event Template
sv_SE: Lägg till ny mall för enstaka evenemang

en: Add Organizer
sv_SE: Lägg till arrangör

en: Add Phone
sv_SE: Lägg till telefon

en: Add Price
sv_SE: Lägg till pris

en: Add Venue
sv_SE: Lägg till evenemangsplats

en: Add a Featured Image from the Document Settings sidebar
sv_SE: Lägg till en utvald bild från sidopanelen dokumentinställningar

en: Add an event organizer for your events. You can display this information for your event attendees on your website.
sv_SE: Lägg till en evenemangsarrangör för dina evenemang. Du kan visa denna information för deltagarna i evenemanget på din webbplats.

en: Add another %s
sv_SE: Lägg till en %s

en: Add email
sv_SE: Lägg till e-post

en: Add keywords by displaying linked tags.
sv_SE: Lägg till nyckelord genom att visa länkade taggar.

en: Add license key
sv_SE: Lägg till licensnyckel

en: Add me to the list
sv_SE: Lägg till mig till listan

en: Add more sources
sv_SE: Lägg till fler källor

en: Add new event
sv_SE: Lägg till nytt evenemang

en: Add noindex to dated List view URLs
sv_SE: Lägg till noindex till daterade listvywebbadresser

en: Add or Find
sv_SE: Lägg till eller hitta

en: Add or find a venue
sv_SE: Lägg till eller hitta en plats

en: Add or find an organizer
sv_SE: Lägg till eller hitta en arrangör

en: Add tags in document settings
sv_SE: Lägg till taggar i dokumentinställningar

en: Add to Calendar
sv_SE: Lägg till i kalender

en: Add to Google Calendar
sv_SE: Lägg till i Google Kalender

en: Add to calendar
sv_SE: Lägg till i kalender

en: Add to iCalendar
sv_SE: Lägg till i iCalendar

en: Add website
sv_SE: Lägg till webbplats

en: Add your first event organizer
sv_SE: Lägg till din första evenemangsarrangör

en: Add your first event venue
sv_SE: Lägg till din första evenemangsplats

en: Additional Content
sv_SE: Ytterligare innehåll

en: Additional Functionality
sv_SE: Ytterligare funktionalitet

[ctx: Additional content settings section header]
en: Additional Content
sv_SE: Ytterligare innehåll

en: Additional views
sv_SE: Ytterligare vyer

en: Address
sv_SE: Adress

en: Address Text
sv_SE: Adresstext

en: Address:
sv_SE: Adress:

en: Adds a noindex robots directive to any List view URL that carries a ?tribe-bar-date query parameter. The canonical tag already points to the base /events/list/ URL, so these parameterised URLs produce duplicate content. Disable if you intentionally expose dated list views as standalone pages.
sv_SE: Lägger till ett noindex robots-direktiv till alla listvywebbadresser som innehåller ett ?datumfilter. Den kanoniska taggen pekar redan på baswebbadressen /events/list/, så dessa parametriserade webbadresser producerar duplicerat innehåll. Inaktivera om du avsiktligt exponerar daterade listvyer som fristående sidor.

en: Adjust Appearance
sv_SE: Justera utseendet

en: Adjust Label
sv_SE: Justera etikett

en: Adjust your timezone
sv_SE: Justera din tidszon

en: Advanced Google Maps functionality
sv_SE: Avancerad Google Maps-funktionalitet

en: Advanced Post Manager
sv_SE: Avancerad inläggshanterare

en: Advanced event filtering
sv_SE: Avancerad evenemangsfiltrering

en: After
sv_SE: Efter

[ctx: Ajax error message.]
en: The provided nonce is not valid.
sv_SE: Det angivna nonce-värdet är inte giltigt.

en: Albania
sv_SE: Albanien

en: Algeria
sv_SE: Algeriet

en: Alignment
sv_SE: Justering

en: All
sv_SE: Alla

en: All %s
sv_SE: Alla %s

en: All %s Categories
sv_SE: Alla %s kategorier

en: All Categories
sv_SE: Alla kategorier

en: All Day
sv_SE: Hela dagen

en: All Day Event
sv_SE: Heldagsevenemang

en: All Events
sv_SE: Alla evenemang

en: All Extensions
sv_SE: Alla utökningar

en: All FAQs
sv_SE: Alla vanliga frågorna

en: All Solutions
sv_SE: Alla lösningar

en: All Tags
sv_SE: Alla etiketter

en: All day
sv_SE: Hela dagen

[ctx: All day label for event]
en: All day
sv_SE: Hela dagen

en: All items on this page were selected.
sv_SE: Alla objekt på denna sida markerades.

en: All notifications marked as read
sv_SE: Alla aviseringar har markerats som lästa

en: All-day Events
sv_SE: Heldagsevenemang

en: Already Installed
sv_SE: Redan installerat

[ctx: Alt text for the Black Friday Ad]
en: %1$s Black Friday Sale for The Events Calendar. 30%% off all plugins, add-ons, bundles, everything!.
sv_SE: %1$s Black Friday-rea för evenemangskalendern. 30%% rabatt på alla plugins, tillägg, paket, allt!

[ctx: Alt text for the Default Sale Ad]
en: %1$s %2$s for The Events Calendar plugins, add-ons and bundles.
sv_SE: %1$s %2$s för insticksprogram, tillägg och paket till Evenemangskalendern.

[ctx: Alt text for the Event Seating Sale Ad]
en: %1$s %2$s - Get Event Seating at 30%% off!
sv_SE: %1$s %2$s - Skaffa evenemangsplatser med 30%% rabatt!

[ctx: Alt text for the Event Tickets Plus Sale Ad]
en: %1$s %2$s - Get Event Tickets Plus at 30%% off!
sv_SE: %1$s %2$s - Skaffa Evenemangsbiljetter Plus med 30%% rabatt!

[ctx: Alt text for the Events Pro Sale Ad]
en: %1$s %2$s - Get Events Calendar Pro at 30%% off!
sv_SE: %1$s %2$s - Skaffa Evenemangskalender Pro med 30%% rabatt!

[ctx: Alt text for the Filter Bar Sale Ad]
en: %1$s %2$s - Get Filter Bar at 30%% off!
sv_SE: %1$s %2$s - Skaffa filterfältet med 30%% rabatt!

[ctx: Alt text for the Sale Ad]
en: %1$s %2$s for The Events Calendar plugins, add-ons and bundles.
sv_SE: %1$s %2$s för insticksprogram, tillägg och paket för Evenemangskalendern.

en: American Samoa
sv_SE: Amerikanska Samoa

en: An Array containing the lineage of where this organizer comes from, this should not change after the organizer is created.
sv_SE: En matris som innehåller arrangörens ursprung. Ändras inte efter att arrangörens skapats.

en: An Unknown error occurred
sv_SE: Ett okänt fel uppstod

en: An alphanumeric identifier for the entity unique to its type
sv_SE: En alfanumerisk identifierare för entiteten som är unik för sin typ

en: An array of each component of the event end date
sv_SE: En matris med varje komponent av evenemanget och datum

en: An array of each component of the event end date in UTC time
sv_SE: En matris med alla delar av evenemangets sluttid (UTC)

en: An array of each component of the event start date
sv_SE: En matris med alla delar av evenemangets starttid

en: An array of each component of the event start date in UTC time
sv_SE: En matris med alla delar av evenemangets starttid (UTC)

en: An email marketing solution for events and the people running them
sv_SE: En lösning för e-postmarknadsföring för evenemang och de personer som ansvarar för dem

[ctx: An error raised in the context of an API integration.]
en: The post ID is missing from the request.
sv_SE: Inläggs-ID saknas i begäran.

en: An event
sv_SE: Ett evenemang

en: An event tag with the specified term ID does not exist.
sv_SE: Någon evenemangtagg med angivet term-ID finns inte.

en: An event with the specified ID does not exist.
sv_SE: Ett evenemang med det angivna ID:t finns inte.

en: An invalid frequency was used when trying to create this scheduled import.
sv_SE: En ogiltig frekvens användes när du försökte skapa denna schemalagda import.

en: An invalid import type was used when trying to create this import record.
sv_SE: En ogiltig importtyp användes när du försökte skapa denna importpost.

en: An object's schema.
sv_SE: Ett objekts schema.

en: An organizer
sv_SE: En arrangör

en: An organizer with the specified event does not exist.
sv_SE: En arrangör för det angivna evenemanget finns inte.

en: Antarctica
sv_SE: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
sv_SE: Antigua och Barbuda

en: Appends the time zone to the end of event scheduling information &ndash; this can be useful when you have events in numerous different time zones.
sv_SE: Lägger till tidszonen efter evenemangets tidsinformation &ndash; det kan vara användbart när du har evenemang i flera olika tidszoner.

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

en: Apply Filters
sv_SE: Tillämpa filter

en: Archive Events
sv_SE: Arkivera evenemang

en: Are you planning to sell tickets to your events?
sv_SE: Planerar du att sälja biljetter till dina evenemang?

en: Are you sure you want to reverse the recurring event system migration process?
    
    - You will no longer be able to use the new recurring event and Series features.
    - All event edits you have made since migration will be lost.
    - As with migration, you will not be able to edit events or calendar options during this process and some frontend actions will be paused.
    - Reverse migration should take less time than the original migration, but there is no time estimate available.
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa migreringen av systemet för återkommande evenemang?
    
    - Du kommer inte längre att kunna använda de nya funktionerna för återkommande evenemang och evenemangsserier.
    - Alla ändringar av evenemang som du har gjort sedan migreringen kommer att gå förlorade.
    - Precis som vid själva migreringen kan du inte redigera händelser eller kalenderalternativ medan processen pågår och vissa åtgärder i front-end kommer att pausas.
    - Den omvända migreringen bör gå snabbare än den ursprungliga migreringen, men det finns ingen tidsuppskattning tillgänglig.

en: Argument `{%1$s}` must be a date-time.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` måste vara en datumtid.

en: Argument `{%1$s}` must be a number.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` måste vara ett antal.

en: Argument `{%1$s}` must be a positive integer.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` måste vara ett positivt heltal.

en: Argument `{%1$s}` must be a string.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` måste vara en sträng.

en: Argument `{%1$s}` must be a valid IP address.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` måste vara en giltig IP-adress.

en: Argument `{%1$s}` must be a valid URL.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` måste vara en giltig webbadress.

en: Argument `{%1$s}` must be a valid UUID.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` måste vara ett giltigt Unikt ID.

en: Argument `{%1$s}` must be a valid email address.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` måste vara en giltig e-postadress.

en: Argument `{%1$s}` must be a valid hex color.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` måste vara en giltig hexagonalfärg.

en: Argument `{%1$s}` must be an integer.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` måste vara ett heltal.

en: Argument `{%1$s}` must match the pattern.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` måste matcha mönstret.

en: Armenia
sv_SE: Armenien

en: Array of ticket providers or false if the event is not ticketed.
sv_SE: Matris med biljettleverantörer eller falskt om evenemanget inte har biljetter.

en: Arts in the Park
sv_SE: Konst i parken

en: Ask our AI Chatbot anything
sv_SE: Fråga vår AI-chattbot vad som helst

en: Ask the site administrator to edit the %s slug
sv_SE: Be webbplatsens administratör om att redigera %s kortlänk

en: Asynchronous
sv_SE: Asynkron

en: Attendee reports
sv_SE: Deltagarrapporter

en: August
sv_SE: Augusti

en: Australia
sv_SE: Australien

en: Australian Dollar
sv_SE: Australiensiska dollar

en: Austria
sv_SE: Österrike

en: Automate email touchpoints
sv_SE: Automatisera kontaktpunkter för e-post

en: Automated imports for your calendar
sv_SE: Automatiserad import för din kalender

en: Automatic Updates
sv_SE: Automatiska uppdateringar

en: Automatically import your events
sv_SE: Importera dina evenemang automatiskt

en: Available %s
sv_SE: Tillgängliga %s

en: Average Number of Attendees per Event
sv_SE: Genomsnittligt antal deltagare per evenemang

en: Azerbaijan
sv_SE: Azerbajdzjan

en: Back link
sv_SE: Bakåtlänk

en: Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Be up to date with the latest updates, fixes and features for The Events Calendar.
sv_SE: Håll dig uppdaterad med de senaste uppdateringarna, rättningarna och funktionerna i The Events Calendar.

en: Beautiful display options for your favorite photos.
sv_SE: Vackra visningsalternativ för dina favoritfoton.

en: Before
sv_SE: Före

en: Belarus
sv_SE: Vitryssland

en: Belgium
sv_SE: Belgien

en: Below you can set up the authentication for different calendar services, in order to be able to import events from them.
sv_SE: Nedanför kan du konfigurera autentisering för olika kalendertjänster för att kunna importera evenemang från dem.

en: Between
sv_SE: Mellan

en: Black Friday Sale
sv_SE: Black Friday-rea

en: Blend Mode
sv_SE: Blandningsläge

en: Border Color
sv_SE: Ramfärg

en: Border Radius
sv_SE: Ramradie

en: Bosnia and Herzegovina
sv_SE: Bosnien och Hercegovina

en: Bottom %s list pagination
sv_SE: Lägsta %s sidnumrering

en: Bottom Center
sv_SE: Botten centrerat

en: Bottom Left
sv_SE: Botten vänster

en: Bottom Right
sv_SE: Botten höger

en: Bouvet Island
sv_SE: Bouvetön

en: Brazil
sv_SE: Brasilien

en: Brazilian Real
sv_SE: Brasiliansk real

en: Breadcrumb
sv_SE: Brödsmulor

en: British Indian Ocean Territory
sv_SE: Brittiska territoriet i Indiska oceanen

en: British Pound
sv_SE: Brittiska pund

en: Browse Extensions
sv_SE: Bläddra bland utökningar

en: Browse by category
sv_SE: Bläddra efter kategori

en: Bulgaria
sv_SE: Bulgarien

en: Bulk Actions
sv_SE: Massåtgärder

en: Button Color
sv_SE: Knappfärg

en: Button Styles
sv_SE: Knappstilar

[ctx: Button on Ticket Email]
en: Add event to Google Calendar
sv_SE: Lägg till evenemang i Google Kalender

[ctx: Button on Ticket Email]
en: Add event to iCal
sv_SE: Lägg till evenemang i iCal

en: Button text
sv_SE: Knapptext

[ctx: Button text for copying the acess_token.]
en: Copy
sv_SE: Kopiera

[ctx: Button text for copying the consumer id or secret.]
en: Copy
sv_SE: Kopiera

[ctx: Button to manage opt in status]
en: Manage my data sharing consent
sv_SE: Hantera mitt samtycke för datadelning

en: Buy Event Aggregator
sv_SE: Köp Event Aggregator

en: By date range
sv_SE: Efter datumintervall

en: By number of events
sv_SE: Efter antal evenemang

en: C&ocirc;te d'Ivoire
sv_SE: Elfenbenskusten

en: CSV File
sv_SE: CSV-fil

en: CSV File Formatting and Examples
sv_SE: CSV-filformatering och exempel

en: CSV Import Settings
sv_SE: Inställningar för CSV-import

en: Caching can improve your site performance and speed up your site. Check out our Caching Guide to help you set up caching with our plugins correctly.
sv_SE: Cachning kan förbättra din webbplats prestanda och snabba upp den. Titta på vår cachningsguide för att få hjälp med att konfigurera cachning med våra tillägg på rätt sätt.

en: Caching plugin detected: %s
sv_SE: Cachningstillägg upptäckt: %s

en: Calendar
sv_SE: Kalender

en: Calendar & Ticket Shortcodes
sv_SE: Genvägar till kalender och bokningar

en: Calendar Embed draft updated.
sv_SE: Kalenderinbäddningens utkast uppdaterad.

en: Calendar Embed published.
sv_SE: Kalenderinbäddning publicerad.

en: Calendar Embed restored to revision from %s.
sv_SE: Kalenderinbäddning återställd till version från %s.

en: Calendar Embed saved.
sv_SE: Kalenderinbäddning sparad.

en: Calendar Embed updated.
sv_SE: Kalenderinbäddning uppdaterad.

en: Calendar Embeds
sv_SE: Kalenderinbäddningar

en: Calendar Views
sv_SE: Kalendervyer

[ctx: Calendar display display settings header]
en: Calendar Display
sv_SE: Kalendervisning

[ctx: Calendar display settings header]
en: Calendar
sv_SE: Kalender

[ctx: Calendar display settings header]
en: Import
sv_SE: Importera

en: Calendar embed published privately.
sv_SE: Kalenderinbäddning publicerad privat.

en: Calendar embed published.
sv_SE: Kalenderinbäddning publicerad.

en: Calendar embed reverted to draft.
sv_SE: Kalenderinbäddning återställd till utkast.

en: Calendar embed scheduled.
sv_SE: Kalenderinbäddning schemalagd.

en: Calendar embed updated.
sv_SE: Kalenderinbäddning uppdaterad.

en: Calendar invites
sv_SE: Kalenderinbjudningar

en: Calendar links
sv_SE: Kalenderlänkar

en: Calendar of %s
sv_SE: Kalender av %s

en: Calendar powered by %s
sv_SE: Kalendern drivs av %s

[ctx: Calendar template display settings header]
en: Calendar Template
sv_SE: Kalendermall

en: Calendars, ticketing, and powerful WordPress tools to manage your events from start to finish.
sv_SE: Kalendrar, biljettförsäljning och kraftfulla WordPress-verktyg för att hantera dina evenemang från början till slut.

[ctx: Call to action to use The Events Calendar Help Chatbot.]
en: You have questions? The TEC Chatbot has the answers.
sv_SE: Har du frågor? TEC Chatbot har svaren.

en: Cambodia
sv_SE: Kambodja

en: Cameroon
sv_SE: Kamerun

en: Can I have more than one calendar?
sv_SE: Kan jag ha fler en en kalender?

en: Canada
sv_SE: Kanada

en: Canadian Dollar
sv_SE: Kanadensiska dollar

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Cancel Migration
sv_SE: Avbryt migreringen

en: Cancelation complete.
sv_SE: Avbokningen klar.

en: Cancelation in progress
sv_SE: Avbokning pågår

[ctx: Canceled label.]
en: Canceled
sv_SE: Inställt

en: Cannot look for Terms without a taxonomy
sv_SE: Kan inte söka efter termer utan an taxonomi

en: Cape Verde
sv_SE: Kap Verde

[ctx: Capitalized label for the event website link.]
en: View %s Website
sv_SE: Visa %s-webbplats

[ctx: Capitalized label for the organizer website link.]
en: View %s Website
sv_SE: Visa %s-webbplats

[ctx: Capitalized label for the venue website link.]
en: View %s Website
sv_SE: Visa %s-webbplats

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Category Color
sv_SE: Kategorifärg

en: Category Colors
sv_SE: Kategorifärger

en: Category Colors Migration
sv_SE: Migrering av kategorifärger

[ctx: Category Colors section header]
en: Category Colors
sv_SE: Kategorifärger

[ctx: Category Legend settings section header]
en: Category Legend
sv_SE: Kategoriförklaring

en: Category Priority
sv_SE: Kategoriprioritet

en: Category color mapping is now done directly in the Event Categories page. You'll be redirected there to review your colors.
sv_SE: Färgmappning av kategorier görs nu direkt på sidan Evenemangskategorier. Du kommer att omdirigeras dit för att granska dina färger.

en: Category colors helps your users relate events to a specific category on the event listing pages. To assign colors to event categories see Event Categories page.
sv_SE: Kategorifärger hjälper dina användare att relatera evenemang till en specifik kategori på evenemangslistorna. För att tilldela färger till evenemangskategorier, se sidan Evenemangskategorier.

en: Category selection
sv_SE: Val av kategori

en: Category:
sv_SE: Kategori:

en: Cayman Islands
sv_SE: Caymanöarna

en: Center
sv_SE: Centrerat

en: Center Center
sv_SE: Centrerat mitten

en: Center Left
sv_SE: Centrerat vänster

en: Center Right
sv_SE: Centrerat höger

en: Central African Republic
sv_SE: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv_SE: Tchad

en: Change Event Update Authority
sv_SE: Ändra behörighet för evenemangsuppdatering

en: Check for updates
sv_SE: Kontrollera efter uppdateringar

en: Check our Knowledgebase
sv_SE: Kolla in vår kunskapsbas

en: Check out Event Aggregator
sv_SE: Ta reda på mer om Event Aggregator

en: Check out Event Aggregator.
sv_SE: Kolla in Event Aggregator.

en: Check out our %s for developers.
sv_SE: Kolla in vår %s för utvecklare.

en: Check out our Community add-on
sv_SE: Ta reda på mer om vår Community-utökning

en: Check out the guide
sv_SE: Kolla in guiden

en: Check this to cache your month view HTML in transients, which can help improve calendar speed on sites with many events. <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">Read more</a>.
sv_SE: Markera detta för att cachelagra din månadsvy HTML i transienter, vilket kan hjälpa till att förbättra kalenderhastigheten på webbplatser med många evenemang. <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">Läs mer</a>.

en: Check to enable maps for events and venues.
sv_SE: Markera för att aktivera kartor för evenemang och platser.

en: Check your Event Aggregator Service Status on the
sv_SE: Kontrollera din tjänstestatus hos Event Aggregator på

en: Check your license key
sv_SE: Kontrollera din licensnyckel

en: China
sv_SE: Kina

en: Chinese Yen (¥)
sv_SE: Kinesiska yen (¥)

en: Chinese Yuan (元)
sv_SE: Kinesiska yuan (元)

en: Choose File
sv_SE: Välj fil

en: Choose File:
sv_SE: Välj fil:

en: Choose a CSV file
sv_SE: Välj en CSV-fil

en: Choose where you are importing from.
sv_SE: Välj var du importerar från.

en: Choose whether to open the link in the same window or a new window.
sv_SE: Välj om du vill öppna länken i samma fönster eller ett nytt fönster.

en: Choosing a UTC timezone for your site or individual events may cause problems when importing events or with Daylight Saving Time. %1$s
sv_SE: Om du väljer en UTC-tidszon för din webbplats eller enskilda evenemang kan det orsaka problem vid import av evenemang eller vid sommartid. %1$s

en: Christmas Island
sv_SE: Julön

en: City
sv_SE: Ort

en: City:
sv_SE: Ort:

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Clear Selection.
sv_SE: Rensa markering.

[ctx: Clears a Zapier endpoint queue.]
en: Clear Queue
sv_SE: Rensa kö

[ctx: Clears a integration endpoint queue.]
en: Clear Queue
sv_SE: Rensa kö

en: Click here
sv_SE: Klicka här

en: Click this button to update your database and take advantage of additional time zone capabilities. Please <a href="%s" target="_blank">configure WordPress</a> to use the correct time zone before clicking this button!
sv_SE: Klicka på denna knapp för att uppdatera din databas och dra nytta av extra tidszonsmöjligheter. Vänligen <a href="%s" target="_blank">konfigurera WordPress</a> för att använda rätt tidszon innan du klickar på denna knapp!

en: Click to view a Google Map
sv_SE: Klicka för att visa på Google Maps

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Close category selection
sv_SE: Stäng kategorival

en: Close icon
sv_SE: Stängningsikon

en: Close settings navigation
sv_SE: Stäng navigeringen för inställningar

en: Close sidebar
sv_SE: Stäng sidopanelen

en: Close this dialog window
sv_SE: Stäng detta dialogfönster

en: Close this modal window
sv_SE: Stäng detta modala fönster

en: Cocos (Keeling) Islands
sv_SE: Kokosöarna

en: Color
sv_SE: Färg

en: Color Dodge
sv_SE: Färgskugga

en: Common Error Messages
sv_SE: Vanliga felmeddelanden

en: Common Issues
sv_SE: Vanliga problem

en: Common Problems
sv_SE: Vanliga problem

[ctx: Common issues section description]
en: Having trouble? Find solutions to common issues or ask our %s.
sv_SE: Har du problem? Hitta lösningar på vanliga problem eller fråga vår %s.

[ctx: Common issues section title]
en: Common issues
sv_SE: Vanliga problem

en: Community Events
sv_SE: Community-evenemang

en: Community Shortcodes
sv_SE: Gemenskapens kortkoder

en: Community Tickets
sv_SE: Community-biljetter

en: Comoros
sv_SE: Komorerna

en: Compact date format
sv_SE: Kompakt datumformat

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
sv_SE: Jämförelsekontrollen misslyckades eftersom inget jämförelsevärde angavs för fält %s

en: Completed!
sv_SE: Slutfört!

en: Configurable set of filters
sv_SE: Konfigurerbar uppsättning filter

en: Configure Settings
sv_SE: Konfigurera inställningar

en: Configuring Paypal for Tickets
sv_SE: Konfigurera Paypal för biljetter

en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

en: Confirm your upgrade
sv_SE: Bekräfta din uppgradering

en: Congo
sv_SE: Kongo

en: Congo, Democratic Republic of the
sv_SE: Kongo (Demokratiska republiken Kongo)

en: Congratulations on installing the best event management solution for WordPress. Let's tailor your experience to your needs.
sv_SE: Grattis till att du har installerat den bästa lösningen för evenemangshantering för WordPress. Låt oss skräddarsy din upplevelse efter dina behov.

en: Congratulations! You are up to date.
sv_SE: Grattis! Du är uppdaterad.

en: Connect to Eventbrite
sv_SE: Anslut till Eventbrite

en: Connect to Meetup
sv_SE: Anslut till Meetup

en: Connected to %s
sv_SE: Ansluten till %s

[ctx: Connection authorization error for account user not loading.]
en: Selected user could not be loaded.
sv_SE: Den valda användaren kunde inte laddas.

[ctx: Connection authorization error for no account name.]
en: Account is missing a name.
sv_SE: Kontot saknar ett namn.

[ctx: Connection authorization error for no account permissions.]
en: Account is missing permissions.
sv_SE: Kontot saknar behörigheter.

[ctx: Connection authorization error for no consumer secret.]
en: Consumer ID is required to authorize your connection.
sv_SE: Konsument-ID krävs för att auktorisera din anslutning.

[ctx: Connection authorization error for no consumer secret.]
en: Consumer Secret is required to authorize your connection.
sv_SE: Konsumenthemlighet krävs för att godkänna din anslutning.

[ctx: Connection authorization error for the consumer secrets not matching.]
en: Consumer Secret does not match.
sv_SE: Konsumenthemlighet överensstämmer inte.

[ctx: Connection could not be deleted failure message.]
en: Connection was not deleted
sv_SE: Anslutningen togs inte bort

[ctx: Connection deleted success message.]
en: Connection was successfully deleted
sv_SE: Anslutningen raderades

[ctx: Connection is missing a name message.]
en: Connection is missing a name.
sv_SE: Anslutningen saknar ett namn.

[ctx: Connection is missing a user message.]
en: Connection is missing a user id.
sv_SE: Anslutningen saknar ett användar-ID.

[ctx: Connection is missing information to delete failure message.]
en: Connection was not deleted, the consumer id or the API Key information were not found.
sv_SE: Anslutningen togs inte bort, konsument-id eller API-nyckelinformation hittades inte.

[ctx: Connection is missing local id message.]
en: Connection is missing the local id.
sv_SE: Anslutningen saknar det lokala id:t.

[ctx: Connection is missing permissions message.]
en: Connection is missing permissions.
sv_SE: Anslutningen saknar behörigheter.

[ctx: Consumer id and secret only show once help text for Power Automate API.]
en: Please copy the consumer id and secret below. Once you leave the page they will no longer be available.
sv_SE: Kopiera konsument-ID och hemligheterna nedan. När du lämnar sidan kommer de inte längre att vara tillgängliga.

[ctx: Consumer id and secret only show once help text for Zapier API.]
en: Please copy the consumer id and secret below. Once you leave the page they will no longer be available.
sv_SE: Kopiera konsument-ID och hemligheterna nedan. När du lämnar sidan kommer de inte längre att vara tillgängliga.

[ctx: Contact support link]
en: Contact support
sv_SE: Kontakta supporten

[ctx: Contact support paragraph]
en: If you still need help contact us. Our Support team is available to help you out 5 days a week:
sv_SE: Om du fortfarande behöver hjälp kontakta oss. Vårt supportteam är tillgängligt för att hjälpa dig 5 dagar i veckan:

en: Contain
sv_SE: Inneslut

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Content Styling
sv_SE: Stilsättning för innehåll

en: Content Type:
sv_SE: Innehållstyp:

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: Continue Reading
sv_SE: Fortsätt läsa

en: Control how The Events Calendar handles URL parameters and robots directives to reduce duplicate-content crawl problems.
sv_SE: Kontrollerar hur evenemangskalendern hanterar webbadressparametrar och robotdirektiv för att minska problem med genomsökning av duplicerat innehåll.

en: Cook Islands
sv_SE: Cooköarna

en: Copy and paste this code to embed the calendar on your website:
sv_SE: Kopiera och klistra in den här koden för att bädda in kalendern på din webbplats:

[ctx: Copy api key to clipboard instructions]
en: Press "Cmd + C" to copy
sv_SE: Tryck på "Cmd + C" för att kopiera

[ctx: Copy api key to clipboard success message]
en: Copied
sv_SE: Kopierad

[ctx: Copy to api key clipboard button text.]
en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Copy to clipboard
sv_SE: Kopiera till urklipp

[ctx: Copy to clipboard button text.]
en: Copy to clipboard
sv_SE: Kopiera till urklipp

[ctx: Copy to clipboard failed message]
en: Failed to copy.
sv_SE: Det gick inte att kopiera.

[ctx: Copy to clipboard success message]
en: Copied to Clipboard!
sv_SE: Kopierat till Urklipp!

en: Cost:
sv_SE: Kostnad:

en: Could not delete post with ID
sv_SE: Kunde inte ta bort inlägg med ID

en: Could not process queue for Import Record %1$d: %2$s
sv_SE: Kunde inte bearbeta kön för importpost %1$d: %2$s

en: Could not save %s.
sv_SE: Kunde inte spara %s.

en: Country
sv_SE: Land

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
sv_SE: Landslistan måste vara formaterad med ett land per rad på följande format: <br>SE, Sverige <br> US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: Country:
sv_SE: Land:

en: Cover
sv_SE: Täck

en: Create New %s
sv_SE: Skapa ny %s

en: Create a Venue
sv_SE: Skapa en plats

[ctx: Create a integration connection access token or consumer secret.]
en: Create
sv_SE: Skapa

en: Create an Event
sv_SE: Skapa en händelse

en: Create an Organizer
sv_SE: Skapa en arrangör

en: Create an event
sv_SE: Skapa ett evenemang

en: Create or Find a Venue
sv_SE: Skapa eller hitta en plats

en: Create or Find an Organizer
sv_SE: Skapa eller hitta en organisatör

en: Create: <%= term %>
sv_SE: Skapa: <%= term %>

en: Created:
sv_SE: Skapad:

en: Creates a new event
sv_SE: Skapar ett nytt evenemang

en: Creates a new organizer
sv_SE: Skapar en ny arrangör

en: Creates a new venue
sv_SE: Skapar en ny plats

en: Creating RSVPs
sv_SE: Skapar bokningar

en: Creating Tickets
sv_SE: Skapar biljetter

en: Creating Tickets & RSVPs
sv_SE: Skapar biljetter och bokningar

en: Credentials have been saved
sv_SE: Uppgifter har sparats

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
sv_SE: Kroatien (lokalt namn: Hrvatska)

en: Cron-based
sv_SE: Cron-baserad

en: Cuba
sv_SE: Kuba

en: Currency
sv_SE: Valuta

en: Currency Code
sv_SE: Valutakod

en: Currency Symbol
sv_SE: Valutasymbol

en: Currency Symbol:
sv_SE: Valutasymbol:

[ctx: Currency settings section header]
en: Currency
sv_SE: Valuta

en: Currency symbol
sv_SE: Valutasymbol

en: Currency symbol follows value
sv_SE: Valutasymbolen följer värdet

en: Currency symbol is invalid.
sv_SE: Valutasymbolen är ogiltig.

en: Currency symbol is required.
sv_SE: Valutasymbol krävs.

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
sv_SE: Efter kostnad

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
sv_SE: Före kostnad

en: Current Page
sv_SE: Nuvarande sida

[ctx: Current event redirection option]
en: Redirect to the current event
sv_SE: Omdirigera till nuvarande evenemang

en: Current usage
sv_SE: Nuvarande användning

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Custom CSS
sv_SE: Anpassad CSS

en: Custom Color
sv_SE: Anpassad färg

en: Custom Venue Links
sv_SE: Anpassade platslänkar

en: Custom attendee registration fields
sv_SE: Anpassad registreringsfält för deltagare

en: Custom field deleted.
sv_SE: Anpassat fält raderat.

en: Custom field updated.
sv_SE: Anpassat fält uppdaterat.

en: Custom registration fields
sv_SE: Anpassade registreringsfält

en: Customizable
sv_SE: Anpassningsbar

en: Customizable ticket template
sv_SE: Anpassningsbar biljettmall

[ctx: Customization article]
en: Getting started with customization
sv_SE: Komma igång med anpassning

[ctx: Customization guides section paragraph]
en: Tips and tricks on making your calendar just the way you want it.
sv_SE: Tips och tricks för att göra din kalender precis som du vill ha den.

[ctx: Customization guides section title]
en: Customization guides
sv_SE: Anpassningsguider

en: Customize email templates
sv_SE: Anpassa e-postmallar

en: Customize styles and templates
sv_SE: Anpassa stilar och mallar

en: Customizer
sv_SE: Anpassare

en: Customizing
sv_SE: Anpassar

[ctx: Customizing CSS article]
en: Customizing CSS
sv_SE: Anpassa CSS

[ctx: Customizing templates article]
en: Customizing template files
sv_SE: Anpassa mallfiler

en: Cyprus
sv_SE: Cypern

en: Czech Koruna
sv_SE: Tjeckiska kronor

en: Czech Republic
sv_SE: Tjeckien

en: Danish Krone
sv_SE: Danska kronor

en: Darken
sv_SE: Mörkare

en: Date
sv_SE: Datum

en: Date & Time
sv_SE: Datum och tid

en: Date & Time Content
sv_SE: Datum och tid innehåll

en: Date Entry Format
sv_SE: Datuminmatningsformat

en: Date Time Separator
sv_SE: Avgränsare för datum och klockslag

[ctx: Date and Time settings section header]
en: Date & Time
sv_SE: Datum och tid

en: Date format
sv_SE: Datumformat

en: Date format is invalid.
sv_SE: Datumformatet är ogiltigt.

en: Date format is required.
sv_SE: Datumformat krävs.

en: Date out of range.
sv_SE: Datum utanför intervallet.

en: Date time separator
sv_SE: Datum och tidavskiljare

en: Date with year format
sv_SE: Datum med årsformat

en: Date without year format
sv_SE: Datum utan årsformat

en: Date:
sv_SE: Datum:

en: Dates
sv_SE: Datum

en: Dates set using the start_date/end_date, starts_*/ends_* are set to start at the specified times. The default behavior is to include the entire days.
sv_SE: Datum som ställs in med start_date/end_date, starts_*/ends_* är inställda på att börja vid de angivna tidpunkterna. Standardbeteendet är att inkludera hela dagarna.

en: Day
sv_SE: Dag

en: Day view
sv_SE: Dagsvy

en: Debug mode
sv_SE: Felsökningsläge

en: Debugging
sv_SE: Felsökning

en: Default
sv_SE: Standard

en: Default (uses temporary files)
sv_SE: Standard (använder tillfälliga filer)

en: Default Events Template
sv_SE: Standard evenemangsmall

en: Default Google Maps API key
sv_SE: Standardnyckel för Google Maps API

en: Default PHP timezone is other than UTC
sv_SE: Standardtidszonen i PHP är en annan än UTC

en: Default Page Template
sv_SE: Standard sidmall

en: Default Styles
sv_SE: Standardstilar

en: Default currency code
sv_SE: Standardvalutakod

en: Default currency symbol
sv_SE: Standardvalutasymbol

[ctx: Default description for integration endpoint.]
en: No description provided
sv_SE: Ingen beskrivning tillhandahålls

[ctx: Default error message for system info optin]
en: Something has gone wrong!
sv_SE: Något har gått fel!

en: Default is 3. To impose no limit, specify -1. Note that there may be performance issues if you allow too many events per day. <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">Read more</a>.
sv_SE: Standardvalet är 3. För att inte införa någon gräns, ange -1. Observera att det kan uppstå prestandaproblem om du tillåter för många evenemang per dag. <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">Läs mer</a>.

en: Default view
sv_SE: Standardvy

en: Define the date, time, and duration for your event.
sv_SE: Ange datum, klockslag och varaktighet för ditt evenemang.

en: Delete &#8220;%s&#8221; permanently
sv_SE: Ta bort &#8220;%s&#8221; permanent

en: Delete a Venue
sv_SE: Ta bort en plats

en: Delete an Event
sv_SE: Ta bort ett evenemang

en: Delete an Organizer
sv_SE: Ta bort en arrangör

en: Delete this
sv_SE: Ta bort detta

en: Deleted Attachment: %d
sv_SE: Borttagen bilaga: %d

en: Deletes a venue and returns its data
sv_SE: Tar bort en plats och returnerar dess data

en: Deletes an existing event
sv_SE: Tar bort ett befintligt evenemang

en: Deletes an existing organizer
sv_SE: Tar bort en befintlig arrangör

en: Deletes an existing venue
sv_SE: Tar bort en befintlig plats

en: Deletes an organizer and returns its data
sv_SE: Tar bort en organisatör och returnerar dess data

en: Denmark
sv_SE: Danmark

[ctx: Describes why consent is beneficial]
en: Our Help page is better than ever with the addition of:
sv_SE: Vår hjälpsida är bättre än någonsin med tillägget av:

en: Description
sv_SE: Beskrivning

[ctx: Description for the Power Automate Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Description for the Power Automate Attendee REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new attendee queue.
sv_SE: Beräftar lyckad kontroll av kön med nya deltagare.

[ctx: Description for the Power Automate Attendee REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
sv_SE: Behörighets-token för att godkänna en Power Automate-anslutning.

[ctx: Description for the Power Automate Canceled Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Description for the Power Automate Canceled Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the canceled event queue.
sv_SE: Bekräftar lyckad kontroll av kön över inställda evenemang.

[ctx: Description for the Power Automate Canceled Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
sv_SE: Behörighets-token för att godkänna en Power Automate-anslutning.

[ctx: Description for the Power Automate Checkin REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Description for the Power Automate Checkin REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new checkin queue.
sv_SE: Bekräftar lyckad kontroll av kön över nya incheckningar.

[ctx: Description for the Power Automate Checkin REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
sv_SE: Behörighets-token för att godkänna en Power Automate-anslutning.

[ctx: Description for the Power Automate Create Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Description for the Power Automate Create Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns creation of a new event.
sv_SE: Bekräftar att ett nytt evenemang har skapats.

[ctx: Description for the Power Automate Create Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
sv_SE: Behörighets-token för att godkänna en Power Automate-anslutning.

[ctx: Description for the Power Automate New Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Description for the Power Automate New Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new event queue.
sv_SE: Bekräftar lyckad kontroll av kön med nya evenemang.

[ctx: Description for the Power Automate New Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
sv_SE: Behörighets-token för att godkänna en Power Automate-anslutning.

[ctx: Description for the Power Automate Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Description for the Power Automate Order REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new event queue.
sv_SE: Bekräftar lyckad kontroll av kön med nya evenemang.

[ctx: Description for the Power Automate Refunded Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Description for the Power Automate Refunded Order REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the refunded orders queue.
sv_SE: Bekräfta lyckad kontroll av kön för återbetalda beställningar.

[ctx: Description for the Power Automate Refunded Order REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
sv_SE: Behörighets-token för att godkänna en Power Automate-anslutning.

[ctx: Description for the Power Automate Updated Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Description for the Power Automate Updated Attendee REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the updated attendee queue.
sv_SE: Bekräftar lyckad kontroll av kön över uppdaterade deltagare.

[ctx: Description for the Power Automate Updated Attendee REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
sv_SE: Behörighets-token för att godkänna en Power Automate-anslutning.

[ctx: Description for the Power Automate Updated Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Description for the Power Automate Updated Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the updated event queue.
sv_SE: Bekräftar lyckad kontroll av kön över uppdaterade evenemang.

[ctx: Description for the Power Automate Updated Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Power Automate connection.
sv_SE: Behörighets-token för att godkänna en Power Automate-anslutning.

[ctx: Description for the Zapier Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Description for the Zapier Attendee REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new attendee queue.
sv_SE: Beräftar lyckad kontroll av kön med nya deltagare.

[ctx: Description for the Zapier Attendee REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
sv_SE: Behörighets-token för att auktorisera Zapier-anslutning.

[ctx: Description for the Zapier Canceled Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Description for the Zapier Canceled Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the canceled event queue.
sv_SE: Bekräftar lyckad kontroll av kön över inställda evenemang.

[ctx: Description for the Zapier Canceled Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
sv_SE: Behörighets-token för att auktorisera Zapier-anslutning.

[ctx: Description for the Zapier Checkin REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Description for the Zapier Checkin REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new checkin queue.
sv_SE: Bekräftar lyckad kontroll av kön över nya incheckningar.

[ctx: Description for the Zapier Checkin REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
sv_SE: Behörighets-token för att auktorisera Zapier-anslutning.

[ctx: Description for the Zapier Create Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Description for the Zapier Create Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns creation of a new event.
sv_SE: Returnerar skapande av en ny evenemang.

[ctx: Description for the Zapier Create Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
sv_SE: Behörighets-token för att auktorisera Zapier-anslutning.

[ctx: Description for the Zapier Find Attendees REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format.
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format.

[ctx: Description for the Zapier Find Attendees REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the find attendee archive.
sv_SE: Returnerar en lyckad kontroll av hitta deltagararkivet.

[ctx: Description for the Zapier Find Attendees REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
sv_SE: Behörighets-token för att auktorisera Zapier-anslutning.

[ctx: Description for the Zapier Find Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format.
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format.

[ctx: Description for the Zapier Find Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the find event archive.
sv_SE: Bekräftar lyckad sökning mot evenemangsarkivet.

[ctx: Description for the Zapier Find Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
sv_SE: Behörighets-token för att auktorisera Zapier-anslutning.

[ctx: Description for the Zapier Find Tickets REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format.
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format.

[ctx: Description for the Zapier Find Tickets REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the find ticket archive.
sv_SE: Bekräftar lyckad sökning mot biljettarkivet.

[ctx: Description for the Zapier Find Tickets REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
sv_SE: Behörighets-token för att auktorisera Zapier-anslutning.

[ctx: Description for the Zapier New Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Description for the Zapier New Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new event queue.
sv_SE: Bekräftar lyckad kontroll av kön med nya evenemang.

[ctx: Description for the Zapier New Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
sv_SE: Behörighets-token för att auktorisera Zapier-anslutning.

[ctx: Description for the Zapier Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Description for the Zapier Order REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the new event queue.
sv_SE: Bekräftar lyckad kontroll av kön med nya evenemang.

[ctx: Description for the Zapier Refunded Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Description for the Zapier Refunded Order REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the refunded orders queue.
sv_SE: Bekräfta lyckad kontroll av kön för återbetalda beställningar.

[ctx: Description for the Zapier Refunded Order REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
sv_SE: Behörighets-token för att auktorisera Zapier-anslutning.

[ctx: Description for the Zapier Update Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Description for the Zapier Update Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns creation of a new event.
sv_SE: Bekräftar skapandet av ett nytt evenemang.

[ctx: Description for the Zapier Update Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
sv_SE: Behörighets-token för att auktorisera Zapier-anslutning.

[ctx: Description for the Zapier Updated Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Description for the Zapier Updated Attendee REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the updated attendee queue.
sv_SE: Bekräftar lyckad kontroll av kön över uppdaterade deltagare.

[ctx: Description for the Zapier Updated Attendee REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
sv_SE: Behörighets-token för att auktorisera Zapier-anslutning.

[ctx: Description for the Zapier Updated Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk parameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Description for the Zapier Updated Event REST endpoint on a successful return.]
en: Returns successful checking of the updated event queue.
sv_SE: Bekräftar lyckad kontroll av kön över uppdaterade evenemang.

[ctx: Description for the Zapier Updated Event REST endpoint required parameter.]
en: The access token to authorize Zapier connection.
sv_SE: Behörighets-token för att auktorisera Zapier-anslutning.

[ctx: Description in iCal content for events with hidden/protected content.]
en: Content is protected.
sv_SE: Innehållet är skyddat.

en: Details
sv_SE: Detaljer

en: Did not attempt saving option %s.
sv_SE: Försökte inte spara inställningen %s.

en: Difference
sv_SE: Differens

en: Dig deeper
sv_SE: Gräv djupare

[ctx: Direction to add a phone number followed by a plus sign to indicate it shows a visually hidden field.]
en: Add a phone number +
sv_SE: Lägg till ett telefonnummer +

[ctx: Direction to add a website followed by a plus sign to indicate it shows a visually hidden field.]
en: Add a website +
sv_SE: Ange webbplats +

[ctx: Direction to add an email followed by a plus sign to indicate it shows a visually hidden field.]
en: Add an email +
sv_SE: Lägg till e-postadress +

[ctx: Direction to add an phone followed by a plus sign to indicate it shows a visually hidden field.]
en: Add a phone +
sv_SE: Ange telefon +

en: Disable Event Aggregator imports
sv_SE: Inaktivera import till Event Aggregator

en: Disable the event search bar
sv_SE: Inaktivera evenemangssökfältet

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

[ctx: Disables a Zapier endpoint queue.]
en: Disable
sv_SE: Inaktivera

[ctx: Disables a integration endpoint queue.]
en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Disclaimer:
sv_SE: Ansvarsfriskrivning:

en: Disconnect
sv_SE: Koppla från

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

en: Dismiss this notice.
sv_SE: Avfärda denna notis.

en: Dismiss this screen
sv_SE: Avfärda denna skärm

en: Display
sv_SE: Visa

en: Display Custom HTML
sv_SE: Visa anpassad HTML

en: Display categories in the legend even if they aren't currently shown on the calendar.
sv_SE: Visa kategorier i förklaringen även om de just nu inte visas i kalendern.

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for attendees.]
en: Attendees
sv_SE: Deltagare

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for canceled events.]
en: Canceled Events
sv_SE: Inställda evenemang

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for checkins.]
en: Checkins
sv_SE: Incheckningar

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for new events.]
en: New Events
sv_SE: Nya evenemang

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for refunded ticket orders.]
en: Refunded Orders
sv_SE: Återbetalda beställningar

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for ticket orders.]
en: Orders
sv_SE: Beställningar

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for updated events.]
en: Updated Events
sv_SE: Uppdaterade evenemang

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint.]
en: Create Events
sv_SE: Skapa evenemang

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint.]
en: Updated Attendees
sv_SE: Uppdaterade deltagare

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for authorization.]
en: Authorize
sv_SE: Godkänn

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for canceled events.]
en: Canceled Events
sv_SE: Inställda evenemang

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for checkins.]
en: Checkins
sv_SE: Incheckningar

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for new attendees.]
en: Attendees
sv_SE: Deltagare

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for new events.]
en: New Events
sv_SE: Nya evenemang

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for refunded ticket orders.]
en: Refunded Orders
sv_SE: Återbetalda beställningar

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for ticket orders.]
en: Orders
sv_SE: Beställningar

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for updated events.]
en: Updated Events
sv_SE: Uppdaterade evenemang

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Create Events
sv_SE: Skapa evenemang

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Find Attendees
sv_SE: Hitta deltagare

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Find Events
sv_SE: Hitta evenemang

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Find Tickets/RSVPs
sv_SE: Hitta biljetter/anmälningar

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Update Events
sv_SE: Uppdatera evenemang

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Updated Attendees
sv_SE: Uppdaterade deltagare

[ctx: Display settings tab header]
en: Display Settings
sv_SE: Visa inställningar

en: Display the featured image in the post content.
sv_SE: Visa den utvalda bilden i inläggets innehåll.

en: Do Not Import
sv_SE: Importera inte

en: Do not limit (not recommended)
sv_SE: Begränsa inte (rekommenderas inte)

en: Do not show this category if legend shows on event listing views.
sv_SE: Visa inte den här kategorin om förklaringen visas i evenemangslistorna.

en: Do you already have events you want to import?
sv_SE: Har du redan evenemang som du vill Importera?

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Dominican Republic
sv_SE: Dominikanska republiken

en: Done
sv_SE: Färdig

en: Download
sv_SE: Ladda ner

en: Download .ics file
sv_SE: Ladda ner .ics-fil

en: Download log
sv_SE: Nedladdningslogg

en: Download our Events Gutenberg extension and start using the block editor on your events!
sv_SE: Ladda ner vår Events Gutenberg-utökning för att börja använda blockredigeraren för dina evenemang!

en: Download report
sv_SE: Ladda ner rapport

en: E.g.: USD
sv_SE: T. ex. SEK

en: EVENT
sv_SE: EVENEMANG

en: Easily create the perfect schedule for your event and display it on any post type.
sv_SE: Skapa enkelt det perfekta schemat för ditt evenemang och visa det på alla inläggstyper.

en: East Timor
sv_SE: Östtimor

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit %s
sv_SE: Redigera %s

en: Edit %s Category
sv_SE: Redigera %s kategori

en: Edit Calendar Embed
sv_SE: Ändra kalenderinbäddning

en: Edit Import
sv_SE: Redigera import

en: Edit Organizer
sv_SE: Redigera arrangör

en: Edit Venue
sv_SE: Redigera plats

en: Edit currency
sv_SE: Redigera valuta

en: Edit date format
sv_SE: Ändra datumformat

en: Edit your calendar views
sv_SE: Redigera dina kalendervyer

en: Editing
sv_SE: Redigering

en: Egypt
sv_SE: Egypten

en: Email
sv_SE: E-post

en: Email Header
sv_SE: E-postrubrik

en: Email Text
sv_SE: E-posttext

en: Email notifications
sv_SE: E-postaviseringar

en: Email:
sv_SE: E-post:

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Enable Maps
sv_SE: Aktivera kartor

en: Enable Time Zone support
sv_SE: Aktivera stöd för tidszon

en: Enable comments on event pages.
sv_SE: Aktivera kommentarer på evenemangssidor.

en: Enable event views
sv_SE: Aktivera evenemangsvyer

en: Enable the frontend functionality for Category Colors.
sv_SE: Aktivera gränssnittsfunktionen för kategorifärger.

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %1$s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
sv_SE: Aktivera det här alternativet för att logga felsökningsinformation. Som standard kommer detta att logga till din server PHP-fellogg. Om du vill se loggmeddelandena i din webbläsare rekommenderar vi att du installerar %1$s och letar efter fliken "Tribe" i felsökningsutdata.

en: Enable this option to receive notifications about The Events Calendar, including updates, fixes, and features. This is enabled if you have opted in to Telemetry.
sv_SE: Aktivera detta alternativ för att få aviseringar rörande The Events Calendar, såsom uppdateringar, rättelser och nya funktioner. Inställningen är aktiverad om du har samtyckt till telemetri.

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

[ctx: Enables a Zapier endpoint.]
en: Enable
sv_SE: Aktivera

[ctx: Enables a integration endpoint.]
en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Encourage visitors to add your event to their calendars with handy sharing buttons.
sv_SE: Uppmana besökare att lägga till ditt evenemang i sina kalendrar genom de enkla delningsknapparna.

en: End Date
sv_SE: Slutdatum

en: End of day cutoff
sv_SE: Tidpunkt för dagsslut

en: End:
sv_SE: Slutar:

[ctx: Endpoint has been cleared success message.]
en: Endpoint was successfully cleared.
sv_SE: Ändpunkten har rensats.

[ctx: Endpoint has been disabled success message.]
en: Endpoint was successfully disabled.
sv_SE: Ändpunkten har inaktiverats.

[ctx: Endpoint has been enabled success message.]
en: Endpoint was successfully enabled
sv_SE: Ändpunkten har aktiverats

[ctx: Endpoint id is missing information to clear it.]
en: Endpoint was not cleared, the endpoint id was not found.
sv_SE: Ändpunkten har inte tagits bort, ändpunktens ID hittades inte.

[ctx: Endpoint id is missing information to disable it.]
en: Endpoint was not disabled, the endpoint id was not found.
sv_SE: Ändpunkten inaktiverades inte, ändpunktens ID hittades inte.

[ctx: Endpoint was not loaded failure message.]
en: Endpoint was not cleared as it could not be loaded.
sv_SE: Ändpunkten rensades inte eftersom den inte kunde laddas.

[ctx: Endpoint was not loaded failure message.]
en: Endpoint was not disabled as it could not be loaded.
sv_SE: Ändpunkten inaktiverades inte eftersom den inte kunde laddas.

[ctx: Endpoint was not loaded failure message.]
en: Endpoint was not loaded.
sv_SE: Ändpunkten laddades inte.

en: Ends
sv_SE: Slutar

en: English
sv_SE: Engelska

en: Enter Event Aggregator License
sv_SE: Ange Event Aggregator-licens

en: Enter Keyword. Search for %s by Keyword.
sv_SE: Ange nyckelord. Sök efter %s efter nyckelord.

en: Enter a 0 for %s that are free or leave blank to hide the field.
sv_SE: Mata in en 0 för %s som är gratis eller lämna tomt för att inte visa informationen.

en: Enter a URL-formatted event name
sv_SE: Ange ett webbadressformaterat evenemangsnamn

en: Enter a custom API key
sv_SE: Ange en anpassad API-nyckel

en: Enter city
sv_SE: Ange ort

en: Enter email
sv_SE: Ange e-post

en: Enter organizer name
sv_SE: Ange arrangörens namn

en: Enter phone number
sv_SE: Ange telefonnummer

en: Enter price
sv_SE: Ange pris

en: Enter state or province
sv_SE: Ange stat eller provins

en: Enter the format to use for dates that show a month and year only. Used on month view. Example: %1$s
sv_SE: Ange formatet som ska användas för datum som endast visar en månad och ett år. Används i månadsvy. Exempel: %1$s

en: Enter the format to use for displaying dates with the year. Used when showing an event from a future year. Example: %1$s
sv_SE: Ange formatet som ska användas för att visa datum med år. Används när du visar en händelse från ett kommande år. Exempel: %1$s

en: Enter the format to use for displaying dates without a year. Used when showing an event from the current year. Example: %1$s
sv_SE: Ange formatet som ska användas för att visa datum utan år. Används när du visar ett evenemang från innevarande år. Exempel: %1$s

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
sv_SE: Ange avdelaren som kommer placeras mellan datum och tid, när båda visas.

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
sv_SE: Ange avgränsaren som ska användas mellan start- och sluttiden för en händelse.

en: Enter the url for the calendar, website, or event you would like to import. Event Aggregator will attempt to import events at that location.
sv_SE: Ange URL för den kalender, webbplats eller evenemang du vill importera. Event Aggregator försöker importera evenemang vid denna plats.

en: Enter url
sv_SE: Ange url

en: Enter venue name
sv_SE: Ange platsens namn

en: Enter venue street address
sv_SE: Ange platsens adress

en: Enter website
sv_SE: Ange webbplats

en: Enter zip or postal code
sv_SE: Ange postnummer

en: Entity not found after update.
sv_SE: Enheten hittades inte efter uppdatering.

en: Error
sv_SE: Fel

[ctx: Error code label for system info optin]
en: Code:
sv_SE: Kod:

en: Error, a unknown bug happened and it was impossible to migrate the Legacy Ignored Events, try again later.
sv_SE: Fel, ett okänt fel inträffade och det var omöjligt att migrera de gamla ignorerade evenemangen, försök igen senare.

en: Estonia
sv_SE: Estland

en: Ethiopia
sv_SE: Etiopien

en: Event
sv_SE: Evenemang

en: Event %1$d: %2$s
sv_SE: Evenemang %1$d: %2$s

en: Event Add-Ons
sv_SE: Tillägg för evenemang

en: Event Aggregator cannot import events from this site.
sv_SE: Event Aggregator kan inte importera evenemang från den här webbplatsen.

en: Event Aggregator cannot reach Meetup.com because you exceeded the request limit for your Meetup API key.
sv_SE: Event Aggregator kan inte nå Meetup.com eftersom du har överskridit förfrågningsgränsen för din Meetup API-nyckel.

en: Event Aggregator server has blocked your request. Please try your import again later or contact support to know why.
sv_SE: Event Aggregator-servern har blockerat din begäran. Försök att importera igen senare eller kontakta supporten för att få veta varför.

[ctx: Event Aggregator title]
en: Event Aggregator
sv_SE: Evenemangsaggregator

en: Event Aggregator will try to fetch %s events starting from the current date or the specified date;
sv_SE: Event Aggregator försöker hämta %s händelser som börjar från det aktuella datumet eller det angivna datumet;

en: Event Aggregator will try to fetch events starting within the next %s from the current date or the specified date;
sv_SE: Event Aggregator försöker hämta evenemang som börjar inom %s från dagens datum eller det angivna datumet;

en: Event Allow Comments
sv_SE: Tillåt kommentarer till evenemang

en: Event Allow Trackbacks and Pingbacks
sv_SE: Tillåt trackbacks och pingbacks till evenemang

en: Event Blocks
sv_SE: Evenemangsblock

en: Event Calendar Link
sv_SE: Evenemangskalenderlänk

en: Event Categories
sv_SE: Evenemangskategorier

en: Event Category
sv_SE: Evenemangskategori

en: Event Cost
sv_SE: Evenemangspris

en: Event Currency Position
sv_SE: Position för valutatecken

en: Event Currency Symbol
sv_SE: Valuta för evenemanget

en: Event Date Time
sv_SE: Evenemangets datum och tid

en: Event Date and Time
sv_SE: Evenemangets datum och tid

en: Event Date:
sv_SE: Evenemangsdatum:

en: Event Dates
sv_SE: Evenemangsdatum

en: Event Description
sv_SE: Beskrivning

en: Event End Date
sv_SE: Slutdatum

en: Event End Time
sv_SE: Sluttid

en: Event Excerpt
sv_SE: Evenemangsutdrag

en: Event Featured Image
sv_SE: Utvald bild för evenemanget

en: Event ID
sv_SE: Evenemangs ID

en: Event Image
sv_SE: Evenemangsbild

en: Event Log
sv_SE: Händelselogg

en: Event Name
sv_SE: Evenemangsnamn

en: Event Organizer Name(s) or ID(s)
sv_SE: Arrangörens namn eller ID

en: Event Query
sv_SE: Evenemangsfråga

en: Event Schedule Manager
sv_SE: Evenemangsschemahanterare

en: Event Settings
sv_SE: Inställningar för evenemang

en: Event Sharing
sv_SE: Evenemangsdelning

en: Event Show Map
sv_SE: Visa karta i evenemang

en: Event Show Map Link
sv_SE: Länk till karta för evenemangsvisning

en: Event Start Date
sv_SE: Startdatum

en: Event Start Time
sv_SE: Starttid

[ctx: Event State of being Online only checkbox label]
en: Mark as an online event
sv_SE: Markera som onlineevenemang

en: Event Status
sv_SE: Evenemangstatus

en: Event Sticky in Month View
sv_SE: Fäst aktiviteten i månadsvy

en: Event Tags
sv_SE: Evenemangstaggar

en: Event Tags:
sv_SE: Evenemangsetikett:

en: Event Tickets
sv_SE: Evenemangsbiljetter

en: Event Tickets install not requested.
sv_SE: Installation av Event Tickets har inte begärts.

en: Event Tickets plugin already installed and activated.
sv_SE: Tillägget Event Tickets är redan installerat och aktiverat.

en: Event Tickets plugin installed and activated.
sv_SE: Tillägget Event Tickets har installerats och aktiverats.

en: Event Time Zone
sv_SE: Evenemangets tiszon

en: Event Title
sv_SE: Evenemangsrubrik

en: Event Title Color
sv_SE: Evenemangets rubrikfärg

en: Event Venue
sv_SE: Evenemangsplats

en: Event Venue Name
sv_SE: Namn på evenemangsplats

en: Event Website
sv_SE: Webbplats för evenemang

en: Event cannot be synced to Eventbrite because we received an error from Eventbrite.
sv_SE: Evenemanget kan inte synkroniseras med Eventbrite eftersom vi har fått ett fel från Eventbrite.

en: Event created successfully
sv_SE: Evenemanget skapades

en: Event deleted successfully
sv_SE: Evenemanget har raderats

en: Event information: website, cost, description, date, time, image
sv_SE: Evenemangsinformation: webbplats, kostnad, beskrivning, datum, tid, bild

[ctx: Event location on the Ticket Email]
en: Event Location
sv_SE: Evenemangsplats

en: Event log
sv_SE: Händelselogg

[ctx: Event status label the select field]
en: Set status:
sv_SE: Ställ in status:

[ctx: Event status label.]
en: Event Status
sv_SE: Evenemangstatus

en: Event updated successfully
sv_SE: Evenemanget uppdaterades

en: Event, Venue, and Organizer Information
sv_SE: Information om evenemang, plats och arrangör

en: Eventbrite Authentication
sv_SE: Eventbrite-autentisering

en: Eventbrite Import Settings
sv_SE: Inställningar för import från Eventbrite

en: Eventbrite Tickets
sv_SE: Eventbrite biljetter

en: Eventbrite event not found.
sv_SE: Eventbrite-evenemang hittades inte.

en: Eventbrite organizer not found.
sv_SE: Eventbrite-arrangör hittades inte.

en: Eventbrite parsed object is empty.
sv_SE: Det analyserade Eventbrite-objektet är tomt.

en: Eventbrite sync data invalid.
sv_SE: Eventbrite synkroniseringsdata är ogiltiga.

en: Eventbrite token is not valid.
sv_SE: Eventbrite-token är inte giltig.

en: Eventbrite user not found.
sv_SE: Eventbrite-användare hittades inte.

en: Eventbrite venue not found.
sv_SE: Eventbrite-plats hittades inte.

en: Events
sv_SE: Evenemang

en: Events > Settings > Integrations
sv_SE: Evenemang > Inställningar > Integreringar

en: Events Aggregator
sv_SE: Aggregator för evenemang

en: Events Happening Now
sv_SE: Evenemang som sker nu

en: Events Import
sv_SE: Evenemangsimport

en: Events List
sv_SE: Evenemangslista

en: Events Marketing Bundle
sv_SE: Paket för marknadsföring av evenemang

en: Events Tickets
sv_SE: Event Tickets

en: Events can migrate with no changes!
sv_SE: Evenemang kan migreras utan ändringar!

en: Events should be assigned one of the specified venue IDs
sv_SE: Evenemang ska tilldelas ett av de angivna plats-ID:n

en: Events should contain the specified string in the title or description
sv_SE: Evenmang ska innehålla den angivna strängen i titel eller beskrivning

en: Events template
sv_SE: Evenemangsmall

en: Events that end after the specified date
sv_SE: Evenemang som slutar efter det angivna datumet

en: Events that end before the specified date
sv_SE: Evenemang som slutar före det angivna datumet

en: Events that end on the specified date
sv_SE: Evenemang som slutar på det angivna datumet

en: Events that start on the specified date
sv_SE: Evenemang som startar på det angivna datumet

en: Every %d Minutes
sv_SE: Var %d minut

en: Example
sv_SE: Exempel

en: Exclude
sv_SE: Exkludera

en: Exclusion
sv_SE: Exkludering

en: Existing organizer. Step skipped.
sv_SE: Befintlig arrangör. Steget överhoppat.

en: Existing venue. Step skipped.
sv_SE: Befintlig evenemangsplats. Detta steg har hoppats över.

en: Experimental endpoint requires acknowledgement header.
sv_SE: Experimentell slutpunkt kräver bekräftelserubrik.

en: Experimental endpoint requires appropriate acknowledgement header.
sv_SE: Experimentell slutpunkt kräver lämplig bekräftelserubrik.

en: Expired license. Consult your network administrator.
sv_SE: Licensen har löpt ut. Kontakta nätverksadministratören.

en: Export %s
sv_SE: Exportera %s

en: Export .ics file
sv_SE: Exportera .ics-fil

en: Export Events
sv_SE: Exportera evenemang

en: Export Outlook .ics file
sv_SE: Exportera ics-fil för Outlook

en: Extensions
sv_SE: Utökningar

en: F j, Y
sv_SE: j F, Y

[ctx: FAQ how to sell event tickets answer]
en: Get started with tickets and RSVPs using our free Event Tickets plugin.
sv_SE: Kom igång med biljetter och anmälningar med hjälp av vårt kostnadsfria tillägg Event Tickets.

[ctx: FAQ how to sell event tickets question]
en: How do I sell event tickets?
sv_SE: Hur säljer jag evenemangsbiljetter?

[ctx: FAQ more than one calendar answer]
en: No, but you can use event categories or tags to display certain events.
sv_SE: Nej, men du kan använda evenemangskategorier eller etiketter för att bara visa vissa evenemang.

[ctx: FAQ more than one calendar question]
en: Can I have more than one calendar?
sv_SE: Kan jag ha fler än en kalender?

[ctx: FAQ section description]
en: Frequently Asked Questions
sv_SE: Vanliga frågor

[ctx: FAQ what is in Calendar Pro answer]
en: Events Calendar Pro enhances The Events Calendar with additional views, powerful shortcodes, and a host of premium features.
sv_SE: Event Calendar Pro förbättrar Event Calendar med ytterligare vyer, kraftfulla kortkoder och en mängd premiumfunktioner.

[ctx: FAQ what is in Calendar Pro question]
en: What do I get with Events Calendar Pro?
sv_SE: Vad ingår i Event Calendar Pro?

[ctx: FAQ where are the shortcodes answer]
en: Our plugins offer a variety of shortcodes, allowing you to easily embed the calendar, display an event countdown clock, show attendee details, and much more.
sv_SE: Våra tillägg erbjuder en mängd olika kortkoder, så att du enkelt kan bädda in kalendern, visa en klocka som räknar ned tiden till ett evenemang, visar uppgifter om deltagare och mycket mer.

[ctx: FAQ where are the shortcodes question]
en: Where can I find a list of available shortcodes?
sv_SE: Var kan jag hitta en lista över tillgängliga kortkoder?

en: FAQs
sv_SE: Vanliga frågor

[ctx: FAQs section paragraph]
en: Get quick answers to common questions
sv_SE: Få snabba svar på vanliga frågor

[ctx: FAQs section title]
en: FAQs
sv_SE: Vanliga frågor

en: FREE
sv_SE: GRATIS

en: Facebook Events
sv_SE: Facebook-evenemang

en: Failed to activate plugin.
sv_SE: Det gick inte att aktivera tillägget.

en: Failed to create entity.
sv_SE: Misslyckades med att skapa enheten.

en: Failed to create organizer.
sv_SE: Det gick inte att skapa arrangören.

en: Failed to create the event
sv_SE: Misslyckades med att skapa evenemanget

en: Failed to create the organizer
sv_SE: Misslyckades med att skapa arrangören

en: Failed to create the venue
sv_SE: Misslyckades med att skapa platsen

en: Failed to create venue.
sv_SE: Det gick inte att skapa evenemangsplatsen.

en: Failed to delete the event
sv_SE: Misslyckades med att ta bort evenemanget

en: Failed to delete the organizer
sv_SE: Misslyckades med att ta bort arrangören

en: Failed to delete the venue
sv_SE: Misslyckades med att ta bort platsen

en: Failed to import record in row %d.
sv_SE: Det gick inte att importera posten i rad %d.

en: Failed to install plugin.
sv_SE: Det gick inte att installera tillägget.

en: Failed to load Help Scout Beacon script.
sv_SE: Misslyckades att läsa in skriptet för Help Scout Beacon.

en: Failed to save opt-in status.
sv_SE: Det gick inte att spara samtyckesstatus.

en: Failed to save option %s.
sv_SE: Lyckades inte spara inställningen %s.

en: Failed to save setting %s.
sv_SE: Det gick inte att spara inställningen %s.

en: Failed to update entity.
sv_SE: Misslyckades att uppdatera enheten.

en: Failed to update the event
sv_SE: Misslyckades med att uppdatera evenemanget

en: Failed to update the organizer
sv_SE: Misslyckades med att uppdatera arrangören

en: Failed to update the venue
sv_SE: Misslyckades med att uppdatera platsen

en: Failed to update wizard settings.
sv_SE: Det gick inte att uppdatera konfigurationsguidens inställningar.

en: Falkland Islands (Malvinas)
sv_SE: Falklandsöarna (Malvinerna)

en: Faroe Islands
sv_SE: Färöarna

en: Favorite Imports
sv_SE: Favoritimporter

en: Feature Event
sv_SE: Utvalt evenemang

en: Featured
sv_SE: Utvalt

en: Featured Events
sv_SE: Utvalda evenemang

en: Featured Highlight Color
sv_SE: Utvald färg för markering

en: Featured Image
sv_SE: Utvald bild

en: Features overview
sv_SE: Funktioner, översikt

en: February
sv_SE: Februari

en: Field ID:
sv_SE: Fält-ID:

en: Fill
sv_SE: Fyll

en: Filter
sv_SE: Filtrera

en: Filter Bar
sv_SE: Filterrad

en: Filter Bar Banner Icon
sv_SE: Bannerikon för filterfält

en: Filter Bar Color
sv_SE: Filterradens färg

[ctx: Filter Bar title]
en: Filter Bar
sv_SE: Filterfält

en: Filter By Event
sv_SE: Filtrera efter evenemang

en: Filter By Frequency
sv_SE: Filtrera efter frekvens

en: Filter By Origin
sv_SE: Filtrera efter ursprung

en: Filter category, price, and more
sv_SE: Filtrera kategori, pris och mer

en: Filter distance (for Events Calendar Pro)
sv_SE: Filteravstånd (för Event Calendar Pro)

en: Filters
sv_SE: Filter

en: Find %s
sv_SE: Hitta %s

en: Find a Venue
sv_SE: Hitta en plats

en: Find an Organizer
sv_SE: Hitta en arrangör

en: Find out more %1$s about Events Calendar Pro%2$s
sv_SE: Läs mer %1$s om Events Calendar Pro%2$s

en: Find solutions to this
sv_SE: Hitta lösningar på detta

en: Finding & extending your calendar.
sv_SE: Hitta och utöka din kalender.

en: Finding and extending your calendar
sv_SE: Hitta och utöka din kalender

en: Finding your calendar.
sv_SE: Hitta din kalender.

en: First Steps
sv_SE: Första stegen

en: First page
sv_SE: Första sidan

en: First-time setup
sv_SE: Grundinställningar

en: For classic editor
sv_SE: För klassisk redigerare

en: For displayed URLs
sv_SE: För visade URL:er

en: For the best results, import venue and organizer files before importing event files.
sv_SE: För bästa resultat importerar du filerna för plats och arrangör innan du importerar evenemangsfilerna.

en: For you, Jack!
sv_SE: För dig, Jack!

en: Force deletion failed - the entity could not be permanently deleted.
sv_SE: Tvingad borttagning misslyckades – enheten kunde inte tas bort permanent.

en: France
sv_SE: Frankrike

en: Free
sv_SE: Gratis

en: Free extensions
sv_SE: Gratis utökningar

en: French Guiana
sv_SE: Franska Guiana

en: French Polynesia
sv_SE: Franska polynesien

en: French Southern Territories
sv_SE: Franska södra territorierna

en: Fri
sv_SE: Fre

en: Friday
sv_SE: Fredag

en: From
sv_SE: Från

en: Full debug (all events)
sv_SE: Fullständig felsökning (alla händelser)

en: General
sv_SE: Allmänt

en: General Theme
sv_SE: Allmänt tema

en: Generate QR Code
sv_SE: Skapa QR-kod

[ctx: Generate a Zapier API Key pair.]
en: Generate
sv_SE: Generera

en: Geocoded Events
sv_SE: Geokodade evenemang

en: Germany
sv_SE: Tyskland

en: Get Event Tickets to manage attendee registration and ticket sales to your events, for free.
sv_SE: Skaffa Event Tickets för att hantera deltagarregistrering och biljettförsäljning till dina evenemang, gratis.

en: Get feedback on your calendar, be the first to learn about updates, and share ideas.
sv_SE: Få feedback om din kalender, bli först med att lära dig om uppdateringar och dela idéer.

en: Get help for these products and learn more about products you don't have.
sv_SE: Få hjälp med dessa produkter och lär dig mer om produkter som du inte har.

en: Get organizers
sv_SE: Hämta arrangörer

en: Get priority live support
sv_SE: Få prioriterad support i realtid

en: Get ready for the new recurring events!
sv_SE: Gör dig redo för de nya återkommande evenemangen!

en: Get support from humans
sv_SE: Skaffa support från människor

[ctx: Get support sidebar header]
en: Get priority live support
sv_SE: Få prioriterad direktsupport

[ctx: Get support sidebar header]
en: In-app priority live support
sv_SE: Prioriterad direktsupport i appen

[ctx: Get support sidebar header]
en: Talk to our support team
sv_SE: Prata med vårt supportteam

en: Get the documentation for the TEC REST API
sv_SE: Hämta dokumentationen för TEC REST API

en: Get venues
sv_SE: Hämta platser

en: Getting More Help
sv_SE: Få mer hjälp

en: Getting Started Guides
sv_SE: Guider för att komma igång

en: Getting Support
sv_SE: Att få support

en: Getting started guide
sv_SE: Komma igång guide

[ctx: Getting started guide section paragraph]
en: Easy to follow step-by-step instructions to make the most out of your calendar.
sv_SE: Enkla stegvisa anvisningar som hjälper dig att få ut mesta möjliga av din kalender.

[ctx: Getting started guide section title]
en: Getting started guides
sv_SE: Startguider

en: Getting started with customizations
sv_SE: Kom igång med anpassningar

en: Global Elements
sv_SE: Globala element

en: Global Import Settings
sv_SE: Globala importinställningar

en: Global Import Settings apply to all imports, but you can also override the global settings by adjusting the origin-specific options.
sv_SE: Globala importinställningar gäller för all import, men du kan även åsidosätta de globala inställningarna genom att justera de ursprungsspecifika alternativen.

en: Global configurations for the styling of The Events Calendar
sv_SE: Globala konfigurationer för att designa The Event Calendar

en: Go to WordPress Updates page
sv_SE: Gå till sidan WordPress-uppdateringar

en: Go to plugins page
sv_SE: Gå till sidan för tillägg

en: Google Calendar
sv_SE: Google Kalender

en: Google Calendar Import Settings
sv_SE: Importinställningar för Google Kalender

en: Google Maps API key
sv_SE: Google Maps API-nyckel

en: Google Maps default zoom level
sv_SE: Google Maps standard zoomnivå

en: Google maps iframe displaying the address to %s
sv_SE: Google maps-iframe som visar adressen till %s

en: Got it
sv_SE: Uppfattat

en: Greece
sv_SE: Grekland

en: Greenland
sv_SE: Grönland

en: HTML Tag
sv_SE: HTML-tagg

en: HTML content for the entity, transformed for display
sv_SE: HTML-innehåll för entiteten, transformerat för visning

en: HTML excerpt for the entity, transformed for display
sv_SE: HTML-utdrag för entiteten, transformerat för visning

en: HTML title for the entity, transformed for display
sv_SE: HTML-titel för entiteten, transformerad för visning

en: Have an event that runs past midnight? Select a time after that event's end to avoid showing the event on the next day's calendar.
sv_SE: Har du ett evenemang som fortsätter efter midnatt? Välj en tid efter evenemangets slut för att undvika att evenemanget visas i den efterföljande dagens kalender.

en: Having trouble?
sv_SE: Har du problem?

en: Having trouble? Find solutions to common issues or ask our %s.
sv_SE: Har du problem? Hitta lösningar på vanliga problem eller fråga vår %s.

en: Header
sv_SE: Rubrik

en: Header
sv_SE: Rubrik

en: Header Styles
sv_SE: Rubrikstilar

en: Heading Styles
sv_SE: Rubrikstilar

en: Heading level must be between 1 and %d
sv_SE: Rubriknivån måste vara mellan 1 och %d

en: Heard and McDonald Islands
sv_SE: Heard- och McDonaldöarna

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Hello,
sv_SE: Hej,

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Help Hub
sv_SE: Hjälphubb

en: Help on setting up, customizing, and troubleshooting your calendar. See our %1$s for in-depth content.
sv_SE: Hjälp med att ställa in, anpassa och felsöka din kalender. Se våra %1$s för djupare innehåll.

[ctx: Help page resources sidebar header]
en: Our AI Chatbot is here to help you
sv_SE: Vår AI Chatbot är här för att hjälpa dig

[ctx: Help page resources sidebar header]
en: Our TEC support hub now offers an improved help experience
sv_SE: Vår TEC-supporthubb erbjuder nu en förbättrad hjälpupplevelse

en: Help page?
sv_SE: Hjälpsida?

en: Help users find exactly the right event
sv_SE: Hjälp användare att hitta exakt rätt evenemang

en: Helpful Links:
sv_SE: Användbara länkar:

en: Helpful Resources
sv_SE: Användbara resurser

en: Here’s an overview of %s and what they mean.
sv_SE: Här är en översikt över %s och vad de betyder.

en: Hide
sv_SE: Dölj

en: Hide & Ignore
sv_SE: Dölj och ignorera

en: Hide Event From Event Listings
sv_SE: Dölj aktiviteten i aktivitetslistningar

en: Hide Filters
sv_SE: Göm filter

en: Hide From %s Listings
sv_SE: Dölj från %s-listor

en: Hide Others’ Organizers and Venues
sv_SE: Dölj andras arrangörer och platser

en: Hide and Ignore &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Dölj och ignorera &#8220;%s&#8221;

en: Hide category from legend
sv_SE: Dölj kategori från förklaring

en: Hide the following settings tabs on every site:
sv_SE: Dölj följande inställningsflikar på varje webbplats:

en: Hide the search field on all views.
sv_SE: Dölj sökfältet på alla vyer.

en: Highlight a category
sv_SE: Markera en kategori

en: Highlight events in %s
sv_SE: Markera evenemang i %s

[ctx: Highlighting events article]
en: Highlighting events
sv_SE: Lyfta fram evenemang

en: History
sv_SE: Historik

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact %1$ssupport%2$s.
sv_SE: Hmmm... något är fel med den här validatorn. Kontakta %1$ssupport%2$s.

en: Holy See (Vatican City State)
sv_SE: Vatikanen

en: Hong Kong
sv_SE: Hongkong

en: Hong Kong Dollar
sv_SE: Hong Kong-dollar

en: Horizontal or vertical
sv_SE: Horisontellt eller vertikalt

en: Hover
sv_SE: Hovra

en: Hover Animation
sv_SE: Animering vid hovring

en: How Long You Retain this Data
sv_SE: Hur länge du sparar dessa uppgifter

en: How do I sell tickets to events?
sv_SE: Hur säljer jag biljetter till evenemang?

en: How do you want people to view your calendar?
sv_SE: Hur vill du att kalendern ska visas för besökare?

en: How to Customize Template Files
sv_SE: Hur man anpassar mallfiler

en: Hue
sv_SE: Nyans

en: Hungarian Forint
sv_SE: Ungerska forint

en: Hungary
sv_SE: Ungern

en: I couldn't understand how to make it work.
sv_SE: Jag förstod inte hur jag skulle få det att fungera.

en: I found a better plugin.
sv_SE: Jag hittade ett bättre tillägg.

en: I installed the calendar and it crashed my site.
sv_SE: Jag installerade kalendern och den kraschade min webbplats.

en: I need a specific feature it doesn't provide.
sv_SE: Jag behöver en specifik funktion som den inte tillhandahåller.

en: I'm not ready
sv_SE: jag är inte klar

en: ICS File
sv_SE: ICS-fil

en: ICS File Import Settings
sv_SE: Inställningar för ICS-filimport

en: ID %1$d (Untitled)
sv_SE: ID %1$d (Namnlös)

en: ISO Currency Code:
sv_SE: ISO-valutakod:

en: Iceland
sv_SE: Island

en: If all goes according to plan, you will have your preview in a few moments.
sv_SE: Om allt går enligt planerna kommer du att ha din förhandsvisning inom några ögonblick.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
sv_SE: Om du kan HTML kan du lägga till ytterligare kod efter evenemangsmallen. En del teman kan kräva detta för att hjälpa till med styling eller layout.

en: If you have extended our plugin(s) to send data to a third-party service such as Eventbrite, Google Maps, or PayPal, user information may be passed to these external services. These services may be located abroad.
sv_SE: Om du har utökat vårt tillägg för att skicka data till en tredjepartstjänst som Eventbrite, Google Maps eller PayPal, kan användarinformation skickas till dessa externa tjänster. Dessa tjänster kan vara belägna i utlandet.

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our WordPress.org forums for %1$s or %2$s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
sv_SE: Om du har provat stegen ovan och fortfarande har problem kan du lägga upp en ny tråd till våra WordPress.org-forum för %1$s eller %2$s. Vår supportpersonal övervakar dessa forum en gång i veckan och hjälper dig gärna där.

en: If you want to stop and clear current asynchronous import processes %1$s.
sv_SE: Om du vill stoppa och rensa pågående asynkrona importprocesser %1$s.

en: If you’re enjoying The Events Calendar, give us kudos by including a link in the footer of calendar views. It really helps us a lot.
sv_SE: Om du gillar The Event Calendar, ge oss beröm genom att inkludera en länk i sidfoten för kalendervyer. Det hjälper oss verkligen mycket.

en: Iframe Content
sv_SE: Iframe-innehåll

en: Ignored
sv_SE: Ignorerad

en: Ignored <span class="count">(%s)</span> | Ignored <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Ignorerad <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Ignorerade <span class="count">(%s)</span>

en: Import
sv_SE: Importera

en: Import & export events
sv_SE: Importera och exportera evenemang

en: Import All
sv_SE: Importera alla

en: Import All (%d)
sv_SE: Importera alla (%d)

en: Import Checked (%d)
sv_SE: Import kontrollerad (%d)

en: Import Date Range Limit
sv_SE: Maximalt datumspann att importera

en: Import Event Settings
sv_SE: Importera inställningar för evenemang

en: Import Limit Type
sv_SE: Typ av importbegränsning

en: Import Name:
sv_SE: Importnamn:

en: Import Origin:
sv_SE: Importens ursprung:

en: Import Quantity Limit
sv_SE: Max antal importer

en: Import Services
sv_SE: Importtjänster

en: Import Source
sv_SE: Importera källa

en: Import Type:
sv_SE: Importtyp:

en: Import complete!
sv_SE: Import färdig!

en: Import completed
sv_SE: Import slutförd

en: Import created
sv_SE: Import skapad

en: Import events
sv_SE: Importera evenemang

en: Import events directly from a public Eventbrite.com URL. Please note that only Live events (i.e. published events) can be imported via URL.
sv_SE: Importera evenemang direkt från en offentlig URL till Eventbrite.com. Observera att endast Live-evenemang (dvs. publicerade evenemang) kan importeras via URL.

en: Import events directly from your connected Eventbrite.com account or from a public Eventbrite.com URL.
sv_SE: Importera evenemang direkt från ditt anslutna Eventbrite.com-konto eller från en offentlig Eventbrite.com-URL.

en: Import events with Event Aggregator
sv_SE: Importera kurser med Event Aggregator

en: Import failed
sv_SE: Importen misslyckades

en: Import from Eventbrite
sv_SE: Importera från Eventbrite

en: Import from your Eventbrite account
sv_SE: Importera från ditt Eventbrite-konto

en: Import is complete
sv_SE: Importen är klar

en: Import pending
sv_SE: Import väntande

en: Import preview
sv_SE: Förhandsgranska import

en: Import records must be finalized before posts can be inserted.
sv_SE: Importposter måste slutföras innan inlägg kan infogas.

en: Import runs monthly on day
sv_SE: Import körs månatligen på dag

en: Import schedule
sv_SE: Importera schema

en: Imported Event
sv_SE: Importerat evenemang

en: Importing Calendar Data From a CSV File
sv_SE: Importera kalenderdata från en CSV-fil

en: Imports
sv_SE: Importerar

en: Imports disabled in Settings
sv_SE: Importering är inaktiverad i inställningar

en: In a location
sv_SE: På en plats

en: In-App Notifications
sv_SE: Aviseringar direkt i appen

en: Include
sv_SE: Inkludera

en: Include Google Calendar
sv_SE: Inkludera Google Kalender

en: Include Outlook 365
sv_SE: Inkludera Outlook 365

en: Include Outlook Live
sv_SE: Inkludera Outlook Live

en: Include events in main blog loop
sv_SE: Inkludera evenemang på bloggsidan

en: Include iCal and Google event links in this email.
sv_SE: Inkludera kalenderlänkar för iCal och Google i detta e-postmeddelande.

en: Include iCalendar
sv_SE: Inkludera iCalendar

en: Included with our premium products
sv_SE: Inkluderad med våra premiumprodukter

en: Includes
sv_SE: Inkluderar

[ctx: Indefinite article for the phrase "Find a {post type name}" when the {post type name} starts with a vowel, e.g. "Find an Organizer".]
en: an
sv_SE: en

[ctx: Indefinite article for the phrase "Find a {post type name}. Will be replaced with "an" if the {post type name} starts with a vowel.]
en: a
sv_SE: en

en: India
sv_SE: Indien

en: Indian Rupee
sv_SE: Indiska rupie

en: Indonesia
sv_SE: Indonesien

en: Indonesian Rupiah
sv_SE: Indonesiska rupiah

en: Information about recent template changes and potentially impacted template overrides is provided below.
sv_SE: Information om nyligen utförda malländringar och potentiellt påverkade mallöverskrivningar anges nedan.

en: Initializing Tribe Events on %s
sv_SE: Initierar Tribe evenemang på %s

en: Install %s
sv_SE: Installera %s

en: Install Event Tickets
sv_SE: Installera Event Tickets

en: Install Plugin
sv_SE: Installera tillägg

en: Install max has been reached
sv_SE: Maximalt antal installationer har uppnåtts

en: Integrated with your events on Eventbrite
sv_SE: Integrerat med dina evenemang på Eventbrite

en: Integrations
sv_SE: Integrationer

[ctx: Integrations article]
en: Integrations
sv_SE: Integrationer

[ctx: Integrations section header]
en: Integrations
sv_SE: Integrationer

en: Invalid Eventbrite URL
sv_SE: Ogiltig Eventbrite-URL

en: Invalid Facebook URL
sv_SE: Ogiltig Facebook-URL

en: Invalid Frequency
sv_SE: Ogiltig frekvens

en: Invalid Key
sv_SE: Ogiltig nyckel

en: Invalid Meetup URL
sv_SE: Ogiltig Meetup-URL

en: Invalid class instance.
sv_SE: Ogiltig klassinstans.

en: Invalid data provided for CSV import.
sv_SE: Ogiltig data har angetts för CSV-import.

en: Invalid field type specified
sv_SE: Ogiltig fälttyp angiven

en: Invalid nonce
sv_SE: Ogiltig engångskod (nonce)

en: Invalid nonce.
sv_SE: Ogiltigt nonce-värde.

en: Invalid notification slug
sv_SE: Ogiltig slug för avisering

en: Invalid or incomplete field passed
sv_SE: Ogiltig eller ofullständigt fält

en: Invalid request data
sv_SE: Ogiltig begärandata

en: Invalid term ID.
sv_SE: Ogiltigt term-ID.

en: Iran, Islamic Republic of
sv_SE: Iran (Islamiska republiken Iran)

en: Iraq
sv_SE: Irak

en: Ireland
sv_SE: Irland

en: Is there another website for this event? Link to it with a button!
sv_SE: Finns det en annan webbplats för detta evenemang? Länka dit med en knapp.

en: Israeli New Sheqel
sv_SE: Israelisk shekel ILS

en: Italy
sv_SE: Italien

[ctx: JWT access_token s missing data error message.]
en: Access_token is missing data.
sv_SE: Access_token saknar data.

en: January
sv_SE: Januari

en: Japanese Yen
sv_SE: Japanska yen

en: Join our Facebook Group today!
sv_SE: Gå med i vår Facebook-grupp idag!

[ctx: Joined plugin list, last after the "and" separator.]
en: %1$s and %2$s
sv_SE: %1$s och %2$s

en: Jordan
sv_SE: Jordanien

en: July
sv_SE: Juli

en: Jump to the %1$snext upcoming %2$s%3$s.
sv_SE: Hoppa till %1$snästa kommande %2$s%3$s.

en: June
sv_SE: Juni

en: Justified
sv_SE: Justerad

en: Kazakhstan
sv_SE: Kazakstan

en: Key
sv_SE: Nyckel

en: Keyword(s)
sv_SE: Nyckelord

en: Keywords:
sv_SE: Nyckelord:

en: Knowledgebase
sv_SE: Kunskapsbank

en: Known Issues
sv_SE: Kända problem

[ctx: Known issues article]
en: Known issues
sv_SE: Kända problem

en: Korea, Democratic People's Republic of
sv_SE: Nordkorea (Demokratiska folkrepubliken Korea)

en: Korea, Republic of
sv_SE: Sydkorea

en: Korean Won
sv_SE: Koreansk won

en: Kyrgyzstan
sv_SE: Kirgizistan

[ctx: Label for event status reason field]
en: Reason (optional)
sv_SE: Orsak (valfritt)

[ctx: Label for option to leave white (default).]
en: White
sv_SE: Vit

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Custom
sv_SE: Anpassad

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Select Custom Color
sv_SE: Välj anpassad färg

[ctx: Label for option to use default TEC fonts.]
en: Default
sv_SE: Standard

[ctx: Label for option to use the accent color (default). Links to the accent color setting.]
en: Use the <a href="%1$s">Accent Color</a>
sv_SE: Använd <a href="%1$s">accentfärgen</a>

[ctx: Label for option to use the accent color. Links to the accent color setting.]
en: Use the <a href="%1$s">Accent Color</a>
sv_SE: Använd <a href="%1$s">accentfärgen</a>

[ctx: Label for option to use the event background color. Links to the event background color setting.]
en: Use the <a href="%1$s">General Background Color</a>
sv_SE: Använd den <a href="%1$s">allmänna bakgrundsfärgen</a>

[ctx: Label for the Community tab.]
en: Community
sv_SE: Gemenskap

[ctx: Label for the Filters tab.]
en: Filters
sv_SE: Filter

[ctx: Label for the Map View checkbox.]
en: Map
sv_SE: Karta

[ctx: Label for the Photo View checkbox.]
en: Photo
sv_SE: Foto

[ctx: Label for the Summary View checkbox.]
en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

[ctx: Label for the Week View checkbox.]
en: Week
sv_SE: Vecka

[ctx: Label for the Zapier Endpoint Dashboard endpoint name.]
en: Name
sv_SE: Namn

[ctx: Label for the Zapier Endpoint Dashboards endpoint last access.]
en: Last Access
sv_SE: Senaste åtkomst

[ctx: Label for the Zapier Endpoint Dashboards endpoint queue.]
en: Queue
sv_SE: Kö

[ctx: Label for the calendar embed link]
en: Calendar embed link
sv_SE: Länk för inbäddning av kalender

[ctx: Label for the calendar embed link description]
en: A link to the calendar embed.
sv_SE: En länk till kalenderinbäddningen.

[ctx: Label for the calendar embeds list]
en: Calendar Embeds
sv_SE: Kalenderinbäddningar

[ctx: Label for the consumer id of the API Key for Zapier.]
en: Consumer ID
sv_SE: Konsument-ID

[ctx: Label for the consumer secret of the API Key for Zapier.]
en: Consumer Secret
sv_SE: Konsumenthemlighet

[ctx: Label for the default option.]
en: Default
sv_SE: Standard

[ctx: Label for the insert button]
en: Insert into calendar embed
sv_SE: Infoga till kalenderinbäddning

[ctx: Label for the integration endpoint Dashboards endpoint last access.]
en: Last Access
sv_SE: Sista åtkomst

[ctx: Label for the integration endpoint Dashboards endpoint queue status.]
en: none
sv_SE: ingen

[ctx: Label for the integration endpoint Dashboards endpoint queue status.]
en: ready
sv_SE: klar

[ctx: Label for the integration endpoint Dashboards endpoint queue.]
en: Queue
sv_SE: Kö

[ctx: Label for the integration endpoint dashboard endpoint name.]
en: Name
sv_SE: Namn

[ctx: Label for the last access of the API Key for Power Automate.]
en: Last Access
sv_SE: Sista åtkomst

[ctx: Label for the last access of the API Key for Zapier.]
en: Last Access
sv_SE: Sista åtkomst

[ctx: Label for the name of the API Key for Power Automate.]
en: Description
sv_SE: Beskrivning

[ctx: Label for the name of the API Key for Zapier.]
en: Description
sv_SE: Beskrivning

[ctx: Label for the permissions of the API Key for Power Automate.]
en: Permissions
sv_SE: Behörigheter

[ctx: Label for the permissions of the API Key for Zapier.]
en: Permissions
sv_SE: Behörigheter

[ctx: Label for the uploaded to this item]
en: Uploaded to this calendar embed
sv_SE: Uppladdad till denna kalenderinbäddning

[ctx: Label for the user of the API Key for Power Automate.]
en: User
sv_SE: Användare

[ctx: Label for the user of the API Key for Zapier.]
en: User
sv_SE: Användare

[ctx: Label to add Zapier connection fields.]
en: Add Connection
sv_SE: Lägg till anslutning

[ctx: Label to add an integration connection fields.]
en: Add Connection
sv_SE: Lägg till anslutning

en: Lao People's Democratic Republic
sv_SE: Demokratiska folkrepubliken Laos

[ctx: Last Access header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: Last Access
sv_SE: Sista åtkomst

[ctx: Last Access header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: Last Access
sv_SE: Senaste åtkomst

[ctx: Last Access header label for the settings listing of Zapier Endpoints.]
en: Last Access
sv_SE: Senaste åtkomst

[ctx: Last Access header label for the settings listing of Zapier Endpoints.]
en: Queue
sv_SE: Kö

[ctx: Last Access header label for the settings listing of the integration endpoints.]
en: Last Access
sv_SE: Sista åtkomst

[ctx: Last Access header label for the settings listing of the integration endpoints.]
en: Queue
sv_SE: Kö

en: Last Import
sv_SE: Senaste import

en: Last Import:
sv_SE: Senaste import:

en: Last page
sv_SE: Sista sidan

en: Latest Import:
sv_SE: Senaste importen:

en: Latest Past %s
sv_SE: Senast föregående %s

en: Latest Version:
sv_SE: Senaste versionen:

en: Latvia
sv_SE: Lettland

en: Learn how to get an active license
sv_SE: Så skaffar du dig en gällande licens

en: Learn more
sv_SE: Lär dig mer

en: Learn more about the migration
sv_SE: Läs mer om migreringen

en: Learn more about the upgrade
sv_SE: Lär dig mer om uppgraderingen

en: Learn more.
sv_SE: Lär dig mer.

en: Lebanon
sv_SE: Libanon

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Legend Superpowers
sv_SE: Legendariska superkrafter

en: Let visitors know the cost of this event or if it’s free to attend.
sv_SE: Låt besökarna veta kostnaden för detta evenemang eller om det är gratis att delta.

en: Let's get your events with the correct basic settings.
sv_SE: Låt oss få ordning på grundinställningarna för dina evenemang.

en: Let's go!
sv_SE: Nu kör vi!

en: Libya
sv_SE: Libyen

en: License & Usage
sv_SE: Licens och användning

en: License &amp; Usage
sv_SE: Licens och användning

en: License Key
sv_SE: Licensnyckel

en: License Key Status:
sv_SE: Status för licensnyckel:

en: License key(s) updated.
sv_SE: Licensnyckel(lar) uppdaterade.

en: License keys can only be used on a limited number of sites, which varies depending on your license level. You'll need to remove the license from one or more other site's in order to use it on this one.
sv_SE: Licensnycklar kan endast användas på ett begränsat antal webbplatser, vilket varierar beroende på din licensnivå. Du måste ta bort licensen från en eller flera andra webbplatser för att kunna använda den på den här webbplatsen.

en: Licenses
sv_SE: Licenser

en: Licenses for Multisites
sv_SE: Licenser för multisites

[ctx: Licenses section header]
en: Licenses
sv_SE: Licenser

en: Lighten
sv_SE: Ljusare

en: Limit events to those ending before the specified date.
sv_SE: Begränsa evenemang till de som slutar före det angivna datumet.

en: Limit events to those starting after the specified date.
sv_SE: Begränsa evenemang till de som börjar efter det angivna datumet.

en: Limit result set to events assigned specific categories.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till evenemang som tilldelats specifika kategorier.

en: Limit result set to events assigned specific tags.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till evenemang som tilldelats specifika taggar.

en: Limit result set to events assigned to specific organizers.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till evenemang som är tilldelade specifika arrangörer.

en: Limit result set to events assigned to specific venues.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till evenemang som är tilldelade specifika platser.

en: Limit result set to events ending after the specified date.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till evenemang som slutar efter det angivna datumet.

en: Limit result set to events ending before the specified date.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till evenemang som slutar efter det angivna datumet.

en: Limit result set to events starting after the specified date.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till evenemang som börjar efter det angivna datumet.

en: Limit result set to events starting before the specified date.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till evenemang som börjar efter det angivna datumet.

en: Limit result set to events with specific post parent.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till evenemang med specifikt inläggsförälder.

en: Limit result set to events with specific status.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till evenemang med specifik status.

en: Limit result set to events with tickets.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till evenemang med biljetter.

en: Limit result set to featured events only.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till endast utvalda evenemang.

en: Limit result set to organizers with events.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till arrangörer med evenemang.

en: Limit result set to organizers with specific event.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till arrangörer med specifikt evenemang.

en: Limit result set to organizers with specific status.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till arrangörer med specifik status.

en: Limit result set to organizers with upcoming events.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till arrangörer med kommande evenemang.

en: Limit result set to terms assigned to a specific post
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till termer som tilldelats ett specifikt inlägg

en: Limit result set to terms with a specific slug
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till termer med en specifik slug

en: Limit result set to venues with events.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till platser med evenemang.

en: Limit result set to venues with specific event.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till platser med specifikt evenemang.

en: Limit result set to venues with specific status.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till platser med specifik status.

en: Limit result set to venues with upcoming events.
sv_SE: Begränsa resultatuppsättningen till platser med kommande evenemang.

en: Limit results to those matching a string.
sv_SE: Begränsa resultaten till de som matchar en sträng.

en: Limit the number of imported events by number, date range, or not at all; on slower websites this may impact the success of imports. Selecting a shorter time period or a smaller number of events may improve results.
sv_SE: Begränsa antalet importerade händelser efter antal, datumintervall eller inte alls; på långsammare webbplatser kan detta påverka importens resultat. Att välja en kortare tidsperiod eller ett mindre antal händelser kan förbättra resultatet.

en: Link Controls
sv_SE: Länkkontroller

en: Link Directly to Webinar
sv_SE: Länk direkt till webbseminariet

en: Link Styles
sv_SE: Länkstilar

en: Link Target
sv_SE: Länkmål

en: Link Text
sv_SE: Länktext

[ctx: Link on the Ticket Email]
en: Get Directions
sv_SE: Hämta vägbeskrivning

en: Link organizer email.
sv_SE: Länk till arrangörens e-post.

en: Link organizer phone.
sv_SE: Länk till arrangörstelefon.

[ctx: Link to more than one calendar article]
en: Learn More
sv_SE: Läs mer

[ctx: Link to the Help Chatbot]
en: Talk to TEC Chatbot
sv_SE: Tala med TEC Chatbot

[ctx: Link to the shortcodes article]
en: Learn More
sv_SE: Läs mer

[ctx: Link to what is in Calendar Pro article]
en: Learn More
sv_SE: Läs mer

[ctx: Link to what is in Event Tickets article]
en: Learn More
sv_SE: Läs mer

en: Links
sv_SE: Länkar

en: List items cannot contain other list items.
sv_SE: Listobjekt kan inte innehålla andra listobjekt.

en: List view
sv_SE: Listvy

en: Lithuania
sv_SE: Litauen

[ctx: Live support hours]
en: Mon-Fri from 9:00 - 20:00 PST
sv_SE: Mån-fre 09:00 – 20:00 PST

[ctx: Live support sidebar link to article]
en: Learn how to get live support
sv_SE: Så får du direktsupport

[ctx: Live support sidebar paragraph]
en: Get access to our agents or generate a support ticket from right here.
sv_SE: Kontakta våra agenter eller öppna ett supportärende här.

[ctx: Live support sidebar paragraph]
en: Our Support team is available to help you out 5 days a week:
sv_SE: Vårt supportteam är tillgängligt för att hjälpa dig 5 dagar i veckan:

[ctx: Live support sidebar paragraph]
en: You can get live support from The Events Calendar team if you have an active license for one of our products.
sv_SE: Du kan få direktsupport från teamet bakom The Event Calendar om du har en gällande licens för någon av våra produkter.

en: Loading the Image
sv_SE: Laddar bilden

en: Loading...
sv_SE: Laddar in …

en: Location
sv_SE: Plats

en: Location:
sv_SE: Plats:

en: Log into Eventbrite
sv_SE: Logga in till Eventbrite

en: Log into Facebook
sv_SE: Logga in på Facebook

en: Log into Meetup
sv_SE: Logga in på Meetup

en: Logging level
sv_SE: Loggningsnivå

en: Looking for Something Special?
sv_SE: Letar du efter något speciellt?

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
sv_SE: Söker du ytterligare funktionalitet som repeterande evenemang, anpassad meta, community evenemang, biljettförsäljning med mera?

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales, and more?
sv_SE: Letar du efter ytterligare funktioner inklusive återkommande evenemang, anpassad meta, samhällsevenemang, biljettförsäljning och mer?

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
sv_SE: Söker du ytterligare funktionalitet som repeterande evenemang, biljettförsäljning, publikt inskickade evenemang, nya vyer med mera?

en: Looking for the Event template? Click the folder and navigate to My Templates.
sv_SE: Letar du efter evenemangsmallen? Klicka på mappen och navigera till Mina mallar.

en: Looks like you are using Gutenberg on this WordPress installation. %1$s
sv_SE: Det verkar som att du använder Gutenberg på denna WordPress-installation. %1$s

en: Looks like you have already created your first organizer. Well done!
sv_SE: Du har tydligen redan skapat din första evenemangsorganisatör. Stiligt.

en: Looks like you have already created your first venue. Well done!
sv_SE: Du verkar redan ha skapat din första evenemangsplats. Utmärkt.

en: Luminosity
sv_SE: Ljusstyrka

en: Luxembourg
sv_SE: Luxemburg

en: M j, Y @ G:i
sv_SE: j M, Y| G:i

en: Madagascar
sv_SE: Madagaskar

en: Main Help Hub Navigation
sv_SE: Huvudnavigering i hjälphubben

en: Maintenance
sv_SE: Underhåll

en: Make organizer phone number a callable link.
sv_SE: Gör arrangörens telefonnummer till en länk som kan ringas upp.

en: Make sure Google Maps Library is included on this page.
sv_SE: Se till att Google Maps-biblioteket finns med på den här sidan.

en: Make venue phone number a callable link.
sv_SE: Gör lokalens telefonnummer till en anropsbar länk.

en: Malaysian Ringgit
sv_SE: Malaysiska ringgit

en: Maldives
sv_SE: Maldiverna

en: Manage
sv_SE: Hantera

en: Manage Active Plugins
sv_SE: Hantera aktiva tillägg

en: Manage SEO and URL handling settings to prevent duplicate-content crawl problems.
sv_SE: Hantera SEO- och webbadresshanteringsinställningar för att förhindra problem med genomsökning av duplicerat innehåll.

en: Manage my data sharing consent
sv_SE: Hantera mitt samtycke för datadelning

en: Manage tickets from WordPress
sv_SE: Hantera biljetter från WordPress

en: Manage your licenses
sv_SE: Hantera dina licenser

en: Managing Submissions Overview
sv_SE: Översikt över hantering av inlämningar

en: Manually enter event ID
sv_SE: Ange evenemangs-ID manuellt

en: Map
sv_SE: Karta

en: Map Link
sv_SE: Kartlänk

en: Map Pin
sv_SE: Kartnål

[ctx: Map settings section header]
en: Maps
sv_SE: Kartor

en: Map:
sv_SE: Karta:

en: Maps
sv_SE: Kartor

en: Mar
sv_SE: Mars

en: March
sv_SE: Mars

en: Mark all as read
sv_SE: Markera allt som läst

en: Mark as read
sv_SE: Markera som läst

en: Marshall Islands
sv_SE: Marshallöarna

en: Mauritania
sv_SE: Mauritanien

en: Max Width
sv_SE: Maximal bredd

en: Maximum number of items to be returned in result set.
sv_SE: Maximalt antal objekt som ska returneras i resultatmängden.

en: May
sv_SE: Maj

en: Meetup Import Settings
sv_SE: Inställningar för import av Meetup

en: Merge Duplicates
sv_SE: Slå samman dubbletter

en: Merge duplicate Venues &amp; Organizers
sv_SE: Slå samman dubblettspelplatser &amp; Arrangörer

[ctx: Message notifying users they need to upgrade PHP]
en: Starting February 2023, %1$s will require PHP 7.4 or later. Currently, your site is using PHP version %2$s. Please update to a newer version. %3$sRead more%4$s.
sv_SE: Från och med februari 2023 kommer %1$s att kräva PHP 7.4 eller senare. För närvarande använder din webbplats PHP-version %2$s. Uppdatera till en nyare version. %3$sLäs mer%4$s.

en: Meta Data
sv_SE: Metadata

[ctx: Meta box title for the Event Status]
en: Events Status
sv_SE: Evenemangstatus

en: Meta key cannot be empty.
sv_SE: Metanyckel kan inte vara tom.

[ctx: Metabox title]
en: Location
sv_SE: Plats

en: Method
sv_SE: Metod

en: Mexican Peso
sv_SE: Mexikanska peso

en: Mexico
sv_SE: Mexiko

en: Micronesia, Federated States of
sv_SE: Mikronesien

en: Migrate Now
sv_SE: Migrera nu

en: Migrating events from another calendar?
sv_SE: Migrera händelser från en annan kalender?

en: Migration Error
sv_SE: Migreringsfel

en: Migration Started
sv_SE: Migreringen har påbörjats

en: Migration attempted
sv_SE: Migrering försökte

en: Migration canceled
sv_SE: Migreringen avbröts

en: Migration complete!
sv_SE: Migreringen är klar!

en: Migration completed
sv_SE: Migreringen slutförd

en: Migration failed
sv_SE: Flytten misslyckades

en: Migration help
sv_SE: Hjälp med migration

en: Migration in progress
sv_SE: Migrering pågår

en: Migration: %d Legacy Ignored Post failed to be migrated. | Migration: %d Legacy Ignored Posts failed to be migrated.
sv_SE[0]: Migrering: %d äldre ignorerat inlägg kunde inte migreras.
sv_SE[1]: Migrering: %d äldre ignorerade inlägg kunde inte migreras.

en: Migration: %d Legacy Ignored Post was migrated successfully. To see the migrated event you will first need to refresh this screen. | Migration: %d Legacy Ignored Posts were migrated successfully. To see the migrated events you will first need to refresh this screen.
sv_SE[0]: Migrering: %d äldre ignorerat inlägg migrerades framgångsrikt. För att se det migrerade evenemanget måste du först uppdatera den här skärmen.
sv_SE[1]: Migrering: %d äldre ignorerade inlägg migrerades framgångsrikt. För att se de migrerade evenemangen måste du först uppdatera den här skärmen.

en: Missing access token.
sv_SE: Token för åtkomst saknas.

[ctx: Missing dependency label in the settings.]
en: Endpoint Disabled
sv_SE: Ändpunkten inaktiverad

[ctx: Missing dependency message in the settings.]
en: Missing
sv_SE: Saknas

en: Missing required argument: %s
sv_SE: Det obligatoriska argumentet saknas: %s

en: Missing required fields in row %d.
sv_SE: Obligatoriska fält saknas på rad %d.

[ctx: Mock Title for previewing the Event Title widget]
en: Your Events Calendar Template
sv_SE: Din evenemangskalendermall

en: Moldova, Republic of
sv_SE: Moldavien

en: Mon
sv_SE: Mån

en: Monday
sv_SE: Måndag

en: Monetize your events
sv_SE: Tjäna pengar på dina evenemang

en: Mongolia
sv_SE: Mongoliet

en: Month View
sv_SE: Månadsvy

en: Month and year format
sv_SE: Månads- och årsformat

en: Month view events per day
sv_SE: Evenemang per dag i månadsvy

en: Month view tooltip
sv_SE: Verktygstips för månadsvisning

en: More info
sv_SE: Mer information

en: More views available with
sv_SE: Fler vyer tillgängliga med

en: Morocco
sv_SE: Marocko

en: Move to trash events older than
sv_SE: Flytta evenemang som är äldre än detta till papperskorgen

en: Moving your license keys
sv_SE: Flyttar dina licensnycklar

en: Multi-Day
sv_SE: Flera dagar

en: Multi-Image Support
sv_SE: Stöd för flera bilder

en: Multi-day Events
sv_SE: Flera dagars evenemang

en: Multiple tracks support
sv_SE: Stöd för flera spår

en: Multiple views
sv_SE: Flera vyer

en: Multiply
sv_SE: Multiplicera

en: My %s
sv_SE: Mina %s

en: My calendar doesn’t look right.
sv_SE: Min kalender ser inte rätt ut.

en: Myanmar
sv_SE: Burma

en: Name
sv_SE: Namn

[ctx: Name header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: Name
sv_SE: Namn

[ctx: Name header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: Name
sv_SE: Namn

[ctx: Name header label for the settings listing of Zapier Endpoints.]
en: Name
sv_SE: Namn

[ctx: Name header label for the settings listing of the integration endpoints.]
en: Name
sv_SE: Namn

[ctx: Name of missing dependency for Endpoint.]
en: Event Tickets
sv_SE: Evenemangsbiljetter

[ctx: Name of missing dependency for Endpoint.]
en: The Events Calendar
sv_SE: Evenemangskalender

[ctx: Name of the Event Tickets Zapier app.]
en: Event Tickets App
sv_SE: Event Tickets-appen

[ctx: Name of the Event Tickets integration app.]
en: Event Tickets App
sv_SE: Event Tickets-appen

[ctx: Name of the Events Calendar Zapier app.]
en: The Events Calendar App
sv_SE: The Events Calendar-appen

[ctx: Name of the Events Calendar integration app.]
en: The Events Calendar App
sv_SE: The Events Calendar-appen

en: Name:
sv_SE: Namn:

en: Need a language other than English? We've got you covered here.
sv_SE: Behöver du ett annat språk än engelska? Vi har allt för dig här.

en: Need additional support?
sv_SE: Behöver du ytterligare support?

en: Need assistance? You can find more information here:
sv_SE: Behöver du hjälp? Du hittar mer information här:

en: Netherlands
sv_SE: Nederländerna

en: Network
sv_SE: Nätverk

en: Network Settings
sv_SE: Nätverksinställningar

en: New %s
sv_SE: Ny %s

en: New %s Category Name
sv_SE: Nytt %s kategorinamn

en: New Aggregator Record
sv_SE: Ny Aggregator-post

en: New Caledonia
sv_SE: Nya Kaledonien

en: New Calendar Embed
sv_SE: Ny kalenderinbäddning

en: New Import
sv_SE: Ny import

en: New User Primer
sv_SE: Introduktion för nya användare

en: New Zealand
sv_SE: Nya Zeeland

en: New Zealand Dollar
sv_SE: Nyzeeländsk dollar

en: News and Tutorials
sv_SE: Nyheter och handledningar

en: News from The Events Calendar
sv_SE: Nyheter från Events Calendar

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Next %1$s
sv_SE: Nästa %1$s

en: Next Day
sv_SE: Nästa dag

en: Next day
sv_SE: Nästa dag

en: Next month
sv_SE: Nästa månad

en: Next month, %1$s
sv_SE: Nästa månad, %1$s

en: Next page
sv_SE: Nästa sida

en: Nigerian Naira
sv_SE: Nigerianska naira

en: No
sv_SE: Nej

en: No %1$s were imported or updated.
sv_SE: Inga %1$s importerades eller uppdaterades.

en: No %s found
sv_SE: Inga %s hittade

en: No %s found in Trash
sv_SE: Inga %s hittades i papperskorg

en: No Additional Categories
sv_SE: Inga ytterligare kategorier

en: No asynchronous queue processes to clear.
sv_SE: Inga asynkrona köprocesser att rensa.

en: No calendar embeds found in Trash.
sv_SE: Inga kalenderinbäddningar hittades i papperskorgen.

en: No calendar embeds found.
sv_SE: Ingen kalenderinbäddningar hittades.

en: No checkbox options specified
sv_SE: Inga kryssruteval angivna

en: No data available in table
sv_SE: Ingen data tillgänglig i tabellen

en: No default category
sv_SE: Ingen standardkategori

en: No description provided
sv_SE: Ingen beskrivning angiven

en: No file chosen
sv_SE: Ingen fil vald

en: No importer defined for %s
sv_SE: Ingen importör definierad för %s

en: No matching %1$s listed under %2$s. Please try viewing the full calendar for a complete list of %3$s.
sv_SE: Inga matchande %1$s listade under %2$s. Försök att visa hela kalendern för en komplett lista över %3$s.

en: No matching records found
sv_SE: Inga matchande poster hittades

en: No notable changes detected
sv_SE: Inga anmärkningsvärda ändringar upptäcktes

en: No notable template changes detected.
sv_SE: Upptäckte inga märkbara förändringar i mallen.

en: No organizer to save. Step skipped
sv_SE: Ingen arrangör att spara. Steget överhoppat

en: No post found.
sv_SE: Inget inlägg hittades.

en: No previous %s
sv_SE: Inga föregående %s

en: No radio options specified
sv_SE: Inga radioknappsval specificerade

en: No results were found for %1$s in or near %2$s.
sv_SE: Inga resultat hittades för %1$s i eller i närheten av %2$s.

en: No saved %s exists.
sv_SE: Inga sparade %s finns.

en: No select options specified
sv_SE: Inga angivna valalternativ

en: No upcoming %1$s listed under %2$s. Check out upcoming %3$s for this category or view the full calendar.
sv_SE: Inga kommande %1$s listade under %2$s. Kolla in kommande %3$s för denna kategori eller visa hela kalendern.

en: No venue to save. Step skipped
sv_SE: Det finns ingen evenemangsplats att spara. Detta steg har hoppats över

en: Non-existant field validation function passed
sv_SE: Icke-existerande fältvalideringsfunktion godkänd

en: None
sv_SE: Ingen

en: None of your settings were saved. Please try again.
sv_SE: Ingen av dina inställningar sparades. Försök igen.

en: Norfolk Island
sv_SE: Norfolkön

en: North Macedonia
sv_SE: Nordmakedonien

en: Northern Mariana Islands
sv_SE: Norra Marianaöarna

en: Norway
sv_SE: Norge

en: Norwegian Krone
sv_SE: Norska kronor

en: Not connected to %s
sv_SE: Inte ansluten till %s

en: Note:
sv_SE: Notera:

en: Notice
sv_SE: Notis

[ctx: Notice message after updating plugins to the merged version.]
en: Thanks for upgrading %1$s now with even more value! Learn more about the latest changes %2$shere%3$s.
sv_SE: Tack för att du uppgraderar %1$s nu med ännu mer värde! Läs mer om de senaste ändringarna %2$shär%3$s.

en: Notification dismissed
sv_SE: Aviseringen har stängts

en: Notification marked as read
sv_SE: Aviseringen har markerats som läst

en: Notifications
sv_SE: Aviseringar

en: Notifications icon
sv_SE: Aviseringsikon

en: Notifications opt-in successful
sv_SE: Ditt samtycke till aviseringar har registrerats

en: Null logger (will log nothing)
sv_SE: Null-loggare (loggar inget)

en: Number of Ticketed Events
sv_SE: Antal biljetter till evenemang

en: Number of Ticketed Events Happening Now
sv_SE: Antalet biljettevenemang som händer nu

[ctx: Number of events awaiting migration]
en: %1$s%2$d%3$s remaining
sv_SE: %1$s%2$d%3$s återstår

[ctx: Number of events awaiting preview]
en: %1$s%2$d%3$s remaining
sv_SE: %1$s%2$d%3$s återstår

[ctx: Number of events migrated]
en: %1$s%2$d%3$s events migrated
sv_SE: %1$s%2$d%3$s evenemang migrerade

[ctx: Number of events previewed]
en: %1$s%2$d%3$s events previewed
sv_SE: %1$s%2$d%3$s evenemang förhandsgranskade

en: Number of events to show per page
sv_SE: Antal evenemang att visa per sida

en: Object Fit
sv_SE: Objektpassning

en: Object Position
sv_SE: Position på objekt

en: Oct
sv_SE: Okt

en: October
sv_SE: Oktober

en: Offer visitors the ability to contribute to your event listings without needing backend access.
sv_SE: Erbjud besökare möjligheten att bidra till dina evenemangslistor utan att de behöver backend-åtkomst.

en: Okay
sv_SE: Okej

en: On
sv_SE: På

en: On or After
sv_SE: På eller Efter

en: On or Before
sv_SE: På eller Före

en: Onboarding wizard step completed successfully.
sv_SE: De olika stegen i konfigurationsguiden är klara.

en: Once Every 30 Mins
sv_SE: En gång var 30:e minut

en: One Time
sv_SE: En gång

en: One calendar. Countless ways to make it your own.
sv_SE: En kalender. Otaliga sätt att göra det till ditt eget.

en: One month
sv_SE: En månad

en: One more thing left to do...
sv_SE: En sak kvar att göra …

en: One or more of the specified query variables has a bad format
sv_SE: En eller flera av angivna frågevariabler har felaktigt format

en: One week
sv_SE: En vecka

en: One-Time Import
sv_SE: Engångsimport

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Facebook on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
sv_SE: Engångsimport inkluderar alla evenemang som är listade, medan schemalagd import automatiskt hämtar nya evenemang och uppdateringar från Facebook enligt ett fastställt schema. Enstaka händelser kan läggas till via en engångsimport.

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Meetup on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
sv_SE: Engångsimport inkluderar alla evenemang som för närvarande är listade, medan schemalagd import automatiskt tar med nya evenemang och uppdateringar från Meetup enligt ett fastställt schema. Enstaka evenemang kan läggas till via en engångsimport.

en: Ongoing
sv_SE: Pågående

en: Only All-day Events
sv_SE: Bara heldagsevenemang

en: Only Featured Events
sv_SE: Endast utvalda evenemang

en: Only Geocoded Events
sv_SE: Endast geokodade evenemang

en: Only Multi-day Events
sv_SE: Bara flera dagars evenemang

en: Only Recurring Events
sv_SE: Endast återkommande evenemang

en: Only appears if Legend Superpowers are active. Helps users clear their category selections.
sv_SE: Visas bara om Legendariska superkrafter är aktiva. Hjälper användare att rensa sina kategorival.

en: Only errors
sv_SE: Endast fel

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
sv_SE: Innehåller endast tillräckligt med css för att uppnå komplexa layouter som kalender  och veckovy.

en: Only scheduled import records can be edited.
sv_SE: Endast schemalagda importposter kan redigeras.

en: Opacity
sv_SE: Opacitet

en: Open a ticket
sv_SE: Öppna ett ärende

en: Open settings navigation
sv_SE: Öppna inställningsnavigeringen

en: Open the dialog window
sv_SE: Öppna dialogfönstret

en: Open the modal window
sv_SE: Öppna modala fönstret

[ctx: Opt in sidebar paragraph]
en: To enhance your experience, we require your consent to collect and share some of your website’s data with our AI chatbot.
sv_SE: För att förbättra din upplevelse kräver vi ditt samtycke för att samla in och dela en del av din webbplats data med vår AI-chatbot.

en: Opt-in status is already set to the requested value.
sv_SE: Samtyckesstatus hade redan det begärda värdet.

en: Opt-in to notifications
sv_SE: Samtyck till aviseringar

en: Optional
sv_SE: Valfritt

en: Order sort attribute ascending or descending.
sv_SE: Attributet för sortering i stigande eller fallande ordning.

en: Organizer
sv_SE: Arrangör

en: Organizer Description
sv_SE: Beskrivning av arrangör

en: Organizer Email
sv_SE: Arrangörens e-post

en: Organizer Featured Image
sv_SE: Utvald bild för arrangör

en: Organizer Name
sv_SE: Arrangörens namn

en: Organizer Phone
sv_SE: Arrangörens telefon

en: Organizer Settings
sv_SE: Inställningar för arrangör

en: Organizer Website
sv_SE: Arrangörens hemsida

en: Organizer created successfully
sv_SE: Arrangören har skapats

en: Organizer created.
sv_SE: Arrangören har skapats.

en: Organizer deleted successfully
sv_SE: Arrangören har raderats

en: Organizer email is invalid.
sv_SE: Arrangörens e-postadress är ogiltig.

en: Organizer email is required.
sv_SE: Arrangörens e-postadress måste anges.

en: Organizer information: name, phone, website, email
sv_SE: Organisatörsinformation: namn, telefon, webbplats, e-post

en: Organizer name
sv_SE: Arrangörens namn

en: Organizer name is required.
sv_SE: Arrangörens namn måste anges.

en: Organizer phone is invalid.
sv_SE: Arrangörens telefonnummer är ogiltigt.

en: Organizer phone is required.
sv_SE: Arrangörens telefonnummer måste anges.

en: Organizer updated successfully
sv_SE: Arrangören har uppdaterats

en: Organizer website is invalid.
sv_SE: Arrangörens webbplats är ogiltig.

en: Organizer website is required.
sv_SE: Arrangörens webbplats måste anges.

en: Organizer website must start with a protocol, i.e. "https://"
sv_SE: Arrangörens webbadress måste inledas med protokollangivelse, t.ex. ”https://”

en: Organizers
sv_SE: Arrangörer

en: Origin:
sv_SE: Ursprung:

en: Other
sv_SE: Annat

en: Other URL
sv_SE: Annan URL

en: Other URLs
sv_SE: Andra URL:er

en: Our AI Chatbot can help you find solutions quickly.
sv_SE: Vår AI-chattbot kan hjälpa dig att snabbt hitta lösningar.

en: Our AI Chatbot is here to help you
sv_SE: Vår AI-chattbot är här för att hjälpa dig

[ctx: Our support page for TEC]
en: contact support
sv_SE: kontakta support

en: Our website’s %s is a great place to find tips and tricks for using and customizing our plugins.
sv_SE: Vår webbplats %s är ett bra ställe att få tips hur våra tillägg används och anpassas.

en: Out-of-range date URL behavior
sv_SE: Beteende för webbadressdatum utanför intervallet

en: Overlay
sv_SE: Överlägg

en: PHP version out of date
sv_SE: PHP-versionen är föråldrad

en: PSST... Want a Discount?
sv_SE: PSST... Vill du ha rabatt?

en: Page template to control the appearance of your calendar and event content.
sv_SE: Sidmall för att styra utseendet på din kalender och evenemangsinnehåll.

en: Papua New Guinea
sv_SE: Papua Nya Guinea

en: Parent %s Category
sv_SE: Förälder %s kategori

en: Parent %s Category:
sv_SE: Förälder %s kategori:

en: Password protected
sv_SE: Lösenordsskyddat

en: Past %1$s from %2$s
sv_SE: Klistra in %1$s från %2$s

en: Past %s
sv_SE: Tidigare %s

en: Paypal integration
sv_SE: PayPal-integration

en: Permalink template for the entity.
sv_SE: Permanent länkmall för entiteten.

en: Permission Error
sv_SE: Behörighetsfel

[ctx: Permissions header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: Permissions
sv_SE: Behörigheter

[ctx: Permissions header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: Permissions
sv_SE: Behörigheter

en: Philippine Peso
sv_SE: Filippinska peso

en: Philippines
sv_SE: Filippinerna

en: Phone
sv_SE: Telefon

en: Phone Header
sv_SE: Telefonrubrik

en: Phone Number
sv_SE: Telefonnummer

en: Phone Text
sv_SE: Telefontext

en: Phone:
sv_SE: Telefon:

en: Photo
sv_SE: Foto

[ctx: Placeholder used for the facebook restriction link]
en: Events cannot be imported because Facebook has returned an error. This could mean that the event ID does not exist, the event or source is marked as Private, or the event or source has been otherwise restricted by Facebook. You can %1$s.
sv_SE: Händelser kan inte importeras eftersom Facebook har returnerat ett fel. Det kan betyda att händelse-ID:t inte finns, att händelsen eller källan är markerad som privat eller att händelsen eller källan på annat sätt har begränsats av Facebook. Du kan %1$s.

en: Please check with your hosting provider or system administrator to ensure that the below is accessible:
sv_SE: Kontrollera med din webbhotell eller systemadministratör för att säkerställa att nedanstående är tillgängligt:

en: Please continue to wait while your preview is generated.
sv_SE: Fortsätt vänta medan förhandsgranskningen genereras.

en: Please ensure your time zone is correct.
sv_SE: Se till att rätt tidszon är inställd.

en: Please log in to continue
sv_SE: Logga in för att fortsätta

en: Please log in to enable event imports from Eventbrite.
sv_SE: Logga in för att aktivera evenemangsimporter från Eventbrite.

en: Please log out and log back in as an admin account
sv_SE: Logga ut och logga in igen med ett administratörskonto

en: Please note that all hands-on support is provided via the help desk. You can email or tweet at us… ​but we will probably point you back to the help desk 😄
sv_SE: Observera att all praktisk support tillhandahålls via helpdesk. Du kan mejla eller twittra till oss... men vi kommer förmodligen att peka tillbaka dig till helpdesk 😄

en: Please provide a Meetup URL when importing from Meetup.
sv_SE: Ange en Meetup-URL när du importerar från Meetup.

en: Please provide the URL that you wish to import.
sv_SE: Ange den URL som du vill importera.

en: Please provide the file that you wish to import.
sv_SE: Ange filen som du vill importera.

en: Please refresh the page and try your request again.
sv_SE: Uppdatera sidan och försök igen.

en: Please select at least one view to continue.
sv_SE: Välj minst en vy för att fortsätta.

en: Please select your time zone as UTC offsets are not supported.
sv_SE: Välj rätt tidszon eftersom tidsskillnad mot UTC inte stöds.

en: Please select your time zone.
sv_SE: Välj din tidszon.

en: Please wait while time zone data is added to your events.
sv_SE: Vänligen vänta medan tidszonsdata läggs till i alla evenemang.

en: Please wait while your preview is fetched.
sv_SE: Vänta medan din förhandsvisning hämtas.

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
sv_SE:  och

en: Plugin Active
sv_SE: Tillägg aktiverat

en: Plugin Inactive
sv_SE: Tillägg inaktiverat

en: Plugin couldn't be identified.
sv_SE: Tillägget kunde inte identifieras.

en: Plugins Page
sv_SE: Tilläggssidan

en: Poland
sv_SE: Polen

en: Polish Złoty
sv_SE: Polska złoty

en: Post Title Color
sv_SE: Färg för inläggets rubrik

en: Postal Code:
sv_SE: Postnummer:

[ctx: Postponed label]
en: Postponed
sv_SE: Uppskjuten

[ctx: Postponed label for filter bar to hide postponed events.]
en: Hide postponed events
sv_SE: Dölj uppskjutna evenemang

[ctx: Power Automate API error for using GET request.]
en: GET responses not accepted on the create events endpoint, please us a POST request.
sv_SE: Svar på GET accepteras inte av ändpunkten för att skapa evenemang. Skicka en POST-förfrågan.

[ctx: Power Automate Connection save message.]
en: Power Automate Connection saved.
sv_SE: Power Automate-anslutning sparad.

en: Power up your calendar with Pro
sv_SE: Ge din kalender mer kraft med Pro

en: Powered by
sv_SE: Drivs med

en: Premium support
sv_SE: Premiumsupport

[ctx: Prepare deprecation of legacy views.]
en: test and prepare your site
sv_SE: testa och förbered din webbplats

en: Prev
sv_SE: Föregående

en: Preview
sv_SE: Förhandsgranska

en: Preview completed
sv_SE: Förhandsgranskning klar

en: Preview: <a href="%1$s">%2$s</a>
sv_SE: Förhandsgranska: <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Previous %1$s
sv_SE: Föregående %1$s

en: Previous Day
sv_SE: Föregående dag

en: Previous TEC versions
sv_SE: Tidigare TEC-versioner

en: Previous day
sv_SE: Föregående dag

en: Previous month
sv_SE: Föregående månad

en: Previous month, %1$s
sv_SE: Föregående månad, %1$s

en: Previous page
sv_SE: Föregående sida

en: Price:
sv_SE: Pris:

en: Primary Color
sv_SE: Primär färg

en: Priority
sv_SE: Prioritet

en: Privacy
sv_SE: Integritet

en: Product Icon
sv_SE: Produktikon

en: Promoter
sv_SE: Marknadsförare

en: Property %s is invalid
sv_SE: Egenskapen %s är ogiltig

en: Property %s is required
sv_SE: Egenskap %s är obligatorisk

en: Protected: %s
sv_SE: Skyddad: %s

en: Publishing Control
sv_SE: Publiceringskontroll

en: QR Code
sv_SE: QR-kod

en: QR Code for %s
sv_SE: QR-kod för %s

en: Quick Links:
sv_SE: Snabblänkar:

en: RFC 5988 Link header for pagination. Contains navigation links with relationships:
    				`rel="next"` for the next page (if not on last page),
    				`rel="prev"` for the previous page (if not on first page).
    				Header is omitted entirely if there's only one page
sv_SE: RFC 5988 Länkrubrik för paginering. Innehåller navigeringslänkar med relationer:
    				`rel="next"` för nästa sida (om den inte finns på sista sidan),
    				`rel="prev"` för föregående sida (om den inte finns på första sidan).
    				Rubriken utelämnas helt om det bara finns en sida

[ctx: Radius with abbreviation]
en: Radius (%s)
sv_SE: Radie (%s)

en: Radius:
sv_SE: Radie:

en: Random Images
sv_SE: Slumpmässiga bilder

en: Rate %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s
sv_SE: Betygsätt %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s

en: Rate It
sv_SE: Betygsätt det

en: Rating:
sv_SE: Omdöme:

en: Reach Attendees
sv_SE: Nå deltagare

en: Read more
sv_SE: Läs mer

[ctx: Read more about deprecation of legacy views.]
en: Read more
sv_SE: Läs mer

[ctx: Read more about deprecation of legacy views.]
en: read the FAQs
sv_SE: läs vanliga frågor

en: Read more about our support policy
sv_SE: Läs mer om vår supportpolicy

en: Read more.
sv_SE: Läs mer.

en: Read notifications
sv_SE: Läs aviseringar

en: Reads
sv_SE: Läsningar

en: Recent Template Changes
sv_SE: Senaste malländringar

en: Record:
sv_SE: Post:

en: Records per page
sv_SE: Uppgifter per sida

en: Recurring event
sv_SE: Återkommande evenemang

en: Refine by date, location, or keyword
sv_SE: Förfina efter datum, plats eller nyckelord

en: Refine:
sv_SE: Förfina:

en: Refresh your connection to Eventbrite
sv_SE: Uppdatera din anslutning till Eventbrite

en: Refresh your connection to Meetup
sv_SE: Uppdatera din anslutning till Meetup

en: Registered User Settings
sv_SE: Inställningar för registrerade användare

en: Release notes
sv_SE: Release-uppgifter

[ctx: Release notes article]
en: Release notes
sv_SE: Kommentarer om versionen

en: Remove Image
sv_SE: Ta bort bild

en: Remove event end time
sv_SE: Ta bort evenemangets sluttid

en: Remove venue
sv_SE: Ta bort plats

[ctx: Removes a connection from the list of integration connections.]
en: Delete
sv_SE: Ta bort

[ctx: Removes a zapier page from the list of Zapier live pages.]
en: Revoke
sv_SE: Återkalla

en: Removing this scheduled import will stop automatic imports from the source. No events will be deleted.
sv_SE: Om du tar bort den här schemalagda importen stoppas automatisk import från källan. Inga evenemang kommer att raderas.

en: Renew Your License Now
sv_SE: Förnya din licens nu

en: Renew your Event Aggregator license
sv_SE: Förnya din Event Aggregator-licens

en: Renew your license in order to import events from iCalendar, Google, or Meetup.
sv_SE: Förnya licensen för att kunna importera evenemeng från iCalendar, Google eller Meetup.

en: Requires:
sv_SE: Kräver:

en: Reset
sv_SE: Återställ

en: Reset Button
sv_SE: Återställningsknapp

en: Reset category selection
sv_SE: Återställ kategorival

en: Resources
sv_SE: Resurser

[ctx: Resources tab title]
en: Resources
sv_SE: Resurser

en: Restore
sv_SE: Återställ

en: Restore &#8220;%s&#8221; from the Ignored
sv_SE: Återställ &#8220;%s&#8221; från det ignorerade

en: Retrieve Events
sv_SE: Hämta evenemang

en: Retrieve a Venue
sv_SE: Hämta en plats

en: Retrieve an Event
sv_SE: Hämtar ett evenemang

en: Retrieve an Organizer
sv_SE: Hämta en arrangör

en: Retry
sv_SE: Försök igen

en: Return 404 for disabled view URLs
sv_SE: Returnera 404 för inaktiverade visnings-webbadresser

en: Return HTTP 200 with a noindex directive — softer behaviour, the events page is still shown to visitors.
sv_SE: Returnera HTTP 200 med ett noindex-direktiv — mjukare beteende, evenemangssidan visas fortfarande för besökare.

en: Return HTTP 404 Not Found — recommended for SEO, prevents these URLs from being indexed.
sv_SE: Returnera HTTP 404 Hittades inte — rekommenderas för SEO, förhindrar att dessa webbadresser indexeras.

en: Return to Plugins page
sv_SE: Återgå till sidan för tillägg

en: Return to WordPress Updates
sv_SE: Återgå till WordPress-uppdateringar

en: Returns HTTP 404 when a URL specifies a view (e.g. ?eventDisplay=photo) that is currently disabled under Events > Settings > Display. This prevents accumulation of disabled-view URLs in search indexes.
sv_SE: Returnerar HTTP 404 när en webbadress anger en vy (t.ex. ?eventDisplay=photo) som för närvarande är inaktiverad under Evenemang > Inställningar > Visning. Detta förhindrar ackumulering av webbadresser för inaktiverade vyer i sökindex.

en: Returns a list of events
sv_SE: Returnerar en lista över evenemang

en: Returns a list of organizers
sv_SE: Returnerar en lista över arrangörer

en: Returns a list of venues
sv_SE: Returnerar en lista över platser

en: Returns a single event
sv_SE: Returnerar ett enda evenemang

en: Returns a single organizer
sv_SE: Returnerar en enda arrangör

en: Returns a single venue
sv_SE: Returnerar en enda plats

en: Returns the data of the created venue
sv_SE: Returnerar data för den skapade platsen

en: Returns the data of the event with the specified post ID
sv_SE: Returnerar data för evenemang med angivet ID

en: Returns the data of the updated venue
sv_SE: Returnerar data för den uppdaterade platsen

en: Returns the event
sv_SE: Returnerar evenemanget

en: Returns the list of events
sv_SE: Returnerar listan över evenemang

en: Returns the list of organizers
sv_SE: Returnerar listan över arrangörer

en: Returns the list of venues
sv_SE: Returnerar listan över platser

en: Returns the organizer
sv_SE: Returnerar arrangören

en: Returns the venue
sv_SE: Returnerar platsen

en: Reverse migration
sv_SE: Återställ migration

en: Reverse migration complete.
sv_SE: Omvänd migrering slutförd.

en: Right
sv_SE: Höger

en: Right here
sv_SE: Just här

en: Romania
sv_SE: Rumänien

en: Run Import
sv_SE: Kör import

en: Russian Federation
sv_SE: Ryssland (Ryska federationen)

en: Russian Ruble
sv_SE: Ryska rubel

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
sv_SE: S&atilde;o Tom&eacute; och Pr&iacute;ncipe

en: SEO & URL Handling
sv_SE: SEO och webbadresshantering

[ctx: SEO settings section header]
en: SEO & URL Handling
sv_SE: SEO och webbadresshantering

[ctx: SEO settings sub-section header]
en: URL & Crawl Protection
sv_SE: Webbadress- och genomsökningsskydd

en: SIZE
sv_SE: STORLEK

en: Saint Barth&eacute;lemy
sv_SE: Saint Barthelemy

en: Saint Kitts and Nevis
sv_SE: Saint Kitts och Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
sv_SE: Saint Pierre och Miquelon

en: Saint Vincent and The Grenadines
sv_SE: Saint Vincent och Grenadinerna

en: Sat
sv_SE: Lör

en: Saturation
sv_SE: Mättnad

en: Saturday
sv_SE: Lördag

en: Saudi Arabia
sv_SE: Saudiarabien

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Save Scheduled Import
sv_SE: Spara schemalagd import

en: Save With A Bundle
sv_SE: Spara med ett paket

en: Save over 20%
sv_SE: Spara över 20&nbsp;%

en: Save over 25%
sv_SE: Spara över 25&nbsp;%

en: Save with Bundles
sv_SE: Spara med paket

en: Saving…
sv_SE: Sparar...

en: Schedule multiple events in daily, weekly, monthly, or custom patterns with Events Calendar Pro.
sv_SE: Schemalägg flera evenemang i dagliga, veckovisa, månatliga eller anpassade mönster med Events Calendar Pro.

en: Schedule:
sv_SE: Schema:

en: Scheduled Import
sv_SE: Schemalagd import

en: Scheduled Imports
sv_SE: Schemalagda importer

en: Scheduled import was successfully updated.
sv_SE: Schemalagd import har uppdaterats.

[ctx: Scheduled label.]
en: Scheduled
sv_SE: Schemalagd

en: Scheduler Status
sv_SE: Status för schemaläggare

en: Screen
sv_SE: Skärm

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search %s
sv_SE: Sök %s

en: Search %s Categories
sv_SE: Sök %s kategorier

en: Search Calendar Embeds
sv_SE: Sök kalenderinbäddningar

en: Search for %s
sv_SE: Sök efter %s

en: Search for a country...
sv_SE: Sök efter ett land…

en: Search for a currency...
sv_SE: Sök efter en valuta...

en: Search for a specific upcoming event
sv_SE: Sök efter ett specifikt kommande evenemang

en: Search for a timezone...
sv_SE: Sök efter en tidszon...

en: Search for an organizer
sv_SE: Sök efter en arrangör

en: Search for events
sv_SE: Sök efter evenemang

en: Search:
sv_SE: Sök:

[ctx: Section description]
en: Easy to follow step-by-step instructions to make the most out of your calendar.
sv_SE: Enkla stegvisa anvisningar som hjälper dig att få ut mesta möjliga av din kalender.

[ctx: Section description]
en: Tips and tricks on making your calendar just the way you want it.
sv_SE: Tips och tricks för att anpassa din kalender precis som du vill ha den.

[ctx: Section title]
en: Common Issues
sv_SE: Vanliga problem

[ctx: Section title]
en: Customizations
sv_SE: Anpassningar

[ctx: Section title]
en: Getting Started
sv_SE: Kom igång

en: Segment your attendee lists
sv_SE: Segmentera dina deltagarlistor

en: Select %s
sv_SE: Välj %s

en: Select All
sv_SE: Välj alla

en: Select Color
sv_SE: Välj färg

en: Select Content Type
sv_SE: Välj innehållstyp

en: Select Date
sv_SE: Välj datum

en: Select Font Family
sv_SE: Välj typsnittsfamilj

en: Select Frequency
sv_SE: Välj frekvens

en: Select Image
sv_SE: Välj bild

en: Select Import Type
sv_SE: Välj importtyp

en: Select Origin
sv_SE: Välj ursprung

en: Select Source
sv_SE: Välj källa

en: Select a Country:
sv_SE: Välj ett land:

en: Select a primary color of your choice. You can further customize your color choices afterwards.
sv_SE: Välj en primärfärg. Du kan anpassa dina färgval ytterligare efteråt.

en: Select a specific upcoming event by ID
sv_SE: Välj ett specifikt kommande evenemang efter ID

en: Select all pages
sv_SE: Välj alla sidor

en: Select all the views
sv_SE: Välj alla vyer

en: Select an image
sv_SE: Välj en bild

en: Select an upcoming event using date-based rules and meta information.
sv_SE: Välj ett kommande evenemang med hjälp av datumbaserade regler och metainformation.

en: Select categories to highlight
sv_SE: Välj kategorier att markera

en: Select date.
sv_SE: Välj datum.

en: Select how you want to display your events on your site. You can choose more than one.
sv_SE: Välj hur du vill visa dina evenemang på webbplatsen. Du kan välja mer än ett sätt.

en: Select the item with id: %d
sv_SE: Välj objektet med id: %d

en: Select your .CSV file from the WordPress media library. You may need to first upload the file from your computer to the library.
sv_SE: Välj din CSV-fil från WordPress mediebibliotek. Det kan hända att du först måste ladda upp filen från din dator till biblioteket.

en: Select your ICS file from the WordPress media library. You may need to first upload the file from your computer to the library.
sv_SE: Välj din ICS-fil från WordPress mediebibliotek. Det kan hända att du först måste ladda upp filen från din dator till biblioteket.

en: Sell tickets, collect RSVPs, and manage attendees for free with Event Tickets.
sv_SE: Sälj biljetter, samla in OSA och hantera deltagare gratis med Event Tickets.

en: September 22 @ 7:00 pm - 11:00 pm
sv_SE: 22 september kl. 19.00 – 23.00

en: Serbia
sv_SE: Serbien

en: Series Pass
sv_SE: Seriepass

en: Server Connection
sv_SE: Serveranslutning

en: Set Font Colors
sv_SE: Ange textfärger

en: Set Font Size
sv_SE: Ställ in textstorlek

en: Set up my calendar
sv_SE: Konfiguera min kalender

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Settings > General
sv_SE: Inställningar > Allmänt

en: Settings Navigation
sv_SE: Navigering för inställningar

[ctx: Settings help text and link for Power Automate API.]
en: Please generate a connection for each of our applications you are using with Power Automate to enable its integrations. i.e.: one connection for The Events Calendar and one connection for Event Tickets. <a href="%1$s" target="_blank">Read more about adding and managing access.</a>
sv_SE: Skapa en anslutning för var och en av våra applikationer du använder med Power Automate för att möjliggöra dess integrationer. d.v.s.: en anslutning för evenemangskalendern och en anslutning för evenemangsbiljetter. <a href="%1$s" target="_blank">Läs mer om att lägga till och hantera åtkomst.</a>

[ctx: Settings help text and link for Zapier API.]
en: Please generate a consumer id and secret for each of our applications you are using with Zapier to enable its integrations. i.e.: one consumer id and secret for The Events Calendar and one consumer id and secret for Event Tickets. <a href="%1$s" target="_blank">Read more about adding and managing access.</a>
sv_SE: Generera ett konsument-id och en hemlighet för var och en av våra applikationer du använder med Zapier för att möjliggöra dess integrationer. d.v.s.: ett konsument-id och hemlighet för evenemangskalendern och ett konsument-id och hemlighet för evenemangsbiljetter. <a href="%1$s" target="_blank">Läs mer om att lägga till och hantera åtkomst.</a>

[ctx: Settings help text and link for Zapier Endpoint Dashboard.]
en: Monitor your Zapier endpoints (triggers and actions used by your connectors). <a href="%1$s" target="_blank">Read more about the Zapier Endpoint Dashboard.</a>
sv_SE: Övervaka dina Zapier-ändpunkter (utlösare och åtgärder som används av dina anslutningar). <a href="%1$s" target="_blank">Läs mer om Zapiers kontrollpanel för ändpunkter.</a>

[ctx: Settings help text for Power Automate Endpoint Dashboard.]
en: Monitor your Power Automate endpoints (triggers and actions used by your connectors). <a href="%1$s" target="_blank">Read more about the Power Automate Endpoint Dashboard.</a>
sv_SE: Övervaka dina Power Automate-slutpändunkter (utlösare och åtgärder som används av dina anslutningar). <a href="%1$s" target="_blank">Läs mer om Power Automates kontrollpanel för ändpunkter.</a>

en: Settings overview
sv_SE: Inställningsöversikt

en: Settings saved.
sv_SE: Inställningar sparade.

en: Seychelles
sv_SE: Seychellerna

en: Shapes and lines for visual interest
sv_SE: Former och linjer för visuellt intresse

en: Share Settings
sv_SE: Dela inställningar

en: Share your system info
sv_SE: Dela din systeminformation

en: Shepherd tables could not be created/updated. This is a critical issue since important functionality might be affected. Reach out to support if you need help.
sv_SE: Det gick inte att skapa/uppdatera Shepherd-tabeller. Det här är ett kritiskt problem eftersom viktiga funktioner kan påverkas. Kontakta supporten om du behöver hjälp.

en: Shortcodes
sv_SE: Kortkoder

en: Shortcodes and blocks
sv_SE: Kortkoder och block

[ctx: Shortcodes article]
en: Shortcodes
sv_SE: Kortkoder

en: Show
sv_SE: Visa

en: Show Address
sv_SE: Visa adress

en: Show Category Legend in these Event Views
sv_SE: Visa kategoriförklaring i dessa evenemangsvyer

en: Show Date (Day, Month)
sv_SE: Visa datum (dag, månad)

en: Show Element
sv_SE: Visa element

en: Show Email
sv_SE: Visa e-post

en: Show Event Status
sv_SE: Visa evenemangsstatus

en: Show Google Maps Embed
sv_SE: Visa Google Maps inbäddat

en: Show Header
sv_SE: Visa rubrik

en: Show Map
sv_SE: Visa karta

en: Show Map Link
sv_SE: Visa kartlänk

en: Show Map Link:
sv_SE: Visa kartlänk:

en: Show Map:
sv_SE: Visa karta:

en: Show Name
sv_SE: Visa namn

en: Show Phone
sv_SE: Visa telefon

en: Show Time
sv_SE: Visa tid

en: Show Time Zone
sv_SE: Visa tidszon

en: Show Timezone
sv_SE: Visa tidszon

en: Show Two Venues
sv_SE: Visa två platser

en: Show Website
sv_SE: Visa webbplats

en: Show Year
sv_SE: Visa år

en: Show _MENU_ entries
sv_SE: Visa _MENU_ poster

en: Show assigned event categories as links to their respective archives.
sv_SE: Visa tilldelade evenemangskategorier som länkar till deras respektive arkiv.

en: Show comments
sv_SE: Visa kommentarer

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
sv_SE: Visa evenemang med webbplatsens andra inlägg. När denna kryssruta är ikryssad kommer evenemang fortsätta att visas på den förvalda evenemangssidan.

en: Show hidden categories in legend
sv_SE: Visa dolda kategorier i förklaringen

en: Show map
sv_SE: Visa karta

en: Show map by default on imported event and venues
sv_SE: Visa kartan som standard på importerade evenemang och platser

en: Show map link
sv_SE: Visa kartlänk

en: Show more upcoming %1$s
sv_SE: Visa fler kommande %1$s

en: Show past %1$s
sv_SE: Visa tidigare %1$s

en: Show symbol before
sv_SE: Visa symbol före

en: Show time zone
sv_SE: Visa tidszon

en: Show your attendees where they need to go to get to your events. You can display the location using Google Maps on your event pages.
sv_SE: Visa dina deltagare vart de behöver gå för att komma till dina evenemang. Du kan visa platsen med hjälp av Google Maps på dina evenemangssidor.

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
sv_SE: Visar 0 till 0 av 0 poster

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
sv_SE: Visar _START_ till _END_ av _TOTAL_ poster

en: Shows a list of upcoming events.
sv_SE: Visar en lista över kommande evenemang.

en: Sign Up
sv_SE: Registrera dig

en: Singapore Dollar
sv_SE: Singaporedollar

en: Single Event
sv_SE: Enstaka evenemang

en: Single event page
sv_SE: Sida för enstaka evenemang

en: Site License Key
sv_SE: Webbplatslicensnyckel

en: Site time zone uses UTC
sv_SE: Webbplatsens tidszon använder UTC

en: Skeleton Styles
sv_SE: Grundstilar

en: Skip and finish setup
sv_SE: Hoppa över och slutför installationen

en: Skip guided setup
sv_SE: Hoppa över guidad installation

en: Skip step
sv_SE: Hoppa över steget

en: Skip to tab content
sv_SE: Hoppa till flikinnehåll

en: Skipped:
sv_SE: Överhoppad:

en: Slideshow
sv_SE: Bildspel

en: Slovakia (Slovak Republic)
sv_SE: Slovakien

en: Slovenia
sv_SE: Slovenien

en: Slug automatically generated from the entity title
sv_SE: Slug genererad automatiskt från entitetstiteln

en: Solomon Islands
sv_SE: Salomonöarna

en: Something went wrong while inserting the record in the database.
sv_SE: Något gick fel när posten skulle lagras i databasen.

en: Sometimes things just don’t work as expected. We’ve created a wealth of resources to get you back on track.
sv_SE: Ibland fungerar saker och ting helt enkelt inte som förväntat. Vi har skapat en mängd resurser för att få dig tillbaka på rätt spår.

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
sv_SE: Tyvärr, The Events Calendar kräver PHP %s eller högre. Kontakta ditt webbhotell om att flytta dig till en nyare version av PHP.

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
sv_SE: Tyvärr kräver evenemangskalendern WordPress %s eller högre. Uppgradera din WordPress-installation.

en: Sorry, but something went wrong. Please try again.
sv_SE: Beklagar, något gick fel. Försök igen.

en: Sorry, key validation server is not available.
sv_SE: Tyvärr är nyckelvalideringsservern inte tillgänglig.

en: Sort collection by event attribute.
sv_SE: Sortera samlingen efter evenemangsattribut.

en: Sort collection by term attribute
sv_SE: Sortera samlingen efter termattribut

en: Source
sv_SE: Källa

en: Source:
sv_SE: Källa:

en: South Africa
sv_SE: Sydafrika

en: South African Rand
sv_SE: Sydafrikanska rand

en: South Georgia, South Sandwich Islands
sv_SE: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: Spain
sv_SE: Spanien

en: Speakers and sponsors
sv_SE: Talare och sponsorer

[ctx: Specific event redirection option]
en: Redirect to a specific event ID
sv_SE: Omdirigera till ett specifikt evenemangs-ID

en: Specify an Event
sv_SE: Ange ett evenemang

en: Specify the type of content you wish to import, e.g. events.
sv_SE: Ange vilken typ av innehåll du vill importera, t.ex. evenemang.

en: Split Commission with Users
sv_SE: Dela provision med användare

en: Star Icon
sv_SE: Stjärnikon

en: Start Category Colors Migration
sv_SE: Starta migrering av kategorifärger

en: Start Date
sv_SE: Startdatum

[ctx: Start Date Time "to" End Date Time]
en: to
sv_SE: till

en: Start Here
sv_SE: Börja här

en: Start Time
sv_SE: Starttid

en: Start migration
sv_SE: Påbörja migration

en: Start migration preview
sv_SE: Starta migreringsförhandsgranskning

en: Start selling tickets to your Events
sv_SE: Börja sälja biljetter till dina evenemang

en: Start selling tickets to your events
sv_SE: Börja sälja biljetter till dina evenemang

en: Start your upgrade
sv_SE: Starta din uppgradering

en: Start/End:
sv_SE: Start/Slut:

en: Starts
sv_SE: Startar

en: State or province
sv_SE: Stat eller provins

en: Status Description
sv_SE: Statusbeskrivning

en: Status Label
sv_SE: Statusetikett

en: Stellar Sale
sv_SE: Stellar Rea

en: Step 1 of 2
sv_SE: Steg 1 av 2

en: Step 2 of 2
sv_SE: Steg 2 av 2

en: Stop current processes
sv_SE: Stoppa nuvarande processer

en: Streamline your email process
sv_SE: Effektivisera din e-postprocess

en: Subscribe to calendar
sv_SE: Prenumerera på kalender

en: Success
sv_SE: Lyckades

en: Successfully saved opt-in status.
sv_SE: Samtyckesstatus har sparats.

en: Successfully saved option %s.
sv_SE: Inställningen %s har sparats.

en: Successfully saved setting %s.
sv_SE: Inställningen %s har sparats.

en: Successfully saved settings.
sv_SE: Inställningarna har sparats.

en: Suggested text:
sv_SE: Föreslagen text:

en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

en: Sun
sv_SE: Sön

en: Sunday
sv_SE: Söndag

en: Sunshine
sv_SE: Solsken

en: Support Access
sv_SE: Supportåtkomst

en: Support Hub
sv_SE: Hjälphubb

[ctx: Support hours]
en: Mon-Fri from 9:00 - 20:00 PST
sv_SE: Mån-fre 09:00 – 20:00 PST

en: Suriname
sv_SE: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
sv_SE: Svalbard och Jan Mayen

en: Sweden
sv_SE: Sverige

en: Swedish Krona
sv_SE: Svenska kronor

en: Swiss Franc
sv_SE: Schweiziska franc

en: Switzerland
sv_SE: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
sv_SE: Syrien

en: System Information
sv_SE: Systeminformation

en: TEC Logo
sv_SE: TEC-logga

en: TEC Post Entity
sv_SE: TEC-postenhet

en: TEC Post Entity Request Body
sv_SE: TEC-postens begäran om enhetsförfrågan

en: TEC Power Automate REST API
sv_SE: TEC Power Automate REST-API

en: TEC Power Automate REST API allows direct connections to making Power Automate Connectors.
sv_SE: TEC Power Automate REST-API möjliggör direktanslutningar till Power Automate Connectors.

en: TEC Zapier REST API
sv_SE: TEC Zapier REST-API

en: TEC Zapier REST API allows direct connections to making Zapier Zaps.
sv_SE: TEC Zapier REST-API möjliggör direkta anslutningar för att skapa Zapier Zaps.

en: Tag
sv_SE: Etikett

en: Tags
sv_SE: Etiketter

en: Tags:
sv_SE: Etiketter:

en: Taiwan New Dollar
sv_SE: Taiwanesiska dollar

en: Tajikistan
sv_SE: Tadzjikistan

en: Talk to TEC Chatbot
sv_SE: Tala med TEC chattbot

[ctx: Talk to support sidebar header]
en: Talk to our support team
sv_SE: Prata med vårt supportteam

en: Tanzania, United Republic of
sv_SE: Tanzania

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: %s
sv_SE: Åsidosättningar av mallar ska flyttas till rätt underkatalog: %s

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: tribe_get_template_part('%s')
sv_SE: Åsidosättningar av mallar ska flyttas till rätt underkatalog: tribe_get_template_part('%s')

en: Temporary file not found. Could not save %s.
sv_SE: Tillfällig fil hittades inte. Det gick inte att spara %s.

en: Term ID %1$d does not exist in taxonomy %2$s.
sv_SE: Term-ID %1$d finns inte i taxonomin %2$s.

en: Terms
sv_SE: Villkor

en: Test for conflicts
sv_SE: Test för konflikter

en: Text Array
sv_SE: Text-array

en: Text Color
sv_SE: Textfärg

[ctx: Text for link to the add-ons page.]
en: Check out the available add-ons.
sv_SE: Kolla in tillgängliga utökningar.

[ctx: Text for opting out of chatbot and linking to The Events Calendar’s Knowledgebase]
en: If you do not wish to consent, you could chat with the bot on %1$sThe Events Calendar’s Knowledgebase%2$s.
sv_SE: Om du inte vill ge ditt samtycke kan du chatta med vår bot på %1$skunskapsbasen för The Events Calendar%2$s.

[ctx: Text label for control to hide restricted events on main calendar views.]
en: Hide restricted events on calendar views.
sv_SE: Dölj begränsade evenemang i kalendervyer.

[ctx: Text used for links to the Accent Color setting.]
en: Accent Color
sv_SE: Accentfärg

[ctx: Text used for links to the Event Background Color setting.]
en: General Background Color
sv_SE: Allmän bakgrundsfärg

[ctx: Text used for links to the General settings section.]
en: General
sv_SE: Allmänt

en: Thai Baht
sv_SE: Thailändska baht

en: Thanks for setting up a valid key. It will expire on %s
sv_SE: Tack för att du installerade en giltig nyckel. Den löper ut %s

[ctx: The "/page/" URL string component.]
en: page
sv_SE: sida

[ctx: The "Create or Find {post type name}" label for custom linked post types that are *not* Venues or Organizers]
en: Create or Find %s
sv_SE: Skapa eller hitta %s

[ctx: The "Find a {post type name}" label for custom linked post types that are *not* Venues or Organizers]
en: Find %1$s %2$s
sv_SE: Hitta %1$s %2$s

en: The %1$s argument `{%2$s}` is missing.
sv_SE: %1$s-argumentet `{%2$s}` saknas.

en: The %s option is already set to the requested value.
sv_SE: Alternativet %s är redan inställt på det begärda värdet.

en: The %s setting is already set to the requested value.
sv_SE: Alternativet %s är redan inställt på det begärda värdet.

en: The 'categories' parameter contains invalid category slugs or IDs
sv_SE: Parametern 'categories', innehåller ogiltig permalänk eller ID

en: The 'end_date' parameter must be in a supported format
sv_SE: Parametern 'end_date' måste anges i ett format som stöds

en: The 'page' parameter must be a positive integer greater than 1
sv_SE: Parametern 'page' måste vara ett positivt heltal större än 1

en: The 'per_page' parameter must be a positive integer greater than 1
sv_SE: Parametern 'per_page' måste vara ett positivt heltal större än 1

en: The 'search' parameter must be a string
sv_SE: Sökparametern måste vara en sträng

en: The 'start_date' parameter must be in a supported format
sv_SE: Parametern 'start_date' måste anges i ett format som stöds

en: The 'tags' parameter contains invalid tag slugs or IDs
sv_SE: Parametern 'tags' innehåller ogiltig permalänk eller ID

en: The API contact.
sv_SE: API-kontakten.

en: The API description.
sv_SE: API-beskrivningen.

en: The API info.
sv_SE: API-informationen.

en: The API title.
sv_SE: API-titeln.

en: The CSV file cannot be found. You may need to re-upload the file.
sv_SE: CSV-filen kan inte hittas. Du kan behöva ladda upp filen igen.

en: The Category Colors plugin will be deactivated after migration.
sv_SE: Tilläggets Kategorifärger kommer att inaktiveras efter migreringen.

en: The Complete Collection
sv_SE: Den kompletta samlingen

[ctx: The Events Bar background color setting label.]
en: Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg

[ctx: The Events Bar border color setting label.]
en: Border Color
sv_SE: Ramfärg

[ctx: The Events Bar icon color setting label.]
en: Icons
sv_SE: Ikoner

en: The Events Calendar Category Colors plugin has been deactivated because its functionality is now included in The Events Calendar core.
sv_SE: Tillägget för kategorifärger i evenemangskalendern har inaktiverats eftersom dess funktionalitet nu ingår i kärnan i evenemangskalendern.

en: The Events Calendar REST API allows accessing upcoming events information easily and conveniently.
sv_SE: The Events Calendar REST API ger tillgång till information om kommande evenemang på ett enkelt sätt.

en: The Events Calendar could not write WPML default config file: please create the file manually.
sv_SE: Events Calendar kunde inte skriva WPML till konfigurationsfilen: skapa filen manuellt.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events. Beautiful. Solid. Awesome.
sv_SE: The Events Calendar är ett noggrant utformad och utbyggbart tillägg som låter dig enkelt dela dina evenemang. Vacker. Gedigen. Grymt bra.

en: The Events Calendar offers basic support for themes using Site Editor.
sv_SE: Evenemangskalendern erbjuder grundläggande stöd för teman med hjälp av Webbplatsredigerare.

[ctx: The Events Calendar title]
en: The Events Calendar
sv_SE: Evenemangskalender

en: The Events Calendar: Custom Tables v1 - error
sv_SE: Evenemangskalendern: anpassade tabeller v1 - fel

[ctx: The Full Site editor archive events block navigation description]
en: Displays the calendar views.
sv_SE: Visar kalendervyerna.

[ctx: The Full Site editor archive events block navigation title]
en: Calendar Views (%s Archive)
sv_SE: Kalendervyer (%s arkiv)

[ctx: The Full Site editor block navigation description]
en: Displays a single %s.
sv_SE: Visar ett enda %s.

[ctx: The Full Site editor block navigation description]
en: Displays the calendar views.
sv_SE: Visar kalendervyerna.

[ctx: The Full Site editor block navigation title]
en: %s Single
sv_SE: %s enda

[ctx: The Full Site editor block navigation title]
en: Calendar Views (%s Archive)
sv_SE: Kalendervyer (%s arkiv)

[ctx: The Full Site editor event block navigation description]
en: Displays a single %s.
sv_SE: Visar ett enskilt %s.

[ctx: The Full Site editor event block navigation title]
en: Single %s
sv_SE: Enskild %s

en: The GET method for the path.
sv_SE: GET-metoden för sökvägen.

en: The ID for the author of the entity.
sv_SE: ID för entitetens författare.

en: The ID of the featured media for the entity.
sv_SE: ID för det utvalda mediet för enheten.

en: The JSON content of the response.
sv_SE: JSON-innehållet i svaret.

en: The Meetup API key is required.
sv_SE: Meetup API-nyckel är obligatoriskt.

en: The OpenAPI components.
sv_SE: OpenAPI-komponenterna.

en: The OpenAPI paths.
sv_SE: OpenAPI-sökvägarna.

en: The OpenAPI schemas.
sv_SE: OpenAPI-scheman.

en: The OpenAPI servers.
sv_SE: OpenAPI-servrarna.

en: The OpenAPI version.
sv_SE: OpenAPI-versionen.

en: The PHP version your site uses has reached its end of life of life on November 28, 2022. This means it no longer receives security updates or bug fixes. Users are encouraged to upgrade to newer versions of PHP to ensure continued support and security. Reach out to your hosting provider for assistance.
sv_SE: PHP-versionen som din webbplats använder har nått slutet av sin livscykel den 28 november 2022. Det betyder att den inte längre får säkerhetsuppdateringar eller buggfixar. Användare uppmuntras att uppgradera till nyare versioner av PHP för att säkerställa fortsatt stöd och säkerhet. Kontakta din webbhotellleverantör för hjälp.

en: The TEC REST API version.
sv_SE: TEC REST API-versionen.

en: The URL to the event page
sv_SE: URL till evenemangets sida

en: The URL to the organizer page
sv_SE: URL till arrangörens sida

en: The URL to the venue page
sv_SE: URL till platsens sida

en: The WordPress term ID
sv_SE: WordPress term-ID

en: The abbreviated event time zone string
sv_SE: Förkortning för evenemangets tidszon

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
sv_SE[0]: Ovanstående inställning sparades inte. Andra inställningar sparades.
sv_SE[1]: Ovanstående inställningar sparades inte. Andra inställningar sparades.

en: The above should be plural.
sv_SE: Ovanstående text ska vara i plural.

en: The above should be singular.
sv_SE: Ovanstående text ska vara i singular.

en: The action nonce for the request.
sv_SE: Begärans engångsnyckel (nonce).

[ctx: The all-day text for the event date and time widget]
en: All day
sv_SE: Hela dagen

en: The argument `{%1$s}` does not match the pattern `%2$s`.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` matchar inte mönstret `%2$s`.

en: The argument `{%1$s}` is not a number.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` är inte ett antal.

en: The argument `{%1$s}` is not a positive integer.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` är inte ett positivt heltal.

en: The argument `{%1$s}` is not a string.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` är inte en sträng.

en: The argument `{%1$s}` is not a valid IP address.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` är inte en giltig IP-adress.

en: The argument `{%1$s}` is not a valid URL.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` är inte en giltig webbadress.

en: The argument `{%1$s}` is not a valid UUID. It should be a string like `123e4567-e89b-12d3-a456-426614174000`.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` är inte ett giltigt Unikt ID. Det ska vara en sträng som `123e4567-e89b-12d3-a456-426614174000`.

en: The argument `{%1$s}` is not a valid email address.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` är inte en giltig e-postadress.

en: The argument `{%1$s}` is not a valid hex color. It should be a string like `#000000` or `#000`.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` är inte en giltig hexagonalfärg. Det ska vara en sträng som `#000000` eller `#000`.

en: The argument `{%1$s}` is not an integer.
sv_SE: Argumentet `{%1$s}` är inte ett heltal.

[ctx: The base font size input setting label.]
en: By Pixel
sv_SE: Efter pixlar

en: The below query failed with the message(s): %s
sv_SE: Frågan nedan misslyckades med meddelandet/meddelandena: %s

[ctx: The callout notice to try the chatbot with a link to the page]
en: To find the answer to all your questions use the %1$sTEC Chatbot%2$s
sv_SE: För att hitta svaret på alla dina frågor använd %1$sTEC Chatbot%2$s

en: The category legend provides labels for the colors that appear on your events on event listing pages.
sv_SE: Kategoriförklaringen innehåller etiketter för de färger som visas på dina evenemang på evenemangslistningssidor.

en: The collection page number.
sv_SE: Samlingens sidnummer.

en: The content for the entity.
sv_SE: Innehållet för entiteten.

en: The content of the response.
sv_SE: Innehållet i svaret.

en: The cost currency symbol
sv_SE: Valutasymbol för pris

en: The cost of the event
sv_SE: Kostnaden för evenemanget

[ctx: The country]
en: Georgia
sv_SE: Georgien

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
sv_SE: Valutasymbolen föregår normalt värdet. Om du aktiverar det här alternativet positionerar symbolen efter värdet.

en: The current status of the import.
sv_SE: Nuvarande status av importen.

en: The current user cannot delete the venue with the specified ID.
sv_SE: Den nuvarande användaren kan inte ta bort platsen med angivet ID.

en: The daily limit of %d import requests to the Event Aggregator service has been reached. Please try again later.
sv_SE: Den dagliga gränsen för %d importförfrågningar till tjänsten Event Aggregator har uppnåtts. Försök igen senare.

en: The date
sv_SE: Datumet

[ctx: The date marker text color setting label.]
en: Date Marker
sv_SE: Datummarkör

en: The date month
sv_SE: Datumets månad

en: The date the entity was last modified, as GMT. In RFC3339 format.
sv_SE: Datumet då entiteten senast ändrades, som GMT. I RFC3339-format.

en: The date the entity was last modified, in the site's timezone. In RFC3339 format.
sv_SE: Datumet då entiteten senast ändrades, i webbplatsens tidszon. I RFC3339-format.

en: The date the entity was published, as GMT. In RFC3339 format.
sv_SE: Datumet då entiteten publicerades, som GMT. I RFC3339-format.

en: The date the entity was published, in the site's timezone. In RFC3339 format.
sv_SE: Datumet då entiteten publicerades, i webbplatsens tidszon. I RFC3339-format.

en: The date year
sv_SE: Datumets år

[ctx: The datepicker label when the range start is now.]
en: Now
sv_SE: Nu

[ctx: The datepicker range definition when no events are found (for mobile).]
en: Upcoming
sv_SE: Kommande

[ctx: The datepicker range definition when no events are found.]
en: Upcoming
sv_SE: Kommande

[ctx: The datepicker range definition when no more pages of events exist.]
en: Upcoming
sv_SE: Kommande

en: The days of the week that the event displays on
sv_SE: Veckodagarna då evenemanget visas

en: The default PHP timezone of your server is set to something else than UTC. This can cause issues when displaying event times and time zones. We recommend you to set the default PHP time zone on your server to UTC. This is usually done with the `date.timezone` directive in the php.ini file.
sv_SE: Standardtidszonen för PHP på din server är inställd på något annat än UTC. Det kan orsaka problem när evenemangstider och tidszoner visas. Vi rekommenderar att du ställer in standardtidszonen för PHP på din server till UTC. Det görs vanligtvis med direktivet `date.timezone` i php.ini-filen.

en: The default event category for events
sv_SE: Standardkategori för evenemang

en: The default event category for events imported via Eventbrite
sv_SE: Standardkategori för evenemang som importeras via Eventbrite

en: The default event category for events imported via Meetup
sv_SE: Standardkategori för evenemang som importeras via Meetup

en: The default event category for events imported via other URLs
sv_SE: Standardhändelsekategori för händelser som importeras via andra URL:er

en: The default post status for events imported via Meetup
sv_SE: Standardstatus för inlägg för evenemang som importeras via Meetup

en: The default post status for events imported via other URLs
sv_SE: Standardstatus för inlägg som importerats via andra URL:er

[ctx: The default text for the 'today' button's title and aria-label on the Week View.]
en: Click to select the current month
sv_SE: Klicka för att välja nuvarande månaden

[ctx: The default text label for the "today" button on main calendar views.]
en: Today
sv_SE: Idag

[ctx: The default text label for the "today" button on the Month View.]
en: This Month
sv_SE: Denna månad

[ctx: The default title of the List Widget.]
en: Upcoming Events
sv_SE: Kommande evenemang

[ctx: The default title text for the today button.]
en: Click to select today's date
sv_SE: Klicka för att välja dagens datum

en: The description of the GET method.
sv_SE: Beskrivningen av GET-metoden.

[ctx: The description of the List Widget.]
en: Shows a list of upcoming events.
sv_SE: Visar en lista över kommande evenemang.

[ctx: The dismissible privacy message.]
en: Congratulations on installing Event Automator! Please read our %1$sPrivacy vs Data Automation: What You Need to Know%2$s knowledgebase article.
sv_SE: Grattis till installationen av Event Automator! Var snäll och läs vår %1$sSekretess kontra dataautomatisering: Vad du behöver veta%2$s kunskapsbasartikel.

en: The duration of the event in seconds
sv_SE: Evenemangets varaktighet i sekunder

en: The duration of the event in the current week
sv_SE: Evenemangets längd under den aktuella veckan

en: The e-mail address will be obfuscated on this site to avoid it getting harvested by spammers.
sv_SE: E-postadressen förvrängs på denna webbplats för att försvåra för spammare.

en: The email of the contact.
sv_SE: Kontaktens e-postadress.

en: The end date of the event
sv_SE: Evenemangets slutdatum

en: The end date of the event in UTC
sv_SE: Slutdatumet för evenemanget i UTC

en: The entity could not be deleted.
sv_SE: Enheten kunde inte raderas.

en: The entity could not be found.
sv_SE: Enheten kunde inte hittas.

en: The entity could not be permanently deleted.
sv_SE: Enheten kunde inte raderas permanent.

en: The entity could not be read.
sv_SE: Enheten kunde inte läsas..

en: The entity could not be trashed.
sv_SE: Enheten kunde inte slängas i papperskorgen.

en: The entity could not be updated.
sv_SE: Enheten kunde inte uppdateras.

en: The entity does not support trashing. Set 'force=true' to delete.
sv_SE: Enheten stöder inte papperskorgshantering. Ange 'force=true' för att radera.

en: The entity has already been trashed.
sv_SE: Enheten har redan kasserats.

en: The event ID is missing from the request
sv_SE: Evenemangets ID saknas i begäran

en: The event WordPress post ID
sv_SE: Evenemangets WordPress post ID

[ctx: The event accent color setting label.]
en: Accent Color
sv_SE: Accentfärg

en: The event author ID
sv_SE: Evenemangets författar-ID

en: The event categories
sv_SE: Evenemangets kategorier

en: The event cost details
sv_SE: Evenemangets pris - detaljer

en: The event cost including the currency symbol
sv_SE: Evenemangets pris med valutasymbol

en: The event could not be updated
sv_SE: Händelsen kunde inte uppdateras

en: The event creation date in the site time zone
sv_SE: Tidpunkt då evenemanget skapades i webbplatsens tidszon

en: The event data to create.
sv_SE: Evenemangsdatan som ska skapas.

en: The event data to update.
sv_SE: Evenemangsdatan som ska uppdateras.

en: The event does not have a venue assigned
sv_SE: Evenemanget har ingen plats angiven

en: The event does not have an organizer assigned
sv_SE: Evenemanget har ingen arrangör

en: The event does not support trashing. Set force=true to delete
sv_SE: Evenemanget stöder inte papperskorg. Ange tvinga=sant för att radera.

en: The event end date and time
sv_SE: Evenemangets slutdatum och sluttid

en: The event end date in the event or site time zone
sv_SE: Slutdatum för evenemanget i evenemangets eller webbplatsens tidszon

en: The event excerpt
sv_SE: Evenemangets utdrag

en: The event featured image details if set
sv_SE: Utvald bild för evenemanget

en: The event has already been trashed
sv_SE: Evenemanget har redan tagits bort.

en: The event last modification date in UTC time
sv_SE: Händelsens senaste ändringsdatum i UTC-tid

en: The event long description
sv_SE: Lång beskrivning av evenemang

en: The event name
sv_SE: Evenemangets namn

en: The event organizers
sv_SE: Evenemangets arrangörer

en: The event password
sv_SE: Evenemangslösenordet

en: The event post ID is missing.
sv_SE: Inläggs-ID för evenemanget saknas.

en: The event short description
sv_SE: Kort beskrivning av evenemang

en: The event start date and time
sv_SE: Evenemangets startdatum och starttid

en: The event start date in UTC time
sv_SE: Starttid (UTC) för evenemang

en: The event start date in the event or site time zone
sv_SE: Starttid för evenemang i evenemangets eller webbplatsens tidszon

en: The event tags
sv_SE: Evenemangets taggar

en: The event time zone string
sv_SE: Evenemangets tidszonsträng

[ctx: The event title color setting label.]
en: Event Date and Time
sv_SE: Evenemangets datum och tid

en: The event venue
sv_SE: Evenemangsplatsen

en: The event website URL
sv_SE: URL till evenemangets webbplats

en: The event with the specified ID is not accessible.
sv_SE: Evenemanget med det angivna ID:t är inte tillgängligt.

[ctx: The events bar text color setting label.]
en: Text Color
sv_SE: Textfärg

en: The excerpt for the entity.
sv_SE: Utdraget för entiteten.

en: The following %1$s have been migrated with no adjustments:
sv_SE: Följande %1$s har migrerats utan justeringar:

en: The following %1$s will be migrated with no adjustments:
sv_SE: Följande %1$s kommer att migreras utan justeringar:

en: The following fields are required for a successful import:
sv_SE: Följande fält krävs för en lyckad import:

[ctx: The font size selector setting label.]
en: By Scale
sv_SE: Efter skala

en: The format for the entity.
sv_SE: Formatet för entiteten.

en: The globally unique identifier for the entity.
sv_SE: Den globalt unika identifieraren för enheten.

[ctx: The grid background color setting label.]
en: Grid Background
sv_SE: Bakgrund för rutnät

[ctx: The header for the calendar grid color control section.]
en: Adjust Grid Colors
sv_SE: Justera rutnätsfärger

[ctx: The header for the color control section.]
en: Adjust Appearance
sv_SE: Justera utseendet

[ctx: The header for the font color control section.]
en: Set Font Colors
sv_SE: Ställ in textfärger

[ctx: The header string for the Elementor event organizer widget email section.]
en: Email:
sv_SE: E-post:

[ctx: The header string for the Elementor event organizer widget phone section.]
en: Phone:
sv_SE: Telefon:

[ctx: The header string for the Elementor event organizer widget website section.]
en: Website:
sv_SE: Webbplats:

[ctx: The header string for the Elementor event venue widget address section.]
en: Address:
sv_SE: Adress:

[ctx: The header string for the Elementor event venue widget phone section.]
en: Phone:
sv_SE: Telefon:

[ctx: The header string for the Elementor event venue widget website section.]
en: Website:
sv_SE: Webbplats:

[ctx: The header text for the event date and time widget]
en: Date & Time:
sv_SE: Datum och tid:

en: The image WordPress post ID
sv_SE: Bildens WordPress post ID

en: The image mime-type
sv_SE: Bildens mime-typ

en: The image natural height in pixels
sv_SE: Bildens naturliga höjd i pixlar

en: The image natural width in pixels
sv_SE: Bildens naturliga bredd i pixlar

en: The import being fetched is not queued up for importing. Please try the import again.
sv_SE: Den import som hämtas står inte i kö för import. Försök att importera igen.

en: The import failed for an unknown reason. Please try again. If the problem persists, please contact support.
sv_SE: Importen misslyckades av okänd anledning. Försök igen. Kontakta supporten om problemet kvarstår.

en: The import is in progress.
sv_SE: Importen pågår.

en: The import record could not be updated.
sv_SE: Importposten kunde inte uppdateras.

en: The import record is missing the origin.
sv_SE: Importposten saknar ursprung.

en: The import will be starting soon.
sv_SE: Importen startar snart.

[ctx: The label for the amount of events to show in the List Widget.]
en: Show:
sv_SE: Visa:

[ctx: The label for the field of the title of the List Widget.]
en: Title:
sv_SE: Rubrik:

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the List Widget.]
en: Generate JSON-LD data
sv_SE: Generera JSON-LD-data

[ctx: The label for the option to hide the List Widget if no upcoming events.]
en: Hide this widget if there are no upcoming events.
sv_SE: Dölj den här widgeten om det inte finns några kommande evenemang.

[ctx: The label for the widget title setting.]
en: Title:
sv_SE: Rubrik:

[ctx: The label of the event status select.]
en: Set status:
sv_SE: Ställ in status:

[ctx: The label of the users dropdown for an integration.]
en: Users
sv_SE: Användare

[ctx: The label/header text for the event categories widget]
en: Categories:
sv_SE: Kategorier:

en: The last time this event was imported and/or updated via import.
sv_SE: Senast det här evenemanget importerades och/eller uppdaterades via import.

[ctx: The legend for the Zapier endpoint dashboard.]
en: Endpoint Dashboard
sv_SE: Kontrollpanel för ändpunkt

[ctx: The legend for the integration endpoint dashboard.]
en: Endpoint Dashboard
sv_SE: Adminpanel för ändpunkt

[ctx: The link color setting label.]
en: Link Color
sv_SE: Länkfärg

en: The location of the parameter.
sv_SE: Parametrarnas placering.

[ctx: The main header string for the Elementor event venue widget.]
en: Venue | Venues
sv_SE[0]: Mötesplats
sv_SE[1]: Mötesplatser

en: The map does not have valid coordinates nor a valid address
sv_SE: Kartan har inga giltiga koordinater eller en giltig adress

en: The maximum heading level must be 6 or less
sv_SE: Den maximala rubriknivån måste vara 6 eller lägre

[ctx: The message shown when the event status widget is empty.]
en: The Event Status widget only shows content if the chosen event has passed, been canceled, or postponed.
sv_SE: Evenemangswidgeten visar bara innehåll om det valda evenemanget har passerat, avbrutits eller skjutits upp.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to delete a Power Automate connection.]
en: Are you sure you want to delete this Power Automate connection? This operation cannot be undone. Existing Power Automate connections using this connection will no longer work.
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort den här Power Automate-anslutningen? Åtgärden kan inte ångras. Befintliga Power Automate-anslutningar som använder den här anslutningen kommer inte längre att fungera.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to disable a queue endpoint.]
en: Are you sure you want to disable this Endpoint? This action will clear the queue and the last access. This operation cannot be undone.
sv_SE: Är du säker på att du vill inaktivera denna ändpunkt? Åtgärden rensar kön och uppgiften om senaste åtkomst. Åtgärden kan inte ångras.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to enable an endpoint.]
en: Are you sure you want to enable this Endpoint?
sv_SE: Är du säker på att du vill aktivera denna ändpunkt?

[ctx: The message to display to confirm a user would like to revoke a Zapier API Key pair.]
en: Are you sure you want to revoke this Zapier API Key pair? This operation cannot be undone. Existing Zapier connections tied to this API Key will no longer work.
sv_SE: Är du säker på att du vill återkalla detta Zapier API-nyckelpar? Denna operation kan inte ångras. Befintliga Zapier-anslutningar kopplade till denna API-nyckel kommer inte att fungera längre.

[ctx: The message to display to confirm a user would like to revoke a Zapier connection.]
en: Are you sure you want to revoke this Zapier connection? This operation cannot be undone. Existing Zapier connections tied will no longer work.
sv_SE: Är du säker på att du vill återkalla denna Zapier-anslutning? Denna operation kan inte ångras. Befintliga Zapier-anslutningar kommer inte längre att fungera.

[ctx: The multiday event bar color setting description.]
en: For all-day and multi-day events
sv_SE: För heldags- och flerdagarsevenemang

[ctx: The name of the List Widget.]
en: Events List
sv_SE: Evenemangslista

en: The name of the contact.
sv_SE: Kontaktens namn.

en: The name of the parameter.
sv_SE: Parameterns namn.

en: The names of the organizers of the event
sv_SE: Namnen på evenemangets arrangörer

en: The new status of the import.
sv_SE: Den nya statusen för importen.

en: The next import is scheduled for %1$s.
sv_SE: Nästa import är schemalagd till %1$s.

en: The number of events per page on the List View. Does not affect other views.
sv_SE: Antal evenemang per sida i listvyn. Påverkar inte andra vyer.

en: The number of events to return on each page
sv_SE: Antal evenemang som returneras per sida

en: The organizer WordPress post ID
sv_SE: Arrangörens WordPress post ID

en: The organizer author WordPress post ID
sv_SE: Arrangörens författares WordPress post ID

en: The organizer could not be updated
sv_SE: Organisatören kunde inte uppdateras

en: The organizer creation date in UTC time
sv_SE: Datum då arrangören skapades (UTC)

en: The organizer creation date in the site time zone
sv_SE: Datum då arrangören skapades i webbplatsens tidszon

en: The organizer data to create.
sv_SE: Arrangörsdatan som ska skapas.

en: The organizer data to update.
sv_SE: Arrangörsdata som ska uppdateras.

en: The organizer does not support trashing. Set force=true to delete
sv_SE: Arrangören stöder inte papperskorg. Ange tvinga=sant för att ta bort

en: The organizer e-mail address
sv_SE: Arrangörens e-postadress

en: The organizer email address
sv_SE: Arrangörens e-postadress

en: The organizer has already been trashed
sv_SE: Arrangören har redan tagits bort

en: The organizer last modification date in UTC time
sv_SE: Arrangörens senaste ändringsdatum i UTC-tid

en: The organizer last modification date in the site time zone
sv_SE: Datum för senaste ändring av arrangören i webbplatsens tidszon

en: The organizer long description
sv_SE: Lång beskrivning av arrangör

en: The organizer name
sv_SE: Arrangörens namn

en: The organizer phone number
sv_SE: Arrangörens telefonnummer

en: The organizer post ID is missing or does not exist.
sv_SE: Arrangörens post-ID saknas eller finns inte.

en: The organizer publication date
sv_SE: Arrangörens publiceringsdatum

en: The organizer short description
sv_SE: Kort beskrivning av arrangör

en: The organizer website
sv_SE: Arrangörens webbplats

en: The organizer with the specified ID could not be deleted.
sv_SE: Arrangören med det angivna ID:t kunde inte tas bort.

en: The organizer with the specified ID has been deleted already.
sv_SE: Arrangören med det angivna ID:t har redan tagits bort.

en: The organizer with the specified ID is not accessible.
sv_SE: Arrangören med det angivna ID:t är inte tillgänglig.

en: The organizer's email address
sv_SE: Arrangörens e-postadress

en: The organizer's phone number
sv_SE: Arrangörens telefonnummer

en: The organizer's website
sv_SE: Arrangörens webbplats

en: The organizers of the event
sv_SE: Evenemangets arrangörer

en: The parameters of the GET method.
sv_SE: Parametrarna för GET-metoden.

[ctx: The placeholder for the Power Automate API Key name.]
en: Enter an API Key description
sv_SE: Ange en API-nyckelbeskrivning

[ctx: The placeholder for the Zapier API Key name.]
en: Enter an API Key description
sv_SE: Ange en API-nyckelbeskrivning

[ctx: The placeholder for the dropdown to select a user.]
en: Select a User
sv_SE: Välj en användare

[ctx: The placeholder for the event status select.]
en: Select an Event Status
sv_SE: Välj Evenemangsstatus

en: The plugin doesn't work.
sv_SE: Tillägget fungerar inte.

en: The preview is taking longer than expected. Please try again in a moment.
sv_SE: Förhandsvisningen tar längre tid än väntat. Försök igen om ett ögonblick.

en: The property is invalid.
sv_SE: Egenskapen är ogiltig.

en: The property is required but missing.
sv_SE: Egenskapen är obligatorisk men saknas.

en: The provided linked post ID is not valid
sv_SE: Det angivna länkade inläggs-ID:t är inte giltigt

en: The records you were attempting to import were still not available when this queue was processed. Please try again.
sv_SE: De poster som du försökte importera var fortfarande inte tillgängliga när den här kön behandlades. Försök igen.

en: The request body for the event endpoint
sv_SE: Begäran för evenemangsslutpunkten

en: The request body for the organizer endpoint
sv_SE: Begäran för arrangörens slutpunkt

en: The request body for the venue endpoint
sv_SE: Begäran för platsens slutpunkt

en: The request was sent insecurely.
sv_SE: Begäran skickades osäkert.

en: The request wasn't sent from this tab.
sv_SE: Begäran skickades inte från den här fliken.

en: The requested event archive page does not exist
sv_SE: Evenemangets arkivsida hittades inte

en: The requested event is not accessible
sv_SE: Kommer inte åt begärt evenemang

en: The requested event is not accessible without a password
sv_SE: Det begärda evenemanget är inte tillgänglig utan lösenord

en: The requested event term archive page does not exist
sv_SE: Den begärda händelseperiodens arkivsida finns inte

en: The requested event was not found
sv_SE: Det begärda evenemanget hittades inte

en: The requested organizer archive page does not exist
sv_SE: Den begärda organisatörens arkivsida finns inte

en: The requested organizer is not accessible
sv_SE: Den begärda organisatören är inte tillgänglig

en: The requested organizer was not found
sv_SE: Den begärda arrangören hittades inte

en: The requested page was not found
sv_SE: Den begärda sidan hittades inte

en: The requested page was not found.
sv_SE: Den begärda sidan hittades inte.

en: The requested post ID does not exist or is not an event
sv_SE: Begärt post-ID existerar inte eller är inte ett evenemang

en: The requested post ID does not exist or is not an organizer
sv_SE: Begärt post-ID finns inte eller är inte en arrangör

en: The requested venue archive page does not exist
sv_SE: Den begärda platsens arkivsida finns inte

en: The requested venue was not found
sv_SE: Den begärda platsen hittades inte

en: The response for the GET method.
sv_SE: Svaret för GET-metoden.

en: The response from the Event Aggregator server was badly formed and could not be understood. Please try again.
sv_SE: Svaret från Event Aggregator-servern var dåligt formulerat och kunde inte förstås. Försök igen.

en: The responses of the GET method.
sv_SE: Svaren från GET-metoden.

en: The schedule details of the event
sv_SE: Schemadetaljer för evenemanget

en: The schedule details of the event in HTML
sv_SE: Schemadetaljer för evenemanget i HTML

en: The schema of the content.
sv_SE: Innehållets schema.

en: The schema of the parameter.
sv_SE: Parameterns schema.

[ctx: The screen reader text of the label for the Power Automate API Key last access.]
en: The last access for the Power Automate API Key.
sv_SE: Den senaste åtkomsten för Power Automate API-nyckel.

[ctx: The screen reader text of the label for the Power Automate API Key name.]
en: Enter an API Key description.
sv_SE: Ange en API-nyckelbeskrivning.

[ctx: The screen reader text of the label for the Power Automate API Key name.]
en: The name for the Power Automate API Key.
sv_SE: Namnet på Power Automate API-nyckeln.

[ctx: The screen reader text of the label for the Power Automate API Key permissions.]
en: The permissions for the Power Automate API Key.
sv_SE: Behörigheterna för Power Automate API-nyckel.

[ctx: The screen reader text of the label for the Power Automate API Key user.]
en: The user for the Power Automate API Key.
sv_SE: Användaren för Power Automate API-nyckel.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier API Key last access.]
en: The last access for the Zapier API Key.
sv_SE: Senaste åtkomst för denna Zapier API-nyckel.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier API Key name.]
en: Enter an API Key description.
sv_SE: Ange en API-nyckelbeskrivning.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier API Key name.]
en: The name for the Zapier API Key.
sv_SE: Namnet på Zapier API-nyckel.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier API Key permissions.]
en: The permissions for the Zapier API Key.
sv_SE: Behörigheterna för Zapier API-nyckel.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier API Key user.]
en: The user for the Zapier API Key.
sv_SE: Användaren för Zapier API-nyckel.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier Endpoint Dashboard endpoint last access when disabled.]
en: The last access is disabled as this endpoint is disabled.
sv_SE: Den senaste åtkomsten är inaktiverad eftersom denna ändpunkt är inaktiverad.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier Endpoint Dashboard endpoint last access.]
en: The last access for the Zapier endpoint.
sv_SE: Senaste åtkomst för denna Zapier-ändpunkt.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier Endpoint Dashboard endpoint name.]
en: The name for the Zapier endpoint.
sv_SE: Namnet på Zapier-ändpunkten.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier Endpoint Dashboard endpoint queue when disabled.]
en: The Queue is disabled for this Zapier endpoint.
sv_SE: Kön är inaktiverad för denna Zapier-ändpunkt.

[ctx: The screen reader text of the label for the Zapier Endpoint Dashboard endpoint queue.]
en: The Queue for the Zapier endpoint.
sv_SE: Kön till Zapier-ändpunkten.

[ctx: The screen reader text of the label for the integration endpoint Dashboard endpoint last access when disabled.]
en: The last access is disabled as this endpoint is disabled.
sv_SE: Senaste åtkomst är inaktiverad eftersom denna ändpunkt är inaktiverad.

[ctx: The screen reader text of the label for the integration endpoint Dashboard endpoint last access.]
en: The last access for the integration endpoint.
sv_SE: Senaste åtkomst för integrationsändpunkten.

[ctx: The screen reader text of the label for the integration endpoint Dashboard endpoint name.]
en: The name for the integration endpoint.
sv_SE: Namnet på integrationens ändpunkt.

[ctx: The screen reader text of the label for the integration endpoint Dashboard endpoint queue when disabled.]
en: The Queue is disabled for this endpoint.
sv_SE: Kön är inaktiverad för denna ändpunkt.

[ctx: The screen reader text of the label for the integration endpoint Dashboard endpoint queue.]
en: The Queue for the integration endpoint.
sv_SE: Kön för integrationens ändpunkt.

en: The selected log file is empty or has not been generated yet.
sv_SE: Den valda loggfilen är tom eller har inte genererats ännu.

en: The server URL.
sv_SE: Serverns webbadress.

en: The server is not currently responding
sv_SE: Servern svarar för närvarande inte

en: The server is responding with an error:
sv_SE: Servern svarar med ett fel:

en: The settings below control the display of your calendar. If things don't look right, try switching between the two style sheet options or pick a page template from your theme (not available on block themes). Check out our customization guide for instructions on template modifications.
sv_SE: Inställningarna nedan styr visningen av din kalender. Om saker och ting inte ser rätt ut, prova att växla mellan de två stilmallsalternativen eller välj en sidmall från ditt tema (inte tillgängligt för blockteman). Kolla in vår anpassningsguide för instruktioner om malländringar.

en: The start date of the event
sv_SE: Evenemangets startdatum

en: The start date of the event in UTC
sv_SE: Evenemangets startdatum i UTC

en: The terms assigned to the entity in the post_tag taxonomy
sv_SE: Termerna som tilldelats entiteten i post_tag-taxonomin

en: The terms assigned to the entity in the tribe_events_cat taxonomy
sv_SE: Termerna som tilldelats enheten i tribe_events_cat-taxonomin

[ctx: The text label for the Day View.]
en: Day
sv_SE: Dag

[ctx: The text label for the List View.]
en: List
sv_SE: Lista

[ctx: The text label for the Month View.]
en: Month
sv_SE: Månad

[ctx: The text used for the link to the event archive in the admin post tag list.]
en: %s View
sv_SE: %s – visa

en: The theme file to use to display the entity.
sv_SE: Temafilen som ska användas för att visa entiteten.

en: The timezone of the date
sv_SE: Datumets tidszon

en: The timezone of the event
sv_SE: Tidszonen för evenemanget

en: The timezone type
sv_SE: Tidszonstypen

en: The total number of events matching the request.
sv_SE: Det totala antalet evenemang som matchar begäran.

en: The total number of organizers matching the request.
sv_SE: Det totala antalet arrangörer som matchar begäran.

en: The total number of pages for the request.
sv_SE: Det totala antalet sidor för begäran.

en: The total number of venues matching the request.
sv_SE: Det totala antalet platser som matchar begäran.

en: The type of the content.
sv_SE: Typ av innehåll.

en: The user is not authorized to create venues
sv_SE: Användaren är inte behörig att skapa platser

en: The venue ID used to globally identify in Event Aggregator
sv_SE: Platsens ID som används för global identifiering i Event Aggregator

en: The venue ZIP code
sv_SE: Platsens postnummer

en: The venue address
sv_SE: Platsens adress

en: The venue author ID
sv_SE: Platsförfattarens ID

en: The venue could not be deleted
sv_SE: Platsen kunde inte tas bort

en: The venue could not be updated
sv_SE: Platsen kunde inte uppdateras

en: The venue country
sv_SE: Platsens land

en: The venue creation date in UTC time
sv_SE: Datumet för skapande av plats i UTC-tid

en: The venue creation date in the site time zone
sv_SE: Datum då platsen skapades i webbplatsens tidszon

en: The venue data to create.
sv_SE: Platsdata som ska skapas.

en: The venue data to update.
sv_SE: Platsdata som ska uppdateras.

en: The venue description
sv_SE: Platsens beskrivning

en: The venue directions link
sv_SE: Platsens vägbeskrivningslänk

en: The venue does not support trashing. Set force=true to delete
sv_SE: Platsen stöder inte papperskorg. Ange tvinga=sant för att radera.

en: The venue has already been trashed
sv_SE: Platsen har redan tagits bort.

en: The venue last modification date in the site time zone
sv_SE: Datum för senaste ändring av platsen i webbplatsens tidszon

en: The venue name
sv_SE: Platsens namn

en: The venue post ID is missing or does not exist.
sv_SE: Platsens ID saknas eller finns inte.

en: The venue post status
sv_SE: Platsens status

en: The venue publication date
sv_SE: Publiceringsdatum för platsen

en: The venue publication date (UTC time zone)
sv_SE: Publiceringsdatum för platsen (UTC-tidszon)

en: The venue short description
sv_SE: Kort beskrivning av plats

en: The venue state/province
sv_SE: Platsen/provinsen

en: The venue website
sv_SE: Platsens webbplats

en: The venue with the specified ID could not be deleted.
sv_SE: Platsen med det angivna ID:t kunde inte tas bort.

en: The venue with the specified ID has been deleted already.
sv_SE: Platsen med det angivna ID:t har redan tagits bort.

en: The venue with the specified ID is not accessible.
sv_SE: Platsen med det angivna ID:t är inte tillgänglig.

en: The venue zip code
sv_SE: Platsens postnummer

en: The venues of the event
sv_SE: Platserna för evenemanget

en: There are a few %s to resolve and prevent 404 errors.
sv_SE: Det finns några %s sätt att lösa och förhindra 404-fel.

en: There are no notifications
sv_SE: Det finns inga aviseringar

en: There is a new version of %1$s available. %2$s
sv_SE: Det finns en ny version av %1$s tillgänglig. %2$s

en: There is a solution for every problem
sv_SE: Det finns en lösning för alla problem

en: There is an update for %1$s. %2$sRenew your license%3$s to get access to bug fixes, security updates, and new features.
sv_SE: Det finns en uppdatering för %1$s. %2$sFörnya din licens%3$s för att få tillgång till buggfixar, säkerhetsuppdateringar och nya funktioner.

en: There may be an issue with the Event Aggregator server. Please try your import again later.
sv_SE: Det kan vara ett problem med Event Aggregator-servern. Försök att importera igen senare.

en: There was a problem processing your import. Please try again.
sv_SE: Det gick inte att behandla importen. Vänligen försök igen.

en: There was an error fetching the results from your import:
sv_SE: Det var ett fel att hämta resultaten från din import:

en: There were no Legacy Events to be Migrated, you are ready to rock!
sv_SE: Det fanns inga äldre evenemang som skulle migreras, du är redo att rocka!

en: There were no results found for %s.
sv_SE: Inga resultat hittades för %s.

en: There were no results found for <strong>"%1$s"</strong>.
sv_SE: Det fanns inga resultat för <strong>"%1$s"</strong>.

en: There were no results found for this view.
sv_SE: Inga resultat hittades för denna vy.

en: There were no results found for this view. %1$s
sv_SE: Inga resultat hittades för denna vy. %1$s

en: There were no results found.
sv_SE: Inga resultat hittades.

en: These APIs may include the following third party services: Google Maps (API key), Meetup (OAuth token), PayPal (email, Client ID, Client Secret), Eventbrite (API key, auth URL, Client Secret), and Zoom (email, Client ID, Client Secret).
sv_SE: Dessa API:er kan innehålla följande tjänster från tredje part: Google Maps (API-nyckel), Meetup (OAuth-token), PayPal (e-post, klient-ID, klienthemlighet), Eventbrite (API-nyckel, auth-URL, klienthemlighet) och Zoom (e-post, klient-ID, klienthemlighet).

en: These operations are introduced by The Events Calendar.
sv_SE: Dessa operationer introduceras av Evenemangskalendern.

en: These operations are introduced by the Common library.
sv_SE: Dessa operationer introduceras av det gemensamma biblioteket.

en: These settings control the appearance of the single event pages.
sv_SE: Dessa inställningar styr utseendet på de enskilda evenemangssidorna.

en: This %s has passed.
sv_SE: Detta %s har redan ägt rum.

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
sv_SE: Kalendern bygger på The  Events Calendar.

en: This event is all day on %%startdatewithyear%%.
sv_SE: Den här händelsen är hela dagen %%startdatewithyear%%.

en: This event is all day starting on %%startdatenoyear%% and ending on %%enddatewithyear%%.
sv_SE: Den här händelsen är hela dagen och börjar på %%startdatenoyear%% och slutar på %%enddatewithyear%%.

en: This event is at %%starttime%% on %%startdatewithyear%%.
sv_SE: Detta evenemang är kl %%starttime%% på %%startdatewithyear%%.

en: This event is from %%starttime%% to %%endtime%% on %%startdatewithyear%%.
sv_SE: Den här händelsen pågår från %%starttime%% till %%endtime%% den %%startdatewithyear%%.

en: This event needs to be saved before switching to Elementor.
sv_SE: Detta evenemang måste sparas innan du byter till Elementor.

en: This feature helps your users highlight events belonging to a specific category.
sv_SE: Den här funktionen hjälper dina användare att markera evenemang som tillhör en specifik kategori.

en: This information is only for guidance and not to be considered as legal advice.
sv_SE: Denna information är endast vägledande och ska inte betraktas som juridisk rådgivning.

en: This is especially true if you have made any code customizations to your calendar.
sv_SE: Detta gäller särskilt om du har gjort några kodanpassningar i din kalender.

en: This is used to determine which category color is assigned to an event if the event has more than one category.
sv_SE: Det här används för att avgöra vilken kategorifärg som tilldelas ett evenemang om evenemanget har mer än en kategori.

en: This is where all of the global network settings for The Events Calendar can be modified.
sv_SE: Det är här alla globala nätverksinställningar för Evenemangskalendern kan ändras.

en: This option allows you to automatically move past events to trash.
sv_SE: Detta alternativ låter dig flytta passerade evenemang till papperskorgen automatiskt.

en: This option allows you to bulk delete past events. Be careful and backup your database before removing your events as there is no way to reverse the changes.
sv_SE: Detta alternativ låter dig ta bort flera passerade evenemang samtidigt. Var försiktig och säkerhetskopiera din databas innan du tar bort dina evenemang, då det inte finns något sätt att ångra ändringarna.

en: This option is automatically disabled when The Events Calendar is active for compatibility.
sv_SE: Det här alternativet inaktiveras automatiskt när evenemangskalendern är aktiv för kompatibilitet.

en: This process is safe and non-destructive — no event data will be changed.
sv_SE: Den här processen är säker och icke-förstörande – inga evenemangsdata kommer att ändras.

en: This webhook action is not currently supported.
sv_SE: Den här webhook-åtgärden stöds för närvarande inte.

en: Three months
sv_SE: Tre månader

en: Three weeks
sv_SE: Tre veckor

en: Thu
sv_SE: Tor

en: Thursday
sv_SE: Torsdag

en: Ticket availability automatically updates
sv_SE: Biljetttillgången uppdateras automatiskt

en: Ticket sales, attendee management, and email marketing for your events
sv_SE: Biljettförsäljning, hantering av deltagare och e-postmarknadsföring för dina evenemang

en: Ticket scanning with mobile app
sv_SE: Skanning av biljetter med mobilapp

en: Ticketing & RSVP
sv_SE: Biljetter och OSA

en: Tickets
sv_SE: Biljetter

en: Time Range Separator
sv_SE: Avgränsare för tidsintervall

en: Time Zone
sv_SE: Tidszon

en: Time Zone:
sv_SE: Tidszon:

en: Time range separator
sv_SE: Tid intervallavsgränsare

en: Time zone
sv_SE: Tidszon

en: Time zone is invalid.
sv_SE: Ogiltig tidszon.

en: Time zone mode
sv_SE: Tidszonsläge

en: Time:
sv_SE: Tid:

en: Timezone support
sv_SE: Stöd för tidszon

[ctx: Title for Data share section.]
en: Data share consent
sv_SE: Datum för samtycke

[ctx: Title for the debugging section of the general settings.]
en: Debugging
sv_SE: Felsökning

[ctx: Title for the editing section of the general settings.]
en: Editing
sv_SE: Redigering

[ctx: Title for the maintenance section of the general settings.]
en: Maintenance
sv_SE: Underhåll

[ctx: Title for the viewing section of the general settings.]
en: Viewing
sv_SE: Visning

en: To allow better control over dates, advanced security improvements and performance gain.
sv_SE: För att möjliggöra bättre kontroll över datum, avancerade säkerhetsförbättringar och ökad prestanda.

en: To begin using %2$s, please install (or upgrade) and activate %3$s.
sv_SE: För att börja använda %2$s, installera (eller uppgradera) och aktivera %3$s.

en: To complete this major calendar upgrade, you need to migrate your events to the new data storage system. Once migration finishes, you can take advantage of all the cool new 6.0 features!
sv_SE: För att slutföra denna stora kalenderuppgradering måste du migrera dina evenemang till det nya datalagringssystemet. När migreringen är klar kan du dra nytta av alla de coola funktionerna i nya 6.0!

en: To continue using category colors, please migrate your settings. The settings have been disabled until you complete the migration.
sv_SE: För att fortsätta använda kategorifärger, var snäll och migrera dina inställningar. Inställningarna har inaktiverats tills du har slutfört migreringen.

en: To enhance your experience, we require your consent to collect and share some of your website’s data with our AI chatbot.
sv_SE: För att ge dig en bättre upplevelse behöver vi ditt samtycke till att samla in och dela en del av din webbplats data med vår AI-chattbot.

en: To import Meetup events, please be sure to add your Meetup API key here:
sv_SE: För att kunna importera Meetup-händelser, behöver du lägga in din API-nyckel för Meetup här:

en: To receive notifications you need to agree to our %s.
sv_SE: För att kunna få aviseringar behöver ty acceptera vårt %s.

en: Today
sv_SE: Idag

en: Tokelau
sv_SE: Tokelauöarna

en: Top %s list pagination
sv_SE: Översta %s sidnumrering

en: Top Center
sv_SE: Toppen centrerat

en: Top Left
sv_SE: Toppen vänster

en: Top Right
sv_SE: Toppen höger

en: Total events migrated:
sv_SE: Migrerade händelser totalt:

en: Total events previewed:
sv_SE: Förhandsgranskade evenemang totalt:

en: Total imported %1$s
sv_SE: Totalt importerat %1$s

en: Transition Duration
sv_SE: Övergångens varaktighet

en: Translations
sv_SE: Översättningar

en: Transparent
sv_SE: Genomskinlig

en: Trashed events will permanently be deleted in %1$d days, you can change that value using <code>%2$s</code>. <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Read more.</a>
sv_SE: Händelser som slängs i papperskorgen tas bort permanent efter %1$d dagar. Du kan ändra det värdet med <code>%2$s</code>. <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Läs mer.</a>

en: Trinidad and Tobago
sv_SE: Trinidad och Tobago

en: Troubleshoot
sv_SE: Felsök

en: Troubleshooting
sv_SE: Felsökning

en: Troubleshooting Page
sv_SE: Felsökningssida

en: Troubleshooting common problems
sv_SE: Felsökning av vanliga problem

en: Try to adjust your import settings and try again.
sv_SE: Försök att justera importinställningarna och försök igen.

en: Tue
sv_SE: Tis

en: Tuesday
sv_SE: Tisdag

en: Tunisia
sv_SE: Tunisien

en: Turbo charge your posts admin for any custom post type with sortable filters and columns, and auto-registration of metaboxes.
sv_SE: Turboladda din inläggsadministratör för alla anpassade inläggstyper med sorterbara filter och kolumner, och automatisk registrering av metaboxar.

en: Turkey
sv_SE: Turkiet

en: Turkish Lira
sv_SE: Turkiska lira

en: Turks and Caicos Islands
sv_SE: Turks- och Caicosöarna

en: Tutorial
sv_SE: Handledning

en: Two months
sv_SE: Två månader

en: Two weeks
sv_SE: Två veckor

en: URL to the entity.
sv_SE: Webbadress till enheten.

en: US Cent
sv_SE: Amerikanska cent

en: US Dollar
sv_SE: Amerikanska dollar

en: Ukraine
sv_SE: Ukraina

en: Unable to attach an image to the event
sv_SE: Gick inte att bifoga en bild till evenemanget

en: Unable to continue inserting data. Please reload this page to continue/try again.
sv_SE: Det gick inte att fortsätta infoga data. Ladda om den här sidan för att fortsätta/försöka igen.

en: Unable to find a matching post.
sv_SE: Hittar ingen matchande post.

en: Unable to find an event with the ID of %s.
sv_SE: Det gick inte att hitta ett evenemang med ID:t %s.

en: Unable to find an import record with the ID of %s.
sv_SE: Det går inte att hitta en importpost med ID %s.

en: Unable to get a post of the correct type.
sv_SE: Gick inte att hämta inlägg av rätt typ.

en: Unable to save scheduled import instance. Please try again.
sv_SE: Det går inte att spara en schemalagd importinstans. Försök igen.

en: Unable to save scheduled import. Please try again.
sv_SE: Gick inte att spara schemalagd import. Försök igen.

en: Undo
sv_SE: Ångra

en: Unique System Info Key Generated
sv_SE: Unik systeminformationsnyckel genererad

en: Unique identifier for the entity.
sv_SE: Unik identifierare för enheten.

en: Unique identifier for the event.
sv_SE: Unik identifierare för evenemanget.

en: Unique identifier for the organizer.
sv_SE: Unik identifierare för arrangören.

en: Unique identifier for the venue.
sv_SE: Unik identifierare för platsen.

en: Unite the power of TEC with the ticketing of Eventbrite
sv_SE: Förena kraften hos TEC med biljettförsäljningen hos Eventbrite

en: United Arab Emirates
sv_SE: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv_SE: Storbritannien

en: United States
sv_SE: USA

en: United States Minor Outlying Islands
sv_SE: Förenta staternas avlägset belägna öar

en: Unknown
sv_SE: Okänd

en: Unknown Column
sv_SE: Okänd kolumn

en: Unknown or not set
sv_SE: Okänd eller inte inställd

en: Unknown service message
sv_SE: Okänt servicemeddelande

en: Unknown strategy applied to this event.
sv_SE: Okänd strategi tillämpas på detta evenemang.

en: Unnamed %s
sv_SE: Namnlös %s

en: Unnamed Venue
sv_SE: Namnlös plats

en: Unsupported
sv_SE: Stöds ej

en: Upcoming %s
sv_SE: Kommande %s

[ctx: Upcoming event redirection option]
en: Redirect to the first upcoming event
sv_SE: Omdirigera till det första kommande evenemanget

en: Update %s Category
sv_SE: Uppdatera %s kategori

en: Update Time Zone Data
sv_SE: Uppdatera tidszonsdata

en: Update a Venue
sv_SE: Uppdatera en plats

en: Update an Event
sv_SE: Uppdatera ett evenemang

en: Update an Organizer
sv_SE: Uppdatera en arrangör

en: Update complete: time zone data has been added to all events in the database.
sv_SE: Uppdateringen slutfördes: Tidszonen har uppdaterats i alla evenemang i databasen.

en: Update now to version %s.
sv_SE: Uppdatera till version %s nu.

en: Updated:
sv_SE: Uppdaterad:

en: Updates an existing event
sv_SE: Uppdaterar ett befintlig evenemang

en: Updates an existing organizer
sv_SE: Uppdaterar en befintlig arrangör

en: Updates an existing venue
sv_SE: Uppdaterar en befintlig plats

en: Upgrade
sv_SE: Uppgradera

en: Upgrade FAQ
sv_SE: Uppgradera vanliga frågor

en: Upgrade Plugin
sv_SE: Uppgradera tillägg

en: Upgrade is not Available
sv_SE: Uppgradering är inte tillgänglig

en: Upgrade your %1$s
sv_SE: Uppgradera din %1$s

en: Upgrade your calendar views
sv_SE: Uppgradera dina kalendervyer

en: Upgrade your calendar.
sv_SE: Uppgradera din kalender.

en: Upgrade your event data storage system.
sv_SE: Uppgradera ditt lagringssystem för evenemangsdata.

en: Upgrade your events
sv_SE: Uppgradera dina evenemang

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Upload a CSV File
sv_SE: Ladda upp en CSV-fil

en: Upload an ICS File
sv_SE: Ladda upp en ICS-fil

en: Use General
sv_SE: Använd allmän

en: Use global import settings
sv_SE: Använda globala importinställningar

en: Use manual time zones for each event
sv_SE: Använd manuella tidszoner för varje evenemang

en: Use the current event ID
sv_SE: Använd aktuellt evenemangs-ID

en: Use the current event ID (show demo data)
sv_SE: Använd aktuellt evenemangs-ID (visa demodata)

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from Eventbrite.
sv_SE: Använd filtren för att begränsa vilka evenemang som hämtas från Eventbrite.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this iCalendar feed.
sv_SE: Använd filtren för att begränsa vilka evenemang som hämtas från detta iCalendar-flöde.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from your ICS file.
sv_SE: Använd filtren för att begränsa vilka evenemang som hämtas från ICS-filen.

en: Use the site-wide time zone everywhere
sv_SE: Använd webbplatsens tidszon överallt

en: Use this image
sv_SE: Använd denna bild

en: Use this shortcode to display events that are currently in progress, like webinars and livestreams.
sv_SE: Använd den här kortkoden för att visa evenemang som pågår, som webbseminarier och livestreams.

en: Use this to share calendar data with Google Calendar, Apple iCal and other compatible apps
sv_SE: Använd detta för att dela kalenderdata med Google Kalendar, Apple iCal och andra kompatibla appar

en: Use your own CSS for category legend
sv_SE: Använd din egen CSS för kategoriförklaring

en: Useful Resources
sv_SE: Användbara resurser

[ctx: User header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: User
sv_SE: Användare

[ctx: User header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: User
sv_SE: Användare

en: Users Submit Events and Sell Tickets
sv_SE: Användare skickar in evenemang och säljer biljetter

en: Users submit events and sell tickets
sv_SE: Användare skickar in evenemang och säljer biljetter

en: Using stylesheets and page templates
sv_SE: Använd stilmallar och sidmallar

en: Valid Key! Expires on %s
sv_SE: Giltig nyckel! Går ut den %s

en: Value
sv_SE: Värde

en: Venue
sv_SE: Plats

en: Venue Address
sv_SE: Platsens adress

en: Venue Address 2
sv_SE: Platsens adress 2

en: Venue City
sv_SE: Platsens stad

en: Venue Country
sv_SE: Plats Land

en: Venue Description
sv_SE: Beskrivning av plats

en: Venue Featured Image
sv_SE: Utvald bild för platsen

en: Venue Header
sv_SE: Platsrubrik

en: Venue Name
sv_SE: Platsens namn

en: Venue Phone
sv_SE: Platsens telefon

en: Venue Settings
sv_SE: Platsinställningar

en: Venue State/Province
sv_SE: Plats Stat/Provins

en: Venue URL
sv_SE: Plats-URL

en: Venue Website
sv_SE: Platsens webbplats

en: Venue Zip
sv_SE: Platsens postnummer

en: Venue Zip Code
sv_SE: Platsens postnummer

en: Venue address is invalid.
sv_SE: Ogiltig adress för evenemangets plats.

en: Venue address is required.
sv_SE: Evenemangsplatsens adress måste anges.

en: Venue city is invalid.
sv_SE: Platsens ort är ogiltig.

en: Venue city is required.
sv_SE: Platsens ort måste anges.

en: Venue country is invalid.
sv_SE: Evenemangsplatsens land har ett ogiltigt värde.

en: Venue country is required.
sv_SE: Evenemangsplatsens land måste anges.

en: Venue created successfully
sv_SE: Platsen har skapats

en: Venue created.
sv_SE: Evenemangsplatsen har skapats.

en: Venue deleted successfully
sv_SE: Platsen har raderats

en: Venue location map
sv_SE: Platskarta

en: Venue name
sv_SE: Platsens namn

en: Venue name is required.
sv_SE: Evenemangsplatsens namn måste anges.

en: Venue phone is invalid.
sv_SE: Evenemangsplatsens telefonnummer är ogiltigt.

en: Venue phone is required.
sv_SE: Evenemangsplatsens telefonnummer måste anges.

en: Venue state is invalid.
sv_SE: Ogiltig stat/provins.

en: Venue state is required.
sv_SE: Platsens stat/provins måste anges.

en: Venue updated successfully
sv_SE: Platsen har uppdaterats

en: Venue website is invalid.
sv_SE: Evenemangsplatsens webbadress är ogiltig.

en: Venue website is required.
sv_SE: Evenemangsplatsens webbplats måste anges.

en: Venue website must start with a protocol, i.e. "https://"
sv_SE: Webbadress för evenemangsplatsen måste inledas med protokollangivelse, t.ex. ”https://”

en: Venue zip/postal code is invalid.
sv_SE: Ogiltigt postnummer för evenemangsplatsen.

en: Venue zip/postal code is required.
sv_SE: Platsens postnummer måste anges.

en: Venues
sv_SE: Platser

en: Version Compatibility
sv_SE: Versionskompatibilitet

en: Viet Nam
sv_SE: Vietnam

en: Vietnamese Dong
sv_SE: Vietnamesisk dong

en: View
sv_SE: Visa

en: View %s
sv_SE: Visa %s

en: View All Scheduled Imports
sv_SE: Visa alla schemalagda importer

en: View Calendar
sv_SE: Visa kalender

en: View Calendar Embed
sv_SE: Visa kalender bädda in

en: View Categories
sv_SE: Visa kategorier

en: View Events
sv_SE: Visa evenemang

en: View Filters
sv_SE: Visa filter

en: View My Calendar
sv_SE: Visa min kalender

en: View QR Code
sv_SE: Visa QR-kod

en: View all %s
sv_SE: Visa alla %s

en: View and manage your license keys
sv_SE: Visa och hantera dina licensnycklar

en: View article
sv_SE: Visa artikel

en: View events in %s
sv_SE: Visa evenemang i %s

en: View links to add events to your calendar
sv_SE: Visa länkar för att lägga till evenemang i din kalender

en: View more %1$s.
sv_SE: Visa fler %1$s.

en: View the error report
sv_SE: Visa felrapporten

en: View the migration report
sv_SE: Visa migreringsrapporten

en: View your calendar
sv_SE: Visa din kalender

en: View your event categories
sv_SE: Visa dina evenemangskategorier

en: View your event organizers
sv_SE: Visa dina evenemangsarrangörer

en: View your event venues
sv_SE: Visa dina evenemangslokaler

en: View your scheduled imports.
sv_SE: Visa dina schemalagda importer.

en: Viewing
sv_SE: Visning

en: Views
sv_SE: Visningar

en: Views Navigation
sv_SE: Vy-navigering

en: Virgin Islands (British)
sv_SE: Brittiska Jungfruöarna

en: Virgin Islands (U.S.)
sv_SE: Amerikanska Jungfruöarna

en: Virtual Events
sv_SE: Virtuella evenemang

en: Visit Knowledgebase
sv_SE: Besök kunskapsbas

en: Visit the Add-on Page
sv_SE: Besök tilläggets sida

en: WP Cron enabled
sv_SE: WP Cron aktiverad

en: WP Cron not enabled
sv_SE: WP Cron är inte aktiverad

en: Wallis and Futuna Islands
sv_SE: Wallis- och Futunaöarna

en: Want this emailed to you?
sv_SE: Ska vi e-posta detta till dig?

en: Want to help shape the future of The Events Calendar? Opting in shares anonymous usage data with our team at Liquid Web, the company behind The Events Calendar, giving us the insights we need to keep improving the tools you rely on.
sv_SE: Vill du vara med och forma framtiden för Evenemangskalendern? Genom att välja att dela anonym användningsdata med vårt team på Liquid Web, företaget bakom Evenemangskalendern, vilket ger oss de insikter vi behöver för att fortsätta förbättra de verktyg du förlitar dig på.

en: Warnings and errors
sv_SE: Varningar och fel

en: We are committed to helping make your calendar spectacular and have a wealth of resources available, including a handy %s to get your calendar up and running.
sv_SE: Vi engagerar oss för att hjälpa till att göra din kalender uppseendeväckande och har en mängd resurser tillgängliga, inklusive en praktisk %s för att få igång din kalender.

en: We can help with that
sv_SE: Vi kan hjälpa till med det

en: We cannot parse the argument `{%1$s}` as a %2$s.
sv_SE: Vi kan inte tolka parametern `{%1$s}` som en %2$s.

en: We did not find any Facebook Events settings to migrate.
sv_SE: Hittade inga inställningar för Facebook-evenemang att migrera.

en: We hope you love %1$s
sv_SE: Vi hoppas du gillar %1$s

en: We hope you love TEC Common!
sv_SE: Vi hoppas att du gillar TEC Common!

en: We hope you love The Events Calendar!
sv_SE: Vi hoppas att du gillar evenemangskalendern!

en: We make use of certain APIs, in order to provide specific features.
sv_SE: Vi använder oss av vissa API:er för att tillhandahålla specifika funktioner.

en: We send out discounts to our core users via our newsletter.
sv_SE: Vi skickar ut rabatter till våra kärnanvändare via vårt nyhetsbrev.

en: We'd love to know why you're leaving so we can improve our plugin.
sv_SE: Vi vill gärna veta varför du lämnar så att vi kan förbättra vårt tillägg.

en: We're sorry to see you go.
sv_SE: Vi beklagar att du slutar.

en: We've detected that you're using the Category Colors plugin. This functionality is now included in The Events Calendar!
sv_SE: Vi har upptäckt att du använder tillägget Kategorifärger. Den här funktionen finns nu inkluderad i Evenemangskalendern!

en: We've detected that you're using the Category Colors plugin. This functionality is now included in The Events Calendar! To continue using category colors, please migrate your settings.
sv_SE: Vi har upptäckt att du använder tillägget Kategorifärger. Den här funktionen finns nu i evenemangskalendern! För att fortsätta använda kategorifärger, var snäll och migrera dina inställningar.

en: We've redesigned all of the calendar views to give you and your users a better experience. Beyond a brand new look, we've optimized every design for mobile and introduced key improvements for each view.
sv_SE: Vi har gjort om alla kalendervyer för att ge dig och dina användare en bättre upplevelse. Förutom ett helt nytt utseende har vi optimerat varje design för mobiler och infört viktiga förbättringar för varje vy.

en: Webhook not registered properly.
sv_SE: Webhook har inte registrerats korrekt.

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: Website Header
sv_SE: Webbplatsrubrik

en: Website URL
sv_SE: Webbplatsens URL

en: Website Url
sv_SE: Webbplatsens URL

en: Website:
sv_SE: Webbplats:

en: Wed
sv_SE: Ons

en: Wednesday
sv_SE: Onsdag

en: Week
sv_SE: Vecka

en: Welcome
sv_SE: Välkommen

en: Welcome to The Events Calendar
sv_SE: Välkommen till The Events Calendar

en: Welcome to The Events Calendar!
sv_SE: Välkommen till The Events Calendar!

en: Western Sahara
sv_SE: Västsahara

en: We’ve detected the following issues
sv_SE: Vi upptäckte följande problem

en: What do I get with Events Calendar Pro?
sv_SE: Vad får jag med Events Calendar Pro?

en: What happens during migration?
sv_SE: Vad händer under migreringen?

en: What permissions are being granted?
sv_SE: Vilka behörigheter beviljas?

en: What to do when a visitor or search engine requests an event listing page with a date that falls before the earliest event or after the latest event on record.
sv_SE: Vad man ska göra när en besökare eller sökmotor begär en evenemangssida med ett datum som infaller före det tidigaste evenemanget eller efter det senast registrerade evenemanget.

en: When importing from a website that uses The Events Calendar, the REST API will attempt to fetch events this far in the future. That website's hosting resources may impact the success of imports. Selecting a shorter time period may improve results.
sv_SE: Vid import från en webbplats som använder The Events Calendar kommer REST API försöka hämta evenemang så här långt i framtiden. Webbplatsens kapacitet kan påverka hur importen lyckas. Val av en kortare tidsperiod kan förbättra resultatet.

en: When importing from an event source, this is the maximum number of events that will be imported; on slower websites this may impact the success of imports. Setting this to a smaller number may improve results.
sv_SE: När du importerar från en händelsekälla är detta det maximala antalet händelser som ska importeras. På långsammare webbplatser kan detta påverka importeringen. Om du ställer in detta till ett lägre antal kan du förbättra resultatet.

en: When one of these boxes is checked, the end time will no longer display for events that end on the same day when viewing the specified view.
    				%1$s Source: %2$s Remove the Event End Time in Views %3$s%4$s
sv_SE: När en av dessa rutor är markerad kommer sluttiden inte längre att visas för händelser som slutar samma dag när den angivna vyn visas.
    				%1$s Källa: %2$s Ta bort sluttiden för händelsen i vyer %3$s%4$s

en: Where We Send Your Data
sv_SE: Var vi skickar dina data

en: Where can I find a list of available shortcodes?
sv_SE: Var kan jag hitta en lista över tillgängliga kortkoder?

en: Where is my calendar?
sv_SE: Var är min kalender?

en: Where's my calendar?
sv_SE: Var är min kalender?

en: Whether an event is sticky in the calendar view or not
sv_SE: Om ett evenemang ska klistras i kalendervyn eller ej

en: Whether an event should be hidden from the calendar view or not
sv_SE: Om ett evenemang ska döljas i kalendervyn eller ej

en: Whether or not comments are open on the entity.
sv_SE: Huruvida kommentarer är öppna för entiteten eller inte.

en: Whether or not the entity can be pinged
sv_SE: Huruvida entiteten kan pingas eller inte

en: Whether or not the entity should be treated as sticky
sv_SE: Huruvida enheten ska behandlas som klistrat eller inte

en: Whether or not this event is an all day Event
sv_SE: Huruvida detta evenemang är ett heldagsevenemang eller inte

en: Whether the content is protected with a password
sv_SE: Huruvida innehållet är lösenordsskyddat

en: Whether the event ends this week
sv_SE: Om evenemanget avslutas denna vecka

en: Whether the event happens this week
sv_SE: Om evenemanget inträffar denna vecka

en: Whether the event is all day
sv_SE: Om evenemanget är heldag

en: Whether the event is featured
sv_SE: Om evenemanget är framträdande

en: Whether the event is featured in the calendar or not
sv_SE: Om ett evenemang är utvalt i Kalendern eller ej

en: Whether the event is happening now
sv_SE: Om evenemanget sker nu

en: Whether the event is in the past
sv_SE: Om evenemanget ligger i det förflutna

en: Whether the event is multiday
sv_SE: Om evenemanget är flerdagars

en: Whether the event is sticky
sv_SE: Om evenemanget är obehagligt

en: Whether the event lasts the whole day or not
sv_SE: Om evenemanget varar hela dagen eller inte

en: Whether the event starts this week
sv_SE: Om evenemanget börjar denna vecka

en: Whether the excerpt is protected with a password
sv_SE: Huruvida utdraget är lösenordsskyddat

en: Whether the map link should be shown for the event or not
sv_SE: Om kartlänken ska visas för evenemanget eller inte

en: Whether the map link should be shown for the venue or not
sv_SE: Om kartlänken ska visas för platsen eller inte

en: Whether the map should be shown for the event or not
sv_SE: Om evenemangets karta ska visas eller ej

en: Whether the map should be shown for the venue or not
sv_SE: Om kartan för platsen ska visas eller ej

en: Whether the parameter is required.
sv_SE: Om parametern är obligatorisk.

en: Whether to bypass Trash and force deletion.
sv_SE: Om papperskorgen ska kringgås och raderas med tvång.

en: Whether to hide terms not assigned to any posts
sv_SE: Om du vill dölja termer som inte har tilldelats några inlägg

en: While the resources above help solve a majority of the issues we see, there are times you might be looking for extra support. If you need assistance using our plugins and would like us to take a look, please follow these steps:
sv_SE: Trots att resurserna ovan brukar lösa de flesta problem finns det tillfällen då du behöver extra support. Gör så här om du behöver hjälp med användandet av våra tillägg och vill att vi tittar närmare:

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Will you be selling tickets or providing attendees the ability to RSVP to your events?
sv_SE: Kommer du att sälja biljetter eller ge deltagarna möjlighet att anmäla sig till dina evenemang?

en: Without a defined location your event will not display a %sGoogle Rich Snippet%s on the search results.
sv_SE: Utan en definierad plats kommer ditt evenemang inte att visa ett %sGoogle Rich Snippet%s i sökresultaten.

en: WooCommerce compatibility
sv_SE: Kompatibelt med WooCommerce

en: Works on any post type
sv_SE: Fungerar på alla inläggstyper

en: Writes
sv_SE: Skriver

en: YYYY-MM-DD
sv_SE: ÅÅÅÅ-MM-DD

en: Yemen
sv_SE: Jemen

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Yes! You can easily accomplish this task using the stock options and multiple ticket types available with Event Tickets.
sv_SE: Ja, du kan enkelt utföra den här uppgiften med hjälp av de lageralternativ och flera biljetttyper som finns tillgängliga i Event Tickets.

en: Yes, I’d like to share basic information and have access to the TEC chatbot.
sv_SE: Ja, jag vill dela med mig av grundläggande information och få tillgång till TEC-chattbotten.

en: Yes, install and activate Event Tickets for free on my website.
sv_SE: Ja, installera och aktivera tillägget Event Tickets på min webbplats utan kostnad.

en: You are not logged in
sv_SE: Du är inte inloggad

en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
sv_SE: Du kör version %s och förtjänar en kram :-)

en: You are up to date!
sv_SE: Du är uppdaterad!

en: You are using a custom Google Maps API key.
sv_SE: Du använder en anpassad Google Maps API-nyckel.

en: You can always check the status of your licenses by logging in to %1$syour account on theeventscalendar.com%2$s.
sv_SE: Du kan alltid kontrollera status för din licens genom att logga in på %1$sditt konto på theadventscalendar.com%2$s.

en: You can get live support from The Events Calendar team if you have an active license for one of our products.
sv_SE: Du kan få support i realtid från teamet bakom The Events Calendar om du har en gällande licens för någon av våra produkter.

en: You can make changes to imported events via The Events Calendar and see those changes reflected on your site’s calendar.
sv_SE: Du kan göra ändringar i importerade evenemang via The Events Calendar och visa dessa ändringar i webbplatsens kalender.

en: You cannot delete a history record (ID: "%d").
sv_SE: Du kan inte radera en historikpost (ID: "%d").

en: You do not have a license
sv_SE: Du har ingen licens

en: You do not have an active connection to Eventbrite through your account and Event Aggregator.
sv_SE: Du har ingen aktiv anslutning till Eventbrite via ditt konto och Event Aggregator.

en: You do not have permission to access this content.
sv_SE: Du har inte behörighet att komma åt det här innehållet.

en: You do not have permission to create events
sv_SE: Du har inte behörighet att skapa evenemang

en: You do not have permission to create organizers
sv_SE: Du har inte behörighet att skapa arrangörer

en: You do not have permission to create venues
sv_SE: Du har inte behörighet att skapa platser

en: You do not have permission to delete this event
sv_SE: Du har inte behörighet att ta bort det här evenemanget

en: You do not have permission to delete this organizer
sv_SE: Du har inte behörighet att ta bort den här arrangören

en: You do not have permission to delete this record.
sv_SE: Du har inte tillåtelse att radera denna post.

en: You do not have permission to delete this venue
sv_SE: Du har inte behörighet att ta bort den här platsen

en: You do not have permission to edit this import.
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera den här importen.

en: You do not have permission to migrate Facebook Events settings to Event Aggregator
sv_SE: Du har inte behörighet att migrera inställningar för Facebook Events till Event Aggregator

en: You do not have permission to migrate Legacy Ignored Events
sv_SE: Du har inte behörighet att migrera Äldre ignorerade evenemang

en: You do not have permission to migrate events.
sv_SE: Du har inte behörighet att migrera evenemang.

en: You do not have permission to migrate iCal Importer settings to Event Aggregator
sv_SE: Du har inte behörighet att migrera inställningar för iCal Importer till Event Aggregator

en: You do not have permission to update this event
sv_SE: Du har inte behörighet att uppdatera det här evenemanget

en: You do not have permission to update this organizer
sv_SE: Du har inte behörighet att uppdatera den här arrangören

en: You do not have permission to update this venue
sv_SE: Du har inte behörighet att uppdatera den här platsen

en: You do not have permission to view this page.
sv_SE: Du har inte behörighet att visa den här sidan.

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
sv_SE: Du har inte tillräckliga behörigheter för att utföra den här åtgärden.

en: You don't have permission to do that.
sv_SE: Du har inte behörighet att göra det.

en: You have changed the recurrence rules of this %1$s.  Saving the %1$s will update all future %2$s.  If you did not mean to change all %2$s, then please refresh the page.
sv_SE: Du har ändrat upprepningsreglerna för detta %1$s. Om %1$s sparas kommer alla framtida %2$s uppdateras. Om du inte menade att ändra alla %2$s, vänligen uppdatera sidan.

en: You have questions? The TEC Chatbot has the answers.
sv_SE: Har du frågor? TEC chattbot har svaren.

en: You must enter an Event Aggregator license key in Events > Settings > Licenses before using this service.
sv_SE: Du måste ange en licensnyckel för Event Aggregator i Händelser > Inställningar > Licenser innan du kan använda den här tjänsten.

en: You must map columns from the CSV file to specific fields in order to perform a CSV import.
sv_SE: Du måste mappa kolumner från CSV-filen till specifika fält för att kunna utföra en CSV-import.

en: You must provide a valid CSV file to perform a CSV import.
sv_SE: Du måste ange en giltig CSV-fil för att kunna utföra en CSV-import.

en: You must select at least one view.
sv_SE: Du måste välja minst en vy.

en: You must update your version of Events Calendar Pro for access to calendar upgrades.
sv_SE: Du måste uppdatera din version av Events Calendar Pro för att få tillgång till kalenderuppgraderingar.

en: You must use an integer to reduce the daily import limit
sv_SE: Du måste använda ett heltal för att minska gränsen för daglig import

en: You need to connect to Eventbrite for Event Aggregator to work properly
sv_SE: Du måste ansluta till Eventbrite för att Event Aggregator ska fungera korrekt

en: You need to connect to Meetup for Event Aggregator to work properly
sv_SE: Du måste ansluta till Meetup för att Event Aggregator ska fungera korrekt

en: You need to upgrade!
sv_SE: Du måste uppgradera!

en: You're about to migrate your Category Colors plugin settings to the new built-in Category Colors feature in The Events Calendar.
sv_SE: Du håller på att migrera dina inställningar för kategorifärger till den nya inbyggda funktionen för kategorifärger i evenemangskalendern.

en: You're all set!
sv_SE: Du är redo!

en: You're almost there! Activate Event Tickets for free and you'll be able to sell tickets, collect RSVPs, and manage attendees all from your Dashboard.
sv_SE: Du är nästan klar! Aktivera Event Tickets utan kostnad, så kan du börja sälja biljetter, samla in svar på inbjudningar och hantera deltagare – allt i kontrollpanelen.

en: You've requested a non-existent tab.
sv_SE: Du har begärt en flik som inte finns.

en: Your Event Aggregator Facebook token will expire %s.
sv_SE: Din Facebook-token för Event Aggregator löper ut %s.

en: Your Event Aggregator license is expired.
sv_SE: Din licens för Event Aggregator har löpt ut.

en: Your Meetup API key is invalid.
sv_SE: Din Meetup API-nyckel är ogiltig.

en: Your Scheduled Import has been updated!
sv_SE: Din schemalagda import har uppdaterats!

en: Your calendar’s design has changed
sv_SE: Din kalenderdesign har ändrats

en: Your category colors migration has been scheduled. The migration will run in the background. You can continue using the site while it processes.
sv_SE: Din migrering av kategorifärger har schemalagts. Migreringen kommer att köras i bakgrunden. Du kan fortsätta använda webbplatsen medan den bearbetas.

en: Your category colors migration is running in the background. You can continue using the site while it processes.
sv_SE: Din migrering av kategorifärger körs i bakgrunden. Du kan fortsätta använda webbplatsen medan den bearbetas.

en: Your current category colors will be mapped to the corresponding event categories.
sv_SE: Dina nuvarande kategorifärger kommer att mappas till motsvarande evenemangskategorier.

en: Your email
sv_SE: Din e-post

en: Your form had the following errors:
sv_SE: Ditt formulär hade följande fel:

en: Your import must include at least one event
sv_SE: Importen måste innehålla minst ett evenemang

en: Your license is invalid
sv_SE: Din licens är ogiltig

en: Your license is valid
sv_SE: Din licens är giltig

en: Your preview doesn't have any records to import.
sv_SE: Din förhandsgranskning har inga poster att importera.

en: Your preview is taking a bit longer than expected, but it <i>is</i> still being generated.
sv_SE: Din förhandsgranskning tar lite längre tid än förväntat, men den <i>genereras</i> fortfarande.

en: Your scheduled import was saved and the first import is complete!
sv_SE: Din schemalagda import har sparats och den första importen är klar!

en: Your site is now using the upgraded event data storage system. Go ahead and %1$scheck out your events%2$s or %3$sview your calendar.%2$s
sv_SE: Din webbplats använder nu det uppgraderade lagringssystemet för evenemangsdata. Varsågod och %1$skolla in dina evenemang%2$s eller %3$svisa din kalender.%2$s

en: Your week starts on
sv_SE: Första dagen i veckan är

[ctx: Zapier API Key Connection generated message.]
en: Zapier API Key Connection generated.
sv_SE: Zapier API Nyckelanslutning genererad.

[ctx: Zapier API Key authorization error for API Key user not loading.]
en: Zapier API Key could not load the WordPress user.
sv_SE: Zapier API-nyckel kunde inte ladda WordPress-användaren.

[ctx: Zapier API Key authorization error for no API Key name.]
en: Zapier API Key is missing a name.
sv_SE: Zapier API Nyckel saknar ett namn.

[ctx: Zapier API Key authorization error for no API Key permissions.]
en: Zapier API Key is missing permissions.
sv_SE: Zapier API-nyckel saknar behörigheter.

[ctx: Zapier API Key authorization error for no API Key user id.]
en: Zapier API Key is a user id.
sv_SE: Zapier API-nyckel är ett användar-id.

[ctx: Zapier API Key authorization error for no consumer secret.]
en: Consumer ID is required to Authorize Zapier API Keys.
sv_SE: Konsument-ID krävs för att auktorisera Zapier API-nycklar.

[ctx: Zapier API Key authorization error for no consumer secret.]
en: Consumer Secret is required to Authorize Zapier API Keys.
sv_SE: Konsumenthemlighet krävs för att auktorisera Zapier API-nycklar.

[ctx: Zapier API Key authorization error for the consumer secrets not matching.]
en: Consumer Secret does not match.
sv_SE: Konsumenthemlighet matchar inte.

[ctx: Zapier API Key pair could not be deleted failure message.]
en: Zapier API Key pair was not deleted
sv_SE: Zapier API-nyckelpar togs inte bort

[ctx: Zapier API Key pair generated message.]
en: Zapier API Key pair generated.
sv_SE: Zapier API-nyckelpar har skapats.

[ctx: Zapier API Key pair has been deleted success message.]
en: Zapier API Key pair was successfully deleted
sv_SE: Zapier API-nyckelpar har tagits bort

[ctx: Zapier API Key pair is missing information to delete failure message.]
en: Zapier API Key pair was not deleted, the consumer id or the API Key information were not found.
sv_SE: Zapier API-nyckelpar togs inte bort, konsument-id eller API-nyckelinformation hittades inte.

[ctx: Zapier API Key pair missing a name message.]
en: Zapier API Key pair missing a name.
sv_SE: Zapier API Nyckelpar saknar ett namn.

[ctx: Zapier API Key pair missing a user message.]
en: Zapier API Key pair missing a user id.
sv_SE: Zapier API Nyckelpar saknar ett användar-id.

[ctx: Zapier API Key pair missing local id message.]
en: Zapier API Key pair missing the local id.
sv_SE: Zapier API-nyckelpar saknar lokalt id.

[ctx: Zapier API Key pair missing permissions message.]
en: Zapier API Key pair missing permissions.
sv_SE: Zapier API Nyckelpar saknar behörigheter.

[ctx: Zapier API error for using GET request.]
en: GET responses not accepted on the create events endpoint, please us a POST request.
sv_SE: Svar via GET tillåts inte på ändpunkten för att skapa evenemang. Skicka en POST-begäran i stället.

[ctx: Zapier API error for using GET request.]
en: GET responses not accepted on the update events endpoint, please us a PATCH request.
sv_SE: Svar via GET accepteras inte av ändpunkten för uppdatering av evenemang. Använd PATCH-förfrågan i stället.

[ctx: Zapier API failure message.]
en: Consumer ID failed to load, please check the value and try again.
sv_SE: Konsument-ID kunde inte laddas. Kontrollera värdet och försök igen.

[ctx: Zapier REST API authorize failure message.]
en: A required authentication parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
sv_SE: En obligatorisk autentiseringsparameter saknas eller en indataparameter är i fel format

[ctx: Zapier REST API authorize success message.]
en: Returns successful authentication
sv_SE: Bekräftar lyckad autentisering

[ctx: Zapier REST API description for consumer id parameter.]
en: The consumer id to authorize Zapier connection.
sv_SE: Konsument-ID för att auktorisera Zapier-anslutningen.

[ctx: Zapier REST API description for consumer secret parameter.]
en: The consumer secret to authorize Zapier connection.
sv_SE: Konsumenthemlighet för att auktorisera Zapier-anslutningen.

[ctx: Zapier app name parameter.]
en: The app name of the Zapier connection.
sv_SE: Appnamnet för Zapier-anslutningen.

[ctx: Zapier settings endpoint dashboard header]
en: Zapier Endpoint Dashboard
sv_SE: Kontrollpanel för Zapier-ändpunkt

en: Zip / postal code
sv_SE: Postnummer

[ctx: add new on admin bar]
en: Aggregator Record
sv_SE: Aggregatorpost

[ctx: admin menu]
en: Aggregator Records
sv_SE: Aggregatorposter

[ctx: admin menu]
en: Calendar Embeds
sv_SE: Kalenderinbäddningar

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Daily
sv_SE: Dagligen

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 15 minutes
sv_SE: Var 15:e minut

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 30 Minutes
sv_SE: Var 30:e minut

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Hourly
sv_SE: Varje timme

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Monthly
sv_SE: Månadsvis

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: On Demand
sv_SE: På begäran

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Weekly
sv_SE: Veckovis

en: all
sv_SE: alla

[ctx: all events slug]
en: all
sv_SE: alla

en: and
sv_SE: och

en: at approximately
sv_SE: cirka kl

en: based on %s version
sv_SE: baserat på version %s

en: book with The Events Calendar logo
sv_SE: bok med The Event Calendar-logotyp

[ctx: calendar embed]
en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: category
sv_SE: kategori

[ctx: category list label]
en: %s Category | %s Categories
sv_SE[0]: %s Kategori
sv_SE[1]: %s Kategorier

en: click here
sv_SE: klicka här

en: click here to edit it
sv_SE: klicka här för att redigera den

[ctx: column name]
en: Frequency
sv_SE: Frekvens

[ctx: column name]
en: Last Import
sv_SE: Senaste import

[ctx: column name]
en: Source
sv_SE: Källa

[ctx: column name]
en: Type
sv_SE: Typ

[ctx: column name]
en: When
sv_SE: När

en: common error messages
sv_SE: vanliga felmeddelanden

en: current event
sv_SE: nuvarande evenemang

en: data sharing agreement
sv_SE: samtycke till datadelning

en: day
sv_SE: dag

[ctx: day view content title]
en: %1$s for %2$s
sv_SE: %1$s för %2$s

[ctx: day_view]
en: %1$s for %2$s
sv_SE: %1$s för %2$s

en: deactivated
sv_SE: inaktiverad

en: delete
sv_SE: ta bort

en: edit Events settings.
sv_SE: redigera evenemangsinställningar.

[ctx: endpoint could not be enabled it error message.]
en: Endpoint was not disabled
sv_SE: Ändpunkt inaktiverades inte

[ctx: endpoint could not be enabled it error message.]
en: Endpoint was not enabled
sv_SE: Ändpunkten aktiverades inte

[ctx: endpoint id is missing information to enable it.]
en: Endpoint was not enabled, the endpoint id was not found.
sv_SE: Ändpunkten aktiverades inte. Dess ID hittades inte.

en: event
sv_SE: evenemang

[ctx: event aggregator status]
en: Draft
sv_SE: Utkast

[ctx: event aggregator status]
en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Draft <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Utkast <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Utkast <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Failed
sv_SE: Misslyckades

[ctx: event aggregator status]
en: Imported
sv_SE: Importerad

[ctx: event aggregator status]
en: Pending
sv_SE: Väntande

[ctx: event aggregator status]
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Inväntar <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Inväntar <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Schedule
sv_SE: Schema

en: events
sv_SE: evenemang

[ctx: example date in "F j, Y" format]
en: October 29, 2024
sv_SE: Oktober 29, 2024

[ctx: example date in "Y-m-d" format]
en: 2024–10–29
sv_SE: 2024-10-29

[ctx: example date in "j F, Y" format]
en: 29 October, 2024
sv_SE: 29 oktober, 2024

[ctx: featured events slug]
en: featured
sv_SE: utvald

[ctx: featured events title]
en: Featured %s
sv_SE: Utvalt %s

[ctx: formatted plugin list]
en: %1$s and %2$s
sv_SE: %1$s och %2$s

en: g:i a
sv_SE: H:i

[ctx: human readable time ago]
en: about %s ago
sv_SE: för %s sedan

en: iCal Importer
sv_SE: iCal-importering

[ctx: iCal feed description]
en: Events for %s
sv_SE: Händelser för %s

en: iCalendar Import Settings
sv_SE: Importinställningar för iCalendar

en: illustration of an event moving from one calendar to another
sv_SE: illustration av en händelse som flyttas från en kalender till en annan

en: illustration of characters being translated
sv_SE: illustration av tecken som översätts

[ctx: in human readable time]
en: in about %s
sv_SE: om ungefär %s

[ctx: in human readable time]
en: retrying in about %s
sv_SE: försöker igen om ungefär %s

[ctx: link for connecting eventbrite]
en: Connect to Eventbrite
sv_SE: Anslut till Eventbrite

[ctx: link for connecting meetup]
en: Connect to Meetup
sv_SE: Anslut till Meetup

en: list
sv_SE: lista

en: list of available functions
sv_SE: lista över tillgängliga funktioner

[ctx: log engines]
en: None currently available
sv_SE: Ingen tillgänglig för närvarande

[ctx: log selector]
en: None currently available
sv_SE: Ingen tillgänglig för närvarande

en: month
sv_SE: månad

[ctx: month view]
en: %1$s for %2$s
sv_SE: %1$s för %2$s

en: new
sv_SE: ny

en: next event in series
sv_SE: nästa evenemang i serien

en: next upcoming event
sv_SE: nästa kommande evenemang

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
sv_SE: med funktionsnamn:

en: one month
sv_SE: en månad

en: one week
sv_SE: en vecka

en: open-source forum on WordPress.org
sv_SE: forum med öppen källkod på WordPress.org

en: opens in a new window
sv_SE: öppnas i ett nytt fönster

en: organizer
sv_SE: arrangör

en: organizers
sv_SE: arrangörer

en: page
sv_SE: sida

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
sv_SE: %1$s av %2$s

en: past
sv_SE: tidigare

en: past day
sv_SE: förra dagen

en: post a thread
sv_SE: posta en tråd

[ctx: post type general name]
en: Aggregator Records
sv_SE: Aggregatorposter

[ctx: post type general name]
en: Calendar Embeds
sv_SE: Kalenderinbäddningar

[ctx: post type singular name]
en: Aggregator Record
sv_SE: Aggregatorpost

[ctx: post type singular name]
en: Calendar Embed
sv_SE: Kalenderinbäddning

en: premium support on our website
sv_SE: premiumsupport på vår webbplats

[ctx: publish box date format]
en: M j, Y
sv_SE: j M Y

en: queued
sv_SE: köad

en: reactivated
sv_SE: återaktiverad

[ctx: record]
en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

[ctx: records]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Alla <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Alla <span class="count">(%s)</span>

en: remove
sv_SE: ta bort

en: screenshot of updated calendar views
sv_SE: skärmdump av uppdaterade kalendervyer

en: see all
sv_SE: se alla

[ctx: separator between date and time]
en:  at
sv_SE:  kl.

en: set_term() must be called before using this method.
sv_SE: set_term() måste anropas innan den här metoden används.

en: specific event
sv_SE: specifikt evenemang

en: tag
sv_SE: etikett

en: the UID part of the iCalendar Specification
sv_SE: delen med UID av iCalendar-specifikationen

en: the event post ID
sv_SE: evenemangets post ID

[ctx: the final separator in a list of two or more items]
en:  and
sv_SE:  och

en: the organizer post ID
sv_SE: arrangörens ID för inlägget

en: the venue post ID
sv_SE: platsens post-ID

en: things you can do
sv_SE: saker du kan göra

en: three months
sv_SE: tre månader

en: three weeks
sv_SE: tre veckor

en: timezone settings
sv_SE: inställningar för tidszon

en: to
sv_SE: till

en: today
sv_SE: idag

en: two months
sv_SE: två månader

en: two weeks
sv_SE: två veckor

en: unknown
sv_SE: okänd

en: unknown date
sv_SE: okänt datum

en: upcoming
sv_SE: kommande

en: upcoming day
sv_SE: kommande dag

en: updated
sv_SE: uppdaterad

en: venue
sv_SE: plats

en: venues
sv_SE: platser

en: version data missing from override
sv_SE: versionsdata saknas vid åsidosättning

en: warning-icon
sv_SE: varningsikon

[ctx: was not cleared failure message.]
en: Endpoint was not cleared.
sv_SE: Ändpunkten rensades inte.

[ctx: when the retry will happen, a date]
en: retrying at %s
sv_SE: försöker igen %s

en: you can modify this setting here.
sv_SE: du kan ändra denna inställning här.
