Plugins - The Events Calendar - Stable (latest release) - en to tr translation catalogue (2154 entries)

en:  (opens in a new window)
tr:  (yeni pencerede açılır)

en:  and
tr:  ve

en:  ask the site administrator to set a different Events URL slug.
tr:  site yöneticinizden farkı etkinlik kalıcı bağlantı adı belirlemesini isteyin.

[ctx: "Create or Find Organizer", but when the word "Organizer" is customized to something else.]
en: Create or Find %s
tr: %s Bul ya da Oluştur

[ctx: "Create or Find Venue", but when the word "Venue" is customized to something else.]
en: Create or Find %s
tr: %s Bul ya da Oluştur

[ctx: "Find a Venue", but when the word "Venue" is customized to something else.]
en: Find %1$s %2$s
tr: %1$s %2$s Bul ya da Oluştur

[ctx: "Find an Organizer", but when the word "Organizer" is customized to something else.]
en: Find %1$s %2$s
tr: %1$s %2$s Bul ya da Oluştur

en: %1$d already-imported %2$s was skipped. | %1$d already-imported %2$s were skipped.
tr[0]: %1$d daha önce alınmıştı, %2$s atlandı.
tr[1]: %1$d daha önce alınmıştı, %2$s atlandı.

en: %1$d existing %2$s was updated. | %1$d existing %2$s were updated.
tr[0]: %1$d varolan %2$s güncellenen.
tr[1]: %1$d varolan %2$s güncellenen.

en: %1$d import used out of %2$d available today | %1$d imports used out of %2$d available today
tr[0]: İçe Aktarılan: %1$d / Toplam Günlük Aktarım: %2$d
tr[1]: İçe Aktarılan: %1$d / Toplam Günlük Aktarım: %2$d

en: %1$d new %2$s was imported. | %1$d new %2$s were imported.
tr[0]: %1$d yeni %2$s aktarıldı.
tr[1]: %1$d yeni %2$s aktarıldı.

en: %1$d new event category was created. | %1$d new event categories were created.
tr[0]: %1$d yeni etkinlik kategorisi oluşturuldu.
tr[1]: %1$d yeni etkinlik kategorisi oluşturuldu.

en: %1$d new event tag was created. | %1$d new event tags were created.
tr[0]: %1$d yeni etkinlik etkiketi oluşturuldu.
tr[1]: %1$d yeni etkinlik etkiketleri oluşturuldu.

en: %1$d new image was imported. | %1$d new images were imported.
tr[0]: %1$d yeni görsel aktarıldı.
tr[1]: %1$d yeni görsel aktarıldı.

en: %1$d new image was scheduled for import. | %1$d new images were scheduled for import.
tr[0]: %1$d yeni görselin içeri aktarımı zamanlandı.
tr[1]: %1$d yeni görselin içeri aktarımı zamanlandı.

en: %1$d new organizer was imported. | %1$d new organizers were imported.
tr[0]: %1$d yeni organizatör aktarıldı.
tr[1]: %1$d yeni organizatör aktarıldı.

en: %1$d new venue was imported. | %1$d new venues were imported.
tr[0]: %1$d yeni mekan aktarıldı.
tr[1]: %1$d yeni mekan aktarıldı.

en: %1$s %2$s iCal Feed
tr: iCal İçerik Kaynağı %1$s %2$s

en: %1$s draft updated. %2$sPreview %3$s
tr: Taslak %1$s güncellendi. %2$sGöster %3$s

en: %1$s for %2$s - %3$s
tr: %1$s / %2$s - %3$s

en: %1$s or %2$s
tr: %1$s veya %2$s

en: %1$s published. %2$sView %3$s
tr: %1$s yayımlandı. %2$sGöster %3$s

en: %1$s restored to revision from %2$s
tr: %1$s %2$s sürümünden geri alındı

en: %1$s scheduled for: %2$s.
tr: %2$s için %1$s zamanlandı.

en: %1$s scheduled for: %2$s. %3$sPreview %4$s
tr: %2$s için %1$s zamanlandı . %3$sGöster %4$s

en: %1$s submitted. %2$sPreview %3$s
tr: %1$s eklendi. %2$sÖnizle %3$s

en: %1$s updated. %2$sView %1$s%3$s
tr: %1$s güncellendi. %2$sGöster %1$s%3$s

en: %1$sBuy a license%2$s for the Event Aggregator service to access additional import features.
tr: Daha fazla içe aktarım seçeneği için the Event Aggregator %1$slisansını satın alın%2$s.

en: %d%% complete
tr: %d%% tamamlandı

en: %s (post ID %d) created.
tr: %s ( yazı NO %d) eklendi.

en: %s (post ID %d) updated.
tr: %s ( yazı NO %d) güncellendi.

en: %s Categories
tr: %s Kategori

en: %s Category
tr: %s Kategori

en: %s Cost
tr: %s Fiyat

[ctx: %s Event count in admin list]
en: All %s
tr: Tüm %s

[ctx: %s Events plural label]
en: All %s
tr: Tüm %s

en: %s Information
tr: %s Bilgisi

en: %s Name Already Exists
tr: İsim zaten var %s

en: %s Name already exists
tr: %s Adı zaten var

en: %s Name can not be empty
tr: %s Ad kısmı boş olamaz

en: %s Name:
tr: %s Adı:

en: %s Navigation
tr: %s Navigasyon

en: %s Options
tr: %s Seçenekler

en: %s Search and Views Navigation
tr: %s arama ve görünümlerde gezinme

en: %s Settings
tr: %s Ayarlar

en: %s Tags:
tr: %s etiketleri:

en: %s Views Navigation
tr: %s görünümlerde gezinme

en: %s Website
tr: %s Web site

en: %s ago
tr: %s önce

en: %s cannot be a duplicate
tr: %s çakışamaz

en: %s cannot be the same as %s.
tr: %s ile %s aynı olamaz.

en: %s draft updated.
tr: %s taslak güncellendi.

en: %s from now
tr: %s şimdiye

en: %s item | %s items
tr[0]: %s öge
tr[1]: %s öge

en: %s must be a number between 0 and 21.
tr: %s 0 ile 21 arasında bir rakam olmalı.

en: %s must be a number or percentage.
tr: %s rakam ya da yüzde olmalı.

en: %s must be a phone number.
tr: %s bir telefon numarası olmalı.

en: %s must be a positive number or percent.
tr: %s pozitif sayı ya da yüzde olmalı.

en: %s must be a positive number.
tr: %s pozitif rakam olmalı.

en: %s must be a valid URL.
tr: %s geçerli bir URL olmalı.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
tr: %s düzgün bir isim olmalı (rakam, harf, tire ve alttan çizgi)

en: %s must be a whole number.
tr: %s tam sayı olmalıdır.

en: %s must be an email address.
tr: %s bir e-posta adresi olmalı.

en: %s must consist of 5 numbers.
tr: %s 5 rakamdan oluşmalı.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
tr: %s harf, rakam, boşluk, kesme işareti ve tire içerebilir

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
tr: %s harf, boşluk, kesme işareti ve tire içerebilir.

en: %s must contain numbers and letters only
tr: %s sadece rakam ve harf içermeli

en: %s must contain numbers, letters and dots only
tr: %s sadece rakam, harf ve noktalama işareti olmalı

en: %s must contain numbers, letters, dashes and undescores only
tr: %s sadece rakam, harf, tire ve alt çizigilerden oluşabilir

en: %s must have a value that's part of its options.
tr: %s seçeneklerinden bir değere sahip olmalı

en: %s must not be empty
tr: %s boş bırakılamaz

en: %s post moved to the Trash | %s posts moved to the Trash
tr[0]: %s etkinlik Çöp Kutusuna taşındı
tr[1]: %s etkinlik Çöp Kutusuna taşındı

en: %s post restored. | %s posts restored.
tr[0]: %s yazı geri alındı.
tr[1]: %s yazı geri alındı.

en: %s published privately.
tr: %s özel olarak yayımlandı.

en: %s published.
tr: %s yayımlandı.

en: %s restored to revision from %s
tr: %s %s revizyonuna geri alındı

en: %s reverted to draft.
tr: %s taslağa çevrildi.

en: %s saved.
tr: %s kaydedildi.

en: %s scheduled.
tr: %s zamanlandı.

en: %s submitted.
tr: %s girildi.

en: %s updated.
tr: %s güncellendi.

en: %s. All of the common (and not-so-common) answers to questions we see are here. It’s often the fastest path to finding an answer!
tr: %s. Tüm yaygın (ve yaygın olmayan) soruların yanıtları burada. Cevaba ulaşmak için burası genelde en kestirme yoldur!

en: %s. Testing for an existing conflict is the best start for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful.
tr: %s. Hata çözmenin ilk adımı mevcut çakışmaların olup olmadığını saptamaktır. Yeni bir başlık açmadan önce sizden bu adımları takip etmenizi isteyeceğiz. Bu yüzden daha öncesinde bu adımları halletmeniz çok yardımcı olacaktır.

en: %s. There are very few issues we haven’t seen and it’s likely another user has already asked your question and gotten an answer from our support staff. While posting to the help desk is open only to paid customers, they are open for anyone to search and review.
tr: %s. Çok az konu forumlarımızda daha önce sorulmamıştır. Bu yüzden soru sormadan önce arama yapmanızı öneririz. Destek forumlarında konu açmak için eklentilerimizi satın alan müşterilerimizden olmalısınız. Arama yapmak ve destek forumlarından yararlanmak tüm ziyaretçilerimize açıktır.

en: %s: A complete look at the features you can expect to see right out of the box as well as how to use them.
tr: %s: Tüm özelliklere genel bir bakış ile eklentinizin tüm özelliklerini kullanmayı öğrenebilirsiniz.

en: %s: A thorough walkthrough of The Events Calendar and the settings that are available to you.
tr: %s: The Event Calendar için size özel hızlı ayar ve yapılandırma kısayolu...

en: %s: An overview of the default templates and styles that are included in the plugin, as well as how to change them.
tr: %s:  Eklentideki stil ve şablonlar üzerine genel bilgiler ve tasarımı değiştirmeniz için gereken ipuçları.

en: %s: Code and guides for customizing your calendar in useful and interesting ways.
tr: %s: Takviminizi ve etkinliklikleri ihtiyacınıza göre özelleştirin.

en: %s: Do you see an issue with your calendar? Go here first to find where it’s coming from and how to fix it.
tr: %s: Eklentinizde bir sorun yaşadığınızda göz atacağınız ilk yer burası olmalı.

en: %s: Our most comprehensive outline for customizing the calendar to suit your needs, including custom layouts and styles.
tr: %s: Takviminizin tasarımına dair ihtiyacınızı karşılayacak tüm yazılar.

en: (Untitled Venue)
tr: (Başlıksız Mekan)

en: (click here for details)
tr: (Detaylar için buraya tıklayın)

en: (do not override)
tr: (geçersiz kılma)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
tr: (_MAX_ total entries verisinden filtrelendi)

en: + %d More | + %d More
tr[0]: + %d daha
tr[1]: + %d daha

en: + Google Map
tr: + Google Haritalar

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
tr: 0 = daha uzak ; 21 = daha yakın.

en: 1 import was scheduled.
tr: 1 aktarım zamanlandı.

en: 1 month
tr: 1 ay

en: 1 year
tr: 1 yıl

en: 2 years
tr: 2 yıl

[ctx: 2018 user survey]
en: <strong>The Events Calendar Annual Survey:</strong> share your feedback with our team—%1$s!
tr: <strong> Etkinlik Takvimi Yıllık Anketi: </strong> görüşlerinizi ekibimizle paylaşın—%1$s!

[ctx: 2018 user survey]
en: take the survey now
tr: Anketi şimdi yanıtlayın

en: 24 hours
tr: 24 saat

en: 3 months
tr: 3 ay

en: 3 years
tr: 3 yıl

en: 6 months
tr: 6 ay

en: 72 hours
tr: 72 saat

en: 9 months
tr: 9 ay

en: : Selected %d rows
tr: : %d satır seçili

en: : Selected 1 row
tr: : 1 satır seçili

en: : activate to sort column ascending
tr: : artana göre sütunu sıralamayı etkinleştir

en: : activate to sort column descending
tr: : azalana göre sütunu sıralamayı etkinleştir

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
tr[0]: <b>%1$s </b>, <b> PHP %2$s </b> veya üstünü gerektirir.
tr[1]: <b>%1$s </b>, <b> PHP %2$s </b> veya üstünü gerektirir.

en: <strong>Looking for more immediate support?</strong> We offer %1$s with the purchase of any of our premium plugins (like %2$s). Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays.
tr: <strong> Daha acil destek mi arıyorsunuz? </strong> Premium eklentilerimizden (%2$s gibi) herhangi birini satın aldığınızda %1$s teklif ediyoruz. Bir lisans alın ve böylece doğrudan oraya yazabilir ve hafta içi 24-48 saat içinde bir yanıt bekleyebilirsiniz.

en: <strong>Looking for more immediate support?</strong> We offer %s with the purchase of any of our premium plugins. Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays
tr: <strong> Daha acil destek mi arıyorsunuz? </strong> Premium eklentilerimizden herhangi birini satın aldığınızda %s teklif ediyoruz. Bir lisans alın ve böylece doğrudan oraya yazabilir ve hafta içi 24-48 saat içinde bir yanıt bekleyebilirsiniz.

en: A Google Map API KEY is required to view the map
tr: Haritayı görebilmeniz için Google Haritalar APİ anahtarı gereklidir.

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
tr: Etkinlik sayfalarınız için bütünüyle tasarlanmış ve kendi stillerini içeren bir tema.

en: A list of links to the term own, archive and parent REST URL
tr: Bu terime ait tüm bağlantıların listesi, arşiv ve üst REST URL

[ctx: A message shown in the mobile version when a day without events is selected.]
en: There are no events on this day.
tr: O gün herhangi bir etkinlik yok.

[ctx: A message to indicate there are no upcoming events.]
en: There are no upcoming %1$s.
tr: Yaklaşmakta olan %1$s yok.

en: A new look for The Events Calendar is here!
tr: Etkinlik Takvimi için yeni görünüm burada!

en: A problem stopped the time zone update process from completing. Please refresh and try again.
tr: Bir sorun nedeniyle zaman dilimi güncellemesi yapılamadı. Lütfen sayfayı yenileyip tekrar deneyin.

en: A record already exists with these settings, %1$s.
tr: Kayıt bu ayarlarla zaten mevcut %1$s.

en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

en: A sorted array of all the numeric values for the cost
tr: Ücret için verilen sıralı sınıflandırma

en: A valid license has been entered by your network administrator.
tr: Ağ yöneticiniz tarafından geçerli bir lisans girildi.

en: A valid license key is required for support and updates
tr: Destek ve güncellemeler için geçerli bir lisans numarası gereklidir

en: A venue with the specified post ID does not exist.
tr: Belirtilen ID'ye ait mekan bulunamadı.

en: A warning was generated while fetching the results from your import:
tr: İçe aktarma sırasında şöyle bir hata oluştu:

en: API Keys
tr: API Anahtarları

en: Accent Color
tr: İkincil Renk

en: Access more event sources and automatic imports!
tr: Daha fazla kaynaktan otomatik ve etkinlikleri içe aktarın!

en: Action-based Logger
tr: eylem tabanlı kaydedici

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Activate %s
tr: Etkinleştir: %s

en: Activate Block Editor for Events
tr: Etkinlikler için blok düzenleyiciyi etkinleştir

en: Activate Plugin
tr: Eklentiyi Etkinleştir

en: Active
tr: Etkin

en: Active Users:
tr: Aktif Kullanıcılar:

en: Add %s
tr: %s ekle

en: Add Button Text
tr: Düğme metni ekle

en: Add Cost Currency Symbol
tr: Ücret için para birimi ekleyiniz

en: Add Description...
tr: Açıklama Ekleyin...

en: Add Event Website
tr: Etkinlik Web Sayfası Ekleyin

en: Add HTML after event content
tr: Etkinlik içeriği sonrası HTML ekle

en: Add HTML before event content
tr: Etkinlik içeriği öncesi HTML ekle

en: Add New
tr: Yeni Ekle

en: Add New %s
tr: Yeni ekle %s

en: Add New %s Category
tr: Yeni %s kategorisi ekle

en: Add New Aggregator Record
tr: Yeni Aktarım Kaydı Ekle

en: Add Phone
tr: Telefon Numarası Ekle

en: Add another %s
tr: Başka %s Ekle

en: Add email
tr: E-posta Ekle

en: Add license key
tr: Lisans anahtarı ekle

en: Add me to the list
tr: Beni listeye ekle

en: Add more sources
tr: Daha fazla kaynak ekle

en: Add or Find
tr: Ekle veya Bul

en: Add or find a venue
tr: Mekan ekle veya bul

en: Add or find an organizer
tr: Organizatör Ekle veya Bul

en: Add tickets and RSVP to any post
tr: Herhangi bir yazıya bilet ve LVC ekle

en: Add to Google Calendar
tr: Google Takvim için ekle

en: Add to calendar
tr: Takvime ekle

en: Add website
tr: Web Sayfası Ekle

en: Additional Content
tr: Ek içerik

en: Additional Functionality
tr: Ek fonksiyonlar

en: Additional views
tr: Ek görüntüler

en: Address
tr: Adres

en: Address:
tr: Adres:

en: Adjust Appearance
tr: Görünümü ayarla

en: Adjust Label
tr: Etiketi Ayarla

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: After
tr: Sonra

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Algeria
tr: Cezayir

en: All
tr: Tümü

en: All %s
tr: Tümü %s

en: All %s Categories
tr: Tüm %s Kategoriler

en: All Aggregator Records
tr: Tüm Aktarım Kayıtları

en: All Day
tr: Bütün Gün

en: All Day Event
tr: Tüm Gün Etkinlik

en: All Solutions
tr: Tüm Çözümler

en: All calendar and event pages
tr: Tüm takvimler ve etkinlik sayfaları

en: All data present within a CSV or ICS file and external URLs (for events, venues, organizers, and tickets)
tr: Bir CSV veya ICS dosyasında ve harici URL'lerde bulunan (etkinlikler, mekanlar, organizatörler ve biletlere ilişkin) tüm veriler

en: All day
tr: Tüm Gün

[ctx: All day label for event]
en: All day
tr: Tüm gün

en: All information (data) is retained in the local database indefinitely, unless otherwise deleted.
tr: Başka şekilde silinmediği sürece tüm bilgiler (veriler) yerel veri tabanında süresiz olarak saklanır.

en: All items on this page were selected.
tr: Bu sayfadaki tüm ögeler seçildi.

en: All of our premium events management plugins at a deep discount.
tr: Tüm özel etkinlik yönetimi eklentilerimizde büyük indirim.

en: All scheduled imports are currently suspended, and no events will be imported.
tr: Tüm zamanlanmış aktarımlar durduruldu ve etkinlikler aktarılmayacak.

en: Already Installed
tr: Zaten yüklenmiş

en: An Array containing the lineage of where this event comes from, this should not change after the event is created.
tr: Bu etkinliğin oluşturulması esnasında verilen sıralama etkinlik oluşturulduktan sonra değiştirilmemelidir.

en: An Array containing the lineage of where this organizer comes from, this should not change after the organizer is created.
tr: Bu organizatörün oluşturulması esnasında verilen sıralama organizatör oluşturulduktan sonra değiştirilmemelidir.

en: An Unknown error occurred
tr: Bilinmeyen bir hata oluştu

en: An array of each component of the event end date
tr: Her bileşen için etkinlik bitiş tarihi

en: An array of each component of the event end date in UTC time
tr: Her bileşen için etkinlik bitiş tarihi (UTC)

en: An array of each component of the event start date
tr: Her bileşen için etkinlik başlangıç tarihi

en: An array of each component of the event start date in UTC time
tr: Her bileşen için etkinlik başlangıç tarihi (UTC)

en: An email marketing solution for events and the people running them
tr: Etkinlikler ve onları yürüten kişiler için bir e-posta pazarlama çözümü

en: An event category with the specified term ID does not exist.
tr: Böyle bir etkinlik kategorisi yok.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (12-hour) is not valid. Make sure it is from 1 to 12.
tr: "%s" saat (12-saat) meta değerine sahip bir etkinlik geçerli değildir. Bu değerin 1 ile 12 arasında olduğundan emin olun.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (24-hour) is not valid. Make sure it is from 0 to 23.
tr: "%s" saat (24-saat) meta değerine sahip bir etkinlik geçerli değildir. Bu değerin 0 ile 23 arasında olduğundan emin olun.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (am/pm) is not valid. Make sure it is from 1 to 12.
tr: "%s" saat (am/pm) meta değerine sahip bir etkinlik geçerli değildir. Bu değerin 1 ile 12 arasında olduğundan emin olun.

en: An event having a post meta value of `%s` meridian is not valid. Make sure it is either `am` or `pm`, or remove it entirely if using the 24-hour format.
tr: "%s" meridyen meta değerine sahip bir etkinlik geçerli değildir. Bu değerin am veya pm arasında olduğundan emin olun veya 24 saatlik biçimi kullanıyorsanız tamamen kaldırın.

en: An event having a post meta value of `%s` minutes is not valid. Make sure it is from 0 to 59.
tr: "%s" dakika meta değerine sahip bir etkinlik geçerli değildir. Bu değerin 0 ile 59 arasında olduğundan emin olun.

en: An event tag with the specified term ID does not exist.
tr: İstenilen etkinlik etiket ID'si eksik.

en: An event with the specified ID does not exist.
tr: Belirtilen etkinlik tanımlanmamış.

en: An invalid frequency was used when trying to create this scheduled import.
tr: Zamanlanmış görev oluştururken geçersiz bir zaman sıklığı seçildi.

en: An invalid import type was used when trying to create this import record.
tr: Aktarım kaydı oluştururken geçersiz aktarım türü kullanıldı.

en: An organizer with the specified event does not exist.
tr: Belirtilen etkinlik için organizatör bulunamadı.

en: And if you skip this, that's okay! %1$s will still work just fine.
tr: Bunu atlarsan, sorun değil! %1$s yine de gayet iyi çalışacak.

en: Antigua and Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

en: Appends the time zone to the end of event scheduling information &ndash; this can be useful when you have events in numerous different time zones.
tr: Zaman alanına dünya saati dilimi bilgisini ekler &ndash; Farklı zaman dilimlerine sahip siteler için bu işlevsel bir özellik olacaktır.

en: Apply
tr: Uygula

en: Apr
tr: Nis

en: April
tr: Nisan

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Ask the site administrator to edit the %s slug
tr: Site yöneticinizden %s kısa adını düzenlemesini isteyin

en: Asynchronous
tr: Eşzamanlı olmayan

en: Attendee reports
tr: Katılımcı raporları

en: Aug
tr: Ağu

en: August
tr: Ağustos

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Authorize Promoter
tr: Promoter'i yetkilendir

en: Automate email touchpoints
tr: E-posta temas noktalarını otomatikleştirin

en: Automated imports for your calendar
tr: Takviminiz için otomatik içeri aktarmalar

en: Automatic Updates
tr: Otomatik güncellemeler

en: Automatically import your events
tr: Etkinlikleri otomatik olarak alın

en: Available %s
tr: Mevcut %s

en: Azerbaijan
tr: Azerbeycan

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Beautiful display options for your favorite photos.
tr: Fotoğraflarınız için en güzel gösterim seçenekleri.

en: Before
tr: Önce

en: Belarus
tr: Beyaz Rusya

en: Belgium
tr: Belçika

en: Blue Steel
tr: Çelik Mavisi

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Border Radius
tr: Kenar yuvarlaklığı

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna-Hersek

en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adası

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Browse Extensions
tr: Eklentileri Göster

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Bulk Actions
tr: Toplu İşlemler

en: Button Color
tr: Düğme Rengi

en: Button Styles
tr: Düğme stilleri

[ctx: Button text for copying the acess_token.]
en: Copy
tr: Kopyala

[ctx: Button text for copying the consumer id or secret.]
en: Copy
tr: Kopyala

en: Buy Event Aggregator
tr: Event Aggregator'ı Satın Alın

en: Buy Event Aggregator to access more event sources and automatic imports!
tr: Daha fazla etkinlik kaynağı ve etkinlikleri otomatik içe aktarmak için Event Aggregator eklentisini satın alın!

en: By date range
tr: Tarih aralığına göre

en: By number of events
tr: Etkinlik sayısına göre

en: CSV File
tr: CSV Dosyası

en: CSV File Formatting and Examples
tr: CSV Dosyası Biçimlendirme ve Örnekler

en: CSV Import Settings
tr: CSV Aktarı Ayarları

en: Calendar
tr: Takvim

en: Calendar Date Bar Color
tr: Takvim Tarih Bar Rengi

en: Calendar Header Color
tr: Takvim Başlık Rengi

en: Calendar Highlight Color
tr: Takvim Vurgu Rengi

en: Calendar Table Color
tr: Takvim Tablo Rengi

en: Calendar of %s
tr: %s ait takvim

en: Calendar powered by %s
tr: Takvim altyapısı: %s

en: Calendars, ticketing, and powerful WordPress tools to manage your events from start to finish.
tr: Etkinliklerinizi başından sonuna yönetebilmeniz için takvim, biletlendirme ve güçlü WordPress araçları.

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Canada
tr: Kanada

en: Cancel
tr: Vazgeç

[ctx: Canceled label.]
en: Canceled
tr: İptal edildi

en: Cannot look for Terms without a taxonomy
tr: Sınıflandırılmamış terimler aranamıyor

en: Cannot set %s as the current logging engine
tr: Mevcut hata kaydı motoru olarak %s ayarlanamıyor

[ctx: Capitalized label for the event website link.]
en: View %s Website
tr: %s sitesini görüntüle

[ctx: Capitalized label for the organizer website link.]
en: View %s Website
tr: %s sitesini görüntüle

[ctx: Capitalized label for the venue website link.]
en: View %s Website
tr: %s sitesine git

en: Category
tr: Kategori

en: Category:
tr: Kategori:

en: Certain data may be exported or removed upon users’ requests via the existing Exporter or Eraser. Please note, however, that several “edge cases” exist in which we are unable to perfect the gathering and export of all data for your end users. We suggest running a search in your local database, as well as within the WordPress Dashboard, in order to identify all data collected and stored for your specific user requests.
tr: Bazı veriler, mevcut dışarı aktarıcı veya silici aracılığıyla kullanıcıların talepleri üzerine dışa aktarılabilir veya kaldırılabilir. Ancak, son kullanıcılarınız için tüm verilerin toplanmasını ve dışa aktarılmasını tam yapamadığımız birkaç "uç durum" bulunduğunu lütfen unutmayın. Belirli kullanıcı istekleriniz için toplanan ve saklanan tüm verileri tanımlamak için yerel veritabanınızda ve WordPress Kontrol Panelinde bir arama yapmanızı öneririz.

en: Chad
tr: Çad

en: Change "Events" to "Webinars," or "Venues" to "Livestream," or "Organizers" to "Hosts." Tailor your calendar for virtual events and meetings.
tr: "Etkinlikler" i "Web Seminerleri" veya "Mekanlar"ı "Canlı Akış" veya "Organizatörler"i "Toplantı Sahipleri" olarak değiştirin. Takviminizi sanal etkinlikler ve toplantılar için uyarlayın.

en: Change Event Update Authority
tr: Etkinlik Güncelleme Uzmanını Değiştir

en: Check for updates
tr: Güncellemeleri kontrol et

en: Check our Knowledgebase
tr: Bilgi Bankasına Göz At

en: Check out Event Aggregator.
tr: Event Aggregator'a göz at.

en: Check out our %s for developers.
tr: Geliştiriciler için %s kontrol ediniz.

en: Check out our suite of add-ons
tr: Eklenti paketimize göz atın

en: Check out the %savailable add-ons%s.
tr: %sEklentilerimize göz atın%s.

en: Check out the guide
tr: Rehbere bakın

en: Check this box if you wish to override the network license key with your own
tr: Ağ lisans anahatarını kedi lisansınızla değiştirme için burayı işaretleyin

en: Check to enable maps for events and venues.
tr: Etkinlikler ve mekanlar için haritaları etkinleştir.

en: Check your license key
tr: Lisans anahtarınızı kontrol edin

en: Chile
tr: Şili

en: China
tr: Çin

en: Choose File
tr: Dosya Seç

en: Choose File:
tr: Dosya Seç:

en: Choose a CSV file
tr: CSV Dosyası Seç

en: Choose a status for the event(s) to be imported with and/or define an Event Category to automatically assign. An assigned category will be added to the event in addition to any Event Categories from the import source.
tr: İçe aktarılacak tüm etkinlikler için bir durum ya da Etkinlik Kategorisi seçin. Etkinlikler kendi kategorileri dışında seçilen kategoriye de aktarılacaktır.

en: Choose where you are importing from.
tr: Nereden aktarım yapılacağını seçiniz.

en: Choosing a UTC timezone for your site or individual events may cause problems when importing events or with Daylight Saving Time. %1$s
tr: Siteniz veya tek tek etkinlikleriniz için bir UTC saat dilimi seçmek, etkinlikleri içe aktarırken veya yaz saati uygulamasında sorunlara neden olabilir. %1$s

en: Christmas Island
tr: Christmas Adası

en: City:
tr: Şehir:

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear Selection.
tr: Seçimi temizle.

en: Click here
tr: Buraya tıklayın

en: Click this button to update your database and take advantage of additional time zone capabilities. Please <a href="%s" target="_blank">configure WordPress</a> to use the correct time zone before clicking this button!
tr: Bu butona tıklayıp veri tabanını güncelleyebilir ve zaman dilimi ayarlarını yayına alabilirsiniz. Buna tıklamadan önce lütfen <a href="%s" target="_blank">WordPress zaman ayarlarınızı</a> gözden geçirin!

en: Click to toggle datepicker
tr: Tarih seçiciyi açmak/kapamak için tıklayın

en: Click to view a Google Map
tr: Google Haritaları görüntülemek için tıklayınız

en: Close this dialog window
tr: Bu pencereyi kapat

en: Close this modal window
tr: Bu iç pencereyi kapat

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Color
tr: Renk

en: Color Dodge
tr: Renk soldurma

en: Column Mapping:
tr: Sütun Yerleşimi:

en: Community
tr: Topluluk

en: Community Events
tr: Topluluk Etkinlikleri

en: Community Manager Bundle
tr: Topluluk Yönetimi Paketi

en: Community Tickets
tr: Topluluk Biletleri

en: Compact date format
tr: Kısa tarih biçimi

en: Completed!
tr: Tamamlandı!

en: Configurable set of filters
tr: Yapılandırılabilir filtreler seti

en: Configure Settings
tr: Ayarları yapılandır

en: Confirm
tr: Onayla

en: Confirm your upgrade
tr: Yükseltmenizi onaylayın

en: Congo, Democratic Republic of the
tr: Demokratik Kongo Cumhuriyeti

en: Connect to Eventbrite
tr: Eventbrite'a bağlan

en: Connect to Meetup
tr: Meetup'a bağlan

en: Connected to %s
tr: %s'a bağlandı

en: Connection timed out while transferring the feed. If you are dealing with large feeds you may need to customize the tribe_aggregator_connection_timeout filter.
tr: Beslemeler aktarılırken bağlantınız zaman aşımına uğradı. Eğer büyük bir dosya beslemesi aktarmaya çalışıyorsanız ribe_aggregator_connection_timeout filresindeki ayarları değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

en: Contact your Host or your system administrator and ask to upgrade to the latest version of PHP.
tr: Sunucunuzla veya sistem yöneticinizle iletişime geçin ve PHP'nin en son sürüme yükseltilmesini isteyin.

en: Content
tr: İçerik

en: Content Type:
tr: İçerik Türü:

en: Continue Reading
tr: Okumaya devam et

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

[ctx: Copy api key to clipboard instructions]
en: Press "Cmd + C" to copy
tr: Kopyalamak için "Cmd + C" tuşlarına başınız

en: Copy the provided url into this field to import the events into your WordPress site.
tr: Sitenize etkinlikleri aktarmak için verilen linki buraya kopyalayınız.

[ctx: Copy to api key clipboard button text.]
en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

[ctx: Copy to clipboard button text.]
en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

[ctx: Copy to clipboard instructions]
en: Press "Cmd + C" to copy
tr: Kopyalamak için "Cmd + C" tuşlarına başınız

[ctx: Copy to clipboard success message]
en: System info copied
tr: Sistem verisi kopyalandı

[ctx: Cost range separator]
en:  –
tr:  -

en: Cost:
tr: Ücret:

en: Could not delete post with ID
tr: Kimliğe sahip yazı silinemiyor

en: Could not process queue for Import Record %1$d: %2$s
tr: Aktarım Kaydı %1$d: %2$s sırası işlenemedi

en: Could not save %s.
tr: %s kayıt edilemedi.

en: Country
tr: Ülke

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
tr: Ülke listesi her satırda bir ülke olarak şu formatta sunulmalıdır: <br>ABD, Birleşik Devletler <br> İngiltere, Birleşik Krallık.

en: Country:
tr: Ülke:

en: Create New %s
tr: Yeni %s Oluştur

[ctx: Create a integration connection access token or consumer secret.]
en: Create
tr: Oluştur

en: Create a strong call-to-action for attendees to "Join Webinar" instead of only sharing a website address.
tr: Yalnızca bir web sitesi adresini paylaşmak yerine, katılımcılara "Web Seminerine Katıl"  diyen güçlü bir aksiyona çağrı mesajı oluşturun.

en: Create an Event
tr: Bir etkinlik oluştur

en: Create or Find a Venue
tr: Mekan Bul ya da Oluştur

en: Create or Find an Organizer
tr: Organizatör Bul ya da Oluştur

en: Create: <%= term %>
tr: Oluştur: <%= term %>

en: Created:
tr: Oluşturulan:

en: Credentials have been saved
tr: Yetkilendirmeler kaydedildi

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
tr: Hırvatistan (Yerel adı: Hrvatska)

en: Cron-based
tr: Cron tabanlı

en: Cuba
tr: Küba

en: Currency
tr: Para birimi

en: Currency Symbol:
tr: Para birimi:

en: Currency symbol follows value
tr: Para birimi

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
tr: Tutardan sonra

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
tr: Tutardan önce

en: Current Page
tr: Geçerli sayfa

en: Current usage
tr: Şimdiki kullanım

en: Custom
tr: Özel

en: Custom Color
tr: Özel Renk

en: Custom Venue Links
tr: Özelleştirilmiş Mekan Linki

en: Custom attendee registration fields
tr: Özel katılımcı kayıt alanları

en: Custom field deleted.
tr: Custom field silindi.

en: Custom field updated.
tr: Custom field güncellendi.

en: Custom registration fields
tr: Özel kayıt alanları

en: Customizable
tr: Uyarlanabilir

en: Customizable ticket template
tr: Özelleştirilebilir bilet şablonu

en: Customize email templates
tr: E-posta şablonlarını özelleştirin

en: Customizer
tr: Özelleştirici

[ctx: Customizer static front page setting]
en: Main %s Page
tr: Ana %s Sayfası

en: Customizing
tr: Özelleştirme

en: Customizing the Events plugins
tr: Eklentileri özelleştirme

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr: Çekya

en: Darken
tr: Karart

en: Date
tr: Tarih

en: Date & Time
tr: Tarih ve saat

en: Date Time Separator
tr: Tarih Zaman Ayracı

en: Date out of range.
tr: Tarih kapsam dışında.

en: Date time separator
tr: Tarih zaman ayracı

en: Date with year format
tr: Yıl biçimiyle tarih

en: Date without year format
tr: Yıl biçimi olmadan tarih

en: Date:
tr: Tarih:

en: Dates
tr: Tarihler

en: Dates set using the start_date/end_date, starts_*/ends_* are set to start at the specified times. The default behavior is to include the entire days.
tr: başlangıç_tarihi/bitiş_tarihi, başlangıç_*/bitiş_* kullanılarak ayarlanan tarihler, belirtilen saatlerde başlayacak şekilde ayarlanmıştır. Varsayılan davranış, tüm günleri dahil etmektir.

en: Day
tr: Gün

en: Debug Bar Plugin
tr: Debug Alanı Eklentisi

en: Debug mode
tr: Hata ayıklama kipi

en: Dec
tr: Ara

en: December
tr: Aralık

en: Deep Sea
tr: Derin Deniz

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default (uses temporary files)
tr: Varsayılan (geçici dosyaları kullanır)

en: Default Event Category
tr: Varsayılan Etkinlik Kategorisi

en: Default Events Template
tr: Varsayılan etkinlik teması

en: Default Page Template
tr: Varsayılan sayfa teması

en: Default Status
tr: Varsayılan Yayın Durumu

en: Default currency code
tr: Ön tanımlı Para Birimi

en: Default currency symbol
tr: Varsayılan para simgesi

[ctx: Default description for integration endpoint.]
en: No description provided
tr: Herhangi bir açıklama verilmemiş

en: Default stylesheet used for events templates
tr: Etkinlik temalarında kullanılan varsayılmış stil şablonu.

en: Default view
tr: Varsayılan görünüm

en: Delete
tr: Sil

en: Delete &#8220;%s&#8221; permanently
tr: Kalıcı olarak &#8220;%s&#8221; sil

en: Delete Permanently
tr: Kalıcı Olarak Sil

en: Delete an Event
tr: Bir etkinliği sil

en: Delete this
tr: Bunu sil

en: Deleted Attachment: %d
tr: Silinen Eklenti: %d

en: Deletes a venue and returns its data
tr: Mekanı siler ve verileri geri çevirebilir

en: Deletes an event and returns its data
tr: Bir etkinliği siler ya da geri alır

en: Deletes an event category and returns its data
tr: Etkinlik kategorisini siler ya da geri alır

en: Deletes an event tag and returns its data
tr: Etkinlik etiketi siler ve verileri geri alır

en: Deletes an organizer and returns its data
tr: Organizatörü siler ya da geri alır

en: Denmark
tr: Danimarka

[ctx: Description for the Power Automate Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

[ctx: Description for the Power Automate Canceled Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

[ctx: Description for the Power Automate Checkin REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

[ctx: Description for the Power Automate Create Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

[ctx: Description for the Power Automate New Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

[ctx: Description for the Power Automate Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

[ctx: Description for the Power Automate Refunded Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

[ctx: Description for the Power Automate Updated Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

[ctx: Description for the Power Automate Updated Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

[ctx: Description for the Zapier Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

[ctx: Description for the Zapier Canceled Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

[ctx: Description for the Zapier Checkin REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

[ctx: Description for the Zapier Create Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

[ctx: Description for the Zapier New Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

[ctx: Description for the Zapier Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

[ctx: Description for the Zapier Refunded Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

[ctx: Description for the Zapier Update Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

[ctx: Description for the Zapier Updated Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

[ctx: Description for the Zapier Updated Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
tr: Gerekli parametre eksik ya da yanlış formatta girilmiş

en: Details
tr: Detaylar

en: Difference
tr: Fark

en: Dig deeper
tr: Daha fazlasını keşfedin

en: Disable Event Aggregator imports
tr: Event Aggregator içe aktarımlarını kapat

en: Disabled
tr: Kapalı

en: Disclaimer:
tr: Sözleşme:

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı Kes

en: Display
tr: Görüntüle

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for attendees.]
en: Attendees
tr: Katılımcılar

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for ticket orders.]
en: Orders
tr: Siparişler

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for authorization.]
en: Authorize
tr: Yetkilendirme

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for new attendees.]
en: Attendees
tr: Katılımcılar

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for ticket orders.]
en: Orders
tr: Siparişler

[ctx: Display settings tab header]
en: Display Settings
tr: Görünüm ayarları

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Do Not Import
tr: Ekleme

en: Do more with Eventbrite Tickets
tr: Eventbrite Tickets ile daha fazlasını yapın

en: Do not limit (not recommended)
tr: Sınırlama (önerilmez)

en: Do not re-import events. Changes made locally will be preserved.
tr: Etkinlikleri tekrar aktarma. Yaptığım değişiklikler korunsun.

en: Done
tr: Tamamlandı

en: Download
tr: İndir

en: Download .ics file
tr: .ics dosyasını indir

en: Download log
tr: İndirme Kayıtları

en: Download our Events Gutenberg extension and start using the block editor on your events!
tr: Event Gutenberg eklentimizi indirip etkinliklerinizde blok düzenleyici kullanabilirsiniz!

en: Download report
tr: Raporu indir

en: During scheduled import, the limit of HTTP requests was reached and the import was rescheduled.
tr: Zamanlanmış aktarım sırasında HTTP sorgu kotası aşıldı. Aktarım tekrar zamanlandı.

en: Each paid add-on has its own unique license key. Paste the key into its appropriate field below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message. Then click Save Changes.
tr: Her ücretli eklentinin lisans anhatarı farklı ve tekildir. Aşağıdaki uygun alana lisans anahatarını yapıştırın. Lisansın aktive olması bir süre alabilir. Yeşil Yazıyla "Geçerli" mesajı aldığınızda lisansınızın etkinleştirildiğini anlayabilirsiniz.

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit %s
tr: %s düzenle

en: Edit %s Category
tr: %s kategorisini düzenle

en: Edit Aggregator Record
tr: Aktarım Kayıtlarını Düzenle

en: Edit Import
tr: Aktarımı Düzenle

en: Edit Organizer
tr: Organizatör Düzenle

en: Edit Venue
tr: Mekan Düzenle

en: Edit the %s slug
tr: %s kısa ismi düzenleyin

en: Egypt
tr: Mısır

en: Email
tr: E-mail

en: Email notifications
tr: E-posta bildirimleri

en: Email:
tr: E-posta:

en: Empty data set for this dropdown
tr: Bu açılır menüye boş veri tanımlanmış

en: Enable Maps
tr: Haritaları etkinleştir

en: Enable Time Zone support
tr: Zaman Dilimi desteğini etkinleştir

en: Enable WordPress Custom Fields on events in the classic editor.
tr: Klasik düzenleyicideki etkinliklerde WordPress özel alanlarını etkinleştirin.

en: Enable comments on event pages.
tr: Etkinlikler sayfasında yorumları etkinleştir.

en: Enable event views
tr: Etkinlik görünümünü etkinleştir

en: Enable the Gutenberg block editor interface for creating events.
tr: Etkinlikler oluşturmak için Gutenberg blok düzenleyici arayüzünü etkinleştirin.

en: Enable the Month View Cache
tr: Aylık Liste Modunu Önbellekten Göster

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: End of day cutoff
tr: Gün dönümü

en: End:
tr: Bitiş:

en: English
tr: İngilizce

en: Ensure result set exclude specific IDs
tr: Belirli ID'leri sonuçlardan çıkar

en: Enter Event Aggregator License
tr: Event Aggregator Lisansını Giriniz

en: Enter Keyword. Search for %s by Keyword.
tr: Arama kriteri girin. %s içinde anahtar kelime ile arama.

en: Enter a 0 for %s that are free or leave blank to hide the field.
tr: Ücretsiz olan %s için 0 girin veya alanı gizlemek için boş bırakın.

en: Enter an Eventbrite event URL, e.g. https://www.eventbrite.com/e/example-12345
tr: Eventbrite etkinlik linkini giriniz. Örnek: https://www.eventbrite.com/e/example-12345

en: Enter price
tr: Fiyatı girin

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
tr: Tarih ve zaman arasında kullanılacak ayraç tipini girin. İkisi aynı anda gösterilirken kullanılacaktır.

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
tr: Bir etkinliğin başlangıç ve bitiş zamanı arasında kullanılacak ayracı seçin.

en: Enter the url for a Facebook group or page. You can also enter the url of a single Facebook event.
tr: Facebook grup ya da sayfa linkini giriniz. Dilerseniz sadece tekil etkinlik linki de girebilirsiniz.

en: Enter the url for a Meetup group, page, or individual. You can also enter the url of a single Meetup event.
tr: Meetup grup, sayfa ya da birey linkini giriniz. Tekil Meetup etkinlik linkini de girebilirsiniz.

en: Enter the url for the Google Calendar feed you wish to import.
tr: Aktarmak istediğiniz Google Takvim beslemesi linkini giriniz.

en: Enter the url for the calendar, website, or event you would like to import. Event Aggregator will attempt to import events at that location.
tr: İçe aktarılacak takvim, etkinlik ya da kaynak site linkini giriniz. Event Aggregator bu kaynaktaki tüm etkinlikleri içe aktarmayı deneyecektir.

en: Enter the url for the iCalendar feed you wish to import, e.g. https://central.wordcamp.org/calendar.ics
tr: iCalendar için bir besleme adresi girmelisiniz. Örnek: https://central.wordcamp.org/calendar.ics

en: Enter url
tr: URL'yi girin

en: Error
tr: Hata

[ctx: Error code label for system info optin]
en: Code:
tr: Kod:

en: Error restoring from Ignored Events.
tr: Geri alırken bir hata oluştu.

[ctx: Error status label for system info optin]
en: Status:
tr: Durum:

en: Error, a unknown bug happened and it was impossible to migrate the Legacy Ignored Events, try again later.
tr: Hata, bilinmeyen bir hata oluştu. Yoksayılan etkinlikler aktarılamıyor, daha sonra tekrar deneyin.

en: Error: %d scheduled import was not %s.
tr: Hata: %d zamanlanmış aktarım %s yapılamadı.

en: Error: we were not able to migrate your Facebook Events settings to Event Aggregator. Please try again later.
tr: Hata! iCal aktarıcı ayarları Event Aggregator'a aktarılamadı. Daha sonra tekrar deneyin.

en: Error: we were not able to migrate your iCal Importer settings to Event Aggregator. Please try again later.
tr: Hata! iCal aktarıcı ayarları Event Aggregator'a aktarılamadı. Daha sonra tekrar deneyin.

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Event
tr: Etkinlik

en: Event Add-Ons
tr: Etkinlik eklentileri

en: Event Aggregator Control
tr: Event Aggregator Yönetimi

en: Event Aggregator System Status
tr: Event Aggregator Sistem Durumu

en: Event Aggregator cannot import events because this site is running an outdated version of The Events Calendar.
tr: Event Aggregator etkinliği içe aktaramadı. Verilen site The Events Calendar'ın eski bir sürümünü kullanmakta.

en: Event Aggregator cannot import events from this site.
tr: Event Aggregator bu siteden etkinlikleri içe aktaramıyor.

en: Event Aggregator cannot reach Meetup.com because you exceeded the request limit for your Meetup API key.
tr: Event Aggregator meetup.com'a ulaşamıyor. Meetup API anahtarının izin verdiği kotayı aştınız.

en: Event Aggregator includes a new, better system for removing unwanted imported events from your calendar. Click the button below to transition previously deleted events. This process will remove unwanted records from your database and include recent or upcoming trashed events in your Ignored archive.
tr: Event Aggregator daha önce aktarılmış istenmeyen etkinlikleri silme ile ilgili daha yeni ve iyi bir sisteme sahiptir. Aşağıdaki butona tıklayarak daha önce silinmiş etkinlikleri görebilirsiniz. Bu işlem daha önce silinmiş ya da yok sayılmış etkinliklerin veri tabanında istenmeyen yer tutmasının da önüne geçecektir.

en: Event Aggregator server has blocked your request. Please try your import again later or contact support to know why.
tr: Event Aggregator sunucusu talebinizi reddetti. Lütfen daha sonra tekrar deneyin ya da bizimle iletişim kurun.

en: Event Aggregator will try to fetch %s events starting from the current date or the specified date;
tr: Event Aggregator şimdiki andan ya da belirtilen tarihten itibaren %s etkinliği içe aktarmayı deneyecek;

en: Event Aggregator will try to fetch events starting within the next %s from the current date or the specified date;
tr: Event Aggregator şu andan ya da belirtilen zamandan gelecek %s içerisindeki etkinlikleri aktarmaya çalışacak;

en: Event Allow Comments
tr: Etkinliğe Yorum Yapılabilsin

en: Event Allow Trackbacks and Pingbacks
tr: Etkinliğe Yorum ve Geri Bildirimler Yapılabilsin

en: Event Blocks
tr: Etkinlik blokları

en: Event Categories
tr: Etkinlik Kategorileri

en: Event Category
tr: Etkinlik Kategorisi

en: Event Category:
tr: Etkinlik Kategorisi:

en: Event Cost
tr: Etkinlik ücreti

en: Event Currency Position
tr: Etkinlik para birimi sırası

en: Event Currency Symbol
tr: Etkinlik para birimi sembolü

en: Event Date and Time
tr: Etkinlik Tarihi ve Saati

en: Event Date:
tr: Etkinlik tarihi:

en: Event Description
tr: Etkinlik Tanımı

en: Event Details Background Color
tr: Etkinlik ayrıntıları arka plan rengi

en: Event End Date
tr: Etkinlik Bitiş Tarihi

en: Event End Time
tr: Etkinlik bitiş saati

en: Event Excerpt
tr: Etkinlik Özeti

en: Event Featured Image
tr: Etkinlik Öne Çıkan Görseli

en: Event ID
tr: Etkinlik no

en: Event Importer Bundle
tr: Etkinlik İçe Aktarıcı Paketi

en: Event Log
tr: Etkinlik Kaydı

en: Event Name
tr: Etkinlik İsmi

en: Event Organizer Name(s) or ID(s)
tr: Organizatör Adı ya da ID

en: Event Organizers
tr: Etkinlik Organizatörleri

en: Event Price
tr: Etkinlik Ücreti

en: Event Show Map
tr: Mekan Krokisi Göster

en: Event Show Map Link
tr: Mekan Krokisi Bağlantısı

en: Event Start Date
tr: Etkinlik Başlangıç Tarihi

en: Event Start Time
tr: Etkinlik Başlangıç saati

en: Event Sticky in Month View
tr: Aylık Görünümde Sabit Etkinlik

en: Event Tags
tr: Etkinlik etiketleri

en: Event Tags:
tr: Etkinlik Etiketleri:

en: Event Tickets Plus
tr: Event Tickets Artı

en: Event Tickets REST API is not available.
tr: Event Tickets REST API kullanılamıyor.

en: Event Time Zone
tr: Etkinlik Zaman Dilimi

en: Event Title
tr: Etkinlik Adı

en: Event Title Color
tr: Etkinlik başlığı rengi

en: Event Update Authority
tr: Etkinlik Güncelleme Ayarları

en: Event Venue
tr: Etkinlik mekanı

en: Event Venue Name
tr: Mekan adı

en: Event Website
tr: Etkinlik sitesi

en: Event cannot be synced to Eventbrite because we received an error from Eventbrite.
tr: Etkinlik Eventbrite ile senkronize edilemedi çünkü Eventbrite'den bir hata aldık.

en: Event information: website, cost, description, date, time, image
tr: Etkinlik bilgileri: web sitesi, maliyet, açıklama, tarih, saat, görsel

en: Event not owned, you cannot edit it.
tr: Etkinlik sahiplenilmedi, düzenleyemezsiniz.

en: Event, Venue, and Organizer Information
tr: Etkinlik, mekan veya organizatör bilgileri

en: Eventbrite Authentication
tr: Eventbrite doğrulama

en: Eventbrite Import Settings
tr: Eventbrite içeri aktarma ayarları

en: Eventbrite Ticket information: name, description, cost, type, quantity
tr: Eventbrite bilet bilgileri: isim, açıklama, maliyet, tip, adet

en: Eventbrite Tickets
tr: Eventbrite Biletleri

en: Eventbrite event not found.
tr: Eventbrite etkinliği bulunamadı.

en: Eventbrite organizer not found.
tr: Eventbrite organizatörü bulunamadı.

en: Eventbrite parsed object ID is empty.
tr: Eventbrite ayrıştırılmış nesne kimliği boş.

en: Eventbrite parsed object is empty.
tr: Eventbrite ayrıştırılmış nesne boş.

en: Eventbrite parsed object type is empty.
tr: Eventbrite ayrıştırılmış nesne tipi boş.

en: Eventbrite sync data invalid.
tr: Eventbrite eşitleme bilgisi geçersiz.

en: Eventbrite token is not valid.
tr: Eventbrite belirteçi geçerli değil.

en: Eventbrite user not found.
tr: Eventbrite kullanıcısı bulunamadı.

en: Eventbrite venue not found.
tr: Eventbrite mekanı bulunamadı.

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Events Aggregator Record
tr: Etkinlik Aktarım Kaydı

en: Events Calendar Pro
tr: Etkinlik Takvimi Pro

en: Events Happening Now
tr: Şimdi Gerçekleşen Etkinlikler

en: Events Import
tr: Etkinlikleri içe aktar

en: Events List
tr: Etkinlikler Listesi

en: Events Marketing Bundle
tr: Etkinlik Pazarlama Paketi

en: Events Tickets is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily sell tickets for your events.
tr: Events Tickets detaylı tasarlanmış, genişletilebilir bir eklentidir. Etkinliklerinizin biletlerini satmanızı sağlar.

en: Events URL slug
tr: Etkinlikler slug URL

en: Events cannot be imported because Eventbrite has returned an error. This could mean that the event ID does not exist, the event or source is marked as Private, or the event or source has been otherwise restricted by Eventbrite. You can <a href="https://theeventscalendar.com/knowledgebase/import-errors/" target="_blank">read more about Eventbrite restrictions in our knowledgebase</a>.
tr: Eventbrite bir hata bildirdiği için etkinlikler içeri aktarılamıyor. Bu, etkinlik numarasının olmadığı, etkinlik veya kaynağın Özel olarak işaretlendiği veya etkinlik veya kaynağın başka bir şekilde Eventbrite tarafından kısıtlandığı anlamına gelebilir. <a href="https://theeventscalendar.com/knowledgebase/import-errors/" target="_blank"> Bilgi bankamızda Eventbrite kısıtlamaları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz </a>.

en: Events cannot be imported because we received an error from Eventbrite:
tr: Etkinlikler içeri alınamadı çünkü Eventbrite'den bir hata aldık:

en: Events cannot be imported because we received an error from Facebook:
tr: Facebook'dan bir hata aldığımız için etkinlikler içerik aktarılamadı.

en: Events could not be imported. Event Aggregator does not yet support events from that URL. We have noted your request and will review it for support in the future.
tr: Etkinlikler içe aktarılamadı. Event Aggregator verilen kaynak siteyi desteklemiyor. Talebiniz kayıt altına alındı ve gelecekte çözülmek üzere incelenecek.

en: Events could not be imported. The Events Calendar REST API is disabled on the requested URL.
tr: Etkinlikler içe aktarılamadı. The Event Calendar API'sı kaynak sitede etkin değil.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned an empty archive page.
tr: Etkinlikler içe aktarılamadı. Verilen kaynak siteye erişildi, The Event Calendar API'si etkinleştirildi ancak site boş arşiv sayfası ile geri döndü.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned empty event data.
tr: Etkinlikler içe aktarılamadı. Verilen kaynak siteye erişildi, The Event Calendar API'si etkinleştirildi ancak karşı site boş veril ile geri döndü.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned malformed data in regard to the total number of events.
tr: Etkinlikler içe aktarılamadı. Verilen kaynak siteye erişildi, The Event Calendar API'si etkinleştirildi ancak sitedeki toplam etkinlik sayısıyla ilgili yanlış veri hatası alındı.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned malformed data.
tr: Etkinlikler içe aktarılamadı. Verilen kaynak siteye erişildi, The Event Calendar API'si etkinleştirildi ancak site bozuk veri ile geri döndü.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching an archive page.
tr: Etkinlikler içe aktarılamadı. Verilen kaynak siteye erişildi, The Event Calendar API'si etkinleştirildi ancak arşiv sayfası içe aktarılırken bir hata oluştu.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the archive control data.
tr: Etkinlikler içe aktarılamadı. Verilen kaynak siteye erişildi, The Event Calendar API'si etkinleştirildi ancak sitedeki verilen çekilirken bir hata oluştu.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the event data.
tr: Etkinlikler içe aktarılamadı. Verilen kaynak siteye erişildi, The Event Calendar API'si etkinleştirildi ancak sitedeki etkinlikler çekilirken bir hata oluştu.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the total number of events.
tr: Etkinlikler içe aktarılamadı. Verilen kaynak siteye erişildi, The Event Calendar API'si etkinleştirildi ancak sitedeki toplam etkinlik sayısını çekerken hata oluştu.

en: Events could not be imported. The URL provided could not be reached.
tr: Etkinlikler içe aktarılamadı. Verilen likteki siteye ulaşılamadı.

en: Events could not be imported. The URL provided did not have events in the proper format.
tr: Etkinlikler içe aktarılamadı. Verilen kaynak link uygun formatta etkinlik içermiyor.

en: Events could not be imported. The import parameters were invalid.
tr: Etkinlikler alınamadı. İçe aktarma parametresi geçersiz.

en: Events on or after
tr: Şu tarih ya da sonrası etkinlikler

en: Events should be assigned one of the specified categories slugs or IDs
tr: Etkinlik verilen bir kategori ya da ID'ye atanmalı

en: Events should be assigned one of the specified organizer IDs
tr: Etkinilikler belirli bir organizatöre atanmalı

en: Events should be assigned one of the specified tags slugs or IDs
tr: Etkinlik verilen bir etiket ya da ID'ye atanmalı

en: Events should be assigned one of the specified venue IDs
tr: Etkinilikler belirli bir mekana atanmalı

en: Events should be filtered by their featured status
tr: Etkinilikler öne çıkma durumuna göre filtrelenmeli

en: Events should be filtered by their post_parent being the specified one.
tr: Olaylar, belirtilen yazı ebeveynine göre süzülmelidir.

en: Events should contain the specified string in the title or description
tr: Etkinlik belirtilen metni başlıkta ya da açıklamada içermeli

en: Events template
tr: Etkinlikler teması

en: Events that end after the specified date
tr: Belirtilen tarihten sonra biten etkinlikler

en: Events that end before the specified date
tr: Belirtilen tarihten önce biten etkinlikler

en: Events that end on the specified date
tr: Belirtilen tarihte sona eren etkinlikler

en: Events that start on the specified date
tr: Belirtilen tarihte başlayan etkinlikler

en: Events will be imported with the same timezone as defined on eventbrite.com. You can make use of The Events Calendar's
tr: Etkinlikler, eventbrite.com'da tanımlananla aynı saat dilimiyle içeri aktarılacaktır. Etkinlik Takviminden yararlanabilirsiniz.

en: Events will be imported with the time zone defined by the source. If no time zone is specified, events will be assigned your site's default time zone ( see
tr: Etkinlikler kaynaktaki zaman dilimine göre içe aktarılacaktır. Eğer kaynakta zaman dilimi verilmediyse sitenizdeki zaman dilimi ayarları kullanılır (bkz %1$sAyarlar > Genel%2$s).

en: Evergreen
tr: Çam Yeşili

en: Every %d Minutes
tr: Her %d Dakika

en: Exclusion
tr: Hariç tutulacaklar

en: Existing calendar customizations will be overridden.
tr: Mevcut takvim özelleştirmeleri geçersiz olacaktır.

en: Existing theme overrides that may need revision:
tr: Varolan tema üzerinde göz atmanız gereken değişiklikler yapılmış:

en: Expired license keys and subscriptions
tr: Süresi dolan lisans anahtarları ve abonelikler

en: Expired license. Consult your network administrator.
tr: Lisansınızın süresi dolmuş. Ağ yöneticisine danışın.

en: Export %s
tr: %s için dışa aktarım

en: Export Events
tr: Etkinlikleri dışa aktar

en: Export Outlook .ics file
tr: Outlook .ics dosyası olarak dışa aktar

en: Extensions
tr: Uzantılar

en: Extensions are quick solutions our team came up with to solve specific issues you may need. (Note - extensions are not covered by our support team.)
tr: Uzantılar, belirli sorunları çözmek için ekibimizin bulduğu ihtiyaç duyabileceğiniz hızlı çözümlerdir. (Not - uzantılar, destek ekibimizin kapsamında değildir.)

en: F j
tr: j F

en: F j, Y
tr: j F Y

en: FREE
tr: ÜCRETSİZ

en: Facebook Events
tr: Facebook etkinlikleri

en: Failed to import record in row %d.
tr: %d satırındaki veri okunamadı.

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Favorite Imports
tr: Favori Aktarımlar

en: Feature Event
tr: Öne Çıkar

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: Featured Highlight Color
tr: Öne Çıkan Etkinlik Rengi

en: Featured events are highlighted on the front end in views, archives, and widgets.
tr: Öne çıkan etkinlikler listeleme modlarında özel olarak vurgulanır ya da başa taşınır.

en: Features overview
tr: Özelliklere genel bakış

en: Feb
tr: Şub

en: February
tr: Şubat

en: Fetch source event's settings (e.g. Show Maps Link or Sticky in Month View) when importing from another site using The Events Calendar.
tr: Kaynak etkinlik aktarımında (örneği Google Haritakar Linkini Göster ya da Aylık Görünümde Sabitle) gibi ek özellikleri de The Events Calendar ile içe aktarım yaparken seçebilirsiniz.

en: Field ID:
tr: Alan NO:

en: Fill
tr: Doldur

en: Fill your calendar with events from across the web, including Google Calendar, Meetup, and more.
tr: Takviminize Google Calendar, Meetup ve diğer web sitelerinden etkinlik ekleyin.

en: Filter
tr: Filtrele

en: Filter Bar Color
tr: Süzme Barı Rengi

en: Filter By Frequency
tr: Sıklığa Göre Filtrele

en: Filter By Origin
tr: Kaynağa Göre Filtrele

en: Filter category, price, and more
tr: Kategori, fiyat ve daha fazlasını filtrele

en: Filter distance (for Events Calendar Pro)
tr: Mesafe filtresi (Etkinlik Takvimi Pro'da)

en: Filters
tr: Filtreler

en: Find %s
tr: %s içinde ara

en: Find a Venue
tr: Mekan Bul

en: Find an Organizer
tr: Organizatör Bul

en: Finding & extending your calendar.
tr: Takviminizi bulun ve geliştirin.

en: Finding your calendar.
tr: Takviminizi bulun.

en: Finland
tr: Finlandiya

en: First page
tr: İlk sayfa

en: For classic editor
tr: Klasik düzenleyici

en: For displayed URLs
tr: Görüntülenen URLler için

en: For the best results, import venue and organizer files before importing event files.
tr: En iyi sonuç için mekan ve organizatör dosyasını etkinlik dosyasından önce içe aktarmalısınız.

en: France
tr: Fransa

en: Free
tr: Ücretsiz

en: Free extensions to power up your plugins
tr: Eklentilerini güçlendirecek ücretsiz genişletmeler

en: Fri
tr: Cum

en: Friday
tr: Cuma

en: From registration to attendance history, view every step of the event lifecycle with this HubSpot integration.
tr: Bu HubSpot entegrasyonu ile kayıttan katılım geçmişine, etkinlik yaşam döngüsünün tüm adımlarını görün.

en: Full debug (all events)
tr: Tam Hata Modu (tüm etkinlikler)

en: General
tr: Genel

en: General Theme
tr: Genel Tema

[ctx: Generate a Zapier API Key pair.]
en: Generate
tr: Oluştur

en: Germany
tr: Almanya

en: Get feedback on your calendar, be the first to learn about updates, and share ideas.
tr: Takviminiz hakkında geri bildirim alın, güncellemelerden ilk siz haberdar olun ve fikirlerinizi paylaşın.

en: Getting More Help
tr: Daha Fazla Yardım Al

en: Getting Started Guide
tr: Başlarken Rehberi

en: Getting Support
tr: Yardım Al

en: Ghana
tr: Gana

en: Global
tr: Genel

en: Global Elements
tr: Genel Öğeler

en: Global Import Settings
tr: Genel Aktarım Ayarları

en: Global configurations for the styling of The Events Calendar
tr: The Event Calendar için genel stil ayarları

en: Go check out your new calendar designs! Each calendar view has been updated, so feel free to enable views you may not have been using. If necessary, you can revert back to the legacy calendar views in the Display tab of your Event Settings.
tr: Yeni takvim tasarımlarınıza göz atın! Bütün takvim görünümleri güncellendi, bu nedenle kullanmamış olabileceğiniz görünümleri etkinleştirmekten çekinmeyin. Gerekirse, Etkinlik Ayarlarınızın Görüntü sekmesinde önceki takvim görünümlerine geri dönebilirsiniz.

en: Go to Settings &gt; Calendars and select the calendar you wish to import.
tr: Ayarlar &gt Takvimler kısmına gidin ve içe aktarmak istediğiniz takvimi seçin.

en: Go to WordPress Updates page
tr: Wordpress güncellemeleri sayfasına git

en: Go to plugins page
tr: Eklentiler sayfasına git

en: Google Calendar
tr: Google Takvim

en: Google Calendar Import Settings
tr: Google Takvim Aktarım Ayarları

en: Google Maps API key
tr: Google Maps API anahtarı

en: Google Maps default zoom level
tr: Google haritalar varsayılan yakınlık seviyesi

en: Got it
tr: Anladım

en: Greece
tr: Yunanistan

en: HH:MM
tr: SS:DD

en: Handle event submissions with ticket sales and everything you need to build a robust community.
tr: Etkinlik gönderimlerini bilet satışlarıyla ve sağlam bir topluluk oluşturmak için ihtiyacınız olan diğer şeylerle yönetin.

en: Have an event that runs past midnight? Select a time after that event's end to avoid showing the event on the next day's calendar.
tr: Geceyarısından sonra biten etkinlikleriniz mi var? Gün sonunu belirleyerek etkinliklerinizin ertesi gün ile ilişkilendirilmesini önleyebilirsinizi.

en: Heard and McDonald Islands
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Hello,
tr: Merhaba,

en: Help
tr: Yardım

en: Help users find exactly the right event
tr: Kullanıcıların tam olarak doğru etkinliği bulmasına yardımcı olun

en: Helpful Links:
tr: Faydalı bağlantılar:

en: Helpful Resources
tr: Faydalı kaynaklar

en: Here is the iCal feed URL for your events:
tr: iCal beslemeniz için link burada:

en: Hi, %1$s! This is an invitation to help our %2$s community. If you opt-in, some data about your usage of %2$s will be shared with our teams (so they can work their butts off to improve). We will also share some helpful info on events management, WordPress, and our products from time to time.
tr: Merhaba %1$s! Bu, %2$s topluluğumuza yardımcı olmanıza yönelik bir davettir. Kaydolursanız, %2$s kullanımınızla ilgili bazı veriler ekiplerimizle paylaşılacaktır (böylece iyileştirmek için daha da çok çalışabilecekler). Ayrıca zaman zaman etkinlik yönetimi, WordPress ve ürünlerimiz hakkında bazı yararlı bilgiler paylaşacağız.

en: Hide & Ignore
tr: Gizle & Yoksay

en: Hide Event From Event Listings
tr: Etkinliği Etkinlik Listeseinde Gösterme

en: Hide Filters
tr: Filtreleri Gizle

en: Hide From %s Listings
tr: %s Listelemesinde Gizle

en: Hide and Ignore &#8220;%s&#8221;
tr: Gizle ve Görmezden Gel &#8220;%s&#8221;

en: Hide the following settings tabs on every site:
tr: Şu sekmeleri tüm sitelerde gizle:

en: History
tr: Geçmiş

en: Holy See (Vatican City State)
tr: Vatikan

en: Horizontal or vertical
tr: Dikey veya yatay

en: Hover Animation
tr: Vurgu animasyonu

en: How Long You Retain this Data
tr: Bu verileri ne kadar saklıyorsunuz

en: Hue
tr: Renk

en: Hungary
tr: Macaristan

en: I'm not ready
tr: Hazır değilim

en: ICS File
tr: ICS Dosyası

en: ICS File Import Settings
tr: ICS Dosya Aktarım Ayarları

en: Iceland
tr: İzlanda

en: If all goes according to plan, you will have your preview in a few moments.
tr: Her şey planlanan gibi giderse birazdan ön izlemeniz hazır olacak.

en: If the Featured highlight color is set to Custom, the following color will be used:
tr: Eğer özel renk seçeneği seçildiyse aşağıdaki renk uygulanacak:

en: If this event is re-imported, event fields that have not been changed locally will be overwritten with any changes from the source.
tr: Eğer bu etkinlik tekrar aktarılırsa yeni güncellemeler yaptığınız değişiklikler korunarak alınacak.

en: If this event is re-imported, event fields will be overwritten with any changes from the source.
tr: Eğer bu etkinlik tekrar aktarılırsa yeni güncellemeler tüm yapılan değişilikleriniz üzerine de yazılacak.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
tr: HTML kodlamasına aşina iseniz, etkinlik teması sonrasına ek kodlama ekleyebilirsiniz. Bazı temalar bu işlemi yapmanız için stil ve layout alanlarınızı da güncellemenizi gerektirebilir.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
tr: HTML kodlamasına aşina iseniz, etkinlik teması öncesine ek kodlama ekleyebilirsiniz. Bazı temalar bu işlemi yapmanız için stil ve layout alanlarınızı da güncellemenizi gerektirebilir.

en: If you create, submit, import, save, or publish Event, Venue, or Organizer information, such information is retained in the local database:
tr: Etkinlik, mekan veya organizatör bilgilerini oluşturur, gönderir, içeri aktarır, kaydeder veya yayınlarsanız, bu bilgiler yerel veritabanında saklanır:

en: If you do not add your own API key, the built-in API key will always populate this field and some map-related functionality will be limited
tr: Kendi API anahtarınızı eklemezseniz, yerleşik API anahtarı her zaman bu alanı doldurur ve haritayla ilgili bazı işlevler sınırlanır.

en: If you have a valid license for one of our paid plugins, you can %s in our premium support forums. Our support team monitors the forums and will respond to your thread within 24-48 hours (during the week).
tr: Eğer herhangi bir ücretli eklentimiz için geçerli lisansınız varsa destek özel forumlarından yararlanabilirsiniz %s. Destek ekibimiz forumları yakından takip etmekte ve taleplerinize 24-48 saat arası bir sürede yanıt vermektedir.

en: If you have any template overrides, custom calendar CSS, or other code customizations to your calendar, those modifications will be overridden by the new designs.
tr: Takviminizde herhangi bir şablon geçersiz kılma, takvim için özel CSS veya diğer kod özelleştirmeleriniz varsa, bu değişiklikler yeni tasarımlar tarafından geçersiz kılınacaktır.

en: If you have extended our plugin(s) to send data to a third-party service such as Eventbrite, Google Maps, or PayPal, user information may be passed to these external services. These services may be located abroad.
tr: Eklenti(leri)mizi Eventbrite, Google Maps veya PayPal gibi üçüncü parti bir hizmete veri göndermek için genişlettiyseniz, kullanıcı bilgileri bu harici hizmetlere aktarılabilir. Bu hizmetler yurtdışında bulunabilir.

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our %s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
tr: Yukarıdaki adımları denediniz ve hala sorun mu yaşıyorsunuz? Destek forumlarımıza yeni başlık açabilirsiniz. (%s). Destek ekibimiz size yardımcı olmak için haftada bir kez bu forumları denetliyor ve size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our WordPress.org forums for %1$s or %2$s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
tr: Yukarıdaki adımları denediniz ve hala sorun mu yaşıyorsunuz? Destek forumlarımıza yeni başlık açabilirsiniz. ( %1$s ya da %2$s). Destek ekibimiz size yardımcı olmak için haftada bir kez bu forumları denetliyor ve size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

en: If you want to stop and clear current asynchronous import processes %1$s.
tr: Mevcut eş zamansız içeri aktarma işlemlerini durdurmak ve temizlemek istiyorsanız %1$s.

en: If you've purchased a premium add-on, you'll need to enter your license key here in order to have access to automatic updates when new versions are available.
tr: Premium bir eklenti satın aldıysanız, yeni sürümler çıktığında otomatik güncellemelere erişebilmek için lisans anahtarınızı buraya girmeniz gerekir.

en: Ignored
tr: Yoksayıldı

en: Ignored <span class="count">(%s)</span> | Ignored <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Atlanan <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Atlanan <span class="count">(%s)</span>

en: Ignored events do not show on the calendar but can be updated with future imports
tr: Yoksayılan etkinlikler takvimde gözükmez ancak sonraki içe aktarımlarda güncellenebilir

en: Ignored events that are deleted will be removed permanently. They can be recreated via import.
tr: Silinmiş olan Yoksayılan etkinlikler kalıcı olarak silinir. Bir sonraki içe aktarımlarda hala devam eden bir etkinlikse tekrar içe aktarılırlar.

en: Import
tr: İçe aktar

en: Import & export events
tr: Etkinlikleri içeri & dışarı aktar

en: Import All
tr: Tümünü Aktar

en: Import All (%d)
tr: Tümünü Aktar (%d)

en: Import Checked (%d)
tr: İşaretli (%d) Aktar

en: Import Date Range Limit
tr: Tarih Aralığı Limiti

en: Import Event Settings
tr: Etkinlik ayarlarını içeri aktar

en: Import Limit Type
tr: İçeri aktarma limit tipi

en: Import Name:
tr: İçeri aktarma ismi:

en: Import Origin:
tr: İçe Aktarma Kaynağı:

en: Import Process System
tr: İşlem sistemini içeri aktar

en: Import Quantity Limit
tr: İçe Aktarılacak Etkinlik Limiti

en: Import Services
tr: İçe Aktarma Servisleri

en: Import Source
tr: Kaynağı içeri aktar

en: Import Type:
tr: Ekleme Türü:

en: Import complete!
tr: Okuma tamamlandı!

en: Import completed
tr: Tamamlanmış Aktarımlar

en: Import created
tr: Aktarım oluşturuldu

en: Import events but preserve local changes to event fields.
tr: Etkinlikleri içe aktarır ancak etkinlik alanlarında yaptığınız değişiklikleri de korur.

en: Import events directly from a public Eventbrite.com URL. Please note that only Live events (i.e. published events) can be imported via URL.
tr: Etkinlikleri doğrudan genel bir Eventbrite.com URL'sinden içe aktarın. Lütfen yalnızca canlı etkinliklerin (yani yayınlanan etkinliklerin) URL aracılığıyla içe aktarılabileceğini unutmayın.

en: Import events directly from your connected Eventbrite.com account or from a public Eventbrite.com URL.
tr: Olayları doğrudan bağlı Eventbrite.com hesabınızdan veya genel bir Eventbrite.com URL'sinden içe aktarın.

en: Import failed
tr: Başarısız Aktarımlar

en: Import from Eventbrite
tr: Eventbrite'tan içeri aktar

en: Import from Eventbrite URL
tr: Eventbrite URL'sinden içeri aktar

en: Import from your Eventbrite account
tr: Eventbrite hesabınızdan içeri aktarın

en: Import is complete
tr: Aktarım bitti

en: Import origin data (URL from where events are being imported—such as Eventbrite, MeetUp, other compatible URL sources, and more, which can include similar or same data as listed above)
tr: Kaynak verileri içeri aktarma (Eventbrite, MeetUp, diğer uyumlu URL kaynakları ve yukarıda listelenenlere benzer veya aynı verileri içerebilen daha fazlası gibi olayların içeri aktarıldığı URL)

en: Import pending
tr: Bekleyenleri aktar

en: Import preview
tr: Önizlemeyi Aktar

en: Import queued
tr: Aktarım sıraya alındı

en: Import records must be finalized before posts can be inserted.
tr: Aktarılan kayıtlar etkinlik oluşturmadan önce sonlandırılmalı.

en: Import runs daily at approximately
tr: Aktarımları günlük olarak şu zamanda yap

en: Import runs monthly on day
tr: Aktarımları aylık olarak şu zamanda yap

en: Import runs weekly on
tr: Aktarımları haftalık olarak şu zamanda yap

en: Import schedule
tr: Zamanlanmış Aktarımlar

en: Imported Event
tr: Aktarılan Etkinlik

en: Importing Calendar Data From a CSV File
tr: Takvim Verilerini CSV Dosyasından İçe Aktarma

en: Importing Events, Venues, and Organizers:
tr: Olayları, mekanları ve organizatörleri içeri aktarma:

en: Imports
tr: İçe Aktar

en: In a location
tr: Bir yerde

en: In order to register a plugin license, you'll first need to %1$sdownload and install%2$s the plugin you purchased. You can download the latest version of your plugin(s) from %3$syour account's downloads page%4$s. Once the plugin is installed and activated on this site, the license key field will appear below.
tr: Bir eklenti lisansını kaydettirmek için, önce satın aldığınız eklentiyi %1$s indirip %2$s yüklemeniz gerekir. Eklentilerinizin en son sürümünü %3$s hesabınızın indirme sayfasından %4$s indirebilirsiniz. Eklenti bu sitede kurulup etkinleştirildikten sonra, lisans anahtarı alanı aşağıda görünecektir.

en: Include
tr: Dahil et

en: Include events in main blog loop
tr: Etkinlikleri genel blog döngüsüne dahil et.

en: Include events with one of the post IDs specified in the array of CSV list, date filters will be ignored.
tr: CSV listesi diziliminde belirtilen yazı numaralarından birine sahip etkinlikleri dahil edin, tarih filtreleri göz ardı edilecektir.

en: Includes
tr: Dahil

[ctx: Indefinite article for the phrase "Find a {post type name}" when the {post type name} starts with a vowel, e.g. "Find an Organizer".]
en: an
tr: bir

[ctx: Indefinite article for the phrase "Find a {post type name}. Will be replaced with "an" if the {post type name} starts with a vowel.]
en: a
tr: bir

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Information about recent template changes and potentially impacted template overrides is provided below.
tr: Son tema değişiklikleri ve arayüz ayarlarıyla ilgili değişiklere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

en: Initializing Tribe Events on %s
tr: %s Tribe Etkinlikleri Başlatılıyor

en: Install %s
tr: Yükle %s

en: Install Plugin
tr: Eklenti Yükle

en: Integrated with your events on Eventbrite
tr: Etkinliklerinizi Eventbrite ile entegre edin

en: Invalid Eventbrite URL
tr: Geçersiz Eventbrite adresi

en: Invalid Facebook URL
tr: Geçersiz Facebook adresi

en: Invalid Frequency
tr: Geçersiz Aralık

en: Invalid Key
tr: Geçersiz Anahtar

en: Invalid Meetup URL
tr: Geçersiz Meetup adresi

en: Invalid credential save nonce
tr: Geçersiz yetkilendirme kaydı

en: Invalid credential save request
tr: Geçersiz yetkilendirme kayıt istemi

en: Invalid data provided for CSV import.
tr: CSV dosyası aktarımda geçersiz veri bulunmakta.

en: Invalid field type specified
tr: Hatalı alan tipi seçildi

en: Invalid or incomplete field passed
tr: Hatalı ya da tamamlanmamış alan geçildi.

en: Iran, Islamic Republic of
tr: İran İslam Cumhuryeti

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Israel
tr: İsrail

en: It appears as if the tribe-common libraries cannot be found! The directory should be in the "common/" directory in the events calendar plugin.
tr: Genel kütüphane dosyaları eksik ya da bulunamadı! Dosyalar eklenti klasörünün içinde "common/" klasöründe olmalı.

en: It looks like you are using our legacy plugin, %1$s, along with our new Event Aggregator service. Event Aggregator includes all the features of the legacy plugin plus enhanced functionality. For best results, please deactivate %1$s. | It looks like you are using our legacy plugins, %1$s and %2$s, along with our new Event Aggregator service. Event Aggregator includes all the features of the legacy plugins plus enhanced functionality. For best results, please deactivate %1$s and %2$s.
tr[0]: Görünüşe göre eski eklentimiz olan %1$s ile yeni Event Aggregator hizmetimizi kullanıyorsunuz. Event Aggregator, eski eklentinin tüm özelliklerini kapsar ve ayrıca gelişmiş işlevler içerir. En iyi sonuçlar için lütfen %1$s'yi devre dışı bırakın.
tr[1]: Görünüşe göre eski eklentilerimiz olan %1$s ve %2$s ile yeni Event Aggregator hizmetimizi kullanıyorsunuz. Event Aggregator, eski eklentilerin tüm özelliklerini kapsar ve ayrıca gelişmiş işlevler içerir. En iyi sonuçlar için lütfen %1$s ve %2$s'yi devre dışı bırakın.

en: It looks like you're using %1$s, but the license key is invalid. Please download the latest version %2$sfrom your account%3$s. | It looks like you're using %1$s, but the license keys are invalid. Please download the latest versions %2$sfrom your account%3$s.
tr[0]: %1$s kullanıyorsunuz ancak lisans anahtarını geçersiz. Lütfen son sürümü %2$shesabınızdan%3$s indirin.
tr[1]: %1$s kullanıyorsunuz ancak lisans anahtarını geçersiz. Lütfen son sürümü %2$shesabınızdan%3$s indirin.

en: Italy
tr: İtalya

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Jan
tr: Oca

en: January
tr: Ocak

en: Japan
tr: Japonya

en: Join our Facebook Group today!
tr: Facebook Grubumuza bugün katılın!

[ctx: Joined plugin list, last after the "and" separator.]
en: %1$s and %2$s
tr: %1$s ve %2$s

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Jul
tr: Tem

en: July
tr: Temmuz

en: Jump to the %1$snext upcoming %2$s%3$s.
tr: %1$sYaklaşan %2$s için%3$s tıklayın.

en: Jun
tr: Haz

en: June
tr: Haziran

en: Justified
tr: İki Yana Yaslı

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Keep the Core Plugin %sFREE%s!
tr: Ana Eklenti %sÜcretsiz%s!

en: Keep this list of links on hand and stay subscribed to receive tips and tricks about The Events Calendar products.
tr: Bu bağlantı listesini elinizin altında tutun ve Etkinlik Takvimi ürünleriyle ilgili ipuçları ve püf noktaları almak için abone kalmaya devam edin.

en: Key
tr: Anahtar

en: Keyword(s)
tr: Anahtar kelime(ler)

en: Keywords:
tr: Anahtar kelimeler:

en: Knowledgebase
tr: Bilgi Bankası

en: Korea, Democratic People's Republic of
tr: Kuzey Kore

en: Korea, Republic of
tr: Güney Kore

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

[ctx: Label for event status reason field]
en: Reason (optional)
tr: Sebep (opsiyonel)

[ctx: Label for live stream URL field]
en: Live Stream URL
tr: Canlı Yayın URL'si

[ctx: Label for option to leave white (default).]
en: White
tr: Beyaz

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: Label for option to use default TEC fonts.]
en: Default
tr: Varsayılan

[ctx: Label for the Filters tab.]
en: Filters
tr: Filtreler

[ctx: Label for the Map View checkbox.]
en: Map
tr: Harita

[ctx: Label for the Photo View checkbox.]
en: Photo
tr: Fotoğraf

[ctx: Label for the Summary View checkbox.]
en: Summary
tr: Özet

[ctx: Label for the Week View checkbox.]
en: Week
tr: Hafta

[ctx: Label for the Zapier Endpoint Dashboards endpoint last access.]
en: Last Access
tr: Son Erişim

[ctx: Label for the access token connection for Power Automate.]
en: Access Token
tr: Erişim belirteci

[ctx: Label for the consumer secret of the API Key for Zapier.]
en: Consumer Secret
tr: Gizli Tüketici Anahtarı

[ctx: Label for the default option.]
en: Default
tr: Varsayılan

[ctx: Label for the integration endpoint Dashboards endpoint last access.]
en: Last Access
tr: Son Erişim

[ctx: Label for the last access of the API Key for Power Automate.]
en: Last Access
tr: Son Erişim

[ctx: Label for the last access of the API Key for Zapier.]
en: Last Access
tr: Son Erişim

[ctx: Label for the permissions of the API Key for Power Automate.]
en: Permissions
tr: İzinler

[ctx: Label for the permissions of the API Key for Zapier.]
en: Permissions
tr: İzinler

[ctx: Label for the user of the API Key for Power Automate.]
en: User
tr: Kullanıcı

[ctx: Label for the user of the API Key for Zapier.]
en: User
tr: Kullanıcı

en: Lagoon
tr: Göl

[ctx: Last Access header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: Last Access
tr: Son Erişim

[ctx: Last Access header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: Last Access
tr: Son Erişim

[ctx: Last Access header label for the settings listing of Zapier Endpoints.]
en: Last Access
tr: Son Erişim

[ctx: Last Access header label for the settings listing of the integration endpoints.]
en: Last Access
tr: Son Erişim

en: Last Import
tr: Son Aktarım

en: Last Import:
tr: Son Aktarım:

en: Last page
tr: Son sayfa

en: Latest Import:
tr: Son İçe Aktarma:

en: Latest Past %s
tr: En son %s

en: Latest Version:
tr: Son Sürüm:

en: Latvia
tr: Letonya

en: Learn More
tr: Daha Fazla Bilgi

en: Learn more
tr: Daha fazla

en: Learn more about the upgrade
tr: Yükseltme hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Learn more.
tr: Daha fazla oku.

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Let's go!
tr: Haydi başlayalım!

en: Liberia
tr: Liberya

en: License & Usage
tr: Lisans &amp; Kullanım

en: License &amp; Usage
tr: Lisans &amp; Kullanım

en: License Key
tr: Lisans Numarası

en: License Key Status:
tr: Lisans Anahtarı Durumu:

en: License key(s) updated.
tr: Lisans numara(lar)sı güncellendi.

en: Licenses
tr: Lisanslar

en: Licenses for Multisites
tr: Çoklu siteler için lisanslar

en: Lightbox
tr: Işık Kutusu

en: Lighten
tr: Aydınlat

en: Limit result set to specific IDs
tr: Sonuçları belirli bir ID'ye göre sınırlandır

en: Limit result set to terms assigned to a specific event (an alias of the "post" parameter)
tr: Belitilen etkinlik adı için terim sonuçlarını limitle

en: Limit result set to terms assigned to a specific parent
tr: Belitilen ana başlık için terim sonuçlarını limitle

en: Limit result set to terms assigned to a specific post
tr: Belitilen yazı için terim sonuçlarını limitle

en: Limit result set to terms with a specific slug
tr: Belitilen kısa ad için terim sonuçlarını limitle

en: Limit results to those matching a string
tr: Sonuçları kriterle eşleşenlere göre sınırlandır

en: Limit the number of imported events by number, date range, or not at all; on slower websites this may impact the success of imports. Selecting a shorter time period or a smaller number of events may improve results.
tr: İçe aktarılan etkinlikleri sayı ve tarih aralığına göre sınırlandırabilirsiniz. Yavaş sitelerde bu içe aktarma kalitesini etkileyecektir. Kısa tarih aralıkları seçmek ve aktarılacak etkinlik sayısını düşük tutmak etkinlilklerin daha kolay içe aktarımını sağlar.

en: Limited connectivity with Eventbrite
tr: Eventbrite ile sınırlı bağlantı

en: Limited connectivity with Meetup
tr: Facebook ile limitli bağlantı

en: Link Directly to Webinar
tr: Webinar'ın Doğrudan Bağlantısı

en: Link Text
tr: Bağlantı metni

[ctx: Link to full description. %1$s: pre=translated event term. %2$s: event url.]
en:  (View Full %1$s Description Here: %2$s)
tr:  (Tüm %1$s Açıklamalarını Okuyun: %2$s)

en: Links
tr: Bağlantılar

en: List view
tr: Liste görünümü

en: List-style Views
tr: Liste Görünümü

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Loading %s
tr: Yükleniyor %s

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Location
tr: Konum

en: Location:
tr: Konum:

en: Log into Eventbrite
tr: Eventbrite'da oturum açın

en: Log into Facebook
tr: Facebook'a Giriş Yapın

en: Log into Meetup
tr: Meetup'ta oturum açın

en: Logging level
tr: Kayıt Defteri Düzeyi

en: Looking for Something Special?
tr: Özel bir şey mi arıyorsunuz?

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
tr: Yinelenen etkinlikler, varsayılan meta ve topluluk etkinlikleri, bilet satışı ve fazlası için ek fonksiyonlar mı arıyorsunuz?

en: Looks like you are using Gutenberg on this WordPress installation. %1$s
tr: Bu WordPress kurulumunda Gutenberg kullanıyor gözükmektesiniz. %1$s

en: Luminosity
tr: Renk parlaklığı

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Macau
tr: Makao

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Main date and time display on views and single event pages
tr: Görünümlerde ve tek etkinlik sayfalarında ana tarih ve saat gösterimi

en: Make sure Google Maps Library is included on this page.
tr: Google Haritalar Kütüphanesinin bu sayfaya dahil edildiğinden emin olun.

en: Malachite
tr: Bakırtaşı

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Manage
tr: Yönet

en: Manage Active Plugins
tr: Aktif Eklentileri Yönet

en: Manage ticketing and RSVPs
tr: Biletleme ve LCV'leri yönet

en: Manage tickets from WordPress
tr: Biletileri WordPress'ten yönetin

en: Manage your licenses
tr: Lisanslarını yönet

en: Map
tr: Harita

en: Map Pin
tr: Harita İğnesi

[ctx: Map settings section header]
en: Maps
tr: Haritalar

en: Maps
tr: Haritalar

en: March
tr: Mart

en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

en: May
tr: Mayıs

en: Meetup Authentication
tr: Meetup doğrulama

en: Meetup Import Settings
tr: Meetup Aktarım Ayarları

en: Merge Duplicates
tr: Çift kayıtları birleştir

en: Meta Data
tr: Meta verisi

[ctx: Meta box title for the Event Status]
en: Events Status
tr: Etkinlik durumu

[ctx: Metabox title]
en: Location
tr: Konum

en: Method
tr: Yöntem

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia, Federated States of
tr: Mikronezya Federal Devletleri

en: Migrate Legacy Ignored Events
tr: Eski Yöntem Yoksayılmış Etkinlik Aktarımı

en: Migrate iCal Importer settings
tr: iCal Aktarıcı Ayarlarını Al

en: Migrating events from another calendar?
tr: Başka bir takvimdeki etkinlikleri mi taşıyorsunuz?

en: Migration attempted
tr: Migrasyon denendi

en: Migration failed
tr: Migrasyon tamamlanamadı

en: Migration: %d Legacy Ignored Post failed to be migrated. | Migration: %d Legacy Ignored Posts failed to be migrated.
tr[0]: Aktarım: %d Yoksayılan Yazı aktarılamadı.
tr[1]: Aktarım: %d Yoksayılan Yazı aktarılamadı.

en: Migration: %d Legacy Ignored Post was migrated successfully. To see the migrated event you will first need to refresh this screen. | Migration: %d Legacy Ignored Posts were migrated successfully. To see the migrated events you will first need to refresh this screen.
tr[0]: Aktarım: %d Yoksayılan Yazı başarıyla aktarıldı. Aktarılan etkinliği görmek için sayfayı yenileyin.
tr[1]: Aktarım: %d Yoksayılan Yazı başarıyla aktarıldı. Aktarılan etkinlikleri görmek için sayfayı yenileyin.

en: Missing data source for this dropdown
tr: Bu açılır menüde kayıp veri var

en: Missing required fields in row %d.
tr: %d satırında doldurulmamış alanlar var.

en: Moldova, Republic of
tr: Moldova Cumhuriyeti

en: Mon
tr: Pzt

en: Monaco
tr: Monako

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Monetize your events
tr: Etkinliklerinizden para kazanın

en: Month View
tr: Aylık Görünüm

en: Month and year format
tr: Ay ve yıl biçimi

en: Month view events per day
tr: Günlük etkinlik sayısıyla aylık görünüm

en: More...
tr: Daha fazla…

en: Move to trash events older than
tr: Şu tarihten daha eski etkinlikleri çöp kutusuna yolla

en: Moving your license keys
tr: Lisans anahtarlarınızı taşıma

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Multi-Day
tr: Birden fazla gün

en: Multi-Image Support
tr: Çoklu Resim Desteği

en: Multiple views
tr: Birden fazla görüntüleme

en: Multiply
tr: Çoğalt

en: My %s
tr: Benim %s

en: Name:
tr: Adı:

en: Need a language other than English? We've got you covered here.
tr: İngilizce dışında bir dile mi ihtiyacınız var? Bize güvenebilirsiniz.

en: Need assistance? You can find more information here:
tr: Yardıma mı ihtiyacınız var? Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz:

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Network
tr: Ağ

en: Network Settings
tr: Ağ Ayarları

en: New %s
tr: Yeni %s

en: New %s Category Name
tr: Yeni %s kategori adı

en: New Aggregator Record
tr: Yeni Aktarım Kaydı

en: New Import
tr: İçe Aktar

en: New User Primer
tr: Yeni Kullanıcı Alfabesi

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: New to The Events Calendar? Here's everything you need to get started.
tr: Etkinlik Takvimi konusunda yeni misiniz? Başlamanız için gereken olan her şey burada.

en: News For Events Users
tr: Etkinlik kullanıcıları için haberler

en: News and Tutorials
tr: Haberler ve öğretici bilgiler

en: Next
tr: Sonraki

en: Next %1$s
tr: Sonraki %1$s

en: Next Day
tr: Sonraki Gün

en: Next day
tr: Sonraki Gün

en: Next month
tr: Sonraki ay

en: Next month, %1$s
tr: Sonraki ay, %1$s

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: No
tr: Hayır

en: No %1$s scheduled for %2$s.
tr: %2$s için planlanmış %1$s yok.

en: No %1$s scheduled for %2$s. %3$s
tr: %2$s için planlanmış %1$s yok. %3$s

en: No %1$s were imported or updated.
tr: Hiçbir %1$s aktarılmadı ve güncellenmedi.

en: No %s found
tr: %s bulunamadı

en: No %s found in Trash
tr: Çöpte %s bulunamadı

en: No Additional Categories
tr: Ek Kategori Yok

en: No Aggregator Records found in Trash.
tr: Çöp Kutusunda kayıt bulunamadı.

en: No Aggregator Records found.
tr: Aktarılmış kayıt bulunamadı.

en: No asynchronous queue processes to clear.
tr: Temizlenecek eş zamanlı olmayan sırada bekleyen işlem yok.

en: No checkbox options specified
tr: Checkbox seçeneği belirtilmedi

en: No data available in table
tr: Tabloda herhangi bir veri yok

en: No default category
tr: Varsayılan kategori yok

en: No description provided
tr: Herhangi bir açıklama verilmemiş

en: No event tags match the query or the requested page was not found.
tr: Sorgu kriterine uygun etkinlik etiketi bulunamadı.

en: No file chosen
tr: Dosya seçilmedi

en: No importer defined for %s
tr: %s için bir okuyucu tanımlanmamış

en: No license entered. Consult your network administrator.
tr: Lisans girilmedi. Ağ yöneticisine danışın.

en: No matching %1$s listed under %2$s. Please try viewing the full calendar for a complete list of %3$s.
tr: %2$s için yaklaşan %1$s bulunamadı. Lütfen tüm %3$s için tüm takvimi görüntülemeyi deneyin.

en: No matching records found
tr: Eşleşen kayıt bulunamadı

en: No notable changes detected
tr: Önemli bir değişiklik saptanamadı

en: No notable template changes detected.
tr: Önemli bir tema değişikliği saptanamadı.

en: No previous %s
tr: Önceki %s yok

en: No radio options specified
tr: Radyo butonu seçeneği seçilmedi

en: No results were found for %1$s in or near %2$s.
tr: %1$s için %2$s yakınında bir sonuç bulunamadı.

en: No saved %s exists.
tr: Kaydedilen %s bulunamadı.

en: No select options specified
tr: Seçim opsiyonu belirtilmedi

en: No upcoming %1$s listed under %2$s. Check out upcoming %3$s for this category or view the full calendar.
tr: %2$s için yaklaşan %1$s bulunamadı. Bu kategori için yaklaşan %3$s kontrolü yapın ya da tüm takvimi görüntülemeyi deneyin.

en: No upcoming Eventbrite events found.
tr: Yaklaşan Eventbrite etkinliği bulunamadı.

en: Non-existant field validation function passed
tr: Var olmayan bir doğrulama fonksiyonu kullanıldı

en: None
tr: Yok

en: None of your settings were saved. Please try again.
tr: Hiçbir ayarınız kaydedilmedi. Lütfen tekrar deneyiniz.

en: Norfolk Island
tr: Norfolk Adası

en: North Macedonia
tr: Kuzey Makedonya

en: Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Mariana Adaları

en: Norway
tr: Norveç

en: Not connected to %s
tr: %s'a bağlı değil

en: Nov
tr: Kas

en: November
tr: Kasım

en: Null logger (will log nothing)
tr: Boş Kayıtlayıcı (hiçbir şeyi kaydetmez)

en: Number of events to show per page
tr: Her sayfada görüntülenecek etkinlik sayısı

en: Numeric Array
tr: Sayısal dizi

en: OK
tr: Tamam

en: Oct
tr: Eki

en: October
tr: Ekim

en: Okay
tr: Tamam

en: Once Every 30 Mins
tr: Her 30 dakikada bir

en: One Time
tr: Bir Seferlik

en: One calendar. Countless ways to make it your own.
tr: Bir takvim. İhtiyacına göre sayısız özelleştirme seçeneği.

en: One month
tr: Bir ay

en: One or more of the specified query variables has a bad format
tr: Bir ya da birden fazla sorgu değişkeni yanlış formatta

en: One week
tr: Bir hafta

en: One-Time Import
tr: Tek Seferlik Aktarım

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Eventbrite on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
tr: Tek seferlik içe aktarmalar, hali hazırda listelenen tüm etkinlikleri içerirken, planlanmış içeri aktarmalar, belirli bir programa göre Eventbrite'dan yeni etkinlikleri ve güncellemeleri otomatik olarak alır. Bir defalık etkinlikler, bir kerelik içe aktarma yoluyla eklenebilir.

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Facebook on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
tr: Tek seferlik aktarımlarda anlık listelenen tüm etkinlikler içe aktarılır. Zamanlanmış içe aktarımlarda Facebook'a eklenen yeni etkinlikler ve güncellemeler de alınır. Tekil etkinlikler sadece bir kez alınır.

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Meetup on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
tr: Tek seferlik aktarımlarda anlık listelenen tüm etkinlikler içe aktarılır. Zamanlanmış içe aktarımlarda Meetup'a eklenen yeni etkinlikler ve güncellemeler de alınır. Tekil etkinlikler sadece bir kez alınır.

en: One-time imports include all events in the current feed, while scheduled imports automatically grab new events and updates from the feed on a set schedule.
tr: Tek seferlik aktarımlarda beslemede anlık listelenen tüm etkinlikler içe aktarılır. Zamanlanmış içe aktarımlarda yeni etkinlikler ve güncellemeler de alınır.

en: One-time imports include currently listed upcoming events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from this url on a set schedule.
tr: Bir kerelik içe aktarım şu an listelenen gelecek etkinlikleri içe aktarır. Zamanlanmış içe aktarım ise verilen kaynaktaki sonradan eklenecek etkinlik ve güncellemeleri de belirlenen aralıklarla aktarır.

en: Ongoing
tr: Devam eden

en: Only errors
tr: Sadece hatalar

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
tr: Takvim ve Haftalık görünüm gibi komplike görünümlerin gerektirdiği kadar css içerir.

en: Only scheduled import records can be edited.
tr: Sadece zamanlanmış görevler düzenlenebilir.

en: Open the dialog window
tr: Dialog penceresini aç

en: Open the modal window
tr: İç pencereyi aç

en: Optional
tr: İsteğe bağlı

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections.
tr: Burada seçilen ayarlar genel tema ayarlarındaki seçeneklerinin üzerine işlenecektir.

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" section.
tr: Burada seçilen ayarlar "Genel Tema" seçeneklerinin üzerine işlenecektir.

en: Order sort attribute ascending or descending
tr: Sıralama özellikleri artan ya da azalan olsun

en: Organizer
tr: Organizatör

en: Organizer Description
tr: Organizatör Açıklaması

en: Organizer Email
tr: Organizatör E-Posta

en: Organizer Featured Image
tr: Organizatör Öne Çıkan Görseli

en: Organizer Name
tr: Organizatör Adı

en: Organizer Notification Email
tr: Organizatör Bilgilendirme E-postası

en: Organizer Phone
tr: Organizatör Telefonu

en: Organizer Settings
tr: Organizatör Ayarları

en: Organizer Website
tr: Organizatör Web Sitesi

en: Organizer information: name, phone, website, email
tr: Organizatör bilgileri: isim, telefon, web sitesi, e-posta

en: Organizers
tr: Organizatörler

en: Organizers should be related to this event
tr: Organizatörler bu etkinlikle bağlantılı olmalı

en: Organizers should contain the specified string in the title, description or custom fields
tr: Organizatörler adında, açıklamasında ya da özel alanlarında belirtilmiş kelimeleri içermeli

en: Organizers should have events associated to them
tr: Organizatörler kendileriyle bağlantılı etkinliklere sahip olmalı

en: Organizers should have upcoming events associated to them
tr: Organizatörler kendileriyle bağlantılı gelecek etkinliklere sahip olmalı

en: Origin:
tr: Köken:

en: Other
tr: Diğer

en: Other URL
tr: Diğer URL

en: Other URL Import Settings
tr: Diğer Sitelerden Aktarım Seçenekleri

en: Other URLs
tr: Diğer Linkler

en: Our flagship free calendar
tr: Amiral gemisi ücretsiz takvimimiz

[ctx: Our support page for TEC]
en: contact support
tr: destek ile iletişime geçin

en: Our website’s %s is a great place to find tips and tricks for using and customizing our plugins.
tr: İnternet sitemiz %s eklentilerimizle ilgili bilgi ve ipuçları almanız içinen güzel yer.

en: Overlay
tr: Kaplama

en: Override network license key
tr: Ağ lisans anahtarının üzerine yaz

en: Overwrite my event with any changes from the original source.
tr: Orjinal kaynakta yapılan tüm değişiklikler etkinliğe işlensin.

en: PHP Render Context
tr: PHP çıktı içeriği

en: PSST... Want a Discount?
tr: ŞŞŞT... İndirime ne dersiniz?

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Parent %s Category
tr: Üst %s kategorisi

en: Parent %s Category:
tr: Üst %s kategorisi:

en: Parent Aggregator Record:
tr: Ebeveyn Aktarım Kaydı:

en: Past %s
tr: Geçmiş %s

en: Paypal integration
tr: Paypal entegrasyonu

en: Permanently delete events older than
tr: Şu tarihten önceki etkinlikleri kalıcı olarak sil

en: Permission Error
tr: İzin Hatası

[ctx: Permissions header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: Permissions
tr: İzinler

[ctx: Permissions header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: Permissions
tr: İzinler

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Phone
tr: Telefon

en: Phone:
tr: Telefon:

[ctx: Placeholder name for widget preview]
en: John Doe
tr: Mehmet Ali

[ctx: Placeholder used for the facebook restriction link]
en: Events cannot be imported because Facebook has returned an error. This could mean that the event ID does not exist, the event or source is marked as Private, or the event or source has been otherwise restricted by Facebook. You can %1$s.
tr: Facebook bir hata bildirdiği için etkinlikler içeri aktarılamıyor. Bu, etkinlik numarasının olmadığı, etkinlik veya kaynağın Özel olarak işaretlendiği veya etkinlik veya kaynağın başka bir şekilde Facebook tarafından kısıtlandığı anlamına gelebilir. %1$s yapabilirsiniz.

[ctx: Placeholder used for the meetup API changes]
en: Meetup is no longer supporting API keys, and will restrict access using your existing key starting from August 2019. As an alternative, you should use OAuth2 and update The Events Calendar to the latest version. Learn more at %1$s
tr: Meetup artık API anahtarlarını desteklememektedir ve Ağustos 2019'dan itibaren mevcut anahtarınızla erişimi kısıtlayacaktır. Alternatif olarak OAuth2 kullanmalı ve The Events Calendar'ı son sürümüne güncellemelisiniz. %1$s 'den daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

[ctx: Placeholder used for the meetup API changes link when the KEY is plain]
en: Meetup is no longer supporting API keys, and has restricted access using your existing key starting from August 2019. As an alternative, you must use OAuth2 and update The Events Calendar to the latest version. Learn more at %1$s.
tr: Meetup artık API anahtarlarını desteklememekte ve Ağustos 2019 tarihinden bu yana mevcut anahtarınızla erişimi kısıtlamaktadır. Alternatif olarak OAuth2 kullanmalı ve The Events Calendar'ı son sürümüne güncellemelisiniz. %1$s 'den daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

en: Please authorize to continue onboarding.
tr: Lütfen katılmaya devam etme yetkisi verin.

en: Please continue to wait while your preview is generated.
tr: Lütfen ön izlemeniz hazırlanırken beklemeye devam edin.

en: Please log in to continue
tr: Devam etmek için lütfen giriş yapın

en: Please log in to enable event imports from Eventbrite.
tr: Eventbrite'dan etkinlikleri içeri aktarmayı etkinleştirmek için lütfen oturum açın.

en: Please log in to enable event imports from Facebook.
tr: Etkinlik aktarımı için lütfen Facebook'a giriş yapın.

en: Please log in to enable event imports from Meetup.
tr: Meetup'tan etkinlik içe aktarmayı etkinleştirmek için lütfen giriş yapın.

en: Please log out and log back in as an admin account
tr: Lütfen çıkış yapıp yönetici hesabı olarak tekrar giriş yapın.

en: Please note that all hands-on support is provided via the help desk. You can email or tweet at us… ​but we will probably point you back to the help desk 😄
tr: Lütfen tüm destek taleplerinin forumlarımız üzerinden karşılandığını unutmayın. Bize e-posta ya da tweet atabilirsiniz; ancak yine büyük ihtimalle destek forumlarına yönlendirileceksiniz 😄

en: Please note that to create new events through the Community Events submission form, a user must hold a website account on this domain. This information is retained in the local database. It is also possible to create events anonymously, if the site owner has this option enabled.
tr: Topluluk Etkinlikleri gönderim formu aracılığıyla yeni etkinlikler oluşturmak için bir kullanıcının bu alan adında bir web sitesi hesabına sahip olması gerektiğini lütfen unutmayın. Bu bilgiler yerel veri tabanında tutulur. Site sahibi bu seçeneği etkinleştirmişse, anonim olarak etkinlik oluşturmak da mümkündür.

en: Please provide a Eventbrite URL when importing from Eventbrite.
tr: Lütfen Eventbrite'dan içeri aktarırken bir Eventbrite URL'si sağlayın.

en: Please provide a Meetup URL when importing from Meetup.
tr: Meetup'tan aktarım için lütfen bir Meetup linki girin.

en: Please provide the URL that you wish to import.
tr: Lütfen aktarım yapılacak bir link girin.

en: Please provide the file that you wish to import.
tr: Lütfen aktarım yapılacak dosyayı ekleyin.

en: Please refresh the page and try your request again.
tr: Lütfen sayfayı yenileyin ve tekrar deneyin.

en: Please wait while time zone data is added to your events.
tr: Zaman dilimi bilgisi etkinliklerinize eklenirken lütfen bekleyiniz.

en: Please wait while your preview is fetched.
tr: Önizleme oluşurken lütfen bekleyin.

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
tr:  ve

en: Plugin Active
tr: Eklenti Aktif

en: Plugin Inactive
tr: Eklenti Pasif

en: Plugins Page
tr: Eklentiler Sayfası

en: Poland
tr: Polanya

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Post Title Color
tr: Yazı Başlığı Rengi

en: Postal Code:
tr: Posta Kodu:

[ctx: Postponed label]
en: Postponed
tr: Ertelenen

en: Power up your calendar with Pro
tr: Pro ile takviminizi güçlendirin

en: Powered by
tr: Altyapı

en: Premium Add-Ons
tr: Premium Eklentiler

en: Premium support
tr: Ayrıcalıklı destek

en: Prev
tr: Önceki

en: Preview
tr: Önizleme

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous %1$s
tr: Önceki %1$s

en: Previous Day
tr: Önceki Gün

en: Previous day
tr: Önceki Gün

en: Previous month
tr: Önceki ay

en: Previous month, %1$s
tr: Önceki ay, %1$s

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Price Background Color
tr: Fiyat Arkaplan Rengi

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Problem loading the block, please remove this block to restart.
tr: Bloğu yükleme sorunu, lütfen yeniden başlatmak için bu bloğu kaldırın.

en: Promoter
tr: Organizatör

en: Promoter All rights reserved.
tr: Promoter Tüm hakları saklıdır.

en: Promoter Key
tr: Destekleyici Anahtarı

en: Promoter would like to sync with your site
tr: Promoter sitenizle eşitlenmek istiyor

en: Protected: %s
tr: Korumalı: %s

en: Publishing Control
tr: Yayımlama kontrolü

en: Qatar
tr: Katar

en: Quick Links:
tr: Hızlı bağlantılar:

[ctx: Radius with abbreviation]
en: Radius (%s)
tr: Etki Alanı (%s)

en: Radius:
tr: Çember:

en: Random Images
tr: Rastgele Resim

en: Rate %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s
tr: Puanla %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s

en: Rate It
tr: Oyla

en: Rating:
tr: Puan:

en: Reach Attendees
tr: Katılımcılara Ulaş

en: Read more
tr: Daha fazla oku

[ctx: Read more about deprecation of legacy views.]
en: Read more
tr: Devamını oku

[ctx: Read more about deprecation of legacy views.]
en: read the FAQs
tr: SSS bölümüne bakın

en: Read more about our support policy
tr: Destek politikamız ile ilgili daha fazla bilgi al

en: Read more.
tr: Devamını oku.

en: Reads
tr: Okumalar

en: Ready to dig deeper? Our Knowledgebase can help you get the most out of The Events Calendar suite.
tr: Daha fazlasını keşfetmeye hazır mısınız? Bilgi bankamız, Etkinlik Takvimi paketinden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir.

en: Recent Template Changes
tr: Son tema değişiklikleri

en: Recommended for all sites using the updated calendar views.
tr: Güncellenmiş takvim görünümünü kullanan tüm siteler için önerilir.

en: Record:
tr: Kayıt:

en: Records per page
tr: Sayfadaki kayıt sayısı

en: Recurring event
tr: Tekrarlayan etkinlik

en: Refine by date, location, or keyword
tr: Tarih, konum ve anahtar sözcük ile iyileştirin

en: Refine:
tr: Düzelt:

en: Refresh your connection to Eventbrite
tr: Eventbrite bağlantısını yenile

en: Refresh your connection to Meetup
tr: Facebook bağlantısını yenile

en: Registered User Settings
tr: Kayıtlı kullanıcı ayarları

en: Release notes
tr: Sürüm notları

en: Remove venue
tr: Toplantı merkezini sil

[ctx: Removes a connection from the list of integration connections.]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: Removes a zapier page from the list of Zapier live pages.]
en: Revoke
tr: İptal et

en: Removing this scheduled import will stop automatic imports from the source. No events will be deleted.
tr: Bu zamanlanmış aktarımı kaldırmanız gelecek aktarımların yapılmasını durduracaktır. Daha önceden aktarılmış etkinlikler silinmeyecektir.

en: Renew Your License Now
tr: Lisansınızı Şimdi Yenileyin

en: Renew your Event Aggregator Facebook token
tr: Event Aggregator Facebook jetonunuzu yenileyin

en: Renew your Event Aggregator license
tr: Event Aggregator lisansınızı yenileyiniz

en: Renew your license in order to import events from iCalendar, Google, or Meetup.
tr: Facebook, iCalendar, Google ve Meetup üzerinden etkinlikleri otomatik almak için lisansınızı yenilemelisiniz.

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by their venue latitude location, must also provide geoloc_lng
tr: Events Calendar Pro eklentisi gerektirir. Etkinlilkleri enlem konumuna göre filtreleyebilmeniz için enlem (geoloc_lng) bilgisi gereklidir

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by their venue longitude location, must also provide geoloc_lat
tr: Events Calendar Pro eklentisi gerektirir. Etkinlikleri boylam konumuna göre filtreleyebilmeniz için boylam (geoloc_lat) bilgisi gereklidir

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by whether their venue has geolocation data
tr: Events Calendar Pro eklentisi gerektirir. Etkinlikleri coğrafi konumuna göre filtreleyebilmeniz için konum belirleme bilgisi (geolocation data) gereklidir

en: Requires:
tr: Gereksinim:

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Restore
tr: Geri al

en: Restore &#8220;%s&#8221; from the Ignored
tr: Yoksayılanlardan &#8220;%s&#8221; geri al

en: Return to Plugins page
tr: Eklentiler sayfasına dön

en: Return to WordPress Updates
tr: Wordpress güncellemelere geri dön

en: Returns all the event categories matching the search criteria
tr: Arama kriterlerine uyan tüm etkinlik kategorilerini göster

en: Returns all the event tags matching the search criteria
tr: Arama kriterlerine uyan tüm etkinlik etiketlerini göster

en: Returns all the organizers matching the search criteria
tr: Arama kriterlerine uyan tüm organizatörleri göster

en: Returns all the upcoming events matching the search criteria
tr: Arama kriterlerine uyan tüm sonuçları göster

en: Returns all the venues matching the search criteria
tr: Arama kriterlerine uyan tüm mekanları göster

en: Returns the data of the created event
tr: Oluşturulmuş etkinliği geri alır

en: Returns the data of the created event category
tr: Oluşturulmuş etkinlik kategorisini geri alır

en: Returns the data of the created event tag
tr: Oluşturulan etkinlik etiketini geri alır

en: Returns the data of the created organizer
tr: Oluşturulan organizatör verilerini geri alır

en: Returns the data of the created venue
tr: Oluşturulmuş mekanın bilgisini geri çevirebilir

en: Returns the data of the event category with the specified term ID
tr: Belirtilen terim numaralı etkinlik kategorisi verisini geri alır

en: Returns the data of the event tag with the specified term ID
tr: Belirtilen terim numaralı etkinlik etiketinini geri alır

en: Returns the data of the event with the specified post ID
tr: Belirtilen ID'ye ait etkinlik verisini aktarır

en: Returns the data of the organizer with the specified post ID
tr: Belirtilen yazı numarasına ait organizatör verilerini geri alır

en: Returns the data of the updated event
tr: Güncellenmiş etkinliği geri alır

en: Returns the data of the updated event category
tr: Güncellenmiş etkinlik kategorisini geri alır

en: Returns the data of the updated event tag
tr: Güncellenen etkinlik etiketini geri alır

en: Returns the data of the updated venue
tr: Güncellenmiş mekanın bilgisini geri çevirebilir

en: Returns the data of the venue with the specified post ID
tr: Belirtilen numaralı mekana ait veriyi geri çevirir

en: Returns the documentation for The Events Calendar REST API in Swagger consumable format.
tr: The Events Calendar REST API bilgilerini okunabilir formatta geri döndürür.

en: Reunion
tr: Birleşme

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
tr: Yeniden yazım kuralları bu yardım sayfası güncellenirken temizlendi. Sebebi bir eklenti ya da temanızın yeniden yazım kurallarından kaynaklanabilir!

en: Right here
tr: Tam burada

en: Romania
tr: Romanya

en: Run Import
tr: Aktarımı Başlat

en: Saint Kitts and Nevis
tr: Saint Kitts ve Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
tr: Saint Pierre ve Miquelon

en: Saint Vincent and The Grenadines
tr: Saint Vincent ve Grenadinler

en: Sat
tr: Cmt

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Save Scheduled Import
tr: Zamanlanmış Aktarımı Kaydet

en: Save With A Bundle
tr: Paket Olarak Daha Ucuza Satın Alın

en: Save over 20%
tr: %20 İndirimli

en: Save over 25%
tr: %25 İndirimli

en: Save with Bundles
tr: Paket Olarak İndirimli Satın Al

en: Schedule automated imports
tr: Otomatik içeri aktarmaları zamanlayın

en: Schedule:
tr: Zamanla:

en: Scheduled Import
tr: Zamanlanmış Aktarım

en: Scheduled Imports
tr: Zamanlanmış Aktarımlar

en: Scheduled import was successfully updated.
tr: Zamanlanmış Aktarım başarıyla güncellendi.

en: Scheduled imports may not run reliably
tr: Zamanlaşmış içe aktarımlar sağlıklı çalışmayabilir

[ctx: Scheduled label.]
en: Scheduled
tr: Planlandı

en: Scheduler Status
tr: Zamanlayıcı Durumu

en: Screen
tr: Ekran

en: Scroll down to Calendar Address and click the iCal button (note: if your calendar is private, you'll need to click the iCal button next to the Private Address header instead).
tr: Takvim Adresi için aşağıya kaydırın ve İCal düğmesine tıklayın (Not: Eğer takviminiz gizliyse Gizli Adres başlığına tıklamalısınız).

en: Search
tr: Ara

en: Search %s
tr: Ara %s

en: Search %s Categories
tr: %s kategorilerini ara

en: Search Aggregator Records
tr: Aktarım Kaydı Ara

en: Search for %s
tr: %s içinde ara

en: Search for events
tr: Etkinliklerde ara

en: Search our support help desk
tr: Destek yardım masamızda arama yapın

en: Search:
tr: Ara:

en: Segment your attendee lists
tr: Katılımcı listelerinizi bölütlere ayırın

en: Select %s
tr: %s Seç

en: Select All
tr: Tamamını Seç

en: Select Color
tr: Renk seç

en: Select Content Type
tr: İçerik Türü Seçin

en: Select Frequency
tr: Aktarım Sıklığını Seçiniz

en: Select Import Type
tr: İçe Aktarım Türünü Seçin

en: Select Origin
tr: Kaynak Seçiniz

en: Select Source
tr: Kaynak seç

en: Select a Country:
tr: Ülke Seçiniz:

en: Select a State:
tr: Eyalet seçin:

en: Select all pages
tr: Tüm sayfaları seç

en: Select an image
tr: Görsel seç

en: Select date.
tr: Tarih seç.

en: Select how often you would like events to be automatically imported.
tr: Etkinliklerin hangi sıklıkta aktarılacağını seçin.

en: Select the Event Field that best matches your CSV file column. The contents of that column will then be mapped to the specified event field when the event is created.
tr: CSV dosyanıza göre en uygun Etkinlik Alanlarını belirleyiniz. İçe aktarım sırasın bu sütunlardaki veriler kullanılacaktır.

en: Select the date format used for elements with minimal space, such as in datepickers.
tr: Tarih seçiciler gibi minimum boşluklu öğeler için kullanılan tarih biçimini seçin.

en: Select your .CSV file from the WordPress media library. You may need to first upload the file from your computer to the library.
tr: WordPress Kütüphanesinden CSV Dosyası seçebilirsiniz. Bunun için dosyanızı önce bilgisayarınızdan kütüphaneye yüklemelisiniz.

en: Select your ICS file from the WordPress media library. You may need to first upload the file from your computer to the library.
tr: WordPress Kütüphanesinden ICS Dosyası seçebilirsiniz. Bunun için dosyanızı önce bilgisayarınızdan kütüphaneye yüklemelisiniz.

en: Sep
tr: Eyl

en: September
tr: Eylül

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Server Connection
tr: Sunucu Bağlantısı

en: Set Font Colors
tr: Yazı tipi renklerini belirleyin

en: Set the default currency ISO-4217 code for event costs. This is a three-letter code and is mainly used for data/SEO purposes.
tr: Etkinlik için varsayılan para simgesini ISO-4217 standartı formatında ayarlayınız. Bu kod 3 harften oluşur ve genellikle data/SEO çalışmaları amacıyla kullanılır.

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
tr: Etkinlik için varsayılan para simgesini ayarlayınız. Bu işlem geçmişteki etkinlikleri kapsamaz.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings > General
tr: Ayarlar > genel

en: Settings overview
tr: Ayarlara genel bakış

en: Settings saved.
tr: Ayarlar kaydedildi.

en: Shapes and lines for visual interest
tr: Görsel ilgi için şekiller ve çizgiler

en: Share Settings
tr: Ayarları paylaş

en: Shortcodes
tr: Kısa kodlar

en: Show Custom Fields metabox
tr: Özel Alanlar meta kutusunu göster

en: Show Featured Event Images
tr: Öne Çıkan Görseli Göster

en: Show Google Maps Link
tr: Google Haritalar Linkini Göster

en: Show Map
tr: Haritayı göster

en: Show Map Link:
tr: Harita bağlantısını göster:

en: Show Map:
tr: Harita göster:

en: Show The Events Calendar link
tr: Etkinlik takvimi linkini görüntüle

en: Show _MENU_ entries
tr: _MENU_ verilerini göster

en: Show comments
tr: Yorumları görüntüle

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
tr: Etkinlikleri sitenin diğer yazıları ile birlikte görüntüle. Bu alan işaretlendiğinde, etkinlikler varsayılan etkinlik sayfalarında görüntülenmeye yine de devam eder.

en: Show map by default on imported event and venues
tr: İçe aktarılan etkinliklerde Google Haritasını göster

en: Show time zone
tr: Zaman dilimini göster

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
tr: 0 - 0 arası 0 girdi gösteriliyor

en: Sign Up
tr: Üye Ol

en: Singapore
tr: Singapur

en: Single Event
tr: Tek Etkinlik

en: Single event URL slug
tr: Tek etkinlik URL ismi

en: Site License Key
tr: Site Lisan Anahtarı

en: Skipped:
tr: Atlanan:

en: Skyfall
tr: Şafak

en: Slideshow
tr: Slayt Gösterisi

en: Slovakia (Slovak Republic)
tr: Slovakya (Slovakya Cumhuriyeti)

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Somalia
tr: Somali

en: Something went wrong while inserting the record in the database.
tr: Veritabanına kayıt girilirken bir sorun oluştu.

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
tr: Üzgünüz, The Events Calendar PHP %s ya da daha yenisini gerektiriyor. Sunucu sağlayıcınız ile görüşün.

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
tr: Üzgünüm, The Events Calendar WordPress'in %s eller nyere. Venligst opgrader din WordPress installation.

en: Sorry, but something went wrong. Please try again.
tr: Üzgünüz, yanlış giden bir şeyler oldu. Lütfen tekrar deneyin.

en: Sorry, key validation server is not available.
tr: Üzgünüz, numara sorgulama sunucumuz şu anda müsait değil.

en: Sorry, unable to authenticate your site. Please contact Promoter support.
tr: Üzgünüm, siteniz doğrulanamadı. Lütfen Promoter destek ile iletişime geçin.

en: Sort collection by term attribute
tr: Koleksiyonları terim özelliklerine göre sırala

en: Source
tr: Kayna

en: Source:
tr: Kaynak:

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South Georgia, South Sandwich Islands
tr: Güney Georgia, Güney Sandwich Adaları

en: Spain
tr: İspanya

en: Specify the type of content you wish to import, e.g. events.
tr: Aktarılacak içerik türünü seçini (örnek: etkinlik).

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

[ctx: Start Date Time "to" End Date Time]
en: to
tr: bitiş:

en: Start Time
tr: Başlangıç Zamanı

en: Start an import from this source now, regardless of schedule.
tr: Bu kaynaktan hemen aktarımı başla, zamanlanmış olması göz ardı edilecektir.

en: Start date for Eventbrite Tickets is Required
tr: Eventbrite biletleri için başlangıç ​​tarihi gerekli

en: Start your upgrade
tr: Yükseltmenizi başlatın

en: Start/End:
tr: Başlangıç/Bitiş:

en: Start:
tr: Başlangıç:

en: State
tr: Şehir

en: State or Province:
tr: Eyalat ya da şehir:

en: Status:
tr: Durum:

en: Step 1 of 2
tr: Adım 1/2

en: Step 2 of 2
tr: Adım 2/2

en: Sticky in Month View
tr: Aylık Takvimde Sabitle

en: Stop all Event Aggregator imports from running. Existing imported events will not be affected. Imports via CSV file will still be available.
tr: Tüm Event Aggregator içer aktarmalarını durdurur. Daha önce aktarılmış etkinlikler bundan etkilenmeyecektir. CSV üzerinden içe aktarma seçeneği etkin kalacaktır.

en: Stop current processes
tr: Mevcut işlemleri durdur

en: Streamline your email process
tr: E-posta sürecinizi kolaylaştırın

en: Subscribe to calendar
tr: Abone Ol

en: Success
tr: Başarılı

en: Success! The settings from Facebook Events have been migrated to Event Aggregator. You can view your migrated imports on the Scheduled Imports tab.
tr: Tebrikler! Facebook aktarıcı ayarları başarıyla Event Aggregator'a aktarıldı. Aktarılan etkinlikleri Zamanlanmış Aktarımlar sekmesinde görebilirsiniz.

en: Success! The settings from iCal Importer have been migrated to Event Aggregator. You can view your migrated imports on the Scheduled Imports tab.
tr: Tebrikler! iCal aktarıcı ayarları başarıyla Event Aggregator'a aktarıldı. Aktarılan etkinlikleri Zamanlanmış Aktarımlar sekmesinde görebilirsiniz.

en: Successfully %s %d scheduled import
tr: Başarılı zamanlanmış aktarımlar %s %d

en: Successfully connected Event Aggregator to Facebook
tr: Event Aggregator başarıyla Facebook'a bağlandı

en: Successfully connected to Eventbrite
tr: Eventbrite'a başarıyla bağlandı

en: Successfully disconnected Eventbrite
tr: Eventbrite bağlantısı başarıyla kesildi

en: Successfully fetched Eventbrite Token
tr: Eventbrite belirteçi başarıyla çağrıldı

en: Successfully fetched Facebook Token
tr: Facebook jetonu başarıyla geçirildi

en: Successfully loaded import origins
tr: Aktarım kaynağı başarıyla yüklendi

en: Successfully marked event for import from Eventbrite
tr: Etkinlik Eventbrite'den içeri aktarmak için işaretlendi.

en: Successfully stopped and cleared 1 asynchronous queue process. | Successfully stopped and cleared %d asynchronous queue processes.
tr[0]: 1 eşzamanlı olmayan sırada bekleyen işlem başarıyla durduruldu ve temizlendi.
tr[1]: Eşzamanlı olmayan %d  sırada bekleyen işlem başarıyla durduruldu ve temizlendi.

en: Successfully synced event to Eventbrite
tr: Eventbrite etkinliğine başarıyla senkronlandı.

en: Suggested text:
tr: Önerilen metin:

en: Sun
tr: Paz

en: Sunday
tr: Pazar

en: Sunshine
tr: Gün Işığı

en: Support
tr: Destek

en: Support for The Events Calendar
tr: The Events Calendar'a Destek Ol

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
tr: Svalbard

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: System Information
tr: Sistem Bilgisi

en: Tag
tr: Etiket

en: Tags
tr: Etiketler

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tanzania, United Republic of
tr: Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: %s
tr: Şablon değişiklikleri doğru klasöre taşınmalı: %s

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: tribe_get_template_part('%s')
tr: Şablon değişiklikleri doğru klasöre taşınmalı: tribe_get_template_part('%s')

en: Templates introduced or updated with this release (%s):
tr: Bu sürümde sunulan ve güncellenen temalar (%s):

en: Temporary file not found. Could not save %s.
tr: Geçiçi Dosya bulunamadı. %s kayıt edilemedi.

en: Terms
tr: Terimler

en: Test for a theme or plugin conflict
tr: Tema ya da eklenti çakılmasını test etme

en: Text Array
tr: Metin dizilimi

[ctx: Text label for control to hide restricted events on main calendar views.]
en: Hide restricted events on calendar views.
tr: Takvim görünümlerinde kısıtlanmış etkinlikleri gizleyin.

[ctx: Text used for links to the Accent Color setting.]
en: Accent Color
tr: İkincil Renk

[ctx: Text used for links to the General settings section.]
en: General
tr: Genel

en: Thailand
tr: Tayland

en: Thank you for using %s! All of us at The Events Calendar sincerely appreciate your support and we’re excited to see you using our plugins.
tr: %s kullandığınız için teşekkür ederiz. The Events Calendar ailesi olarak desteğiniz için teşekkür ederiz, eklentimizi kullanmanız bize heyecan veriyor.

en: Thanks for activating Event Aggregator! It looks like you have some settings and imports configured on our legacy importer plugins. To complete your transition, we need to transfer those options to our new system.
tr: Event Aggregator'ı seçtiğiniz için teşekkürler! Daha önceki aktarım eklentilerimizi kullandığınızı bazı ayarlar yaptığınızı görüyoruz. Dilerseniz bu ayarları Event Aggregator'a transfer edebilirsiniz.

en: Thanks for installing The Events Calendar! Here are some handy resources for getting started with our plugins.
tr: Etkinlik Takvimini yüklediğiniz için teşekkür ederiz! Eklentilerimize başlamak için işte bazı kullanışlı kaynaklar.

en: Thanks for setting up a valid key. It will expire on %s
tr: Geçerli bir anahtar kurduğunuz için teşekkür ederiz. Bu anahtar %s tarihine kadar geçerlidir

[ctx: The "/page/" URL string component.]
en: page
tr: sayfa

[ctx: The "Create or Find {post type name}" label for custom linked post types that are *not* Venues or Organizers]
en: Create or Find %s
tr: %s ara ya da oluştur

[ctx: The "Find a {post type name}" label for custom linked post types that are *not* Venues or Organizers]
en: Find %1$s %2$s
tr: %1$s %2$s bulun

en: The %3$s "%1$s" uses the "/%2$s" slug: the Events Calendar plugin will show its calendar in place of the page.
tr: The %3$s "%1$s" "/%2$s" kısa adını kullanıyor: the Events Calendar eklentisi takvimi sayfa içinde gösterecektir.

en: The 'categories' parameter contains invalid category slugs or IDs
tr: Kategori parametresi geçersiz kategori ya da kısa ad içermekte

en: The 'end_date' parameter must be in a supported format
tr: 'end_date' parametresi desteklenen formatta olmalı

en: The 'page' parameter must be a positive integer greater than 1
tr: Sayfa parametresi pozitif ve 1'den büyük bir sayı olmalı

en: The 'per_page' parameter must be a positive integer greater than 1
tr: 'per_page' parametresi positif ve 1Den büyük bir sayı olmalı

en: The 'search' parameter must be a string
tr: Arama parametresi yazı olmalı

en: The 'start_date' parameter must be in a supported format
tr: 'start_date' parametresi desteklenen formatta verilmeli

en: The 'tags' parameter contains invalid tag slugs or IDs
tr: Etiket parametresi geçersiz etiket ya da ID içeriyor

en: The Action Logger will dispatch any logging message using the "tribe_log" action writing, by default, to the PHP error log.
tr: Action Logger, varsayılan olarak "tribe_log" eylem yazısını kullanarak herhangi bir kaydedici mesajını PHP hata kaydına gönderir.

en: The Asynchronous import process is faster and does not rely on WordPress Cron but might not work correctly in all WordPress installations, try switching to the Cron-based process for maximum compatibility.
tr: Eş zamanlı olmayan içeri aktarma işlemi daha hızlıdır ve WordPress krona dayanmaz, ancak tüm WordPress kurulumlarında düzgün çalışmayabilir, maksimum uyumluluk için kron tabanlı işleme geçmeyi deneyin.

en: The CSV file cannot be found. You may need to re-upload the file.
tr: CSV dosyası bulunamadı. Lütfen tekrar yüklemeyi deneyin.

en: The Event Aggregator API responded with bad data. Please <a href="https://theeventscalendar.com/support/post/" target="_blank">contact support</a>.
tr: The Event Aggregator API yanlış veri uyarısı verdi. Lütfen <a href="https://theeventscalendar.com/support/post/" target="_blank">bizimle iletişim kurun</a>.

[ctx: The Events Bar icon color setting label.]
en: Icons
tr: Simgeler

en: The Events Calendar - View V2
tr: Etkinlik Takvimi - Görünüm V2

en: The Events Calendar Context
tr: The Events Calendar içeriği

en: The Events Calendar JSON-LD Data
tr: The Events Calendar JSON-LD verileri

en: The Events Calendar Official Facebook Community
tr: The Events Calendar Resmi Facebook Topluluğu

en: The Events Calendar REST API allows accessing upcoming events information easily and conveniently.
tr: The Events Calendar REST API yaklaşan etkinliklere kolayca ve güvenle ulaşmanızı sağlar.

en: The Events Calendar brand logo
tr: Etkinlik Takvimi marka logosu

en: The Events Calendar could not write WPML default config file: please create the file manually.
tr: The Events Calendar'ın WPML ayarlar dosyasına yazma yetkisi yok. Lütfen bu dosyayı manuel oluşturun.

en: The Events Calendar is API is not providing the site origin correctly.
tr: The Events Calendar API'si site kökeni hakkında doğru bilgi sağlayamıyor.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events.
tr: The Events Calendar detaylı tasarlanmış, genişletilebilir bir eklentidir. Etkinliklerinizi kolayca paylaşmanızı sağlar.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events. Beautiful. Solid. Awesome.
tr: The Events Calendar detaylı tasarlanmış, genişletilebilir bir eklentidir. Etkinliklerinizi kolayca paylaşmanızı sağlar. Güzel. Sağlam. Harika.

en: The Events Calendar logo
tr: Etkinlik Takvimi logosu

[ctx: The Full Site editor block navigation description]
en: Displays a single %s.
tr: Tek bir %s görüntüler.

[ctx: The Full Site editor block navigation description]
en: Displays the calendar views.
tr: Takvim görünümlerini görüntüler.

[ctx: The Full Site editor block navigation title]
en: %s Single
tr: %s Tekil

[ctx: The Full Site editor block navigation title]
en: Calendar Views (%s Archive)
tr: Takvim Görünümleri (%s Arşiv)

en: The Meetup API key is required.
tr: Meetup API anahtarı girmek zorunludur.

en: The TEC REST API link to fetch this event
tr: Bu etkinlik için TEC REST API linki

en: The URL provided could not be reached.
tr: Verilen URL'ye ulaşılamadı.

en: The URL provided failed to load.
tr: Verilen URL yüklenemedi.

en: The URL to the event page
tr: Etkinlik Linki

en: The URL to the full size version of the image
tr: Tam boyutlu görselin kaynak linki

en: The URL to the organizer page
tr: Organizatör sayfasının adı

en: The URL to the term archive page
tr: Terim arşiv sayfası linki

en: The URL to the venue page
tr: Mekan sayfasının URL'si

en: The WordPress term ID
tr: WordPress terim ID'si

en: The abbreviated event time zone string
tr: Etkinlik zaman diliminin kısaltılmışı

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
tr[0]: Yukarıdaki ayar kaydedilmedi. Diğer ayar başarıyla kaydedildi.
tr[1]: Yukarıdaki ayarlar kaydedilmedi. Diğer ayalar başarıyla kaydedildi.

en: The archive page to return
tr: Dönecek arşiv sayfası

en: The batch registered does not have all the required fields.
tr: Kaydedilen seri gerekli tüm alanlara sahip değil.

en: The below query failed with the message(s): %s
tr: Aşağıdaki sorgu şu mesaj(lar) ile başarısız oldu: %s

en: The cost currency symbol
tr: Para değeri sembolü

[ctx: The country]
en: Georgia
tr: Gürcistan

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
tr: Para birimi genelde değerden önce gelir. Bu seçeneği işaretlerseniz, para birimi değerden sonra gösterilecektir.

en: The current URL for your events page is %1$s. <br><br> You cannot edit the slug for your events page as you do not have pretty permalinks enabled. In order to edit the slug here, <a href="%2$s">enable pretty permalinks</a>.
tr: Etkinlik sayfasının mevcut alan adı: %1$s. <br><br> Kalıcı bağlantı değiştirmeyi (Pretty Permalinks) etkinleştirmediğiniz için bu yazının kalıcı bağlantı adını değiştiremezsiniz. Bunun yapmak için <a href="%2$s">adresine gidip</a> kalıcı bağlantı ayarlarını etkinleştirmelisiniz.

en: The current interval, in seconds, between the end of a batch process and the start of the next; as set on the server.
tr: Bir toplu işlemin sonu ile bir sonrakinin başlangıcı arasındaki saniye cinsinden geçerli aralık; sunucuda ayarlandığı gibi.

en: The current status of the import.
tr: İçe aktarmanın mevcut durumu.

en: The current user cannot delete the event category with the specified term ID.
tr: Mevcut kullanıcı bu etkinlik kategorisini silemez.

en: The current user cannot delete the event tag with the specified term ID.
tr: Belirtilen terim numarasına ait etkinlik etiketini silmeye yetkiniz yok.

en: The current user cannot delete the event with the specified ID.
tr: Mevcut kullanıcı belirtilen etkinliği silemez.

en: The current user cannot delete the organizer with the specified ID.
tr: Mevcut kullanıcı bu organizatörü silemez.

en: The current user cannot delete the venue with the specified ID.
tr: Belirtilen ID'deki mekanı mevcut kullanıcı silemez.

en: The daily limit of %d import requests to the Event Aggregator service has been reached. Please try again later.
tr: Event Aggregator servisi günlük aktarım kotasını (%d) aştı. Lütfen daha sonra deneyin.

en: The date day
tr: Zaman gün

en: The date hour
tr: Zaman saat

en: The date minutes
tr: Zaman dakika

en: The date month
tr: Zaman ay

en: The date seconds
tr: Zaman saniye

en: The date year
tr: Zaman yıl

[ctx: The datepicker label when the range start is now.]
en: Now
tr: Şimdi

[ctx: The datepicker range definition when no events are found (for mobile).]
en: Upcoming
tr: Yakında

[ctx: The datepicker range definition when no events are found.]
en: Upcoming
tr: Yakında

[ctx: The datepicker range definition when no more pages of events exist.]
en: Upcoming
tr: Yakında

[ctx: The days of the week text color setting label.]
en: Days of the Week
tr: Haftanın günleri

en: The default event category for events
tr: Etkinlikler için varsayılan etkinlik kategorisi

en: The default event category for events imported via .ics files
tr: .ics dosyaları üzerinden içe aktarımlarda varsayılan etkinlik kategorisi

en: The default event category for events imported via CSV
tr: CSV dosyasından içe aktarımlarda varsayılan etkinlik kategorisi

en: The default event category for events imported via Eventbrite
tr: Eventbrite aracılığıyla içeri aktarılan etkinlikler için varsayılan etkinlik kategorisi

en: The default event category for events imported via Google Calendar
tr: Google Takvim üzerinden içe aktarımlarda varsayılan etkinlik kategorisi

en: The default event category for events imported via Meetup
tr: Meetup üzerinden içe aktarımlarda varsayılan etkinlik kategorisi

en: The default event category for events imported via iCalendar
tr: iCalendar üzerinden içe aktarımlarda varsayılan etkinlik kategorisi

en: The default event category for events imported via other URLs
tr: Diğer sitelerden aktarım yapılırken kullanılacak varsayılan etkinlik kategorisi

en: The default post status for events
tr: Etkinlikler için varsayılan etkinlik durumu

en: The default post status for events imported via .ics files
tr: .ics dosyasından içe aktarımlarda varsayılan yayın durumu

en: The default post status for events imported via CSV
tr: .CSV dosyasından içe aktarımlarda varsayılan yayın durumu

en: The default post status for events imported via Eventbrite
tr: Eventbrite aracılığıyla içeri aktarılan etkinlikler için varsayılan yazı durumu

en: The default post status for events imported via Google Calendar
tr: Google Takvim üzerinden içe aktarımlarda varsayılan yayın durumu

en: The default post status for events imported via Meetup
tr: Meetup üzerinden içe aktarımlarda varsayılan yayın durumu

en: The default post status for events imported via iCalendar
tr: iCalendar üzerinden içe aktarımlarda varsayılan yayın durumu

en: The default post status for events imported via other URLs
tr: Diğer sitelerden içe aktarılan etkinliklerin varsayılan kategorisi

[ctx: The default text for the 'today' button's title and aria-label on the Week View.]
en: Click to select the current month
tr: Geçerli ayı seçmek için tıklayın

[ctx: The default text label for the "today" button on main calendar views.]
en: Today
tr: Bugün

[ctx: The default text label for the "today" button on the Month View.]
en: This Month
tr: Bu Ay

[ctx: The default title of the List Widget.]
en: Upcoming Events
tr: Yaklaşan Etkinlikler

[ctx: The default title text for the today button.]
en: Click to select today's date
tr: Bugünün tarihini seçmek için tıklayın.

[ctx: The description for the event date and time color setting.]
en: Main date and time display on views and single event pages
tr: Görünümlerde ve tek etkinlik sayfalarında ana tarih ve saat gösterimi

en: The details about each size available for the image
tr: Görselin tüm boyutları ile detaylar

en: The details of your calendar plugin and settings is often needed for you or our staff to help troubleshoot an issue. Please opt-in below to automatically share your system information with our support team. This will allow us to assist you faster if you post in our help desk.
tr: Destek taleplerinizde ekibimiz sizden genellikle takvim eklentinizin ve ayarlarınızın detaylarını isteyeceklerdir. Lütfen bu bilgilerinizin ekibimizle otomatik olarak paylaşılması için aşağıdaki alanı işaretleyin. Bu sayede size çok daha kısa sürede destek verebilir ve sorununuzu çözebiliriz.

en: The e-mail address will be obfuscated on this site to avoid it getting harvested by spammers.
tr: E-Posta adresi spam maillere karşı korunacaktır.

en: The event ID is missing from the request
tr: Talep edilen etkinlik ID'sı eksik

en: The event ID used to globally identify in Event Aggregator
tr: Event Aggregator tarafıdnan kullanılan genel etkinlik ID'si

en: The event WordPress post ID
tr: Etkinlik WordPress ID

[ctx: The event accent color setting label.]
en: Accent Color
tr: İkincil Renk

en: The event author ID
tr: Etkinlik yazarı

en: The event author WordPress post ID
tr: Etkinlik yazarı WordPress yazı kimliği

en: The event categories
tr: Etkinlik kategorileri

en: The event category ID or name
tr: Etkinlik kategori numarası veya ismi

en: The event category description
tr: Etkinlik kategorisi tanımı

en: The event category name
tr: Etkinlik kategorisi adı

en: The event category slug
tr: Etkinlik kategorisi kısa adı

en: The event category term ID is missing or does not exist.
tr: Etkinlik kategorisi yok ya da kayıp.

en: The event category term ID is missing.
tr: Etkinlik kategorisi numarası kayıp.

en: The event category with the specified term ID could not be deleted.
tr: Belirtilen etkinlik kategorisi silinemedi.

en: The event category with the specified term ID has been deleted already.
tr: Belirtilen etkinlik kategorisi daha önce silinmiş.

en: The event cost
tr: Etkinlik ücreti

en: The event cost details
tr: Etkinlik ücreti detayları

en: The event cost including the currency symbol
tr: Etkinlik ücreti (para birimini içeren)

en: The event could not be deleted
tr: Mekan silinemedi

en: The event could not be updated
tr: Etkinlik güncellenemedi

en: The event creation date in UTC time
tr: Etkinlik oluşturulma zamanı (dünya saati ile)

en: The event creation date in the site time zone
tr: Etkinlik oluşturulma tarihi sitenin zaman diliminde

en: The event description
tr: Etkinlik açıklaması

en: The event does not have a venue assigned
tr: Etkinlik için yer belirtilmemiş.

en: The event does not have an organizer assigned
tr: Etkinliğe herhangi bir organizatör atanmadı

en: The event end date and time
tr: Etkinlik bitiş tarihi ve saati

en: The event end date in UTC time
tr: Etkinlik bitiş tarihi (UTC)

en: The event end date in the event or site time zone
tr: Etkinlik bitiş tarihi zaman dilimi

en: The event excerpt
tr: Etkinlik kısa yazısı

en: The event featured image ID or URL
tr: Öne çıkan görsel numarası ya da adresi

en: The event featured image details if set
tr: Etkinlik görseli detayları (eğer varsa)

en: The event is already trashed
tr: Etkinlik daha önce silinmiş

en: The event last modification date in UTC time
tr: Etkinliğin son değiştirilme tarihi (UTC)

en: The event last modification date in the site time zone
tr: Etkinlik değiştirilme zamanı (site saati ile)

en: The event long description
tr: Etkinlik Uzun Açıklaması

en: The event name
tr: Etkinlik Adı

en: The event organizer IDs or data
tr: Etkinlik organizatörü veya numarası

en: The event organizers
tr: Etkinlik organizatörleri

en: The event post ID is missing or does not exist.
tr: Etkinlik numarası eksik ya da kayıp.

en: The event post ID is missing.
tr: Etkinlik yazı ID'si eksik.

en: The event post status
tr: Etkinlik yayımlanma durumu

en: The event publication date
tr: Etkinlik yayımlanma tarihi

en: The event publication date (UTC time zone)
tr: Etkinlik yayımlanma tarihi (Dünya Saati)

en: The event short description
tr: Etkinlik Kısa Açıklaması

en: The event slug
tr: Etkinlik kısa adı

en: The event start date and time
tr: Etkinlik başlangıç tarihi ve saati

en: The event start date in UTC time
tr: Etkinlik başlangıç tarihi (UTC)

en: The event start date in the event or site time zone
tr: Etkinlik başlangıç tarihi zaman dilimi

en: The event status
tr: Etkinlik durumu

en: The event tag ID or name
tr: Etkinlik etiketi numarası veya ismi

en: The event tag description
tr: Etkinlik etiketi açıklaması

en: The event tag name
tr: Etkinlik etiketi adı

en: The event tag slug
tr: Etkinlik etiketi kısa adı

en: The event tag term ID is missing or does not exist.
tr: Belirtilen terim numarasına ait etkinlik etiketi kayıp ya da yok.

en: The event tag term ID is missing.
tr: Etkinlik etiketi terim numarası eksik.

en: The event tag with the specified term ID could not be deleted.
tr: Belirtilen terim numarasına ait etkinlik etiketi silinemedi.

en: The event tag with the specified term ID has been deleted already.
tr: Belirtilen terim numarasına ait etkinlik etiketi daha önce silinmiş.

en: The event tags
tr: Etkinlik etiketleri

en: The event time zone
tr: Etkinlik zaman dilimi

en: The event time zone string
tr: Etkinlik zaman dilimi

en: The event title
tr: Etkinlik başlığı

[ctx: The event title color setting label.]
en: Event Date and Time
tr: Etkinlik Tarihi ve Saati

[ctx: The event title color setting label.]
en: Event Title
tr: Etkinlik Adı

en: The event venue
tr: Etkinlik mekanı

en: The event website URL
tr: Etkinlik sitesi linki

en: The event with the specified ID could not be deleted.
tr: Belirtilen etkinlik silinemedi.

en: The event with the specified ID has been deleted already.
tr: Belirtilen etkinlik daha önce silinmiş.

en: The event with the specified ID is not accessible.
tr: Belirtilen etkinliğe erişilemiyor.

en: The file provided could not be opened. Please confirm that it is a properly formatted .ics file.
tr: Dosya açılamadı. Lütfen dosyayı kontrol ediniz.

en: The following fields are required for a successful import:
tr: Başarılı bir aktarım için aşağıdaki alanlar gereklidir:

en: The following preview does not necessarily contain all of the data from your CSV file. The data displayed below is meant as a guide to help you map your CSV file's columns to the appropriate Event fields.
tr: Bu ön izleme CSV dosyasındaki tüm verileri içermeyebilir. Buradaki veriler CSV dosyanızdaki veri alanlarını doğru etkinlik alanlarına atamanız için gösterilmektedir.

en: The following three fields accept the date format options available to the PHP %1$s function. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.
tr: Aşağıdaki üç alan PHP %1$s tarih fonksiyonlarını kabul etmektedir. <a href="%2$s" target="_blank">Tarih formatları ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın</a>.

en: The function needs to be passed an $event or used in the loop.
tr: Bu fonksiyon geçmiş bir $event ya da döngü içinde kullanılmalı.

en: The hash of the next expected batch, as previously provided by the client
tr: Daha önce müşteri tarafından sağlanan bir sonraki beklenen partinin hash değeri

[ctx: The header for the color control section.]
en: Adjust Appearance
tr: Görünümü ayarla

[ctx: The header for the font color control section.]
en: Set Font Colors
tr: Yazı tipi renklerini belirleyin

[ctx: The header string for the Elementor event organizer widget phone section.]
en: Phone:
tr: Telefon:

[ctx: The header string for the Elementor event venue widget address section.]
en: Address:
tr: Adres:

[ctx: The header string for the Elementor event venue widget phone section.]
en: Phone:
tr: Telefon:

[ctx: The header text for the event cost widget]
en: Cost:
tr: Ücret:

en: The image WordPress post ID
tr: Görsel WordPress yazı ID

en: The image associated with your event could not be attached to the event.
tr: Etkinlik görseli etkinliğe aktarılamadı.

en: The image associated with your event could not be imported.
tr: Etkinlik görseli içe aktarılamadı.

en: The image associated with your event is not accessible with your API key.
tr: Etkinlikle ilgili görsele sağladığınız API anahtarı ile ulaşılamıyor.

en: The image file extension
tr: Görsel dosyasının uzantısı

en: The image height in pixels in the specified size
tr: Görsel verilen boyut yüksekliği

en: The image mime-type
tr: Görsel dosya türü

en: The image natural height in pixels
tr: Görselin özgün yüksekliği (piksel)

en: The image natural width in pixels
tr: Görselin özgün genişliği (piksel)

en: The image width in pixels in the specified size
tr: Görsel verilen boyut genişliği

en: The import being fetched is not queued up for importing. Please try the import again.
tr: İstenen içeri aktarma, içeri aktarma için sıraya alınmıyor. Lütfen içeri aktarmayı tekrar deneyin.

en: The import failed for an unknown reason. Please try again. If the problem persists, please contact support.
tr: Aktarım bilinmeyen bir nedenden dolayı başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin. Eğer problem devam ederse destek ekibimize ulaşın.

en: The import is in progress.
tr: Aktarım devam ediyor.

en: The import record is missing the origin.
tr: Aktarılacak kayıt kaynak dosyada bulunamadı.

en: The import unique ID as provided by Event Aggregator service
tr: Event Aggregator hizmeti tarafından sağlanan eşsiz içeri aktarma numarası

en: The import will be starting soon.
tr: Aktarım yakında başlayacak.

[ctx: The label for the amount of events to show in the List Widget.]
en: Show:
tr: Göster:

[ctx: The label for the field of the title of the List Widget.]
en: Title:
tr: Başlık:

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the List Widget.]
en: Generate JSON-LD data
tr: JSON-LD verisi oluştur

[ctx: The label for the option to hide the List Widget if no upcoming events.]
en: Hide this widget if there are no upcoming events.
tr: Yaklaşan etkinlik yoksa bu bileşeni gizle.

[ctx: The label for the option to only show featured events in the List Widget]
en: Limit to featured events only
tr: Sadece öne çıkan etkinliklerle sınırlandır

[ctx: The label of the users dropdown for an integration.]
en: Users
tr: Kullanıcılar

[ctx: The label/header text for the event categories widget]
en: Categories:
tr: Kategoriler:

en: The last time this event was imported and/or updated via import.
tr: Bu etkinlik en son şu tarihte aktarıldı/güncellendi.

en: The link to the image in the specified size on the site
tr: Sitede belirtilen boyuttaki görselin linki

[ctx: The main header string for the Elementor event venue widget.]
en: Venue | Venues
tr[0]: Mekan
tr[1]: Mekanlar

en: The map does not have valid coordinates nor a valid address
tr: Haritanın geçerli koordinatları ve geçerli bir adresi bulunmamaktadır.

[ctx: The name of the List Widget.]
en: Events List
tr: Etkinlikler Listesi

en: The new status message for the user, not localized.
tr: Kullanıcı için yeni durum mesajı, yerelleştirilmemiş.

en: The new status message slug, to allow for localized messages.
tr: Yerelleştirilmiş mesajlara izin vermek için yeni durum mesajı ismi.

en: The new status of the import.
tr: İçeri aktarmanın yeni durumu.

en: The next import is scheduled for %1$s.
tr: Bir sonraki aktarım: %1$s.

en: The number of event categories to return on each page
tr: Sayfa başına gösterilecek etkinlik kategorisi

en: The number of event tags to return on each page
tr: Sayfa başına geri dönecek etkinlik etiketi sayısı

en: The number of events available in the preview may be limited by your %1$sImport Settings.%2$s
tr: Ön izlemede bulunan etkinliklerin sayısı, %1$s İçeri Aktarma Ayarlarınız %2$s tarafından sınırlandırılabilir.

en: The number of events per page on the List View. Does not affect other views.
tr: Liste görünümünde sayfa başına düşen etkinlik sayısı. Bu sayı diğer listeleme modlarına etki etmeyecektir.

en: The number of events to return on each page
tr: Her sayfadaki etkinlik sayısı

en: The number of organizers to return on each page
tr: Sayfa başına geri dönecek organizatör sayısı

en: The number of posts associated with the term
tr: Terimle ilişkilendirilmiş yazı sayısı

en: The number of venues to return on each page
tr: Sayfa başına geri dönecek mekan sayısı

en: The organizer ID used to globally identify in Event Aggregator
tr: Event Aggregator tarafından atanan genel organizatör ID'si

en: The organizer WordPress post ID
tr: Organizatör WordPress Yazı ID

en: The organizer author ID
tr: Organizatör yazar numarası

en: The organizer author WordPress post ID
tr: Organizatör yazarı WordPress yazı ID

en: The organizer could not be created from the provided data
tr: Verilen bilgilerden organizatör oluşturulamadı

en: The organizer could not be deleted
tr: Organizatör silinemedi

en: The organizer could not be updated
tr: Organizatör güncellenemedi

en: The organizer creation date in UTC time
tr: Organizatör oluşturulma zamanı (dünya zamanı ile)

en: The organizer creation date in the site time zone
tr: Organizatör oluşturulma zamanı (site zamanı ile)

en: The organizer description
tr: Organizatör açıklama

en: The organizer e-mail address
tr: Organizatör e-posta adresi

en: The organizer email address
tr: Organizatör e-posta adresi

en: The organizer featured image ID or URL
tr: Organizatör öne çıkan görsel numarası ya da alan adı

en: The organizer is already trashed
tr: Organizatör daha önce silinmiş

en: The organizer last modification date in UTC time
tr: Organizatör son değiştirilme zamanı (dünya saati ile)

en: The organizer last modification date in the site time zone
tr: Organizatör değiştirilme zamanı (site zamanı ile)

en: The organizer long description
tr: Organizatör uzun açıklaması

en: The organizer name
tr: Organizatör adı

en: The organizer phone number
tr: Organizatörün telefon numarası

en: The organizer post ID is missing or does not exist.
tr: Organizatör yazı numarası eksik ya da yok.

en: The organizer post ID is missing.
tr: Organizatör yazı numarası eksik.

en: The organizer post status
tr: Organizatör yazı durumu

en: The organizer publication date
tr: Organizatör yayımlanma tarihi

en: The organizer publication date (UTC time zone)
tr: Organizatör yayımlanma tarihi (Dünya Saati)

en: The organizer short description
tr: Organizatör kısa açıklaması

en: The organizer slug
tr: Organizatör kısa adı

en: The organizer status
tr: Organizatör durumu

en: The organizer website
tr: Organizatörün internet sitesi

en: The organizer with the specified ID could not be deleted.
tr: Verilen numaralı organizatör silinemedi.

en: The organizer with the specified ID has been deleted already.
tr: Verilen numaralı organizatör saha önce silinmiş.

en: The organizer with the specified ID is not accessible.
tr: Belirtilen etkinlik için organizatör kimliği erişilemez durumda.

en: The percentage of import completed.
tr: Tamamlanan içeri aktarma yüzdesi.

[ctx: The placeholder for the dropdown to select a user.]
en: Select a User
tr: Bir kullanıcı seçin

[ctx: The placeholder is for the localized version of the iCal UID specification link]
en: Some events at the requested source are missing the UID attribute required by the iCalendar Specification. Creating a scheduled import would generate duplicate events on each import. Instead, please use a One-Time import or contact the source provider to fix the UID issue; linking them to %s may help them more quickly resolve their feed's UID issue.
tr: Talep ettiğiniz bazı etkinliklerin iCalendar kuralları tarafından gerekli olan UID özelliği bulunmamaktadır. Zamanlanmış görev oluşturmanız her etkinlikten çift olarak oluşmasına neden olacaktır. Zamanlanmış görev yerine Bir Kerelik Aktarım yönetimini deneyebilir ve kaynak sağlayıcıyla bu sorunu düzeltmesi konusunda bağlantı kurabilirsiniz. %s sorunu daha kısa sürede çözmelerine yardımcı olabilir.

[ctx: The placeholder is for the localized version of the iCal UID specification link]
en: Some events at the requested source are missing the UID attribute required by the iCalendar Specification. One-Time and ICS File imports are allowed but successive imports will create duplicated events on your site. Please contact the source provider to fix the UID issue; linking them to %s may help them more quickly resolve their feed's UID issue.
tr: iCalendar'ın talep ettiği bazı UID (Tekil Numaralandırma) özellikleri kaynak dosyada bulunmuyor. Bir-Kez ve ICS dosya içe aktarabilirsiniz; ancak bu içe aktarım sonunda aynı etkinlikten iki tane olacaktır. UID sorunu ile ilgili içe aktarmaya çalıştığınız kaynağın yetkilileri ile iletişim kurabilirsiniz. Onlara %s linkini yollarsanız daha kesin bir çözüm alabilirsiniz.

en: The plugins you need at one discounted price
tr: İhtiyacınız olan eklentiler indirimli fiyatıyla

en: The position of the currency symbol in the cost string
tr: Para değeri sembolünün konumu

en: The preview is taking longer than expected. Please try again in a moment.
tr: Önizleme beklenenden uzun sürdü. Lütfen daha sonra deneyin.

en: The provided linked post ID is not valid
tr: Verilen yazı kimliği geçersizdir

en: The records you were attempting to import were still not available when this queue was processed. Please try again.
tr: Bu kuyruk işlenirken bazı kayıtlara ulaşılamadı. Lütfen tekrar deneyin.

en: The request was sent insecurely.
tr: İstek güvensiz olarak gönderildi.

en: The request wasn't sent from this tab.
tr: İstek bu sekmeden gönderilmemiş.

en: The requested URL does not have any upcoming and published events matching the search criteria.
tr: Verilen kaynak site gelecek ya da yayımlanmış etkinlik içermiyor.

en: The requested event archive page does not exist
tr: İstenilen etkinlik arşiv sayfası bulunamadı

en: The requested event is not accessible
tr: Aranan etkinlik bulunamadı

en: The requested event term archive page does not exist
tr: İstenilen etkinlik terimine ait arşiv sayfası bulunamadı

en: The requested organizer archive page does not exist
tr: İstenilen organizatöre ait arşiv sayfası bulunamadı

en: The requested organizer is not accessible
tr: İstenilen organizatöre erişilemiyor

en: The requested page was not found.
tr: İstenilen sayfa bulunamadı.

en: The requested post ID does not exist or is not an event
tr: Talep edilen yazı ID'si geçerli değil ya da bir etkinlik değil

en: The requested post ID does not exist or is not an organizer
tr: İstenilen yazı ID'si eksik ya da bir organizatör değil

en: The requested post ID does not exist or is not an venue
tr: İstenilen mekan ID'si eksik ya da ID bir mekana ait değil

en: The requested source does not have any upcoming and published events matching the search criteria.
tr: İstenen kaynak sitede gelecek etkinlik yok ya da istenilen kriterlere uygun etkinlik yayımlanmamış.

en: The requested venue archive page does not exist
tr: İstenilen etkinlilk mekanına ait arşiv sayfası bulunamadı

en: The requested venue is not accessible
tr: İstenilen mekana erişilemiyor

en: The response from the Event Aggregator server was badly formed and could not be understood. Please try again.
tr: Event Aggregator sunucusundan aldığınız yanıt olumsuz ya da anlaşılamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: The selected log file is empty or has not been generated yet.
tr: Seçilen kayıt dosyası boş veya henüz oluşturulmadı.

en: The server is not currently responding
tr: Sunucu şu an yanıt vermiyor

en: The server is responding with an error:
tr: Sunucu şu hatayı veriyor:

en: The service has disabled oAuth. Some types of events may not import.
tr: Servis oAuth tarafından pasifleştirildi. Bazı etkinlik türleri aktarılamayabilir.

en: The taxonomy the term belongs to
tr: Terime ait sınıflandırma

en: The term description
tr: Terim açıklaması

en: The term name
tr: Terim adı

en: The term parent term if any
tr: Varsa üst terim

en: The term slug
tr: Terim kısa adı

[ctx: The text label for the Day View.]
en: Day
tr: Gün

[ctx: The text label for the List View.]
en: List
tr: Liste

[ctx: The text label for the Month View.]
en: Month
tr: Ay

[ctx: The text used for the link to the event archive in the admin post tag list.]
en: %s View
tr: %s görüntüle

en: The user is not authorized to create event categories
tr: Bu kullanıcının etkinlik kategorisi oluşturma yetkisi yok

en: The user is not authorized to create event tags
tr: Bu kullanıcı etkinlik etiketi oluşturmak için yetkili değil

en: The user is not authorized to create events
tr: Bu kullanıcı etkinlik oluşturmak için yetkilendirilmemiş

en: The user is not authorized to create organizers
tr: Bu kullanıcı organizatör oluşturmak için yetkilendirilmemiş

en: The user is not authorized to create venues
tr: Bu kullanıcı mekan oluşturmak için yetkili değil

en: The venue ID used to globally identify in Event Aggregator
tr: Event Aggregator tarafından atanan genel etkinlik ID'si

en: The venue WordPress post ID
tr: Mekan WordPress yazı ID'si

en: The venue ZIP code
tr: Mekanın Posta Kodu

en: The venue address
tr: Mekan adresi

en: The venue author ID
tr: Mekan Yazar ID

en: The venue author WordPress post ID
tr: Mekan yazarı yazı ID'si

en: The venue city
tr: Mekanın şehri

en: The venue could not be created from the provided data
tr: Verilen bilgilerden mekan oluşturulamadı

en: The venue could not be deleted
tr: Organizatör silinemedi

en: The venue could not be updated
tr: Mekan güncellenemedi

en: The venue country
tr: Mekanın ülkesi

en: The venue creation date in UTC time
tr: Mekan oluşturulma zamanı (dünya zamanı ile)

en: The venue creation date in the site time zone
tr: Mekan oluşturulma zamanı (site zamanı ile)

en: The venue description
tr: Mekan açıklaması

en: The venue geo latitude
tr: Mekan enlemi

en: The venue geo longitude
tr: Mekan boylamı

en: The venue is already trashed
tr: Mekan daha önce silinmiş

en: The venue last modification date in UTC time
tr: Mekan son değiştirilme zamanı (dünya saati ile)

en: The venue last modification date in the site time zone
tr: Mekan değiştirilme zamanı (site zamanı ile)

en: The venue long description
tr: Mekan uzun açıklaması

en: The venue name
tr: Mekan adı

en: The venue phone number
tr: Mekanın telefon numarası

en: The venue post ID is missing or does not exist.
tr: Mekanın ID'si eksik ya da mevcut değil.

en: The venue post ID is missing.
tr: Mekanın ID'si eksik.

en: The venue post status
tr: Mekanın yazı durumu

en: The venue province
tr: Mekanın ili

en: The venue publication date
tr: Mekanın yayımlanma tarihi

en: The venue publication date (UTC time zone)
tr: Mekanın yayımlanma tarihi (Dünya Saatine Göre)

en: The venue short description
tr: Mekan uzun açıklaması

en: The venue slug
tr: Mekan kısa adı

en: The venue state
tr: Mekanın Eyaleti (Türkiye için buraya il girilebilir)

en: The venue state and province
tr: Mekan ilçe ve il bilgisi

en: The venue state or province
tr: Mekan il ya da eyaleti

en: The venue status
tr: Mekan durumu

en: The venue website URL
tr: Mekanın internet sitesi

en: The venue with the specified ID could not be deleted.
tr: Belirtilen ID'deki mekan silinemedi.

en: The venue with the specified ID has been deleted already.
tr: Belirtilen ID'deki mekan daha önce silinmiş.

en: The venue with the specified ID is not accessible.
tr: Mekan ID'sine erişilemedi.

en: Themer's Guide
tr: Temacı kılavuzu

en: There is a new version of %1$s available. %2$s
tr: Yeni sürüm var. %1$s Burdan indirebilirsiniz. %2$s

en: There is an JSON error with the Event Aggregator server. Please try your import again later.
tr: Event Aggregator sunucusunda bir JSON hatası var. Lütfen içeri aktarmanızı daha sonra tekrar deneyin.

en: There is an update available for %1$s but your license has expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your license.%3$s | Updates are available for %1$s but your license keys have expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your licenses.%3$s
tr[0]: %1$s için güncellememiz var ancak lisansınızın süresi geçmiş. %2$sEvents Calendar internet sitesini ziyaret ederek lisansınızı yenileyiniz.%3$s
tr[1]: %1$s için güncellememiz var ancak lisansınızın süresi geçmiş. %2$sEvents Calendar internet sitesini ziyaret ederek lisansınızı yenileyiniz.%3$s

en: There may be an issue with the Event Aggregator server. Please try your import again later.
tr: Event Aggregator sunucusunda bir sorun olabilir. Lütfen daha sonra deneyin.

en: There was a problem processing your import. Please try again.
tr: Aktarım işlenirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: There was an error building the record queue:
tr: Kayıt kuyruğu oluşturulurken hata oluştu:

en: There was an error fetching the results from your import:
tr: Aktarım sonuçlarını çekme sırasında bir hata oluştu:

en: There were no Legacy Events to be Migrated, you are ready to rock!
tr: Aktarılacak başka etkinlik bulunamadı, artık sallamaya hazırız!

en: There were no results found for %s.
tr: %s için herhangi bir sonuç bulunamadı.

en: There were no results found for <strong>"%1$s"</strong> this month.
tr: <strong>"%1$s"</strong> için bu ay bir sonuç bulunamadı.

en: There were no results found for <strong>"%1$s"</strong>.
tr: <strong>"%1$s"</strong> için bir sonuç bulunamadı.

en: There were no results found for this view.
tr: Bu görünüm için sonuç bulunamadı.

en: There were no results found for this view. %1$s
tr: Bu görünüm için sonuç bulunamadı. %1$s

en: There were no results found.
tr: Sonuç bulunamadı.

en: There’s a new version of %1$s available, but your license is expired. You’ll need to renew your license to get access to the latest version. If you plan to continue using your current version of the plugin(s), be sure to use a compatible version of The Events Calendar. %2$s
tr: Kullanılabilir yeni bir %1$s sürümü var, ancak lisansınızın süresi doldu. En son sürüme erişebilmek için lisansınızı yenilemeniz gerekecek. Eklentilerin mevcut sürümünü kullanmaya devam etmeyi planlıyorsanız, Etkinlikler Takvimi'nin uyumlu bir sürümünü kullandığınızdan emin olun. %2$s

en: These APIs may include the following third party services: Google Maps (API key), Meetup (OAuth token), PayPal (email, Client ID, Client Secret), Eventbrite (API key, auth URL, Client Secret), and Zoom (email, Client ID, Client Secret).
tr: Bu API'ler şu üçüncü parti hizmetleri içerebilir: Google Haritalar (API anahtarı), Meetup (OAuth belirteci), PayPal (e-posta, müşteri numarası, müşteri sırrı), Eventbrite (API anahtarı, kimlik doğrulama URL'si, müşteri sırrı) ve Zoom (e-posta , müşteri numarası, müşteri sırrı).

en: These settings control the appearance of the single event pages.
tr: Bu ayarlar, tek etkinlik sayfalarının görünümünü kontrol eder.

en: These settings impact all list-style views, including List View and Day View.
tr: Bu ayarlar tüm liste görünümlerini (Liste Görünümü, Günlük Liste Görünümü dahil) etkileyecektir.

en: These settings will also apply to events imported in the future via this scheduled import.
tr: Bu ayaralar daha sonraki zamanlanmış aktarımlarda da kullanılacaktır.

en: Third Party Accounts
tr: Üçüncü Parti Hesapları

en: This %s has passed.
tr: Bu %s geçti.

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
tr: Bu takvim The Events Calendar tarafından geliştirilmiştir.

en: This event is all day on %%startdatewithyear%%.
tr: %%startdatewithyear%% gününde tüm gün süren bir etkinliktir.

en: This event is all day starting on %%startdatenoyear%% and ending on %%enddatewithyear%%.
tr: Bu tüm gün süren bir etkinliklik. %%startdatenoyear%%  tarihinde başlayıp %%enddatewithyear%% tarihinde biter.

en: This event is at %%starttime%% on %%startdatewithyear%%.
tr: Bu etkinlik saat %%starttime%% %%startdatewithyear%% tarihinde başlar.

en: This event is from %%starttime%% to %%endtime%% on %%startdatewithyear%%.
tr: Etkinlik Başlangıcı: %%starttime%% %%endtime%% %%startdatewithyear%%.

en: This event starts at %%starttime%% on %%startdatenoyear%% and ends at %%endtime%% on %%enddatewithyear%%
tr: Bu etkinlik saat %%starttime%% %%startdatenoyear%% tarihinde başlar ve saat %%endtime%% %%enddatewithyear%% tarihinde biter

en: This event starts at %%starttime%% on %%startdatenoyear%% and ends on %%enddatewithyear%%
tr: Bu etkinlik saat %%starttime%% %%startdatenoyear%% tarihinde başlar ve %%enddatewithyear%% tarihinde biter

en: This event will not be re-imported and changes made locally will be preserved.
tr: Bu etkinlik tekrar içe aktarılmayacak ve yaptığınız değişiklikler korunacaktır.

en: This information is only for guidance and not to be considered as legal advice.
tr: Bu bilgiler sadece yol gösterme amaçlıdır ve hukuki tavsiye olarak değerlendirilmemelidir.

en: This information serves as a guide on what sections need to be modified due to usage of The Events Calendar and its Add-ons.
tr: Bu bilgiler, Etkinlik Takvimi ve Eklentilerinin kullanılması nedeniyle hangi bölümlerin değiştirilmesi gerektiği konusunda bir kılavuz görevi görür.

en: This is a preview of the type of content you will be getting in during the import based on what is on the calendar now.
tr: Bu sadece verilerin bir kısmını içeren bir ön izlemedir.

en: This is especially true if you have made any code customizations to your calendar.
tr: Bu, özellikle takviminizde herhangi bir kod özelleştirmesi yaptıysanız geçerlidir.

en: This is where all of the global network settings for The Events Calendar can be modified.
tr: Burası The Events Calendar'ın genel ağ ayarlarını değiştirebileceğiniz yerdir.

en: This option allows you to automatically move past events to trash.
tr: Bu seçenek tüm tarihi geçmiş etkinlikleri otomatik olarak çöp kutusuna yollamanızı sağlar.

en: This option allows you to bulk delete past events. Be careful and backup your database before removing your events as there is no way to reverse the changes.
tr: Bu seçenek geçmiş etkinlikleri toplu silme olanağı verir. Silme işlemine başlamadan önce veritabanını ve sitenizi yedeklemenizi öneririz. Aksi halde yapılan değişiklikleri geri alamazsınız.

en: This webhook action is not currently supported.
tr: Site kancası eylemi halen desteklenmiyor.

en: Three months
tr: Üç ay

en: Three weeks
tr: Üç hafta

en: Through the usage of The Events Calendar, Events Calendar PRO, The Events Calendar Filter Bar, Eventbrite Tickets, and Community Events plugins, as well as our Event Aggregator Import service (contained within The Events Calendar plugin), information may be collected and stored within your website’s database.
tr: Etkinlik Takvimi, Etkinlik Takvimi PRO, Etkinlik Takvimi Filtre Çubuğu, Eventbrite Biletleri ve Topluluk Etkinlikleri eklentilerinin yanı sıra Etkinlik Toplayıcı İçeri Aktarma hizmetimizin (Etkinlik Takvimi eklentisinde bulunur) kullanımı yoluyla bilgi toplanıyor ve web sitenizin veritabanında kaydediliyor olabilir.

en: Thu
tr: Per

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Ticket availability automatically updates
tr: Bilet sayısı otomatik olarak güncellenecektir

en: Ticket sales, attendee management, and email marketing for your events
tr: Etkinlikleriniz için bilet satışı, katılımcı yönetimi ve e-posta pazarlaması

en: Ticket scanning with mobile app
tr: Mobil uygulama ile bilet taraması

en: Tickets
tr: Biletler

en: Time &amp; Date
tr: Zaman &amp; Tarih

en: Time Range Separator
tr: Zaman Aralığı Ayracı

en: Time Zone:
tr: Saat Dilimi:

en: Time range separator
tr: Tarih aralığı ayracı

en: Time zone mode
tr: Zaman dilimi modu

en: Time:
tr: Saat:

en: Timezone support
tr: Saat dilimi desteği

[ctx: Title for the debugging section of the general settings.]
en: Debugging
tr: Hata ayıklama

[ctx: Title for the editing section of the general settings.]
en: Editing
tr: Düzenleniyor

[ctx: Title for the maintenance section of the general settings.]
en: Maintenance
tr: Bakım

en: To allow better control over dates, advanced security improvements and performance gain.
tr: Tarihler üzerinde daha iyi denetim, gelişmiş güvenlik iyileştirmeleri ve başarım kazancı  için.

en: To complete this major calendar upgrade, you need to migrate your events to the new data storage system. Once migration finishes, you can take advantage of all the cool new 6.0 features!
tr: Bu büyük takvim yükseltmesini tamamlamak için etkinliklerinizi yeni veri depolama sistemine taşımanız gerekir. Geçiş bittiğinde, tüm harika yeni 6.0 özelliklerinden yararlanabilirsiniz!

en: To continue using The Events Calendar, please install the latest version of
tr: Etkinlik Takvimini kullanmaya devam etmek için lütfen en son sürümünü yükleyin.

en: To continue using scheduled imports, please enter a valid Event Aggregator license key under %1$sEvents > Settings > Licenses%2$s.
tr: Zamanlanmış aktarımları yapabilmek için geçerli bir Event Aggregator linki girmelisiniz. %1$sEtkinlikler > Ayarlar > Lisanslar%2$s.

en: Today
tr: Bugün

en: Transition Duration
tr: Geçiş süresi

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Transparent
tr: Saydam

en: Troubleshooting
tr: Sorun giderme

en: Troubleshooting Page
tr: Sorun giderme sayfası

en: Troubleshooting common problems
tr: Yaygın sorunların çözümü

en: Try to adjust your import settings and try again.
tr: İçe aktarım ayarlarınızı gözden geçirip tekrar deneyin.

en: Tue
tr: Sal

en: Tuesday
tr: Salı

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turbo charge your posts admin for any custom post type with sortable filters and columns, and auto-registration of metaboxes.
tr: Özel filtreler oluşturabilme ve sütun sıralama seçenekleriye yönetici arayüzündeki etkinlikleri kolayca yönetmenizi sağlar.

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Turks and Caicos Islands
tr: Turks ve Caicos Adaları

en: Turn the venue name for your event into a clickable URL — a great way to link directly to a venue’s website or a virtual meeting.
tr: Etkinliğinizin mekan adını tıklanabilir bir URL'ye dönüştürün - doğrudan bir mekanın web sitesine veya sanal bir toplantıya bağlanmanın harika bir yolu.

en: Tutorial
tr: Başlangıç Kılavuzu

en: Two months
tr: İki ay

en: Two weeks
tr: İki hafta

en: URL:
tr: Link:

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: Unable to attach an image to the event
tr: Etkinliğe görsel eklenemedi

en: Unable to continue inserting data. Please reload this page to continue/try again.
tr: Veri girişine devam edilemiyor. Lütfen bu sayfayı yenileyip tekrar deneyin.

en: Unable to find a matching post.
tr: Eşleşen yazı bulunamadı.

en: Unable to find an event with the ID of %s.
tr: %s numaralı etkinlik bulunamadı.

en: Unable to find an import record with the ID of %s.
tr: %s numaralı aktarım kaydı bulunamadı.

en: Unable to get a post of the correct type.
tr: Doğru yazı türü alınamıyor.

en: Unable to process this import - a breakage or conflict may have resulted in the import halting.
tr: Bu içeri aktarma işlenemiyor - bir kırılma veya çakışma, içeri aktarmanın durmasına neden olmuş olabilir.

en: Unable to run Tribe Extensions. Your website host is running PHP 5.2 or older, and has likely disabled or misconfigured debug_backtrace(). You, or your website host, will need to upgrade PHP or properly configure debug_backtrace() for Tribe Extensions to work.
tr: Tribe Eklentilerini çalıştıramıyor. Siteniz PHP 5.2 ya da daha eski bir sürüm kullanıyor. Büüyk ihtimalle yanlış yapılandırılmış ya da etkinleştirilmemiş debug_backtrace() kullanılıyor. Sitenizde Tribe Eklentilerinin düzgün çalışması için PHP sürümü güncellenmeli ya da debug_backtrace() yapısını düzegün yapılandırmalısınız.

en: Unable to save credentials
tr: Yetkilendirmeler kaydedilemedi

en: Unable to save scheduled import instance. Please try again.
tr: Zamanlanmış aktarım olayı kaydedilemedi. Lütfen tekrar deneyin.

en: Unable to save scheduled import. Please try again.
tr: Zamanlanmış aktarım kaydedilemedi. Lütfen tekrar deneyin.

en: Undo
tr: Geri Al

en: Unique System Info Key Generated
tr: Tekil Sistem Anahatı Oluşturuldu

en: Unite the power of TEC with the ticketing of Eventbrite
tr: TEC ile Eventbrite'ın biletleme gücünü birleştirin

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: ABD

en: United States Minor Outlying Islands
tr: Amerika Birleşik Devletleri Küçük Dış Adaları

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unknown Column
tr: Bilinmeyen sütun

en: Unknown or not set
tr: Bilinmeyen veya girilmeyen

en: Unknown service message
tr: Bilinmeyen servis mesajı

en: Unnamed %s
tr: Adlandırılmamış %s

en: Unnamed Venue
tr: İsimsiz mekan

en: Unsupported
tr: Desteklenmiyor

en: Upcoming %s
tr: Yaklaşan %s

en: Update %s Category
tr: %s kategorisini güncelle

en: Update Authority
tr: Güncelleme Yetkilisi

en: Update Time Zone Data
tr: Zaman Dilimi Verisini Güncelle

en: Update complete: time zone data has been added to all events in the database.
tr: Güncelleme tamamlandı: zaman dilimi bilgisi veritabanındaki tüm etkinliklere eklendi.

en: Update now to version %s.
tr: %s sürümüne şimdi güncelle.

en: Updated:
tr: Güncellenen:

en: Upgrade
tr: Yükseltme

en: Upgrade Plugin
tr: Eklentiyi Güncelle

en: Upgrade your %1$s
tr: %1$s sürümüne yükseltin

en: Upgrade your calendar views
tr: Takvim görünümlerinizi yükseltin

en: Upgrade your calendar.
tr: Takviminizi güncelleyin.

en: Upload
tr: Yükle

en: Upload a CSV File
tr: CSV Dosyası Yükle

en: Upload an ICS File
tr: ICS Dosyası Yükle

en: Use General
tr: Geneli kullan

en: Use global import settings
tr: Genel aktarım ayarlarını kullan

en: Use manual time zones for each event
tr: Her etkinlik için yerel zaman dilimini kullan

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from Eventbrite.
tr: Eventbrite'dan hangi etkinliklerin aktarılacağını daraltmak için filtreleri kullanın.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this Google Calendar.
tr: Google Calendar beslemesinden hangi etkinliklerin aktarılacağına dair filtreleri daraltabilirsiniz.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this iCalendar feed.
tr: iCalendar beslemesinden hangi etkinliklerin aktarılacağına dair filtreleri daraltabilirsiniz.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this site.
tr: Kaynak siteden hangi etkinliklerin seçileceğini belirlemek için filtreleri kullanın.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from your ICS file.
tr: ICS dosyasından hangi etkinliklerin aktarılacağına dair filtreleri daraltabilirsiniz.

en: Use the following panel of your customizer to change the styling of your Calendar and Event pages.
tr: Takvim ve Etkinlik sayfalarının stillerini değiştirmek için aşağıdaki paneli kullanabilirsiniz.

en: Use the options below to configure your imports. Global Import Settings apply to all imports, but you can also override the global settings by adjusting the origin-specific options. Check your Event Aggregator Service Status on the %1$s.
tr: İçe aktarma ayarları için buradaki ayarları kullanabilirsiniz. Genel İçe Aktarma Ayarları tüm içe aktarmalarınıza uygulanır. Dilerseniz bu ayarları kaynak-özel ayarları seçerek o içe aktarım için değiştirebilirsiniz. Event Aggregator Servis Durumunu kontrol etmek için %1$s.

en: Use the options below to configure your imports. Looking for more ways to import events from other websites?
tr: İçe aktarma ayarları için buradaki ayarları kullanabilirsiniz. Daha farklı içe aktarma seçeneklerine mi ihtiyacınız var?

en: Use the site-wide time zone everywhere
tr: Site zaman dilimini her yerde kullan

en: Use this image
tr: Bu görseli kullan

en: Use this shortcode to display events that are currently in progress, like webinars and livestreams.
tr: Şu an devam etmekte olan webinar veya canlı yayın gibi etkinlikleri göstermek için bu kısa kodu kullanın.

en: Use this to share calendar data with Google Calendar, Apple iCal and other compatible apps
tr: Takvim verisini Google Takvim, Apple iCal veya uyumlu başka uygulamalar ile paylaşmak için kullanın

[ctx: User header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: User
tr: Kullanıcı

[ctx: User header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: User
tr: Kullanıcı

en: Users submit events and sell tickets
tr: Kullanıcılar etkinlik gönderir ve bilet satar

en: Using stylesheets and page templates
tr: Sayfa şablonu ve stilleri kullanma

en: Using this function before "plugins_loaded" action has fired can return unreliable results.
tr: Bu fonksiyonu "plugins_loaded" eyleminden önce çalıştırmak güvenilir olmayan sonuçlar döndürebilir.

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Valid Key! Expires on %s
tr: Geçerli numara! Süresi %s iken doluyor.

en: Value
tr: Değer

en: Venezuela
tr: Venezuella

en: Venue
tr: Mekan

en: Venue Address
tr: Mekan Adresi

en: Venue Address 2
tr: Mekan Adresi 2

en: Venue City
tr: Mekan Şehri

en: Venue Country
tr: Mekan Ülkesi

en: Venue Description
tr: Mekan Açıklaması

en: Venue Featured Image
tr: Mekan Öne Çıkan Görseli

en: Venue Name
tr: Mekan İsmi

en: Venue Phone
tr: Mekan telefonu

en: Venue Settings
tr: Mekan Ayaraları

en: Venue State
tr: Mekan Eyaleti

en: Venue State/Province
tr: Mekan Eyalet/Bölgesi

en: Venue URL
tr: Mekan URL

en: Venue Website
tr: Mekan web sitesi

en: Venue Zip
tr: Mekan Posta Kodu

en: Venue Zip Code
tr: Mekan Posta Kodu

en: Venue information: name, address, city, country, state, postal code, phone, website, geographical coordinates (latitude and longitude)
tr: Mekan bilgileri: isim, adres, şehir, ülke, eyalet, posta kodu, telefon, web sitesi, coğrafi koordinatlar (enlem ve boylam)

en: Venues
tr: Mekanlar

en: Venues should be related to this event
tr: Mekanlar bu etkinlikle bağlantılı olmalı

en: Venues should contain the specified string in the title, description or custom fields
tr: Mekanlar adında, açıklamasında ya da özel alanlarında belirtilmiş kelimeleri içermeli

en: Venues should have events associated to them
tr: Mekanlar kendileriyle bağlantılı etkinliklere sahip olmalı

en: Venues should have upcoming events associated to them
tr: Mekanlar kendileriyle bağlantılı gelecek etkinliklere sahip olmalı

en: Viet Nam
tr: Vietnam

en: View
tr: Görüntüle

en: View %s
tr: Görüntüle %s

en: View Aggregator Record
tr: Aktarım Kayıtlarını Göster

en: View All Add-Ons
tr: Tüm Add-on'ları görüntüle

en: View All Scheduled Imports
tr: Tüm Zamanlanmış Aktarımları Göster

en: View Calendar
tr: Takvimi görüntüle

en: View Events
tr: Etkinlikleri görüntüle

en: View Filters
tr: Filtreleri Göster

en: View My Calendar
tr: Takvimimi görüntüle

en: View all %s
tr: Tüm %s

en: View and manage your license keys
tr: Lisans anahtarlarınızı görün ve yönetin

en: View more %1$s.
tr: Diğer %1$s ögelerini görüntüle.

en: View the error report
tr: Hata raporunu görüntüle

en: View the migration report
tr: Migrasyon raporunu görüntüle

en: View your calendar
tr: Takvimini görüntüle

en: View your event categories
tr: Etkinlik kategorilerimi göster

en: View your event organizers
tr: Etkinlik organizatörlerimi göster

en: View your event tags
tr: Etkinlik etiketlerini görün

en: View your event venues
tr: Etkinlik mekanlarımı göster

en: View your scheduled imports.
tr: Zamanlanmış aktarımlarımı göster.

en: Views Navigation
tr: Gezinme görünümleri

en: Virgin Islands (British)
tr: Virgin Adaları (İngiliz)

en: Virgin Islands (U.S.)
tr: Virgin Adaları (ABD)

en: Virtual Events
tr: Sanal Etkinlikler

en: Visit the Add-on Page
tr: Eklenti Sayfasını Ziyaret Et

en: WP Cron enabled
tr: WP Cron etkinleştirildi

en: WP Cron not enabled
tr: WP Cron etkinleştirilmedi

en: Want this emailed to you?
tr: Bunun size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz?

en: Want to dive deeper?
tr: Daha fazla derine dalmak ister misin?

en: Want to take your events to the next level?
tr: Etkinliklerinizi bir sonraki düzeye çıkarmak istiyor musunuz?

en: Warnings and errors
tr: Uyarılar ve hatalar

en: We are committed to helping make your calendar spectacular and have a wealth of resources available, including a handy %s to get your calendar up and running.
tr: Kendimizi takviminizin daha etkileyici ve zengin gözükmesine adadık. İşlevsel %s ile takviminiz daha şık ve verimli çalışacak.

en: We can help with that
tr: Bu konua yardımcı olabiliriz

en: We did not find any Facebook Events settings to migrate.
tr: Aktarılacak herhangi bir Facebook Etkinlik ayarı bulunamadı.

en: We did not find any iCal Importer settings to migrate.
tr: Aktarılacak herhangi bir iCal ayarı bulunamadı.

en: We hope you love %1$s
tr: %1$s seveceğinizi umuyoruz

en: We make use of certain APIs, in order to provide specific features.
tr: Belirli özellikler sağlamak için belirli API'lerden yararlanıyoruz.

en: We recommend a 16:9 aspect ratio for featured images.
tr: Öne çıkan görseller için 16: 9 en boy oranını öneririz.

en: We recommend making this update on a %1$sstaging site%2$s.
tr: Bir %1$sevreleme sitesi%2$snde bu güncellemeyi yapmanızı öneriyoruz.

en: We send out discounts to our core users via our newsletter.
tr: İndirim kodlarını kullanıcılarımıza haber bültenimiz ile gönderiyoruz.

en: We've packaged our most popular plugins into bundles jam-packed with value.
tr: En çok talep gören eklentileri size daha uygun bir fiyata paket halinde sunuyoruz.

en: We've redesigned all of the calendar views to give you and your users a better experience. Beyond a brand new look, we've optimized every design for mobile and introduced key improvements for each view.
tr: Size ve kullanıcılarınıza daha iyi bir deneyim sunmak için tüm takvim görünümlerini yeniden tasarladık. Yepyeni bir görünümün ötesinde, her tasarımı mobil cihazlar için optimize ettik ve her görünüm için önemli iyileştirmeler getirdik.

en: Webhook not registered properly.
tr: Site kancası doğru şekilde kayıt edilmedi.

en: Wed
tr: Çar

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Welcome to The Events Calendar
tr: The Events Calendar'a hoşgeldiniz

en: Welcome to The Events Calendar!
tr: Etkinlik Takvimine Hoşgeldiniz!

en: What personal data we collect and why we collect it
tr: Hangi kişisel bilgileri ne amaçla topluyoruz

en: When events are sticky in month view, they'll display first in the list of events shown within a given day block.
tr: Bir etkinlik aylık takvimde sabitlendiğinde listenin en üstünde görünür.

en: When importing from a website that uses The Events Calendar, the REST API will attempt to fetch events this far in the future. That website's hosting resources may impact the success of imports. Selecting a shorter time period may improve results.
tr: The Event Calendar kullanan bir siteden içe aktarım yaparken, REST API gelecek etkinlikleri de aktarmaya çalışacaktır. Karşı sunucunun kaynakları sizin içe aktarımınızı olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden daha iyi sonuç almak için daha kısa zaman aralığı seçmenizi öneririz.

en: When importing from an event source, this is how far into the future the events will be fetched; on slower websites a larger date range may impact the success of imports. Selecting a shorter time period may improve results.
tr: Etkinlikleri harici bir kaynaktan alıyorsanız bu ayarlar etkinliğin hangi tarihe kadar içe aktarılacağı ilgilidir. Yavaş sitelerde tarih aralağını geniş tutmak içe akatarmayı olumsuz etkiler. Bu durumla ilgili sorun yaşarsanız aralığı daha kısa tutmayı deneyebilirsiniz.

en: When importing from an event source, this is the maximum number of events that will be imported; on slower websites this may impact the success of imports. Setting this to a smaller number may improve results.
tr: Etkinliği bir kaynaktan alıyorsanız aşağıdaki ayarlar içe aktarılacak maksimum etkinlik sayısını belirlemeye yarar. Yavaş altyapısı olan sitelerde bu sayı içe aktarma kalite ve hızını doğrudan etkiler. Daha küçük sayılar denemeniz içe aktarma başarınızı olumlu yönde etkileyecektir.

en: When purchasing Eventbrite Tickets, attendee, purchaser, and order information are stored and managed by Eventbrite.
tr: Eventbrite Biletleri satın alırken, katılımcı, alıcı ve sipariş bilgileri Eventbrite tarafından saklanır ve yönetilir.

en: When this import was last scheduled to run, the daily limit for your Event Aggregator license had already been reached.
tr: Son zamanlayıcı çalıştığında günlük kotanızı dolduracaksınız.

en: When users click on the event title, they’ll be taken right to the source of your event, offering a direct route to join.
tr: Kullanıcılar etkinlik başlığını tıkladıklarında, doğrudan katılma yolunu sunacak olan etkinliğinizin kaynağına götürülürler.

en: When using The Events Calendar, we recommend that you use a geographic timezone such as "America/Los_Angeles" and avoid using a UTC timezone offset such as “%2$s”.
tr: Etkinlik Takvimini kullanırken, "Amerika / Los_Angeles" gibi coğrafi bir saat dilimi kullanmanızı ve "%2$s" gibi bir UTC saat dilimi farkı kullanmaktan kaçınmanızı öneririz.

en: When you save this scheduled import, the events above will begin importing.
tr: Zamanlanmış içe aktarımı başlattığınızda yukarıdaki etkinlikler aktarılmaya başlayacaktır.

en: Where We Send Your Data
tr: Verilerinizi nereye gönderiyoruz

en: Where's my calendar?
tr: Takvimim nerede?

en: Whether an event is sticky in the calendar view or not
tr: Etkinlik takvim görüntüsünde yukarda olsun/olmasın

en: Whether an event should be hidden from the calendar view or not
tr: Etkinliği harita görünümde gizle/göster

en: Whether events linked to the venue should show a map link or not
tr: Mekanın adresi haritada link olarak gösterilsin mi

en: Whether events linked to the venue should show a map or not
tr: Mekanın adresi haritada gösterilsin mi

en: Whether events should be hidden in the calendar view or not
tr: Etkinlik takvimde gözüksün ya da gizli olsun

en: Whether or not this event is an all day Event
tr: Tüm gün süren etkinlik

en: Whether the event is featured in the calendar or not
tr: Etkinlik öne çıkan etkinlik olsun/olmasın

en: Whether the event lasts the whole day or not
tr: Tüm gün süren etkinlik ya da değil

en: Whether the event should be featured on the site or not
tr: Etkinlik öne çıkarılsın ya da çıkarılmasın

en: Whether the event should be sticky in the calendar view or not
tr: Etkinlik takvimde sabit gözüksün ya da gözükmesin

en: Whether the event should show a map link or not
tr: Etkinliğin harita linki gösterilsin ya da gösterilmesin

en: Whether the event should show a map or not
tr: Etkinlik haritada gösterilsin ya da gösterilmesin

en: Whether the map link should be shown for the event or not
tr: Etkinlik için harita linkini göster/gösterme

en: Whether the map link should be shown for the venue or not
tr: Bu mekan için harita gösterilsin/gösterilmesin

en: Whether the map should be shown for the event or not
tr: Etkinlik için haritayı göster/gösterme

en: Whether the map should be shown for the venue or not
tr: Mekan kısa açıklaması

en: Whether to hide terms not assigned to any posts
tr: Herhangi bir yazıya ait olmayan terimler gizlensin/gözüksün

en: While the resources above help solve a majority of the issues we see, there are times you might be looking for extra support. If you need assistance using our plugins and would like us to take a look, please follow these steps:
tr: Yukarıdaki kaynaklar size genelde çözümü sunar. Ancak sorununuz hala devam ediyorsa ve daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa aşağıdaki adımları takip edin:

en: Why am I being told my license key is out of installs?
tr: Neden lisans anahtarımın kurulum sınırı aştığı bilgisini alıyorum?

en: Widget
tr: Bileşen

en: Widgets
tr: Bileşenler

en: Width
tr: Genişlik

en: Without a defined location your event will not display a %sGoogle Rich Snippet%s on the search results.
tr: Mekan belirtilmediği sürece etkinliğiniz arama sonuçlarında %sGoogle Rich Snippet%s olarak gösterilemez.

en: WooCommerce compatibility
tr: WooCommerce uyumluluğu

en: WordPress 5.7 includes a major jQuery update that may cause compatibility issues with past versions of The Events Calendar, Event Tickets and other plugins.
tr: Wordpress 5.7 The Events Calendar, Event Tickets ve diğer eklentilerin geçmiş sürümleri ile uyumluluk sorunlarına neden olabilecek önemli bir jQuery güncellemesi içerir.

en: Works with Google Calendar, Meetup, and more
tr: Google Takvim, Meetup ve daha fazlası ile çalışır

en: Writes
tr: Yazmalar

en: YYYY-MM-DD
tr: DD-MM-YYYY

en: Yes
tr: Evet

en: Yes, automatically share my system information with The Events Calendar's support team
tr: Evet, bilgilerimi The Events Calendar destek ekibi ile paylaş

en: You are approaching your daily import limit. You may want to adjust your Scheduled Import frequencies.
tr: Günlük kotanıza yaklaşıyorsunuz. Zamanlanmış içe aktarım ayarlarını gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
tr: Kullandığınız versiyon %s ve bir sarılmayı hakettiniz :-)

en: You are up to date!
tr: Güncel durumda!

en: You are using The Events Calendar's built-in Google Maps API key.
tr: Etkinlik Takvimi'nin yerleşik Google Haritalar API anahtarını kullanıyorsunuz.

en: You are using WordPress 5.7 which included a major jQuery update that may cause compatibility issues with past versions of The Events Calendar, Event Tickets and other plugins.
tr: The Events Calendar, Event Tickets ve diğer eklentilerle uyumluluk sorunlarına neden olabilecek önemli bir jQuery güncellemesi içeren WordPress 5.7 kullanıyorsunuz.

en: You are using a custom Google Maps API key.
tr: Özelleştirilmiş bir Google Haritalar API anahtarı kullanıyorsunuz.

en: You can always check the status of your licenses by logging in to %1$syour account on theeventscalendar.com%2$s.
tr: Lisans durumunu istediğiniz zaman %1$sgiriş yaparak kontrol edebilirsiniz%2$s.

en: You can find the url you need in your Google Calendar settings.
tr: Google Takvim için gerekli linki takvim ayarlarında bulabilirsiniz.

en: You can make changes to imported events via The Events Calendar and see those changes reflected on your site’s calendar. The owner of the original event source (e.g. the iCalendar feed or Meetup group) might also make changes to their event. If you choose to re-import an altered event (manually or via a scheduled import), any changes made at the source or on your calendar will need to be addressed.
tr: The Event Calendar'ın içe aktarım ayarlarını düzenleyerek sitenize aktaracağınız etkinliklerle ilgili özelleştirmeler yapabilirsiniz. Etkinliğin asıl kaynağında (Facebook, iCalendar) bazen değişiklikler ve güncellemeler olabilir. Bu tür güncellemelerin nasıl aktarılacağı ile ilgili ayarlara aşağıdaki seçeneklerden ulaşabilirsiniz.

en: You cannot delete a history record (ID: "%d").
tr: Geçmiş kaydı silemezsiniz (ID: "%d").

en: You do not have a license
tr: Lisansınız yok

en: You do not have access to authenticate this site.
tr: Bu siteyi doğrulamak için erişim yetkiniz yok.

en: You do not have an active connection to Eventbrite through your account and Event Aggregator.
tr: Hesabınız ve etkinlik toplayıcı aracılığıyla Eventbrite ile aktif bir bağlantınız yok.

en: You do not have an active connection to Meetup through your account and Event Aggregator.
tr: Hesabınız ve Event Aggregator aracılığıyla, Meetup'a aktif bir bağlantınız bulunmuyor.

en: You do not have permission to delete this record.
tr: Bu kaydı silme yetkiniz yok.

en: You do not have permission to migrate Facebook Events settings to Event Aggregator
tr: Bu aktarım için yetkili değilsiniz

en: You do not have permission to migrate Legacy Ignored Events
tr: Bu etkinlikleri aktarmaya izniniz yok

en: You do not have permission to migrate iCal Importer settings to Event Aggregator
tr: Bu aktarım için yetkili değilsiniz

en: You do not have permission to restore this post.
tr: Bu etkinliği geri alma yetkiniz yok.

en: You don't have permission to do that.
tr: Bunu yapmak için izniniz yok.

en: You have a license key for %1$s but the key is out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your license, or purchase a new one. | You have license keys for %1$s but your keys are out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your licenses, or purchase new ones.
tr[0]: %1$s için lisan anahtarınız var ancak bu anahtar kullanılamıyor. %2$sthe Events Calendar internet sitesini ziyaret edip%3$s lisanslarınızı gözden geçiriniz.
tr[1]: %1$s için lisan anahtarınız var ancak bu anahtar kullanılamıyor. %2$sthe Events Calendar internet sitesini ziyaret edip%3$s lisanslarınızı gözden geçiriniz.

en: You have changed the recurrence rules of this %1$s.  Saving the %1$s will update all future %2$s.  If you did not mean to change all %2$s, then please refresh the page.
tr: Bu %1$s'nin tekrarlama kurallarını değiştirdiniz. %1$s kaydedildiğinde gelecekteki tüm %2$s güncellenir. Tüm %2$s'yi değiştirmek istemediyseniz, lütfen sayfayı yenileyin.

en: You have not connected Event Aggregator to Eventbrite
tr: Event Aggregator'ı Eventbrite'a bağlamadınız

en: You have not connected Event Aggregator to Meetup
tr: Event Aggregator Facebook'a bağlı değil

en: You have reached your daily import limit. Scheduled imports will be paused until tomorrow.
tr: Günlük içe aktarma limitinizi doldurdunuz. Zamanlaşmış içe aktarmalar yarına kadar bekletilecektir.

en: You must enter an Event Aggregator license key in Events > Settings > Licenses before using this service.
tr: Bu servisi kullanmadan önce Event Aggregator lisans anahtarını girmelisiniz. Events > Settings > Licenses.

en: You must map columns from the CSV file to specific fields in order to perform a CSV import.
tr: CSV dosyasını içe aktarabilmek için veri sütunlarının ilgili alanlara eşleştirmesini yapmalısınız.

en: You must provide a valid CSV file to perform a CSV import.
tr: CSV aktarımı için dosyanızdaki verilerin geçerliliğini kontrol edin.

en: You must select at least one view.
tr: En azından bir görünüm seçmelisiniz.

en: You must use an integer to reduce the daily import limit
tr: Günlük aktarım limitini düşürmek için bir tam sayı kullanmalısınız

en: You need to connect to Eventbrite for Event Aggregator to work properly
tr: Event Aggregator'ın düzgün çalışması için Eventbrite'a bağlanmanız gerekir

en: You need to connect to Meetup for Event Aggregator to work properly
tr: Event Aggregator'ın düzegin çalışması için Facebook'a bağlamalısınız

en: You need to upgrade!
tr: Yükseltme yapmanız gerekmekte!

en: You should include the information below in the correct sections of you privacy policy.
tr: Gizlilik politikanızın doğru bölümlerine aşağıdaki bilgileri eklemelisiniz.

en: You're all set!
tr: Her şey hazır!

en: You've requested a non-existent tab.
tr: Olmayan bir sekme çağırdınız.

en: Your Event Aggregator Facebook token expired %s.
tr: Event Aggregator Facebook jetonunuzun kullanım süresi %s tarihinde sona erdi.

en: Your Event Aggregator Facebook token will expire %s.
tr: Event Aggregator Facebook jetonunuzun kullanım süresi %s tarihinde sona erecek.

en: Your Event Aggregator license is expired.
tr: Event Aggregator lisansınızın süreci doldu.

en: Your Meetup API key is invalid.
tr: Meetup API Anahtarınız geçersiz.

en: Your Scheduled Import has been updated!
tr: Zamanlanmış Aktarım güncellendi!

en: Your email
tr: Eposta adresiniz

en: Your form had the following errors:
tr: Formunuz aşağıdaki hataları içeriyor:

en: Your import is currently in progress. Don't worry, you can safely navigate away&ndash;the import will continue in the background.
tr: İçe aktarım şu an devam etmekte. Merak etmeyin, bu sayfayı kapatabilirsiniz. Aktarım arkaplanda devam edecektir.

en: Your import must include at least one event
tr: Aktarımınız en az bir etkinlik içermeli

en: Your license is invalid
tr: Lisansınız geçersiz

en: Your license is valid
tr: Lisansınız geçerli

en: Your preview doesn't have any records to import.
tr: Önizlemede herhangi bir aktarılacak kayda rastlanmadı.

en: Your preview is taking a bit longer than expected, but it <i>is</i> still being generated.
tr: Ön izleme beklenenden uzun sürdü ancak arka planda <i>halen</i> devam ediyor.

en: Your scheduled import was saved and the first import is complete!
tr: Zamanlanmış aktarımların kaydedildi ve ilk aktarımlar bitti!

en: Your system information will only be used by The Events Calendar's support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
tr: Bilgileriniz sadece The Events Calendar destek ekibince görüntülenebilir. Tüm bilgiler güvenli bir şekilde saklanmaktadır. Üçüncü kişilerle bilgileriniz paylaşılmaz.

en: Your update failed due to an incompatibility between the version (%1$s) of the %2$s you tried to update to and the version of %3$s that you are using. %4$s
tr: Güncellemeniz, kullandığınız %3$s sürümü ile güncellemeye çalıştığınız %2$s sürümü (%1$s) arasındaki uyumsuzluk nedeniyle başarısız oldu. %4$s

[ctx: add new on admin bar]
en: Aggregator Record
tr: Aktarım Kaydı

[ctx: admin menu]
en: Aggregator Records
tr: Aktarım Kayıtları

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Daily
tr: Günlük

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 15 minutes
tr: Her 15 Dakika

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 30 Minutes
tr: Her 30 Dakika

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Hourly
tr: Saatlik

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Monthly
tr: Aylık

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: On Demand
tr: Talebe Göre

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Weekly
tr: Haftakuj

en: all
tr: tümü

[ctx: all events slug]
en: all
tr: hepsi

en: all time
tr: tüm zamanlar

en: and
tr: ve

en: and %s post moved to Ignored. | and %s posts moved to Ignored.
tr[0]: ve %s etkinlik Yoksayılan'a taşındı.
tr[1]: ve %s etkinlik Yoksayılan'a taşındı.

en: at approximately
tr: yaklaşık

en: based on %s version
tr: %s sürümü

en: book with The Events Calendar logo
tr: Events Calendar logosu ile rezerve edin.

en: category
tr: kategori

[ctx: category list label]
en: %s Category | %s Categories
tr[0]: %s Kategori
tr[1]: %s Kategori

en: click here
tr: buraya tıkla

en: click here to edit it
tr: düzenlemek için tıklayın

[ctx: column name]
en: # Imported
tr: # Aktarıldı

[ctx: column name]
en: Frequency
tr: Sıklık

[ctx: column name]
en: Last Import
tr: Son Aktarım

[ctx: column name]
en: Source
tr: Kaynak

[ctx: column name]
en: Type
tr: Tür

[ctx: column name]
en: When
tr: Zaman

en: day
tr: gun

[ctx: day_view]
en: %1$s for %2$s
tr: %2$s için %1$s

en: deactivated
tr: pasifleştirildi

en: delete
tr: sil

en: edit Events settings.
tr: etkinlik ayarlarını düzenle.

en: event
tr: etkinlik

[ctx: event aggregator status]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: event aggregator status]
en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Draft <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Taslak <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Taslak <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Failed
tr: Başarısız

[ctx: event aggregator status]
en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Başarısız <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Başarısız <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Imported
tr: Aktarıldı

[ctx: event aggregator status]
en: Imported <span class="count">(%s)</span> | Imported <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Aktarılan <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Aktarılan <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Pending
tr: Bekleyen

[ctx: event aggregator status]
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Bekleyen <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Bekleyen <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Schedule
tr: Zamanlanmış

[ctx: event aggregator status]
en: Schedule <span class="count">(%s)</span> | Schedule <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Zamanlanmış <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Zamanlanmış <span class="count">(%s)</span>

en: eventbrite.com/e/example-12345
tr: eventbrite.com/e/ornek-12345

en: events
tr: etkinlikler

en: example.com/
tr: ornek.com/

[ctx: extension disallowed]
en: This extension has been programmatically disallowed. The most common reason is due to another The Events Calendar plugin having absorbed or replaced this extension's functionality. This extension plugin has been deactivated, and you should likely delete it.
tr: Bu uzantı programatik olarak devre dışı bırakıldı. En yaygın neden, başka bir Modern Tribe eklentisinin bu uzantının işlevselliğini içine almış veya değiştirmiş olmasıdır. Bu uzantı eklentisi devre dışı bırakıldı ve muhtemelen onu silmelisiniz.

[ctx: featured events slug]
en: featured
tr: öne çıkan

[ctx: featured events title]
en: Featured %s
tr: Öne Çıkan %s

[ctx: formatted plugin list]
en: %1$s and %2$s
tr: %1$s ve %2$s

en: g:i a
tr: H:i

[ctx: human readable time ago]
en: about %s ago
tr: %s süre önce

en: iCal Importer
tr: iCal Aktarıcısı

[ctx: iCal feed description]
en: Events for %s
tr: %s için etkinlikler

en: iCalendar Import Settings
tr: iCalendar Aktarım Ayarları

en: illustration of a book with The Events Calendar logo
tr: Etkinlik Takvimi logolu bir kitabın çizimi

en: illustration of a phone screen with a person's face
tr: bir kişinin yüzü olan bir telefon ekranının resmi

en: illustration of a thought lightbulb coming from a book
tr: bir kitaptan gelen bir fikir lambasının çizimi

en: illustration of an event moving from one calendar to another
tr: bir takvimden diğerine geçen bir etkinliğin resmi

en: illustration of characters being translated
tr: Karakter çevirilerinin görüntüsü

[ctx: in human readable time]
en: in about %s
tr: yaklaşık saat %s

[ctx: in human readable time]
en: retrying in about %s
tr: deneniyor %s

[ctx: link for connecting eventbrite]
en: Connect to Eventbrite
tr: Eventbrite'a bağlan

[ctx: link for connecting meetup]
en: Connect to Meetup
tr: Meetup'a bağlan

[ctx: link to knowlegebase article]
en: Read more about Ignored Events.
tr: Yoksayılan Etkinlikler hakkında daha fazla bilgi al.

en: list
tr: liste

en: list of available functions
tr: kullanılabilir fonksiyonların listesi

[ctx: log engines]
en: None currently available
tr: Mevcut yok

[ctx: log selector]
en: None currently available
tr: Mevcut yok

en: month
tr: ay

[ctx: month view]
en: %1$s for %2$s
tr: %2$s için %1$s

en: new
tr: yeni

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
tr: fonksiyon adıyla:

en: one month
tr: bir ay

en: one week
tr: bir hafta

en: open-source forum on WordPress.org
tr: wordpress.org açık destek forumu

en: opens in a new window
tr: yeni pencerede açılır

en: organizer
tr: organizatör

en: organizers
tr: organizatörler

en: page
tr: sayfa

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
tr: %1$s / %2$s

en: past
tr: geçmiş

en: post a thread
tr: mesaj yolla

en: post moved to Ignored. | posts moved to Ignored.
tr[0]: etkinlik Yoksayılana taşındı.
tr[1]: etkinlik Yoksayılana taşındı.

[ctx: post type general name]
en: Aggregator Records
tr: Aktarım Kayıtları

[ctx: post type singular name]
en: Aggregator Record
tr: Aktarım Kaydı

en: premium support on our website
tr: web sitemiz üzerinden özel destek alın

en: queued
tr: sıraya alındı

en: reactivated
tr: etkinleştirildi

en: read more about Facebook restrictions in our knowledgebase
tr: Facebook kısıtlamaları ile ilgili daha fazla bilgi için bilgi bankamıza göz atın.

[ctx: record]
en: Add New
tr: Yeni

[ctx: record via origin]
en: via
tr: /

[ctx: records]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Tüm <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Tüm <span class="count">(%s)</span>

en: remove
tr: kaldır

en: screenshot of updated calendar views
tr: Güncellenen takvim görüntüleri için ekran resmi

en: see all
tr: tümünü gör

[ctx: separator between date and time]
en:  at
tr:  ,

en: tag
tr: etiket

en: the UID part of the iCalendar Specification
tr: iCalendar Kuralları UID Kısmı

en: the event category term ID
tr: etkinlik kategori terim numarası

en: the event post ID
tr: etkinlik yazı ID

en: the event post name
tr: etkinlik yazı adı

en: the event tag term ID
tr: etkinlik etiketi terimi numarası

[ctx: the final separator in a list of two or more items]
en:  and
tr:  ve

en: the organizer post ID
tr: organizatör yazı numarası

en: the organizer post name
tr: organizatör yazı adı

en: the venue post ID
tr: mekan yazı ID

en: the venue post name
tr: mekan yazı adı

en: three months
tr: üç ay

en: three weeks
tr: üç hafta

en: timezone settings
tr: zaman dilimi ayarları

en: to change how the actual time is displayed on your calendar.
tr: gerçek zamanın takviminizde nasıl görüntülendiğini değiştirmek için

en: to create your own free Google Maps API key.
tr: kendi ücretsiz Google Haritalar API anahtarınızı oluşturmak için.

en: to learn more about using it with The Events Calendar
tr: Etkinlik Takvimi ile kullanma hakkında daha fazla bilgi için

en: today
tr: bugün

en: two months
tr: iki ay

en: two weeks
tr: iki hafta

en: unknown date
tr: bilinmeyen tarih

en: upcoming
tr: yaklaşan

en: upcoming day
tr: yaklaşan gün

en: updated
tr: güncellendi

en: venue
tr: mekan

en: venues
tr: mekanlar

en: version data missing from override
tr: sürüm numarası bulunamadı

[ctx: when the retry will happen, a date]
en: retrying at %s
tr: deniyor %s

en: you can modify this setting here.
tr: aktarım ayarlarını buradan düzenleyebilirsiniz.
